KR mSHEÏÏ V EL L00N-0P-ZAND PRESTEERT 'T Eindtlijk kaï Vaktebool WEK de gal BERNDUK gaan uitbreiden IN UW LEVER OP ff ff «raMffpmnai PLOEGiAAS PELLENAARS 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 JULI 1953 6 AAA it) V V ÉiéüÉ»iHiAUlp V aU AUTO-RIJSCHOOL C. J. Vossen Co. NEDERLANDS EERTIJDS EEN VAN BESTE RENNERS ZEER GOEDE RESULTATEN IN HET AFGELOPEN LEERJAAR BURGERLIJKE STAND. Geboorten Anna C. M. d.v. A. M. v. Zelst- v. d. Velden. Hendrik A. J. z.v. J. P. E. Klijn-v. d. Aa te Loonopzand. Maria M. d.v. L. J. J. Bijnen-v. Helden. Petronella A. C. 'd.v. J. Schuurmans-van Huut. Johanna C. d.v. C. M. Mandemakers-v. Es. Marinus z.v. P. Wagemakers- Zwart. Overlijden Francijna de Wit 84 j. wed. van A. van Boxel. Huwelijks-Aangiften J. B. E. Schueler 26 j .te Vlaar- dingen en M. G .van Iersel 24 j. te Waalwijk H. A. Th. Hulshof 25 j te Lichtenvoorde en A. M. Kolster 20 j te Waalwijk A. Th. Bekke 24 j te Loon op Zand en H. A. Cas- teleijns 30 j te Waalwijk. Huwelijken Chr. v. d. Mast 22 j te Sprang- Capelle en B. W. A. v. d. Sanden 19 j te Waalwijk J. Wilhart 32 j Vlijmen en E. A. Bruurmijn 30 j te Waalwijk A. J. G. Dingemans 26 j te Loon op Zand en J. G. J. v. Brunschot 22 j. te Waalwijk. U zult 'g morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter'» Leverpilletjes. Ingekomen A. P. de Kort van St. Michiels gestelM. Hilgardenaar van Doorn H. van den Aker van Vlij men A. W. Kivits, echtg. v. Hui ten, van Vlijmen. Vertrokken M. Hornes naar 's-Hertogenbosch Th. M. Verhoeven, echtg. Bruur mijn naar Vlijmen A. G. Arend- se naar Eethen C. Stoutenburg naar Vlijmen M. J. van Boxtel naar Haaren N.B. J. M. Kuijs- ters en gezin naar Waspik G. j Manders naar Cuyk c.a. 1 BIOSCOOPPROGRAMMA. MUSIS SACRUM. „With a song in my heart". In deze musical speelt Susan Hay- ward de rol der beroemde Ameri kaanse chansonnière Jane Froman, die in 1930 aan het begin van haar carrière staat en dan door een man die zelf geen artist is, maar voor haar 'n grote zakelijke steun, voor uitgeholpen wordt. Zij trouwt met hem, maar het huwelijk is niet ge lukkig. Wanneer ze tijdens de twee de wereldoorlog naar Europa vliegt om voor de troepen te gaan zingen, stort het vliegtuig neer en dan be gint er een lijdensweg voor de zan geres, wier been na haar ontslag uit het ziekenhuis niet geheel blijkt te zijn genezen. Bovendien weifelt haar hart tussen trouw aan haar echtgenoot en liefde voor de piloot van haar vliegtuig. Men is getuige va nhaar triomfen, haar moeilijkhe den, haar lijden en haar strijd. Ten- slootte hervindt ze het geluk in haar succes en in de liefde. Voor lieden met een gevoelig hart, die van songs houdt, een film waar ze hun hart aan kunnen opha len, als ze tenminste veertien jaar zijn. De vertoningsdagen zijn Vrij dag, Zaterdag, Zondag en Maandag. „Toen stond de aarde stil". Wie deze film, die Dinsdag en Woensdag draait, gaat zien, ver wacht natuurlijk sensatie, en te recht. Of men moet het gewoon vin den dat midden in Washington een geheimzinnig ruimteschip landt met aan boord een wezen van een an dere planeet, dat met een vredes- zending naar de aarde komt. Dat wezen heeft echter ook een robot bij zich, die hele legers aan kan en de aarde desgewenst kan vernietigen. Als de aarde de vredesboodschap niet aanvaardt wat wilt ge en het wezen door troepen zelfs do delijk wordt gewond, scheelt het geen haar of de robot gebruikt zijn vernietigende macht. Drie woorden echter, gesproken door een vrouw, die de zending van de ruimteman kent, redden de wereld van de on dergang, waarna ze haar waarschu wing toch nog krijgt. Het is een bui tengewone actuele film, die Robert Wise heeft gemaakt en die onge twijfeld spreekt tot de verbeelding van de hedendaagse mens. Veer tienjarigen en ouderen kunnen gaan kijken naar deze Jules Verne-ge- schiedenis van het witte doek. NAAR DE MISSIE. De Eerwaarde Zuster M. Wiro in de wereld Marie Rombouts geboren 9 November 1925, Markstraat 75, Kaats heuvel, gaat 24 Juli a.s. met het Motor schip Oranje naar Indonesië vertrekken. Zuster Wiro trad in de Congregatie Van de Zusters van de H. Familie en Aanbidding te Baarlo (L.) en zal op Borneo als onderwijzeres haar aandeel krijgen in de kerstening der aldaar wo nende inlanders. Voor wie Zuster Wiro kennen en de gelegenheid te baat willen nemen nog even afscheid te nemen, kun nen we mededelen, dat zij. Maandag' en Dinsdag 20 en 21 Juli in de ouderlijke woning vertoeft om Woensdag 22 Juli naar Baarlo af te reizen, van waaruit zij de grote tocht naar de Missie onder neemt. DUIVENSPORT. De K.P.V. vloog Zondag met 72 oude duiven vanuit Corbeil, waar de duiven om 6,20 uur v.m. gelost werden. De eer ste duif werd om 10-31-37 uur v.m. ge constateerd. De uitslag was: 1, 8, 14, 16, 20 Fr. v. d. Assem; 2, 18 Jac Vloemans; 3, 19, 21 J van Riel; 4 Jos van Dongen; 5, 22 C. Moreval; 6 J. van Heeswijk; 7, 10 A. Schrauwers; 9, 23 D. Mateijsen; 12 B Remmeren; 13 M. Brokx; 15, 17 L. van Geel. R.K. BOND BEJAARDEN EN GEPENSIONEERDEN. Een zestigtal oudjes had gevolg gege ven aan de uitnodiging van het bestuur van de K.A.B. om ter vergadering te ko men in de grote zaal van de Gilden bond om de oprichting van een afdeling Kaatsheuvel van de R.K. Bond van Be jaarden en gepensioneerden in overwe ging te nemen. En enthousiast werd reeds op deze eerste bijeenkomst besloten tot de oprichting over te gaan Na de opening en een welkom door de heer J. Beerens, voorzitter van de 'K. A. B„ vanwaar het initiatief is uitgegaan, kreeg de heer G van Unik, diocesane voorzitter van de Bond het woord, om het doel van de Bond uiteen te zetten. In duidelijke woorden zétte de heer van Unik dit doel uiteen, dat in korte woorden saamgevat de behartiging van de belangen yan onze oudjes inhoudt, met de bedoeling hun ook een passende ontspanning in hun vrije tijd, vooral ge durende de wintermaanden, te verschaf fen. Waar o.m. in Waalwijk deze bond reeds keurig werk verricht, kan onge twijfeld ook Kaatsheuvel hetzelfde be reiken, want zeker is, dat deze instel ling de grote sympathie van de burgerij ontvangt. Aandachtig werd de uiteenzetting van de heer van Unik beluisterd en direct werd een voSrlopig comité benoemd om de leiding te aanvaarden. De heren J. Heeffer, M. Verharen, H. van Heesch en C. van Dijk werden met een aan te wijzen lid van de KA.B. met de leiding belast. Pastoor de Klijn, de Geestelijk Advi seur van de KAB, stelde zich in een van humor tintelende speech reeds als candidaat voor de vereniging beschik baar op conditie, dat er niet gemopperd, zeker niet gekankerd zal worden. Met enthousiasme begonnen ziet hij de afd. Kaatsheuvel, die hij gaarne voor lopig ondergebracht ziet in de compar timenten van de K.A.J,, reeds binnen en kele jaren behuist in een eigen riant gebouw achter de grote Gildenbondszaal. Dat is te bereiken als met durf en moed en in goede samenwerking de zaak wordt aangepakt. NAAR 'T CONCOURS. De gang naar de muziekconcoursen zit er momenteel in Kaatsheuvel wel in. Zondag zijn het de Harmonie van het Kon. Muz. Gez. Euphonia en de Kon. Erk. Harmonie St. Jan uit Berkdijk, die beide gaan deelnemen aan het R,K. Fe deratief concours, dat te Goirle wordt gegeven. Beide corpsen komen uit in de lste afdeling, zodat beide hetzelfde ver plichte nummer hebben ingestudeerd, n.l. Peter Pan Ouverture-Ballet van Gus de Roeck. Als eigen keuze werk speelt Eu phonia de Ouverture Romantique van Keler Bela en St. Jan Fête au Trianon van Fr. Popy. Er is duchtig gestudeerd bij beide harmonieën. Toch durven wij ons niet aan een voorspelling wagen, want de werken, vooral Peter Pan zijn zwaar en de jury niet vrijgevig. Er wordt heus niet met eerste prijzen ge smeten. Wij wensen beide koren het beste succes toe, de naam van het corps en de plaats tot eer. MUZIEK IN DE EFTELING. Het bestuur van de Stichting Natuur park De Efteling Iaat niets na om de belangstelling voor ons uniek recreatie langstelling overdag zo groot, dat zij op oord nog steeds te vergroten. Is deze be- sommige momenten niet verzet kan wor den, ook bij avond gaat die crescendo, nu de grote restauratie klaar is en er dus voor de avondbozoekers gelegenheid bestaat daar een rustig zitje te nemen. Nog zal de stroom Van avondbezoekers stijgen, als kennis genomen wordt van de grote plannen, die in uitvoering zijn, bij dit Restaurant «geregeld avondconcer ten te doen geven door de beste corpsen uit het land. Reeds is het béstuur er in geslaagd voor de maanden Juli en Au gustus een 12-tal eerste-klas corpsen te engageren. Voorlopig ziet het programma er als volgt uit: 22 Juli Oefening en Uitspanning, Beek en Donk; 26 Juli Marinierskapel der Kon. Marine, Rotterdam; 29 Juli Sophia's Vereniging Loonopzand; 1 Aug. Harmo nie Mauritsmijn Geleen; 5 Aug. Juliana, Waalre; 9 Aug. Fanfare Kunst Adelt, Hapert; 12 Aug. Sub Umbra, Meerveld- hoven; 16 Aug. Augustus-Schutterij, En schedé; 19 Aug. Kolpings Zonen, Bergen op Zoom; 23 Aug. De Bazuin, Dord recht; 26 Aug. Kon. Harm. Deurne te Deurne; 29 Aug Harm. Orpheus, Til burg. AAN EEN VOORZITTER, DIE HEEN GING. In een onzer vorige nummers meldden wij, dat de heer Sjaak Smit heenging als voorzitter van de RKVV Desk. We de den dit met korte woorden van lof voor wat deze eminente voorzitter voor onze voetbalclub tijdens zijn voorzittersschap deed. 't Is voor de outsiders echter ook wel eens aardig te kunnen kennis ne men, wat in het clubblad van Desk een der Dessers, onder de letters G. W. over de oud-voorzitter schrijft. We lezen in het nummer van 9 Juli j.l.: Kaatsheuvel Tel. 2486 Afscheid van onze Voorzitter. Ere, wie ere toekomt! O neen, het bericht kwam niet als een donderslag op ons neer. Wij zagen en wij voelden het al wel, dat we binnen kort onze voorzitter zouden gaan verlie zen. Zijn gezondheidstoestand was name lijk van dien aard, dat we eigenlijk niet langer aanspraak mochten maken op zijn functie als voorzitter van onze vereni ging. Toch trof ons nog min of meer de mededeling van onze Geestelijk Adviseur, Pastoor de Klijn, tijdens de korte pre- dicatie onder de Desk-mis, bij gelegen heid van onze 23ste jaarvergaderig, dat onze voorzitter onze club zou gaan ver laten. Dit bericht kwam eigenlijk toch nog onverwacht. Wij waren het eigenlijk zo gewoon: Voorzitter Smit en Desk, dat was één woord; wij zouden het haast zo uit kunnen drukken: al wat indertijd Lotsy betekende voor de Nederlandse voetbalwereld, dat was Sjoak Smit voor Desk. Immers, haast van het begin af aan, heeft hij deel uitgemaakt van het Bestuur en onder zijn leiding is onze voetbalver eniging geworden wat zij thans is: een stevige gezonde 2de klasser. Om het nü allemaal te gaan opsommen, wat hij voor onze club gedaan heeft, zou on doenlijk zijn, want dan zouden we er wel was, die de voorzittershamer op tact volle wijze wist te hanteren. En dat wil ik hier even memoreren, de talloze ver gaderingen, bijeenkomsten en mentale trainingen, welke onder zijn leiding ge houden zijn en waar men vol bewonde ring kon genieten van zijn „gesproken woord". De speeches, altijd gehouden op een vlotte en rustige manier en waar ieder dan het zijne van kon meenemen. Waren er „brandende kwesties" in de club, de voorzitter loste deze op tot ieders voldoening. Als het slecht ging in de vereniging en iedere vereniging maakt zijn „downs" mee dan was het onze voorzitter, die het moreel van de leden zo wist op te voeren, dat het weer dra op het oude peil was. Waren er finantiële moeilijkheden, dan klaarde hij ook deze kwesties wel op. De clubavon den werden door onze leden niet altijd bezocht, maar de voorzitter was aan wezig, desnoods liet hij daarvoor een huiselijk feest staan. Maar bovenal moe ten wij in hem prijzen, dat hij altijd als eerste eis op de voorgrond stelde de sportiviteit en dan het resultaat. „Draagt de naam „DESK" en de plaats Kaats heuvel waardig uit op alle sportvelden, speelt op de eerste plaats sportief en fair en komt er dan een overwinning bij, dan is 't nog mooier". Dit waren altijd zijn woorden op de mentale trainingen. Veel, oneindig veel heeft hij belangeloos ge daan voor onze vereniging, omdat hij hierin zag 'n mooie en gewilde ontspan ning voor de Kaatsheuvelse jongelui. De club is in die 20 jaren onder de gelijke leiding gegroeid, vanuit de onder afdeling tot aan de op een na hoogste sport van de ladder, n.l. de 2de klas KNVB, die speelt in een accomodatie waar vele clubs jaloers op zijn. Thans geniet onze club de populariteit van ge heel Kaatsheuvel en omstreken. Dat wij het zo ver hebben kunjfen brengen, moe ten wij heel zeker voor een groot ge deelte op het saldo van de oud-voor zitter schrijven, die de club zo hoog heeft opgevoerd. En thans gaat hij ons verlaten, omdat zijn gezondheids toestand het niet langer toelaat, hoewel wij zeker weten, dat hij dit besluit on gaarne heeft genomen, want zijn hart blijft bij Desk. Onder deze omstandig heden mogen wij echter niet langer ge bruik maken van zijn krachten, al zien wij hem ook node vertrekken. Mijnheer de Voorzitter, vanaf deze plaats willen wij dan onze hartelijke dank overbrengen voor al hetgeen gij in deze jaren voor onze vereniging hebt gedaan. In de jaarvergadering werd door alle le den het voorstel aangenomen, om te zijner tijd U een stoffelijk blijk van waardering aan te bieden. Hiertoe zal de kleinste junior tot de oudste senior zijn steentje bijdragen, een bewijs, dat U de sympathie genoot van alle leden. Moge dit cadeau straks 'n ereplaats in uw huis krijgen en dat het altijd dé herinnering moge opwekken aan de tijd, dat U was' in ons geliefde Desk. Verder wensen wij li tevens een algeheel herstel toe, en mochten wij onverhoopt nog eens ooit bij U aankloppen voor een of andere gelegenheid, dan hopen we dat niet te vergeefs te doen, maar hier twijfelen wij niet aan. Mijnheer de Voorzitter, nog maals onze welgemeende dank, namens alle leden. G.W. AGENDA. Vrijdag 17 Juli 78.30 uur n.m. in- manden duivenvlucht Vilvoorde. Vrijdag 8 uur n.m. repetitie Harmonie Kon. Muz. Gez Euphonia. Zaterdag namiddag slotrepetitie Con- courswerken Harm. Kon. Muz. Gez. Eu phonia en Harm. St. Jan. Zondag deelname aan het Concours van de R.K. Fed te Goirle door de Har monie van het Kon. Muz. Gez. Eupho nia en de Kon Erk Harm. St. Jan. Maandag 8 u n.m. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo. Harmonie St. Jan op concours. A.s. Zaterdag 18 Juli zal de drumband van de Kon. Erk. Har monie St. Jan om half 5 n.m. deel nemen aan het R.K. Federatief concours te Goirle (Tilburg). Zij komen uit in de 3e afdeling. Zij brengen twee verplichte marsen ten gehore. Stilstaande wordt uit gevoerd de Schotse mars, lopende de modelmars. A.s. Zondag zal de Harmonie St. Jan deelnemen aan het Federatief concours in de le afdeling. Als verplicht nummer het zeer moeilij ke werk Ouverture-ballet „Peter Pan' van Gus de Roeck als vrij nummer werd „Fête au Trianon" van Francis Popy gekozen. Wij wensen de drumband en de harmonie van St. Jan komende Zondag veel succes toe. Uitslag sterrit Toneelclub .,Don Bosco". De sterrit die j.l. Woensdag bo vengenoemde toneelclub uitge- schrèven had, is met veel enthou siasme door hun leden gereden. Dat de rit niet zo eenvoudig was, blijkt wel uit het feit dat geen en kele de finish bereikte zonder strafpunten. De uitslag is als volgt: le prijs Th. Sins en P. Sins 2e J. v. Wanrooy en C. Smits. Agenda. Vrijdag 17 Juli 8 uur n.m. repe titie Harmonie St. Jan Vrijdag 17 Juli 7.30 uur n.m. re petitie parochieel Zangkoor St. Ce cilia in de R.K. Jongensschool Zondag 19 Juli 11.30—12.30'uur leesbiblioiheel in het patronaat. Van 56.30 uur Jongenspatronaat voor jongens van 12 tot en met 15, van 7.30 tot 9 uur voor jongens boven de 15 Bekroning. Onze dorpsgenoot, de heer P J Vera, behaalde j.l. Zondag op dé Internat. Kampioenschapstentoon stelling te Tilburg met zijn Bar- sio's „Rindo van Oldebert" reu in de „Open klasse" de le prijs z' g. en ontving tevens als op eenna de beste nog een speciale prjjs. Met zijn Barsio reu Boris v. d. teppenjager in de „Nieuwelings- klasse de le prijs g. Geslaagd. Dinsdag 14 Juli slaagde alhier voor het diploma Huishoudkunde Dmy Berends, Corry Brands, Toos Coomans, Sjaan Creutz, Corry Frii- her, Adry v. d. Hoven, Corry v Laarhoven, Nelly v d. Lee Riet v d. Leur, Zus Maas, Zus v d Nieuwenhuizen, Jo v. Noije, Riek v. d. Velden, Johanna Verhoeven en Jo v d. Ven. ioi triomfen leidl hij nu z'n mannen tot triomfen in de Tour de France (door Kick Morris). Wanneer heel sportminnend Ne derland in deze dagen met hart en oor aan de radio hangt en de couranten stuk leest om vooral niets te missen van die monster- wielerrit, die jaarlijks weerkeert en die men Tour de France noemt, dan gaat dit in eerste instantie om op de hoogte te blijven met de prestaties van de Nederlandse ploeg die in deze ronde meerijdt. Er is nog geen Ronde van Frank rijk geweest, die in Nederland zo veel enthousiasme heeft gewekt als deze tour van 1953 en hiervoor wa ren twee redenen. Ten eerste deed Nederland voor het eerst mee met een complete ploeg, bestaande uit tien renners (en dit was op zich al een hele eer, want tot nog toe waren wij altijd met een klein ploegje uitgekomen, dat weinig mogelijkheden bood). Op zichzelf wilde het uitkomen met een volle dige ploeg nog helemaal niet zeg gen dat wen nu ook successen zou den hebben. Maar dit is nu het tweede punt van Nederlands en thousiasme, dat, eigenlijk een beet je tegen alle verwachtingen in, de Nederlandse ploeg het zo buiten- enige clubbladen mee kunnen vullen, Inwoon goed doet en zich tot op maar we weten allemaal, dat hg een man' u heden kan meten met de andere ploegen en zelfs door insiders tot een der gevaarlijkste wordt gere kend. Het eigenaardige is echter, dat geen van onze renners gerekend kan wórden tot de favorieten van de Tour de France. Hoe is liet dan mogelijL, dat onze ploeg zo ge vreesd is en tot. zulke buitengewo ne prestaties in staat is Een man op de achtergrond. De oorzaak hiervan moeten wij achter de schermen zoeken. Ter wijl in de andere ploegen een ze kere concurrentienijd beslaat tus sen verschillende prima renners van zo'n ploeg, wij noemen bij voorbeeld de strijd tussen Schaer en Hugo Koblet in het begin van de wedstrijd en van Magni en Bar- tali enzovoort, heerst er in de Nederlandse ploeg een grote een heid. Geen van de jongens gunt de andere het succes niet, daarente gen werken zij er allen aan mee om, ieder op zijn plaats de beste man van de ploeg de gunstigste re sultaten te laten behalen. En die beste man kan de ene dag die en de andere dag weer een ander zijn. Hierdoor komt het dat de Neder landse ploeg hoog geplaatst staat in het algemeen klassement en het mogelijk was dat vier Nederlan ders op een gegeven dag bij de béste zeven van de étappe behoor den. De opmerkelijke Nederlandse successen zijn voor een groot deel te danken aan één man, die niet op een fiets, maar in een jeep met de Tour meerijdt en dat is Kees Pellenaars, de ploegbaas. Hij is 't, die als het ware de hersens van de Nederlandse ploeg in zich verenigt. Al meerijdende geeft hij zijn tips en regelt hij de strijd, terwijl hij 's avonds zijn ploeg instructies geeft voor de volgende dag. Wie is Kees Pellenaars Kees Pellenaars werd geboren op 10 Mei van het jaar 1913 en werd in het plaatsje Ter Heide timmerman. Niemand had toen kunnen vermoeden, dat zijn naam nog eens algemene bekendheid zou geniet op wielersportgebied. In 1933, twintig jaar oud, be gint Kees met het wielrennen als nieuweling en aanvankelijk met teer matig succes. In 1934 werd hij amateur en toen waren de rol len ineens omgekeerd. Hij won op schitterende wijze de Ronde van Brabant en dit was een wel zo opmerkelijk succes, dat men hem aanzocht voor het rijden van het wereldkampioenschap 1934, dat in Duitsland verreden zou worden. De snel opkomende ster Pellenaars' zorgde in Leipzig inderdaad voor een Nederlandse zege en hij werd wereldkampioen in een enerveren de strijd voor de Fransman De- forge, die in die tijd favoriet was. Daarna is Pellenaars prof ge worden op de baan. Hij vormde met Braspenninx een koppel. La ter reed hij met Slaats en de be kende koppelgenoot van Pijnen burg, Wals. Hij reed verschillende zesdaagsen met succes. In 1936 werd Pellenaars Neder lands kampioen op de weg voor profs. In de oorlog ging Pellenaars weer over op wegwedstrijden en ook hier sloeg hij een opmerkelijk figuur. Het einde. Ongeveer 3 jaar geleden kwam voor Pellenaars echter het nood lot. In een wedstrijd in Duitsland kwam hij te vallen en de gevolgen waren zeer ernstig. Na geruime tijd in het ziekenhuis te hebben gele gen, was hij in zoverre opgeknapt, dat hij weer normaal in het leven meekon, maar voor de wielersport was hij als actief beoefenaar ver loren. Piet van Ierland en Pijnenburg vroegen hem of hij interesse had om de Nederlandse ploeg voor de Tour de France te leiden en Pel lenaars stemde toe. Van die tijd af is Pellenaars de ingenieuze leider van de Nederlandse ploeg gewor den en onder zijn leiding verovert pl°eS ieder jaar meer opmer kelijke successen. Was het verleden jaar het vero veren van de gele trui door Wim van Est, dit jaar is de ploeg weer een stapje verder gegaan en al heeft geen van onze jongens dan ook tot op heden de gele trui ge dragen, de plaatsen en de presta ties zijn dermate, dat men van een geweldig succes mag spreken, ook al zouden de komende dagen een terugslag te zien geven. Wat er tot op heden door de Ne derlandse ploeg werd gepresteerd onder de sublieme leiding van Peil, zoals hij doop zijn vrienden wordt genoemd, maakt de hele wedstrijd voor ons al goed. Wanneer wij de laatste jaren voor U een verslag gaven van de diplo ma-uitreiking aan de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoen industrie en van de sluiting van het cursusjaar, dan konden we altijd de langzamerhand tot ergernis groeiende wrevel weergeven van de di recteur over het feit, dat de goedkeuring van de zo zeer nodige uit breiding zo lang op zich liet wachten. T hans echter kon de directeur in zijn speech meedelen, dat enkele weken geleden inderdaad de vereiste goedkeuring voor de uitbreiding was ontvangen, dat de plannen aanbe- stedingsgereed worden gemaakt ên dat hij goede hoop had dat bij het sluiten van het komende cursusjaar de nieuwe uitbreiding gereed zou zijn. Dit en de goede resultaten die de leerlingen, speciaal de looiers, die allen geslaagd waren, hadden behaald, stempelden de gistermorgen ge houden bijeenkomst tot een zeer prettige. HET ONDERWIJS ZAL NU IN EEN BETERE VORM GEGEVEN KUNNEN WORDEN. Bij deze plechtigheid, die plaats vond in een der lokalen van de school, waren aanwezig de Edeachtbare Heer Burge meester J. L. P. M. Teijssen, voorzitter van het schoolbestuur en enkele heren leden van dat bestuur, de heer F. Man- naerts als rijksgecommitteerde, de heren leraren en de leerlingen. Directeur Ir Roelofs Reijrmans hield de openingsrede: Op deze jaarlijkse bijeenkomst heet ik U allen hartelijk welkom en ik wil er daarbij gaarne uiting aan geven, dat ik de aanwezigheid van de Voorzitter en enige leden van het Bestuur van de school zeer op prijs stel. Door hun aan wezigheid tonen zij weer eens de bijzon dere belangstelling, welke zij hebben voor alles wat de school betreft. Bijzon der verheug ik mij ook over de aanwe zigheid van de heer F. Mannaerts, die hier de beide Rijksgecommitteerden ver tegenwoordigt. Ik heb alle reden om hem en de héér van Gijn, die hier niet aanwezig kan zijn, op deze plaats nog eens hartelijk te danken voor al het werk, dat door hen beiden in het be lang van de school werd verricht. Na een woord van dank en welkom aan de vak- en streekpers, zei de direc teur U allen zult begrijpen, dat ik deze bijeenkomst steeds met vreugde tege moet zie, want mij is daarbij een bijzon der pleizige rol toegeschreven. Men ver wacht immers van mij, dat ik hier de getuigschriften, althans de bijbehorende cijferlijsten, uitreik en dat betekent, dat ik vele verheugde gezichten bij mij zal zien. Ik zal dat dan ook gaarne doen, maar ik wil toch niet nalaten daarvoor nog enkele algemene voor de school be langrijke punten naar voren te brengen, welke ik onder ieders aandacht zou wil len zien gebracht. Het eerste punt, dat ik U zou willen bespreken is wel bijzonder belangrijk i enige wéken geleden heeft de school be richt ontvangen, dat de reeds zo lang gewenste uitbreiding en verbetering van de praktijkruimte van de afd. Lederbe reiding nu werkelijk zal plaats hebben. De volledige goedkeuring werd verkre gen en men is op het ogenblik bezig het al zo lang bestaande plan voor deze uitbreiding gereed voor aanbesteding te maken. Bij vorige hijeenkomsten als de ze, dus in vorige jaren, heb ik reeds ver scheidene keren igezegd, dat ik hoopte en verwachtte, dat die uitbreiding in het daarop volgende schooljaar gereed zou komen (en ik meende dan alle reden voor die verwachting te hebben), maar steeds bleek dan een volgend jaar, dat er nog niets veranderd was. Daarom durf ik het haast niet méér te zeggen, maar ik geloof nu toch werkelijk vrij wel met zekerheid te kunnen beweren, dat de nieuwe praktijkruimten bij de vol gende sluiting van het schooljaar aan wezig zullen zijn. Dat betekent, dat de school dan eindelijk in staat zal zijn het praktijkonderwijs van die afdeling (de afd. Lederbereiding dus) in te richten en uit te voeren, zoals dat werkelijk dient te gebeuren, en dat de vele nu uit de gebrekkige outillage voortkomende moeilijkheden en daardoor wel eens op tredende fouten in het leer niet meer voor behoeven te komen. U zult begrij pen, dat de school zich geweldig over deze beslissing verheugt en daarbij dank baar herdenkt, dat deze zeer noodzake lijke vooruitgang toch allereerst te danken is aan de activiteit en het hardnekkig volhouden van het Bestuur, dat de He ren van de Ministeries in den Haag ten slotte voor zijn argumenten heeft doen zwichten. De directeur vervolgde: Als tweede punt zou ik hier nog even de in dit schooljaar bereikte resultaten willen behandelen. Wanneer ik de re sultaten van het eindexamen bekijk dan durf ik die met het volste recht goed te noemen. Dit recht meen ik te kunnen ontlenen aan het aantal gesaagden, aan de vele goede cijfers, welke op de dade lijk uit te reiken cijferlijsten voorkomen, en zeker vooral aan hetgeen de gecom mitteerden tijdens de vergadering na het examen over deze resultaten hebben ge zegd. Wanneer ik echter de resultaten van de beide eerste klassen bekijk, dan kan ik niet zo onverdeeld enthousiast zijn, want in deze klassen hebben wij enige leerlingen niet kunnen bevorderen.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6