bestaat 40 jaar. Wijde Wereld MJKES mAIWTK Waalwijkse en LangCourant Amerikaans standpunt. jy Gun de Ouden van Dagen hun reisje. UIT DE Van 80 naar 950 km. per uur en straks nog sneller Rondvlucht over alle provinciale hoofdsteden Grootse vliegdemonstraties te Soesterberg Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden voor de 7© maal KEMPISCHE CULTUURDAGEN VRIJDAG 3 JULI 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHQ W HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 53 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002, TELEGR.-ADRES „ECHO' DE lEDERLMDSE LUCHTDMCHT Op 1 Juli was het veertig jaar geleden dat het Nederlandse leger er een lucht vaartafdeling bij kreeg, die intussen is uitgegroeid tot de Koninklijke Neder- landse Luchtmacht. Wareneer men nu de Straaljagers met hun machtig motorenge- daver door de lucht hoort fluiten, kan men zich nauwelijks meer voorstellen dat het begin van deze luchtmacht twee armzalige toestelletjes zijn geweest; wat latjes tussen twee dekken van zeildoek en een motortje met een open zitplaats voor de bestuurder daar tussen. Een enorm snelle ontwikkeling heeft de lucht vaart doorgemaakt, want haalden die eerste toestellen bij gunstig weer zo on geveer 80 km. per uur, zijn de huidige Thunderjets met hun snelheid van onge veer 900 km. alweer aan het verouderen nu komen straks de Thunderstreaks met hun pijlvormige vleugels, die de geluids snelheid benaderen in de gewone vlucht! Binnen één mensengeneratie werd deze ontwikkeling bereikt en men kan nu met heel wat meer en vooral heel wat be ters voor de dag komen dan bij de op richting in 1913 het geval was. Dat gaat men dan nu bij dit jubileum ook eens op grootse wijze tonen, in samenwerking met de luchtmachten der bij de NATO aangesloten landen. Op 18 Juli heeft te Soesterberg, de bakermat van de Neder landse luchtvaart, een vliegfeest plaats, waarin men een der oudste zowel als de allermodernste vliegtuigen in de lucht zal zien, stunt- en formatie-vliegen zal men er kunnen aanschouwen, dropping van parachutisten en men zal er de ge luidsbarrière horen doorbreken door de Hawker Hunterstraaljager. DE GESCHIEDENIS IN VLIEGERVLUCHT. Toen de vliegerij in Nederland begon, was dat al een jaar of tien nadat in Frankrijk de gebroeders Wright met hun vliegtuigje een eindje van de grond wa ren gekomen en vijf jaar nadat de men sen ontroerd hadden staan kijken hoe Wilbur Wright vijf minuten lang op een hoogte van vijf meter over hun hoofden had gevlogen. Daarna kwam Jan Olie slagers, een Belg, de mensen in vervoe ring brengen met zijn „waaghalzerij" en toen liep ook Marinus van Meel er gloeiend voor. Deze kocht bij Farman in Frankrijk diens eerste vliegmachine, vloog er mee in een Europese rond vlucht, maakte een noodlanding bij Gra ve en vloog na herstelling der schade met al zijn 80 km. snelheid naar de Soester- bergse hei. Marinus was een knutselaar en bouwde zich een verbeterde versie van de Farman en, nadat dit toestel eens in de soep was gedraaid, nog weer een andere, welke de „Brik" werd gedoopt en waarvoor hij ook telkens weer ver beteringen bedacht. Via diezelfde Marinus van Meel be stelde de minister van oorlog in 1913 twee Farmans, die in dat jaar als ver kenningsvliegtuigen deelnamen aan de manoeuvres bij Lochem. Marinus zelf nam er ook nog aan deel met een eigen toestelletje. Het was generaal C. J. Snij ders, die de stoot had gegeven tot deze aankoop. De eerste bestuurders van die toestellen waren Van Heyst, Bakker en dan Van Meel; als waarnemers fungeer den Walaardt Sacré, Versteegh en Hof stee. Gedurende de eerste wereldoorlog heeft de LVA te Soesterberg zich verder ont wikkeld. Er ontstond een afdeling op leiding, een radio- en fotodienst, een be wapeningsafdeling, een vliegmedische en een meteorologische afdeling. Direct na die oorlog echter ging de ontwapenings geestdrift door de wereld en nieuwe or ders werden geannuleerd. Maar de toen aanwezige vliegers zelf bleven niet stilzitten en wisten langza merhand uitmuntende prestaties te leve ren. Het escadrille van kapt. Versteegh, de vijf-vingers-aan-een-hand, verkreeg een goede reputatie, de Luit.-vlieger Schott veroverde in Zürich de Coupe Echard, Van Weerden, Poelman en Koppen vlogen voor het eerst naar In- dië en met de Fokker-toestellen werd grote eer ingelegd. ZELFSTANDIGHEID. De herbewapening van Duitsland en toenemende oorlogsdreiging in Europa waren voor Nederland blijkbaar geen voldoende waarschuwing om tijdig tot vernieuwing van materiaal ove.r te gaan. De aanschaffing van nauwelijks een half dozijn vliegtuigen per jaar, mocht geen naam hebben, maar hoe zuinig dan ook, de ontwikkeling met nieuwe Fokkers ging toch door en vooral de G-I jacht- kruiser bleek een groot succes te zijn. Op 1 November 1938 werd de mili taire luchtvaart een afzonderlijk wapen en hiermede ging een jarenlange wens van het gehele personeel in vervulling. DE OORLOG, Toen Duitsland in 1939 en 1940 de kleine landen overrompelde, beschikte Nederland over 124 gevechtsvliegtuigen, doch het meeste materiaal daarvan was ongeschikt voor de hoofdtaak: de lucht verdediging en de beheersing van het luchtruim. Tegenover de honderden en honderden toestellen van de Luftwaffe, alle van het modernste type, betekende onze luchtmacht uiteraard niets. Toch aarzelden onze vliegers geen ogenblik om de vijand te lijf te gaan en wisten zij tot het einde kranig stand te houden en de vijand nog vele verliezen toe te brengen. De hierbij betoonde moed en zelfopoffering vonden een beloning in de verlening van de Militaire Willemsorde 4e klasse aan het wapen der militaire luchtvaart. Met de luchtdoelartillerie mee, had men toch kans gezien om in de vijf dagen oorlog ongeveer 500 Duitse vliegtuigen naar beneden te schieten. Daarna hebben vele vliegers in Enge land de strijd voortgezet. Bijna duizend Nederlanders hebben gevlogen bij de RAF. Het 322 Dutch Spitfire squadron heeft door zijn vele operaties van zich doen spreken, evenals het 320 Mitchell squadron. Twee honderd zestig man van de militaire luchtvaart zijn in de oorlog gesneuveld. Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbran den geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele we reld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Ren nies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk en... gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. ERKENNING. De erkenning van het belang en de zelfstandigheid van het luchtwapen werd ook getoond toen op 1 Juli 1948 de mi litaire luchtvaart van H. M. de Konin gin een eigen vlag kreeg. En op 27 Maart 1953 werd het praedicaat Konin klijke verleend, terwijl Z.K.H. Prins Bernhard tegelijkertijd inspecteur-gene raal van de Koninklijke Luchtmacht werd. DE JUBILEUMVIERING. Na de oorlog is ook onze luchtmacht ingeschakeld in de collectieve verdedi ging van Westeuropese Unie en NATO. Hierdoor zullen de feesten, die ter gele genheid van het 40-jarig bestaan wor den gegeven, een breed internationaal karakter dragen. Nadat op 27 Juni te Nijmegen de Luchtmachtkapel in de gala-uniformen was gestoken, die door een Nijmeegs comité werden aangeboden, begon daar diezelfde dag ook een luchtvaartten toonstelling, welke van 25 Juli tot 8 Au gustus ook te Soesterberg te zien zal zijn. Op deze uitgebreide en zeer inte ressante tentoonstelling kan men zowel de oudste vliegtuigen en motoren als de modernste van nabij bekijken en ook in teressante gegevens zien over de training van de vliegers. Op 18 Juli heeft te Soesterberg een groots vliegfestijn plaats, waaraan de beste vliegers deelnemen uit Amerika, Canada, Engeland, Frankrijk, België, Italië en Luxemburg. Men zal die Zater dagmiddag op Soesterberg minstens 300 Thunderjet-vliegtuigen zien demonstre ren, maar ook de beginnertjes uit de mil. luchtvaart zal men in de lucht zien. Er komen een 250 parachutisten vanuit België, die boven Soesterberg worden gedropped. Dit wordt een vliegdemon- stratie zoals men tot nu toe nog niet in Nederland heeft gezien. Men verwacht die dag te Soesterberg tussen de hon derd- en tweehonderdduizend bezoekers, die allen een behoorlijke plaats zullen kunnen verkrijgen. Zonder dat men er zich direct het sche organisaties aldaar ontbonden zul- hoofd over breekt, vraagt men zich in sommige kringen toch af in hoeverre de plotselinge ziekte van Churchill van physieke en in hoeverre ze van politieke aard is. Dat is bij staatslieden niet al tijd duidelijk en het is daarom geen won. der dat, nu Churchill juist op zo n onge legen moment ziek is geworden, de vraag rijst of de overspanning niet wordt op geluisterd door een tikje berekening. Het gevolg dat het uitstel van de Bermuda conferentie is, blijft natuurlijk hetzelfde, maar het maakt toch wel enig verschil of het bedoeld dan wel per ongeluk is. In ieder geval was het niet wel mo gelijk de conferentie, die na tweemaal uitstel nu definitief was vastgesteld op 8 Juli, nogmaals op de gewone manier te verdagen, als Churchill uiteindelijk toch tot de ontdekking is gekomen dat de Amerikanen gelijk hadden, toen ze lie ten uitkomen dat ze een conferentie op dit tijdstip toch niet ideaal vonden. Het algemeen gevoelen was dat Churchill een gesprek tussen de Westelijke Grote Drie op de eerste plaats zag als een voorbe reiding tot een bijeenkomst op het hoog ste niveau van het Westen met de Sov jet-Unie, overeenkomstig de denkbeelden die hij in Mei van dit jaar in het Lager huis heeft ontwikkeld. Daartegen zijn van verschillende kanten bedenkingen geopperd, speciaal van Amerikaanse zij de, omdat daar de tijdi nog niet rijp werd geacht voor een dergelijke conferentie. De gebeurtenissen die op de aankondi- j Duks7eenheid. Met n^Tde deelname aina van Bermuda zitn oevolad. hebben van tXutsland aan het Europese leger, die Adenauer er met alle kracht tracht door te drijven, wordt door de socialis ten tegengewerkt, omdat ze menen dat deze gaat ten koste van de hereniging van Oost en West. len worden, de meest brute was het standrechtelijk neerschieten van de jon ge Westberlijner als eerste slachtoffer van de Russische terreur. Geen van de ze- pogingen vinden hun grond in de werkelijkheid en daarom hebben ze ook geen enkele overtuigingskracht. intussen werd het blijkbaar kwestieus of de Bermuda-conferentie, waaraan min, stens officieus te zeer het karakter vast zit van voorbereiding op een conferentie van de Grote Vier, nu nog wel het mees te nut zou afwerpen. Is Churchill's ziek te dus op een zeer gelegen moment ge komen? Daartegenover staat de noodza kelijkheid om op minder spectaculaire wijze een gemeenschappelijke gedragslijn vast te stellen ten aanzien van kwes ties als de Duitse eenheid en Korea. Daarom is er besloten dat op 10 Juli de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Frankrijk en En geland in Washington bijeen zullen ko men om over deze zaken te spreken. In hoeverre dit uitstel of afstel van de Ber mudaconferentie zal betekenen, is nu nog niet te zeggen. De Engelse verkla ring dat uitstel geen afstel betekent, kan nogal ruim geïnterpreteerd worden en zal dat ook wel, mede met het oog op de Duitse verkiezingen, die van Adenauer een zware strijd zullen eisen om het be houd van zijn Europese politiek, die in sommige kringen wordt gezien als con currentie van het streven naar de ging van Bermuda zijn gevolgd, hebben er de zaak niet eenvoudiger op gemaakt.' Het leek er veel op of de Russen van plan waren door allerlei concessies aan de periferie van hun machtsgebied de Westelijken de wind uit de zeilen te ne men en zichzelf sterk te stellen. Zou daar mogelijk iets van gekomen zijn als het allemaal volgens berekening was ge lopen, deze vlieger ging evenwel niet op. De opstand van de Oostberlijnse arbei ders, die onmiskenbaar tegen de com munistische onderdrukking en de Russi sche bezetting was gericht en de onrust die blijkens diverse berichten in bijna al- satelietstaten heerst, hebben het kie zen van de juiste handelwijze niet een voudiger gemaakt. Van alle problemen die de politiek beheersen is dat der Duit se eenheid op het ogenblik ongetwijfeld het meest actuele en het meest branden de, althans voorzover het Westeuropa betreft. De omstandigheden waaronder een gesprek daarover zou kunnen plaats hebben, zijn in de loop van een paar maanden wel zo grondig veranderd, dat de hele situatie opnieuw bezien moet worden en de gedragslijn tegenover de Sovjet-Unie opnieuw vastgesteld. Men krijgt de indruk dat de 'Russen nu ook tegenover de buitenwereld heel wat min der vast in hun schoenen staan en niet zoveel pretenties kunnen hebben als ze anders gehad zouden kunnen hebben. Daaraan verandert niets het feit dat b.v. de Russische autoriteiten zich tot het uiterste inspannen om het te doen voor komen alsof de hele Berlijnse opstand het werk van Westerse agenten zou zijn. De meest hulpeloze poging daartoe is hun eis aan de Westelijke commandan ten in Berlijn dat alle antocommunisti- Depót-agent Langstraat e.o. 1 Jos. v. d. Lee en Zn. GrootMtraat 20OA, Waalwijk, Tal. 2971 Inmiddels hebben de Amerikanen weer eens getoond hoeveel belang zij hechten aan de oprichting van de Europese De fensiegemeenschap. De Amerikaanse Se naat heeft namelijk president Eisenho wer gemachtigd een milliard dollar in te houden van de militaire hulp aan de NATO-landen, als de zes Europese lan den waaronder ook Duitsland hoort het E.D.G.-verdrag niet goedkeuren. Te gelijkertijd verklaarde de Amerikaanse hoge commissaris in Bonn dat Amerika niet bereid is de Russen voor een Duit se hereniging de prijs te betalen van opheffing van het EDG-verdrag. Hij voegde er aan toe: Zolang het gehele apparaat van communistische dictatuur in Oost-Duitsland niet is verdwenen, kunnen er voor de hereniging van Duit land geen concrete stappen worden on dernomen. Het is geen wonder dat de Amerika nen nu eens de puntjes op de i willen gaan zetten. Misschien worden er in Westeuropa hier en daar boze ogen op gezet vanwege de stok achter de deur, maar het lijkt rechtvaardig dat de Ame rikanen hun geld wensen besteed te zien door een organisatie die werkelijk le vensvatbaarheid heeft en enige kracht kan ontwikkelen. De Westeuropese lan den zijn ietwat huiverig om hun. eigen ideeën te realiseren, maar bij de zaken waar het hier over gaat, diende de tra ditie toch onderhand aan de kant te worden gezet, want de traditie leert dat een verbrokkeld Westeuropa steeds die per de put in raakt. In Duitsland wedt kanselier Adenauer tot nog toe op het goede_ paard en het lijdt geen twijfel of hij zal zijn verkiezingsprogram inrichten overeenkomstig de inzichten van de Amerikaanse hoge commissaris, omdat dit ook de zijne zijn. De grote moeilijk heid zal zijn het volk ervan te overtui gen dat zijn politiek onder de huidige omstandigheden alleen de juiste is. Mis schien helpt de stok achter de deur. PRINS BERNHARD NAAR DE ANTILLEN. Maandagavond is in Willemstad offi cieel bekend gemaakt, dat Z.K.H. Prins Bernhard in de periode van 3 tot 8 Au gustus een kort bezoek aan de Neder landse Antillen zal brengen. De prins zal dan o.a. het beeld ont hullen, dat door Nederland aan de An tillen is geschonken als dank voor de hulp die tijdens de oorlog door de An tillen aan Nederland is verleend. HET RAMPENFONDS NU 122,6 MILLIOEN. In de loop van de vorige week is een bedrag van 5.800.000 in het Nationaal Rampenfonds gestort, waardoor de to tale som, waarover 't fonds thans be schikken kan, is gestegen tot 122,6 mill, gulden. SOEKARNO WEIGERDE MINISTER LUNS. President Soekarno en Moh. Hatta hebben volgens het Indonesische blad ,-Merdeka" geweigerd de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. N. A. H. Luns, die vorige week op doorreis naar Australië in Djakarta arri veerde, in audiëntie te ontvangen. TERUG UIT SOVJET- GEVANGENSCHAP. 34 Nederlanders komen naar buis. Het Ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mede: De regering van de Sovjet-Unie heeft aan Hr Ms ambas sadeur te Moskou medegedeeld, dat een groep van 34 personen van Nederlandse herkomst, die zich sinds het einde van de oorlog in de Sovjet-Unie bevonden als gevangenen of geïnterneerden, tussen 1 en 10 Juli a.s. in Berlijn zal aankomen. MILLIARD DOLLAR MINDER ALS... De Amerikaanse Senaat heeft van daag besloten president Eisenhower de bevoegdheid te geven, een milliard dol lar aan militaire hulp voor West-Europa in te houden, wanneer de zes landen van de Europese Defensie Gemeenschap het E.D.G.-verdrag niet ratificeren. KONINGIN JULIANA KOLONEL ROYAL SUSSEX REGIMENT. Koningin Elizabeth II van Engeland heeft koningin Juliana benoemd tot kolo nel van het „Royal Eussex Regiment". Dit werd Dinsdag bekend gemaakt in een mededeling van het Engelse ministerie van oorlog. ACCOUNTANT LICHTTE LAND BOUWERS OP. De Eindhovense recherche heeft een einde gemaakt aan de bedriegerijen van een 50-jarige accountant, v. D„ die op geraffineerde wijze vele landbouwers kleinere en grotere bedragen wist te ont futselen. Het operatieterrein van de man strekte zich uit over een groot gedeelte van de Kempen, onder meer in de ge meenten Valkenswaard en Luikgestel. De accountant ging zeer geslepen te werk. Hij verleende landbouwers hulp bij het betalen van belasting, doch vaak bleef een deel van de som in zijn han den. Herhaaldelijk wist hij het klaar te spe len, dat een lichtgelovige landbouwer hem in het bezit stilde van een belas tingsom van b.v. 250. De accountant stortte dan slechts 50, stak 200 in zijn zak en tikte op het stortingsbewijs een 2 voor de 50. Nooit hadden de ge dupeerden aanvankelijk iets in de gaten, totdat zij later een aanmaning van de be lastingen ontvingen. ONTPLOFFING TE GUATEMALA. Vermoedelijk 100 doden. In de stad Guatemala heeft zich van daag een enorme ontploffing voorge daan, waardoor een geheel blok van 50 huizen en twee hotels in puin werd ge legd. 42 Doden zijn al geborgen. Verwacht wordt dat het aantal doden tot honderd zal stijgen. Het aantal gewonden wordt op 200 geschat. Na de explosie brak brand uit, waar door vele personen, die bekneld zaten, niet konden worden gered. Zij kwamen jammerlijk in de vlammen om. Uren na de ontploffing was nog het gegil te ho ren van mensen, die door het vuur wa ren aangetast. CHRISTIE 15 JULI AAN DE GALG. De terechtstelling van Christie, de Engelsman die bekend heeft zeven vrou wen te hebben vermoord, is bepaald op Woensdag 15 Juli. Christie zal in de gevangenis van Pen- tonville worden opgehangen. Groot-Kempisch festijn in Hilvarenbeek Hilvarenbeek, gelegen in het hart van de Brabantse Kempen, is ook het hart van deze schone, poëzie-volle streek. En dat hart klopt en leeft en vele schone initiatieven werden er geboren, en nog, want werd niet Zaterdagmiddag daar de jeugdherberg „De Hilver" door Mgr Mutsaerts ingezegend en door Minister Cals ge opend? Maar vooral is dit vriendelijke dorp bekend geworden door zijn Groot-Kempische Cultuurdagen, die dit jaar voor de 7e maal ge houden zullen worden op Zaterdag 25 en Zondag 26 Juli, wanneer velen uit Vlaanderen en Brabant en velen buiten deze landstre ken, die Kempisch voelen en denken, zich weer zullen bezinnen op de vraagstukken die leven in dit gewest en ook in een joyeus, Bourgondisch festijn hun vreugde om het leven zullen vieren. EEN AANTREKKELIJK PROGRAM. In de schaduw van de oude. ge kroonde toren, die ditmaal zijn stoerheid omgeven ziet door het vlechtwerk van de steigers, omdat ook een oude toren verzorging be hoeft, hebben we Zaterdag ons la ten vertellen door burgemeester J. Meuwese, de voorzitter van het stichtingsbestuur, over wat er dit jaar weer te doen en te genieten zal zijn. En dat is weer hoogstaand en plezant. Om 3 uur in de Zaterdagmiddag zal burgemeester Meuwese zijn gas ten verwelkomen en dan zullen twee spreekbeurten gehouden wor den over het onderwerp: „De kan sen van Midden-Nederland", gezien door een Hollander en een Belg. De „Hollander" is Prof. Dr L. J. Ro gier van Nijmegen en de „Belg" Dr Fr. v. Mechelen uit Laken. Deze bijeenkomst wordt gevolgd door de opening der tentoonstelling „Vijf Eeuwen Nederlandse Boek drukkunst", welke gehouden wordt in het prachtige raadhuis dat Jo Bedaux voor Hilvarenbeek bouwde en die ingeleid zal worden door de bekende boekhandelaar de heer A. Pillot uit Tilburg. En wanneer dan de beiaardier Peter Maassen de zilveren carillon klanken zal strooien over het Vrijt hof, zodat zij door het weelderige bladerdak van de oude linden ko men vallen, dan zullen de Beekse boerenmeiskes de lange witte tafels in gereedheid brengen en de scha len met mik en krentenbrood en goei boerenham zullen in volle overdaad op de tafels prijken en de gasten zullen zich-dan in de vallen de avond te goed kunnen doen aan deze Brabantse gulheid. En onder wijl zal de dansgroep „De Klepper man" uit het Belgische Mol haar schone oude dansen dansen en hun sierlijke passen maken op het diepe groen van het marktveld. Ge lijk ieder jaar zal ook dit jaar on getwijfeld deze Brabantse koffie tafel weer één van de hoogtepun ten zijn van dit groot-Kempisch feest en men zal daar elkaar weer ontmoeten en vinden in het lied en de dans en het goede gesprek. In de avonduren is er een taptoe die uitgevoerd zal worden door de Harmonie Concordia, wie medewer king wordt verleend door de Drum band van de R.K. Verkennersgroep Titus Brandsma uit Tilburg. En wellicht weet de Pick-Wick- club nog wel iets om deze avond op een heel bijzondere manier te be sluiten. DE ZONDAG AAN DE KUNST GEWIJD. Beziet ge het programma van de Zondag der Kempische Cultuurda gen, dan blijkt hoe dit geheel aan de Kunst is gewijd, aan de kunst van het woord en van de klank, aan de kunst ook van het amusante to neelspel. Maar eerst is er 's morgens in de oude kerk van Beek een Hoogmis die opgedragen zal worden door Pastoor Aug. Commissaris en waar onder Koenraad de Witte O. Praem. van de Belgische Abdij Tongerloo de predicatie zal houden. Een nieuw element in het pro gramma der Kempische Cultuur- dagen vormt de bekendmaking én de uitreiking van de prijs voor proza en poëzie, waarnaar dit jaar voor het eerst vele Brabantse en Kempische schrijfsters en schrij vers hebben meegedongen. Het ingezonden werk is beoor deeld door een jury die bestaat uit Emiel v. Hemeldonk, Anton v. Duinkerken en Jan Naaykens. De bekroonde gedichten en een fragment uit de bekroonde roman zullen worden voorgedragen, ter wijl de poetae laureati ook zullen lezen uit hun overige eigen werk. In de middaguren zal, der traditie getrouw, Het Brabants Orkest weer een concert geven en op het pro gramma zien we naast von Weber, Schubert en Berlioz, ook weer de namen van twee „Kempische" com ponisten, die we reeds vaker tijdens de cultuurdagen hoorden, Oscar v. Hemel en Jean Absil; van de eerste speelt Dick Vos en het Orkest het concert voor Altviool en Orkest, van de tweede wordt ten gehore gebracht de Petite Suite. Nog is het programma niet ten einde; daar is nog een interne schrij versvergadering die dit jaar weer gepresideerd zal worden door Emiel v. Hemeldonk, terwijl om. 8 uur 's avbnds de Bieekse mannen en vrouwen het spel zullen spelen van „De Held van Waterloo", een co- medie van Jan Naaykens, die ook de regie voert. Ditmaal zal niet de oude toren 't ;prachtige decor vormen, de steigers waarin hij gevat zit lenen zich daar niet bijzonder toe. Thans echter zal het openluchtspel gespeeld worden op de mooie binnenplaats van het raadhuis. Het is daar we] kleiner, daarom zal er ook de Zondag te vo ren en de Zondag daarna door die van Beek gespeeld worden. Als dan tenslotte de Tilburgse Ca- pella „St. Jan" haar laatste klank van concert en taptoe heeft doen horen in het allengs stiller worden de Hilvarenbeek, dan zullen ook de 7e Kempische Cultuurdagen weer verleden tijd zijn,maar in volle zwier en joyeusiteit voortleven in de herinnering van de velen die ook dit jaar weer genoten van de Bra bantse gastvrijheid, die ook dit jaar weer de gast waren van de Hilva- renbeekse bevolking, denk er om „de gast" en geen „betalend logé", dat men zich hiernaar ook gedrage. Tot 20 Juli kan men zich opgeven voor dit Kempische festijn en laat men er niet te lang mee wachten, want velen zullen weer naar Beek tijgen, zeker allen die al eerder deze dagen mee mochten maken. A.s. Dinsdag 7 Juli zullen de Waalwijkse ouden van dagen weer hun jaarlijks reisje maken, ditmaal naar Oirschot, waar zij op 't prach tige marktveld onder de hoge lin den enkele prettige feestelijke uren zullen beleven en waar hun ook de bekende Brabantse koffietafel zal worden aangeboden. Ongeveer 200 ouden van dagen hebben zich voor deze reis opgege ven en allen verlangen zij evenzeer naar de komende Dinsdag, wan neer de wagen voor hun deur zal komen en zij voor een middag als prinsen en prinsessen zullen wor den behandeld; het zal de oudjes immers aan niets ontbreken, ten minste. als U hun deze pleizie- rige dag gunt en als U voor dit mooie doel een bijdrage geeft. Hiertoe wordt U in de geïegen- reid gesteld op Zaterdagmiddag aanstaande, wanneer de heren van het Comité Ouden van Dagen met geluidswagens door Waalwijk zul len trekken om Uw bijdrage in ont vangst te nemen. Het comité en ook wij twijfelen er niet aan of U zult Uw gift gaar ne en royaal geven; U hebt onge twijfeld allen al meerdere jaren kunnen zien en kunnen horen met hoe een kinderlijk genoegen de oudjes deze dag vieren en hoe gre tig zij er naar verlangen. Wij zijn al vaak in de gelegenheid geweest de autotocht mee te ma ken en wij durven U te verzekeren als U hem ook eens kon meema ken, als U ook eens kon zien hoe de Waalwijkse Ouden van Dagen zich op zo'n dag amuseren, hoe prinsheerlijk zij zich door de mooi ste streken van Brabant laten rij den, hoe zjj genieten van hun si gaar, hun versnaperingen, hun bor reltje en alles wat hun verder aan-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1