Wijde Wereld HEMES Waalwijkse en Langstraatse Courant STADSFEESTEN UIT DE Ook de kinderen nemen deel IVQkQLUw trouwe metgezel op reis! Conferentie met MOSKOU Jos. v. d. Lee en Zn. BERIA'S gewetenloze tactiek faalde Grondlegger van Russische Gesiapo gaal de weg van zijn slachtoffers Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel aan de Aandacht voor de OPTOCHT. VRIJDAG 17 JULI 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO m HEI ZUID EN 76e JAARGANG No. 57. Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per rum. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" 1 De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zijn overeengekomen om bij wijze van proef Rusland uit te nodigen voor een conferentie tussen de minis ters van buitenlandse zaken, Deze conferentie zou dan beperkt blij ven tot het Duitse en Oostenrijkse vraagstuk en zal, wanneer Rus land er mee instemt, plaats heb ben na de algemene verkiezingen in West-Duitsland in de herfst. Als deze proefconfereniie van de Wes telijke ministers van buitenlandse zaken met Molotof resultaten op levert, zullen de grote vier, presi dent Eisenhower, premier Chur chill, de premier van Frankrijk wie dat zal zijn is zo zeker niet en Malenkof, als deze dan nog aan de macht is, bijeenkomen. Dit be sluit, waarmee de drie mogendhe- den-conferentie in Washington onlangs werd geslopen, is een com promis tussen het oorspronkelijke Amerikaanse standpunt en dé ver langens van Engeland en Frank rijk. De surrogaatconfereniie in Was hington is uiteindelijk belangrijker geworden dan men dacht. Was ze aanvankelijk alleen maar geprojec teerd als oriënterend gesprek ter inleiding van de Bermuda-confe rentie die op het program was blij ven staan, nu is deze laaiste vrij wel overbodig geworden doordat in Washington de besluiten zijn genomen die aan Bermuda waren voorbehouden. En aangezien de ministers ook wel een gemeen schappelijk standpunt zullen heb ben bepaald ten aanzien van ver schillende problemen, is er wei nig reden om een gesprek op nog hoger niveau te houden. Depöi-ageni Lang straal e.o. 7 Grootestraat 200A, Waalwi|k, Tel. 2971 Nu zal de proef op de som dus genomen worden de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, zal worden uitgenodigd om over twee punten met de Wes telijken te komen praten, namelijk Duitsland en Oostenrijk. Na de val van Beria is dit experiment te spannender geworden Op de eer ste plaats zou nu kunnen worden uitgemaakt in hoeverre de verzoe ningspolitiek van de Sovjet-Unie het werk van Beria is geweest. De meningen zijn daarover in het Westen nogal verdeeld. Evenmin weet men welke rol Molotof heeft gespeeld bij het vaststellen van de politieke koers en welke invloed hij nog heeft. Zijn rol in de machts strijd werd over het algemeen als tamelijk bescheiden beschouwd, maar na Beria's val zijn er aanwij zingen geweest die in een andere richting wezen en de mening de den postvatten dat niet Malenkof, maar Molotof nummer een zou zijn. Als dat het geval is, zou een ont moeting met deze heer de Westelij ken heel wai wijzer kunnen ma ken. Daar komt bij dat de Sovjet- lnie bij onderwerpen als Duits land en Oostenrijk ruimschoots ge legenheid krijgt om haar goede wil te tonen, juist omdat ze wanneer •het hier over ging tot nog toe stel selmatig heeft geweigerd dit te doen. Er zou immers niet meer over de Duitse en Oostenrijkse kwestie gesproken worden als dë Sovjets niet met alle geweld de oplossing ervan tegengehouden hadden. De ze onderwerpen zullen dan ook de maatstaf zijn waarmee men de goe de wil van de Moskou.se machts hebbers zal afmeten Molotof kan natuurlijk voor de uitnodiging be danken en daar een of ander •smoesje voor vinden. Dat zou al direct een aanwijzing zijn dat er 'weinig hoop meer bestaat op een voortgezette verzoeningspolitiek. Wil hij daaraan vasthouden, dan zal hij zich de luxe van een weige ring niet kunnen permitteren, om dat hij dan meteen de deur voor alle verdere onderhandelingen zou dichtgooien en men krijgt och wel een beetje de indruk dat het Wes ten Moskou het initiatief uit han den heeft genomen. En wanneer men het initiatief kwijt is, heeft men niet zoveel meer te vertellen. Dit hangt natuurlijk samen met de binnenlandse ontwikkeling in de Sovjet-Unie en wanneer men deze in zijn beschouwing betrekt, is het toch niet onmogelijk dat de Rus sen er iets op moeten vinden tot ze met zichzelf in het reine zijn. Het is overigens niet aanneme lijk, dat de Amerikanen met veel meer hoop de conferentie tegemoet gaan dan enige weken geleden. Ze hebben aanvankelijk aan de op vatting vastgehouden dat een ge sprek met Rusland geen zin had alvorens het Kremlin niet enkel door woorden maar ook door da den het vertrouwen had hersteld. Engeland en Frankrijk daarente gen bleven vasthouden aan de ver wachting, dat een gesprek tussen de vier mogendheden ontspanning van de internationale verhoudin gen ten gevolge zal hebben. Naar het schijnt, dank zij kanselier Ade nauer, heeft men toen het compro mis gevonden dat de uitnodiging die nu uitgegaan is, vormt. Al met al is het perspectief on zekerder dan ooit. Het Russische antwoord zal veel duidelijk moe ten maken. Voor de zoveelste maal sinds de oorlog tracht men tot een gesprek te komen om de interna tionale spanningen te verminde ren en een einde te maken aan on houdbare toestanden, zoals de sta tus van Duitsland en Oostenrijk er zijn. Mag men meer succes ver wachten Er is iets veranderd in de verhoudingen, of het ten goede is moeten we afwachten. Het blijft voorlopig het verstandigste zijn verwachtingen niet te hoog te stel len. Daar heeft het verleden nooit aanleiding toe gegeven en ook het heden is nog niet zo ver. OPPERSTE SOVJET OP 28 JULI BIJEEN. De opperste Sovjet, het hoogste wetgevende orgaan in de Sovjet- Unie, dat in zijn beide Kamers te- samen 1399 leden telt, is voor 28 Juli bijeengeroepen, zo heeft Radio Moskou bekend gemaakt. Dit zal de tweede vergadering van het Sovjet parlement zijn sedert Sta lin's overlijden. Men meent, dat ditmaal aan de Sovjet-raad wijzigingen zullen wor den voorgelegd n.a.v. Beria's val. Beria was een van de vier vice- premiers van de Raad van Minis ters. Het decreet, waarin de bij eenroeping werd bekend gemaakt, was getekend door maarschalk Worisjolof, voorzitter van het pre sidium van de Opperste Sovjet, en door Pegof, secretaris van dit pre sidium. In Maart kwam de Opperste Sov jet bijeen om de regeringswijziging na Stalin's dood goed te keuren. De Russische pers bericht, dat zon ule officiële aankondiging de mi nister voor de Zware Machine bouw, Malisjew, uit zijn ambt is gezet en vervangen door Iwan No- senko. KOFFIE TUSSEN OUD PAPIER. Douane bezorgt smokkelaars grote strop. De Nederlands douane heeft Zaterdag middag te Venlo 1500 kg. koffie ontdekt in een trein, die op weg was naar Duits land. Aan deze trein, die Zaterdagmiddag op het stationsemplacement te Venlo ar riveerde, waren twee wagons gekoppeld, die geladen werden met twee balen oud papier, afkomstig uit het Westen des lands en bestemd voor een fabriek in Dusseldorf. Bij controle viel het de douane op dat sommige zakken zwaarder waren dan de met oud-papier gevulde. Bij onderzoek bleken zij ongebrande koffie te bevatten. De wagons werden hierna systematisch afgezocht en dit leidde tot de ontdekking dat men zo geprobeerd had 1500 kg. on gebrande koffie frauduleus de grens over te brengen. De 15 balen werden in beslag genomen en de recherchedienst zal thans uitzoeken wie deze smokkeltruc heeft uitgehaald. 50.00(1 GULÜJBN VERDUISTERD. Een Amsterdamse bankier heeft bij de politie aangifte gedaan dat zijn 35-jarige procuratiehouder in het tijdvak Januari 1950 tot en met Maart j.l. ongeveer een halve ton heeft verduisterd. !De procuratie houder zit al opgesloten in verband met een andere strafbare daad. De verduisteringen zijn gepleegd ten nadele van een bank, tevens verzekeringsmij., op de Keizers gracht. De knoeierijen, die over twee en een half jaar lopen, zijn pas in de boeken ontdekt, toen de procuratiehouder wegens een an der feit was gearresteerd en de di rectie controle liet uitoefenen in de boeken. Bij deze controle werd een verduistering van totaal 25.000. geconstateerd, maar de recherche van het Bureau Singel zette het on derzoek voort en kwam tot een to taal van 50.000.De procuratie houder heeft van 't geld goede sier gemaakt: een televisietoestel ge kocht, dure kleren aangeschaft en reizen naar 't buitenland gemaakt. Om de indruk te wekken, dat hij een welgesteld man was, heeft hij een huis, waarvan hij deed voor komen dat het zijn eigendom was, voor 50.000.bij de bank verze kerd. Van hetverduisterde geld is niets meer over. GROOT GAT IN DE RAMPAARTSE DIJK. Herstelwerkzaamheden op Schouwen-Duiveland worden belemmerd. Het aanhoudende stormachtige weer van de laatste dagen werkt zeer belemmerend op het herstel van de dijken van Schouwen- Duiveland. Van vorderingen is op vele plaatsen zo goed als geen spra ke, Men moet dag in dag uit vech ten om te behouden wat men heeft. Ook dat lukt nog niet altijd, want in de Rampaartse dijk, de dijk tus sen Oosterland en, Nieuwerkerk, sloeg opnieuw een gat, dat zelfs on geveer twintig meter breed is. On danks het feit, dat men reeds dagen achtereen een ckrie-ploegenstelsel heeft ingevoerd om de dijk op de gevaarlijke punten te versterken, bleek net in de Vierbanenpolder hoog opgezweepte water toch weer de sterkste. Er ontsond een gat op een plaats, war vroeger reeds een gat was gedicht. Uit het voorlopige onderzoek is ge bleken dat de jongeman na een heftige ruzie met zijn vader een cylinderrevol- ver en een stengun gegrepen had, welke vuurwapenen eigendom waren van zijn vader. Het is nog niet komen vast te staan hoe deze man aan de vuurwapens kwam. De politie onderzoekt ook nog t motief van de aanslag. Het slachtoffer werd ernstig, maar niet levensgevaarlijk verwond door de G.G. en G.D. naar het academisch ziekenhuis overgebracht. PANIEK ONDER DUIZEND BIOSCOOPBEZOEKERS IN GLASGOW. Doordat in de volle zaal van de Ar cadia-bioscoop te Glasgow een gedeelte van de kroonlijst van het plafond neer stortte, moesten Maandagavond 45 van de ongeveer duizend bezoekers met min of meer ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen worden. Vele der gewonden waren vrouwen en kinderen, die in paniek naar de uitgangen vlucht ten en daarbij onder de voet gelopen werden. Anderen kregen schaaf- en snij- Wönden door het vallende stuc-werk. CIRCUS-ARTIST MAAKT DODELIJKE VAL. De equilibrist Wilhelm Kanter is in een circus te Blackpool (Engeland) ver- DRINKWATER VOOR NEDERLAND. 85% van bevolking aangesloten. Na veertig jaar gezondheidszorg voor de drinkwatervoorziening zijn er nog 300.000 woningen, ofwel 15% van het totaal aantal wonin gen in ons land, niet aangesloten op de waterleiding. Dit werd Vrijdagavond voor de radio medegedeeld door professor Krul, directeur van het rijksinsti tuut voor drinkwatervoorziening. De professor noemde het een grootse prestatie voor ons land, dat 85% van onze bevolking waterlei ding heeft. Voor België is dat cijfer 60, voor Frankrijk 50 en voor de Ver. Staten 55 JONGEMAN SCHIET VADER NEER Drama te Groningen. De 29-jarige W. H. te Groningen heeft na een ruzie een moordaanslag ge pleegd op zijn vader J, R. H. De buren werden plotseling opgeschrikt door het knallen van enkele schoten. Kort daarop vluchtte een hevig bloedende persoon uit de woning van de familie H., luid „moord" en om hulp roepend. Het bleek de heer J. R. H. te zijn. Hij werd ach tervolgd door zijn zoon, die ook buiten de woning enkele schoten op zijn vader loste. De blaffende cylinderrevolver van de dader zweeg eerst toen het slachtoffer hevig bloedend neerstortte en buren te hulp snelden. De politie was spoedig: ter plaatse en trof de dader met nog in zijn handen een stengun in zijn -woning aan. Hij liet het vuurwapen evenwel na de eerste sommatie vallen, waarna hij werd gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Daar legde hij een volledige bekentenis af. ongelukt. Hij had een hoogstand op zijn hoofd gemaakt boven op een perche van 5y2 meter hoogte. Toen hij zich langs de perche naar beneden liet glijden, raakte hij los, viel op zijn partner en sloeg toen met het hoofd tegen de grond. Hij werd de arena uitgedragen zonder dat het pu bliek besefte dat hij een ernstige val had gemaakt. Toen hij in het ziekenhuis aan kwam, bleek hij te zijn overleden. NED, MEISJE IN AMERIKA VERMOORD. In Salt Lake City (V.S.) is Zaterdag de 22-jarige, uit Nederland afkomstige mej. R. Slierendregt van het leven be roofd. Achter het huis van de tandarts, waar zij als dienstbode werkte, is zij, naar de politie aanneemt, met een jacht- mes doodgestoken. Mej. Slierendregt, die lid was van de Kerk van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonenkerk) is twee en een half jaar geleden naar Salt Lake City vertrokken. 22-JARIGE WERKSTER STAL DUIZENDEN UIT BRANDKAST. De politie in Zwolle heeft aangehou den het 22-jarige meisje H. S„ dat bij een N.V. ter plaatse kans heeft gezien in één jaar tijds een bedrag van ver scheidene duizenden guldens te stelen. Volgens de N.V. bedraagt het kastekort 16.000. Het meisje dat bij de N.V. schoon- maakwerkzaamheden verricht, kon ge regeld in de brandkast komen. Het kwam wel voor, dat zij verscheidene keren per week in de brandkast kwam. Van het gestolen geld kon, 2400 worden terug gevonden, evenals een aantal goederen, die het meisje van het geld had gekocht. Het geld en de goederen zijn door de politie in beslag genomen. Voorts is een man, S. M., wegens heling aangehouden. Het aan vele zijden geuite vermoeden, dat de strijd om de opvolging van Stalin nog steeds gaande was in het Kremlin, werd op 10 Juli bevestigd met het bericht van Beria's uitstoting uit de partij en de ontzetting uit al zijn regeringsfuncties, lawrentij Beria, die na de dood van Sta lin, tezamen met Malenkof en Molotof, de macht overnam, bekleedde sindsdien de functie van minister van Binnenland se Zaken en plaatsvervangend premier. Thans wordt tegen Beria aangevoerd, dat hij er naar streefde met zijn ministerie de regering te overvleugelen. Ofschoon deze bewering niet strookt met de feiten, kan uit de uitstoting van Beria wel ge concludeerd worden dat de grondlegger van de Russische Gestapo over grote macht en invloed beschikte. Malenkof zal zich daardoor voortdurend bedreigd hebben gevoeld. Daarom besloot hij zijn oude strijdmakker uit te leveren aan de door hem zelf opgeleide beulen. MOTIEF NIET DUIDELIJK, Wil men politieke waarnemers gelo ven, dan zou Beria's ongenade het einde: betekenen van de milde politiek van Rus land, van de laatste maanden. Deze po litiek zou het werk van Beria geweest zijn. Malenkof die zich met deze mild heid niet kon verenigen, zou dus Beria ten val hebben gebracht om een nieuwe politieke koers in te kunnen slaan. Uit deze veronderstelling zou de gevolgtrek king gemaakt kunnen worden dat niet Malenkof maar Beria, in de maanden na Stalins dood, de feitelijke macht in han den heeft gehad. Het is immers moeilijk aan te nemen dat Beria in de positie ten opzichte van Malenkof, waarin hij aan de wereld werd voorgesteld, in staat zou zijn geweest zulke ingrijpende verande ringen te brengen in de Russische poli tiek ten opzichte van het Westen. Maar het is ook mogelijk dat de politieke waar nemers het bij het verkeerde eind heb- zou zijn zich reeds voor Stalins dood te verzekeren van een onbetwiste kans op zijn opvolging. Strijd daarover na de dood van de generalissimus leek hem niet te verkiezen, omdat dit wel eens op stand onder het volk in de hand zou kunnen werken. Daarom besloot hij maar meteen zijn slag te slaan en kwam hij voor de dag met het artsencomplot. Di rect trof hij daarmee Beria, die in de Sovjetpers openlijk verweten werd, na latig te zijn geweest in het opsporen van de „misdadige" doktoren. Maar tegelij kertijd deelde Malenkof aan Molotof een ferme klap uit, door in de lijst van de beschuldigden de naam te vermelden van de reeds overleden professor Michoels. Deze man had in de winter van 1943 met vooraanstaande Russen,, waaronder ook Molotof, besprekingen gevoerd over de vestiging van de Joodse staat. Nu echter de verhouding tussen Rusland en Israël in de loop der jaren minder gun stig was geworden, trof Molotof het ver wijt onderhandeld te hebben met „knech ten van het Westerse imperialisme Ma lenkof hoopte met deze onthullingen te bereiken de enige te zijn die voor op volging van Stalin in aanmerking kwam. Maar toen kwam Stalins dood. BERIA's GREEP NAAR DE MACHT. Malenkof nam, zoals bekend, niet al léén de macht over. Hij moest deze de len met Beria en Molotof, die blijkbaar nog over genoeg invloed beschikten om Malenkof te beletten de macht geheel aan zich te trekken. Zo kwam er dus een trika, evenals na de dood van Lenin. Ook toen echter heeft Stalin zich van zijn medeheersers weten te ontdoen. Maar niet dan nadat hij eerst tien jaar gere geerd had. Malenkof is sneller te werk gegaan en daarvoor had hij alle reden. Want het artsencomplot, door Malenkof opgezet in de strijd om de opvolging, werd door Beria als een „vergissing" aangemerkt. Hij tekende het bevel tot in vrijheidstelling van de doktoren. Hier mede bracht Beria Malenkof een slag toe die hem geenszins aangenaam zal zijn geweest. Het was een troef van Beria, om zichzelf de gehele macht in handen te spelen en Malenkof en Molotof op de duur uit te schakelen. IN DE GREEP VAN ZIJN EIGEN STRAFSYSTEEM. Malenkof heeft niet gewacht of Beria nog verder zou gaan. Hij hééft radicaal ingegrepen, zette Beria uit de partij en liet verkondigen dat de vice-premier een vijand van het volk was. De rol van Beria is nu voor goed uitgespeeld. Deze man, die omhoog geklommen is over de moorden welke hij liet begaan op per sonen die hem in de weg stonden, heeft de hoogste top in het Sovjet-paradijs niet kunnen bereiken. Zijn bijzondere tactiek om een positie te veroveren heeft deze keer gefaald. Zijn systeem in het ver leden was steeds zijn chefs regelrecht bij Stalin in discrediet te brengen. En de generalissimus, altijd bevreesd voor kunt U blussen in de kiem. Neem sim pelweg een of twee Rennies lang zaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij Zich hebben praktisch en hygiënisch ver pakt. En onopgemerkt in te nemen, zon der water of wat ook. krachten die zijn macht wilden ondergra ven, leende altijd een gewillig oor aan Beria. Zo liet Stalin reeds in 1922 op aanraden van Beria de chef van de Tscheka Tschidsiadse vermoorden, ter wijl in 1938 de beruchte NKWD-chef Jeschow, eveneens door toedoen van Be ria, uit de weg geruimd werd. In beide gevallen bezette Beria de plaatsen, die door hun dood vrij kwamen. Kort na 't begin van de Tweede "Wereldoorlog be gon Beria's eigenlijke carrière. In 1941 werd hij commissaris-generaal voor de staatsveiligheid, enige tijd later tevens lid van de verdedigingsraad, vier jaar daar na bevorderd tot maarschalk, in 1946 op genomen in het politbureau en tevens lei der van het atoomonderzoek. Gedurende de jaren van 19461950 bauwde hij het net van de staatsveiligheid uit tot in de landen van Oost-Europa. Tal van spion nen stonden onder Beria's direct com mando. Nog geen vier maanden na de dood van Stalin is het gedaan met de invloed en macht van Beria. Thans wacht hij op zijn vonnis in de gevangenis. Voor het monsterproces ten toneel wordt ge voerd, zal vermoedelijk nog wel enige tijd verstrijken. Beria heeft nu gelegen heid de deugdelijkheid van zijn mensont erend strafsysteem aan den lijve te on dervinden. ben. Een vaststaand feit is echter wel, de geringe mate van vriendschap, welke er altijd bestaan heeft tussen Malenkof en Beria. Het beste bewijs hiervoor le vert de ontdekking van het artsencom plot in Januari, drie maanden voor Sta lins dood. MALENKOFS VROEGERE POSITIE. Voor een goed begrip van de actie tegen de doktoren, is het belangrijk na te gaan welke plaats Malenkof innam onder de topfiguren van de Sovjet Unie op het moment dat het complot open baar werd. In October 1952, bij gelegen heid van het 19e congres van de com munistische partij, kreeg Malenkof de functie toegewezen van secretaris-gene raal der communistische partij. Van hoe veel betekenis deze functie is, bewijst wel het feit, dat Stalin tot dat ogenblik altijd zelf was opgetreden als secretaris-gene raal. De overdracht van deze functie aan Malenkof werd toegeschreven aan Sta lins slechte gezondheid, maar tevens werd dit gebaar beschouwd als een voor uitschuiving van Malenkof naar de eerste plaats, als opvolger van de generalissi mus. Het secretariaat, aan het hoofd waarvan Malenkof kwam te staan, be stond practisch geheel uit vrienden en aanhangers van Malenkof. Maar buiten het secretariaat was er nog een oude garde in Rusland waar Malenkof terdege rekening mee diende te houden. Tot deze oude garde waren te rekenen Molotof en Kaganowitsch, die golden als bijzondere vrienden van Stalin. Verder was er dan nog Beria, die ook over een behoorlijke macht beschikte als hoofd van de staats politie en leider van de Russische atoom industrie. VOORSPEL VAN DE OPVOLGING. Malenkof begreep -dat het verstandig Als er personen zyn voor wie de viering' van de feesten bij de herdenking van het 650-jarig bestaan van Waalwyk als stad, van groot belang is, dan behoren tot deze perso nen toch zeker de kinderen, die de toekomst van Waal wij k zullen maken en die uit het verleden zoveel kunnen leren en er zo'n grote inspiratie uit kunnen putten. De kinderen moeten een grote liefde krijgen voor hun plaats, een liefde die hun zal inspireren tot daden, die WTaalwijk groot ma ken op alle gebied. Dit lijken grote woorden, maar zy duiden op een ontegen sprekelijke waarheid. De stadsfeesten moeten voor ons een gelegenheid zyn, de jeugd de eigen plaats beter te leren kennen en waarderen, om zo ons Waalwijk een goede, grote toekomst te verzekeren. ER VERSCHIJNT EEN JEUGDKRANT. De volgende week zal het ijve rige jeugdcomité van de Stads feesten een jeugdkrant versprei den, een echte krant, waarin van alles le lezen staat betreffende de feesten en waarin formulieren in gesloten zijn, waarop de jongelui zich kunnen opgeven voor de grote sportwedstrijden die gehouden zullen worden tijdens deze feesten. Alle mogelijke, sporten zullen wor den beoefend, individueel zowel als in groepsverband en het zou prachtig zijn wanneer de Waal wijkse jongelui, ook de groteren onder hen, hieraan massaal zou den deelnemen. Dit moet een groot sportief feest worden. Maar er is meer te doen we kunnen natuurlijk niet op de jeugdkrant vooruitlopen, maar en kele dingen willen we toch onder de aandacht brengen, omdat de Waalwijkse jeugd niet genoeg aan gespoord kan worden mee te doen, actief, aan dit feest, dat niet groot en niet luisterrijk genoeg kan wor den. De toneelgroep van en voor jonge mensen, die zich „Puck" noemt, naar de dartele sprookjes figuur uit het prachtige toneelstuk „Midzomernachtdroom" van de grote Engelse schrijver Shakespea re, zal „Het Spel van den Prins-' spelen in het openluchttheater, dal op het raadhuisplein wordt opge richt die dagen voor de opvoering van „De Toverschoen"; er is een H. Mis in de open lucht en er is ook een jeugdoptocht. DE OPTOCHT. Die optocht moet ook iets groots, iets fantastisch worden. Gelijk we al eerder meedeelden zyn voor de organisatie hiervan ook de diverse buurlcomité's ingeschakeld. Het comité heeft de sportieve onder linge rivaliteit tussen de diverse buurten en wijken willen uitbui ten, om deze kinderoptocht tot een groot succes te maken. Allicht is het niet de bedoeling dat de kin deren gezet worden op grote dure praalwagens neen, laat de kin deren zelf zoveel mogelijk hun plannen uitwerken en uitbeelden. Het is veel leuker wanneer er gro te groepen kinderen zijn die een spiookje uitbeelden of een of an der historisch gegeven. De onder werpen zijn legio, de redactie van de jeugdkrant zal er wel een groot aantal opnoemen laat de kinderen met d'r allen zo'n onderwerp ne men en er iets origineels van ma ken. Het hoeft niet duur te zijn, dat zou jammer zijn ook, wanneer het weer bijvoorbeeld deze optocht zou verhinderen lil ■Bij zonnebrand, doorzu lten, schrijnen, smetten Het is dus de bedoeling, dat de ze optocht iets van de kinderen zelf wordt, iif eenvoudige costu mes en in groten getale. We zouden tenslotte nog kunnen uitweiden over het luilekkerland voor de jeugd, dat belooft ook £rg amusant te worden maar we kunnen niet beter doen, dan ieder aan te sporen de jeugdkrant, die Woensdag a.s. zal verschijnen, goed te lezen en de aansporingen die daarin tot de jeugd en tot de ouderen worden gericht, ter harte te nemen. Het gaat om de jeugd 'en om onze goede stad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1