Waalwijkse en Langsiraatse Courant BUNGALOW-PARK ZWITSAL gemeentelijke instelling voor maatsch. zorg Waalwijkse architect bouwde CANTECLEERop „DIE HOOGHE HOENDERBERGH" Gemeenteraad Sprang-Capelle Zilveren Legpenning voor de heer J. Kraak Gemeenteraad Drunen Drunen krijgt ondanks bezwaren van het burg. armbestuur MAANDAG 20 JULI 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN ÏIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO UI HET ZÜDEN 76e JAARGANG No. 58 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m,m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDEN STRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" werd een ideaal vacaniieoord. Op het uitgestrekte landgoed „Die Hooghe Hoenderbergh'" in Groesbeek liggen tegen de helling van een 400 meter hoge heuvel kleine bungalows verspreid, boven het groen van de dennen wappert een fiere vlag, er is de volstrekte rust van de ongemoeid gelaten natuur; de Waalwijkse architect A. van Stokkum bouwde hier een aantal bungalows, waarin vacantie- gangers die van de rust van de natuur willen genieten, een on gestoorde recreatie kunnen houden, als zij zich toevertrouwen aan de goede zorgen van Mevrouw van Stokkum, die met enkele helpsters haar gasten op alle mogelijke manieren bedient. REEDS IN DE VOLLE BELANGSTELLING. De heer van Stokkum heeft alles meegezeten; hij vond hier een wer kelijk ideale plaats voor een derge lijk park, een plaats ook die hem ongetwijfeld dierbaar moet zijn, daar zijn vader zich eigenaar noem de van dit uitgestrekte landgoed en een groot deel van de beplanting liet aanbrengen, terwijl hij iedere boom kende en verzorgde. Daar naast heeft de ondernemende ar chitect volledig zijn eigen be- kwaamhied en kundigheid kunnen aanwenden om er inderdaad iets goeds van te maken en bovendien schijnt de heer van Stokkum een dergelijke onderneming in 't bloed te zitten, want exploiteert zijn broer niet het bekende jeugdhotel „Die Hooghe Hoenderbergh", dat op vijf minuten gaans van „Cante- cleer" is gelegen Al deze dingen hebben er onge twijfeld toe bijgedragen, dat hier iets moois tot stand kwam. Architect van Stokkum heeft hier geen dure luxueuse gebouwen neer gezet; integendeel .hij heeft zich volledig weten aan te passen aan de omgeving: de vijf bungalows, die thans gereed zijn doen allerminst de omringende natuur geweld aan, zij liggen daar of ze er altijd al ge legen hebben, of ze daar horen. Er is een grote bungalow," die 'als het ware de machinekamer is van deze als we dit lelijke woord even mogen gebruiken vacantie- fabriek, hier is het bedienende een kleinere betrekken, waarin meer een slaapkamer is voorts is er voldoende bergruimte, wasgele genheid, toilet enz. Het zijn gezel lige witgekalkte huisjes met een rood pannen dak en oök van bin nen doet alles even vriendelijk en fris aankeurige meubels, een aardige wandversiering, frisse stof fering, maken ze werkelijk voor hun doel zeer geschikt. Het is de bedoeling van de heer van Stokkum om ieder jaar een stuk of vier van dergelijke bunga lows te bouwen tot een totaal aan tal van ongeveer veertig zoiets doet men natuurlijk niet ineens, men laat dit rustig zich ontwikke len en groeien. Het is ook de be doeling, dat er een ander hoofdge bouw komt, dat centraal gelegen is, thans heeft men hier een dub bele bungalow voor ingericht. Maar het meest aantrekkelijke van al het voortreffelijke wat wij zagen en meemaakten is de vol komen rust die hier heerst in de ze ideale natuurmen kan op verschillende manieren vacantie houden daar zijn mensen die om op verhaal te komen vertier zoe ken in de grote toeristencentra, waar het gezellige gaan en ko men is van1 veel mensendaar zijn echter ook veel mensen die rust voor zich verlangen en stil te; deze mensen vinden in „Can- tecleer" ontegenzeggelijk hun ideaal. Zij zullen een dankbaar gebruik maken van het initiatief van deze Waalwijkse architect. personeel ondergebracht, hier is de centrale keuken enz. Daaromheen gegroepeerdliggen de 4 andere bungalows, die allen reeds bezet zijn, hetgeen wel bewijst dat deze jonge onderneming reeds volop in de belangstelling staat. Het unieke van „Cantecleer" is dat de gasten nergens zelf voor hoe ven te zorgen terwijl zij toch ge heel op zichzelf wonen. Want van uit het hoofdgebouw worden zij bediend, worden hun bedden op gemaakt en hun vertrekken schoon gehouden. De bungalows zelf zijn uiterst practisch ingericht alles bevindt zich gelijkvloers, daar is een vriendelijke zitkamer, waarin een twee-persoons kantelbed is ge plaatst, er zijn twee slaapkamers met twee bedden boven elkaar, al thans in de grote men kan ook Daarnaast zit men dicht genoeg bij de stad Nijmegen, bij Groes beek, Mook of Berg en Dal om ook de andere manier van vacantie houden af en toe toe te passen. Bij ons bezoek aan „Cantecleer" hebben we met enkele gasten ge sproken en zij waren unaniem in hun lof en in hun waardering van de heerlijke tijd die zij hier door brengen. En een beter compliment voor de heer en mevrouw van Stokkum is er niet en een groter bewijs ook voor de behoefte waar in deze gelukkige onderneming voorziet ,kan men ook niet vinden. Het ga de heer van Stokkum goed op „Cantecleer" en we hopen, dat hij spoedig in de geschiedenis van de Vos Reinaerde niet genoeg namen meer vindt om de diverse bungalows mee te betitelen. De raad van Sprang-Capelle kwam j.l. Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen, vermoedelijk voor de laatste maal in de huidige samenstelling. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd door de raad de zilveren legmedaille der gemeente toegekend aan de heer j. Kraak, die 25 jaar deel uitmaakt van de gemeenteraad en zich thans niet meer beschikbaar stelde. De agenda werd door de raad in een half uur afgewerkt. De voorzitter, de Edelachtbare Heer Burgemeester A. Smit, opende de verga dering met gebed; afwezig was de heer de Rooij. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd en de Ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. 4. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden. Nadat de voorzitter een commissie, bestaande uit de heren van Peer, Dek kers en Genuit, had benoemd tot onder zoek der geloofsbrieven, wordt de ver gadering enige ogenblikken geschorst. Na heropening deelt de commissie bij monde van laatstgenoemde mede, dat de geloofsbrieven allen in orde waren be vonden en hij adviseert namens de com missie tot toelating, waartoe wordt be sloten. Punten 5 en 6 der agenda (zie voor agenda en prae-adviezen vorig nummer), gaan zonder op- of aanmerkingen onder de hamer door. Bij punt 7: Toetreding tot de gemeen schappelijke regeling I.Z.A. in Noord- Brabant, meent de heer Kraak dat ver schillende ambtenaren er niet beter op zullen worden en zullen moeten bijbe talen. Verder merkt hij op dat de over heid in 1948 heeft aangestuurd op fusie tussen kleine ziekenfondsen en nu weer kleine fondsen gaat stichten. De voorzitter antwoordt de heer Kraak dat dit geen ziekenfonds is; dit is veel uitgebreider. Alles is hieronder begrepen en is bedoeld zowel voor ambtenaren der gemeenten als van de provincie. Verder wijst de voorzitter er op dat de ambte naren ten hoogste 2 premie betalen en een ambtenaar met een salaris van 40U0.dus voor 80.per jaar niet alleen zelf, maar ook zijn vrouw en kin deren tegen alles verzekerd zijn. j Wethouder Winkelman wijst er nog op dat de ziekenfondsen zijn gebonden aan een inkomen-grens; salarissen boven 5000.— vallen daar buiten en onder 1 deze regeling vallen alle ambtenaren. Dit is dan ook geen ziekenfonds, maar een verzekering, i Z.h.st. aangenomen. 8. Ontslag gemeente-arts. i De voorzitter deelt hierbij nog mede dat B. en W., gezien de goede naam die wijlen Dr. Kohier hier genoot, gaarne hebben meegewerkt om dit vroegere ver zuim te herstellen, opdat aan Mevr. de Wed. Kohier alsnog pensioen kan wor den toegekend, i Z.h.st. aangenomen. Punten 9, 10 en 11 (voor prae-advie zen zie vorig nummer) worden z.h.st. aangenomen. 12. Verharding Dreef. Op een vraag van dhr. Kraak welk gedeelte hier bedoeld wordt, antwoordt de voorzitter en zegt dat, ;als de ge meente Loonopzand hieraan meewerkt, zulks een enorme verbetering zal zijn. Z.h.st. aangenomen. 13. Demping Vaart (voor prae-ad- vies zie vorig nummer). De heer Oerlemans zegt zich geheel te kunnen verenigen met het voorstel van B. en W., maar zou gaarne zien dat door de planologische dienst een rapport werd uitgebracht betreffende het geheel, vanaf Wendelnesseweg tot Nieuwevaart, waartegen de voorzitter geen enkel be waar heeft. De heer Dekkers vraagt nog wat de bedoeling is: een dubbele weg of één brede weg te maken, waarop de voor zitter antwoord dat B en W. hiervoor juist het rapport willen afwachten, want er zijn verschillende ideeën. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Kraak betreffende de spoor wegovergang, die nodig verbreed zou moeten worden, zegt de voorzitter dat dit plan bij de N.S. reeds in een verge vorderd stadium verkeert. Wethouder Winkelman zegt dat deze zaak uitvoerig besproken is. Ideaal zou zijn een zêer brede weg vanaf de C/a- pelse Dijk, over de overweg en Nieuwe vaart zover dit mogelijk is. Dit zou ech ter zeer grote kosten met zich brengen, waarvoor andere voorzieningen achter wege zouden moeten blijven, waarom hij het verstandig acht voorlopig dit gedeelte uit te voeren. Z.h.st. aangenomen. Punten 14, 15 en 16 gaan zonder meer onder de hamer door, waarna, de voor zitter zegt dat dit vermoedelijk de laatste vergadering zal zijn in de huidige samen stelling en een tweetal leden de raad gaan verlaten. De heer de Rooij is af wezig, doch de voorzitter wil hem hier dank zeggen voor wat hij in het belang der gemeente deed. Al was de heer de Rooij niet drukbespraakt, zijn opmerkin gen waren steeds zakelijk, waarom hij de heer de Rooij, die 3 jaar deel uitmaak te van de raad, dankt voor wat hij in het belang der gemeente deed. De tweede is de heer Kraak, voor wie de zaak wel iets breder ligt. De voorzit ter weet niet of hij het zelf weet, maar de heer Kraak zou dit jaar zijn 25-jarig jubileum als raadslid vieren. Gezien het •buitengewoon groot aantal jaren dat de heer Kraak zich in dienst der gemeen schap stelde, meent hij dat dit niet zon der meer mag voorbij gaan. De heer Kraak wist zeer goed en soms ongezou ten, doch altijd in correcte vorm, zijn mening te zeggen en stak die niet onder stoelen of banken. Het deed spr. meer malen genoegen, te zien hoe hij toch, nadat hij zijn mening had gezegd die niet de mening van anderen was, enige secon den later weer vriendschappelijk met an deren omging. Zo moet het ook zijn, al dus de voorzitter; al zijn we het niet met elkaar eens, toch moet men fair en sportief blijven. Namens de gemeente brengt burge meester 'Smit de heer Kraak dank voor alles wat hij gedaan heeft. Spr. vertolkt hier niet alleen zijn eigen mening, maar ook namens B en W„ namens welk col lege hij de raad voorstelt de heer Kraak de zilveren legmedaille der gemeente toe te kennen. Nadat de raad hiermede zijn instem ming heeft betuigt, zegt de burgemeester dat het hem genoegen doet deze medaille te kunnen overhandigeen, waarin later de inscriptie zal worden aangebracht. Wethouder Winkelman spreekt ver- Volgens ongeveer als volgt Naar aanleiding van het feit dat wij waarschijnlijk voor de laatste maal bij een zullen zijn in de huidige samenstel ling en ik hier misschien voor de laatste maal als wethouder zit, dat moet de toe komst nog leren, zij het mij vergund een enkel woord van dank te richten tot de gemeenteraad. Toen ik 4 «jaar geleden voor het eerst in de raad optrad, voelde ik mij als het ware een vreemdeling in Jeruzalem. Ik wist van de gemeentezaken weinig af, hetgeen mij in het begin grote moeite heeft gekost om mij in te werken. Ik kan niet anders zeggen dan dat ik met de meest aangename herinneringen terugdenk aan de periode die achter ons ligt. We hebben wel eens van mening verschilt, maar over het algemeen kan ik zeggen, dat ik niet anders dan grote medewerking in de raad heb ondervon den. In het bijzonder ben ik natuurlijk dankbaar gestemd tegenover de heren die met mij een bepaalde fractie ge vormd hebben, de heren van mijn eigen kiezerslijst en de Boerenpartij. Wij had den dan voor dat de raadsvergaderingen gehouden werden een fractievergadering en ik kan U verzekeren, dat ik op zo n vergadering menigmaal ongezouten op mijn falie heb gekregen, omdat men van mening was, dat ik verkeerde dingen deed. Vaak heb ik later dan ook nog moeten zeggen, dat de dingen die ik ge daan had niqf helemaal juist geweest waren. Ik heb getracht uit de critiek die ik daar te horen kreeg, de juiste con clusies te trekken en mijn gedrag in de toekomst in die zin te verbeteren, ten minste als ik er zelf van overtuigd was, dat ik inderdaad een fout gemaakt had. Op het ogenblik kan ik alleen maar zeg gen dat alle voorstellen die van enige betekenis waren en waarmee Burgemees ter en Wethouders in de raad kwamen over het algemeen -zij het soms met enige kritiek met instemming zijn ont vangen. Spr. wil dank betuigen aan de andere leden van het college van B. en W„ na melijk de Burgemeester en Wethouder Maijers, voor alles wat ik aan medewer king heb ondervonden. Ook dankt hij voor de vele steun en voorlichting die hij van de secretaris de heer van Prooij- en heeft ondervonden Ik kan dus tot besluit zeggen, aldus de heer Winkelman, dat ik met heel veel genoegen mijn functie als wethouder heb vervuld, dat er een aantal dingen tot stand zijn gekomen, dat er misschien een nog groter aantal dingen niet tot sand zijn gekomen, maar ik hoop dat die in de toekomst eveneens nog verwezenlijkt zullen worden. Ik dank dus alle heren die ik zo juist genoemd heb hartelijk voor de medewerking die ik van hen heb ondervonden. De voorzitter meent dat er later over vloedig gelegenheid zal zijn op het ge sprokene door Wethouder Winkelman terug te komen; de voorzitter wil eerst de kat maar eens uit de boom kijken. De heer Kraak dankt de voorzitter hartelijk voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Hij zegt B. en W. en de raad dank voor de legpenning. Met ge noegen heeft spr. 25 jaar in de raad ge zeten en hij meende nu te moeten gaan. De heer Kraak dankt allen voor de me dewerking die hij mocht ondervinden. Hierna sluit de voorzitter met dank gebed. Vrij uitvoerig heeft de gemeenteraad van Drunen in zijn vergade ring van Donderdag j.l. gediscussieerd over de nieuwe Gemeente lijke instelling voor Maatschappelijke Zorg in de vorm zoals die door B. en W. was voorgesteld. Aanleiding tot deze discussie was een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur dat slechts in een en kel opzicht accoord kon gaan met hetgeen werd voorgesteld. Niet temin heeft de raad toch het ontwerp van B. en W., zij het met een kleine wijziging, goedgekeurd. Afwezig waren met kennisgeving de leden van Wezel en Knippels. De notulen werden onveranderd goed gekeurd en de ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde was het voorstel tot aan vulling van de politieverordening, waar in werd voorgesteld de Hoge Schijf en de Overlaat, in verband met het feit dat ter plaatse woningen zijn gebouwd, in de politieverordening te vermelden. De raad nam dit voorstel aan. Het voorstel tot toekenning van het gemeentelijk aandeel in de premie Ter- lingenfonds aan M. Klomp werd toege staan. Aan de orde was verder 5. Voorstel tot: a. intrekking van de verordening als bedoeld in artikel 11, lid: 3 van de Win kelsluitingswet; b. wijziging van de verordening als bedoeld in artikel 11, lid 2 der iWinkel- sluitingswet. Hierover zegt het prae-advies Bij besluit van 9 October 1952 werd o.a. vastgesteld een verordening, waar bij voor winkels in tabaksartikelen en voor kappersbedrijven het sluitingsuur werd vastgesteld op 19 uur. Aangezien echter het bepaalde in deze verordening is achterhaald door de af kondiging van 2 algemene maatregelen van bestuur, t.w. van 20 November 4952, waarbij het sluitingsuur voor kappersbe drijven is vastgesteld op 18.30 uur, en van 3 Maart 1953, waarbij het sluitings uur voor tabakswinkels werd vastgesteld op 19 uur, kunnen de in de verordening vervatte regelingen thans vervallen. Eveneens werd vastgesteld een ver ordening, waarbij het voor kruideniers winkels, bakkersbedrijven, fruitwinkels en bloemenwinkels geoorloofd is op Zondag de winkels geopend te hebben van 8 tot 12 uur en voor tabakswinkels, winkels in banket, suikerwerk en versnaperingen en drogisterijen van 10 tot 14 uur. Bij schrijven van 25 Juni 1953 deelt de Staatssecretaris van het Ministerie van Economische Zaken ten aanzien van deze verordening mede, dat het zijn in stemming heeft, dat voor alle bovenge noemde winkels het sluitingsuur op Zon dag niet zal gelden van 8 tot 12 uur. Ten aanzien van de openstelling van genoem de winkels van 10 tot 14 uur deelt de Staatssecretaris echter mede, dat het aan beveling verdient deze uren aan te pas sen aan het ten onzent bestaande toeris me. Het komt hem voor dat openstel ling van 14 tot 18 uur meer aan de be hoefte tegemoet komt. Voorgesteld wordt dan ook de verordening zodanig te wij zigen, dat het voor alle genoemde win kels in verband met het ten onzent be staande toerisme, geoorloofd is de win kels bovendien geopend te hebben van 14 tot 18 uur, echter met de beperking, dat dit slechts zal gelden gedurende het toeristenseizoen cq. voor het tijdvak van 1 Mei tot 15 September. De voorzitter gaf een korte toelichting op dit prae-advies en sprak er zijn vreug de over uit dat men bij het departement op aandringen van het gemeentebestuur de wijzigingen in de wet had willen be spoedigen. De heer Wagemakers dankte namens de R.K. Winkeliersvereniging B. en W., in het bijzonder de voorzitter, voor de bemoeiingen in deze en achtte de wet zoals zij nu lag alleszins aanvaardbaar. Het voorstel van B. en W. werd zon der stemming aangenomen. Aan de orde was verder: overdracht van grond aan de provinciale weg (Bos sche Weg) aan de provincie, wat vlot onder de hamer doorging. Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg, Verder was aan de orde 7. Voorstel tot a. opheffing van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur; b. instelling van „de Gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg der gemeente Drunen"; c. vaststelling reglement voor de ge meentelijke instelling als bedoeld onder letterb; d. aanvulling van de Salarisverorde ning voor het gemeentepersoneel. Hierover zegt het prae-advies Meermalen zijn uit de vergadering stemmen opgegaan tot reorganisatie van het huidige Armbestuur in dié vorm, dat dit als zodanig zou verdwijnen en een nieuwe instelling zou worden gevormd, welke zich meer aanpaste aan de huidige omstandigheden en aan de sedert de in stelling van het Armbestuur sterk gewij zigde behoeften. Op grond van de geuite verlangens van de raad hebben B. en W. dit onderwerp in studie genomen en zij zijn thans in staat dienaangaande de nodige voorstel len te doen. Voor het huidige Armbestuur bestaat een reglement, terwijl het voor de nieu we instelling eveneens nodig is een regle ment in het leven te roepen. Volgens het reglement is het de be doeling de nieuwe instelling te betitelen als .Gemeentelijke instelling voor Maat schappelijke Zorg der gemeente Drunen." Uif deze naamgeving alleen blijkt reeds dat afgestapt is van de oude structuur van armenzorg en ondersteuning be schouwd wordt als een maatschappelijke zorg. Art. 3 omschrijft doel en taak van de instelling, t.w. het verlenen van maat schappelijke zorg aan degenen, die zich maatschappelijk of sociaal niet of niet in voldoende mate kunnen handhaven, en door die zorg te streven naar een zoveel mogelijk volwaardige deelneming van ieder verantwoordelijk en plichtsbetrach tend lid der gemeenschap aan het maat schappelijk, geestelijk, moreel en cultu reel leven. In art. 4 wordt gezegd op welke wijze het in art. 3 genoemde doel de instelling dit dient trachten te bereiken, n.l. door: Ie. preventieve maatschappelijk sociale zorg; 2e. opheffende maatschappelijke en sociale zorg; 3e. lenigende maatschappelijke en so ciale zorg. Art. 5 regelt de samenstelling van het bestuur. Volgens het ontwerp bestaat dit uit een oneven aantal leden van ten minste drie en ten hoogste vijf ingezetenen der gemeente, in de leeftijd tussen 23 t.m. 69 jaar, te benoemen door de Raad a. één lid tevens voorzitter, door burgemeester en wethouders uit hun mid den aan te wijzen; b. één lid te kiezen uit en door de leden van de Raad op een aanbeveling van dubbeltallen, opgemaakt door bur gemeester en wethouders; c. ten hoogste drie leden buiten de leden van de Raad, uit dubbeltallen op gemaakt door burgemeester en wethou ders. i De secretaris, die tevens ambtshalve penningmeester van de instelling is heeft in de vergadering van het bestuur een raadgevende stem. De kwestie aangaande het aantal be stuursleden der nieuwe instelling zal nog nader worden bekeken. Indien de benoe ming van de betreffende bestuursleden aan de orde gesteld wordt zal een en an der blijken uit de door B. en W. opge maakte aanbeveling. Zoals uit het vorenstaande zal blijken, is het de opzet de functie van secretaris penningmeester door een ambtenaar van de secretarie te doen vervullen en wel door een ambtenaar, die meer speciaal belast is met de uitvoering van de so ciale regelingen ten gemeentehuize. Waar krachtens de gemeentewet de benoeming van de ambtenaren ter secretarie tot de taak van het College behoort en volgens de verordening een secretarierambtenaar belast zal worden met de waarneming van het secretaris-penningmeesterschap der instelling verdient het aanbeveling ook de benoeming van laatstgenoemde functionaris eveneens aan 't college over te laten. Als gevolg van de reorganisatie zal t. z. t. door de raad ontslag verleend moe ten worden aan de huidige bestuursleden van het Armbestuur, alsmede aan de huidige secretaris-penningmeester. De datum, met ingang van welke de nieuwe nstelling zal beginnen te werken is nog niet definitief bekend. Dit zal o.m. af hangen van de goedkeuring van Ged. Staten. B. en W. stellen zich voor na de ontvangst van deze goedkeuring hierop nader terug te komen en zij zullen de raad alsdan de nodige besluiten ter vast stelling voorleggen. Een ontwerp-reglement was ter fine van advies in handen gesteld van het Armbestuur. Dit evenwel heeft overwe gende bezwaren tegen de voorgestelde vormgeving en reorganisatie van de nieu we instelling. De enige verandering, die het Armbestuur ten opzichte van de be staande instelling voorstaat, komt hierop neer, dat: le. één bestuurslid door Burg. en Weth. uit hun midden wordt aangewe zen; 2e. één bestuurslid, t.w. de ambtenaar van Sociale Zaken, eveneens door Burg. en Weth. wordt aangewezen; 3e. het overige bestuur wordt gefor meerd uit leden vap de gemeenteraad. Het Armbestuur wil o.m gehandhaafd zien de bepaling, dat de secretaris-pen ningmeester door de raad uit dubbeltal op voordracht van Burg. en Weth. wordt gekozen, alsmede dat de voorzitter der instelling wordt gekozen uit en door de bestuursleden. VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEER DE HUID Waar de door het Armbestuur voor gestelde wijzigingen het ontwerp ingrij pend aantasten en in wezen daardoor feitelijk grotendeels een bestendiging van de bestaande toestand wordt verkregen, menen B. en W. het oorspronkelijk ont- ■werp volledig te moeten handhaven. Dit ■doet niets af aan de verdiensten van dê zitting hebbende bestuursleden, noch aan de verdiensten van de huidige secreta ris-penningmeester als zodanig, welke verdiensten ten zeerste worden gewaar deerd. De opzet van 't college bij de sa menstelling van het ontwerp-reglement is er uitsluitend en alleen op gericht een nieuwe instelling in het leven te roepen, die volledig is aangepast aan de be staande behoeften en die meer in over eenstemming is met de huidige opvat tingen dienaangaande. Ingekomen was verder een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur, waarin uiting werd gegeven van de teleurstelling dat het B.A. niet was gehoord bij het opstellen van het ontwerp-reglement voor de dienst maatschappelijke zorg. Het schrijven was overigens gekant tegen de wijze waarop een voorzitter zou moeten worden gekozen uit het college van B. en W. Ook was het schrijven gekant tegen het feit dat door B. en.W- een sociaal ambtenaar zou worden toe gevoegd waardoor de huidige secretaris penningmeester, die reeds 21 jaar dit werk met veel liefde en toewijding doèf aan de dijk zou worden gezet. De voorzitter van het B.A. de heer v. d. Wiel belichtte in de raad nog uit voerig dit schrijven, waarin hij eveneens de verkiezing van de voorzitter ruimer wilde zien als in het reglement gesteld. Een verkiezing van de voorzitter mag niet afhankelijk worden gesteld van de politieke gezindheid van de raad. De heer v. d. Wiel was van mening dat d-.- verkiezing van een voorzitter moest wor den overgelaten aan het bestuur van maatschappelijke zorg, welk bestuur ge kozen moest worden door de raad uit leden van en buiten de raad, uit voor dracht van dubbeltallen van B en W. Tevens sprak de heer v. d. Wiel zijn teleurstelling uit over het feit dat de secretaris-penningmeester door de be noeming van een ambtenaar was gepas seerd. De heer L. van Drunen wilde eveneens de verkiezing van een voorzitter niet af hankelijk stellen van een wethoudersze tel. De heren R. van Drunen en Ploeg makers sloten zich hierbij aan. De voorzitter kon zich wat betrof d: verkiezing van een voorzitter de mening van de raad indenken en wilde na enige discussie de verkiezing hiervan ook overlaten aan het gekozen bestuur. Wat betrof de functie van secretaris-penning meester, die zou moeten worden over gebracht naar een ambtenaar, moest vol gens spr. toch wel geschieden zoals in het ontwerp-reglement was voorgesteld, daar dit uniform was voor alle diensten in de diverse gemeenten. Dat was aldus spreker, zeker niet bedoeld om de ver diensten van de oude secretaris-penning meester te miskennen. Integendeel zelfs. Spr. hoopte dat uit het oude bestuur ve len zouden terugkeren in het nieuwe be stuur en toch zeker de voormalige se cretaris-penningmeester, die zeer ver trouwd is met dit werk en voor de nieu we ambtenaar die in dit werk nog moet worden ingewerkt, zeer zeker een grote steun zal zijn. Spreker belichtte dan nog de taak van de ambtenaar en de taak van het bestuur in de nieuwe verhouding, nu het algem. Burgerlijk Armbestuur zal zijn omge vormd tot de instelling van de Gemeen-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5