Cor Bakker HMtSHEUVEL L00N-0P-ZAND BE R N DU K WIELRENNEN. DUIVENSPORT. van het herstel der hiërarchie GROOTSE VIERING S-v-/ BILJARTEN 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 MEI 1953 3 brengt de eerste Prof-ronde van Kaatsheuvel op zijn naam. ■R.' AAA U V KEES DE RUYTER NAAR SPANJE. pit in zat. RKC verviel reeds aan stonds in haar korte tik-tak-spel. Ze bleven dit tot het einde toe door spelen. Het plaatsen was zo uiter mate slecht, dat practisch iedere bal bij een tegenstander belandde. De dekking werd volkomen ver waarloosd. Steeds hadden de beide vleugelspelers van Uno Animo, die steeds in het spel werden betrok ken, vrij spel en wanneer RKC dan ten aanval trok, waren daar slechts 2 of 3 spelers aanwezig. De doel man van RKC was uitgesproken slecht en vele doelpunten waren voor zijn rekening. De uitslag 121 is dan ook in genendele geflatteerd. Uno Animo won verdiend met zeer grote cijfers. RWB 2DESK 3. Deze voor RWB zo belangrijke wedstrijd in verband met de on derste plaats wisten de RWB-ers in een 21 overwinning om te zetten. Reeds in de vijfde minuut zorgde de DESK midvoor voor een 1o voorsprong met een schot van dichtbij, waarnaar de keeper geen kans had. Nog voor de rust wisten de RWB-ers deze stand te nivelleren en zelfs een 21 voor sprong te nemen door resp. een mooi schot een goede kopbal van Bergmans. Na de rust probeerden de DESK mannen deze achterstand weg te Werken, doch door taai verdedi gen van de RWB achterhoede bleef de 2—1 voorsprong gehandhaafd. De jeugdelftallen van RWB speelden Zaterdag enige onderlin ge wedstrijden en het was een lust iieze jonge knapen aan het werk te zien Hier zouden de hogere elf tallen waarachtig nog wat kunnen leren, al was het alleen-maar de geestdrift en het genot waarmee deze wedstrijden gespeeld werden. RWB 6 haalde 't sterke staaltje uit RWB 5 met 1—0 te slaan; het zevende zorgde voor een 2-0 over winning op RWB 8, terwijl de Benjamins 9 en 10 gelijk speelden dank zij paal en lat; werkelijk een mooie en spannende wedstrijd cji waarin geen van beide ploegen 't net wist te vinden. Maandagavond 8 uur algemene ledenvergadering in 't clubhuis en Dinsdagavond te half zeven ver gadering voor de jeugd, waar be slist zal worden over een op het program staand vacantiereisje. DRUNEN. R.K.D.V.C.Nieuwkuijk 8—0. Nog één wedstrijd en DVC mag misschien de kampioensvlag hijsen. Na een prachtige zege op Nieuw kuijk is de afstand weer kleiner geworden. Na 17 minuten spelen kon DVC voor de eerste maal juichen als de midvoor. na de bal te hebben aan gespeeld gekregen, onhoudbaar in schiet. De aanvallen waren weder zijds en in de 25e minuut wist de rechtsbuiten te scoren. Ondanks de 20 achterstand antwoordden ae gastheren steeds met gevaarlijke aanvallen, die door DVC echter net jes werden afgewerkt. Vijf minuten vóór rust wist de rechtsbuiten uit een doelworsteling de stand te ver hogen tot 30. Na de rust was het een kwartier lang een kalm op- en neergaand spel, maar daarna opende DVC een offensief dat 5 goals opleverde. De midvoor opende de rij met een keu rige kopbal. Direct na de aftrap kwam DVC terug en maakte de rechtsbuiten er 5—0 van. De aan vallen bleven aanhouden; Nieuw kuijk werd als het ware verplet terd. De rechtsbuiten, de linksbui ten en de linksbinnen wisten de bal in het net te werken. Zo eindigde een faire wedstrijd met een zege voor, naar men verwachtte, het kampioenselftal. CAPELLE. Wit-Zwart-nieuws. Het verslag van de wedstrijd Wit- Zwart—RKJVV volgt in de Echo van Vrijdag 22 Mei a.s. VLIJMEN. Vlijmense BoysHeukelum 41. Gisteren speelden de Vlijmense Boys een thuiswedstrijd, tegen Heu kelum. Voor deze wedstrijd be stond veel belangstelling om het mooie succes van de Boys in de laatste wedstrijden. Het begin was voor de Boys hoopvol; vanaf de af trap werd er goed gecombineerd en midvoor v. Heivoort kreeg een kans en zijn schot was raak; 10. Heu kelum antwoordde met een serie aanvallen en de Boys-verdediging moest alle zeilen bijzetten om doel punten te voorkomen. Vlijmen pro fiteerde van het ver opdringen van Heukelum, zette een goede aanval op, de bal kwam in het strafschop gebied, waar de linksachter van Heukelum de bal met de hand weg werkte, wat de scheidsrechter niet ontging. De toegekende strafschop werd door v. d. Meerendonk goed ingeschoten, maar de doelman red de fraai. Even later moest hij toch zwichten; de bal werd over de ver dediging van Heukelum heen ge speeld, de snelle midvoor liep ter stond op doel af en maakte geen fout; 20. Heukelum gaf de moed niet op en de rechtsbuiten die een prachtige wedstrijd speelde kreeg de bal vrij en verkleinde de achter stand; 21. Heukelum probeerde nu met man en macht om gelijk te maken, maar de Boys wisten de aanvallen te weerstaan en de rust brak aan met 21 voor Vlijmen. Na de rust even een zelfde strijd, maar na 15 minuten was het te zien dat Heukelum uitgespeeld raakte Vlijmen werd sterker, de rechts buiten kreeg de bal goed aange speeld en bracht de stand op 31 Heukelum probeerde het met de laatste krachtsinspanning, maar de Boys-verdediging was hen steeds te vlug af en verplaatste het spel. Na een goede combinatie kreeg v. Hei voort weer een kans en de stand werd 41; deze speler maakte gis teren weer 3 doelpunten; dit zijn in 4 wedstrijden maar liefst twintig doelpunten. Vlijmen beëindigde deze competitie zeer goed en een- mooie plaats op de ranglijst werd behaald. Een elftal momenteel met strijdlust. Boys, gaat zo door, en successen blijven niet uit. HAARSTEEG. HaarsteegWaspik 21. De laatste thuiswedstrijd die Haar steeg speelde tegen hekkensluiter Waspik speelde, was er een van zeer slecht gehalte; nog nimmer za gen wij zo'n slechte wedstrijd. De voorfeaamste factor dat de thuis club zo slecht op schot kon komen was wel de buitenspelval, die de gasten als enige redmiddel om aan een grote nederlaag te ontkomen, met succes wisten open te zetten; keer op keer, ja bijna bij iedere aanval moest de scheidsrechter het spel onderbreken om dan weer op nieuw te beginnen. Toch heeft ook deze methode de gasten niet mogen baten en zijn zij met lege handen naar huis teruggekeerd. Had de thuisclub de juiste tegenzet weten te vinden en ook wat meer geluk gehad, dan zou de score wel min stens drie maal zo hoog zijn ge weest; het wilde deze middag niet vlotten. Op alle mogelijke manieren werd er getracht doelpunten te ma ken, maar het leder ging telkens over of naast, twee prachtige doel punten werden om onbegrijpelijke redenen geannuleerd en het valt te begrijpen dat dit alles deprimerend werkte. Het begin was echter zeer hoopvol en de wedstrijd was nog geen 10 minuten oud, of de thuis club had reeds succes toen v. Bla- del van dichtbij de Waspik-doelman kansloos wist te passeren; het zag er naar uit dat het doel der gasten zwaar op de proef zou worden ge steld, want even daarna liet Sper man het tweede doelpunt aanteke- 'nen, maar dit werd afgekeurd. Het ver opdringen van de Haar steeg-achterspelers werd hun nood lottig, want bij een naar voren ge plaatste bal bleven de backs voor buitenspel staan, de Waspik rechts binnen liep door en met een hard schot maakte hij de stand gelijk. Niemand zal verwacht hebben dat met deze stand de rust zou aanbre ken, want de gasten waren zó in de meerderheid, dat doelpunten niet konden uitblijven, doch de buiten spelval deed aan dit alles veel af breuk. De tweede helft kenmerkte zich door hetzelfde spelbeeld: keer op keer werden aanvallen gelanceerd, maar deze werden meestal te kort gehouden en doordat het plaatsen veel te lang duurde liepen de voor hoede-spelers in de buitenspelval; toch konden de gasten niet verhin deren dat de thuisclub de leiding wist te nemen, het was v. d. Heij den die de bal aan de lijn oppikte, een afgemeten voorzet gaf aanv. CU li OViiCO V» Uk) A CtClIV.. X-ML resterende tijd bepaalde Haarsteeg zich meestal tot het handhaven van die voorsprong; dat was geen zwa re opgaaf, want de Waspik-voor- hoede was te onproductief om ge vaarlijk te zijn. Met deze stand kwam dan ook het einde van een door beide partijen slecht gespeel de wedstrijd. Supportersclub M. Ligtvoet. Weer goede 6e plaats voor Mary in Ronde van Oss. Zondag starlte Mary in 'n sterk bezet veld in de 7e Ronde van Oss. Na enkele uitlooppogingen, die op niets uitliepen, begon er halver wege de course enige tekening in de strijd te komen, toen Ligtvoet met v. d. Moot en v. d. Linden uit het peleon wegsprong, maar spoe dig werd dit kopgroepje achter volgd door een groep van 7 ren ners, waaronder o.a. Wolfs, Koch, Schollen en enkele anderen. Na .pl.m. 60 km. ontstond er een kop groep van 9 m-an, waarbij zich la- ier nog 4 renners voegden. Hieruit sprong enkele ronden voor 't ein de Krijn Post en Nappie Koch weg' en daarna v. d. Moot. De sprint werd gewonnen door Koch. Op de tweede plaats Post, 3 v. d. Moot, 4 v. d Velden, 5 Wolfs, 6 Ligtvoet en 7 Mechagoul. Ligtvoet wist ook nog enkele premies in de wacht te slepen. Tweede Pinksterdag start Mary in de Ronde van Dussen. Dus Maandag a.s. naar Dussen om Ma ry eens flink aan te moedigen. VLIJMEN. Wedvlucht Postduiven. Zondag hield de combinatie Vlij menNieuwkuijk-Drunen 'n wed vlucht vanuit Pont St. Max.; afst. 324 km.; los 6.45 uur. Eerste duif Vlijmen 10.25.10; laatste prijswin nende duif Drunen 10.33.58. Prijzen als volgt: J. v. d. Dun- gen V. 1, 12, 35; A. Roestenburg N. 2; M. Pelders D. 3; v. Tuyl v. Hui ten D. 4, 10, 59, 63; H. Mommer- steeg V. 5; N. v. Esdonk V. 6, 60, 80; Th. v. Overdijk V. 7, 27, 55, 56; W. Peijnenburg D. 8, 30, 61; B Klerks D. 9; L. de Laat V. 11, 16; M. Libregts V. 13, 83; A. v. Dungen V. 14, 38, 41; M. v. Son N. 15; P v. d. Loo, V. 17, 73, 81; H. Ooster waal D. 18, 23, 44, 74; C. v. Boxtel D. 19, 29; P. Willemse D. 20, 64; J. v. Loon N. 21; Gebr. v. Baardwijk N. 22; A. v. Halder D. 24; R. v. Es- donk V. 25, 78; K. Kivit V. 26, 51; H. de Vaan V. 28, 77; Oremans de Laat. V. 31, 32, 67, 75; L. Nicols V. 33; de Graaf D. 34; L. v. Dommelen D. 36, 72; J. v. d. Penne D. 37, 71; G. v. Son N. 39, 50; A. L. v. Hei voort V. 40; B. Beekmans N. 42; J. v. d. Wiel V. 43; P. Pulles V. 45, 49; Th. v. Esdonk V. 46, 66; Th. Her man V. 47; J. Heesbeen V. 48; Jan Kuijs V. 52; J. v. d. Ven N. 53; N. Dekkers D. 54, 70; L. v. Esch V. 57; C. v. Heivoort V. 58; Gebr. v. Son V. 62, 82; A. Parijs V. 65; P. v. Dal V. 68; C. v. Baardwijk D 69; Jos Kuijs V. 76; Gebr. Samuels N. 79; G. v. Huiten D. 84. DRUNEN. Vredesduif. Wedvlucht Vilvoorde 100 km. Eerste duif 10.23.47; laatste duif 10.44.19. H. Brok 1, 5; C. v. Boxtel 2, 25; H. J. v. Kuik 3, 15; H. v. Huiten 4; G. v. Huiten 6; P. Willemse 7; C. v. Baardwijk 8; Dekkers 9, 12, 24; W. Pijnenburg 10, 17, 18, 23; A. v. Halder 11; v. d. Pennen 13, 19; M. v. Sluisveld 14, 20, 21; v. Tuijl v. Huiten 16; v. Dommelen 22. LOON OP ZAND. Postduiven. De Luchtbode hield Zondag een wedvlucht vanuit Pont St. Maxense 312 km. M. v. d. Ven 1, 25; Chr. v. Gompel 2; H. Dekkers 3, 12, 15, 21; C. v. Dongen 5, 6; M. v. d. Vel den 4, 8, 22; L. v. d. Sanden 7, 24; M. Maas 9; A. J. v. Dongen 10, 20; H. Leermakers 11, 19; G. Vermeer 13; J. Snoeren 14, 23; P. v. d. Vel den 16; M. Vera 17; G. Nijkamp 18. 'Overduif: A. Spapens. Onder sjtralend, zomerweer en een flinke bries in de zeilen start te de Edelachtbare heer Burge meester Mr v. d Heijden, na een kort welkomstwoord, de eerste prof-ronde van Kaatsheuvel, bij gelegenheid van het eerste lustrum van de koninklijk erkende Kaats- heuvelse Wielerclub. Het zo actieve bestuur en jubi leum-comité hebben eer van hun werk gehad. Op de eerste plaats door hun organisatie, die weer zo als gewoonlijk af was, maar vooral door het prachtveld renners, dat zij bij elkaar hadden weten te krij gen. Zoals bekend zal zijn, waren ook de renners gecontracteerd die op het ogenblik onze kleuren ver dedigen in de Italiaanse Giro. Door het noodwendig verschuiven van de datum moesten deze renners helaas verstek laten gaan. Niettemin verschenen 50 profs en onafhankeljjken van naam aan de start, die meteen een aardig gangetje ontwikkelden. Begrijpe lijkerwijze leverde dit al spoedig slachtoffers op, die dit hoge tem po niet konden bijbenen. Zoals gewoonlijk was het in het begin stuivertje wisselen aan de kop_ Maar in de zesde ronde was dit voorgoed afgelopen. Cor Bak ker lanceerde een serieuze uitloop- poging, waarmede hij inderdaad succes had. Hij liet voorgoed hét peleton zijn rug zien. Maar niet alleen, want de rappe en zwoe gende Gerrit Voorting scheen te ruiken dat er wat in zat. Het was dan ook in de zevende ronde dat deze twee moedige klep pers aan kop de finish passeerri- den met het kennelijk voornemen de zaak even op te gaan knapen. Dit deden ze dan ook zonder meer. Om beurten werd er aangehangen en hun voorsprong groeide per ronde. Het peleton zag mogelijk de ernst van deze poging niet in, aan gezien er nog meer dan zeventig de reactie bleef voorlopig uit. Dit was natuurlijk koren op de molen van de twee hazewinden, die van geen kalmeren wisten en eindelijk het peleton deden beseffen dat ze te laat wakker werden. Van Oers was de eerste die het gevaar inzag en even de knuppel in het peleton- hok gooide. Maar zonder resultaat. De pogingen van Schoenmakers, Schellingerhoudt, Haan en Lake- man strandden eveneens op de no dige medewerking. Het bleven Bakker en Voorting en omgekeerd die met soepele slag de ene na de andere renner gingen dubbelen en het was nog niet op de helft van de koers om precies te zijn in de 35e ronde dat het hele ge valletje een lap had gekregen. In zoverre was de zaak door die twee beklonken. Nu maar afkijken of er geen vermetelen zouden komen die roet in het eten zouden gaan strooi en. Grote stukken werden er niet meer gemaakt. Dit wil echter niet zeggen dat er geen animo weer was bij de peletongroep. Zo nu en dan strekte er wel eens eentje de benen, maar het was gewoonlijk maar van korte duur, want de bei de koplopers lieten zien, dat zij door hun rondennemerij in 't ge heel niet al hun kruit verschoten hadden. Toch moesten zij tenslotte het hoofd buigen voor Piet Verwijme ren uit Terheijden, die de kans schoon zag van de bewaking Jos te komen. Toen deze het klaar kon spelen de moedig alleen rijdende v. Sambeek te bereiken, was hij voorgoed los van de hoofdgroep, die na enkele ronden een nieuwe veer moest laten door de ontsnap ping van Gelissen uit Beek. Ook hij keerde niet meer bij de kudcFe terug, ondanks zijn ongelukkig val- partijtje. In deze formatie werden de laatste rondjes afgedraaid. Met spanning werd de sprintstrijd tus sen Bakker en Voorting jegemoet gezien. Sportief lieten zij zich op het laatste stuk van het peleton afzakken om in eer en deugd el kaar de overwinning te betwisten. Dit duel werd een royale overwin ning voor Cor Bakker, die naast de diverse premies ook de over winning op zijn naam bracht. Gelissen zag nog kans in de laa-t ste ronde Verwijmeren voorbij te komen en hiermede de derde plaats te bezetten, terwijl de sprint van het peleton gewonnen werd door Piet van As uit Roosendaal. De volledige uitslag was 1. Cor Bakker uit Zaandam in de totaaltijd van 3 uur 40 min. 12 sec (135 km.). 2. Gerrit Voorting in dezelfde tijd. 3. Gelissen, Beek, op 2 min. 4. Verwijmeren, Terheijden, zelf de tijd. Op 1 ronde 5. P. v. As, Roosendaal. 6. P. Haan, Mechelen 7. H. Smits, Antwerpen. 8. J. Lambrichts, Bunde. 9. J. Janssen, Elsloo. 10. A. Guns, Putte 11. N. van Est, Fijnaart. 12. ,1. Ladenius, Rotterdam 13. J. Nolten, Geleen. 14. Siebeling, Wormerveer. 15. H Brinkman, Overschie. 16. H. Schoenmakers, Eindhoven. 17. F. v. d. Zande, Halsteren 18. F. v. Zambeek, Valkenswaard. 19. F. v. d. Heijden, Helmond. 20. C. Sprenkeling, Hengelo. Bii de _nieiiweïimrc« die de lont in het kruitvat stak. Het was reeds in de negende ron de dat hij het peleton de rug toe keerde en voorgoed. Toen hij in dezelfde ronde steun kreeg van v. d. Sluijs uit Vlissingen, was de zaak eveneens bekeken en beklon ken. Van der Linden uit Tilburg trachtte nog wel een overbrugging tot stand te brengen, maar zijn felle sprintjes, die hem wel enkele premies opbrachten, konden hem niet doen slagen in zijn opzet. De afstand tussen de beide koplopers en het peleton groeide steeds door onderlinge goede verstandhouding tussen Verhoof en v. d. Sluijs. Te gen 't einde probeerden het Alofs en v. Bruggen nog eens, maar on rustbarende vormen nam dit niet meer aan. De beide koplopers stormden onbedreigd op de finish af, waar de sprint de beslissing moest brengen. Het was Verhoof, die hierin het sterkste bleek en zo doende de lustrumronde van Kaats heuvel voor nieuwelingen won. De sprint van het peleton werd op 'n keurige wijze gewonnen door v. d. Linden uit Tilburg. De volledige uitslag was hier 1. Verhoof, Rotterdam, in 1 uur en 23 min. (50 km.). 2. v. d. Sluijs, Vlissingen. 3. Alofs, Breda. 4 v. d. Linden, Tilburg. 5. v, d. Heijden, IJsselmonde. 6. Bakker, Amersfoort. 7. De Jong, Breda. 8. v. Bruggen, Amsterdam. 9. De Bont, Waspik. 10. Wornaar, Maassluis. GOUDEN BRUILOFT IN HET HOEKSKE. Gouden Bruiloft in het Hoekske, neen, beter Gouden Bruiloft in „den Duin" bij den Brokkenberg. Dan weet het geheel Kaatsheuvel en honderden, die Jan Brok en z'n vrouw Sjaan kennen van meer dan 40 jaren lang, want Brok is reeds 42 jaren bewoner van de thans helder wit gestreken boerderij, achter „Juul", met de Brokkenberg als attractie in de warme zomertijd voor de kinderen, die er in het duinzand onder de ogen van moeder of vader hun zonnige middagen in speelse vrolijkheid doorbrachten en dan bij moeder Brok om 'n frisse dronk uit de put gingen, die nooit tevergeefs gevraagd werd. Was het wonder, dat de oude genegenheid zich uitleefde in een spontaan medeleven in deze dag van hun gouden bruiloft. De gehele dag was er drukte in den Duin. Waren er ooit 20 auto's disponibel om 'n gouden paar met z'n talrijke kroost, bruidjes en co mité, kerkwaarts te voeren, om als inzet 'n H. Mis van Dankbaarheid in de PaJ rochiekerk bij te wonen. Bleven ooit de-i ze wagens beschikbaar om, als nodig de afstand te bekorten voor wie even elders wezen moest? Met welwillende medewer king van de P.N.E.M. werd de afgele gen woning van electrisch licht voorzien en de helder wit gekalkte gevel versierd. Ondanks de afstand was er een receptie met 'n toeloop die geen afstand scheen te kennen. Bruidjes brachten hun hulde in keurige zang en declamatie, door Mej. Laros geleid. Spontaan waren de giften bijeen gekomen, om het gouden paar een royaal geschenk bestaande uit fauteuil- les en stoelen aan te bieden, waarvan zich de voorzitter van het comité, de heer Roestenberg, op keurige wijze kweet, n Woord van lof aan de vele chauffeurs, die hun wagens urenlang disponibel hielden om de verbinding met de Duin gaande te houden. 1 Was er de gehele dag grote drukte rond de feestvierende familie, tegen de avond vond deze haar toppunt, toen eerst de volledige harmonie Apollo ver scheen voor een serenade, waarbij de voorzitter, de heer A. Schalken, woor den van felicitatie sprak en daarna de harmonie Euphonia met z'n drumband het Hoekske introk met 'n stoet van honderden achter zich, om mee te drum men op de cadans van de slagen op de grote dieptetrommen en de roffels van de kleine trommen, 't Werd even 'n echt Brabants feest rond de woning te gen de Brokkenberg. En het was heel natuurlijk, dat de gehele feestvierende familie in rondedans meeleefde op de vrolijke tonen van het corps. Jan Brok Op indrukwekkende wijze is Za terdag en Zondag het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelij ke hiërarchie in Nederland in Utrecht gevierd. Hoewel de feest viering sober was gehouden, is zij toch een overweldigende katholie ke en nationale manifestatie ge worden, die gelijkelijk van aanhan kelijkheid getuigde aan kerk en vaderland. Het begon Zaterdagavond in iiet Utrechtse stadion met de ontvangst van de kardinaal-legaat, Joseph Ernest kardinaal Van Roey, door katholiek Nederland, door' zeven tienduizend aanwezigen in 't sta dion vertegenwoordigd. Tevoren had de officiële begroeting plaats gehad door de Nederlandse rege ring, waarbij o.m. de minister-pre, sident dr Drees zijn opwachting kwam maken, en de liturgische ontvangst in de kathedrale kerk. Dit was de enige plechtigheid die kardinaal De Jong in verband met zijn gezondheidstoestand kon bij wonen. Ondertussen had in het stadion een nationale manifestatie plaats, waarbij vertegenwoordigers uit al le provincies optrokken, waarna de autoriteiten 't stadion betraden, geestelijke en wereldlijke. Profes sor Rogier sprak een magistrale herdenkingsrede uit, waarin hij met groot meesterschap de ge schiedenis van het katholicisme in Nederland schetste en met grote objectiviteit zijn oordeel over de gebeurtenissen gaf. Ook kardinaal Van Roey hield een toespraak op het thema „Te Deum Laudamus", waarin hij bewonderend sprak over het katholieke leven in Ne derland. Telegrammen werden ver zonden aan Z. H. de Paus en aan H. M. de Koningin. Nadat de bis schop van Haarlem had gedankt, klonk tenslotte de stem van kardL naai De Jong door de radio in een toespraak, waarin hij jde katho lieken vermaande het verworvene te handhaven en de eenheid te be waren op elk terrein van 't open bare leven. Kerkelijke luister. Een hoogtepunt in de viering was de Pontificale Hoogmis, die Zondagmorgen in het Utrechtse stadion werd opgedragen door de kardinaal-legaat, geassisteerd door geestelijkheid uit de vijf bisdom men. Zeventig priesters deelden onder deze H. Mis de Communie uit aan duizenden gelovigen, die de plechtigheid bijwoonden: der tigduizend waren het er en onder hen boge geestelijke autoriteiten, kardinalen, bisschoppen en abten, hoge wereldlijke autoriteiten, mi- nisters, staatssecretarissen, ambas- j sadeurs, leden van de Raad van State, Kamerleden. Kardinaal van Roey hield een toespraak over de waardigheid van het bisschops ambt en de betekenis van de hiër archie. Flen ander hoogtepunt was de manifestatie 's middags in hei sta, dion, de demonstratie van de jeugd die de katholieke activiteiten in een kleurige kindsheidsoptocht. Voorstelde, de aanbieding van 't huldeblijk van katholiek Neder land: ruim een millioen gulden voor de voltooiing van de medi sche faculteit van de Nijmeegse universiteit, aangeboden door de pastoor van het door de waters nood zwaar getroffen Klundert de plechtige Sacramentsprocessie met tot besluit het pontificaal Lof, waarna de kardinaal-legaat een in' het Nederlands gestelde persoon lijke boodschap van Z. H de Paus voorlas, waarin Deze met katho liek Nederland vol dankbaarheid terugzag op de afgelopen 100 jaar en Zijn Apostolische Zegen gaf. 's Avonds werd in Tivoli een feestconcert gegeven, waarin door solisten, koor en orkest toepasse lijke werken werden gespeeld als het Sancius Uit de Hohe Messe van Bach, pslam 117, getoonzet door Herman Strategier, Domine Salvam fac van Marius Monnikendam en het Te Deum van Zoltan Kodaly. Kon er een waardiger besluit be dacht worden dan deze lofzang? met z'n kranige vrouw en z'n talrijke kroost, heeft 'n gouden bruiloft gevierd, die hem 'n vooruitzicht geopend heeft hieraan nog minstens 'n tiental jaren aan te knopen. APOLLO NAAR 'T CONCOURS. Er zijn weer zware dagen op komst voor de Harmonie Apollo". Nog slechts een kleine week scheidt het corps van de dag, dat het opnieuw aan zal moeten treden voor een jury, die haar oordeel uit zal spreken over de prestaties van de harmonie, die het vorig jaar een eer ste prijs winnend in de ere-afdeling, thans opnieuw daar haar kunnen moet van de Nederlandse Federatie van Har monie- en Fanfare Gezelschappen. De opgave is ook thans weer niet licht. Als verplicht nummer is voorgeschreven „Spanische Skizze" van Eugen Füling, terwijl het ikeuze-nummer „Nachklange von Ossian van N. W. Gade in een arr. van P. v. Mever, is. Doch Apollo zou Apollo niet zijn en de directeur, die het corps leidt, zou geen Molenschot moeten heten, om van een strijd om de eer verschrokken te zijn. Er is in de kleine „Apollo" zaal intens gestudeerd en de executanten weten, dat ze onder beproefde leiding werken, waaraan ze zich gerust kunnen overgeven. Deze week wordt de laatste hand ge legd, de fijne schakering, die elk werk vraagt. Maandag- en Woensdagavond op het terrein achter de Brandweerkazer ne en Zaterdag op de kiosk in de Bern- dijk. Hoe meer belangstelling hierbij ge geven wordt hoe beter, doch daar kan „Apollo" wel op rekenen. ST. JAN IN VORM. Het Gilde St. Jan, gevestigd bij de heer L. v. Berkel alhier, behaalde Za terdag uitzonderlijk grote successen op het Nationale Schietconcours te Goirle. Met 2 viertallen werd deel genomen aan de corpswedstrijden en St. Jan wist zo wel op de 1ste als 2de corpsprijs beslag te leggen en daarenboven nog de 2de extra-aanbieding prijs voor corps te winnen. Daarbij behaalde de heer A. Oerlemans de 1ste, de heer G. v. d. Hoven de 2de en de heer B. v. Balkom de 4e personele prijs. We kunnen hieraan alleen toevoegen, dat het heel moeilijk was nog meer te winnen. De inzet van het seizoen is ze ker boven verwachting. AGENDA. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harm. Apollo op terrein Brandweerkazerne. Dinsdag 7.30 u. n.m. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan. Woensdag 8 u n.m. repetitie Harmo nie Apollo, terrein Brandweerkazerne. Woensdag 8 u. n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Donderdag 7.30 u. n.m. repetitie Da meskoor Bel Canto Donderdag 8.30 u. n.m. repetitie Ge mengd Koor Bel Canto. DESK NIEUWS. In verband met de Prof-Ronde van de Wielerclub Kaatsheuvel werd de wed strijd Desk-RKTW uitgesteld tot de 2de Pinksterdag. AGENDA. Woensdag 20 Mei 7.30 uur n.m. Ont spanningsavond voor de Toneelclub Ma ria Goretti. EERSTE HEILIGE COMMUNIE. Op Hemelvaartsdag ontvingen in onze parochie 40 kinderen hun eerste Heilige Communie: 14 jongens en 26 meisjes. TENTOONSTELLING R.K. MEISJESSCHOOL. De tentoonstelling die op Zaterdag en Zondag in onze R.K. Meisjesschool gehouden is mag werkelijk geslaagd he ten. Wie dan een dezer dagen een kijkje in de keurig verzorgde klaslokalen heeft genomen, heeft kunnen constateren wat de meisjes van deze school, vanaf de tweede tot en met de achtste klas, spe ciaal de 7e en 8e, onder de bekwame leiding van de Eerw. Zusters, voorna melijk Zuster Reinalda, hoofd van de school, hebben gepresteerd. We zagen o.a. op handwerkgebied 'n grote verscheidenheid, zowel eenvoudige schortjes, sierlijke jurkjes, als veel schit terend babygoed en zelfs een prachtige doopjurk. Ook begerenswaardige dres soirlopers, kussen en allerlei sierkleedjes waren in overvloed aanwezig. Ook op kookgebied overtreffen zij menig huis moeder. Alles had niet alleen een heer lijk aanzien, maar ook 't gebak dat men in de „schenkerij" kon bekomen, smaak te ook prima. Verder zag men een over- we'lkelijks terugkerende wasverzorging. Van de grabbelton werd met gretige handen gebruik gemaakt en deze deed menig kinderhartje sneller kloppen. Kort om er was teveel om op te noemen. Deze tentoonstelling die enorm veel bezoekers heeft getrokken, werd Zon dagavond gesloten met een ouderavond in het patronaatsgebouw. Na n ope ningswoord van de Eerw. Zuster Rei nalda werd verder deze avond prettig doorgebracht, met voordracht, zang en dans. Met dit alles mogen we dan ook gerust vermelden dat deze tentoonstel ling volkomen geslaagd mag heten. Bern- dijk heeft kunnen constateren dat tussen de muren van deze school hard en ijve rig gewerkt wordt, dank zij de goede leiding, waarvoor een woord van lof hier zeker op z'n plaats is. KON. ERK. HARMONIE ST. JAN. Tot op heden waren wij niet in staat de juiste plaats van het kermisterrein te bepalen, doch dit is nu gelegen op het voetbalveld van de R.K.V.V. Berkdijk, terwijl het concoursterrein achter het patronaatsgebouw gelegen is, waar zich ook de consumptietent bevind. De ter reinen liggen aan weerszijde van de Erasstraat, schuin tegenover elkaar, zo dat de afstand voor de bezoekers geen bezwaar opleverd. Voor verdere mededelingen omtrent 't programma van bovengenoemde fes tiviteiten verwijzen wij onze symphati- serende lezers naar het artikel in het volgend nummer. VIERING 40-JARIG PRIESTERFEEST VAN PASTOOR SCHOENMAKERS. Onder overgrote belangstelling van alle parochianen had Zondag alhier de viering plaats van het 40-jarig priester feest van pastoor Schoenmakers. De vie ring had op uitdrukkelijk verzoek van de herder plaats in alle eenvoud. 's Morgens naderden zo goed als alle parochianen ter H. Tafel. Om 10 uur had de Plechtige H. Mis van dankbaar heid plaats, met assistentie van Presby ter Assistens, Diaken en Subsiaken. Pater Damacenus O.M.C. hield een treffende feestpredikatie. Na het plech tig Lof, waaronder de jubilerende her der een dankwoord sprak aan zijn pa rochianen, werd een défilé gehouden, waaraan ter plaatse bestaande vereni gingen deelnamen. BILJARD-COMPETITIE K.A.J. De stand van de Biljard-competitie van de K.A.J. is als volgt N. Leermakers 5-137; Ad v. Noije5- 131; T. van Loon 5-118; M. v. Noije 5- 103; T. Leermakers 5-96; Koos v. ch Velden 5-94; J. van Loon 4-88; Kees v. d. Velden 5-79; Leo v. Loon 4-68; J. v. Noije 5-67. Kees de Ruyter zal deelnemen aan het tournooi om het wereldkampi oenschap libre, dat van 28 Juli tot 2 Augustus te Vigo in Spanje wordt gehouden. In totaal komen twaalf spelers: 8 Europeanen en 4 Zuid- Amerikanen in het tournooi uit.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 3