r De avonturen van BIM en BAM De Waalwijkse oudjes in Oirschot OPRUIMING Ji Hinde van Frankrijk ÜOTARi S A SCHAP „DE ECHO" ook UW blad AVOND-NIJVERHEIDSSCHOOL AANGIFTE VAN LEERLINGEN N.V.Schoenfournituren Industrie PERSONEEL jongens en meisjes Fa VAN DER SCHANS 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 JULI 1953 7 AANDACHT VOOR DE NEVENVAKKEN. de dank der discipelen. CORNELIS GERARDUS MAAS witte tuinbank huiskamerlamp Ce gehele inboedel VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. voor de cursus die 1 October 1953 aanvangt. Schoenmaken Metaalbewerking Timmeren Schilderen Electro-Techniek Metselen Curans Lederwaren Cursns V.M.T.O. Rosstenbergstr. 27a Kaalsheuvai vraagt en tevens GROTE SEIZOEN De directeur gaat dan de oorzaken hier van na; een hiervan is dat de voorop leiding van de leerling een belangrijke invloed kan uitoefenen op hetgeen hij op de M.V.L.S. zal bereiken. De stof, wel ke op de M.V.L.S. gegeven wordt, is nu eenmaal zo, dat zij, die aan de nor male toelatingseisen voldoen (dus 3 j, HBS of Mulo B) deze veel gemakkelij ker zullen kunnen bevatten dan zij, die door een toelatingsexamen op de school komen en dat is nogal natuurlijk, want daarom worden die normale toelatings eisen ook gesteld. Van een leerling, die na een toelatingsexamen tot de school is toegelaten, wordt dus meer gevergd en hij zal dus zeker meer energie en dik wijls ook meer aanleg voor exacte vak ken nodig hebben om een werkelijk goed resultaat te kunnen bereiken. Natuurlijk zullen er altijd leerlingen zijn, die uit de praktijk afkomstig zijn en daardoor slechts langs de weg van het toelatings examen op de school kunnen komen en de leraren zullen steeds trachten een der gelijke leerling extra hulp te geven, maar het bovenstaande vormt toch een dui delijke aanleiding om de ouders van toe komstige gegadigden er nog eens op te wijzen, dat het van groot belang voor hun zoons is, wanneer zij tijdens hun vooropleiding die scholen bezoeken, die de juiste voorbereiding geven voor het onderwijs, dat op de vakschool wordt gegeven. Hierna sprak de directeur de geslaag den toe en drukte hen op het hart door hun prestaties in de praktijk de naam van de school hoog te houden. Hij wees hen erop, dat zij er alleen door dit getuig schrift niet waren, maar dat het nu ver der van hun eigen initiatief en energie afhankeijk was, hoever ze zich in de praktijk zouden kunnen ontwikkelen. Hij wekte hen op, de samenwerking, welke gedurende twee jaar bij hen had bestaan, niet verloren te doen gaan, maar de op school gevormde vriendschapsbanden te onderhouden tot steun van hen allen en ook van de inchistrie. Bij de uitreiking van de cijferlijsten, die hij steeds verge zeld deed gaan van een persoonlijk woord, bleken de volgende leerlingen te zijn geslaagd; Afd. Lederbereiding P. J. M. F. Driesen; Hoo Bian Giem; H. H. C. Hulshof; Ko Sian Tjong; Liem Koen Houw; Th. A. Ch. Lokin; G. Man- ders; J. H. G. M. Niessen; M. J. W, A, v, d, Put; R. A. J. Rompa; J. W. Schreu- der; C. J- B. M. Seelen; Sie Tiauw Song; E. Th. Stassen, met lof; C. M. M. Wil lemen. Afd. Machinale Schoenfabricage L. G. M. Berkelmans; J. M. Honen; Th. G. J. Paymans, met lof; P. J. M. van Roozendaal; A, J, G, van Sambeek; W. J. H. M. Sanders; G. J. M, Schut; E, M, A, J, Steenbergen; P, W, J, v d. Velden; H. J. J. Verhey. WOORDEN VAN LOF. Nu U zo even mededeling hebt gedaan van de bereikte resultaten en vooraf ook nog een woord gesproken hebt, aldus richtte de burgemeester zich tot de di recteur, wil ik als voorzitter van het schoolbestuur ook een enkel woord spre ken. Niet omdat dit conventie is, maar meer omdat er enkele zaken zijn die de aandacht verdienen. Op de eerste plaats verheug ik mij met U, dat deze school de inrichting en ac- comodatie zal krijgen die zij behoeft. Het is een lange weg geweest, en ik ben er maar al te zeer van overtuigd, dat in al die jaren dat getracht is de autoriteiten de verlangde weg te doen betreden, veel van Uw energie en Uw uithoudingsver mogen is gevergd. De burgemeester zwaait de directeur dan woorden van grote lof toe, omdat hij de grote promotor is geweest van deze uitbreiding; en evenals de leerlin gen bij het vernemen van de goede tij ding hun enthousiasme luchtten door een spontaan applaus, zo onderstreepten zij ook thans de woorden van de burge meester. Uit gesprekken die de voorzit ter in zijn korte ambtsperiode met de di recteur had gevoerd was hem gebleken, dat het hier een school betreft die een betekende onderwijsinstelling genoemd kan worden. Zich tot de leerlingen richtend, zei de burgemeester hun, niet te menen dat zij een punt konden zetten achter hun alge mene en vaktechnische ontwikkeling; in tegendeel zij dienden rekening te houden met het feit, dat de wetenschap voort durend evolueerde. Hij wenste hun van heler harte geluk met het behaalde di- poma en wanneer zij de goede raad die hun gegeven was niet in de wind sloe gen, dan was hij er van overtuigd dat zij in hun carrière zouden slagen. EEN ZEER GOEDE GEEST. Het was ook duidelijk geworden, de directeur had er ook reeds op gewezen, dat er op deze school een zeer goede geest heerste, een vriendschappelijke geest, en een hartelijke verstandhouding tussen directeur en leraren enerzijds en de leerlingen anderzijds, maar ook tussen de leerlingen onderling. Hier was een keten van vriendschap gesmeed, laat nim mer een schakel in die keten wegvallen, drukte de burgemeester de leerlingen op het hart. Sprekend namens zijn mede-gecom mitteerde de heer van Gijn, richtte de heer F. Mannaerts een woord van ge lukwens tot de geslaagden die het eind punt hadden bereikt, maar betrok ook de directeur en de leraren hierin, omdat het behaalde succes grotendeels op hun schouders kwam. De indrukken die de gecommitteerden hadden van de examens bewogen zich inderdaad in opwaartse richting; en spe ciaal de bijvakken hadden zij omhoog zien gaan. Eigenlijk vond hij bijvak geen goed woord, er was hier sprake van ne venvakken, en de bekwaamheid hierin had men in de tegenwoordige tijd ook zeer hard nodig. Hij besloot dan met de wens, dat de ambitie voor de nevenvak ken nog verder zou toenemen. Het ogenblik was toen aangebroken, dat de leerlingen, of iever de vertegen woordigers van de beide cursussen met al of niet, of min of meer bevende stem men, hun gevoelens uiten. De gevoelens die de schoenmakers bezielden werden onder woorden gebracht door P, van Roozendaal, die medie door zijn aard en door de uitgaansavonden geen spreker was eigenlijk, zoals hij zei, maar die er niettemin in slaagde in enkele woorden directeur en leraren te danken vooral voor de wijze waarop zij les hadden gegeven; zij hadden meer ais een vriend tegen over een oudere vriend tegenover de do centen gestaan. Langer van stof was de heer H. Huls hof, die op ontroerende wijze de spreek buis was van hetgeen de looiers op hun hart hadden. Zijn stem was omfloerst, gelijk hij zei, en niet alleen van aandoe ning omdat zij allen geslaagd waren, al len de nodige kennis hadden weten te vergaren, al zouden dan enkele leerlingen met deze kennis stenen moeten gaan bik ken. Hij feliciteerde speciaal de heer van Herwijnen met de uitbreiding van de looierij en de heer van Herwijnen schijnt zich wel te mogen verheugen in de op rechte genegenheid der heren looiers, want, zei hun spreekbuis, U hebt heel veel voor ons over gehad, U hebt ons de liefde voor het vak speciaal bijge bracht, en dat alles kunnen we U nooit teruggeven, ook niet met een boek, of een kistje sigaren. Echter ook de andere leraren kwamen aan de beurt en zij hoorden zich oprecht door de spreker bedanken; terwijl de di recteur nog een speciaal woord aan zich hoorde gewijd; al was de Maandagmor gen wel eens de beruchte morgen, de leerlingen, die niet alles konden vertellen, alles wat hij voor hen had gedaan. TENTOONSTELLING. Niemand verlangde na al deze wel sprekendheid der leerlingen nog het woord en bijgevolg kon de directeur, die iedere spreker op zijn prettige vlotte ma nier had gedankt en had beantwoord, de aanwezigen uitnodigen hem te vol gen naar de tentoonstellingen die met het eig^n werk der leerlingen waren in gericht. Op de bovenverdieping zagen wij de schoenen, het examenwerk en het vrije ontwerp, en het was te zien hier, dat men terécht tevreden kon zijn over de resultaten. Er was door de leerlingen zeer goed werk gemaakt, dat het aan kijken ten volle waard is en dat alleen maar een goede reclame kan zijn voor het onderwijs dat aan deze school gege ven wordt. Ter looierij waar de diverse gelooide leersoorten lagen tentoongespreid, heb ben wij ons laten inlichten door enkele leerlingen, die niet ales konden vertellen, maar wel ons konden meedelen, dat het leer van een bijzondere kwaliteit was. Hetgeen wij haasten om te bevestigen. Wij wensen bestuur, directeur, leraren en leerlingen van harte geluk met de ko mende uitbreiding, met de bereikte resul taten, we wensen hun een prettige va- cantie die ongetwijfeld wel verdiend zal zijn en voorts veel succes met de volgen de cursussen, die naar wij hopen voor hen, in dezelfde prettige sfeer zullen ver lopen. Nederlanders herstellen zich. De zware Pyreneeën-etappes zijn achter de rug opwindende momenten zyn er geweest in deze 50e tour. Iedere dag opnieuw werd het algemeen klassement door el kaar geschud en iedere dag waren er ploegen die hun tol moesten betalen. De Zwitsers verloren hun favoriet in de eerste bergetappe. Hugo Koblet, die een furieuze jacht maakte op de Spanjaard Le- rone, die als een gems over de ber gen dartelde en met een ruime voorsprong won, al stond hij dan laatste op een na in het algemeen klassement, maar bij een afdaling kwam te vallen en zijn sleutelbeen brak. De Franse regionaal Buchaille stortte in hetzelfde ravijn, waarin van Est twee jaren geleden zijn kans op succes verloren zag gaan. De Nederlanders hebben in de ze tour gereden zonder enig risico te nemen zij mengden zich niet in het gevecht der groten en ook in de tweede bergetappe, die Dins dag verreden werd en waarin Ro- bic in grootse stijl zich onbetwist baar de sterkste toonde, bleven de Nederlanders op het tweede plan; het gevolg hiervan echter was, dat zij allen, waarvan er Zondag vier onder de eerste zeven waren van het algemeen klassement, terugvie len op minder eervolle plaatsen. Maar in de vlakke etappe van Woensdag heeft onze nationale equipe zich weer prachtig her steld. De temporjjders wonnen het toen van de klimmers. 20 renners waren kort na de start zo hard als het kon van stapel gegaan. Drie minuten wonnen de twintig op het peloton, toen sprong van de Ne derlanders van Est weg en het moet prachtig zijn geweest, zoals hy reed. In een temposprint van soms 50 kilometer per uur joeg h(j op de uitlopers, die hij spoedig in haalde samen joegen z(j voort en 'XYi uur eerder dan was geraamd kwamen zy te Albi aan. Twintig minuten voor op het grote pelo ton. Maar er waren meer Nederlan ders die zich lieten kennen in de ze etappe. Op 10 minuten achter deze grote kopgroep, waarin van Est in de sprint ex aequo op de 7e plaats eindigde, kwam een groep van 6 renners, waarin het wit van de Nederlandse truien de boventoon voerde Hein van Bree- nen, Gerrit Voorting, Adri Suyker- buyk en Thys Roks hadden zich aan de bewaking van het peloton 'onttrokken en er voor gezorgd dat deze etappe een mooi succes voor de Nederlanders opleverde. W im van Est steeg van de 22e plaats in het algemeen klassement weer naar de 7e Roks werd weer 14e, Voorting 17e, van Breenen 28e. Wagtmans was na de etappe van Woensdag 29e, hy was er niet in geslaagd zjjn prachtige positie in de zware Pyreneeën te verde digen Suykerbuyk, Nolten en Adri Voorting bezetten resp. de 40e, 44e en de 60 plaats. 'Copyright P. I. B Box 6 Copenhagen. 283. Bim en Bam zitten de hele dag al te vissen, maar er is vandaag geen vis, die byten wil. En nu wordt het zo langzamerhand avond en ze durven in het donker niet naar huis, dus blijven ze in de boot slapen dat is toch ook wel eens leuk, zo'n hele nacht op het water. Ze laten het anker vallen en gaan slapen. Als ze de volgende morgen wakker worden, hebben ze hele maal geen zin om weer te gaan vissen, dus halen ze het anker op. Tenminste, dat proberen ze, maar het gaat niet, het is veel te zwaar. Hoe komt dat nu toch Trekken en trekken en wat komt daar dan boven water Een heel oude kist, die heel lang geleden door zeero vers in het water is gegooid. Gauw openmaken en kijken wat er in zit. Verbaasd wrijven Bim en Bam huri oogjes uit. Jongens, vol met goud Nu hoeft er niet meer gevist te worden, want met zoveel goud kunnen ze alle viswinkels van de stad wel leegkopen. U kunt natuurlijk op boven staande foto's niet zien hoe onze Waalwijkse oudjes zich onlangs tijdens hun uitstapje in Oirschot hebben geamuseerd, 'naar u ziet in elk geval niets dan tevreden gezichten. De foto linksboven is een zeld zame opname van Marietje, het sopraantje van het gezelschap. Zij zingt „Muziek en Zang" en de he ren achter haar onder aanvoering van de feestleider H. v. Engelen, vormen het koor. Eigenlijk moest uw verslaggever daar ook zitten, maar hij moest zich even verwij deren. Niettemin heeft hij in elk geval zijn „visitekaartje" achterge laten, zie maar op de tafel Een aardig tafereeltje geeft ook de foto rechtsboven te zien, hier zit een stukje van ,,'t Klooster" met voorop Marinus, die pas een bui tenlandse reis achter de rug had, maar liefst naar Lourdes, maar die het niettemin in Oirschot toch ook best naar zijn zin had. Onder het toeziend oog van de stoere Waalwijkse verkeerspolitie, zien we op de foto links onder een drietal bekende figuren uit het Waalwijkse leven, die zich hebben laten fotograferen, alsof zij dage lijks voor de lens poseren het laat hun volkomen koud en zij zijn lang niet zo geïmponeerd door de stoere gestalten op de achtergrond, als het Oirschotse jongetje, dat in stille bewondering opkijkt naar deze gestalten. Ten slotte zien we rechts onder de bloem van Oirschot, de jonge boerinnekes in hun spel gadege slagen door het Waalwijkse gezel schap eigenlijk hadden we de dienstertjes ook nog moeten re produceren, maar die stonden ner gens alleen op een foto Overigens zijn deze foto's een sprekend compliment voor de fo tograferende chauffeur die ze maakte en ook voor het comité, dat de tevredenheid op de gezich ten der Waalwijkse Ouden van Da- gen wist te toveren. God zegende ons Huwelijk met een tweede zoon ERIK Bij het H. Doopsel ontving hij de namen Henricus Antonius Johannes Maria H A. M. Schomaker G. M. Schomaker-Horsten Tony Waalwjjk, 16 Juli 1953 Grotestraat 373 Hiermede betuigen wij on ze oprechte dank voor de deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze innig geliefde en zorgzame man en vader Speciaal danken wij H.H. doctoren Langemeijer, Zus ters en verpleegsters van het St. Nicolaas-Ziekenhuis, Zus ters van het Wit-Gele Kruis, H.H. Geestelijken van de St. Antoniusparochie, Directie en personeel van de fa. L. van Drunen, familie, vrienden en kennissen. Wed. P. Maas-Smolders en Kinderen. Waalwijk, Juli 1953. TE KOOP en Adres te bevragen bur. v. d. blad Inschrijving voor een H A. haver te verdelen in 3 partijen staande op het sportterrein van voetbalver. „Sparta" aan de Koesteeg te Sprang op Donderdag 23 Juli a s. des 's avonds te acht (8) uur in het café van dhr A. Bagger man aan het Bruggetje te Vrij- hoeve-Capelle. Condities worden voor de in schrijving bekend gemaakt. te Waalwijk, zal op Woens dag 22 Juli 1853, des nam. 2 uur, ten verzoeke en ten huize van de fam. ADR. BO- NIS, Grotestraat 12 te Waal wijk PUBLIEK VERKOPEN w.o. Radio, uittrektafel, thee kastje, naaimachine, pendule, ledikant, met toebehoren, kabinet, linnenkast, schrijf bureau, harmonium, tafels, spiegels, lampen, glas- aar dewerk, een haard, klokken, schemerlampen, vloerbedek king, gordijnen, serviesgoed, keukenkast, fornuis, vorken, lepels, messen, gasstel, man gel, divanbed met toebeho ren, herenrijwiel, zomede diverse materialen en tim mermansgereedschappen, w.o. een handwagen, kist gereed schap, schaafj es, hand-boor machine, verstekzaag, drijf- machine, touwen qn kettin gen, electromotor, énz. enz. Te bezichtigen op de dag der verkoping van 10-12 uur. Voor de volgende afdelingen (hand-, machinaal. Onder-, bovenwerk) Opleiding A en B diploma (3 jarige) Aanmelding op Maandag 20 en Dinsdag 21 Juli e. k. van 6.30 uur tot 8.30 uur aan de schoot, Engelsestraat 1 te Waalwijk. Ook zl], die de school reeds eerier bezochten, dienen zich opnieuw aan te melden. Verdere inlichtingen bij de directeur Het Bestuur voor alle afdelingen voor de pakkerij. in het bekende schoenmagazijn van de te Sprang, Kerkstraat 70 DAMESSCHOENEN vanaf f 4,95 HERENSCHOENEN vanaf I 8,95 Partij jongens- en meisjesschoenen tegen spotprijzen. Grote partij sandalen tegen sterk verlaagde prijzen vanaf 12,50 Profiteert U Ier allen van en komt zien I ONDERLINGE SCHIETWEDSTRIJD. Woensdag 11 uur onderlin ge schietwedstrijd der gilde St. Crispinus en Crispinionus van Besoijen. Uitslag van de eerste tien 1. W. de Louw 2. J. v. d. Meijs 3. H. v. Dongen 4. B. Hamers 5. A .Schalken 6. H .Mulders 7. J .v. Huiten 8. N. v. Dongen 9. A. v. d. Gouw 10. A. Duquesnoy. 3 uur n.m. Vogelschieten. Na ongeveer 200 schoten was dé tweede hoofdman de ge lukkige die de vogel af had. KOBLET TERUG IN ZURICH. Hugo Koblet, die in de 10e etappe van de Ronde van Frankrijk zo ongelukkig ten val kwam, is Woensdagmid dag uit Cauterets in zijn woonplaats Zurich aangeko men, waar zij ndokter hem nader onderzocht. Koblet heeft nog steeds hevige pij nen in de borstkas en de arts zal een röntgenopname van zijn wervelkolom maken.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 7