Waalwijkse en Lang Courani VIRIGLEY deècM'L Nog geen Li gemeente Waalwijk. ZWITSAL Verzet tegen verhuur gemeentegebouw. voor de Neemt de gemeente het particulier initiatief te veel werk uit handen GEMEENTERAAD WASPIK. Belangrijke subsidieverhoging Kleuterschool- MAANDAG 8 JUNI 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HET ZEIDEN 76e JAARGANG No. 46 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878.SCHOOLSTRAAT 11, KAATSHEUVEL, TEL. 2121 TELEGR.-ADRES „ECHO" Een simpel lichtdrukapparaat verschafte in de vergadering die de Waalwijkse gemeen teraad Donderdagavond hield, de heren leden zoveel stof tot nadenken, dat zij allen wensten, dat dit punt tot een volgende vergadering werd aangehou den, om de materie beter te kunnen bestuderen. Waarschijnlijk zou dit punt niet zo veel om het lijf hebben gehad, waneer een plaatselijk lichtdrukbedrijf zich niet in een schrijven tot de heren raadsleden had gewend, in welk schrijven de firma trachtte aan te tonen, hoe onvoordelig 'n dergelijk apparaat voor de gemeente zou zijn en hoe veel beter men deze werkzaamheden in handen van het parti culiere bedrijf kon laten, terwijl ook nog enkele andere, iet wat netelige kwesties werden aangesneden, die ook, aldus enkele leden, de volle aandacht verdienden van 't gemeen tebestuur, hoewel ze zeker niet in aanmerking kwamen voor een openbare behandeling. VUILNISKWESTIES AAN DE ORDE. De nolulen, die in deze vergade ring, waarbij de heer van den Ho ven niet aanwezig kon zijn, ter goedkeuring en de ingekomen stuk ken die ter kennisgeving werden aangeboden, waren voor de leden geen aanleidingen tot het maken van op- of aanmerkingen. Het derde agendapunt, dat een voorstel behelsde tot het invoeren van een baatbelasting op gebouwde eigendommen, liggende langs de Kloosterweg, deed de heer Kemper, man opmerken, dat toen de Raad in '51 besloot over te gaan tot rio lering van de Kloosterweg, de be woners daar gevraagd was om een vrijwillige bijdrage. Is dat toen doorgegaan, vroeg hij. En zo ja, vallen de mensen die toen hun bij drage gegeven hebben, nog onder deze belasting Inderdaad, antwoordde de voor zitter, was er indertijd een regeling getroffen met de betrokkenen op basis van vrijwilligheid. Deze beta lingen waren inderdaad geschied. Een van de betrokkenen maakte echter achteraf bezwaar tegen deze betaling, waartoe hij rechtens niet verplicht was. Het geld is hem te. rugbetaald. In dit feit echter had het gemeentebestuur aanleiding ge" vonden een rechtsbasis te geven aan deze bijdrage, vandaar dit voorstel tot het invoeren van een baatbelasting. Degenen die reeds hun bijdrage gegeven hebben, hoe ven echter niet meer te betalen. De heer Duijvelaar informeerde nog naar de werkingsduur van de ze verordening en de voorzitter antwoordde hem, dat de wet als li miet 30 jaren stelde. Maar de prak. tijk wees uit dat dit niet zo lang be hoefde te duren, vandaar dat het ontwerp van 25 jaar sprak. Nadat dit voorstel de hamerklop had gekregen, kwam het voorstel tot het aanschaffen van 36 vuilnis emmers ten behoeve van de emmer wagentjes, aan de orde, De heer Brouwer stelde o.m. de vraag of er een extra tak van dienst nodig was om deze emmers, die op bepaalde punten door de straatrei. nigers zouden worden gedepo neerd, te lichten. De heer Verdoorn deed het ge noegen dat de strijd werd aange bonden tegen de kleine vuilnisbel- tjes. Hij onformeerde naar de af metingen van de emmers en waar zij geplaatst zouden worden. Langs de weg'? Zo ja, waren ze dan vol doende gesloten? Ook de heer Meijs stelde 'n soort, gelijke vraag toen hij er naar infor meerde, of ze geplaatst zouden worden binnen het bereik van de inwoners, die er dan eventueel ook vuil in konden storten. De heer v. Seters wees op de mo gelijkheid dat, wanneer de emmers niet op tijd werden geledigd, de jeugd er baldadigheid mee zou ple gen. De voorzitter zei in antwoord op de diverse vragen en opmerkingen, dat de emmers niet zichtbaar zou den zijn vanaf de weg; zij waren nu eenmaal geen versierselen van het stadsbeeld. Hij kon echter nog niet concreet zeggen waar ze ge plaatst zouden worden. De emmers zouden niet door an deren dan de straatreinigers te ge bruiken zijn. Zij zouden gelicht worden gelijk tijdig met de route die de vuilnis auto reed en hun afmetingen waren dezelfde als van de emmers die thans dienst deden in de wagen tjes. Op een vraag van de heer van Seters antwoordde hij nog, dat dit de enige manier was om tot oplos, sing van dit vraagstuk te komen. De heer Verdoorn vond deze me thode ongetwijfeld een stap in de goede richting, maar hij was van mening, dat er toch nog wel eens enige stagnatie zou komen; de em mers waren nogal klein, Men moest niet vergeten, zei de voorzitter, dat er 36 emmers werden aangeschaft voor 6 wagen tjes; hij zag geen practische en technische bezwaren meer aanwe zig en de raad blijkbaar ook niet, want iedereen ging met het voor stel accoord. LOINT WORDT GEDEEL TELIJK GEDEMPT. Toen B. en W. de raad vroegen om een crediet voor gedeeltelijke demping van de Loint, namelijk van het gedeelte ten Westen van de Kerkstraat, wees de heer Meijs ook op het gedeelte ten Oosten van de Kerkstraat, waarvoor hij ook een oplossing vroeg. De voorzitter zegde graag toe de ze kwestie te bezien. De heer Mombers stelde de vraag of deze werkzaamheden waren op genomen in het grote riolerings plan van Waalwijk. Was het niet mogelijk de riolering of demping van de Loint als geheel te bekijken. Was er, vroeg hij voorts, ook reke ning gehouden met de verzamel- putten. Is het 't voornemen en bestaat de mogelijkheid, vroeg de heer Ver doorn, dat dit werk wordt uitge voerd voordat de SLEM wordt ge houden; het zou het aanzien der gemeente allerminst verminderen. De voorzitter, antwoordend, ver, klaarde: De geschiedenis heeft de Loint steeds een belangrijke rol la ten spelen in de plaatselijke indus trie; maar thans kan de stroom in zijn geheel gemist worden. Het ge deelte ten Westen van de Kerkstr. kan zonder enig bezwaar gedempt worden. Het andere gedeelte gaf nog enkele moeilijkheden, vooral ook met betrekking tot enkele eige naars; bij een hermeting, op last van het gemeentebestuur, zou deze zaak bekeken worden. Het gehele vraagstuk had echter de volle aandacht van B, en W., die zeker t.z.t. met bepaalde voorstel len zouden komen. In antwoord op hetgeen de heer Mombers zei, merkte de voorzitter op, dat het rioleringsplan hier niet bij ter sprake kwam; wel bij de an dere gedeelten van de Loint, als die eventueel gedempt zouden wor den. De heer Verdoorn antwoordde hij, dat meteen met, de werkzaam heden zou worden aangevangen. OOK DE SPOORSLOOT. Ook de spoorsloot ten Zuiden van de Spoorlijn tussen de Baard- wijksestraat en de Burg. Smeele- laan zou worden gedempt, zoals uit het volgend voorstel van B. en W. bleek. Met enthousiasme verklaarde de heer Brouwer zich een voorstan der van dit plan; hij zag thans de mogelijkheid voor de aanleg van parkeerterreinen, zeer ten voorde. Ie van de sportverenigingen. De heer v. Well vroeg of er tóch een afrastering kwam. De heer v, Seters was een beetje huiverig voor de methode van dem ping; het zou wel enige tijd in be slag nemen, wanneer de sloot met huisvuil werd gedempt en onge wenste toestanden zouden hiervan het gevolg zijn. Kan dit niet op een andere manier, vroeg hij. Het was, aldus de voorzitter, zo logisch als 2 maal 2 vier is, dat er een afrastering komt; deze kon zeer eenvoudig' zijn. De voorzitter kon de opmerking van de heer v. Seters goed begrij pen en verzekerde hem daarom dat hij de zaak nog eens met de dienst van gemeentewerken zou bespre ken; wellicht kon er een goede op. lossing gevonden worden, wanneer men meteen zwarte grond stortte op het huisvuil. B. en W. waren in elk geval ten aanzien van dit punt erg diligent. De heer Meijs suggereerde om eerst daar de sloot te dempen waar een parkeerterrein geprojecteerd was. Het huisvuil kon, aldus spr., onder de waterspiegel worden ge reden en dan bedekt worden met zwart zand, zodat het zeker tot geen ongewenste toestanden aan leiding zou geven. De voorzitter achtte dit 'n waar devolle opmerking, maar niet de heer Verdoorn, die betoogde dat men niet met 'n vrachtwagen in 't water kon rijden, en die er voor was dat successievelijk, gedeelte voor gedeelte, de sloot geheel zou worden gedempt Allicht was de heer Meijs, zoals hij verklaarde, ook wel van het feit op de hoogte dat men niet met een auto in het water kon rijden De heer Mombers betoogde o.m. dat men iemand moest hebben die op deze werkzaamheden toezicht hield, terwijl de heer Verdoorn de heer Brouwer de steen der wijzen liet vinden, toen deze laatste als voorbeeld stelde het gedeelte van de spoorsloot Westelijk van de Smeelelaan, waar het goed gedaan was. En de voorzitter dankte voor de diverse deskundige adviezen waar uit B. en W. hun keuze konden doen. Wethouder Smolders tenslotte wees er op dat het niet de bedoe ling was te beginnen bij de Smeele. laan, maar bij de Baardwijksestr., dit in verband met de afwatering o.a. En hierna verklaarden de leden zich met de demping accoord even als met het verlenen van een aan vullend crediet van 14.060.ten behoeve van het nieuwe zwembad en met het verlenen van overheids steun ten behoeve van de verbete ring van de woning Grotestr. 133, dit laatste behoudens een kleine opmerking van de heer Verdoorn. Tegen een subsidie van 48. voor de R.K. Jonge Boerenstanden een lening van 7500.aan de voetbalvereniging R.K.C., om deze vereniging de helpende hand te bieden en haar voortbestaan moge lijk te maken, had niemand der le. den enig bezwaar, terwijl de door de R.K. Meisjesschool in de paro chie St. Jan gevraagde medewer king ook vlot werd verleend. HET LICHTDRUKAPPARAAT. Toen kwam aan de orde 't voor stel tot het aanschaffen van een lichtdrukapparaat voor de dienst gemeentewerken en dat voorstel ging helemaal nog niet onder de hamer door, laat staan vlot. De heer Meijs was de eerste die de wenselijkheid te kennen gaf dit voorstel aan te houden tot de vol gende vergadering, zodat iedereen deze materie kon verwerken. De heer Kemperman wees er op dat er in het prae-advies slechts gesproken werd over een bezuini ging van 500.per jaar, terwijl er van de andere kant, namelijk in het schrijven van de betreffende plaatselijke inrichting, de indruk gegeven werd, dat de winst geheel in de lucht hing. In tegenstelling met de heer Meijs had hij zich reeds in de materie verdiept en hij helde over tot de overtuiging dat de ge meente er nadeel bij zou lijden 1500.was geen groot bedrag, maar hij was bang voor.wat er al lemaal nog zou volgen, waar in bet schrijven ook op gewezen werd. Bovendien zou het apparaat toch niet alles kunnen verwerken. Er was nog over andere zaken geschreven in de betreffende brief en de heer Kemperman uitte de wenselijkheid, deze dingen wel de gelijk goed te onderzoeken en er na een gedegen onderzoek de raad over in te lichten. De man zou toch niet liegen, wanneer hij dat alle maal vertelde en er waren dingen waarover men niet gering moest denken, zoals een leverantie aan een bepaald persoon in gemeente dienst, waarvan de factuur elders gepresenteerd moest worden. De heer Brouwer wees er onder meer op, dat de productiebecijfe ring, die op een folder van de fir ma Pfann uit Amsterdam, de even tuele leverancier van het apparaat, voorkwam, niet juist meer was. Hij vond het voorts helemaal on juist dat ook voor andere gemeen tebedrijven dit apparaat gebruikt zou kunnen worden. Men moest niet alle particulier initiatief do den; men moest zorgen voor bloei, en de bedrijven in de gemeente en het was niet juist dat het gemeen telijk apparaat het werk uit handen van de particulieren nam. Bovendien beschikte de gemeen te niet over een ter zake kundig ie mand. De voorzitter, die veronderselde dat iedereen het schrijven der be trokken Waalwijkse firma had ont vangen en dat iedereen het ant woord van B. en W. hierop had ge lezen, verzocht de leden zich te be perken tot de kwestie van 't licht drukapparaat, dan konden straks eventueel de andere in het schrij ven aangeroerde punten aan de or de komen. Over de inhoud van het schrijven merkte de voorzitter nog op, dat die hem van een zeer be denkelijk gehalte leek; dit alles had ook wel op een andere manier gezegd kunnen worden. Ook op de heer Duijvelaar had 't schrijven allerminst een prettige indruk gemaakt. Het was wel juist wanneer de briefschrijver zei dat de exploitatie-opzet van de Amster damse firma erg optimistisch was, maar van de andere kant was de exploitatie-opzet van de Waalwijk se firma erg pessimistisch en op bepaalde punten onjuist. Ook hij was van mening dat men het voor, stel nog even aan moest houden ter nadere bestudering. De heer v. Seters had nog geen tijd gehad om het schrijven te be studeren, maar hij had er zich wel reeds een bepaalde gedachte over gevormd, en die wilde hij wel ui ten zonder zich uit te spreken. Hij was van mening dat de gemeente niet moest doen wat ook het parti culiere initiatief kon verrichten. Aanhouden, adviseerde hij. - Het leek de heer Verdoorn voor een leek buitengewoon moeilijk zich over deze kwestie een oordeel te vormen. Aan de ene kant was men optimistisch, aan de andere ,kant pessimistisch, de waarheid, dacht hij, zou wel in het midden liggen. Ook hij was van oordeel dat het particuliere initiatief voorrang moest worden verleend. Ook hij adviseerde, de kwestie nog even aan te houden. Wat de rest van het schrijven be trof, dit leende zich niet voor een openbare bespreking, maar wel zou hij het op prijs stellen, wanneer dit in besloten kring geschiedde. We werken voor een doorbreking van de eenzijdigheid van onze in dustrie, betoogde de heer v. Well; het betrof hier weliswaar nog maar een kleine industrie, maar ook de ze moest men zoveel mogelijk be vorderen. Men moest haar dit werk maar laten houden. Ook hij was er voor dat het punt aangehouden werd. Ik geloof, antwoordde de voor zitter, dat de bezwaren die de be trokken firma naar voren brengt, het best getypeerd zijn in ons schrijven als antwoord hierop, waarin wordt gezegd, dat men evenmin als men een cyclostyle machine kan gaan vergelijken met een drukkerij, men dit apparaat kan vergelijk met een lichtdrukin richting. Bovendien is er geen sprake van dat men een driejarige opleiding nodig heeft om dit apparaat te be dienen; het werkt volkomen auto matisch evenals een cyclostylema chine. Bij talloze gemeentelijke diensten heeft men zo'n machine. We hebben geïnformeerd in Vught en in Zundert, waar het apparaat zeer goed voldoet. De voorzitter merkte tenslotte nog op, dat het een merkwaardige manier van zaken doen was van de plaatselijke firma, wanneer zij, die toch met de gemeente zaken deed, zich op deze manier tot haar cliënt wendde. Ik weet niet of dat daar altijd zo gebeurt, zei de voorzitter, maar wij krijgen allerminst 'n pret tige indruk van deze firma. Op een vraag van de voorzitter verklaarde de heer Meijs zijn voor stel te handhaven en bij een stem ming hierover waren alle leden voor het voorstel Meijs, behalve de beide wethouders. Het voorstel tot aankoop van gronden voor de aanleg van een nieuwe weg naar Het Hoefsven, werd op verzoek van de heer van Heesbeen, die enkele vragen wilde stellen, aangehouden tot de gehei me vergadering. Tenslotte werd een stukje grond verkocht aan het bestuur van de Chr. H.B.S., terwijl enkele begro tingswijzigingen eveneens geen aan. leiding vormden voor op- of aan merkingen. De voorzitter schorste de open- j bare vergadering en na deze weer i geopend te hebben en de goedkeu ring verkregen te hebben voor de aankoop van gronden voor de nieu we zwembadweg, sloot hij op de gebruikelijke wijze deze vergade ring. wezen er op dat, als het Waterschap na 5 jaar de kantoorruimte niet meer zou wensen te huren wat haast zeker niet gebeuren zou deze gebruikt zou kunnen worden voor de administratieve en techni sche dienst van de Diensten van Gemeentewerken en Bouw- en Wo ningtoezicht, die eigenlijk toch al te klein behuisd waren. Uitgaande van een afschrijvings termijn van 20 jaar tegen een rente van 4V4% op annuïteitsbasis en re kening houdend met een bedrag van 50 voor diverse kosten, stelden B. en W. voor de huurprijs te stel len op 275.per jaar. In deze geest deden zij hun voor stel. De heer Zijlmans juichte het toe dat deze verbetering zou worden aangebracht, want hij vond dit ge bouw geen verfraaiing van de ge- ijnnnest VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT r DE HUID Heel veel had de agende, die de raad Donderdagavond te behande len kreeg, niet om het lijf. Toch deed de raad er langer over dan hij pleegt te doen. Dat lag aan het voorstel van B. en W. om een gemeentegebouw te verhuren aan het waterschap, waar een ge deelte van de raad pardoes tegen was. Tegen het voorstel om een progressieve kinderbijslagregeling voor het gemeentepersoneel vast te stellen, had niemand bezwaar, evenmin als tegen een aanzienlijke verhoging van het subsidie voor de kleuterscholen. De heer Van den Broek tenslotte klaagde over de baldadigheid van de jeugd. Nadat de voorzitter de vergade ring had geopend, feliciteerde hij de heer Van den Broek, die in zo verre van zijn ziekte was hersteld, dat hij de vergadering weer kon 'bijwonen. De eerste punten boden geen en kele moeilijkheid. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Hun voorstel tot vaststelling van een progressieve kindertoelage-ver ordening voor het gemeenteperso neel hadden B. en W. gebaseerd op de overweging dat het huidige stel sel onbillijk werkte voor de gezin nen met oudere kinderen, temeer naarmate het aantal dier kinderen groter is. Zij beperkten zich voors hands tot een voorstel waarin ai- leen.rekening werd gehouden met enige progressie bij toeneming van het aantal kinderen. De raad had daar geen bezwaar tegen en nam het voorstel aan. Een aanvrage om tegemoetko ming in reiskosten ex art. 13 der L.O.-wet 1920, werd op voorstel van B. en W. afgewezen omdat er geen aanleiding bestond om op grond van de financiële omstandigheden van de aanvrager een tegemoetko ming te geven, waarmee de raad 't eens was. Punt 5 was het voorstel om een De heer de Glas dankte voor de waarderende woorden aan 't adres van de brandweer en merkte ook op dat ze in een goed blaadje stond. De salariëring van de commandant, zoals die nu werd voorgesteld, noemde hij minimaal. Deze moest beter aangepast worden aan het werk dat hij deed. Voorts vroeg hij of de gemeente geen alarm-instal latie in het huis van de comman dant kon aanleggen. DÊ heer Zijlmans sloot zich hier bij aan. De commandant had twee dagen per week nodig om de zaken in orde te houden en de brandweer mocht niet ten koste van het huis houden gaan. De voorzitter wees er op dat het een vrijwillige brandweer was, die strikt genomen pro Deo werkte. Men had evenwel ingezien dat dit te gek was en daarom hadden Ged. Staten richtlijnen gegeven. De ver goedingen lagen in Waspik lager dan elders en daarom waren ze op aanraden van de inspectie verhoogd. Ged. Staten zouden niet toestaan dat de gemeente boven de richtlij nen uitging. De post moest ook geen gesalariëerde betrekking worden, want dan ging de animo er af. De commandant was met deze verho ging tevreden; hetzelfde gold voor de onder-commandant. Men moest perceel gemeentegrond van pl.m. 180 m2 te verkopen aan de Coöpe ratieve Handelsvereniging G.A. van de N.C.B. te' Veghel, als uitbreiding van een stuk grond van 0.22 ha., dat de C.H.V. al eerder had gekocht voor de bouw van een zaakvervoer- dersbedrijf. De raad, het belang van dit bedrijf inziende, maakte geen bezwaar tegen de verkoop. Vervolgens stelden B. en W. voor een nieuwe vergoedingsregeling vast te stellen voor het brandweer personeel. De in 1947 vastgestelde regeling voldeed niet meer en nu had de districts-inspecteur van het Rrandweerwezen een voorstel tot wijziging ingediend, gebaseerd op de richtlijnen van Ged. Staten. Naar aanleiding hiervan stelden B. en W. voor aan de commandant in 't ver volg een vergoeding toe te kennen van 175 per jaar, aan de plaats vervangende commandant een ver goeding van 100 125 per jaar en aan het overig personeel 20 per jaar per lid, onder voorwaarde dat per jaar minstens 12 oefeningen van 2 uur zouden worden gehouden en bijgewoond. De vergoeding voor brandbestrijding zou worden ge steld op 1.50 per uur, ongeacht dag of uur. De monteur zou een vergoeding van 100 per jaar ont vangen. B. en W. wezen in hun prae-advies op het hoog peil van geoefendheid en paraatheid van de brandweer, op de teamgeest en op de offervaardigheid waarmee vrije tijd voor de gemeenschap beschik baar werd gesteld. niet gaan overdrijven, want dan ging men moeilijkheden scheppen die er nu niet waren en zou de teamgeest verloren kunnen gaan. Tegen een doorverbinding of alarm-installatie voor de comman dant zouden B. en W. wel geen be zwaar hebben. Ze zouden het over wegen. Op een vraag van de heer De Glas zei de voorzitter tenslotte dat de vergoeding voor de commandant bij de begrotingsbehandeling even tueel nog onder ogen zou kunnen worden gezien. Daarna ging de raad met het voorstel accoord. VERHUUR NOCH VERKOOP. Over het voorstel tot verbouwing en onderhandse verhuring van een gemeentegebouw, zeiden B. en W. in hun prae-advies o.m., dat van 't bestuur van het Waterschap „Het Zuiderafwateringskanaal" een ver zoek was ingekomen om het gedeel te van het pand Raadhuisstraat 15, dat thans als opslagruimte in ge bruik was, als kantoorruimte in te richten en deze dan aan haar te verhuren voor de tijd van 5 jaar, met recht van voorkeur voor koop, indien het hele pand binnen deze 5 jaar mocht worden verkocht. B. en W. wezen er op hoezeer het van belang was dat de zetel van het Waterschap in de gemeente bleef gevestigd. De dienst van Bouw- en Woning toezicht had de verbouwingskosten op rond ƒ3000 begroot. B. en W. meente. Hij geloofde evenwel niet dat de raad met het voorstel kon instemmen. De kosten zouden 3000 bedragen, die de huur nau welijks zou opbrengen. Men kwam nergens voor 5 per week klaar. Bovendien zou het Waterschap voorkeur van koop krijgen, maar de gemeente mocht een gebouw in de kom van de gemeente nooit ver kopen. Een dergelijk lichaam kon best zelf een kantoor zetten, vooral omdat het zich ver buiten de ge meente uitstrekte. De heer De Glas beaamde dat 't een belang voor de gemeente was dat het Waterschap daar bleef ge vestigd. Hij meende echter dat B. en W. wel erg ver waren gegaan en de raad hadden overvallen, want hij had er nog niets van gehoord. Hij stelde voor het punt van de agenda af te voeren en de zaak nog eens grondig te bekijken en zich te oriënteren. De heer v. Kuik was het met de voorgaande sprekers eens. Ook hij vond de huur nog al laag. Boven dien zouden de kosten nog wel ho ger worden dan 3000. Als de ge meente het gebouw zelf wel kon gebruiken, moest het niet verkocht of verhuurd worden. De voorzitter vroeg zich af of de heren het voorstel wel goed hadden gelezen. Het was van belang dat de zetel van een groot waterschap in de gemeente zou blijven. De huur was gebaseerd op de verbouwings kosten met afschrijving over 20 jaar op annuïteitsbasis. Als de kosten hoger werden, zou de huur dus ook hoger worden. De voorkeur bij ver koop was geen stok achter de deur, zoals één van de heren had be weerd, maar dit betekende alleen dat, als de raad zou besluiten het perceel te verkopen, het Water schap de voorkeur zou hebben. Het was alleen een waarborg voor de gemeente dat het Waterschap zou meedingen. Het bleef voor de ge meente tenslotte hetzelfde of Jan tje of Pietje het zou kopen. Het Waterschap kreeg geen recht van 'koop en er was ook geen prijs be paald. De raad hield de volledige zeggingschap. Als de gemeente het perceel bin nen 5 jaar kon gebruiken, zou ze moeten wachten. Voor het ogenblik echter kon een gebouw dat rente loos stond, rendabel gemaakt wor den. B. en W. hadden bij hun voorstel dan ook alleen het financiëel be lang en het cachet van de gemeen te in overweging genomen. De heer Zijlmans zei in tweede instantie dat hij nooit zou overgaan tot verkoop. Waarom was dan in 't contract het recht van voorkeur voor het Waterschap opgenomen? De voorzitter betoogde dat dit 'n heel gewone bepaling was. De raad hield het recht tot verkoop toch al tijd in handen. De heer Zijlmans echter bleef er bij dat zo'n pand nooit verkocht moest worden, waarop de voorzit ter nogmaals de nadruk er op lei dat de raad geen enkel recht uit handen gaf. Alleen als de raad zou willen verkopen, zou het Water schap recht van voorkeur hebben. De heer Zijlmans bracht nog naar voren dat, als het pand het Water schap niet zou bevallen, de gemeen te met die kantoorruimte zou zitten, waarop de voorzitter antwoordde dat het gebouw dan in zoverre ren teloos zou zijn, dat gemeentelijke instellingen geen huur betaalden. Wethouder v. Dongen was van mening dat de heren de zaak ver keerd begrepen. Het ging er alleen over dat het Waterschap een ver trekje in een gebouw huurde en hij had nog nooit gehoord dat een huurder rente en aflossing van een gebouw betaalde. De heer v. Kuik meende dat het pand geen cent opbracht, in de lhuur was alleen de verbouwing Verrekend. Bovendien betoogde hij dat, als iemand iets had gehuurd, hij er nog niet uit was. Hij stelde dan ook voor het gebouw niet te verhuren en niet te verkopen. De voorzitter bracht daar tegen in dat 't met een kantoor heel iets anders was dan met een gezin. Wan neer over vijf jaar de huurovereen komst niet werd vernieuwd, moest het Waterschap er uit.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5