VROOM Si DREESMANN woens De Tentoonstelling van Juliana tot Juliana HET WAPEN -prijzen BREECK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 MEI 1953 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 13 MEI 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND IN DE LANGSTRAAT Interessante voorwerpen uit het Koninklijk Buisarchief thans voor iedereen te bezichtigen FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" n SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Een vlot zomerschoen- tje, 'n wit, rood, gtijs en beige leder, 7^® maten 35-42 Herensweaters van mooie geschoren pluche in 7 moderne unitinten Motzak van plastic in div kleuren m prima ritssl en stevige hanger, geschikt voor hei opbergen van 6 a 8 kledingstukken, £%90 keurig verpakt Getekende overhand doek me! grote overslag, verschillende Hollandse voorstellingen met ruit of uni bies afgewerkt ^75 Dameshemd, wit ribtricot met kant; bijp, direc- 4 75 toire met kant, p. stuk Bedrukte katoen, in leuke frisse tinten en bloemdess., voor kinderjurkjes enz., 80 cm. breed Leuke bedrukte kin derzakdoekjes was- en kookecht, 25 x A Qc 25 cm., 3 voor Linksgew. dameskousen, geminderd, hiel en teen m perion versterkt, 4 50 nieuwe kleuren Café noir, geglazuurd bi- spuitje met mocca C Cc smaak 250 gram Appelmoes van goudre netten, grote pot 7QC inhoud 720 gram statie Voor de Communie, dubbele balacuir school- etui met solide sluiting, grote inhoud, in rood, 4 75 groen en bruin „Jockey" - rolschaatsen, fors model, grote wielen, ingeb. dubb. kogellagers, verstelbare maten 28-41, met gar. tegen 4 C 50 fabrieksfouten Wilton karpet, uitstekend geschikt voor salon en hallkleedje, in 2 fraaie Perzische patronen, 120 x 180 cm. 4750 Week-end wandel wagen, geheel opvouw baar, met rubber bandjes, in div. kleuren 1990 hutten en een vrachtwagen) lag platgebrand, z'n twee vrouwen en tien kinderen dood in de nog gloei ende as en hij zelf met afgeslagen handen en voeten en een totaal ver brijzeld hoofd een eindje verder. Maar laat ik er niet meer over vertellen, want het zal moeilijk voor U zijn U dit alles voor te stel len. Misschien vraagt U zich wel af, waarom ik dit alles schrijf. Ik weet 't niet. Ik probeer enigszins een beeld te geven van wat er gebeurd is en hoe de situatie zo'n beetje is. Misschien is het verkeerd, maar van de andere kant redeneer ik steeds, dat omgekeerd ik 00k. liever had de juiste stand van zaken te weten, inplaats van dat verfromme len der feiten in de voorzichtig heid PROGRESSIEVE INBOOR LINGEN-POLITIEK NOOD ZAKELIJK. Het allereerste doel thans van al onze activiteit is het uitroeien der terroristische Mau-Mau-gangster- benden. Hierin zal men zeker sla gen en ik geloof zelfs dat dat mo ment niet bar ver meer verwijderd is. Dan echter zaL als allereerste vereiste een gezonde en progressie ve politiek t.o.v. de inboorlingen dringend noodzakelijk zijn, wil een toekomstige herhaling van een tweede soort Mau-Mau-terreur ver meden worden. Want heel ver weg liggen de wortels er van ongetwij feld in vele gegronde bezwaren en verlangens der inlandse bevolking in dit zich snel ontwikkelende Ke nya, alhoewel de Mau-Mau-bewe- ging zelf momenteel door geen één weldenkend mens anders mag wor den betiteld dan een vuige terreur- bende die, koste wat het kost en met de meest harde middelen (zelf met het zo zeer becritiseerde „col lective punishment") moet worden weggeveegd Tot zover onze correspondent over dit aspect van de bewustwording, die bij veel volkeren valt waar te nemen over de gehele wereld. Wellicht was zijn mening enigs zins beïnvloed door al het ver schrikkelijke, al het wrede en on menselijke dat hij van .nabij te zien kreeg; maar toch staat ook voor ons vast dat slechts een harde hand hier de uit haar voegen geraakte samen leving weer in haar juiste stand kan wringen. Ondertussen bevatten dergelijke gebeurtenissen ook een les voor de genen die zijn aangesteld met meer dere beschaving en meerdere ont wikkeling dit volk te leiden. Een mens hecht zich zeer aan de kleine voorwerpen die het Leven hem bewaarde en waarin hij het verleden terug ziet en de per sonen die vóór hem leefden, die hij wellicht nooit gekend heeft maar die hem toch dierbaar zijn. En hij koestert deze voorwer pen uit lang voorbije tijden m et een grote zorg en toont ze niet dan met grote trots. Zo heeft onze koninklijke familie ook haar huisarchief, ook haar voorwerpen, die evenzovele herinneringen zijn aan een groots verleden en aan roemruchte voorvaderen, voor werpen waarin wij iets terug zien, wat ons door de eeuwen heen dierbaar is geweest en die wij graag zullen bekijken, wanneer zij over enkele weken, tezamenge bracht in de tentoonstelling „Van JULIANA TOT JULIANA" in onze omgeving geëxposeerd zullen worden. tentoonstelling, die nog door meer landgenoten kan worden bezichtigd. H.M. de Koningin heeft namelijk goed gevonden dat een schat van voorwerpen uit het Koninklijk ar chief beschikbaar wordt gesteld om daarmee deze nieuwe expositie te organiseren. De opbrengst komt dit keer niet alleen ten goede aan het Koningin Juliana-fonds, zoals de tentoonstelling van de gouden koets, maar ook aan het Prins Bernhard- fonds, nationaal fonds voor cultu rele belangen. De nieuwe tentoonstelling reist in EEN RIJDENDE TENTOONSTELLING. In 1949 maakte de gouden sprook jeskoets waarin de Koningin zich steeds naar de opening der Staten Generaal begeeft, een tocht per schip door ons land; vanzelfspre kend was het aantal plaatsen waar men dit voorwerp kon bewonderen zeer beperkt, maar toch hebben 300.000 landgenoten toen de koets bewonderd. Nu gaat een nieuwe tentoonstel ling door ons land, een rijdende VAN 23). Hij heeft het begrepen, dacht ze. Ik zal dat varkentje nu zelf eens wassen. Misschien blijkt het wel een zwijn! Toen de volgende morgen de grote Cadillac van meneer Sarto- rius stopte voor Het Wapen van Breeck, om Marian af te halen, kreeg het meisje spijt van haar zo ras genomen besluit. Gisteren had ze toegestemd met Sartorius mee te gaan; ze wilde eens proberen hem uit te horen, te weten te komen welke macht hij over haar had, wat voor soort mens hij was, of haar instinctieve afkeer van deze man gerechtvaardigd was ja of neen. Nu opeens werd 't haar duidelijk dat dit geen gemakkelijke taak zou zijn, dat die wellicht boven haar kracht zou gaan, dat het helemaal niet zeker was of zij tegen Sarto rius opgewassen zou zijn. twee autobussen die naast elkaar geplaatst kunnen worden en een prachtige tentoonstellingsruimte vormen. „Van Juliana tot Juliana" heeft men de tentoonstelling ge noemd, van Juliana van Stolberg de stammoeder der Oranjes, zoals zij wordt genoemd, tot Juliana van Oranje Nassau, zoals onze tegen woordige Koningin wordt genoemd. Van Juliana van Stolberg zijn er geen voorwerpen meer bewaard gebleven. We vinden haar portret en een fotocopie van een brief, wel ke zij op 16 Juni 1573 aan haar zoon Prins Willem I heeft geschreven. Gaan wij verder, dan vinden in chronologische volgorde een groot een fraai bewerkt huisje met een aantal kaartjes van Prins Willem V, van zijn gemalin Frederica, Sophia, Wilhelmina van Pruisen en van hun dochter Prinse Louise. Het zijn vaak de eenvoudigste voorwerpen, een bril, een zakdoek, een beurs, een heel gewone sigarenkist, welke onze aandacht boeien en ons een beeld geven van de tijd waarin zij werden gebruikt. Daar staat de loopfiets waarop Koning Willem III en zijn broers als jongens in de tuin van het pa leis Soestdijk hebben rondgereden. En dan zien wij weer met enige ont roering een jasje van rood flanel met een zwart fluwelen kraagje en Ze vond het ook vervelend dat heel Breeck kon zien dat zij met Sartorius op stap ging. De mensen zouden nooit het goede van je den ken, wanneer ze mogelijkerwijs iets slechts van je konden denken, dat had ze al lang geleerd. En wie weet welke conclusies er getrok ken zouden worden uit het feit dat Marion van Vueren met de rijke Sartorius, die toch al niet zo'n bes te naam had in Breeck, een dagje uit toeren ging Maar ze had nu eenmaal a ge zegd en ze moest b zeggen. Mis schien wel het hele alphabet af, bedacht ze bitter. Ze zag er goed pit in haar een voudige grijze tailleur en ze haast te zich naar de wagen. De chauf feur was er al uitgesprongen en stond met het portier in de hand. Marian haatte al deze overdreven deftigheid. Veel liever was ze ge woon in een eenvoudig tweezit- tertje met Harm., maar ja, zover was het nog niet. Vandaag moest ze maar genoegen nemen, bedacht ze met een wrange glimlach, met de Cadillac en de gelivreide chauf feur van de heer Sartorius. De trotse bezitter van het geval zat achterin en verwelkomde Ma rian met een blinkende tandenlach van onder zijn zwarte snorretje. aantal voorwerpen, die aan alle Oranjevorsten, hun gemalinnen of hun kinderen hebben toebehoord of door hen zijn gebruikt. Het is een bonte verscheidenheid. Naast een tinnen bierpul en het zakmes van Willem de Zwijger, ligt een jacht hoorn van Prins Maurits; we zien eetgerei, sieraden, kledingstukken, porcelein en aardewerk en wat niet al. Tussen deze prachtige voorwer pen in ligt een eenvoudige brief, spelden, gebruikt voor het inbake ren van Prins Willem IV bij zijn ge boorte in 1711, direct daarnaast weer de pracht van een aantal on derdelen van het costuum van de Orde van de Kouseband, gedragen door Prins Willem V; zo wisselen steeds de eenvoudige dingen van 't huiselijk leven der Oranjes zich af met beelden van het officiële leven de staatsmanstaak en de strijd voor en met het vaderland. Welk een charme gaat er niet uit van zo'n balboekje uit de 18e eeuw, drie rijen vergulde knoopjes, door deze koning als kind gedragen. OOK VAN DE HUIDIGE KON. FAMILIE. Zo komen wij langzamerhand in de tegenwoordige tijd. Prachtig is de doopjurk welke gebruikt werd bij de doop van Koningin Wilhel mina, Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix en Marijke. In een grote vitrine staat in alle eenvoud de japon welke Koningin Juliana heeft gedragen op de dag van haar inhuldiging. Begrijpelij kerwijze missen we hierbij de prach tige Koningsmantel en de juwelen die deze japon sierden. Wel wordt de japon getooid met de versierse len van de Militaire Willemsorde le Klas. De expositie zou niet compleet zijn wanneer daarin ook niet Prins Bernhard en de vier Prinsessen vertegenwoordigd waren. Van de Prins zijn er een aantal voorwer pen die betrekking hebben op zijn arbeid, in het bijzonder in de oor logstijd. Zo ligt daar het logboek van de Prins als vlieger. Openge slagen ligt het verslag van de tocht naar Afrika en Italië in Juli 1944. Van de vier Prinsesjes zijn er op stellen, tekeningen, boetseerwerk, ja, zelfs de kleine Marijke is ver tegenwoordigd met een boek, waar in zij op de titelpagina haar teken talenten ontplooit. Zo geeft de tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" een beeld van het leven, van het lief en het leed van ons Oranjehuis, en deze voor werpen zeggen ons heel wat meer dan de lange verhalen en geschie denisboekjes. OOK IN ONZE CONTREIEN. Ook in onze contreien zal over enige weken deze tentoonstelling te zien zijn. Op 23 en 24 Mei verschijnen de wagens op het Oranjeplein in Loon op Zand, vandaar vertrekken zij, om in' Kaatsheuvel op de Markt weer halt te houden en op 27 en 28 Mei kunnen de Waal wijkers haar bezichtigen op de hoek Wilhelmina- straatGrotestraat. De tentoonstelling zal geopend zijn van 9 uur v.m. tot 22 uur n.m. met een korte onderbreking van 1819 uur; de volwassenen wordt een vergoeding gevraagd van 40 ct., de kinderen van 10 cent. Ongetwijfeld zullen velen deze interessante tentoonstelling willen bezoeken, met genoegen de bijzon dere voorwerpen uit het leven der Oranjes bezien en aldus een goed doel tot grote steun te zijn. DE MSA KONDIGT EEN SCHENKING VAN 1.500.000 AAN NEDERLAND AAN. Den Haag, 8 Mei Clarence E. Hunter, Hoofd van de Bijzondere Missie voor Economische Samen werking van het Bureau voor We derzijdse Veiligheid (MSA) in Ne derland, heeft gisterenavond be kend gemaakt dat aan de Neder landse regering een bedrag van 1.500.000 5.685.000) is toegewe zen krachtens een onlangs afgeslo ten overeenkomst tussen de beide regeringen, welke een bedrag van in totaal 3.000.000 omvat, afkom stig uit een speciaal fonds ten be drage van 100.000.000 dat door het Amerikaanse Congres gereserveerd is krachtens het amendement Ben- ton-Moody op de Wet op de Weder zijdse Veiligheid van 1952. De tegenwaarde in guldens van het aan Nederland toegekende be drag zal gebezigd worden voor de financiering van projecten welke de opvoering van de productiviteit in een aantal sectoren van de Neder landse landbouw en industrie ten i doel hebben. De heer Hunter wees er in dit verband op dat deze bij zondere toewijzing van fondsen voor een bepaald doel los staat van het besluit van de Nederlandse re gering om af te zien van economi sche steun in het kader van het Hulpprogramma van de MSA tij dens het lopende begrotingsjaar De schenkingen en leningen ten behoeve van zulke projecten, die thans in details nader worden uit gewerkt, zullen worden toegewezen aan door de Minister voor Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, Mi nister A. C. de Bruijn, nader aan te wijzen landbouwkundige en in dustriële instellingen in het kader van de regeringspolitiek inzake de bevordering van de productiviteit. Bovendien zal een deel der tegen waarde-fondsen gereserveerd wor den als Nederlandse bijdrage aan 't Bureau voor de Europese Pro- ductiviteitsbevordering, dat een on derdeel vormt van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking. Dit Bureau werd opge richt in Maart. Tien procent van deze tegenwaardefondsen zullen ter beschikking blijven van het Bureau voor Wederzijdse Veiligheid. De dollars, welke beschikbaar ko men, kunnen gebruikt worden voor de financiering van binnen het ka der van het bilaterale verdrag tus sen de MSA en de Nederlandse re gering ingevoerde goederen. Overeenkomstige verdragen voor de financiering van bijzondere pro jecten ter opvoering van de produc tiviteit zijn kort geleden afgesloten tussen de Verenigde Staten en de regeringen van Groot Brittannië, Duitsland en Denemarken. PAUS PIUSXII BIJ EEUWFEESTHERDENKING. Zijne Heiligheid Paus Pius XII heeft zich bij gelegenheid van de viering van het eeuwfeest van het herstel der hiërarchie met een schrijven gewend tot de kardinaal, de bisschoppen en de gelovigen van Nederland. In dit schrijven, dat gis teren in alle katholieke kerken van de preekstoel werd voorgelezen, herinnert de Heilige Vader onder meer met vreugde aan de werken van naastenliefde, die zo kort ge leden nog tot uiting kwamen toen Nederland werd getroffen door de watersnoodramp. De Paus prijst de nauwgezette en kundige voorberei ding van een tentoonstelling van goede religieuze kunst ter gelegen heid van de eeuwfeestherdenking en spreekt de hoop uit, dat Neder land, ondanks de bedreiging door de vijanden van het christendom, door de viering van het feest nieu we krachten mag verwerven om zich nog meer verdienstelijk te ma ken voor de christelijke beschaving. De Paus maant de bisschoppen er voor te waken dat de katholieke godsdienst verdedigd wordt en dat de katholieke krachten en groepe ringen verbonden blijven. Zijn ogen schitterden achter de brilleglazen. Goede morgen, juffrouw Ma rian zei hij, en Marian bedacht met een zekere voldoening dat hij niet vergeten was hoe ze hem gis teren op zijn plaats gezet had, en heifi het gejij en gejou had afge leerd. Zou ze de rest van de dag -op haar stelling stand kunnen hou den In ieder geval viel het voorlopig nogal mee. Het was prachtig weer, de wagen reed geruisloos en ver slond de kilometers met een zacht zingend geluid. De chauffeur koos de mooiste weg over de hei en door de bossen. Sartorius was beminne lijk, maar niet opdringerig. Inte gendeel, hij was een en al discre tie.-Hij praatte gezellig over koet jes en kalfjes, vertelde interessante verhalen uit zijn Indische tijd, en Marian moest werkelijk moeite doen om haar antipathie jegens hem constant te voeden, want ze zou hem bijna sympathiek gaan vinden. Maar ze bleef op haar hoede. Eindelijk werd 't verkeer inten siever, doemden de eerste huizen blokken op, de voorposten van de hoofdstad. Weldra zag Marian de blauwe Amsterdamse tramwagens langs schieten, reden ze tussen de geweldige huizenblokken van Zuid. De chauffeur manoeuvreerde de grote wagen handig naar een par keerterrein op het Leidseplein en Sartorius stelde voor: We gaan eerst een kopje koffie drinken bij Lido, als u, er geen bezwaar tegen hebt. - -4- O nee zei Marian eenvou dig ik heb reuze veel trek in 'ff kop koffie. En bij Lido is het zo heerlijk rustig. Weldra zaten ze aan het water en dronken met welbehagen hun koffie. Marian leunde behaaglijk in haar stoel achterover. Het leven was toch wel goed. Wat zou 't ver rukkelijk zijn wanneer ze hier zo eens zou kunnen zitten, zonder zorg en moeilijkheden, met Harm samen, alleen maar zo zitten en kijken en weten dat alles goed was voor nu en voor de toekomst. Ze waardeerde het in haar gastheer, dat hij haar rustig met haar ge dachten alleen liet. Sartorius rook te een zwarte sigaar en zat in ge dachten verzonken over hel water uit te kijken. Opeens verbrak hij de stilte. Nu had ik zo gedacht stel de hij voor dat we even wan delen door de Leidsestraat en dan rustig gaan lunchen bij Dikker en Thjjs. Dan hebben we de middag om onze „zaken" te doen. Moet u al weer vroeg thuis zijn O, dat doet er niet toe zei Marian achteloos en begreep met een dat ze een kapitale fout had gemaakt. Ze had hem nu practisch de vr.ije hand.gegeven. Natuurlijk maak ik het liever niet te laat voegde ze er haastig achteraan anders wordt vader ongerust. Je vader wordt niet ongerust zei liij glimlachend hij weet dat je in vertrouwde handen bent. Zijn glimlach stond haar niet aan en het gevoel van onbehagen keer de terug, maar hoe waakzaam ze verder ook was, ze ontdekte niets in zijn manieren dat haar enige re den tot bezorgdheid of ergernis kon geven. Hij wandelde rustig met haar door de Leidsestraat, stond niet alleen geduldig stil bij de eta lages die haar aandacht trokken, maar keek belangstellend mee, in plaats van als een martelaar dit al les te verdragen zoals zo vele man nen, hij koos met zorg in het res taurant een goede, maar niet al te dure schotel, zodat ze. niet het idee kreeg dat hij nu eens met zijn wel stand pronkte, en Marians argwaan zakte weer en ze lachte zelfs bij 't kleintje koffie na hartelijk om een geschiedenis die hij vertelde. Sartorius, van zijn kant, had be hagen in dit tête a tête. Hij had Ma rian al lang gadegeslagen. Hij, de bon-vivant, de man met zoveel er varing, die, zoals men in Breeck zei „z'n rolletjes had laten aflopen" was gevangen door de frisse char me van dit meisje, dat wel zelfstan dig-modern was, maar toch behou den had dat wat zovele moderne vrouwen verliezen, het specifiek- vrouwelijke. Haar levendig gezicht, nog onbedorven door cosmetica, haar van nature golvend haar met de weerbarstige krul er in, haar eenvoudig, maar onberispelijk zit tend mantelpak, haar rechte, spor tieve houding en haar niet te be dwingen vrolijkheid waren voor hem, die vrouwen van alle soorten en leeftijden had gekend, een ge heel nieuwe sensatie. Hij besloot ten volle te profiteren van de gele genheid, die deze dag hem bood, maar begreep wel dat hij Marian alleen op haar best zou zien wan neer hij niet opdringerig en prot serig, maar beschaafd en gereser veerd bleef. Ook die rol kon hij spelen en hij speelde ze dan ook goed. De dag was nog lang Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6