RANG sc? De grote Speurder fie pan D.DD Gemeenschappelijke Ziektekostenvoorziening Gemeenteraad Sprang-Capelle £)E FEUILLETON 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 JULI 1953 2 Gamaeataraad Geertruidenberg treedt toe tot Uw winkelier heeft ze in voorraad. Onder leiding van waarnemend burgemeester Prinssen heeft de ge meenteraad van Geertruidenberg Woensdagavond in een vlot tempo een agenda van een elftal punten afgewerkt. Van de heren Rotges, Maas en Veends was bericht van verhindering binnengekomen. Alvorens de notulen van de vo rige vergadering werden vastgesteld wilde de heer Van Boxtel de indruk wegnmen dat hij de vorige verga dering bezwaar had gemaakt tegen de persoon van burgemeester Prins sen. Dat was niet het geval, en de burgemeester had ook niet die in druk gehad, zo zei deze. Het voorstel tot onteigening in het belang van de volkshuisvesting ten name van de gemeente werd zonder discussie aanvaard. Het voor lopig goedgekeurd raadsbesluit had ter visie gelegen zonder dat er be zwaren tegen in waren gebracht en het definitieve besluit zou opnieuw 21 dagen ter visie liggen. Naar aanleidingvan het voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de percelen Venestraat 18 en Elisa- bethstraat 14 vroeg de heer Schot of voor deze woningen evtra bouw volume zou zijn te krijgen. De voorzitter antwoordde, dat hiervoor nog geen regeling was ge troffen, maar B. W. zouden de mogelijkheid onderzoeken. De raad ging verder zonder meer met het voorstel accoord. Over het voorstel tot intrekking van het garantiebesluit voor de kosten van een nachttelefonist, om dat dit overbodig was geworden, hoefde helemaal niet gesproken te worden. De raad aanvaardde het. He bestuur van de R.K. Meisjes school had gevraagd 13.026.be schikbaar te stellen voor de inrich ting van de nieuwe lokalen voor het V.G.L.O. De inspecteur van het L. O. had tegen de meeste gevraag de zaken geen bezwaar, maar wilde de begroting toch terugbrengen tot 12.000.B. W. stelden voor dienovereenkomstig te besluiten. De raad had er geen bezwaar tegen. Wel vroeg de heer Zijlmans er bij het schoolbestuur op aan te drin gen tenminste een gedeelte van de order in Geertruidenberg te plaat sen. Opmerkend dat het schoolbe stuur in deze helemaal vrij was, be loofde de voorzitter dat hij dit met klem zou verzoeken. Zonder discussie werden verder weer aanvaard de voorstellen tot wijziging van de gemeentebegroting dienst 1953 en van de begroting van de Stedelijke Godshuizen dienst 1952. Op dezeifde wijze werd de rijksregeling betreffende de vacan- tieuitkering 1953 van overeenkom stige toepassing verklaard voor het gemeentepersoneel. Vervolgens kwam aan de orde 't voorstel tot toetreding tot de ge meenschappelijke regeling ziekte kostenvoorziening voor het perso neel in dienst der gemeente Noord- Brabant, tot wijziging van het amb tenarenreglement en het arbeids- overeenkomstenbesluit. De voor zitter gaf een beknopte en heldere ui tenzetting van de regeling, met het gevolg, dat er voor de raadsle den weinig meer te vragen over bleef, terwijl er ook niemand be zwaar had tegen de toetreding. Zonder stemming werd dus het voorstel aanvaard. De secretaris dankte namens het gemeentepersoneel voor het besluit van de raad. Het voorstel tot aankoop van de N.V. P.N.E.M. van het perceel sec tie B no. 2085, onder intrekking van het raadsbesluit van 6 Mei 1953, wer dzonder meer aangenomen. Het vroegere raadsbesluit moest worden ingetrokken omdat het Prij- zenbureau bezwaar had gemaakt tegen de prijs. De nieuwe prijs kwam voor de gemeente iets voordelieger uit. De ingekomen stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen en tenslotte werden enkele recla mes hondebelasting, reinigingsrech ten en vergunningsrecht behan- dled en ontvankelijk verklaard. Van de rondvraag werd niet veel gebruik gemaakt Wel werden door verschilende raadsleden plachten geuit over de riolering, vooral over de toe stand achter de Poterne- straat. De voorzitter deelde mee, dat hij al een bespreking had gehad over het vraagstuk van de riole ring. B. W. zouden hieraan met bekwame spoed verder werken. De heer Schot vroeg in ieder geval vast een voorlopige voorziening voor achter de Poternestraat, om dat d toestand daar onhoudbaar is. De voorzitter beloofde dat B. W. deze zaak ter hand zouden ne men. Hiermee was de openbare verga dering ten einden en op voorstel van dev oorzitter ging de raad over tot een geheime vergadering, bijt Openbare vergadering van de Raad der gemeente Sprang-Capelle, op Vrij dag 17 Juli 1953, des namiddags 7.30 uur, ten gemeentehuize. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Onderzoek geloofsbrieven en toe lating der wegens periodieke aftreding nieuw inkomende leden van de Raad. 5. Wijziging rechtspositie-regeling v. d. ambtenaren van de burgerlijke stand. 6. Wijziging Tijdelijke Ziektekosten regeling voor het jaar of een gedeelte van het jaar 1953. 7. Toetreding tot de gemeenschappe lijke regeling I.Z.A. in Noord-Brabant en wijziging van de rechtstoestandsregelin gen voor het gemeente-personeel i.v.m. deze toetreding. 8. Eervol ontslag van de voormalige geneeskundige, belast met armenpraktijk, vaccinatie en doodschouw. Prae-advies Eerst onlangs is bij gedane nasporin gen ten behoeve van een zoon van wijlen de arts P. J. Kohier, die pogingen aan wendt tot realisatie van de pensioen aanspraken van zijn moeder, gebleken, dat aan de heer P. J. Kohier nimmer of ficieel ontslag is verleend als geneeskun dige, belast met de armenpractijk, de doodschouw en de vaccinatiën. Officieel is dus het dienstverband van deze inmiddels reeds overleden arts niet beëindigd, hetgeen de Pensioenraad be lemmert de pensioenaanspraken van Me vrouw Kohier te erkennen. Teneinde dit in het verleden begaan verzuim alsnog te herstellen stellen B. en W„ uiteraard op zuivere formele gronden, voor, thans een besluit te ne men, waarbij de heer Kohier alsnog uit zijn functies wordt ontslagen en wel met ingang van 1 Januari 1932. Aangezien de geneesheer belast met de doodschouw ingevolge art 4 van de Begraafwet telkens door Burgemeester en Wethouders voor één jaar wordt aange wezen, was dit dienstverband, door het niet opnieuw als zodanig aanwijzen van de heer Kohier voor het jaar 1932, per 1 Januari 1932 automatisch beëindigd, zodat ontslag slechts behoeft te worden verleend voor de functies van gemeente geneesheer belast met de armenpractijk en de vaccinatiën. 9. Verlenen van medewerking ex art. 72 der LO-wet 1920 aan het Bestuur der Ver. tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te 's-Grevelduin- Capelle, tot aanschaffing van leermidde len tot een bedrag van 287.99. 10. Uitlenen van gelden aan het Wa terschap Eernewoude C.A. te Leeuwar den 20.000 voor drie maanden tegen 1 per jaar). 11. Onbewoonbaar-verklaring wo ning Wendelnesseweg-Oost nr. 79. Prae-advies De woning Wendelnesseweg-Oost nr. 79, eigenaar de heer J. Kommers alhier, en bewoond door de heer D P van Til- borgh, verkeert in een vochtige en bouw vallige toestand De scheidingswand tus sen de woningen Wendelnesseweg-Oost nrs. 79 en 80 bestaat uit latjes en stukjes gaas De vloeren zijn volkomen verrot en waardoor het belang der verharding voor deze gemeente wordt geaccentueerd, ter wijl Loonopzand alleen de kosten moet dragen Va nverharding van het gedeelte, lang ongeveer 600 m., van de zuidpunt onzer gemeente tot het in de aanhef de zes genoemde kruispunt. Immers wordt dit stukje niet verhard, dan ontbreekt een schakel in de verbindingsweg. B. en W. menen dan ook te moeten voorstellen de Dreef over genoemde 900 m op de grens van beide gemeenten, voor rekening van onze gemeente te doen verharden. Hiertoe doet zich een gunstige gelegen heid voor. In het kader van de ruilverkaveling van „het Eendennest", waarin dat ge- Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. i Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangecje" half verdwenen. De ledikanten staan in het zand De toevoer van licht en lucht is zeer gebrekkig. De deuren sluiten niet. Daarbij is de .woning zeer vochtig. Kort om de woning is zo bouwvallig, dat zij niet meer door verbeteringen in bewoon bare staat kan worden gebracht. Dit is ook het oordeel van de Inspecteur der Volksgezondheid, die de woning in zijn advies van 18 Mei 1953 voor önbewoon- baarverklaring heeft aangewezen. B. en W. geven mitsdien in overwe ging de woning Wendelnesseweg-Oost nr. 79 onbewoonbaar te verklaren en de ontruimingstermijn te stellen op drie maanden. B. en W. stellen zich voor de woning Wendelnesseweg-Oost nr. 80, welke niet geheel ongeschikt ter bewoning is, toe te wijzen aan de heer D. P. v. Tilborgh. Aan de tegenwoordige bewoner van dat perceel, de heer H. Kraak, is bereids één der in aanbouw zijnde woningen aan de Schrevelstraat toegewezen. 12. Verharding Dreef. Prae-advies Naar B. en W. vernemen ligt het in het voornemen van de gemeente Loon opzand de Loonse of Moerse Dreef te voorzien van een verharding, met als noordelijkste punt daarvan het kruispunt, waar die Dreef de weg snijdt, welke leidt van de Berndijkse kerk naar de Dongen- se Vaart. Met het oog op een goede verkeers verbinding vanaf dit punt naar de Lang straat, waardoor een rechtstreekse ver binding Tilburg Capelle Lage- Zwaluwe zou worden bevorderd, zou het van groot belang zijn, indien de verhar ding noordwaarts tot de Hoge Zandschel werd doorgetrokken. Vanaf bovengenoemd kruispunt loopt de Dreef over een lengte van ongeveer 600 m. noordwaarts juist tot de zuid punt van onze gemeente en vervolgens op de grens van Sprang-Capelle en L. op Zand doch juist op het grondge bied van 'Loon op zand over een lengte van ongeveer 900 m noordwaarts tot de Hoge Zandschel Zowel de belangen van beide gemeen ten als die van het verkeer zijn bij het doortrekken van de verharding betrok ken. Hoewel het gebruik is, dat ;bij grens- wegen beide gemeenten de kosten van verharding ponds-pondsgewijze dragen, menen B. en W. in dit geval niet zover te kunnen gaan. Immers wonen aan de Dreef, voor zover lopende op de grens van beide gemeenten, practisch alleen in gezetenen der gemeente Sprang-Capelle deelte van de Dreef ligt, wordt in de kos ten van verharding van zandwegen d.m. v. zwaar getrokken klinkerkeien, tot ma ximaal 3 m breedte, een rijkssubsidie ver leend van 75 De kosten van een der gelijke verharding raamt de Cultuurtech nische Dienst op 27 per m', zodat voor rekening der gemeente blijft 6.50 per m of over een lengte van 900 m 5850. B. en W. stellen daarom voor een cre- diet van 5850.uit te trekken tot ver harding op de boven aangegeven wijze van de Dreef, over een lengte van ge noemde 900 m, onder voorbehoud, dat de gemeente Loonopzand met die verhar ding van dat gedeelte instemt, van ha rentwege de verharding van meerge noemde 600 m wordt aangebracht en de verharding van de Moerse Dreef zelf -V waar B. en W. van uitgingen uiter aard doorgang vindt. B. en W. hebben reeds contact opge nomen met het gemeentebestuur van Loonopzand over deze aangelegenheid, doch de Raad dier gemeente zal van zelfsprekend eerst moeten beslissen. Ten einde vertraging in de gang van zaken te voorkomen hebben zij gemeend niet te moeten wachten een beslissing van de raad omtrent deze kwestie uit te lokken, opdat zij met spoed verder kunnen wer ken. 13. Demping waterloop langs de Nieu- wevaart van Witte Brug tot Station N.S. Prae-advies In het kader van de ruilverkaveling van het Eendennest zal de Cultuurtech nische Dienst enige duikers leggen in de watergang langs de Nieuwevaart, nl. in het gedeelte tussen Station N.S. en de Witte Brug. De Raad besloot in zijn vergadering van 11 Augustus 1952 in principe tot het dempen en rioleren van de binnen haven te Capelle en van de watergang langs het in de aanhef dezes genoemde gedeelte van de Nieuwevaart. B. en W. menen, dat thans de tijd gekomen is aan de demping en riolering van dat gedeelte van de Nieuwevaart uitvoering te geven. Immers als de Cultuurtechnische Dienst thans de geprojecteerde duikers legt, dan zal bij demping van de watergang dit weer ongedaan gemaakt moeten worden TTITTIT Niet krabben. De helder I rI I l\ vloeibare D. D. D. kal- Vj JLJ AJ XI meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN* HUIDAANDOENINGEN en dan komen de kosten daarvan voor rekening der gemeente. Als thans dem ping plaats vindt, houdt de Cultuur technische Dienst direct rekening hier mee. Daar komt bij, dat, nu ook de Schre velstraat op korte termijn wordt aange legd i.v.m. het ingebruik nemen der nieu we woningen aldaar, de uitgang van de ze straat op de Nieuwevaart goed moet worden geregeld De bestaande toestand is onhoudbaar. Immers is de Schrevel straat thans slechts over een soort dam bereikbaar. Een juiste voorziening is al leen mogelijk als de watergang over het hierbovengenoemde gedeelte wordt ge dempt. De gelegenheid doet zich dan voor de Nieuwevaart te verbreden, wat het verkeer ten goede zal komen en de bebouwing van Nieuwevaart, Schrevel straat en toekomstige straten aldaar ter plaatse, een samenhangend geheel zal doen vormen, dat mede kan dienen het aesthetisch aanzien van het dorp te ver hogen. Voor demping en riolering van de be doelde watergang is vergunning nodig van het Waterschap „Het Zuider Afwa teringskanaal", waarmede B. en W. con tact hebben opgenomen; De zandweg met bomen langs de Nieuwevaart is eigen dom der gemeente, hoewel de zandweg in beheer en onderhoud is bij genoemd wa terschap. Uiteraard zal de bij demping van de sloot aan te leggen riolering een zgn. schoonwaterriolering zijn, welke slechts dienstbaar is aan de regeling van de wa terstand in de polder Daarnaast zal t.z.t. bij uitvoering van het in voorbereiding zijnde rioleringsplan, nog de riolering voor afvoer van faecaliën en huishoud- water aangebracht moeten worden. Dit laatste staat hier nog geheel buiten. De „schoonwater-riolering" komt te liggen op 50 cm NAP De Nieuwe vaart ligt ongev. 2 m NAP De buizen zullen 0,60 0 zijn Aldus komt er een dekking op de buizen van gemiddeld 1,70 m. De riolering zal een lengte van 360 m hebben. De kosten van demping en riolering worden als volgt geraamd: 360 m betonrioolbuizen 0,60 m 0 a 13 4,680,— 16 m3 beton voor onderslag- buizen a 40 640. arbeidsloon leggen buizen 1.800. transport zand 1800 m3 a 1,50 2.700,— arbeidsloon verwerken zand en egaliseren 600. pompen voor drooghouden tijdens werk, event, con- troleputten voor te schrij ven door het Waterschap en onvoorziene uitgaven 1.580. 12,000.— Dit bedrag waren ten laste van de Kapitaaldienst te brengen en in 20 jaar af te schrijven. B. en W stellen mitsdien voor te be sluiten tot demping en riolering van de watergang langs de Nieuwevaart vanaf het Station N.S. tot de Witte Brug en hiervoor 12,000,uit te trekken, uiter aard behoudens toestemming van het Waterschap. Daarnaast heeft het College van B. en W. besproken op welke wijze de ver breding van de Nieuwevaart dient te worden uitgevoerd. V anzelfsprekend dient de toegang tot de Schrevelstraat in orde te worden gemaakt Maar tevens zou b.v. over het bedoelde gedeelte van de Nieuwevaart een dubbele rijweg ge maakt kunnen worden door verharding van de zandweg met de gedempte sloot als groenstrook met plantsoen daartussen. Een plan, dat direct hiermee verband houdt en dat B. en W. op korte termijn aan de raad hopen voor te leggen, is de verbreding van de spoorwegovergang over de Nieuwevaart De N.V. Nederl. Spoorwegen ontwerpt reeds een plan hiervoor. Een andere mogelijkheid is de ge dempte sloot te verharden tot verbreding van de Nieuwevaart. De eerstgenoemde oplossing leek B. en W. zeer aantrekke lijk. Zij menen echter goed te doen de raad te adviseren de Planologische Dienst opdracht te geven hiervoor een plan te ontwerpen, dat past in het uitbreidings plan Hiervoor ware een bedrag van 500 te voteren. Ook dit bedrag ware, als onderdeel van de kosten van de toe komstige verbreding, in 20 jaren af te schrijven. B. en W. hopen in staat te zijn de raad zeer spoedig dit plan voor te leggen. 14. Wijziging gemeentebegroting 1953. Prae-advies B. en W. bieden ter vaststelling aan een aantal concept-besluiten tot wijziging van de gemeente-begroting voor het dienstjaar 1953. 26e wijziging: en laste van de K. D. worden geraamd de kosten van de par tiële herziening van het uitbreidingsplan ad 926,49, welke dit jaar haar beslag vond. Dit bedrag wordt in 10 jaar af geschreven. 27e wijziging Geraamd worden ten laste van de K.D. de restant bouwkosten van 6 simplex en 8 duplex woningen van het bouwplan 1950 t.w.: nog te betalen aannemings sommen 1434. renteverlies tijdens de bouw 93.55 risico-verrekening, goedgek. door de Centr. Dir. v d Volkshv 15259.68 Totaal ƒ16787.23 Tevens worden geraamd de stichtings- kosten v. 22 woningwetwoningen bouw plan 1953, waarvan de bouw heden is gegund, t.w.: grondkosten 10,940,43 bouwkosten 207.585.35 Totaal 218.525.78 28e wijzigingGeraamd wordt ten las te van de K.D. de schadeloosstelling ad 828.aan P van Beek, alhier, wegens onteigening van 480 m2 grond t.b.v. de woningwetwoningen, bouwplan 1947. 29e wijziging: Geraamd worden ten laste van de KD. de kosten van verhar ding van de Dreef ad 5850. Dit bedrag ware in 20 jaren af te schrijven. 30e wijziging: Geraamd worden ten laste van de K.D. de kosten van dem ping en riolering van de watergang langs de Nieuwevaart van het Station N.S. tot de Witte Brug, alsmede de kosten van het opmaken van een plan door de Planologische Dienst in totaal 12.500. Dit bedrag wordt in 20 jaar afgeschre ven. OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Mijnhardt) tagen spijsvertering! stoornissen. 31e wijziging: Bij de 7e wijziging der begroting 1953 is 19.532.85 uitgetrok ken voor de aanleg van de Schrevel straat. Zolang de gemeente niet in het bezit is van een rioleringsplan, wensen Ged. Staten de riolering in die straat voorlopig te schrappen, de grondverbe tering slechts tot een diepte van 0.50 m in plaats van 1 m te doen uitvoeren, de verharding te doen maken van klinkers d.f„ op de platte zijde gestraat en zolang de woningen langs de zuidzijde niet ge reed zijn, alleen toestemming te verlenen voor een trottoir aan de noordzijde van de straat. De begroting wordt hierdoor teruggebracht tot 16.000. Voorgesteld wordt de betrokken post tot 16.000. te verlagen. Tot dit bedrag hebben Ged. Staten gelijktijdig machtiging verleend. 32e wijziging: Ten laste van de K.D. wordt geraamd 287.99 voor leermidde len /t.b.v, de inrichting van het 6e les lokaal der Bijz. school aan de Heistraat. Dit bedrag ware in 10 jaar af te schrij ven. 33e wijziging As gevolg van de wa tersnood is het verkeer tijdelijk omge legd door de Poolsestraat, W. v. Gents vaart en Juffrouwsteeg. Deze wegen zijn gedeeltelijk stukgereden en zullen daar door vervroegd van een nieuwe slijtlaag moeten worden voorzien. Normaal ge beurt dit om de 4 jaar. Voor elk jaar, dat zulks thans eerder moet gebeuren, wordt 25% der kosten als indirecte watersnood- schade aangemerkt. De genoemde 3 wegen moeten nu 2 jaar eerder worden behandeld, waarom 50% der kosten a 3695.20 of 1847.60 als watersnoodschade op de Kap. Dienst wordt geboekt. Het restant kan uit te post op de gewone dienst worden be taald welke ruimte biedt. Met de Prov. Waterstaat is hierover overleg gepleegd, Hetzelfde gedt voor de Hoofdstraat te Capelle, welke 1 jaar eerder wordt be handeld en waarvoor 25 der kosten van de slijtlaag a 1860 of 465, ver meerderd met 400 voor herstel van verzakkingen of tezamen 865 ten laste van de post watersnoodschade wordt ge boekt. 15. Mededelingen. 16. Rondvraag. 17. Sluiting. van „De Echo van het Zuiden". OF TE WEL DE WONDERLIJKE BELEVENISSEN VAN PIETER BAKKER. 1) HOOFDSTUK I. Pieter Bakker komt te laat. Pieter Bakker had het niet ge loofd van die erfenis. Hij wist wel dat oom Ted indertijd naar Ame rika was vertrokken om fortuin te maken, hij wist dat oom Ted dood was. Maar dat de goede man schoon tweehonderdduizend dol lar met warme worstjes had ver diend, en die hele erfenis aan zijn verweesde neef Pieter had nage laten, dat wilde er bij de gelukkige erfgenaam niet in. Slechts heel langzaam drong 't tot hem door, dat er t6ch wel eens iets van waar kon zijn. Maar hij durfde zich niet overgeven aan toekomstdromen. Hij ging iedere morgen naar kantoor, maakte daar steevast half negen zijn entree en verrichtte de hem opgedragen werkzaamheden onder het knorrig toezicht van meneer Dikmans, die zich financier noemde, maar nau welijks 't hoofd boven water hield. Gisteravond was Pieter bij de notaris geweest, die hij had opge dragen alles voor hem in orde te maken. Hjj had stukken getekend, zoveel dat hij er de tel van kwijt raakte en had geen flauw benul van wat er in stond. Hij vertrouw de dat de notaris 't wel goed zou maken. Tenslotte had hij een chequeboek gekregen van een bank in de stad en was hem mee gedeeld dat daar voorlopig een crediet van honderdduizend gul den voor hem openstond. Ver dwaasd en verdoofd had Pieter het aangehoord, maar het drong niet tot hem door. Hij droomde maar. Morgen, als hij wakker werd, zou hij wel merken dat de werkelijkheid net zo kaal en leeg was als altijd. Omdat hij niemand anders had waarmee hij van gedachten kon wisselen dan zijn al te nieuwsgie rige hospita, ging hij die avond gewoon naar bed, at 's morgens zijn boterhammen met jam en kaas, dronk z'n schrale thee en begaf zich, als altijd om tien »over acht precies, naar kantoor. Pieter was een man van vaste gewoonten en het kwam niet in zjjn hoofd op er van af te wijken. Hij zou vanavond, als hij thuis kwam, wel eens rus tig nadenken, wat hij met al dat geld zou gaan doen. Hij sloeg de hoek van de straat om en stond opeens van aange zicht tot aangezicht met de nota ris. Wel wel meneer Bakker zei die met al het respect voor de belangrijke cliënt U bent ook al vroeg op pad 't Kantoor begint om half ne gen, meneer zei Pieter bedeesd met een angstige blik op de klok boven de horlogewinkel in de straat en meneer Dikmans is niet makkelijk als ik te laat ben. Dat is trouwens nog maar twee keer gebeurd, een keer toen het zo glad was, weet U wel De notaris keek zijn cliënt ver baasd aan, haalde langzaam zijn zakdoek voor de dag en snoot om slachtig zijn neus, om enigszins van zijn verwondering te beko men. 4 U gaat gewoon met Uw werk door informeerde hij op onge lovige toon. Natuurlijk antwoordde Pie ker verwonderd dat zal wel moeten Het moet natuurlijk helemaal niet sprak de notaris ik ge loof haast, meneer Bakker, dat U zich niet realiseert dat 'n man als U het niet meer nodig heeft, naar kantoor te gaan. U bent een man in bonus, U hebt honderdduizend gulden op de bank.... honderd duizend gulden, meneer Bakker, en dan zwijgen we nog van de twee en een halve ton die ik voorlopig in snel converteerbare papieren voor U heb belegd. De notaris keek Pièter eens aan en begon iets te begrijpen. Meneer Bakker, U en ik moeten eens even praten. Vanavond.... begon Pie ter angstig. Nee, nu. Hij trok zonder complimenten de tegenstribbelende Pieter mee. Hier in „Du Com merce" hebben ze al vroeg koffie en daar gaan wij even een kopje drinken. Maar ik kom.... streefde Pieter tegen. Te laat op kantoor. dat is zo erg niet deze keer, zelfs al is het niet glad, merkte de nota ris ironisch op. Heus meneer Bakker, we moeten even met el kaar praten. Pieter zat met kloppend hart achter zijn kopje koffie en luister- 'de naar zijn raadgever. Ik zal het kort maken, me neer Bakker sprak de notaris -maar ik wil U een raad geven, die U kunt aannemen of verwer pen. Hoe lang pit U op dat kan toor Reeds twintig jaar, al van af mijn zeventiende jaar, meneer de notaris. En als het niet te onbeschei den iswat verdient U nu Tweehonderd gulden in de maand, meneer de notaris. Da's niet vet. Ik kan er van komen, en me neer Dikmans zegt dat ik blij mag zijn dat hij me er voor kan hou den. Je kunt de sloot dempen met kantoorbedienden vandaag de dag. Meneer is niet makkelijk, maar ik ben er nu al zo lang. Weet U wat ik zou doen als ik U was vroeg de notaris. Ik zou vandaag naar kantoor gaan en tegen meneer Dikmans zeggen zoekt U voor mjj maar een ander. En ik zou eens op m'n gemak gaan uitkijken naar iets waarmee U zich bezig kunt houden, waar uw eigen baas bent. Ik wil U graag adviseren Maar een man met drie en een halve ton hoeft niet op een kantoor te gaan zitten om daar tweehonderd gulden in de maand te verdienen. Ik zal er over denken be loofde Pieter. Het denkbeeld, naar meneer Dikmans te moeten gaan en hem dat allemaal te vertellen, benauwde hem. Meneer zou toch al in een slecht humeur zijn, om dat hij zo laat was. Hij nam snel afscheid van de notaris en spoed de zich heen. Zijn raadgever keek hem na. Lopen, lopen peinsde hij overluid -anders kom je nog te laat, man, en dan zit er wat voor je op Ik geloof dat de heer Bak ker nog altijd denkt dat hij droomt. Het wordt tijd dat iemand hem eens in de arm knijpt. De heer Dikmans zat inmiddels in een verre van opgewekt humeur achter zijn bureau in het privé- kantoortje en keek naar de klok. Ik gooi die Bakker er uit beloofde hij zichzelf. Is dat een tijd van op kantoor te komen Ik kan het zonder hem wel af, een flinke jongste bediende of 'n typiste is voor mij genoeg. Mooie gelegen heid om hem er uit te smijten. En '«Is ie erg aanhoudt, dan zal ie met ieen beetje minder salaris genoe gen moeten nemen. De heer Dikmans had een vin ger in tal van zaakjes, die hem over 't algemeen meer verlies dan winst opbrachten. Maar nog meer verliezen leden de simpelen, die Uin goed vertrouwen hem de behar tiging hunner zaken toevertrouw den. Dat aantal dunde inmiddels gestadig, en Benedictus Dikmans zat zich, nagelbijtend, af te vragen, welke weg hij moest bewandelen om weer eens een goede slag te slaan. Juist toen hij tot de conclusie gekomen was, dat hij er althans op 't ogenblik geen gat meer in zag, repte zich het onderwerp van zijn gedachten het kantoor binnen, trok snel zijn jas uit en schoof achter de lessenaar, met een ge jaagde blik naar de klok. Dikmans liet er geen gras over groeien. Hij beende het kantoor binnen. Als je denkt dat het hier 'n vacantiekolonie is, vergis je je begroette hij met zwaar sarcasme zijn ondergeschikte. Half negen is je tijd, en het is nu bij negenen. Ben je helemaal dol geworden ke rel Wat bezielt je Denk je dat ik je daarvoor betaal Het is de laatste tijd geregeld hannessen met jou. Als je maar weet dat ik het zat ben De notaris heeft me opgehou den, meneer bracht Pieter er schuchter uit. Wat heeft de notaris met jou te verhapstukken bulderde zijn patroon. En moet dat in de tijd van je patroon Je denkt toch niet dat ik om smoesjes verlegen zit, wel Bevend en stotterend stond Pie- ier van zijn stoel op. Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2