j Wijde Wereld J6o.nCng.Ctt E£Cza&&tfi,. MENKES D"bMv.,, Waalwijkse en Langstraatse Courant UIT DE v» Koningin Elizabeth met grote luister gekroond. Koningin Elizabeth II Jos. v. d. Lee en Zn. Ongekend enthousiasme in Engeland. „Ik heb mezelf aan Uw dienst gewijd". Het gebeurt niet dikwijls dat wij in deze rubriek over feestelijke aangelegen heden kunnen schrijven, want over het algemeen zijn de minder prettige dingen die vcor het wereldforum gebeuren, verre in de meerderheid. Dat zal wel 's werelds lot zijn, waaraan we ons te onderwerpen hebben. Met des te meer vreugde mag ons een dag als 2 Juni ver vullen, omdat deze bewijst dat s levens schoonheid ook in het grote nog niet geheel is verloren gegaan. Natuurlijk gaat de diepere betekenis van de kroning Van koningin Elizabeth veel dieper, niet alleen het feit van de kroning, maar ook het karakter ervan. Zij is immers doordesemd met een diep- christelijke geest, die inderdaad een tra ditie is, maar waarvan men mag hopen dat ze ook iets meer is een levende werkelijkheid, die niet moet verstarren in gebedsformules Het is goed dat het christelijk karakter van het Engelse ko ningschap nog eens onverhuld naar vo ren komt in een tijd dat onze wereld haar christelijk karakter steeds meer dreigt te verliezen. Ook in dit opzicht moge het koningschap opnieuw een sym bool worden van het volk en de tijd. In het kroningsritueel komt ook de ho ge waardigheid van het koningschap tot uiting. Wanneer men zich daarvan re kenschap geeft, krijgt men een eigenaar dige gewaarwording, niet omdat de fei telijke macht van het koningschap in de loop der eeuwen sterk is gedaald, want dat lag in de lijn der ontwikkeling. Het absolute koningschap past niet meer in de geestelijke structuur van deze tijd. Erger is het dat de eerbied'voor het ko ningschap op bedenkelijke wijze is ge daald. Het is alle eeuwen door gebeurd dat koningen werden verjaagd, al was men er vroeger dieper van overtuigd dat hun gezag van God kwam, maar tegen woordig ontzet men een koning gemak kelijker uit zijn ambt dan een werknemer uit zijn baan. Leidde de demokratie on vermijdelijk tot het constitutionele ko ningschap, de opvatting dat het volk souverein. zou zijn, verlaagde de koning tot niet veel meer dan een dienaar af hankelijk van de grillen van een humeu rige baas. De dictatuur van een ideologie heeït het nog erger gemaakt, want zij ontziet zich niet een koning voor land verrader uit te maken. Mogelijk is er iemand die het koning schap als symbool ook niet bijster hoog stelt, omdat er geen werkelijke macht achter zit. Maar is het zeker niet zo waardevol als een koning optreedt als het symbool van de nationale eenheid? De erfelijkheid van het koningschap waarborgt een continuïteit die een repu bliek mist, zonder dat ze daardoor als zodanig iets minder is weliswaar, maar de gekozen president heeft niet de ver hevenheid van een geboren koning. Door zijn verhevenheid is hij meer dan enkel symbool, vooral wanneer de persoonlijk heid van de vorst aan de waardigheid van zijn ambt bijzondere luister bijzet. Niets is dan ook ergerlijker dan een koning die zich niet dienovereenkomstig gedraagt. Zowel Engeland als Nederland heb ben het geluk geregeerd te worden door vorstinnen die als voorbeeld kunnen gel den van een modern constitutioneel mo narch. Of het feit dat beiden vrouwen zijn hen daarvoor bijzonder gedisponeerd maakt, is een vraag die geen onmiddel lijke beantwoording eist. Wel kan men zich ervan overtuigd houden dat de overweldigende hulde die koningin Eli zabeth op de dag van haar kroning is gebracht, evenzeer te danken is aan haar persoonlijkheid als aan haar waardig heid. Misschien zijn de Engelsen tot he den meer onder de indruk geweest van de v/aardigheid van hun vorst, terwijl de Nederlanders meer waarde hechten aan zijn persoonlijkheid', het kan niet an ders of dit laatste zal zwaarder gaan wegen naarmate het fundament van het koningschap zwakker schijnt te worden. Inmiddels is de eerbied en de voorkeur voor het koningschap in beide landen diep geworteld -en nu koningin Elizabeth zo juist haar regering officieel, is be gonnen, mogen wij haar toewensen dat zij deze lang en onder gelukkige omstan digheden moge voeren en dat de bede van het Engelse volkslied „Gode save the Queen" tot het einde toe in vervul ling moge gaan. KRONING KOST MILLIARD. Versieringen komen op honderd millioen. Volgens deskundigen zullen regering en particulieren van Groot Brittannië aan het kroningsfeest in totaal een bedrag van ongeveer honderd millioen pond sterling ofwel een milliard gulden uit geven. Alleen reeds de versieringen in steden en dorpen een werk waaraan vrijwel iedere Engelsman zonder uitzon dering heeft deelgenomen komt op ruim honderd millioen gulden te staan. Om enigszins de omvang van de kro ningsuitgaven te kunnen bepalen herin- nere men zich dat de 1-Februari ramp Nederland rond een milliard gulden heeft gekost. MOUNT EVEREST OVERWONNEN Twee leden van de Britse Mount Everest expeditie zijn er in geslaagd de top van de berg te bereiken. De uit 13 Britten bestaande expeditie vertrok van haar basis in Katmandoe, in Nepal, op 10 Maart j.l., met 362 dra gers, 20 gidsen en ongeveer 5ü0t) kilo bagage. Het gezelschap beschikt over speciale zuurstofapparaten en op felle koude berekende kleding, schoeisel, ten ten en slaapzakken. TELEVISIE GAAT DOOR. Naar wij- vernamen heeft het kabinet zich na ernstig beraad in principe uit gesproken voor voortzetting van de Ne derlandse televisie-uitzendingen. Ook na de experimentele periode die op 1 Oc tober a.s. zal eindigen. Tevens is de regering van oordeel, dat de zendtijd zal moeten worden -uitge breid. Over de terzake te treffen voor zieningen, waarover nog met verschil lende instanties overleg wordt gepleegd, zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zo spoedig mogelijk voorstellen aan de Staten Generaal voorleggen. JAGER BIJ LOPIK NEERGESTORT. Piloot omgekomen. Maandagmiddag om half drie is een Thunderjet straaljager van de vliegbasis Eindhoven in Lopikerkapel onder de ge meente Lopik (Utrecht) in een uiter waard neergestort. De piloot, de 26-ja- rige reserve-sergeant-vlieger L. Serré uit Utrecht, kwam hierbij om het leven. Om 13.40 uur was de Thunderjet met nog een straaljager van hetzelfde type van de vliegbasis Eindhoven opgestegen voor het maken van een oefenvlucht. Ten westen van de brug bij Vianen stortte Serré met zijn toestel loodrecht neer. De andere Thunderjet is behou den op de basis teruggekeerd. GESPAARD. Gedurende de maand Mei is bij de Rijkspostspaarbank 33.4 millioen in gelegd en 33.2 millioen opgenomen. Hier is dus een spaaroverschot van 200.000 behaald tegen een ontsparing van 3.3 millioen in April. DE ROSENBERGS. Van officiële zijde wordt meegedeeld, dat de Rosenbergs op 18 Juni om 22 uur plaatselijke tijd zullen worden terechtge steld. Depót-agent Langstraat e.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwijk, Tel. 2971 W.DUITSE DOUANE NEERGESCHOTEN. Een West-Duitse douane-ambtenaar is doodgeschoten door een agent van de Oost-Duitse grenspolitie, aldus de poli tie van Kassei in West-Duitsland. West-Duitsers uit de nabijheid van de plaats van het incident, zeiden, dat de Oost-Duitser vijf schoten loste. De dou ane-ambtenaar werd in nek en arm ge troffen. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De West-Duitse politie is met het onderzoek bezig. VROUW DOOR HAAR MAN VERGIFTIGD Een dertigjarige inwoner van Gouda, A. C. L., gemeenteopzichter te Utrecht, die er van verdacht wordt verleden jaar in Oud-Beierland zijn 26-jarige vrouw met arsenicum te hebben vergiftigd, als gevolg waarvan zij overleed, isgearres teerd. EEN GELUKKIGE KONINGIN KEERT NAAR HUIS TERUG. Gelukkig lachend rijdt Koningin Elizabeth II in de gouden statiekoets naar Buckingham Palace, na haar triomphale tocht door Londen. Op de foto draagt zij de Imperial State Crown, de Scepter en de Rijksappel. ,=- - 76e JAARGANG No. 45 DE ECHO HET ZUIDEN 3= Hoofdredacteur Advertentieprijs JAN TIELEN 10 cent per mm. verschijnt 2 x per week J Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621. - OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL, TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Dinsdag 2 Juni was het de Dag der Dagen voor Engeland en alles wat met Engeland verbonden is, een dag waarnaar sinds meer dan een jaar door millioenen was uitgezien en waarvoor even lange tijd de voorbereidingen waren getrof fen. En naarmate de dag naderde, steeg de temperatuur en kreeg de kroningskoorts alles wat Brits was te pakken. Maar ondanks de verdwazing hier en daar is het een feest geworden als ten hoogste een keer in een mensenleeftijd wordt gevierd. En als de telkens herhaalde bede „God save the Queen" in vervulling gaat, zal het zeker deze generatie niet zijn, die nog eens een kroningsplechtigheid meemaakt als de jonge koningin Elizabeth is ten deel gevallen. Het regende ondanks de glorie ivan de dag, het regende ondanks de zorgvuldigste voorbereidingen, het regende ondanks de millioenen die op de been waren om hun vorstin te zien. Maar ondanks de regen i juichte Londen en alles wat er zich bevond, hadden de menigten zich langs de route geschaard om iets van de luister van de kroning op te vangen en in laatste instantie om een blik te werpen op de jonge ko ningin. En daarom heeft de regen een van de weinige zaken die men niet kon regelen geen af breuk gedaan aan de uitbundigheid waarmee de Engelse wereld deze kroningsdag heeft gevierd. DE KRONINGS PLECHTIGHEID. Volgens een indrukwekkend litur. gisch ceremonieel voltrok zich de kroningsplechtigheid in de Abdij j van Westminster, geleid door de Aartsbisschop van Canterbury, die, nadat de koningin de Abdij had be treden, haar voorstelde aan de dui zenden aanwezigen, waarop allen tot viermaal toe het „God save the Queen" lieten galmen. Dan ontwik kelde zich het plechtige en zinvolle 1 ritueel, de eedsaflegging, het over- handigen der koninklijke attribu ten, de rijksappel met het kruis als teken dat de hele wereld is onder- worpen aan de heerschappij van Christus, de ring der koninklijke I waardigheid, het huwelijk met En geland, de scepter van gerechtig heid en barmhartigheid, 't zwaard. De aartsbisschop zalfde haar han- den, hoofd en borst, en op 't hoog. tepunt van de plechtigheid plaatste hij haar de kroon van St. Edward i op het hoofd, waarna weer het I „God save the Queen" door de Ab dij schalde. Koningin Elizabeth werd daarna op de koningstroon geheven, vanwaar zij de hulde van haar onderdanen in ontvangst nam. Voorop de kerkelijke hoorwaardig- heidsbekleders, met aan het hoofd 1 de aartsbisschop van Canterbury, 1 gevolgd door de drie koninklijke hertogen: eerst de hertog van Edin burgh, de gemaal van de koningin, i die voor haar knielend haar trouw 1 zwoer, haar kroon aanraakte en haar op de linkerwang kuste. Na hem kwamen de hertogen van Glou- t cester en Kent en dun de edellie den van het land. Toen de eigenlijke kroning voor bij was, werd de communiedienst voortgezet, die in verschillende op- zichten overeenkomst vertoont met de katholieke mis en waaronder de koningin brood en wijn offerde, terwijl zij later met haar echtge noot het Avondmaal nuttigde. De dienst werd besloten met de zegen en tenslotte werd (in het Engels) het Te Deum gezongen, een waar dig en onovertrefbaar besluit van deze zinvolle plechtigheid met niet alleen een waarlijk koninklijk, maar ook diepchristeljjk karakter, overblijfsel van een rijke traditie. TRIOMFTOCHT. Men zal wel Engelsman moeten zijn om te begrijpen wat er in het Engelse volk is omgegaan en speci aal in degenen, die een of twee nachten en een dag hebben door gebracht langs de kroningsroute, terwijl zij toch alles via de radio konden volgen of op de televisie konden zien. Het zal wel een soort collectieve koorts zijn geweest, zo als een man uit het Noorden eerlijk bekende: hij had een televisietoe stel ter beschikking, maar hij hield het niet uit en liftte naar loonden, Toen ik met Kerstmis het woord tot U richtte, vroeg ik U, zo sprak koningin Elisabeth, ongeacht Uw godsdienst, voor mij te bidden op de dag van mijn kroning te bid- deh dat God mij wijsheid en kracht zou geven om de beloften na te ko men, die ik dan zou doen. Gedu rende geheel deze gedenkwaardige dag ben ik gesterkt en gesteund door de wetenschap dat Uw gebe den en gedachten met mij waren. Ik ben er mij voortdurend van be wust geweest, dat mijn volken, die ver en verspreid over elk conti nent en elke oceaan in de wereld leven, vereend waren om mij te steunen bij de taak, aan welke ik thans op zo plechtige wijze ben toegewijd. Vele duizenden van U zijn uit al le delen van het Gemenebest en het Imperium naar Londen gekomen om aan de plechtigheid deel te ne. men, maar ik was mij ook bewust van de millioenen anderen, die er waar ook hij een nacht in weer en wind doorbracht. Dinsdagmiddag om een uur of drie werd het wachten met al wat er aan vast zat, van de millioenen langs de route, beloond. Want toen verliet koningin Elizabeth de West minster Abdij, om haar triomftocht door juichend Londen te beginnen. De stoet die haar voorafging, was drie en een halve kilometer lang en was samengesteld uit vertegen woordigers van de strijdkrachten van land-, zee. en luchtmacht uit alle delen van het gemenebest, de premiers van het gemenebest, bui tenlandse vertegenwoordigers en de adel. Het hoogtepunt was de gouden koets, waarin de koningin had plaats genomen met prins Phi lip, een en al beminnelijkheid, vriendelijk wuivend tot de enorme mensenmassa, die zich achter de militaire afzetting had opgesteld. Deed de aanhoudende regen mis schien iets af aan de fleurige aan blik, niet aan de grenzeloze geest drift die iedereen bevangen had en die telkens opnieuw oplaaide voor de jonge, charmante en gevierde vorstin. Toen zij op Buckingham Palace was teruggekeerd, moest zij nog zesmaal in de loop van de avond op het balkon verschijnen om te voldoen aan de aandrang van het volk, dat zijn vorstin wilde zien. Tot diep in de nacht bleven Lon den en Engeland in feeststemming, terwijl ook alle delen van het ge menebest deelden in de feestvreug de. Het was een gloriedag voor En geland, waarop de Brit zijn borst voelde zwellen van trots en van ge rechtvaardigde ontroering om zijn jonge koningin, die nu waarlijk de gekroonde vorstin is van hel Britse Wereldrijk. door middel van radio en televisie in hun huizen aan hebben deelge nomen. Gij allen, nabij en veraf, zijt verenigd geweest in één doel. Het is moeilijk voor mij, woor den te vinden om U te vertellen van de kracht die dit te weten mij gegeven heeft. Ik heb mijzelf in oprechtheid aan Uw dienst gewijd, gelijk zove- len van U zicih gewijd hebben aan mijn dienst. Gedurende geheel mijn leven en met geheel mijn hart zal ik er naar streven Uw vertrouwen waardig te zijn. In dit besluit heb ik mijn gemaal om mij te steunen. Hij deelt al mijn idealen en al mijn genegenheid voor U. En al moge mijn ervaring kort zijn, in mijn ouders en groot ouders heb ik een voorbeeld, dat ik zonder aarzeling en met vertrou wen kan volgen. Voorts is er nog dit: ik heb ach ter mij niet enkel de schitterende tradities en de geschiedenis van Op het einde van de emotie-volle kroningsdag die de harten van de millioenen Britse onderdanen bracht rond King Edwards troon in de West minster Abdij, heeft de jonge ko ningin Elisabeth II haar volk toegesproken. „Ik heb mij zelf in oprechtheid aan Uw dienst gewijd gelijk „zovelen van U zich gewijd hebben aan mijn dienst. Gedu rende geheel mijn leven en met geheel mijn hart zal ik er „naar streven Uw vertrouwen waardig te zijn." inecr dan duizend jaar, maar de levende kracht en majesteit van het gemenebest en liet Empire, van ou de en nieuwe samenlevingen, van landen en rassen, verschillend in geschiedenis en oorsprong, maar allen, door Gods wil, verenigd in geest en streven. Daarom ben ik er zeker van, dat deze mijn kroning niet is het sym bool van een macht en luister, die voorbij zijn, maar een getuigenis van onze hoopvolle verwachtingen voor de toekomst en voor de jaren gedurende welke het mij door Gods genade gegeven zal zijn te regeren en U als koningin Ie dienen. Sprekend over de levens- en we. reldbeschouwing die de boodschap van Engeland aan de wereld vormt vraagt de koningin dan, deze be ginselen van vrijheid en eerbiedi ging van ieders rechten, lief te hebben en in practijk te brengen. Dan kunnen wij tezamen voor waarts gaan, zegt zij, in vrede, en strevend naar gerechtigheid en vrijheid voor alle mensen. Nu deze dag ten einde loopt, weet ik, dat mijn blijvende herin nering daaraan niet slechts zal zijn de schoonheid en de plechtigheid van de ceremonie, maar ook de in spiratie van uw trouw en toewij ding. Ik dank u uit een overvol hart. God zegene u allen." SIR WINSTON CHURCHILL'S KOETS VIEL UIT Toen de Kroningsprocessie voor de derde en laatste maal T rafalgar Square pas seerde ontstond er een opstopping. Sommige der equipages trachtten naast el kaar nog door te rijden, de Mall in. We zien de Koninklijke koets het rijtuig van Sir Winston Churchill passeren, dat was uitgevallen en bij Canada House stond, terwijl de andere koetsen voor bij trokken. De Koninklijke koets moest vlak langs het rijtuig van Sir Winston Churchill rijden om te kunnen passeren. (Foto A.N.P.) DE KRONING HERTOG VAN EDINBURGH BEWIJST EER AAN ZIJN VORS I IN. Na de kroning van Koningin Elizabeth II door de Aartsbisschop van Canterbury, knielde als eerste burgerlijke aan wezige de Hertog van Edinburgh neer voor zijn gade, om haar de eer te bewijzen. De Koningin draagt de drie kilo gram zware kroon van St. Edward. De Hertog heeft zijn kroontje afgenomen, zijn handen tussen die van de Koningin gelegd en hij zegt„Ik Philip, Hertog van Edinburgh, zal Uw vazal zijn met lijf en ziel, en U eren boven alles op aarde en oprechte trouw Zal ik U betonen in leven en dood, tegen elk, die U belaagt. Zo waarlijk helpe mij God. Daarna kuste hij Haar de linkerwang. (Foto A'N-R'

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1