dag:- 'Hertogenbosch YROOM PREESMA WW De grote Speurder woens prijzen FEUILLETON 54c EEN VLOTTE RAADSVERGADERING IN WASPIK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 JULI 1953. ALLEEN GELDIG WOENSDAG 22 JULI TILBURG - HELMOND Linnen molières) in wit en blauw, speciale aan bieding, J»Qc maten 19-20 OO 21-23 98c 24-27 1.28 28 31 1.68 32-35 1.88 36-45 1.98 Herensweater, kleur- en wasecht. In grijs, blauw, groen en bruin, "780 maten 48 t/m 54 Kristalnylons, zeer elastisch weefsel, mooie lichte kleuren Bambinacap voor kinde ren en jongemeisjes. in diverse mooie 4 38 kleuren Gestreept pyamaflanel, gegarandeerd extra sterk, moderne dessins, Qjfl[c 70 cm. breed C5 Wit plastic waslijndraad, voorkomt roestvlekken, rol a 1 0 meter en 1 2 wasklem- men m. roestvrije c veer, samen voor Handgaren.prima kwaliteit katoen,wit en zwart, nrs. 8 en 1 0, p. klos Prima gevulde tapijt- schuier, keurig rood gelakt ©O Vruchtenwafels met vruchtenpurée gevuld, 250 gram SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN •Zuiver perensap, vitamine rijk, goed voor baby, heer lijk bij de pudding, 2 flesjes Baddoek, in moderne streepdessins, stevige kwaliteit, flinke QQ c maat 46x92 cm. O Damespyama, lingerie katoen met leuke nop- of ruitgarnering. In geel. groen, bleu en zalm, maten 42 t/m 48 :98 Tweepersoons stalen slaapkamer, bestaande uit: ledikant 120 x 190 cm sleemodel met voetbord en gezondheidsspiraal (15 jaar garantie) 1 nachtkastje, 1 tafel en 2 stoelen. Buiswerk groen en "I houtwerk crème gelakt Uöi" telijke instelling voor Maatschappelijke Zorg der gemeente Drunen. Na een vrij uitgebreide discussie over deze punten besloot de raad tot bet vol gende: a. opheffing van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur; b. instelling van „de Gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg der gemeente Drunen"; c. vaststelling reglement voor de ge meentelijke instelling als bedoeld onder b, overeenkomstig het door B. en W. op gemaakte ontwerp (gewijzigd); d. aanvulling der Salarisverordening voor het gemeentepersoneel. Hierna ging de raad in gesloten zit ting over. Na de heropening stelde de voorzitter het volgende aan de orde: 9. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ex art. 72 der Lager Onder wijswet 1920 aa nhet bestuur van de R.K. Meisjesschool te Drunen, voor het verbouwen en uitbreiden van genoemde school met een lokaal, kamer hoofd en toiletruimtes, verplaatsen van speel plaats enz. Hierover zegt het prae-advies De werkzaamheden zullen be staan uit het bijbouwen van een klaslokaal, kamer voor het hoofd der school, het verplaatsen van de huidige toiletten en speelplaats naar de achterzijde van de school, Met het oog op een meer econo misch gebruik zal ook de bestaan de centrale verwarmingsinstallatie (kolen) worden omgebouwd in een installatie voor stookolie. Hierdoor kan wekelijks de vergoeding van een stoker worden vermeden. De bouw van het nieuwe klaslokaal aan de Z.W. zijde houdt verband met het feit, dat het bestaande 7e lokaal, aan de N.W. zijde van de school verbouwd izal worden tot leslokaal voor de kleuterschool. Aansluitend aan dit lokaal zal dan langs de Schoolstraat de nieuwe Kleuterschool worden gebouwd. Met het oog op toetreding van de zon tot de werklokalen, het speel lokaal en de buitenspeelplaats is de geprojecteerde plaats voor de Kleuterschool als de meest effi ciënte te achten. De centrale ver warmingskelder, die zich momen teel achter de meisjesschool be vindt, zal komen te vervallen, ter wijl een nieuwe kelder onder het nieuwe leslokaal zal worden aange bracht. In de achtergevel zullen een aantal ramen worden aangebracht voor een betere toetreding van licht in de school. Verder zal om het aesthetisch aanzien te verbete ren, wanneer de speelplaats naar achter is overgebracht, de voorge vel enigszins aan de nieuwe toe stand worden aangepast. Vanzelf sprekend zullen de kosten van een en ander niet gering zijn. De heer Ploegmakers vroeg hoe het stond met de bouw van de plattelands huishoudschool. De voorzitter deelde mede dat dit nog wacht op de toestemming Z tlesjes uit den Haag, welke men hoopt na de behandeling van de begroting aldaar te krijgen. Zonder verdere discussie over het punt keurde de raad het voor ste] goed. Aan de orde was verder 10. Voorstel tot verhoging van de subsidie per leerling voor het Kleu teronderwijs en het verlenen van een bijdrage per leerling in de kos ten wegens rente en aflossing van de door het R.K, Kerkbestuur te Drunen te bouwen nieuwe Kleuter school. Het prae-advies zegt hierover In de vergadering van 9 October 1952 werd in principe een besluit genomen tot het verlenen van fi nanciële medewerking aan het R.K. Kerkbestuur te Drunen, in verband met de bouw van een nieuwe Kleu terschool te Drunen. De definitieve plannen werden intussen opge maakt en bevinden zich thans bij de Bouwkundig Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs te Den Haag. Met genoemde Hoofdinspec teur werden de plannen reeds ver schillende malen door de architect besproken, zodat verwacht mag worden dat binnen zeer korte tijd de toestemming vanwege het Mi nisterie van Onderwijs om tot de bouw over te gaan, verkregen zal kunnen worden. Met het oog hierop heeft het R.K. Kerkbestuur zich thans opnieuw tot ons College gewend met het verzoek thans de eertijds gedane voorlopige toezegging tot financiële medewerking om te willen zetten In een definitieve regeling. Het nieuwe schoolgebouw zal be staan uit 5 klaslokalen en een speel lokaal (z.g. speelkoepel). 4 nieuwe klaslokalen dienen te worden ge bouwd, terwijl als 5e lokaal zal worden gebruikt het bestaande lo kaal van de meisjesschool te Dru nen, aan de N.W. zijde van de school. Dit lokaal zal enigszins ver bouwd dienen te worden. Het gehe le complex is volledig aangepast aan de moderne eisen, speciaal nog met het oog op een toekomstige wettelijke regeling van het Kleuter onderwijs. Immers bij deze wette lijke regeling zullen uiteraard be paalde eisen aan gebouwen en in richtingen worden gesteld. Hier mede is dus voldoenderekening gehouden. De stichtingskosten van een en ander zullen een belangrijk bedrag vorderen. Momenteel bestaan geen wettelij ke voorschriften, welke de gemeen te een bepaalde vorm van mede werking opleggen. Het meest voor de hand liggend zal zijn, dat de ge meente een jaarlijks vast te stellen subsidie per leerling verleent als tegemoetkoming in de exploitatie kosten (uitgezonderd de kosten van rente en aflossing van het gebouw). De exploitatiekosten als vorenbe doeld kunnen als volgt voorlopig worden gesteld (per jaar) Afschrijving op inventaris 850. Salarissen hoofd 1800.— 4 leerkrachten ad 1300.— 5200.— 7000. Schoonhouden gebouw 1000. Verwarming (centr. ver warming f 700.- Licht- en awterkosten 200.- Onderhoud en aanschaf fing leermiddelen 750.- Onderhoud meubilair 200.- Onderhoud gebouw 500.- Totale lasten 11200 - Als opbrengst schoolgel den wordt geraamd 5000.- Netto lasten 6200. Te rekenen naar een aantal leer lingen van 250 zou dit per leerling bedragen 25.— (afgerond). Deze berekening is derhalve opgesteld voor de exploitatie van de school te Drunen. Uit billijkheidsoverwe gingen brengt dit vanzelfsprekend de consequentie met zich, dat ook voor de Kleuterschool te Elshout het bedrag per leerling (als tege moetkoming in de exploitatiekos ten) gesteld zal dienen te worden op 25.per leerling. Naast genoemde exploitatiekosten resteren voor de school te Drunen nog de kosten van de rente en af lossing van het gebouw. Deze zijn immers niet opgenomen in boven staande exploitatie-opzet. Gemaks halve is voor de rente en aflossing door ons de annuïteitsvorm geko zen. De jaarlijkse annuïteit (waarin dus rente en aflossing is begrepen en welk bedrag jaarlijks gelijk blijft gedurende 50 jaren) kan voorlopig worden gesteld op pl.m. 5.888.Te rekenen naar even eens 250 leerlingen zou deze last per leerling (gedurende 50 jaren) derhalve bedragen 23.(afge rond) per jaar. Dienpvereenkomstig stellen B. en W. voor. Zonder enige discussie keurde ook de raad dit voorste] goed. 43 woningen. Het lid R. v. Drunen vroeg hoe het stond met de extra bouvolume. j De voorzitter deelde mede dat voor 43 woningen bouwvolume was verkregen. Hiervan zullen worden gebouwd 7 woningen voor zelfbouwers, 6 woningwetwonin gen en 30 woningen door de stich ting woningbouw Lips. De heer L. v. Drunen vroeg hoe het stond met de grond. De voor zitter antwoordde dat deze aanwe zig was. Aan de orde was verder nog het voorstel van het verlenen van een crediet voor het verbeteren van de woning Kerkhofstraat 24. De raad keurde dit voorstel goed. Hierna pauzeerde de raad 10 mi nuten, waarna de heer Boelen een toelichting kwam geven op het ingediende rapport, waarop het uit breidingsplan is gebaseerd. Hierop komen wij terug in ons volgend nummer. Donderdag 16 Juli j.l. kwam de Raad der gemeente Waspik in openbare ver gadering bijeen. De agenda was niet groot en kon dan ook in een kwartier worden afgehan deld. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Punt 3 van de agenda: Onderzoek ge loofsbrieven der nieuw benoemde raads leden. De Commissie van onderzoek, waarin zitting hadden de heren Van Dongen, Van Kuijk en Zijlmans, bevond de stukken van de nieuw benoemde raadsleden in orde, waarna ook de Raad aldus besloot. In het kader der woningsanering zullen in Waspik geleidelijk aan de volgens het uitgebrachte woningrapport in aan merking komende huurwoningen onbe woonbaar worden verklaard. In Maart 1953 werden 3 woningen onbewoonbaar verklaard. Op voorstel van Burgemees ter en Wethouders en overeenkomstig het advies van de Inspecteur van de Volksgezondheid en het rapport van de Dienst van Bouw- en Woningtoezicht, besloot de Raad ook nu weer 2 wonin gen onbewoonbaar te verklaren. Het betreft hier de woningen Voorstraat 33 (thans onbewoond) en Schotse Hoog landersstraat 39 (bewoner M. van der Schans). Deze woningen waren door het aanbrengen van verbeteringen niet meer in bewoonbare staat te brengen. De heer Van den Broek verklaarde het volkomen eens te zijn met de onbe woonbaar verklaring van deze twee wo ningen. Daar echter nog diverse wonin gen op de lijst staan om te zijner tijd onbewoonbaar te worden verklaard, waarmee toch de rechten van de eige naren ernstig worden aangetast, achtte spreker het gewenst dat er een com missie zou worden samengesteld, die de onbewoonbaar te verklaren woningen aan een onderzoek onderwerpt vóór de Raad in deze een beslissing neemt. De voorzitter antwoordde hierop dat het on bewoonbaar verklaren hoofdzakelijk een questie van technische aard is en dat steeds een rapport van de Dienst van van „De Echo van het Zuiden". OF TE WEL DE WONDERLIJKE BELEVENISSEN VAN PIETER BAKKER. 2) Het is heus waar, meneer. De notaris moest me even spreken. Smoesjes bulderde Dik- mans, die zich lekker begon op te winden en langzaam maar zeker het gesprek leidde naar de climax de aanzegging v ontslag. Zou je die dooie diend.:- 'z'en kruipen om alsjeblieft te mogen blijven Het is geen smoesje, meneer, antwoordde Pieter dapper en opeens schoot hem een reddende gedachte te binnen. Kijkt U maar, hier is het chequeboekje van de bank. En hij hield zijn verbaasde patroon 't kleurige boekje voor. De heer Dikmans greep hem het boekje uit de handen, keek er naar, bladerde er in Nou, en wat zegt dat Ik hoop niet dat U 't me kwa- j - - i;.:. lijk neemt zei bescheiden Pieter maar, ziet U, ik heb op 't ogen blik honderdduizend gulden op de bank De heer Dikmans greep naar een stoel voor steun. Zeg zei hij hees je staat me hier toch niet in m'n eigen kan toor te belatafelen Je bent toch niet dronken Of heb je een tik op je hoofd gehad 't Spijt me meneer ant woordde Pieter weinig logisch maar ik ben zo gezond als een vis. Het is zo, en daarvoor moest de notaris me hebben. Maar hoe ben je dan opeens zo Een oom van me in Amerika is doodgegaan zei Pieter en 't klonk als een verontschuldiging en die heeft het me allemaal na gelaten. De heer Dikmans keek van het chequeboekje in zijn hand naar Pieter en van Pieter naar 't cheque boek. Het was waar, hij had al eer der iets gehoord over een erfenis, maar Bakker had 't zelf nooit se rieus genomen en hij had er ook verder niet aan gedacht. Een le gaatje misschien, 'n paar duizend gulden. Maar dit een tonHij had zoveel geld nog nooit bij elkaar gezien, ondanks alle beloften aan goedgelovige cliënten dat ze ton nen zouden verdienen aan zijn pro jecten. En was die erfenishon derdduizend gulden hij sprak het bedrag schier met eerbied uit. Drie en een half honderd verbeterde Pieter aarzelend. Kom eens even mee naar m'n kantoor noodde de patroon en denk maar niet meer aan wat ik zoëven zei. De kwestie is, ik zat met smart op je te wachten, want of je het geloofd of niet, m'n beste Bakker, ik ben volkomen hulpe loos als jij er niet bent. Je zit hier zo in de zaken en je weet zo overal alles van af, dat ik metéén onthand zit als je even weg bent. En nu van morgen merkte ik het ook weer. Ik kon niet voort. Ja, U was nogal boos merk te Pieter bescheiden op. Boos, ja, maar eigenlijk op mezelf onthulde meneer Dik mans. Toe, neem een stoel, beste ke rel, ga daar toch zitten. Laten we eens praten. Boos op mezelf, zei ik. Ik dachtnou zie je d'r es hoe af hankelijk je van die beste Bakker bent, die hier alhoe lang is het Twintig jaar vulde Pieter gewillig in. Nou, kijk es an .twintig jaar de zaken bijloopt. En ik laat je hier maar ploeteren voor een kale twee honderd gulden, terwijl je net zo veel van de zaken weet en er nog meer aan doet dan ik Pieter bloosde, hij had zulks in i verstolen ogenblikken ook wel eens gedacht en het deed hem innig goed dat zijn patroon het eindelijk ook gemerkt had. De heer Dikmans stond op en zocht in een kast .Hij haalde een grote fles en een paar glazen te voorschijn. Bakker, kerel, ik geloof dat ik de eerste ben die je kan geluk wensen met het fortuin dat je in de schoot is gevallen. We laten de zaken de zaken, we nemen er een op en we gaan samen eens rustig ergens praten. Want met je welne men, beste^ kerel, je hebt nu dat fortuin, maar dat kun je niet in een oude kous stoppen. Daar moet je mee gaan werken, geld verdienen. Straks ben je millionnair. En wie kan je dan beter met raad en daad terzijde staan dan ik, waarmee je twintig jaren in de beste harmonie, ik zou haast zeggen in vriend schappelijke verstandhouding hebt samengewerkt Pieter durfde het glas niet wei geren. Hij verwonderde zich over Bouw- en Woningtoezicht en een advies van de Inspecteur van de Volksgezond heid wordt overgelegd. Hij kon zich ech- j ter wel met het voorstel van de heer Van den Broek verenigen. Het Koninklijk Besluit van 13 Juni 1953 Stbl. 273, waarbij aan het burger lijk rijkspersoneel een vacantie-toelage werd toegekend van 2 van de jaar wedde over 1953, werd van overeenkom stige toepassing verklaard op het amb telijk en daarmee gelijk te stellen op ar beidsovereenkomst werkzame personeel in dienst dezer gemeente. Op verzoek van het Bestuur der School voor Christelijk Volksonderwijs, t Vaartje 8 alhier, en overeenkomstig het advies van de Inspecteur van het lager onderwijs, werd medewerking' ver leend ex artikel 72 der Lager-onderwijs- wet 1920 voor: 1. het aanschaffen van een kachel en 3 meter pijp; 2. het maken van een zinkputje; 3. het aanschaffen van 20 nieuwe re kenboekjes en 10 nieuwe taalboekjes in verband met de toeneming van het aan tal leerlingen per 1 September a.s. Rondvraag. De heer van den Broek deelde mee dat het verkeer op de driesprong Carme- lietenstraat-Vrouwkensvaart vaak de verkeerde weg neem en vroeg of het niet gewenst is dat de gemeente daar een wegwijzer plaatst. De voorzitter gaf de toezegging dat er een richtingaanwijzer zou worden geplaatst. De heer Zijlmans verklaarde veel last te hebben van het onkruid achter het park, hetgeen met bespuiten te verhel pen is. De voorzitter deelde mee dat de zaak zal worden onderzocht en zo no dig het onkruid zal worden bespoten. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Bouwnijverheid. Timmerlieden Metselaars. Grondwerkers. Schoen- en Leder. Bijtuiger. Prima ophalers. Kantenschrooier. Machinezwikker Schoenstikkers Schoenstiksters (fabriek). Plaksters. L.l. handschoensnijder. Hout, kurk, stro. Machinale houtbewerker. Kleding-Reiniging. L.l. naaisters. Metaalnijverheid. Halfwas auto-monteur. L.l. plaatwerker. L.l. constructie-bankwerker. Voeding- en genot. Molenaarsknecht. wat zijn patroon zei. Hij had niet zoveel gemerkt van die goede ver standhouding Het was of de heer Dikmans voelde wat er in zijn boekhouder omging. Ja zei hij lachend en je denkt natuurlijk daar heb ik nooit zoveel van gemerkt Pieter schokte. Hoe wist de baas dat Ik ben een rare vent biecht te de heer Dikmans vertrouwelijk, een norse vent altijd bezig met z'n zorgen en m'n zaak. Ik uit niet zo makkelijk m'n zachtere gevoe lens .Je moet maar denken, Bakker „was sich liebt, das neckt sich". Ik heb voor jou altijd hoge achting ge had, respect voor je werk, je trouw, je securiteit, en ik heb, ik moet het eerlijk bekennen, m'n slecht hu meur, m'n zorgen en m'n moeilijk heden altijd op jou gespuid en je hebt dat altijd geduldig verdragen. Dat toont karakter, Bakker, en al kan ik dat niet zo uiten, ik weet het nochtans te waarderen. Kom, ga mee, we doen de zaak maar zo lang dicht, er komt toch niemand, en wij gaan eens samen een praat je maken. HOOFDSTUK II. Om vijftigduizend gulden. De verbaasde ober van „Du Landbouw. L.l. Tuindersknecht. Vrije beroepen. Mannel. en vrouwel. kantoorbe dienden (jeugdigen). Administr. kracht voor over heidsinstelling, MULO of HBS- opleiding (1620 jr.) Huishoudel. diensten. Dagmeisjes Voor de Tentoonstelling SLEM. Telefonisten. Portiers. Bewakers. Werksters. Spoelers (Bordenwassers). BIEDEN ZICH AAN: Schoen- en Leder. Chef stikkerij. Overleersnijders. Leersnijder. Binnenzoolstanzer. Handzwikkers. Handoverhaler. Opzolers. Afmaker. Hulparbeiders schoenfabriek Sjouwers looierij. Metaalnijverheid. Metaaldraaier. Voeding en genot. Brood- en Banketbakker Verkeer. Bezorgers. Chauffeurs Handel. Verkoopster. Vrije beroepen. Mannel. kantoorbedienden. Steno-typiste. Huishoudelijke diensten. Dienstbode Werkster. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestr. 339, Tel. 2131. Deze bekendmaking is geldig van 20 Juli t.m. 25 Juli 1053. AVIFAUNA FAILLIET. Alph enaan de Rijn zal zijn grootste attractie kwijt raken. De Amsterdamse rechtbang heeft het uitstel van betaling ingetrokken, dat tot volgend jaar Mei aan het vogelpark Avifauna verleend was en de N.V. Britimij. in staat van faillissmeent verklaard. Commerce" zag een bezoeker die hij nooit tevoren had gezien, thans voor de tweede maal op één mor gen binnentreden. En ook ditmaal zag hij er uit of hij door een agent werd opgebracht. Pieter maakte zelfs onder min der enerverende omstandigheden een indruk van zachtaardige hul peloosheid. Hij liep altijd stijf rechtop, al leen zijn benen schenen te bewe gen. De handen, in veelgedragen nappa handschoenen, hield hij langs het lijf. Boven een stijve witte boord zag men een blozend gelaat, de kin enigszins vooruitstekend en in het midden van 'n kuiltje voor zien, van het soort dat de volks mond een „kluskin" oftewel „cen tenbus" gelieft te noemen. Boven een vrij grote neus staarden een paar onschuldig-blauwe ogen de wereld in, en een hoed met stijve rand scheen te rusten op een paar opvallend wijd uitstaande oren. Zoals Pieter daar, in het kielzog van de voortvarende, corpulente en druk gesticulerende heer Dikmans binnentrad, scheen hij een schaap dat ter slachtbank wordt geleid. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 6