VROOM DREË8MAVN woens HET WAPEN prijzen VAN BREECK 575 53( 68e DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 8 JUNI 1953 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 10 JUNI 's-HERTOGENBOSCH TILBURG - HELMOND Sprang-Capelse Gemeenteraad, in nieuwe zeiels besloot tot nog meer verbeteringen x FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" Padvinderssandalen met ijzersterke rubberzooi, mt. 40-46 9.50 36-39 8.50 32-35 7.50 29-31 6.50 maat 27-28 Katoenen babyjurkje in diverse leuke bloemetjes dessins Wit, rose en bleu, maten 40-45 ^Q5 Wasecht tafelkleedje in Schotse ruiten, leuke frisse kleuren, 4 25 82 x 82 cm. Toiletzeep, goed gepar fumeerd, 5 flinke stukken in cellophane verpakt Voor sirand en bad: prima veelkleurige bad- handdoek,moderne streep- dessins, zware kwa- O 65 liteit, 50 x 1 00 cm. Sterke katoenen kinder- anklets m. nylon versterking in wit rib, maten CCc 3 t/m 7. Maat 3 10 cent stijging per maat. Kousenrol, voor 4 paar kousen, in rood, C Qc zilver en groen Witte moltondeken, prima kwaliteit, 040 125x 180 cm. SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Gesort. bonbons div.vullingen,200gr. Tutti-frutti, nu de groenten duur zijn, 250 gram 68c Plastic boterhamzakje. Brood en andere levens middelen blijven er heerlijk fris in, kleine maat OOc 3 stuks voor grote maat 2 stuks voor Electrisch strijkijzer met schuine zool, gemakkelijk voor het strijken van was goed met knopen, zwaar vernikkeld, met ^25 standaard Aluminium nest pannen, 4 delig,gegarandeerd extra zware kwaliteit. Als stapel- pan doch ook afzonderlijk te gebruiken 1395 Poplin overhemd met vaste trubenijs of slappe boord. Mooie kwaliteit in uni wit, grijs, beige, ^50 bleu en reseda De heer De Glas wilde nog een voorstel indienen, maar de voorzit ter sloot de discussie en bracht het voorstel van B. en W. in stemming. Dit werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen waren de heren v. Kuik, Zijlmans, De Glas en Kamp. Bij punt 8 stelden B. en W. voor het „Spoorpaadje" aan het open baar verkeer te onttrekken. Zij wa ren van oordeel dat dit door de op heffing 'van het spoorwegvervoer zijn bestemming had verloren als toegangsweg tot het station. Voorts baseerden zij zich op morele over wegingen. De heer Zijlmans achtte het juist dat het Spoorpaadje aan het open baar verkeer werd onttrokken. Hij vroeg of het nu niet mogelijk was deze grond aan de aangrenzende eigenaren te geven. Ook de heer v. Kuik was hier voor. De voorzitter beloofde dat B. en W. dit in overweging zouden nemen als het voorstel door Ged. Staten was goedgekeurd. Van 5.op 20. Naar aanleiding van hun voor stel tot verhoging van het subsidie aan de kleuterscholen, refereerden B. en W. aan het desbetreffende verzoek van het R.K. Schoolbestuur van de kleuterschool in de There- sia-parochie. In 1950 werd de sub sidie aan de bewaarscholen be paald op 5.per leerling per jaar. In verband met de in voorbe reiding zijnde wettelijke regeling, werd in de begroting voor 1953 al een bedrag van 40.per leerling geraamd. Toch meenden* B. en W. nu al het bedrag van 5.te moe ten verhogen tot 20.in verband met de gestegen lonen en prijzen. Zij wezen daarbij op het grote so ciale doel van het kleuteronderwijs en op de goede naam van de Was- pikse kleuterscholen. De raad stem de volkomen met het voorstel in. Tenslotte werd de begroting '52 gewijzigd. BALDADIGHEID DER JEUGD. Bij de rondvraag dankte de heer Van den Broek de voorzitter voor zijn woorden aan het begin van de vergadering gesproken. Hij dankte ook de leden van de raad, die tij dens zijn ziekte belangstelling had den getoond. Hij had klachten over de balda digheid van de jeugd. Van de nieu we woningen in Waspik-Boven was geen raam of deur meer ongeschon den. Waren daar geen maatregelen tegen te nemen? Deze klachten vielen de voorzit ter tegen, want hij meende juist dat het nog al meeviel met de baldadig heid van de Waspikse jeugd. Hij had opk geen klachten van de aan nemer gekregen. In ieder geval zou hij de politie opdracht geven streng toezicht te houden. De aannemer was echter nu nog aansprakelijk. De heer Kuysters merkte op dat er wel klachten waren binnenge komen bij de politie. De heer De Glas tenslotte wilde weten hoe de gang van zaken in 'n raadsvergadering was. Hij kwam nog eens terug op punt 7, waarbij hij een voorstel had willen doen, terwijl de voorzitter de discussie sloot. Deze verwees hem naar het huis houdelijk reglement. De voorzitter bepaalde wanneer een punt vol doende was toegelicht en over welk voorstel het eerste zou worden ge stemd. Waarop de heer De Glas slechts kon verzuchten dat 't jam mer was. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. MEN MOET DAAR VOORTAAN OP ZIJN WOORDEN GAAN LETTEN. Er waren nog al wat nieuwigheden te bewonderen in de raadsver gadering die Vrijdagavond in Sprang-Capelle gehouden werd. De leden zaten in de gloednieuwe met leer beklede zetels, het college zat zelfs aan een aparte tafel; men werd beschenen door nieuwe lichtkronen en wijnrode gordijnen waren er om dit voorname lo kaal van de buitenwereld af te sluiten. Er was ook een wire-re corder, die alles wat de heren zeggen zal vastleggen en die het de notulist gemakkelijk zal maken en Uw verslaggever moeilijk. En nog meer verbeteringen zullen in het Sprang-Capelse gemeen tehuis worden aangebracht, zoals de raad in deze vergadering una niem besloot. HET GEMEENTEHUIS WORDT UITGEBREID. De voorzitter die deze vergade ring, waarbij de heer Oerlemans niet aanwezig kon zijn, met een ge bed opende, heette de leden wel kom in de gerestaureerde raadszaal, die dank zij hun medewerking een waardig aanzien gaf aan het ge meentehuis. Enkele heren die mee gewerkt hadden om deze verbete ringen tot stand te brengen zouden niet terugkeren in de nieuwe uit gebreide raad, maar toch zouden zij nog enige keren op de nieuwe stoe len zitten. De heer Ros vond in het feit dat de burgemeester wederom was be noemd in de gemeente een aanlei- 31). Tegen de avond vroeg hij haar Wat heb jij gedaan, gisteren, met die. die vent? Je bent toch met hem uitgeweest, niet? Ik ben op eigen gelegenheid teruggekomen antwoordde ze alleen. Hij dacht even over dit antwoord na, toen kwam er iets als 'n glim lach op zijn gezicht. Ja ja zei hij zachtjes enfin, daar deed je goed aan, Met een zucht van verlichting begreep ze, dat hij over haar tenminste niet meer zou lig gen piekeren. Ze bleef laat oj5, al sloot ze de zaak al vroeg. Er waren toch geen klanten vanavond. Haar vader was naar bed gegaan. Z n toestand was nog steeds dezelfde. Lusteloos, met een vreemde, verre blik in de ogen, lag hij binnensmonds te praten, te redeneren; soms leek 't wel of hij heftige twistgesprekken voerde. Voor Marian was het 'n dag zon. der eind, zonder uitzicht. Toen ze eindeljjk het licht uitdraaide, ging ze bijna door de knieën van uitput ting. Ze liep voorzichtig naar de kamer van haar vader, keek om het hoekje. Hij scheen te slapen. Toen ging ze, een beetje gerustge steld, naar boven. Maar Korstiaan van Vueren sliep niet. Het ene uur na het andere verstreek., hij wentelde zich om en om op zijn bed, steeds mompe lend, grommend, zuchtend. Eindelijk werkte hij zich onder de dekens vandaan, liep, grotesk in z'n witte nachtkleren, door de kamer, steeds in zichzelf mompe lend. Zijn ogen hadden weer die verre, strakke blik Zijn handen beefden. Hij ging voorzichtig, op z'n sok ken naar de keuken. Daar rommel, re hij wat in 'n kastje, bevreesd om geluid te maken. Hij scharrelde met oude lappen.... even later vulde een sterke petroleumlucht 't keukentje. Zijn handen geklemd om een dot gedrenkte lappen, begon hij zijn spookachtige tocht door het stille huis. Telkens moest hij tegen de muur leunen om op adem te ko men, zijn knieën knikten, hij rilde over heel zijn lichaam. Maar Korstiaan van Vueren zet te door. Nooit fluisterde hij nooit hoor je. Adder van een vent. Geme ding hem hiermede van harte ge luk te wensen. Namens de raad ge tuigde hij, dat het goed was ge dacht van de Koningin de burge meester in deze functie te herbe noemen. De voorzitter dankte voor deze woorden en verklaarde zijn best te zullen doen om de belangen van de gemeente naar zijn beste kunnen te dienen. Hij hoopte ook dat de ver gaderingen in de nieuwe raadszaal steeds goed zouden verlopen. Hij attendeerde ook nog op het feit dat men een wire-recorder had aangeschaft en hij knoopte hieraan de waarschuwing vast: Let op Uw woorden, heren. We hoorden één van de leden zeggen: Ik zeg niks meer, doch het lid logenstrafte deze woorden reeds in deze eerste ver gadering. De notulen werden vervolgens onveranderd goedgekeurd en de in gekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen; de heer Kraak echter informeerde of het besluit dat de raad genomen had met betrekking tot het geval Spran- gers, nog niet was goedgekeurd. Hetgeen de voorzitter beaamde. G.S. hadden goedgevonden dat de gemeente Sprangers in de helft van de gemaakte kosten zou tegemoet komen. De raad verlengde voorts de tij delijke ziektekostenregeling voor 't gemeentepersoneel en kende dit personeel een vacantietoelage toe, terwijl zij de rangen en de salaris sen van dit personeel eveneens wij zigde. EEN NIEUWE STRAATNAAM. B. en W. stelden vervolgens voor aan de nieuwe straat, gelegen op 't bouwterrein aan de Nieuwevaart, de naam Schrevelstraat te geven, naar de familie die in de 15e eeuw een gedeelte der heerlijkheid „Cap- pel" had bezeten. De heer Kraak had deze voorge stelde naamgeving bevreemd. In andere plaatsen zag men veel na men van het vorstenhuis, terwijl men bijvoorbeeld deze straat die parallel liep aan de Poolsestraat, Canadesestraat of Engelse straat kon noemen. De voorzitter wees er op dat in die omgeving al meer straten wa ren met een historische naam, zoals de Willem van Gentsvaart; maar de heer Kraak repliceerde, dat de meeste mensen niets van deze naam af wisten, terwijl de naam Engelse óf Canadesestraat zou aantonen dat de gemeente vanaf dit punt was be vrijd. De voorzitter antwoordde hierop dat deze naam een aanleiding zou zijn voor de mensen naar deze naam en zijn herkomst te informeren, zo dat hun kennis van de geschiedenis van hun plaats zou worden verrijkt. De heer Vos vond het een prach tige naam, maar was het nog niet beter geweest wanneer men de straat 's-Grevelduinstraat had ge noemd? 's-Grevelduin, antwoordde de voorzitter, was ontstaan uit twee familienamen, n.l. Schrevel en van der Duin, en bovendien was er reeds een v. d. Duinstraat. De heer Dekkers vond het ten slotte een zeer goed idee de straat Schrevelstraat te doen heten. En de bezwaren van de andere heren bleken niet van die aard, dan dat zij niet met dit voorstel accoord gingen. Nadat de opcenten op de hoofd som der personele belasting weder om waren bepaald op 150 en een vacantie-sluitingsregeling van de slagerswinkels in de gemeente, op verzoek van de slagers zelf, was goedgekeurd, kwam de verbouwing en uitbreiding van het gemeente huis aan de orde. UITBREIDING EN VERBOUWING Toen dit punt, waarover wij el ders nog apart het een en ander schrijven, aan de orde werd gesteld en de leden de tekeningen hadden bezien, merkte de heer Dekkers op dat hem het eindbedrag van 66.700 erg was tegengevallen; hij wilde niettemin deze verbouwing steunen, maar hij was het er niet mee eens dat deze som gedeeltelijk werd ge financierd door het bedrag dat de gemeente als na-opbrengst van de ondernemersbelasting had gekre gen en dat een som beliep van ƒ43.172.33. Volgens zijn inzicht moest de financiering van de ver bouwing uitgestrekt worden over 40 jaren, dan kon ook het nageslacht, dat er toch ook van profiteerde, zijn steentje bijdragen. De heer Genuit verklaarde zich eveneens volkomen met de verbou wing accoord. Hij was blij dat het college met dit voorstel was geko men, want de toestand was niet goed houdbaar meer, de ruimte was veel te klein. Hij voelde echtër ook wel wat voor de mening van dhr Dekkers dat de financiering zich uit zou moeten strekken over een lan gere termijn. Hij was blij met deze meevaller, maar daar kon toch wel iets anders mee gebeuren. Wethouder Winkelman verklaar de dat ook in het college het eind bedrag enige ontsteltenis teweeg had gebracht. Men had ernstig on der de ogen gezien of hier sprake was van noodzaak en na ampele overwegingen was men tot de con clusie gekomen dat dit het juiste tijdstip was om het gemeentehuis te verbouwen. Men was er immers niet zeker van dat men het volgend jaar in de gelegenheid was te bou wen en dat men voor dit bedrag kon bouwen. Het was beslist onmo gelijk de verbouwing goedkoper uit te voeren. B. en W. waren van me ning dat de bouw, zoals die thans was geprojecteerd, de beste was die mogelijk is, dat het thans het juiste tijdstip er voor was. Ook de heer Ros betoogde, dat men de meevaller misschien in een andere post kon verwerken. Maar niettemin was hij het er volkomen mee eens, dat de bouw in zijn ge heel doorgang moest vinden. Het was niet luxueus en overbodig, digs. De heer Vos was het ook volko- «men eens met de plannen, hij had zich reeds dikwijls geërgerd aan de achterzijde van het raadhuis, dat niet veel meer dan een hok was. Hij kon echter de mening betref fende de financiering, zoals die de andere heren waren toegedaan, niet delen. Als het nu over kapi taalsuitgaven ging, maar hij vond het wat erg aan om dit bedrag nu nog mee te laten betalen door het nageslacht. De voorzitter meende het be zwaar tegen de financiering uit de weg te kunnen ruimen door op te merken, dat het hier een eenmalige uitkering betrof, die niet mocht worden aangewend voor aflossing van rente of kapitaalsuitgaven. In dit geval kon men er geen prachti ger object voor vinden dan deze verbouwing. Dit veranderde de gehele situatie voor de leden behalve voor de heer Dekkers, die weliswaar evenals al le andere leden van harte met het voorstel tot verbouwing accoord ging, maar toch wel de aanteke ning wenste, dat hij het er niet mee eens was dat de meevaller hiervoor moest worden aangewend. Terloops tijdens deze bespreking merkte de voorzitter nog op, naar aanleiding van een suggererende opmerking van de heer Ros, dat er momenteel bij de PNEM een plan in bewerking was, dat de licht voorziening voor de hele gemeente zou regelen. Nadat de begroting voor de dienst van maatschappelijke zorg was goedgekeurd, evenals enkele begrotingswijzigingen, stelde de voorzitter voor een perceel grond te kopen van de Erven Schuller te Capelle, dit naar aanleiding van 'n vraag die de heer Dekkers in de vorige vergadering had gesteld en die zijn bezorgdheid verried voor het uiterlijk aanzien van de kom Capelle. Het gemeentebestuur was van plan op dit bouwterrein een tweetal middenstandswoningen te plaatsen; een man was er al die voor zo'n huis in aanmerking zou willen komen, lerwijl de tweede gegadigde ook wel niet lang op zich zou laten wachten. Wat het andere bouwperceel van de Wed. Verheij- den betrof, deelde de voorz. mee dat dit was verkocht aan de land bouwer Spierings, die het te zijner tijd by zijn bedrijf wilde trekken. Maar gelukkig was in het koopcon tract de overeenkomst gemaakt dat hij voor een afrastering moest zor, gen. Misschien wilde Spierings het nog wel aan de gemeente verko pen. De heer Dekkers verklaarde: Als ik jarig was geweest vandaag, zou U me geen beter presentje hebben kunnen geven dan dit. Hij was het er echter niet mee eens, dat de grond die aan Spierings was ver kocht, gebruikt zou worden, voor zijn boerderij; de grond was vroe ger steeds bebouwd geweest; was hier niets aan te doen, vroeg hij de omgeving daar zou er zeer door ontsierd worden. B. en W., aldus de voorzitter, zouden alle mogelijkheden onder zoeken, want hij was het roerend met de heer Dekkers eens. De heer Mayers echter was het er niet mee eens; hij verklaarde zich er een voorstander van dat de grond aan Spierings niet ontnomen zou worden, hij had die grond no dig voor zijn boerderij. Maar de voorzitter en wethouder Winkelman en de heer Dekkers kantten zich zeer tegen de heer Mayers en waren van mening dat, zo enigszins mogelijk, deze grond weer gebruikt moest worden om bebouwd te worden. Met de aan koop van het eerder bedoelde stuk- je ging de leden allen accoord. Vergoeding voor Burgemeester. Tot slot van de vergadering wil de de burgemeester zelf een kwes tie ter sprake brengen. Hij was op het idee gekomen naar aanleiding van het geval Sprangers. In de eer, ste dagen van de watersnood na melijk had hij steeds in hei belang van zijn gemeente rondgesjouwd en met zijn wagen door het zoute wa ter gereden. Tengevolge hiervan was de lak grotendeels van de wa gen gebeten. Gezien de royale hou ding van de raad tegenover Spran gers, die kosten moest maken ten gevolge van een ongeval, terwijl 't hier 'n heel ander geval betrof, zou hij thans zelf de raad willen vragen of de onkosten aan zijn wagen op rekening van de gemeente mochten komen. Deze kosten zouden onge veer 250.tot 275.-— bedragen. De burgemeester zou ook trachten schadevergoeding te krijgen van de rampschadecommissie en dit be drag zou hij van de gemeentelijke bijdrage aftrekken. De raad maakte hier geen woor den aan vuil en keurde unaniem 't voorstel van de voorzitter, dat on dersteund werd door de wethou ders, goed. Dit was het laatste wat er be sproken werd in deze vergadering. En toen liet de wire-recorder het resultaat van zijn vernuftige appa ratuur horen en werd al het ge sprokene nogmaals herhaald. MEER AFZET IN SIGERENINDUSTRIE. Door accijnsverlaging. Door de accijnsverlaging voor de sigarenindustrie welke verlaging in ging op 28 Mei van het vorige jaar, is de afzet van de producten dezer industrie, wat de hoeveel heid aangaat, met 20 procent ver meerderd. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1952 van de Nederlandse R.K, Ver. eniging van Sigarenfabrikanten, waarop wordt ingegaan op de ge volgen van de accijnsverlaging voor de sigarenindustrie. De totale hoeveelheid sigaren en senoritas, die in het afgelopen jaar voor consumptie beschikbaar kwam bedroeg 811 millioen stuks tegen 716 millioen in 1951. Ook de export bereikte een gro tere omvang. De totale export be droeg in 1952 aan sigaren 56 milli oen en aan senoritas en sprietjes 50 millioen stuks tegen respectie velijk 42 millioen sigaren en 37 millioen senoritas in 1951. ne uitzuiger. Ik verbrand de boel liever, ik verbrand de boel liever, ik zie liever de hele tent verbran den dan dat ik jou er een spaander van in je grijpklauwen geef. Hij scheen in extase te komen door steeds weer het woord „brand" te herhalen, hij wond zich ziender ogen op, z'n ogen hadden 'n vreem de gloed gekregen. Koortsachtig zocht hij met bevende handen naar lucifers, strompelde dan 'n klein zijgangetje in. De lucifers rammelden in het doosje. Onzeker streek hij er een aan. Het vlammetje doofde uit. Hij gromde, mopperde, probeerde het opnieuw. Nu viel het brandende houtje op de dot lappen, die hij in 'n hoek had neergelegd. Fel schoot een steekvlam op. Met waanzinnige ogen zag Korstiaan van Vueren naar het angstaanjagend verschijn sel, naar de bewegende schaduw op de wand. Maar weer doofde de vlam, bij gebrek aan voedsel. Trillend van woede stond Korstiaan van Vueren daar, greep opnieuw naar de luci fers. En duizeling sloeg door hem heen, hij zakte tegen de wand. Maar in zijn zieke hoofd brandde nog maar één gedachte: in brand, de boel moest in brand. Niemand zou er wat aan hebben. Hij niet, maar óók Sartorius niet. Geen deur waarder zou z'n voeten zetten over de drempel van Het Wapen van Breeck, geen biljetten zouden zijn gevel bevlekken, geen nieuwsgieri ge kijkers zouden hier komen glu ren. Branden moest de boel Hij ontwaakte uit zijn verdoving door een knetterend geluid. Grijze rook krulde de gang in. Een wilde triomf verspreidde zich over zijn trekken. Het was gelukt Een gele vlammentong lekte langs 'n raam in de wand. Dikker werd de rook. Korstiaan van Vue ren wankelde terug. Maar door z'n hoofd hamerde het: Ik heb 't em geleverd. De brand moet er in. Door het nachtstille Breeck loei de aangstaanjagend de sirene van de motorspuit. Haastige spuitgas ten, hun uniform aangeschoten over de pyama, de blote voeten in de waterlaarzen, kwamen op hun fietsen aansnellen, gooiden de kar. retjes ergens tegen de bomen. Om de hoek zwaaide de rode spuit, vlak er achter de auto van de commandant, de directeur van openbare werken. Brand in Het Wapen! - weer klonk al spoedig en ieder kon zien dat het zo was. Reeds priemden de vlammen door het houten dak van de serre, een dikke roodwolk bleef hangen onder de boomkruinen. De spuitgasten snelden naar de rode wagen, laadden de slangen af, rol den ze uit, zetten standpijpen op. Kortaf klonken de commando's. Enkele anderen waren inmiddels naar het brandende gebouw ge hold, hadden met korte bijlslagen de deur geforceerd en drongen nu de serre binnen, om meteen weer terug te deinzen Achterom, jongens! beval de brandmeester. Ga maar over de schutting Een politieman kwam haastig aangepeddeld en kon al meteen be ginnen met de mensen op een af stand te houden, want het was on begrijpelijk, hoe snel de Breecke- naren, haastig in jas en broek ge schoten, de weg vonden naar het terrein van de brand. De tiental len werden honderden, want dit was een gebeurtenis. „Het Wapen" dat sinds mensenheugenis een be, standdeel van de Breeckse gemeen schap was geweest, stond inbrand. Wilde gissingen werden gedaan omtrent de bewoners. Harm Ver- donck, die haastig van de overkant was komen toelopen, drong zich door de mensen heen. Hij dacht aan Marian. Zijn ze er allemaal uit vroeg hij aan brandmeester Van Gilzen. We zyn er net antwoordde die haastig de jongens zijn naar binnen. Vóór iemand het verhinderen kon, was Harm de geforceerde deur binnengewipt. Hij zag hoe een paar gehelmde, groteske figuren door de grauw-ro- kerige gang kwamen aansjouwen met iemand tussen zich in. In een flits zag hij het witte, als levenloze gezicht van de oude eigenaar van Het Wapen, Korstiaan van Vueren werd naar buiten gedragen. Harm liet hem gaan, hij was in ieder ge val in goede handen. Maar Marian! Op dat ogenblik zag hij haar, een mantel over haar pyama geslagen, hoestend van de rook, door de gang snellen. Harm! riep ze, verschrikt en opgelucht tegelijk. Ons huis staat in brand Hij pakte haar bij de arm en duwde haar naar de richting van de deur. Je moet me nog eens vertellen wat ik niet weet grin, nikte hij ondanks de naargeestige situatie. Vader. Die is al buiten zei hij voorzichtig. Hoe, dat zou ze wel zien. Hij wist trouwens zelf niet of Korstiaan van Vueren levend of dood was. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6