2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 APRIL 1953 2 DE VERDELING DER WONINGEN OVER DE GEMEENTE. TEKSTEN VAN LIEDEREN TE ZINGEN TIJDENS DE KINDERAUBADE. WILHELMUS 1. Wilhelmus van Nassouwe Ben ick van Duytschen bloet; Den Vaderlant ghetrouwe Blijf ick tot in den doet. Een prince van Oranjen Ben ick vrij onverveert; Den Coninck van Hispanjen Heb ick altijd ghe-eert. 2. Mijn schilt ende betrouwen Sijt ghy, o Godt, mijn Heer! Op U so wil ick bouwen, Verlaet my nimmer meer! Dat ick doch vroom mach blijven U dienaar 't allerstont, De tyranny verdrijven, Die mij mijn hert doorwont. DAAR WAS LAATST EEN MEISJE LOOS 1. Daar was laatst een meisje loos, Die wou gaan varen; die wou gaan varen; Daar was laatst een meisje loos; Die wou gaan varen als licht-matroos. 2. Zij moest klimmen in de mast, Maken de zeilen, maken de zeilen; Zij moest klimmen in de mast, Maken de zeilen met touwtjes vast. 3. Maar door storm en tegenweer Sloegen de zeilen, sloegen de zeilen, Maar door storm en tegenweer Sloegen de zeilen van boven neer. 4. Zij werd gebonden aan de mast, Met hare handen, met hare handen, Zij werd gebonden aan de mast, Met hare handen en voeten vast. 5. „Och kapiteintje, sla me niet; Ik ben uw liefje, ik ben uw liefje; Och kapiteintje, sla me niet; Ik ben uw liefje, zoals gij ziet!" 6. En dadelijk werd zij losgemaakt, En met een zoentje, en met een zoentje, En dadelijk werd zij losgemaakt, En met een zoentje aangeraakt. DES WINTERS ALS HET REGENT 1. Des winters als het regent, Dan zijn de paadjes diep, ja diep; Dan komt dat loze vissertje Vissen al inne dat riet. Met zijne rijfstok, met zijne strijkstok, Met zijne lapzak, met zijne knapsak. Met zijne lere van dirreldom-dere Met zijne leren leersjes aan. 2. Dat loze molenarinnetje Ging in haar deurtjen staan, ja staan; Omdat dat aardig vissertje Voorbij haar heen zou gaan. Met zijne rijfstok, enz. 3. Wat heb ik jou misdreven, Wat heb ik jou misdaan, ja daan? En dat ik niet met vrede Voorbij jouw deurtje mag gaan? Met mijne rijfstok, enz. 4. Gij hebt mij niets misdreven, Gij hebt mij niets misdaan, ja daan; Maar gij moet mij driemaal zoenen, Eer gij van hier meugt gaan. Met uwe rijfstok, enz. DRIE SCHUINTAMBOERS 1. Drie schuintamboers, die kwamen uit het Oosten, Drie schuintamboers, die kwamen uit het Oosten, Van rom-bom wat maal ik er om; die kwamen uit het Oosten, rom-bom! 2. Een van die drie zag daar een aardig meisje (2x) enz. 3. Zeg, meisjelief, wil jij mijn vrouwtje wezen? (2x)J enz. 4. Ja jonge inan; dat moet je vader vragen (2x)i enz. 5. Zeg, ouwe heer, mag ik je dochter trouwen? ,(2x) enz. 6. Zeg, jonge man, zeg mij, wat is je rijkdom? (2x) enz. 7. Mijn rijkdom is, daar wil ik niet om jokken Mijn rijkdom is een trommel met twee stokken; enz. 8. Neen, jonge man; mijn kind kun je niet krijgen; (2x) enz. 9. Maar, ouwe heer, ik heb nog iets vergeten; (2x) enz. 10. Mijn vader is Groothertog van Castielje (2x) enz. 11. Dan, jonge man, mag jij mijn dochter trouwen; (2x) enz. 12. Neen, ouwe heer, je kunt je dochter houen. (2x) enz. ZEG KWEZELKEN, WILDE GIJ DANSEN? 1. „Zeg kwezelken wilde gij dansen? Ik zal u geven een ei!" „Wel neen ik," zei dat kwezelken, „Van dansen ben ik vrij! 'k En kan niet dansen, 'k En mag niet dansen, Dansen is onze regel niet, Begijntjes en kwezelkens dansen niet." 2. „Zeg kwezelken, wilde gij dansen? Ik zal u geven een koe!" „Wel neen ik", zei dat kwezelken, „Van dansen word ik te moe! 'k En kan niet dansen, 'k En mag niet dansen; Dansen is onze regel niet, Begijntjes en kwezelkens dansen niet." 3. „Zeg kwezelken, wilde gij dansen? Ik zal u geven een peerd!" „Wel neen ik", zei dat kwezelken, ,,'t En is mij 't dansen niet weerd! 'k En kan niet dansen, 'k En mag niet dansen; Dansen is onze regel niet, Begijntjes en kwezelkens dansen niet." 4. „Zeg kwezelken, wilde gij dansen? Ik zal u geven een man!" „Wel ja ik", zei dat kwezelken, ,,'k Zal dansen al wat ik kan! Ik kan wel dansen, Ik mag wel dansen; Dansen is onze regel wel, Begijntjes en kwezelkens dansen wel!" SCHERE - SLIEP 1. Schere-sliep, messen en schere-sliep Heurde nie hoe m'n kreugeltje piept? Heurde m'n erme hundje nie kreunen? 'k Heb negen dochters en zeuven zeune. Schere-sliep! messen en schere-sliep! 2. Schere-sliep! messen en schere-sliep! Was er daor iemand die-ter me riep? Moe-der-ke zal 'k oe scherkens es slè-pe? 'k Doe-get zo scherp da ge 't nie kunt be-grè-pe. Schere-sliep enz. 3. Schere-sliep! messen en schere-sliep! Eu-we geleje da 'k binnen sliep, Zeuventig jaor dat ik pap heb ge-ge-ten. Taa-gen-tig jaor da 'k 'n hemd heb ver-sleten. Schere-sliep enz. 4. Schere-sliep! messen en schere-sliep! Heur-de 'n-ik iemes die-ter me riep? Moe-der-ke, wil-de 'n en botterham smere? Heur es, mijn maog klept den engel des Heren. Schere-sliep enz,. len en Aken waren niet op één dag gebouwd. Hij dankte de heer Broeders voor zijn adhaesiebetuigingen en ver klaarde dat B_ en W. zouden trach ten een oplossing voor de gedu peerde te vinden. De heer Grootswagers was door het verweer van de voorzitter niet overtuigd. Hij meende dat de ge meente zo op een onnatuurlijke manier werd uitgebreid. De trek van de gemeente lag naar 't Oosten. Hij wees voorts op punt 12, dat o.m. voorstelde in de buurt van 't Park een aantal straten aan te leg gen, zodat daar de particulieren bouden kunnen bouwen. Waarom, vroeg hij, kunnen daar niet een aantal woningwetwonin gen worden gebouwd. Hierop repliceerde de voorzitter dat men zich te houden had aan 'het uitbreidingsplan, waarbij be paald was welk type woningen en waar dit mocht worden gebouwd. Hij verzekerde dat 99% van de woningzoekende mensen, die hem bezochten, graag naar Berndijk wilden. Het kon hun niet schelen. Wanneer men aan de toekomst dacht, dan zou men er van over tuigd zijn dat men hier een zeer mooi gedeelte van de gemeente zou krijgen. Na nog enkele opmerkingen werd het voorstel op verzoek van de heer Grootswagers in stemming glebracht waarbij bleek dat de heren Groot swagers, Mallens en v. Kuijk tegen het voorstel van B. en W. waren, zodat het voorstel dus met grote meerderheid van stemmen werd aangenomen. Nadat de raad een voorstel tot wijziging van de begroting goedge keurd had, stelde de voorzitter 'n vaste geldlening aan de orde, tot uitvoering van nieuwe kapitaals- werken. Hij antwoordde op een vraag van de heer Beerens dat een bepaald gedeelte van dit voorstel betrekking had op het verlengde van de St. Jozefstraat, van de laat ste duplexwoning tot de weg die voor het park langs liep. De heer Grootswagers verzocht dit punt t.a.v. enkele onderdelen aan te houden tot het laatste agen da-punt, omdat dit voorstel o.m. betrekking had op enkele nog vol gende voorstellen. De heer Mallens betoogde dat in de vorige vergadering de raad een lening had aangegaan gedeeltelijk tegen 4, 4J4 en i%%. Ik heb me toen verstout, aldus de heer Mal lens, om beleefd te vragen, deze lening uit te stellen omdat de ren. testandaard een dalende tendenz vertoonde. Zeer tot mijn spijt is de lening toen toch aangegaan. Nu, twee maanden later, sloot men een lening tegen VA Dit betekende t.a.v. de vorige lening een rente verlies van 6615.- per jaar. La ten we niet zo voorbarig zijn in 't vervolg, betoogde de heer Mallens, en de tekenen van de tijd verstaan. Als de regering en de Ged. Staten een profetische blik hadden gehad dan neem ik aan dat wij niet ge dwongen waren geweest tot con solidering van onze vlottende schuld over te gaan, aldus de voor zitter. We wilden zelf ook enige tijd wachten, maar G. S. noch de regering wilde hier iets van we ten, anders kregen we geen goed keuring meer voor welke kapitaals uitgave dan ook. We zijn thans de eerste gemeente in Nederland die een lening voor 40 jaar sluit a pari tegen een rente van VA We zijn blij dat we dit nu hebben. De heer Mallens hield vast aan zijn standpunt, dat niet de rege ring, noch G. S., maar de gemeen te de schuld was van deze onno dige uitgave. Maar de voorzitter antwoordde dat de heer Mallens de zaak ver keerd zag en dat de gemeente nooit goedkeuring gekregen zou hebben voor de uitvoering van kapitaals- werken, omdat men 1.800.000. boven de toegestane vlottende schuld was. Hoerna ging men ook met dit voorstel z. h. st. accoord. AANLEG VAN NIEUWE STRATEN. Toen het voorstel tot het aanleg gen van enkele nieuwe straten aan de orde kwam, sprak de heer Bee rens als zijn vrees uit dat de grond langs deze wegen, die voornamelijk ook bestemd waren om de particu lieren gelegenheid te geven te bou wen, wel eens door particulieren gekocht kon worden, die eerst in de verre toekomst zouden bouwen. De voorzitter stelde de heer Bee rens gerust: B. en W. kwamen niet met een voorstel tot verkoop in de raad voordat de bouwplannen van de betreffende gereed en goedge keurd waren en men de zekerheid had dat de bouw werd uitgevoerd. Bovendien was er nog de bepaling dat de betrokkene binnen een jaar moest bouwen, anders zou de ge meente gemachtigd zijn de grond tegen dezelfde prijs terug te kopen. De heer Grootswagers had geen bezwaar tegen de aanleg van deze straten, maar weer bleek uit het prae-advies dat B. en W. van plan waren alle woningwetwoningen in Berndijk te bouwen. Bestond er nu werkelijk geen mogelijkheid om ook bij de Parklaan een aantal van dergelijke woningen te bouwen? De voorz. wees er op dat men daar niet alle soort woningen mocht bouwen, zoals in Berndijk wel het geval was. Het was de bedoeling van het uitbreidingsplan dat men verscheidenheid zou krijgen in de woningbouw. Bovendien moest men, wilde men de particuliere bouw sti muleren, de mensen de gelegenheid geven uit enkele straten te kunnen kiezen. De heer Grootswagers echter per sisteerde bij zijn mening, maar de voorzitter antwoordde weer dat tot nu toe alle woningwetwoningen in :t Oostelijk deel van de gemeente gebouwd waren. In Berndijk waren nog practisch geen woningwetwo ningen gebouwd. Bovendien zouden de woningen, wanneer ze gebouwd werden waar de heer Grootswagers het wilde, ook te duur worden in verband met de grondprijs. Noodgedwongen zou de heer Grootswagers zich tenslotte bij het voorstel neerleggen, maar hij noem de het een dirigeren van de gewone man naar het Westen. En nadat de heer Mallens nog en kele inlichtingen gekregen had be treffende de berekening van de prijs voor deze aanleg, werd con form het voorstel van het college besloten. Het belangrijke voorstel tot het bouwen van woningwetwoningen in verschillende delen van de gemeen te, dat vervat was in een uitvoerig prae-advies, dat wij gelijk ook de andere in onze vorige nummers hebben gepubliceerd, werd door de voorzitter nog mondeling toegelicht. O.m. verklaarde de voorzitter dat het gemeentebestuur niet goed wist hoe het in De Moer de woningbouw moest realiseren. Over het alge meen was daar trouwens de behoef te aan woningwetwoningen zeer ge ring. Ook in Loon op Zand was 't niet gemakkelijk hoogte te krijgen van de beschikbare bouwgrond. Eigenlijk had de gemeente maar een bouwvolume meer te goed van 13 woningen; in dit voorstel was sprake van 45 woningen; het ge meentebestuur zou trachten voor dit jaar nog een extra volume toe gewezen te krijgen in verband met de verslechtering van de woning voorziening. Mogelijk konden, wanneer de raad met de verdeling accoord ging, de 13 woningen over de gemeente worden verdeeld, in de verhoudin gen zoals die in het prae-advies waren aangegeven. De heer De Cock wees er op dat het wellicht het beste was de wo ningen over de verschillende ker nen te verdelen naar rato van het absolute tekort in die wijken; maar de voorzitter achtte dit niet wel uit voerbaar, omdat men dan bijvoor beeld in De Moer één huis moest bouwen, hetgeen zeer oneconomisch zou zijn. De heer Broeders merkte op dat het al lang geleden was dat men begonnen was om voor De Moer 'n paar woningen te krijgen; telken- jare was dit afgewimpeld. Grond zou er wel te krijgen zijn. Er wa ren nu mensen van buiten die zelf daar wel konden bouwen, terwijl de eigen bewoners, die niet in staat waren zelf te bouwen, naar Loon op Zand of Kaatsheuvel werden verplaatst. De voorzitter had alleen, ver klaarde hij, enkele bezwaren ge noemd tegen het bouwen van wo ningen in dat gedeelte. Als er wer kelijk behoefte was aan woningwet woningen, dan zou men t.z.t. ook daar graag bouwen. Men zou een onderzoek instellen naar de werke lijke behoefte. De heer v. Kuyk pleitte ook vooi De Moer. Er waren toch enkele aanvragen van bewoners daar bij 't gemeentebestuur binnengekomen. Dit gaf de voorzitter toe, maar deze mensen vroegen om in verband met hun werkzaamheden in Kaatsheu vel te wonen. De heer Beerens had tot zijn vol doening gezien dat er geen duplex- woningen meer werden gebouwd. Maar hij had bezwaren tegen het bouwen van alle woningwetwonin gen in Berndijk. Was het, in plaats van alles op een kaart te zetten, niet mogelijk ook in de richting van de Julianastraat en het park enke le woningen te bouwen. Ook iri Kaatsheuvel waren heel veel slech te woningen. Hij betwijfelde het bovendien of men de mensen die daar nu heel goedkoop woonden, in de duurdere woningwetwoningen zou krijgen. Bovendien, in Berndijk woonden geen mensen in noodwoningen zo als in Kaatsheuvel. De heer Beerens meende ook uit het prae-advies ge lezen te hebben dat dit plan voor 2 jaren gold; was dit geen vooruit lopen op en een aantasten van de bevoegdheden van de nieuwe raad? Ook hij had bezwaar tegen het geen hij noemde het dirigeren van de bevolking in een bepaalde rich ting, terwijl de mensen toch zo dicht mogelijk bij hun werk, bij de kerk en bij het comfort, die 't cen trum nu eenmaal bood, wilden wo nen. Mocht de raad evenwel toch tot deze woningverdeling besluiten, dan vroeg hij de aandacht voor win kelpanden; momenteel was er in Berndijk slechts een behoorlijke kruidenierszaak, een bakkerij en 'n slagerij, verder was er niets, geen kapper enz. De voorzitter antwoordde op de ze bemerkingen, dat de slechte wo ningen in Berndijk wel het meest in aantal waren; het waren bijna allemaal huurwoningen en de toe stand waarin ze verkeerden, was erg. De voorzitter noemde het eigem lijk een fout steeds te spreken van Berndijk en Kaatsheuvel; beter kon men spreken van een nieuwe wijk, waarvan meer dan de helft zou be horen tot het gebied van de paro chie St. Jan, Het feit dat men te ver van zijn werk zou zitten, zoals de heer Bee rens als bezwaar had aangevoerd, achtte hij van heel weinig belang. Er waren hier geen afstanden. Er was bovendien geen sprake van een tweejarenplan en het was allerminst een vooruitlopen op de bevoegdheden van de nieu,we raad. Natuurlijk zou er aandacht be steed worden aan de bouw van winkelpanden om het publiek een betere service te bieden. De heer Grootswagers wees op de onredelijke verhouding die er bestond tussen het aantal wonin gen dat aan Loonopzand en dat aan de Loonsedjjk was toegewezen. Op de Rechtvaart en de Loonsedijk waren de woningen wellicht nog slechter dan in Berndijk. De voorzitter echter wees er op dat hier sprake was van percenta ges; Loonsedijk was naar verhou ding nog meer toegewezen eigen lijk dan Loonopzand. Het was onmogelijk, aldus de voorzitter, om alles juist te bepa len; men had niet te maken met één, maar met vijf woonkernen en er was reeds een verbetering be reikt in de onderlinge verhoudin gen. Tenslotte ging de raad zonder hoofdelijke stemming met 't voor stel accoord. Een voorstel tot het plaatsen van een nieuwe slijkpomp in 't pomp- gebouw der drainagevelden ont moette niet de minste tegenstand van de zijde van de raad, terwijl ook het laatste voorstel geen aan leiding meer was voor betekenen de op- of aanmerkingen. RONDVRAAG. Toen de rondvraag aan de orde werd gesteld, vroeg de heer Sins naar de verbetering van de oude huizen van de bouwvereniging in de Leostraat en de Mgr Völkerstr. De voorzitter antwoordde dat met het rijk eindelijk een accoord was bereikt betreffende de verzor ging van deze woningen. Voor ie dere woning moest een apart be stek opgesteld worden van wat er moest gebeuren. Op een vraag van dhr v. Kuyk hoe het zat met de woning van Rob bers, kon de voorzitter nog geen uitsluitsel geven. De heer Broeders vroeg de aan dacht voor de Baan, de Pastoor Kampstraat, voor de weg ten Oos ten van het Lijkenven, die in niet zo beste toestand verkeerden. De voorzitter had gedacht een pluimpje te krijgen voor wat er de laatste tijd allemaal aan de wegen KAPELAAN VAN LAARHOVEN VERLAAT BAARDWIJK. - De bekende Harmonie „Volksvlijt Volksvermaak" te [Waspik, zal op uit nodiging van „Waalwijks Belang" een concert geven op 't Raadhuisplein op de bevrijdingsdag, Dinsdag 5 Mei, des avonds ten 8 uur. Zij zal tevens door een deel der gemeente trekken. was gedaan. Ook de wegen die de heer Broeders noemde, zouden aan de beurt komen. De heer Mallens herinnerde het college er aan dat in de vorige ver gadering een herziening van de rijwieltoelage van de gemeentebo de was toegezegd, evenals 'n voor ziening voor de brandweerlui be treffende schadeloosstelling van loonderving. Met veel genoegen had de heer Mallens gelezen dat „De Echo der Duinen" in de 1ste afdeling een le prijs had behaald, kwam de vereniging nu in aan merking voor een hogere subsidie? Over de rijwieltoelage was reeds gesproken, maar een definitieve beslissing had men nog niet geno men. Betreffende de vergoeding aan de brandweerlieden was con tact opgenomen met de rijksinspec tie van het brandweerwezen. De Echo der Duinen zou auto matisch in een hogere subsidie klasse vallen. De heer Elshout had een aantal verminkingen geconstateerd in de aangebrachte straatnamen; laatst nog was er iemand bij hem geweest die niet meer wist waar hij woon de; in zijn straat stonden vier ver schillende naambordjes. Ook de Markt was verdwenen. De voorzitter gaf toe, dat 't col lege ook niet prettig gestemd was over de manier waarop dit plan was uitgevoerd. Men zou trachten dit te verbeteren. De markt was niet verdwenen, het was altijd Pe perstraat, Gasthuisstraat en Heul- straat geweest. De heer v. d. Lee vroeg de aan dacht voor de Bernhoefseweg^ de Kraanvenseweg en enkele andere wegen daar in de omgeving, speci aal de fietspaden waren zeer slecht. Als de boer ging melken dan nam hij een knecht mee, niet om te mel ken, maar om zijn fiets te trekken. De heer van Noye vroeg nog om de weg voor het nieuwe postkan toor in Loonopzand te verharden. Hiertoe was reeds besloten, ant woordde de voorzitter. Hij informeerde tenslotte ook ■naar een schrijven van de bewo ners van de Klokkelaan, maar de voorzitter kon meedelen dat men dit schrijven had ingetrokken; de N.'V. Aardolie-maatschappij zou voor verbetering van de weg zor gen. Dat was het laatste dat bespro ken werd in deze vergadering, zo dat de voorzitter kon sluiten met de christelijke groet. BINNEN- EN BUITENPOLDER VAN WAALWIJK. HENDRIK IV. Rotterdams Toneel heeft groot succes geoogst toen het Vrijdagavond voor de leden van de Kunstkring in Musis Sa crum het beroemde stuk van Pirandello „Hendrik IV" bracht. Maar wie Rotter- grond van de Wed. J. Zwaans had nogal wat voeten in de aarde. De heer Grootswagers wilde hier punt 13 dat handelde over de bouw van een aantal woningwetwonin gen, bij betrekken, omdat deze bouw zou geschieden op de grond waarvan in dit voorstel sprake was. De heer Grootswagers had name lijk bezwaar om al deze woningen daar te bouwen. Men zou 'n volks verhuizing krijgen van het Oosten naar het Westen. De meeste wo- ningcandidaten in Kaatsheuvel wensten een woning in het Ooste lijk deel van de gemeente. Bovendien, zolang de Berkdijk- sestraat, die in een onhoudbare toestand verkeerde, niet verhard was/ was hij tegen deze aankoop en tegen de aanleg van straten in dat gedeelte van de gemeente. De heer Beerens, die de vraag stelde of deze aankoop geregeld was in overeenstemming mei de betrokkenen, vond het zakelijker om eerst te bekijken waar de wo ningwetwoningen moesten worden gebouwd, voordat men besloot tot deze aankoop. De heer v. Kuijk vestigde ook de aandacht op de deplorabele toe stand waarin de Berndijksestraat verkeerde. De heer Mallens, die eerst op merkte dat de schadevergoeding niet in orde was maakte zich be zorgd over het feit, dat niettegen staande er steeds ernstig was ge protesteerd tegen het gebruik van kostbare landbouwgronden voor de woningbouw, nu weer dergelij ke gronden werden aangekocht voor het aanleggen van wegen en het bouwen van woningen. Van het betreffende bedrijf bleef er nog maar 1 ha. over; het was geen wonder dat de mensen emi greerden. Bovendien vond hij de prijs van 8600.per ha. te veel voor de aanleg van wegen en der gelijke. Ook hij vestigde de aan dacht 'op de Berndijksestraat, die een grote modderbeweging; was wanneer het regende. Het werd waarachtig de hoogste tijd daar aan zijn aandacht te besteden. Hij herinnerde vervolgens aan een vorige vergadering, toen hij naar voren had gebracht, om de keien van de Gasthuisstraat te ge bruiken voor de verharding van de Berndijksestraat. Hierop was in dertijd niet ingegaan, maar de kei en waren verkocht. Verschillende raadsleden hadden toen het advies ingewonnen van de wethouder van bedrijven te Waalwijk, die niet al leen het standpunt van deze raads leden ha dbeaamd, maar toegege ven had dat deze handelwijze veel voordeliger voor de gemeente zou zijn. Hij vond het erg dat de Bern dijksestraat daar als een verstoten kind bleef liggen. De heer Broeders noemde de op merking van de heer Mallens, waar het de landbouwgronden betrof, zeer juist. Maar gezien de uitbrei ding van de gemeente, achtte hij 't niet meer mogelijk te bouwen op woeste gronden. Hij achtte het aan te kopen terrein zeer geschikt voor de uitbreiding van Kaatsheuvel. Al slond hij voor het belang van de boeren, toch kon hij op deze aan koop niets tegen hebben, hoewel de jonge boer was gedupeerd en hij met het geld dat hij voor deze grond kreeg, geen andere grond kon kopen. Hij stelde voor accoord te gaan met 't voorstel van B. en W., maar wel drong hij er bij het college op aan, zo het enigszins mogelijk was, deze jonge boer tegemoet te komen. De voorzitter verklaarde zich bij zijn replieken .enigszins verwon- werd over de opmerkingen van de eerste leden. Herhaaldelijk was er in de gemeenteraad de opmerking gemaakt: Waarom wordt er niet vlotter gebouwd en waarom wordt er niet gezorgd dat er voldoende bouwrijpe grond is. De angst van de heer Grootswa gers voor 'n volksverhuizing acht te liij misplaatst; het was de be doeling van B. en W. in de ge meente naar gelang de behoefte in de verschillende kêrnen te bour wen. Men breidde de gemeente uit, maar verlegde daarentegen niets. Momenteel was men bezig de be schikbare gronden in de Molen straat en de Berndijksestraat te kopen om een geheel te krijgen ter realisering van het uitbreidings plan. Als men nagaat, aldus de voor zitter, dat wij met betrekking tot de vernieuwing van de Gasthuis straat nog geen keuring hebben, dan is het zinloos om nu met voor stellen te komen, die een verbete ring beogen van de Berndijksestr. Het was de bedoeling van B. en W. Kaatsheuvel en Berndijk aan een te krijgen. Het gemeentebestuur had 'n aan vraag van een bouwmaatschappij, om juist daar kleine middenstands woningen te bouwen. B. en W. zou den betreffende dit punt te zijner tijd met een voorstel komen. De motivering: van de heer Groot swagers, dat de Berndijksestraat nog niet in orde was, was niet juist. Natuurlijk zou, wanneer men de kernen aaneen ging bouwen, de weg verbeterd worden. Maar Keu- ril w&aiwïk Zijne Hoogw. Excellentie de Bis schop van 's-Hertogenbosch heeft Kapelaan J. v. Laarhoven van de St. Clemensparochie benoemd tot vice-prefect van het Klein-Semina rie te St. Michielsgestel. Niemand zal Kapelaan v. Laar hoven deze benoeming, die toch een promotie betekent, misgunnen, maar alle Baardwijkse parochianen niettemin zullen deze bescheiden sympathieke jonge geestelijke met spijt zien vertrekken. Want kape laan v. Laarhoven heeft zich in de bijna twee jaren dat hij in Baard wijk werkzaam was, ongetwijfeld zeer bemind weten te maken. Hij was een ijverig geestelijke, die zeer veel heeft gedaan voor de jeugdbe weging, voor het patronaat, voor de ere-dienst, die nog verschillende andere reorganisatieplannen had; hij was 'n vroom geestelijke, wiens welsprekend woord en even wel sprekend voorbeeld, zeer veel goed hebben gedaan. Hij was een pries ter ook, die zijn tijd verstond, die de noden van zijn tijd kende en daarnaar handelde. Men zal hem in Baardwijk zeer missen; de jeugd verliest een lei der in wie zij haar groot vertrou wen stelde, de andere parochianen verliezen in hem een voorbeeldig parochie-geestelijke, Pastoor van den Brekel verliest in hem een as sistent, wie niets te veel was. Kapelaan v. Laarhoven moge de overtuiging zijn toegedaan dat hij bij zijn vertrek de waardering en hoogachting van alle parochianen met zich neemt. Gods zegen moge zijn deel zijn bij z'n verdere priesterlijke arbeid. Wij vernemen dat er vooralsnog geen opvolger voor Kapelaan van Laarhoven zal worden benoemd. Deze benoeming zal eerst plaats hebben waarschijnlijk wanneer de nieuwe priesters van het Seminarie op Pinkster-Zaterdag zijn gewijd. Paters van het Missiehuis te Kaats heuvel zullen assistentie verlenen. WAALWIJKS BELANG. Woensdagavond zal in hotel Verwiel de voorjaarsvergadering van Waalwijks Belang gehouden worden. Wij vertrouwen dat talrijke leden de ze bijeenkomst zullen bijwonen en daar mee zullen tonen dat zij deze vereniging en haar werk op prijs stellen. Waar er o.m. een bestuursverkiezing aan de orde komt en onderlinge bespreking dikwijls leidt tot nieuwe initiatieven mogen wij op een trouwe opkomst hopen. Men houde dus Woensdagavond vrij. Woensdag j.l. kwamen de binnen- en buitenpolders van Waalwijk in verga dering bijeen in Hotel „De Twee Ko lommen". Om 4 uur in de middag vergaderde eerst de buitenpolder. Tijdens deze ver gadering werd de rekening 19511952 voorlopig vastgesteld; de rekening sloot met aan inkomsten een bedrag van 2877.27 en aan uitgaven 2209.79, zodat er dus een batig saldo was van 667.48. De begroting voor 19531954 werd voorlopig op een bedrag van 1843.73 vastgesteld. Een voorstel van het bestuur om de wedden der leden van het dagelijks be stuur te verhogen, welke voorziening dringend noodzakelijk was, werd door de vergadering aangenomen. De omslag werd evenals vorig jaar bepaald op 3.per H.A. Ook nu werd het bestuur weer ge machtigd onderhoudswerken in eigen be heer uit te voeren. In de avonduren vergaderde de bin- nenpolder. In deze vergadering werd de rekening vastgesteld op een bedrag van 2946.02 aan uitgaven en 2091.85 aan inkomsten, zodat ook hier een voor delig saldo was van 854.17. De ver gadering keurde het bestuursvoorstel goed tot overdracht aan de Gemeente Waalwijk van het gedeelte der Eerste Zeine gelegen tussen de St. Antonius- straat en de kadastrale grens Waalwijk Besoijen. Hierna deed de voorzitter de heer J. Timmermans mededelingen betreffende uitbreiding van het Waterschap: met een gedeelte der gemeente Loonopzand, dat eerst geresoneerd had onder „Het Zui derafwateringskanaal". Tot heden be droeg de oppervlakte van de Binnenpol- der van Waalwijk 288, per 1 Juli zal die gaan bedragen 660 H.A. Het betreft hier het gedeelte van de gemeente Loon opzand dat begrenst wordt door de Melkdijk, de duinrand en ongeveer het verlengde van de kadastrale grens W aalwijkBesoijen. Wegens uitbreiding van de werkzaam heden stelde het bestuur voor alle wed den te verhogen, waartegen de verga dering geen bezwaar had. In verband met deze uitbreiding ook, moesten de thans zittende bestuursleden aftreden; zij werden echter allen met grote meer derheid herkozen; het betreft hier de he ren J. Timmermans, A. J. van Huiten, R. L. van Loon en M. C. van Nooy. De begroting 19531954 werd vast gesteld op een bedrag van 3209.17 De omslag werd als volgt bepaald voor gebouwd 2/5 van de kadastrale huurwaarde, voor ongebouwd eigendom 2 van de kadastrale huurwaarde, ter wijl voor het bijgevoegde gedeelte van Loonopzand de omslag werd bepaald op 1.per H.A.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2