Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereld mmiTA JCkCsCs. UIT DE DE BRONZEN LEEUW Met Rheumatisehe Pijnen moet U niet door blijven lopen. TWAALF JAAR VOOR MOORD Opbouw van de O.D. in „gewest 17" voor CAREL THOMAS MAANDAG 8 JUNI 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DEECHD^M HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 46 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL, TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Frankrijk heeft weer eens een kabinetscrisis. Ondanks zorgvuldige voorzorgsmaatregelen om zo wei nig mogelijk oppositie te verwek ken in het parlement, is René May er er niet in geslaagd zijn politieke leven langer dan een half jaar te rekken. Op 8 Januari van dit jaar kon hij zijn team, aan president Au- riol gaan voorstellen, op 21 Mei moest hij afscheid gaan nemen om dat de Nationale Vergadering hem niet toestond de taak die hij op zich had genomen, af te maken. Frank rijk was aan zijn negentiende ka binetscrisis sinds de oorlog toe. Het aantal spreekt voor zichzelf: 19 regeringen in 8 jaar maakt ge middeld meer dan 2 kabinetscrisis sen per jaar! Strikt genomen zou het regel moeten zijn dat een rege ring, die gevormd is na de verkie zing van een nieuw parlement, aan de macht blijft tot de volgende par lementaire periode, steunend op de meerderheid die haar heeft aan vaard. Daarop moet ook het rege ringsprogram gebouwd zijn. Dat 't kan gebeuren dat een regering tus sentijds de meerderheid waarop ze steunt zo deerlijk in de steek laat, dat die haar het vertrouwen opzegt, of dat het parlement de regering in de steek laat, verandert niets aan de regel zolang het uitzondering blijft. In Frankrijk is dat anders. Daar zijn de kabinetten voor par lementaire begrippen niet veel meer dan eendagsvliegen. De mi nisteries en de volksvertegenwoor diging houden wederkerig zoveel slagen om de arm, dat er van enig stabiel vertrouwen geen sprake kan zijn. Het kabinet is er nog al haas tig bij om de kwestie van vertrou wen te stellen en men ontkomt niet aan de indruk dat de Nationale Vergadering de uitdaging soms licht opneemt en de ministers naar huis stuurt om redenen waarom men 'n kabinet zo maar niet zijn congé dient te geven. Ongetwijfeld moet men de oor zaken van deze voor het landsbe lang weinig bevorderlijke gang van zaken, als ze tot regel wordt be vorderd, in het stelsel gaan zoeken. Misschien komt tnen in de grond zelfs in het kiesstelsel terecht, dat zo is ingericht, dat geen van de par tijen er in slaagt een krachtige meerderheid in het parlement te veroveren. Bij de laatste verkiezin gen heeft men een poging gedaan om daarin verandering te brengen, maar het resultaat was geenszins evenredig aan de bedoeling. Zo blijft het een geknoei van compro missen, dat haast onvermijdelijk op een mislukking moet uitlopen. Ook de procedure bij de kabinetsforma tie werkt daartoe mee. Als de pre sident een formateur heeft aange zocht, gaat deze eerst een program opstellen, waarvan hij denkt dat hij er de meeste stemmen mee zal win nen, want wanneer hij voor de Na tionale Vergadering verschijnt om de investituur te vragen, moet hij een absolute meerderheid behalen. Het is te begrijpen dat daarvoor heel wat water in de wijn moet worden gedaan, waarvan trouwens Mayer het levende bewijs is ge weest, toen hij, om de Gaullisten mee te krijgen, het Europese Defen sieverdrag tot een zaak van de tweede rang degradeerde. Als de premier dan zijn ministers bij el kaar heeft, begint de strijd om de vertrouwensvotums, die door som migen zo veelvuldig als stok achter de deur zijn gehanteerd, dat hij wel eens te voorschijn moest komen. De Nationale Vergadering is juist door de ongelukkige verhoudingen en de onderlinge rivaliteit tussen de partijen zo'n onhandelbaar ap paraat, dat dit de enige mogelijk heid is voor de regering om enige regeerkracht te ontwikkelen. Haar bestaan wordt er echter wel heel wankel door. Paul Reynaud, één van de forma teurs die al aan de beurt zijn ge komen, heeft geprobeerd daarin verandering te brengen. Hij over viel de Nationale Vergadering min of meer en stelde als eis dat er nieuwe verkiezingen zouden wor den gehouden als de Nationale Ver gadering binnen het jaar de rege ring tot aftreden zou dwingen. Het leek een radicale oplossing, maar de Nationale Vergadering tippelde er niet in en stuurde Reynaud naar huis, in plaats van zelf het gevaar te lopen. Na Reynaud verscheen er een ta melijk onbekende grootheid aan 't firmament, de liberaal Mendès France, die echter evenmin is ge slaagd. Aanvankelijk scheen het er voor hem niet slecht uit te zien, vooral na een indrukwekkende re de, maar per slot van rekening kwam hij toch 13 stemmen tekort. Bidault werd zijn opvolger. Mayer heeft niet willen struike len over het Europees Defensie verdrag, maar dat heeft hem niet geholpen, want nu viel hij door de hervormingsmaatregelen die hij wilde nemen en waaraan hij wel de vertrouwenskwestie verbond. Hij kon weer niet rekenen op degenen die hem eerst hun vertrouwen had den geschonken, waardoor de basis voor zijn regering wegviel. Zo gaat het keer op keer. De Engelse Daily Telegraph schreef dan ook: „Zoals de zaken er thans voorstaan, voelt elke Franse regering zich belache lijk voor eigen volk en tegenover het buitenland door het feit dat nie mand haar politieke geloofsbelijde nis ernstig kan nemen. De oorzaak hiervan is niet dat de ministers niet zouden menen wat zij zeggen, maar dat zij enkele weken of dagen na elke verklaring die zij afleggen wellicht geen minister meer zijn". En Le Monde klaagde: „Frankrijk, thans nog gedompeld in één van die regeringscrisissen, die het leedver maak van zijn vijanden en de wan hoop van zijn vrienden opwekken, neemt niet zonder een vleugje af gunst kennis van de getuigenis van nationale trots en nationale conti nuïteit die het uit Londen bereikt". Het wordt hoog tijd dat Frankrijk zijn prestige herstelt door een vas tere lijn te volgen dan het nu pleegt te doen. Roei ze uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en ver lichting bij Kruschen 'Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiveren de organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wonder middel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stramheid en pijn. INDUSTRIALISATIE TOT HE DEN VOLKOMEN GESLAAGD. „De meest grootscheepse specu latie, die ons volk ooit heeft aange durfd, is geslaagd, en nret door speculatiezucht of gokzin, maar door hard en verstandig werken, gepaard aan zorg voor de toe komst". Dit zeide dr A Winsemius, direc teur-generaal van de industrialisa tie, Woensdagavond in een rede voor de Bossche Diocesane Werk geversvereniging, waarin hij een terugblik wierp op de industriali, satie van 1948 tot 1953. Dr Winsemius releveerde dal het aantal arbeidsplaatsen door beter gebruik en uitbreiding van het in dustriële apparaat met 240.000 is gestegen, en dat de industriële per soneelssterkte is gestegen met rond 135.000 personen. Er is in bedoeld tijdsverloop voor ruim 7 milliard geïnvesteerd en het productievolu me is van een kleine 20 milliard in 1948 gestegen tot ruim 25 mil liard in 1952, derhalve met circa 30 procent. Spreker herinnerde er aan, dat men destijds heeft gesproken van een onmogelijk te verwezenlijken taak. Een investeringsniveau van 320 millioen per jaar werd onbe. reikbaar geacht In feite is 't dub bele mogelijk gebleken. De „hersen schim" van de industrialisatie is gedurende de afgelopen jaren ge bleken uit concrete fabrieken te bestaan, waarin honderdduizenden een nieuw bestaan hebben gevon den. Ons volk is niet afgegleden naar pauperisme, alle pessimistic sche verzekeringen ten spijt. Per hoofd van de bevolking was volgens berekening van het C.B.S. het reële nationale inkomen (waar bij dus de invloed van prijsstijgin gen geëlimineerd is) in 1952 bijna 6% hoger dan in 1948, het lag 11% boven het gemiddelde voor de ja ren 19351939. Tot dit resultaat heeft de uitbreiding der industriële productie zeer belangrijk bijgedra gen. Spr. erkende inmiddels, dat de marktverhoudingen van de afgelo. pen jaren in vele opzichten zeer bevredigend zijn geweest. Inder daad is het zeer waarschijnlijk dat de afzet in de komende jaren heel wat stroever zal gaan. Dr Winsemius wees er verder op dat een reeks van zeer uiteenlopen de artikelen, waarvoor Nederland voorheen op het buitenland was aangewezen, thans voor een zeer groot deel in eigen land wordt ge maakt. Merkwaardig genoeg heeft het Nederlands product voor zeer veel artikelen, die in hot kies keurige buitenland vlot afzet vin den, grote moeite op de eigen bin nenlandse markt. Het is eis dat dit verandert, omdat juist de binnen landse markt voor de industrie van belang is. Spreker constateerde tenslotte, dat thans opnieuw een golf van pessimisme valt waar Ie nemen. Hij stelde hiertegenover, dat wij de toekomst niet hebben te vrezen, mits wij zelfvertrouwen be zitten, de wil tot samenwerking en verantwoordelijkheid voor onze kinderen WERKLOOSHEID GEDAALD. Eind Mei bedroeg het aantal bij de arbeidsbureaux geregistreerde werkeloze mannen 62.527 tegen 75.785 op 30 April. Bovendien zijn in dit cijfer van Mei 748 geëvacu- eerden uit de noodgebieden begre pen, Op 31 Mei waren daarenboven 17.314 personen werkzaam op de objecten van de DUW, tegen-22.216 op 30 April. Een verbetering in de werkloosheid dus. ZAAKGELASTIGDE IN SOFIA TERUGGEROEPEN. De Nederlandse regering heeft besloten de diplomatieke vertegen woordiging in Bulgarije op te hef. fen. Het besluit vloeit voort uit een Bulgaars verzoek om de heer A. M. E. Brink, de Nederlandse zaakge lastigde in Sofia, terug te roepen als persona non grata. Hij zou vol gens de Bulgaarse regering betrok ken zijn bij spionnage-aetiviteit. MINISTER LUNS LEVERT CRITIEK OP AMERIKA- Minister Mr Luns heeft Vrijdag middag, toen hij een delegatie van het Amerikaans Verbond van Fa brikanten in Den Haag toesprak, ernstige woorden gesproken over de Amerikaanse Handelsbarrière. Wanhoop vervult ons, aldus de minister, na iedere verkoopscam pagne van Nederlandse producten in Amerika, want telkens wordt de ze gevolgd door nieuwe handels barrières vanwege het Amerikaan se Congres. Hij betoogde, dat de opeenvol gende restricties zeer teleurstellend zijn voor de betrokken Nederland, se ondernemingen en andere in dustrieën er van weerhouden op hun beurt geld te steken in wer vingsacties op de Amerikaanse markt. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie zei in antwoord hierop, dat meer buitenlandse leveranciers toegang moesten hebben tot de Amerikaanse markt; hij toonde zich een voorstander van de stel regel „hulp door het toestaan van handel en van vrije uitwisseling' der valuta." TELEVISIEVERBINDING MET FRANKRIJK EN BELGIË. In het komende najaar zal er een permanente televisieverbinding lot stand kamen tussen Nederland, België en Frankrijk Wanneer dus de zender Lopik de Belgische en Franse programma's reyaleert, zal de Nederlandse televisiekijker dan niet alleen de Nederlandse pro gramma's kunnen zien, maar ook die van de beide Brussels en van Frankrijk. Met dit accoord wordt een belangrijk deel van het West- Europese televisienet verwezen lijkt. Men neemt bovendien aan dat een permanente linkverbinding met Engeland en West-Duitsland spoedig zal volgen; de prachtig ge slaagde uitzending van de Engelse Kroningsfeesten heeft overtuigend bewezen dat dit zonder grdte tech, nische moeilijkheden kan. REFORMATIE BIJ DE BELASTINGEN. Om de 3 jaren onderzoek van boekhouding. In de Tijd lezen wij, dat men bij de belastingen van plan is terug te keren tot normalere verhoudingen, nadat 8 jaar lang allerlei wetten en bepalingen minder minutieus tot uitvoering zijn gebracht. Men zou beogen in de toekomst minder zout te leggen op de kleine slakken, ter wijl daarentegen meer aandacht be steed zou worden aan de grotere posten. Het heeft bijvoorbeeld de aandacht getrokken dat 90 van de aanslagen beneden de 10.000.- ligt en men twijfelt er aan of dit percentage overeen komt met de feitelijke inkomens. De bedoeling is nu dat er naast een aanslagrege- lend apparaat een vrij groot con trole-apparaat zal komen. Blijkens een ministeriële missive van begin Maart, gericht aan de directeuren van 's Rijks Belastingen, streeft men er naar alle ondernemingen, die een boekhouding voeren, weer eens in de drie jaren ter plaatse te controleren Men wil ook een nieuwe maatre gel invoeren, welke inhoudt, dat als de belastingplichtige een behoor lijke aangifte heeft gedaan en de inspecteur meent daarvan te moe ten afwijken, de betrokkene van die afwijking tegelijk met het aanslag biljet een gemotiveerde mededeling ontvangt. Wegens moord op de 29-jarige arbeider v. Beek veroordeelde de Bredase rechtbank de 31-jarige Roosendaalse chauffeur H. M. tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek. De vrouw van 't slacht offer, de 30-jarige C. H., kreeg we gens medeplichtigheid aan deze moord 7 jaar met aftrek Veertien dagen geleden had de officier van justitie tegen ieder 15 jaar gevan genisstraf geëist. AAN VERSTIKKINGSDOOD ONTSNAPT. Twee mannen in Klazinaveen zijn Vrijdag aan ,de verstikkingsdood ontsnapt, nadat zij in een 12 meter diepe met gifgassen gevulde put waren gevallen. Ze waren bezig de put te reini gen, waartoe de vader zich aan een touw in de put liet zakken; tenge volge echter van de giftige gassen moet hij onwel geworden zijn, waardoor hij niet meer tegen de putwand kon steunen met het ge volg dat heel zijn gewicht aan het touw kwam te hangen; de zoon die het touw vast hield, werd toen ook in de put getrokken. Een arbeider, die ter redding in de put daalde, werd eveneens bedwelmd. Eerst nadat niet een zuurstofcylinder de atmosfeer in de put was gereinigd, konden de drie mannen naar bo ven gehaald worden, waarna men er in het ziekenhuis in slaagde de levsengeesten weer op te wekken. ZUID-KOREA ZAL OPMAR CHEREN ALS EISEN WORDEN AFGEWEZEN. Op de drempel naar een wapen stilstand in Korea, die elk uur kan worden ondertekend, heeft de Zuid- Koreaanse president Syngman Rhee in een verbitterde radio-rede het volgende ultimatum gesteld: „Als de Verenigde Naties de voor stellen, die ik aan president Eisen hower heb gezonden, niet aanvaar den, zullen wij over het lot van Korea ten goede of ten kwade be slissen door alleen Noordwaarts te marcheren". Tevens heeft Rhee in zijn land de alarmtoest'and afge kondigd. De stafchef generaal Soe- Noep en alle andere Zuid-Koreaan- se officieren, die in Amerika ver blijven, ook degenen die in oplei ding zijn, werden teruggeroepen. Tenslotte overweegt Rhee, maar-i schalk Tsjang kai sjek te vragen, om tegelijk met een Zuid-Ko- reaans offensief een invasie te doen in China. ivriH» GESLAAGD. Mej. Ria v. Duyl alhier slaagde aan de Kweekschool Mariënburg te 's-Bosch als onderwijzeres. Aan het Conservatorium te Utrecht slaagde dezer dagen dhr F. Wilmont alhier voor eindexamen Theorie schoolmuziek Middelbaar Onderwijs, benevens voor de vak ken Zang en Declamatie. SACRAMENTSPROCESSIE. Met grote luister heeft gisteren de parochie van St. Jan het H. Sa crament hulde gebracht, toen Het, omstuwd door vele honderden pa rochianen, door de mooi versierde straten der parochie werd gedra gen. Alle katholieke verenigingen en organisaties zagen wij in de gro te stoet vertegenwoordigd, voor vele huizen prijkte de beeltenis van het H. Hart temidden van groen en bloemen, toen de processie door de Grotestraat, de Putstraat en de Vic toriestraat naar het Vr edesplein trok, waar het rustaltaar was op gesteld.. Hier werd het Lof, dat reeds in de kerk begonnen was, voortgezet, en sprak de Zeereerw. Heer Pastoor Dr B. v. d. Hurk de gelovigen toe, wijzend op de grote waarde en de diepe betekenis van het Heilig Sacrament. Door de Bernhardstraat en de Stationsstraat keerde men weer naar de kerk terug, waar de zeer devote plechtigheid, die op velen diepe indruk maakte, werd beslo ten met het „Aan U, o Koning der Eeuwen". GILDE-DAG WAALWIJK 1953. Een voornaam onderdeel van de Waalwijkse stadsfeesten zal ge vormd worden door de Gilde-dag, op Zondag 16 Augustus. Dit grootse gilde-feest, dat door twee Waalwijkse Gilden in een drachtige samenwerking wordt ge organiseerd, begint steeds meer vor men aan te nemen. Reeds vele schilden zijn er door diverse personen en instanties ge schonken; het Koninklijk huis ging hier voor, door het schenken van medailles. Er is een ere-comité gevormd en de steun en de medewerking die men van alle zijden ondervindt sterkt de organisatoren in hun stre ven alles zo goed mogelijk voor el kaar te krijgen. Wel zouden de organisatoren graag zien dat de deelnemende gil den spoedig hun bericht van deel name zonden met het oog op de vele werkzaamheden die nog ver richt moeten worden. Speciaal geldt dit voor de gilden buiten de Kring Maasland, daar de uitnodi gingen voor die gilden door om standigheden later zijn verzonden. Deze gilden zullen binnenkort ook raambiljetten toegezonden krijgen, waarmee zij reclame kun nen maken voor deze prachtige dag Een juiste erkenning van grote verdiensten. In ons vorig nummer hebben we reeds bericht dat de heer C. Tho mas, directeur van Bloch Stibbe- Hollandia alhier, vereerd was met de hoge onderscheiding van de „Bronzen Leeuw", de hoogste on derscheiding voor verzetsstrijders. „Het Huisgezin" had een inter view met de heer Thomas over zijn en anderer werk in de verzetsbe weging en wij zijn zo vrij dit on derhoud hier te laten volgen Carel Thomas, die in de bezet tingsjaren een groot aandeel had in de opbouw van de Ordedienst in gewest 17, dat s-Hertogenbosch en wijde omgeving omvatte, is door H. M. de Koningin onderscheiden met de Bronzen Leeuw, de hoogste onderscheiding, die voor verzets werk toegekend wordt. In het des betreffend Koninklijk Besluit wordt, o.m. gezegd, dat de heer Thomas zich „door het bedrijven van bij zonder moedige en beleidvolle da den in de bezettingsjaren 194Ü 1945 als chef staf van de comman dant der O.D. in gewest 17 en in vele opzichten als diens plaatsver vanger heeft onderscheiden. Hij heeft, zo luidt het besluit verder nog, de organisatie van de O.D. in gewest 17 opgebouwd en er 'n goed functionnerend apparaat van ge maakt." Zonder de velen, die met mij heb ben medegewerkt, hadden we niets kunnen bereiken, zo vertelde de heer Carel Thomas ons, toen wij hem in zijn woning te Vught op zochten. Erkentelijk is hij voor al liet werk, dat door zovelen is ver. richt. In het bijzonder noemde hij zijn echtgenote, die in die moeilij ke oorlogsjaren niet alleen lief en leed met hem heeft gedeeld, maar die ook als koerierster van het hoofdkwartier belangrijk werk ver richt heeft. De toenmalige overste A, Maihon was de eerste commandant van de O.D. in gewest 17. Toen deze in krijgsgevangenschap werd wegge voerd, heeft Carel Thomas 't com mando waargenomen. Daaronder vielen ook de districten Oss, Veg- hel, Boxtel, Waalwijk en Heusden. Het was de onlangs overleden over. ste J. de Bie, die later 't commando overnam, terwijl de heer Thomas door bleef gaan met de verdere uitbouw van de organisatie. Als koerier van het algemeen hoofd kwartier was hij bovendien nog be last met de heroprichting van de opgerolde O.D. organisaties in Noord-Holland, op de Veluwe en in de Betuwe, terwijl hij contact on derhield met de afdelingen in Zee land en Limburg. Onder zijn lei ding werden in de latere tijd radio- zendposten ingericht, werd 'n bur gerlijke hulpdienst georganiseerd, werd gezorgd voor een electrische noodvoorziening, werd contact on derhouden met de gijzelaarskam pen en werd de ontvangst van de parachutisten geregeld. De „crossers". In de bevrijdingstijd was Den Bosch een centrum voor de „cros. sers" en vooral ook voor de inlich. tingendiensten, die dan via het hoofdkwartier van de O.D. in Den Boscli per koerier en telefonisch werden doorgegeven aan de gealli eerden. Er was een radio-station, dat vele belangrijke berichten ver zonden 'heeft en waarmee M. Bur gerhof en J. van 't Hof, de marco nisten, zich grote verdiensten heb. ben verworven. Met levensgevaar. Er is in die dagen heel wat ge beurd; Dag in dag uit was Carel Thomas op reis door het land, om contacten te leggen, contacten te onderhouden en om geld bij elkaar te brengen voor losprijzen. Tegen de bevrijdingsdag werden maatre gelen genomen om een „bijltjesdag" te voorkomen en werd het militair gezag voorbereid. Na de bevrijding nam de heer Thomas op persoon lijk aandringen van Prins Bern- hard het militaire commissariaat voor 't gewest Den Bosch op zich, terwijl hij later militaire commis saris voor Noord-Brabant en Lim burg werd met de rang van luite nant-kolonel. In die functie had hij o.m. een aandeel in de voorberei ding van de hulpverlening aan Noord-Nederland. De toekenning van de Bronzen Leeuw aan Carel Thomas is wel 'n heel juiste erkenning van de grote verdiensten van de man, die gedu rende verschillende jaren zich met levensgevaar heeft ingezet voor de dienst van het vaderland. De harmonie Kunst en Vriend schap 'heeft de heer Thomas Don derdagavond een serenade ge bracht. die zeer zeker in het middelpunt van een wijde belangstelling zal komen te staan; vele gilden zullen hun vaardigheid met het geweer en kruisboog komen tonen, hun vaar digheid in het vendelen en trom men, zij zullen de pracht van hun fleurige costumes laten zien en de schoonheid van hun zilver; en zij zullen vereerd worden met prach tige prijzen, waaronder de medail les van het Vorstenhuis en de vele uitsluitend zilveren schilden die zijn geschonken. O.O.G. BRENGT: „A CHRISTMAS CAROL". De Waalwijkse toneelvereniging O.O.G. welke dit jaar haar dertig- ste speelseizoen ingaat, zal dit ope nen met de uitstekend geslaagde j toneelbewerking van Charles Dic kens' wereldberoemde novelle „A Christmas Carol", in Nederland uit- j gekomen onder de naam ,,'t Kerst- j lied van een vrek". Welhaast geen enkele kerstvertelling heeft zo haar j weg over de gehele aarde gevonden als juist deze novelle. Tegelijk met het zesde lustrum der vereniging, viert Jan v. Delft zijn 25-jarig jubileum als toneel speler en het ligt dus voor de hand dat de rol van Scrooge, de vrek, aan hem wordt toevertrouwd. Gezien de prestaties der laatste jaren, twijfelen we er niet aan of „A Christmas Carol" zal de succes volle reeks uitvoeringen voortzet ten. PROGRAMMA OPERA-AVOND VAN HET BRABANTS ORKEST. Op Donderdag 18 Juni verzorgt Het Brabants Orkest wederom een volksconcert te Waalwijk. Deze keer zal het concert geheel in het teken van de opera staan. De leiding is toevertrouwd aan de jonge Bra bantse dirigent Jan de Hoog, die reeds verscheidene malen voor de Nederlandse radio als orkestdiri gent optrad. Het vocale gedeelte van de avond wordt verzorgd door Mimi Aarden, alt, en Jacques Schee pers, tenor. Het programma luidt: Gluck: Ouverture Iphigenie in Aulis. Gluck: Orfeo: Deh! Placaten' con mi! Gluck: Orfeo: Che faro senza Eu- ridice. Mozart: Ouverture Le nozze di Figaro. Mozart: Don Giovanni: Dalla sua pace. Mozart: Don Giovanni: II mio tesoro. v. Weber: Ouverture Der Frei- schütz. Pauze. Bizet: Ouverture Carmen. Bizet: Carmen: La fleur que tu m'avait jetée. Bizet: Carmen: L'amour est un oiseau. Verdi: La Traviata: Voorspel 3e acte. Verdi: La Traviata: De mici bol- lenti. Verdi: Don Carlos: O don fatale. Verdi: Aida: Hymne en triomph- mars. MARIA-AVOND K.A.V. AFDELING BAARDWIJK. Vrijdag 5 Juni 1.1. hield de K.A.V. haar Maria-avond. Mevrouw Remie- v. Delft opende deze vergadering met de christelijke groet en ver welkomde Pater Adam, (de spreker van deze avond) genodigden en de leden die in groten getale waren opgekomen. Ook waren vele meis jes aanwezig van de Mater Ama- bilis-school, die de omlijsting ver zorgden. Pater Adam sprak over het meis je van deze tijd en het nut van de Mater Amabilis-school. Daar, aldus spreker, voedde men het meisje op in alle dingen die voor haar vol komen als moeder onontbeerlijk zijn; hij spoorde de ouders aan hun kinderen ook een kans te geven. In de pauze werd er koffie met koekjes geserveerd door de meisjes, een taart werd er verloot en een reuze krentenmik. Voor de meisjes die de avond hebben verzorgd met zang, voordracht, muziek en decla matie, niets dan lof. Mevrouw Remie sloot deze bij eenkomst en dankte allen hartelijk voor aller medewerking en 't sla gen van deze avond. MEJ. ANNA HORNES GEHULDIGD. Mej. Anna Hornes, die 25 jaar verbonden is aan de dienst gemeen tebedrijven en aan de centrale ad ministratie, waarvan zij week in, week uit de kantoren schoon en proper hield, is met dit jubileum Zaterdagmorgen in het bijzijn van haar familieleden en het gehele kantoorpersoneel hartelijk gehul digd ten kantore van de gemeente bedrijven. De wethouder van de Bedrij ven, de heer F. Smolders, sprak haar het eerst toe en huldigde haar namens het gemeentebestuur, dat zeer voldaan was over de ijver en de toewijding die zij steeds aan de dag had gelegd. Hij dankte haar daarvoor en als stoffelijk bewijs van deze dank bood hij haar een geschenk onder couvert en bloemen aan. De directeur van de gemeente Licht- en Waterbedrijven, de heer P. v. Vliet, sprak eveneens over 't vele werk dat Mej. Hornes steeds

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1