I Wijde Wereld Om de vxtf&eid HET WAPEN •-HERTOGENBOSCH VROOM ÖIEESMAN^ TILBURG - HELMOND woeais till! M'-prijzcii UIT DE Vi ïiN BREEGK „DE ECHO" ook UW blad 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 JUNI 1953 6 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 24 JUNI FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" EGYPTE TOT REPUBLIEK UITGEROEPEN. ROSENBERG'S TERECHTGESTELD. 1940 ANJERDAG 1953 1940 fonds voor militaire oor- oorlogvoering. 1953 fonds ter versterking van - onze cultuur. KOOPT EEN KANJER VAN EEN ANJER. Leuk schakelarmband je van Alugcld, 1 jaar garantie op de IQe goudkleur Leuke sportieve dames- pullover van geruwd tri cot, fraaie streepdessins in wit-geel, wit-rood, wit blauw en wit-groen, £95 maten 38-40-42 Everglaze damesblouse in 3 verschillende mooie modellen, in wit, £95 maten 36-48 Zomerdrups, ver schillende smaken, heerlijk *5 c fris, 250 gram Meikersen op sap, pracht kwal. 2 potten statie Getekend ontbijtlaken met brede ajourzoom, prima kwaliteit katoen, mooie nieuwe C90 dessins Schrijfcassette met pa pier en enveloppen, kunstleder in di/. kleuren, met ritssluiting, zeer prac- tisch in huis en 4 95 op reis SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Plastic fruittest in geel, crème en kristal; onmis- misbaar voor Uw gewas sen fruit zoals aardbeien, kersen, bessen enz. 4 45 Slco jacquard mat, prima doorgewerkt dessin, 160 x 230 cm. 2475 Damespyama, katoen, met lastex taille in groen, zalm en bleu, met aardige genopte afwerking, iL25 maten 40-46 Parapluie met paragon- baleinen, 1 0-baans, over trokken met de nieuwste ruit- en streepdes- sins, moderne haken Blauw keper overall met verdekte sluiting, 3-naalds gestikt, voorgekrom- Q95 pen, maten 48-58 Prima Twentse theedoek, gez. en gel., prima drogend, rood, groen en blauw aL Q c ruitdessins, 60 x 60 Enkalon dameskous, 50 denier, bijzonder sterk, ge heel geminderd, ^|10 extra elastisch Het was niet twijfelachtig dat de Russen, als zij in de Berlijnse op stand eenmaal zouden ingrijpen, deze spoedig zouden onderdrukken. Het was alleen de vraag wanneer en hoe ze zouden ingrijpen als de tienduizenden stakers van Dinsdag hun actie zouden doorzetten. Ten slotte moesten er duizenden solda ten, honderden tanks en geschut aan te pas komen en de opstandelingen weken niet voor deze overmacht dan nadat er doden waren gevallen. Natuurlijk was de opstand in haar resultaat tot mislukken gedoemd, ten eerste omdat de betogers niets hadden dan hun vuisten, stenen en stangen om mee te vechten en ten tweede omdat de Russen beslist geen aanslag op hun regiem zouden dulden. Waren er evenwel geen Russische troepen geweest, dan was het communistisch regiem er aan gegaan. Dat dit niet gebeurd is, doet aan deze zekerheid niets af. Tenslotte is dit de grote beteke nis van de twee dagen strijd die de Oost-Berlijnse demonstranten heb ben geleverd. Begonnen als verzet tegen uitbuiterij van de kant dei- regering, wies de actie spontaan tot een weliswaar machteloze, maar daarom niet minder hartstochtelij ke greep naar de vrijheid. Hier geldt het „Men telt de uitslag niet, maar telt het doel alleen". Tot voor kort konden de Sovjets, voor wie het ge loven wilden, nog van de daken ver kondigen dat het in de landen die met de Sovjet-Unie zijn verbonden een paradijs was, maar wie nu dooi de armetierige bekentenissen van de Oost-Duitse regering nog niet van het tegendeel overtuigd was, heeft er dezer dagen het onomsto telijke bewijs van kunnen zien. De leuzen en daden lieten aan duide lijkheid niets te wensen over. Des te groter is de betekenis van deze manifestatie doordat ze plaats had voor de ogen van de hele vrije we reld. Tot voor kort moesten wij het bij geruchte vernemen dat er onlus ten waren in Tsjecho-Slowakije of in de Oekraine, ofschoon de Tsje- choslowaakse president Zapotocky in het openbaar moest toegeven dat er verzet was gepleegd tegen de on rechtvaardige geldzuivering door de regering. Maar de omvang van der gelijke acties wordt nooit duidelijk doordat het ijzeren gordijn wel zo ondoordringbaar is, dat er geen ob jectieve berichten doorheen komen. Zo is ook de omvang van de op stand in de rest van Oost-Duitsland verbogen gebleven, hoewel de strijd daar niet minder hevig schijnt te 35). Dat zou ik u graag even on der vier ogen vertellen. Kan dat Dat is niet nodig, ik hoor het wel van vader. Juffrouw Marian, uw vader is - Ziek vulde ze aan daar aan dacht u zeker niet toen u die deur zo hard dichtsmeet. U lijkt me de ideale ziekenbezoeker. In ieder geval hoop ik dat het uw eerste en uw laatste bezoek is. U vergist zich zei hij, en ze vond dat hij griezelig leek op een welwillende tijger ik kom terug. We zullen praten. Ook wij samen. Ik heb met u niets meer te praten, meneer Sartorius. O ja verzekerde hij op een toon van triomf enu zult graag willen praten. Marian Wilt u nu alstublieft heen gaan? vroeg ze ijzig en trok zich een paar passen terug of moet ik de portier bellen om u de weg te wijzen zijn geweest dan in Oost-Berlijn. In ieder geval heeft de uitbars ting tegen de communistische dic tatuur aan de rand van de vrijheid grote weerklank gevonden in de helè wereld en men acht de gevol gen er van zeer ver strekkend, zo wel voor de Russische als voor de Westelijke politiek. Het is opgevallen dat de Russen aanvankelijk helemaal niet, en la ter voor hun doen, zij 't met groot machtsvertoon, toch heel behoed zaam hebben ingegrepen. Als zij on middellijk waren te werk gegeaan volgens hun gewone methode, was het nooit zover gekomen als nu, al had er dan waarschijnlijk veel meer bloed gevloeid. Het is niet aanne melijk dat zij dit uit menslievend heid hebben voorkomen, maar ver schillende commenaren wijzen er op dat de Oost-Rerlijners een lelijke streep hebben gehaald door de be rekeningen van de nieuwe Sovjet- politiek in Oost-Duitsland. Waren de Russen nu met alle gestrengheid opgetreden, dan zouden ze nog ver der van huis geraakt zijn en zou 't masker van welwillendheid dat ze hadden opgezet, met nog meer ge rinkel zijn afgevallen. Door het op te houden en te schermen met bui tenlandse agenten en vreemde pro vocateurs, willen ze blijkbaar sug gereren dat de Oost-Duitsers zelf tamelijk weinig met de opstand te maken hebben en er in ieder geval niet het initiatief toe genomen heb ben. Het is alleen jammer voor hen dat het voor de hele wereld zo dui delijk was dat het anders was, en dat de actie wel degelijk spontaan was. Daarom heeft de afgelopen week hen beslist politiek een stap teruggebracht. De Oost-Duitsers hebben met te krachtige argumen ten voor een herenigd Duitsland zonder Sovjets gepleit dan dat de laatsten nog kunnen hopen veel succes te hebben met een gesov jetiseerd Duitsland. En aan de ver bittering die ze opnieuw gewekt hebben door het bloedvergieten, doen de mea culpa's en beloften van Grotewohl en Ulbricht niets meer af. Maar ook voor het Westen heeft Oost-Berlijn consequenties en dan wordt er vooral gewezen op de Ber muda-conferentie tussen de Grote Drie die aanstaande is (als de Fran se kabinetscrisis tenminste opgelost kan worden!), waar Churchill met voorstellen zou komen, waardoor Duitsland min of meer opgeofferd zou worden aan een modus vivendi Hij stond onbeweeglijk. Alleen zijn ogen schenen te leven, gif groen en schitterend achter de bril. leglazen, in het onwezenlijke licht op de halfduistere corridor. Toen liet hij 'n wonderlijk lach je horen. -Morgen kom ik terug her haalde hij dan zullen we verder zien. Adieu, juffrouw Marian Ze keek hem na, haar handen trilden. Deze man gaf haar 'n sen satie van dreigend, onmiddellijk gevaar. Ze haastte zich de ziekenkamer binnen. Haar vader lag met gesloten ogen en keek op toen ze binnenkwam. Marian, lieve kind zei hij moeilijk en de tranen kwamen haar in de ogen. Zo zelden had ze de laatste tijd een hartelijk woord van hem gehoord. Ga eens zit ten, ik moet je wat zeggen, - Lang zaten vader en dochter bij elkaar. Van Vueren vertelde haar alles. En zij luisterde, beweging loos, en langzaam trok de kleur uit haar gezicht. Hij vertelde van de ruzie met Sartorius, de schuld, de waarschuwing van de politie, Sar. torius' dreigement. Van zijn waan zinnige daad in een opwelling ver richt. Van het aanbod dat Sarto rius hem gedaan had. met Rusland. Men trekt dan een parallel met de beruchte Locarno- verdragen, die op zo'n falikante mislukking zijn uitgelopen, al was de bedoeling dan misschien nog zo goed. Ook aan Churchill echter heb ben de Oost-Berlijners onomwon den te verstaan gegeven dat zij vrij willen zijn in dezelfde zin als wij vrij zijn. Zij hebben dit gedaan zon der show, maar met een doodsver achting die voor roekeloosheid zou kunnen doorgaan, als ze niet de spontane reactie was op een on houdbare toestand. Dat mag en kan niet voorbijgezien worden en daar om zal de politiek voor de mensen moeten wijken. Het is mogelijk dat 16 en 17 Juni 1953 niet ten onrechte als histori sche data in de geschiedenis zullen geboekstaafd worden als het eerste spectaculaire verzet van een onder drukt volk tegen de Sovjet-over heersing, niet met onmiddellijk groots resultaat, maar met een niet weg te cijferen invloed op de loop der geschiedenis. Voor de Sovjets zij het een mene tekel, voor hun slachtoffers de aankondiging van een nieuwe dageraad van vrijheid. Ook André Marie niet. Toen president Auriol van Frank rijk ruim een week geleden na het falen van Bidault voor de Nationale Vergadering, uitgebreid met de po litieke leiders, had geconfereerd en vervolgens de radicaal André Marie uitnodigde een nieuwe regering te vormen, verwachtte men over het algemeen dat hij wel zou slagen, al was het alleen maar omdat de Fransen zelf de kabinetscrisis ook moe werden en de tijd drong in ver band met de Bermuda-conferentie die oorspronkelijk in de tweede helft van Juni was geprojectetrd. Vervolgens verscheen Marie voor de Nationale Vergadering zonder bijzondere volmachten te vragen, maar al die gunstige voorwaarden hebben hem niet geholpen. In de vroege morgenuren van Vrijdag werd er over de investituur gestemd met als uitslag dat die hem werd onthouden. Het leek een soort wraakneming van de Volksrepubli keinen (M.R.P.) voor het feit dat de radicalen een week tevoren hun steun aan Bidault hadden onthou den, want nu onthielden de meeste Volksreplblikeinen zich van stem ming. Er is dus weer een aardig nummertje partijpolitiek weggege ven, die toch onder deze omstandig heden niet meer de boventoon moest voeren. Het ziet er werkelijk triest uit. De crisis duurt al sinds 21 Mei Reynaud, Mendès France, Bidault, Marie. Wie volgt? President Auriol begon onmiddellijk weer met zijn voorbereidende besprekingen. Men geeft de onafhankelijke oud-premier Pinay een goede kans, mar dat deed men André Marie ook. En toen vroeg hij, ronduit: Vertel me, wat is er tussen jou en hem Niets verzekerde Marian zo stellig, dat het gezicht van de man op het bed een andere, zach tere uitdrukking kreeg. Alleen heb ik meneer Sartorius leren ken nen voor wat hij is. -En ze ver telde hem haar avontuur. Ik heb nee gezegd peinsde Korstiaan hardop. U zou, eens wat anders gezegd moeten hebben! antwoordde ze fel en voor 't eerst glimlachte hij. Zijn hand zocht de hare. Ik wist het wel fluisterde hij zacht het was of ik het aan voelde. Hij. met jou. Nooit. Nee kind, dan liever failliet, dan liever achter de tralies. - Och vader snikte Marian bijna als u maar eerder naar me geluisterd had, als u maar niet zo koppig was geweest, dan was dit alles niet gebeurd. Toen knikte Van Vueren lang zaam met het hoofd. Ik weet het, kind. Je hebt me veel te vergeven. Ik heb schuld, grote schuld, ook en vooral tegen over jou. Hij zweeg, streek met de hand over de ogen. Maar zeg me, Marian, moet ik het zó goed maken? Zo, als hjj voorstelt? ZUID-KOREANEN LIETEN 26.000 KRIJGSGEVANGENEN ONTSNAPPEN. Bestandsbesprekingen uitgesteld. De Noord-Koreaanse onderhan delaars hebben Zaterdag de UNO- afgevaardigden te Pan Moen Djon meegedeeld, dat zij de bestandsbe, sprekingen, die gelijk men weet reeds in een vergevorderd stadium waren, wensen uit te stellen. Ze beschuldigden de UNO-troepen er van, oogluikend te hebben toege laten dat de Zuid-Koreaanse presi dent Rhee 26.000 anti-communisti. sche Noord-Koreanen heeft laten ontsnappen. Wellicht vragen zij, de strijd alleen tegen de Zuid-Kore aanse republiek voort te zetten. Het aantal krijgsgevangenen dat uit de kampen is „ontsnapt", zoals men dat noemt, is nu gestegen tot 26.000; slechts een goede negendui zend niet-communistische krijgs-' gevangenen bevinden zich nog in de kampen. Amerikaanse mariniers, die nog poogden het uitbreken der gevan genen tegen te houden, toen zij de bewaking van de kampen kwamen versterken, schoten een aantal van hen neer. Tot nog toe zijn er 40 doden gevallen, die als martelaars worden beschouwd en een staats begrafenis zuilen krijgen Presi dent Eisenhower heeft president Syngman Rhee persoonlijk aan sprakelijk gesteld voor deze ont snapping. De Amerikaanse senator McCar thy verklaarde natuurlijk; Waar om zullen wij anti-communisten langer gevangen houden Zijn collega Humphrey daaren tegen acht de tijd gekomen om de Zuid-Koreaanse regering onder Amerikaans toezicht te plaatsen. Het uitroepen van de republiek komt bijna een jaar na het aftreden van Koning Faroek ten behoeve van zijn zoontje. Alle koninklijke titels zijn afgeschaft. Hiermede is een einde gekomen aan een van de oudste koninkrijken der aarde. Sinds het aftreden van Faroek bleef Egypte formeel een monar chie, geregeerd door een uit der tien leden bestaand militair comi té en een kabinet van burgers. De macht werd echter door generaal Naguib stevig in handen gehouden. Inmiddels verdwenen de konink lijke symbolen. De luchtmacht bij voorbeeld liet het woord „konink lijke" weg. De atoomspionnen Rosenberg zijn Vrijdagavond op de electrische stoel in de Sing Sing-gevangenis gestorven. Dit is kort na 7 uur plaatselijke tijd (1 uur 's nachts Ze greep zjjn hand tussen haar beide handen. Als we nou weer vrindjes zijn zei ze met 'n woord uit haar kinderjaren zouden we dan meteen weer kwaad op elkaar moeten worden? Je hebt goed ge daan, vader, ondanks al het ande_ re. En als meneer Sartorius mor gen komt, bent u voor hem niet te spreken Nee zei Korstiaan. En geef de boodschap maar aan de portier. HOOFDSTUK XVI. VADER VERDONCK. i Marian van Vueren had in De Gouden Leeuw een rustpunt gevon den de kamer van mevrouw Verdonck. In alle narigheid was het haar 'n niet genoeg te waarderen voorrecht dat ze nu vrij kon zitten en praten met het kleine grijze vrouwtje, door haar gebrek gebonden aan haar stoel, met haar jonge gezicht en moederlijk gebaar. En mevrouw Verdonck dacht met enige schrik aan de tijd, dat Ma rian er niet meer zou zijn. Zij, die altijd zo naar een dochter had ver langd, vond in Marian's aanwezig heid een diepe bevrediging. Maar, Nederlandse tijd) bekend gemaakt door de gevangenisdirectie. Vroe ger op de dag had het opperste ge rechtshof het besluit van rechter rmuglas tot uitstel van de executie nietig verklaard en president Ei senhower een nieuw gratieverzoek verworpen. VERBIJSTERENDE VLIEG RAMP IN TOKIO- Binnen vierentwintig uur tijd is de wereld opgeschrikt door drie vliegrampen die in totaal bijna 180 slachtoffers geëist hebben. Een ramp de ergste in de ge schiedenis van de luchtvaart kostte 127 Amerikaanse militairen het leven. Zij bevonden zich aan boord van de reusachtige Ameri kaanse C-124 globemaster, die gis. teren enkele minuten na de start in de buurt van Tokio neerstortte. De militairen waren op de terug weg naar Korea. Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier van de lucht macht in het Verre Oosten heeft geen van de passagiers of van de leden der bemanning de ramp overleefd. In Saigon is medegedeeld dat de 33 personen die zich aan boord bevonden van een Dakota van de Air Laosj om het leven zijn geko men, nadat het toestel in de nabij heid van Pakse te pletter is gevlo. gen. In Rio de Janeiro is bekend ge maakt dat de lijnconstellation van de Panair do Brasil, die op weg was van Londen naar Buenos Ai res, in de buurt van Sao Paulo is neergestort. Tien passagiers en de uit zeven koppen bestaande be manning zijn hierbij om het leven gekomen. TWEE DODEN, TIEN GEWON DEN BIJ TREINBOTSING TE WEESP. Om kwart voor acht Vrijdagmor gen is op de oprit van de Merwe- de-kanaalbrug even voorbij 't sta tion Weesp bij blokpost 11 de ex pressetrein 21 van Amsterdam naar Enschede in botsing gekomen met de diesel-electrische forensen trein 825, welke juist leeg uit Am sterdam naar Bussum terugkeerde. De gevolgen van de aanrijding wa ren ravageus. In beide treinen viel een dode te constateren, een pas sagier en een leerling-conducteur, resp. de marktkoopman M. uit Am sterdam én de 28-jarige gehuwde W. J. Hoefsloot uit Amersfoort. Aanvankelijk bestond de moge lijkheid dat er een derde slachtof fer zou zijn. Dit leidde men af uit het vinden van een damestasje. La ter bleek dat er geen reden tot on gerustheid behoefde te bestaan. Voorts was er een tiental licht gewonden, die naar het Wilhelmi- na Gasthuis in Amsterdam zijn ver voerd. Een aantal van hen kon in- zo bedacht ze, als alles goed ging, wie weet. Dan behoefde ze Marian niet af te staan. Dan zou ze haar nog eens als dochter krijgen en ze zou niemand liever wensen. Want het meisje uit Het Wapen had meteen een grote plaats in haar hart ingenomen. Ze maakte zich zorgen over haar man, die misschien (hij kon soms zo onredelijk-koppig zijn) het ge luk van deze beide kinderen moei lijkheden in de weg zou kunnen leggen. Maar de brand in Het Wa pen had haar als een visioen doen zien dat vele van die moeilijkheden daarmee tevens in rook waren op gegaan. Anderzijds waren er echter weer nieuwe bijgekomen. Ze had de geruchten vernomen: zou haar man zo gesteld zijn op de dochter van een brandstichter, van een bankroete restaurateur, als vrouw voor zijn zoon? Mannen konden er soms zulke wonderlijke opvattingen op na houden, en die man van haar hoeveel tact en wijsheid had ze vaak niet nodig gehad om hem van een van zijn stokpaardjes af te brengen? En nu luisterde ze met een be zorgd gezicht naar het verhaal dat Marian haar deed. Harm was ook binnengekomen, om thee, zoals hij had verkondigd, maar zijn moeder tussen naar zijn woning terugke ren. De forensentrein reed zonder passagiers van Amsterdam naar Bussum terug. Hij had vertraging ondervonden. De conducteur was uitgestapt om aan de blokpost zijn aankomst te melden. Hij stond juist op het punt weer in te stap pen toen de botsing geschiedde. De bestuurder van de expresse- trein, die met een snelheid van on geveer 100 km. reed, zette onmid dellijk alle remmen aan, toen hij de trein op zijn rails ontwaarde. Het was echter onmogelijk om tijdig te stoppen. Toen de bestuurder de onvermijdelijkheid van de aanrij ding zag, rende hij naar het ach terste deel van zijn motorwagen en wachtte daar de slag af. Met grote snelheid boorde de expressetrein zich in de achterzijde van de fo rensentrein en duwde deze onge veer honderd meter voort. De wie len van de expressetrein schoven geheel in de achterzijde van de dieseltrein. De motorwagen stortte van de hoge dijk af en boorde zich diep in het weiland terzijde. De eerste wagon van de expressetrein ontspoorde eveneens en kwam dwars op de rails te staan. Het tweede rijtuig stond geheel naast de rails De bestuurder wist zich te be vrijden door een van de ronde ruitjes stuk te slaan en naar buiten te kruipen. Het dodelijk gewonde slachtoffer in de expresse-trein iSÏond op het voorbalcon van het Jweede rijtuig. 1940 ANJERDAG 1953 WAT IS U THANS DE V R IJ HEID WAARD? 1940 ANJERDAG 1953 Draagt thans evenals op 29 Juni 1940 de witte anjer. ANJER ACTIE 1953 Hebt ge 't in Uw oor geknoopt, Dat Ge straks wat anjers koopt ANJERACTIE 19 5 3 begreep wel dat er een voornamer trekpleister was. Hij luisterde stil letjes toe toen Marian vertelde van de voorslag van SartoriusSar torius verdraaid nog an toe, daar had hij het met vader over ge had zou die Marian was midden in haar ver haal, toen de deur open ging en de zware gestalte van Verdonck zelf binnenstapte. Zo zei hij gemoedelijk al lemaal aan de thee? Kan er voor de heer des huizes, de kostwinner en zwoeger voor het gezin, ook nog een drupje bezinksel overschieten? Hoe zouden we jou vergeten, het beste paard van stal schertste zijn vrouw. Marian, neem jij de honneurs maar eens waar. Met een blos stond Marian op, scharrelde bij de theetafel en bracht haar gastheer zijn kopje thee. Hij zag haar goedkeurend en opgeruimd aan. Kun jij hier niet blijven? vroeg hij glimlachend het be valt me best, zo'n hulp in huis. Hij keek naar Harm, die een kleur als een boei had gekregen. 't Is hier warm, niet? vroeg hij belangstellend aan zijn zoon, wiens gelaatstint door deze infor matie niet lichter werd. Heb je d'r last van, zeun? (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6