SUEBEUVEL WMIWYK BERNDIJK L00N-0P-ZAND HET WAPEN BREEGK 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 JULI 1953 7 V V OH LAPPtNMARKT AUTO-RIJSCHOOL C. J. Vossen Co. Kon. Erk. Harm. Concordia haar ma tinee met medewerking van de 'Radio virtuoos „Sir Taned" Jongleur-Gooche laar. In beide bovengenoemde zalen werd 's avonds te 7 uur aan leden en dona teurs een gratis bal aangeboden. In de zaal van de heer Aartsen, die geëxploiteerd wordt door de heer Kroot uit Waalwijk, gaf de gemengde zang vereniging „Echo der Duinen" Vrijdag morgen een matinée met medewerking van „De Leutige Snaken", die, hoewel in het Zuiden nog weinig bekend, toch tot de beste cabarets in den lande be hoort. In dit café zal a.s. Zondag van 11.302 uur de muziek verzorgd worden door de „Melody-band". Echo der Duinen biedt haar leden en donateurs Vrijdagavond eveneens een gratis bal aan, dat om 6 uur begint. Ook voor de jeugd is er vertier in een auto-fietsmolen, carroussel, zweefmolen en verschillende andere attracties. STAMBOEKKEURING. Alhier had door de heer Gooskens de keuring plaats voor het stamboek, waarin de navolgende dieren werden op genomen. Cato 37, 76 punten, eigenaar J. v. d. Lee; Betje 14, 79 pt. eig. J. v. d. 'Lee; Dina 6, 77 pt. eig. J. v. d. Lee; Jana 2, 77 p. eig. Th. M. Brabers; Bertha 10, 78 p. eig. Wed. P. v.d. Hoven; Elsje 4, 77 p. eig. Wed. P. v. d. Hoven; Hilda II, 77 pt. eig. Wed. P. v. d. 'Hoven; Emma 12, 76 pt. eig. N van Loon; Netje 2, 76 pt. eig. A. Vermeulen; Rika 3, 76 pt. eig. A. Vermeulen; Emma 6, 78 pt., eig. C. v. d. Lee; Emma II, 77 pt. eig. C. v. d. Lee; Dora 7, 76 pt. eig.- J. de Jong; Nolda 78 pt. eig. C. Brabers. In het Register werden opgenomen Dora 6, 78 pt. eig. J. de Jong; Mina 3, 76 pt. eig. J. de Jong; Gerla, 79 pt. eig. Jo Verhoeven; Betje 76 pt. eig. J. van Laarhoven. Burgerlijke Stand van 16 tot en met 30 Juni 1953. Geboren: Johanna P M dv W J Kuijpers-Verboven Jacoba A M dv P L M Paijmans-Meijer Gijs- bertus J H zv H B Smulders-Swolfs Cornelia W M dv A C Kroot-Oer- lemans Adriana M E dv van den Nieuwenhuijzen-van Rooij Maria L dv G J v d Linden-Elshout Maria A A dv H P v Best-v Woensel Leonardus J M zv M H van de Wouw-Beerens Antonelta H C dv J W Moolenschot-v Wezel Jo- han LI zv A v Campen-Molegraaf Gornelis E M zv E A A Dannen- berg-v Loon Anna C M dv M W J M v Wezenbeek-Vrinten Gode- fridus P M zv J A Klerks-Meeren Adriana H M Th dv Th v Son-Mus- kens Adriana C M M dv P W Houtepen-v Wezel Jacobus J zv D A B M v Loon-Tromp. Huwelijksaangiften: j E v Noije oud 33 jaar en Ch M Hamers oud 26 jaar beiden alhier G A H van Heijst oud 25 jaar en C H M Koo ien oud 23 jaar beiden alhier P W H Ligtenberg oud 25 jaar en J W P v d Velden oud 27 jaar bei den alhier. Huwelijken: C v Dijk oud 23 jaar te Eethen en D A Honcoop oud 21 jaar alhier A J M Pepping oud 25 jaar en ASA Mateijssen oud 25 jaar beiden alhier HA Zwaans oud 27 jaar en P J Broeders oud 26 jaar beiden alhier MM Biemans oud 27 jaar en M C L Veraa oud 27 jaar beiden alhier WC Bouman oud 30 jaar te Eethen en J J Bogers oud 26 jaar alhier S Dingemans oud 29 jaar en P W v Es oud 26 jaar beiden alhier HG J v Ree oud 19 jaar en CAM Dekkers oud 20 jaar beiden alhier J P de Rooij oud 22 jaar te Sprang-Capelle en J A Zwari oud 19 jaar alhier. Overlijden; A M Teurlings 89 j. Ingekomen personen; C M v d Broek van Waalwijk E M Verheij van NJjmegen W J A van Uhm van Rheden C J Kuipers van Oosterhout M M v Gelder van Wamel M C W Kuijsters van Gil- ze en Rijen J A J Krijnen en ge zin van Klundert A Hoefnagel van Sprang-Capelle W J Braem van Dongen J C Haarbosch van Dongen K Timmermans van Sprang-Capelle G de Groot van Esch G M Franken en gezin van Haarlemmerliede. Vertrokken personen: J A Berg mans naar Eindhoven AH Koois naar Tilburg G Lambooij naar Zaltbommel AC Rokveld naar Vlijmen J L Hoevenaar naar Waalwijk DA Honcoop naar Eethen A Bool naar Amsterdam J v d Broek en echtg naar Waal wijk - G P Donders naar Sprang- Capelle. trie geïnteresseerd zijn, met aan drang op de thans weer geboden gelegenheid om met de resultaten van het vakonderwijs dezer school kennis te maken, wel te benutten. STADSFEESTEN. Deze week waren deskundigen van de Staatsmijnen ter plaatse in verband met de plannen voor de feestverlichting van het Gemeente park, die door de mijnen aan het gemeentebestuur wordt aangeboden ter gelegenheid van de a.s. Stads feesten van 1517 Augustus a.s. RADIO-UITZENDING. L.l. Woensdag werden door de K.R.O., onder leiding van Leo Pa- gano en Jan Naaykens, verschillen de opnamen gemaakt voor een klankbeeld over de schoenindustrie, de a.s. Stadsfeesten en de SLEM. Hun medewerking daarvoor ver leenden de heren Burgemeester Teijssen, Jos. J. Klijberg en Gerrit Verhulst die de toestanden in de oude schoenmakerswerkplaats schet ste. N.V. „NOORD-BRABAND". Volgens het jaarverslag over '52 van de N.V. „Noord-Braband", Maatschappij van Verzekering op het Leven te Waalwijk, was de pro ductie zeer bevredigend. Zij bedroeg 26.214.056.gevende een netto vooruitgang van 13.011.950.(v.j. 12.952.005.tot een totaal ver zekerd bedrag van ruim 213 mil- lioen gulden. De uitkeringen bij overlijden be droegen 884.243.15 (vorig jaar 866.922.15) en de uitkeringen door afkoop 781.243.97 (vorig jaar ƒ810.676.41). Aan premiën werd ont vangen 'n bedrag van 7.486.608.55 (v.j. 7.107.519.37). De op veilige grondslagen bere kende wiskundige reserve steeg met 2.739.683.— tot 41.689.619.—. De berekening heeft plaats gevonden met een gemiddelde rentevoet van 3.26%, terwijl de gemiddelde rente der beleggingen 4.29% (v.j. 4.15%) bedroeg. De financiële resultaten waren gunstig, zodat het mogelijk was aan de vrije reserves 246.000.toe te voegen, waardoor deze, na gedane bij- en afschrijvingen in totaal be dragen 2.043.436.30 (vorig jaar 1.644.196.70). O In het laatste nummer van Juni nam de heer Giel van Boxtel van de lezers afscheid als bureau-houder van de Echo, er meteen een aanbeveling aan ons adres aan toevoegend. Wij danken Giel voor deze recom mandatie en hopen hetzelfde vertrouwen van de abonné's en de adverteerders te genieten, die hij zoveel jaren genoten heeft. Gaarne zeggen we toe dat we de belangen van beide categorieën met on ze volle toewijding hopen te kunnen be hartigen, evenals die van de lezers met wie wij reeds meer dan veertig jaren contact hadden. Wel stellen we er prijs op, dat zowel voor de advertenties als voor de berichtgeving, niet uitgesteld wordt tot het laatste moment, daar dit tot teleurstelling zou kunnen leiden. In samenwerking moet dit tot succes voeren, zowel voor eigen zaak als voor het blad. JAN TUERLINGS, Dr. v. Beurdenstraat 8. Tel. 2002. DUIVENSPORT. De K.P.V. hield Zondag een wed vlucht met oude duiven vanuit St. Quen- tin; afstand 229 km. Ingemand 199 dui ven; gelost 13.45 uur; eerste duif 5.34.39 u. n.m. Uitslag: 1, 3, 32 J. v. Heeswijk; 2, 13, 15, 36, 42, 44 A. Schrauwers; 4, 29 Jan v. d. Linden; 5 J. v. Riel; 6, 48 Chr. v. Heeswijk; 7 P. Zijlmans; 8 Poo- ters-Ligtvoet; 9 A. Snoeren; 10, 22 W. Kemmeren; 11 C. Moreval; 12 Jos van Wanrooij; 14 D. Mateijsen; 16 Jos van Dongen; 17, 26, 40 W. van Heijst; 18, 25 M. Soeterboek; 19 Jac. Hoevenaars; 20 M. van Boxtel; 21 H. Schoenmakers; 23, 33, 45 Fr. v. d. Assem; 24 C. de Kort; 27 M. Oosterwaal; 28, 49 J. van Beers; 30 M. J. van Wanrooij; 31, 41 L. van Geel; 34 L. Mosselveld; 35 B. v. Heesch; 37 J. van Boxtel; 38, 39 B. Kemmeren; 43 L. van Ree; 46 A. Ver meer; 47 Ant. Snoeren; 50 C. Snoeren. Deze week een grote partij Dames - interlock vanaf 90 ct. A. v. d. VEN Sweensstraat 9 Tel. 2397 KAATSHEUVEL De vlucht van St. Vincent is evenals elders ook voor de Kaatsheuvelse lief hebbers een rampvlucht geworden. Van de 111 duiven die op deze 1002 km lange vlucht werden ingekorfd, bleef het over groot gedeelte weg. De eerste duif werd geconstateerd door Pooters-Ligtvoet Za terdag om 13.55 u. Verder kwamen Za terdag binnen 2 C. Labee; 3 D. Mateij sen; 4 A. Schrauwers; 5 A. Priems; 6 J. van Riel. Op Zondag: 7 Pooters Ligt- voet; 8 en 10 J. v. Riel; 9 J. Hamers. Op Maandag: 11 Jac. Hoevenaars; 12 M. van Best; 13 A. Hoffman; 14 J. van Kuijk 15, 16, 21 G. v. d. Linden (Lin- co); 17 G. v. d Linden (Dr.); 18 G. Smit; 19 W. Kemmeren; 20 Jac. Vloe mans; Dinsdag: 22 G. v. d. Linden (Lin- co); 23 A. Snoeren; 24 L. Hamers; -25 C. Labee; 26 A. van Kuijk; Woensdag: 27 C. Labee; 28, 29 G. v. d. Linden (Linco). GESLAAGD. De jongeheer B. Elshout alhier, slaag de te Tilburg op de ULO-school in de Leostraat voor het Vestigingsdiploma. Kaatsheuval Tel. 2486 KERMISVIERING. De kermisattracties zijn opgebouwd, de dansgelegenheden zijn in feesttooi; het spel (de kermis) kan beginnen. Onze Harmonieën brachten er de stemming Woensdagavond al in, door een muzi kale wandeling die veel belangstelling trok. De jeugd maakte Donderdag het begin al heel vroeg, want nagenoeg alle scholen gingen op reis. Er waren er zelfs die een trip naar het verre Zuiden maak ten. Anderen gingen naar België, terwijl een school ging zien, of het aan t strand mooi weer was. Nu, heel vrolijk zal het er niet uit, toen Donderdagmorgen de uittocht plaats had, doch de stemming had er niet onder te lijden. Voor wie kermis in eigen plaats vie ren begon de pret al 'Donderdagvoor middag met de matinée's in de nieuwe zaal van Apollo en in de intieme zaal van Euphonia. De dansliefhebbers kon den ook al vroeg hun hart ophalen. In verschillende café's, o.m. bij v. Boxtel- de Kok in de Antoniusstraat, bij Klijsen- Laros op de Horst, tot zelfs in t Hoek- ske bij Vermeulen werd al vroeg aan Terpsichore geofferd, maar daar is het dan ook kermis voor. OFFICIËLE OPENING RESTAURANT. Zaterdag 11 Juli zal het grote nieuwe Restaurant van het Natuurpark De Ef- teling officieel worden geopend. Meteen zal het zwembad en de kanovijver voor het publiek worden opengesteld. Naar we vernemen, zal de Commissaris van de provincie, Prof. Dr. de Quay, door zijn tegenwoordigheid blijk van belangstel ling geven aan dit grote feit. MATINÉE HARMONIE ST. JAN. Vandaag, Vrijdag 3 Juli, geeft de Kon. Erk. Harmonie St. Jan, om half 11 in de zaal van de Wed. v. Dinteren, haar jaarlijks matinée door vijf bekende radio-artisten, die U laten genieten van piano, accordeon, zang, voordrachten en komische schetsen. Een non-stop pro gramma van bijna 3 uur. Herinnert U zich nog het cabaret op le Pinksterdag? Niet dezelfde mensen werken mee, maar wel vijf artisten, die tot hetzelfde gezel schap behoren, onder de bekwame lei ding van de U reeds bekende Cakië. Ongetwijfeld zal het een pracht caba ret worden, waarin U zal genieten van begin tot het einde. TONEELCLUB DON BOSCO. Dinsdagavond vond de vergadering plaats van bovengenoemde vereniging. Na de opening werd overgegaan tot het bespreken van de .punten die op het agenda stonden. O.a. werd er gesproken over het komende toneelseizoen. Er wer den plannen gemaakt om een uitstapje naar Heeswijk te maken en 't open luchtspel te gaan zien. Ook had de prijs uitreiking plaats van de onlangs gehou den ontspanningswedstrijden; diverse punten werden behandeld om 't zomer seizoen te vullen. Het geheel was een vlotte vergadering. MUZIKALE RONDWANDELING. Traditiegetrouw maakte bij 't openen der kermis Woensdagavond de Kon. Erk. Harmonie St. Jan een muzikale rondwandeling door onze parochie. AGENDA. Vrijdag 3 Juli10.30 u. v.m. Matinée van de Harmonie St. Jan in de zaal van de Wed. v. Dinteren. Zondag 5 Juli 11.30-12.30 uur Lees bibliotheek in 't patronaat. Maandag 6 Juli 8 u. n.m. Repetitie Harmonie St. Jan. KERMIS. Donderdag is in ons dorp wederom de traditionele kermis begonnen. Ouderge woonte zijn de plaatselijke muziekver enigingen weer bezig met het bezorgen van donateurskaarten en programma's, waarbij de begunstigers met hun dames worden uitgenodigd voor de respectie velijke matiné's. Zo werd Donderdag morgen te 10 uur in de zaal van de Kon. Harmonie „Sophia's Vereniging" een matiné gegeven waaraan medewerk ten „De Blikvangers" uit Goirle met een gloednieuw repertoire. Eveneens Donderdagmorgen 10 uur gaf in de zaal van de heer P. Coomans de NED. HERV. KERK WAALWIJK Zondag 5 Juli 1953 10 uur; Ds. A. Sirag - Predikant te Hillegersberg. Collecte voor; „Gustaaf-Adolf Vereniging". ZONDAGSDIENST 5 Juli 1953 Arts Dr. Mannaerts. Apotheek: Nijman. OUDEN VAN DAGEN. Het aantal Ouden van Dagen dat het uitstapje per auto a.s. Dinsdag 7 Juli naar Oirschot meemaakt, be loopt niet minder dan ruim 200. Er zijn dus heel wat auto's, er is dus heel wat geld nodig, en daar om zullen de Waalwijkers a.s. Za terdag flink in de zak moeten tas ten. DE MIDDELBARE VAKSCHOOL VOOR DE LEDER- EN SCHOEN INDUSTRIE TE WAALWIJK. De cursussen van de M.V.L.S. zullen dit jaar gesloten worden op Donderdag 16 Juli a.s. Na deze slui ting bestaat er gelegenheid 't werk van de leerlingen te bezichtigen en de voor dat doel georganiseerde ten toonstelling zal geopend zijn op Donderdag 16 Juli van 25 uur en op Vrijdag en Zaterdag d.a.v. van 912 en van 25 uur. Door middel van deze tentoon stelling wordt zowel aan belang hebbenden alsook aan belangstel lenden in de ruimste zin des woords gelegenheid geboden nader kennis te maken met de in 2 jaren bereik te resultaten van het aan deze school gegeven vakonderwijs. De afdeling Lederbereiding geeft zo wel diverse soorten overleder en zooileder, alsook technische leder soorten te zien. Wij noemen b.v. boxcalf, mastbox, rundbox, elkle- der, chevreaux, splitsuède, suède, voeringleder, reptiel, leguaan, slan gen, zooileder, voetballeder, grauw- overleder, chroomvet- en semi- chroomvetleder en technische l.eder- soorten zoals slagriemenleder, drijf riemenleder en tuigleder. Op de afdeling Machinale Schoen- fabricage vindt men een rijke scha kering van schoeisel gefabriceerd naar de verschillende maakwijzen, o.a. flexible, repareerbaar flexible, Good-Year, Mackay-Welt in de ruimste zin, California en diverse fantasiefabricage-methoden. Bovendien treft men op deze af deling aan een collectie schachten en andere halffabrikaten, door de leerlingen gemaakt naar eigen ont werp. De veelzijdigheid van de school op het gebied van de Leder- en Schoenindustrie komt in de door haar tijdens het onderwijs gefabri ceerde producten, op deze tentoon stelling op interessante en leerzame wijze tot uiting. Wij wekken dan ook met de le der- en schoenfabrikanten allen die op een of andere wijze bij de be langen der leder- en schoenindus- VEERTIG JAAR HERWONNEN LEVENSKRACHT. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van „Herwonnen Le venskracht" is alhier een jubileum comité opgericht, waarin zitting hebben de heren J. Turkenburg, voorzitter; A. de Vaan, secretaris; J. van Kol, penningmeester; mevr. Litzroth-Lonen; mej. C. Claassen; de heren J. van Meeuwen, A. Vugts, Fr. v. d. Leur, H. Maas, J. van Es, L. Burmanje, W. Demmers, P. Maas, J. Brekelmans, A. Maas en A. Hamers Dit comité is al begonnen met een donateursactie. Het is de be doeling van het hoofdbestuur dat over het hele land 100.000 nieuwe donateurs worden ingeschreven. Ook van de speldjesdag op Za terdag 11 Juli wil men iets bijzon ders maken. Naar aanleiding hier van komen we op het jubileum van Herwonnen Levenskracht nog na der terug. BOUWVOLUME. Naar wij vernemen heeft de ge meente een extra bouwvolume voor woningbouw gekregen. Het ligt in de bedoeling dit zo zo spoedig mogelijk te realiseren. GYMNASTIEKDEMONSTRATIE „KUNST EN KRACHT". Morgen, Zaterdag, geeft de R.K. Gymnastiekvereniging „Kunst en Kracht" alhier een gymnastiekde- monstratie op de speelplaats van de St. Clemensschool in de Baard- wijksestraat. Tevoren zal een turn- mars door Baardwijk worden ge- 'inaakt, waarna omstreeks 6.30 uur de demonstraties aanvangen. Er wordt een zeer gevarieerd program geboden van vrije oefe ningen, grondwerk, paardspringen, evenwichlsbalk, rek- en brugwer- ken, enz., waaraan door alle da mes- en herenafdelingen wordt deelgenomen. De ruime geheel afgesloten speel plaats van de St. Clemensschool leent zich bij uitstek voor een der gelijke openluchtdemonstratie, zo- dal wij bij goed weer veel belang stelling verwachten. WAALWIJKSE P.T.T.-ERS NAAR DUITSLAND. Begunstigd door prachtig zomer weer vond afgelopen Zondag de reis van Waalwijks P.T.T. perso neelsvereniging plaats. Het doel van de tocht was ditmaal het Rijn land en Ahrdal. Om vijf uur in de morgen vertrok het gezelschap met de fraaie touringcar van „Musa" vanaf de Markt, om via Roermond, waar even werd gerust, de reis voort te zetten naar Keulen. Deze stad werd, na een kort oponthoud aan de grens, met koffietijd be reikt. Hier hadden de deelnemers ruimschoots tijd de machtige Dom kerk met haar majestueuze torens te bewonderen Door velen werd via de Rijnbruggeng een rondwan deling gemaakt, waardoor men vanat de Oostelijke Rijnoever een ruim uitzicht had op (leze wereld stad. Van hier kon men ook een mooi beeld krijgen van de enorme verwoestingen die door de lucht oorlog zijn ontslaan, en het stads beeld een troosteloos aanzien ge ven. Direct na de middag werd de tocht voortgezet, via Bonn naar Königswinter. Het bezoek aan de ze toeristenplaats met zijn feeste lijke sfeer, alsmede de tocht die het gezelschap maakte naar de ruïne „Draclienfels" op een der toppen van het Zevengebergte, maakte op de deelnemers een onvergetelijke indruk. Het machtige panorama van de brede rivier, stromend tus sen groen beboste bergen, was van af deze hoogte gezien van een on gekende schoonheid. De reis werd nu voortgezet per raderboot, een evenement dat door ajllen hoog werd gewaardeerd. Deze boottocht werd te Remagen beëin digd, de touringcar was daar reeds present en de tocht werd door het mooie Ahrdal voortgezet. Bij het bekende, aan de voet van een 80 meter hoge rotswand gelegen wijn huis „Bonte Koe", werd de deelne mers geruime tijd gelegenheid ge geven wijn en wijnbergen aan een nader onderzoek te onderwerpen, waarbij meerdere Waalwijkers uit Alpinistenhout gesneden bleken te zijn en anderen „aan de wijnsinaak begonnen te wennen". De verdere tocht liep via 't mooie plaatsje Althenahr, waarna door het woud van Kotlenforsi de reis naar huis werd aanvaard. De in de tourwagen voor deze reis ingerichte „Bar", waaruit di verse soorten verfrissende dranken waren te betrekken, had een ruime omzet. Al met al heeft de Waalwijkse P.T.T. een prachtige tocht gemaakt die de deelnemers nog lang in her innering zal blijven. De bestuurder van de touringcar beter bekend onder de naam van „Harry" zorgde voor een keurige verwezenlijking van het vooraf op gestelde reisplan, zodat het gezel schap tegen twee uur 's nachts vei lig in Waalwijk werd afgezet. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Fredericus L. J., zv. M. A. v. Gelder-Krawinko; Henrica M. R. A., dv. C. L. v. Veldhoven-van Loon; Maria P., dv. P. J. v. Zon- Verdonk; Wouterina J. W., dv. Chr. A. Soeters-Blom; Hubertus A. P., zv. W. v. Schijndel-v. Honsewijk; Marinus M. A. A., zv. P. J. v. Beij- nen-de Roos; Maria J., dv. P. C. v. Esch-v. d. Hoek; Henrica M„ dv. A. Werts-Bos; Anastasia M. I., dv. F. T. Jurkiewicz-v. Ginneken; Corne lls W. M., zv. P. N. Klijsen-Laros FEUILLETON oan „De Echo van het Zuiden" 39). Daar heb ik het niet over ge had sneed Blankwater of hier is geen sprake van protectie. Maar wij hebben niet alleen tot taak mis drijven op te helderen, wjj hebben ook tot taak mensen te beschermen desnoods tegen zichzelf, U zoekt het wel ver! meende Vennema met duidelijke gering schatting. Al moest ik het ik weet niet waar zoeken antwoordde zijn chef maar ik ben niet bereid zo prima vista aan te nemen, wat ie der ander helder als de dag vindt. In ieder geval Vennema, we spre ken elkaar hier nog over. Hij dacht aan dit gesprek, toen hij zat tegenover zijn oude ver trouwde opper, 'n oud vriend van Korstiaan van Vueren, die zoals duidelijk was te zien, ook met het geval in de maag zat. En op dat zelfde ogenblik stad een agent het hoofd om de hoek van de deur. Hier is ene meneer Konings- bruggen van de Verzekeringsmaat schappij Providentia kondigde hij aan en of u vijf minuten voor hem had. Het gaat over de zaak Van Vueren voegde hij er'haas tig aan toe, toen hij het afwerend gezicht van zijn chef zag. Laat binnenkomen riep Blankwater. We zullen eens zien wat die meneer te vertell heeft voegde hij er aan toe en laten we hopen dat het wat goeds is. Een uur later stapte de kellner Marinus, moeizaam hinkend, het bureau binnen, verwonderd over de sommatie die hij ontvangen had. Die jonge snotneus van een adjudant had hem het vel al van de botten gevraagd, wat konden ze nu nog hebben Ga zitten, Marinus zei Blankwater vriendschappelijk ik wou je nog even wat vragen. Is het weer over die brand'? informeerde Marinus achter dochtig en zonder enthousiasme. Ja, het gaat over de brand. Maar luister eens even. Denk eens goed na. Er hangt veel van af wat je hierop antwoordt. Jullie hadden electrisch licht in de zaak, niet? Vanzelf antwoordde Mari nus verwonderd. Dat wist de in specteur toch ook wel! Wat dat licht., in orde? informeerde de inspecteur verder. - Ja, natuurlijk antwoordde Marinus. - 't Brandde de eigenste ayond nog. Nou ja, maar ik bedoel.was er nooit eens iets mee aan de hand? Een defect of zoiets? - Niet dat ik weet. Zo. Geen storingen? Kortslui ting of zo -— Nee, niet dat ik weet. - Niet dat je weet. Wie zorgde er voor het licht? Het schakelbord en zo Nou, dat deed meestal de baas zelf. Alléén de baas zelf? - Ja, die draaide het licht aan en uit. Iedere avond. Had meneer Van Vueren ver stand van electriciteit Geen bal. Zo? Ouwerwets zeker.moest niks hebben van al die fratsen, niet Ja lachte Marinus 'n beetje u weet hoe de ouwe man was. Hij zou maar liefst de ouwe olie lampen gehad hebben. Of kaarsen. Daar had ie het laatst nog over. Kaarsverlichting, dat was je ware. Als er nou zo es iets eh.. Blankwater stak gemoedelijk 'n pijp op te prutsen was, zoals je altijd thuis wel es hebt, aan 't stop contact of' zo, of een draadje los of een fitting, deed hij dat óók zelf Nee antwoordde Marinus vlot daar was ie als de dood voor. Hij was altijd bang voor schokken. Jij niet Nee, ik niet, ik heb nog een blauwe Maandag bij een electricien gewerkt. O.nu, dat was gemakkelijk. Dus als er eens iets gebeurde, laten we zeggen een stop doorgeslagen of zo, dan kon jij dat opknappen. Dus jullie hoefden niet voor ieder wissewasje naar een electricien Als 't even de moeite waard was wel. De baas hield niet van knoeien. Maar soms moest 't wel eens. De avond vóór de brand. ging toen niet opeens 't licht uit? Marinus dacht na Ja, dat is zo. Hoe weet u dat? Heel toevallig. Een van mijn agenten kwam langs en zag het uit flappen. Een minuut of vijf later was 't weer aan. Ja, dat heb ik opgeknapt verklaarde Marinus trots. Was zeker niet zoveel aan de hand Stop gesprongen. - Ert jij hebt' er een nieuwe in gedraaid Het leek of de man op de stoel tegenover de inspecteur verander de. Zijn gezicht werd als overtogen met een waas van sluwe achter docht. Zijn hand greep de stoel leuning. Hij antwoordde niet. Nou, dat weet je toch nog wel vroeg Blankwater gemoede lijk. Niet zo precies meer was het aarzelend antwoord. Kijk es Marinus wees hem Blankwater terecht je moet me niet met smoesjes aan boord ko men. Ik zie dat je zit te liegen. En dat hoef je heus niet te doen. Je hoeft ook niet bang te zijn. 't Gaat niet om jou. Maar als je niet pre cies zegt hoe of wat, gaat 'n ander naar de haaien. De baas fluisterde de kellner. Je baas, ja. Verder kan ik je niets zeggen. Ik wou alleen maar één ding van je weten. Toen het licht uit ging, was er een stop ge sprongen. Heb jij er tóen 'n nieuwe ingedraaid Nee.. kwam het moeilijk. Waarom niet Ze waren op. Ik had vergeten nieuwe te halen. De baas had het die morgen gezegd. Ik was 't ver geten. En hij was toch al zo slecht te spreken, en de winkels waren dicht, en ik dacht.. Jij dacht Ik repareer 'm wel even, dan haal ik morgen nieuwe stoppen. De man zei het als sprak hij zijn eigen doodvonnis uit. Dus jij hebt die stop ehge. repareerd. Op de gewone manier zeker Met een draadje, ja. Aha! zei de inspecteur. HOOFDSTUK XVIII. EXIT SARTORIUS. De heer Sartorius keek de vol gende morgen wel wat verwQnderd op, toen hij bij 't binnentreden van De Gouden Leeuw door niemand minder dan door de eigenaar zelf werd ontvangen. Meneer Sartorius? vroeg Verdonck u kwam voor meneer Van Vueren? Tja, dan zult u toch even moeten wachten en ik zou zeggen, komt u even mee naar m'n kantoor. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 7