UIT EIGEN LAND. Uitnodiging DRUNEN in verleden, heden en toekomst Waalwijkse en Langstraaise Buiten en binnen onze grenzen „In Uwe woning, Heer worden de zieken genezen EEN KRACHTIGE STRUCTUURVERANDERING. A. Boelen schreef een Interessent rapport over deze vooruitstrevende gemeente VRIJDAG 24 JULI 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij AXTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO W HO ZEIDEN 76e JAARGANG No. 59. Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" De vele beschouwingen die in de af gelopen maanden zijn gehouden over de politieke eenheid van de katholieken, hebben dezer dagen een concretere vorm gekregen in een uitnodiging van het be stuur van de K.V.P. aan de besturen van de K.N.P en de Katholieke Werk gemeenschap in de P.v.d.A. om contact op te nemen „over en naar aanleiding van de verklaring van Z Em. de Kardi naal, afgelegd op 16 Mei j.l. Zoals men weet deed kardinaal De Jong tóen bij gelegenheid van de viering van het eeuw feest van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie een vurig beroep óp de Neder landse katholieken om de politieke een heid te bewaren. De enkele kleinzielige en eigenzinnige commentaren die kort daarna verschenen van de kant van hen die hier een af schuifsysteem wilden toepassen, hebben later plaats gemaakt voor meer gedegen en waarachtiger beschouwingen, ook van diezelfde kant, die meer de kern van de zaak naderden en daardoor uiteindelijk ook meer zoden aan de dijk zetten. In principe was de oproep van de kar dinaal natuurlijk tot geen enkele afzon derlijke groepering gericht, maar tot alle Nederlandse katholieken. Maar als er wordt gevraagd de eenheid te bewaren, moet die er al zijn, want wat er niet is, kan niet bewaard worden en men mag de K.V.P. als oudste en grootste katho lieke partij het recht toekennen de beli chaming van die eenheid te zijn. Dat deze erkenning niet inhoudt dat al het geen de K.V.P. doet welgedaan is, spreekt vanzelf en 't wordt ook door geen verstandig mens beweerd. Wel veronder stelt haar positie dat haar grondslagen en program zo gezond zijn dat ze bij uitwerking een redelijke mogelijkheid bieden tot eenheid. In concreto is dat blijkbaar voor enkele groepen katholie ken niet het geval geweest, met het ge volg dat de eenheid werd verbroken. Deze te herstellen is zowel het doel ge weest van de oproep van de kardinaal als van de uitnodiging van het partijbe stuur der K.V.P. De laatste is blijkbaar de eerste vrucht van het „positieve beleid'' dat de K.V.P. ten aanzien van het herstel der politieke eenheid beloofd heeft te zullen voeren en van de bereidheid die de twee andere katholieke politieke groeperingen hebben toegezegd om althans over dit chapiter overleg te plegen. Men kan er zich slechts over verheugen dat op betrekke lijk korte termijn iets zo concreets uit de bus is gekomen, want het onderzoek dat de K.V.P. naar aanleiding van de uit slag der Tweede Kamer-verkiezingen van het vorig jaar naar de mogelijkheid en voorwaarden van politieke eenheid heeft doen instellen, is op een wel erg lange baan terecht gekomen. Het veelzijdige nadeel van een dergelijk uitsteldat anderzijds misschien de gedegenheid zeer ten goede komt is nu vermeden. Het is kennelijk overdreven te zeggen dat het nu wel in orde zal komen, want er zitten aspecten aan deze zaak die het niet gemakkelijk maken tot overeenstem ming te komen. Op het ogenblik is het de hoofdzaak dat er een uitnodiging uit gegaan is, waardoor de K.V.P. haar goed wil heeft getoond, en dat die wordt aanvaard, waaraan op het eerste gezicht niet valt te twijfelen Wanneer men dan eenmaal rond de conferentie tafel zit, gaat het tenslotte niet over fundamentele tegenstellingen, maar wel is het noodzakelijk dat alle partijen het met de verklaringen van de kardinaal eens zijn dat politieke eenheid voorals nog althans in ons land en in de min of meer nabije toekomst onontbeerlijk is. Dit zal de basis moeten zijn die een verder gaand gesprek mogelijk maakt. Dan nog zal er over veel heen gestapt moeten worden, dat de een misschien liever zus en de ander zo zou willen hebben. Waar twee of meer mensen bij elkaar zijn, moet nu eenmaal meestal door bijna iedereen water in de wijn gedaan wor den. Hetgeen niet wil zeggen dat een openhartig gesprek niet veel kan ver helderen en uiteindelijk een concreet re sultaat opleveren. En aangezien het daarom is begonnen, zal men ongetwij feld in die richting werken. Het is te hopen dat nu eens getoond wordt dat de katholieken op politiek terrein ook nog wat anders kunnen dan elkaar in de haren zitten op een wijze die niet strookt met het begrip emanci patie. Dit houdt niet in dat men blin delings een leider volgt, maar wel dat men een hoge waarde toekent aan een gezaghebbende stem en wannee r dat hoofdzakelijk is het zwaarste laat wegen wat het zwaarst is. En waarom zou men als er te kiezen is tussen onenigheid en eenheid nu juist altijd de onenigheid nemen als de eenheid zo hard nodig is? Laat deze dan overeenkomstig een drin gend beroep van een gezaghebbende stem 1 voorop staan. MOSKOU VERZET ZICH TEGEN VLOOTBEZOEK AAN ISTANBOEL. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft {hij de Turkse regering geprotesteerd te gen het bezoek, dat 32 Amerikaan se en Engelse oorlogsschepen in de komende weken zullen brengen aan Islanboel, de Turkse haven aan de Bosporus. De Russen zien hierin een „soort militaire demon stratie". In een nota eisen ze „aan vullende inlichtingen" van de Tur ken RUSLAND IN 1970 STERKER DAN WEST-EUROPA. Voor het instituut voor de inter nationale handel van de universi teit van Illinois heeft de Ameri kaanse onderminister van buiten lands^ zaken, Samuel Waugh, voor speld, dat de Sovjet-Unie, wanneer zij zich in dit hoge tempo blijft onl- wikkelen, binnen twintig jaar eco nomisch sterker zal zijn dan West- j Europa. Hij verklaarde dat naar schatting Rusland sedert 1940 zijn productie heeft verdubbeld. De Russische staalproductie is bijna tweemaal zo groot geworden. De olieproductie van de Sovjet unie is sedert 1940 toegenomen van 31 tot 47 millioen ton en al aardig op weg de productie in West-Europa te overtreffen. IN DUITSLAND ACHT SPION NEN GEARRESTEERD. De Britse inlichtingendienst ill West-Duitsland heeft eeu uitgebrei de spiorinagekring opgerold. In de afgelopen dagen z.ijn zes Duitsers gearresteerd, onder wie twee vrou wen, die de Sovjet-Unie gegevens hebben verslrekt over de Britse be- zettingsstrijdkrachten. Zij zullen vandaag waarschijnlijk achter ge sloten deuren voor de rechtbank van de geallieerde hoge commissie in Dusseldorp verschijnen, Duitse autoriteiten hebben de hand gelegd op nog twee spion nen. Een van hen is een Duitser die j voor een „Oostelijke mogendheid" I werkte. De man was een employé j op het bureau van de toekomstige Weslduitse minister van defensie Theodor Blank. Hij werd betrapt loen hij documenten uit 't gebouw wilde smokkelen. De tweede gear resteerde is een Tsjechoslowaak. ALPINIST HING 70 UUR BOVEN RAVIJN. Drie nachten heeft de jonge stu dent Georges Barbacki uit Caen doqffebracht, terwijl hij een grim mige en uitputtende strijd voerde om het leven ie redden. Barbacki viel Zaterdagmiddag in een ravijn van het Moni Blanc-massief. Hij wist nog juist een stuk touw te grij pen en heeft daar ruim zeventig uur gehangen eer gidsen hem von den en bevrijdden. Oud-generaal Giile „S.S. STREED VOOR EUROPA". Herbert Gille, voormalig gene raal van de Waffen-SS, is op een bijeenkomst van ruim 15.000 Duit se oud-strijders te Hannover storm achtig toegejuicht, loen hij ver klaarde dat het een grote eer voor hem was te spreken voor de Waf fen-SS, die „slechts uit plicht te genover Duitsland had gevochten". Hij kreeg nog meer applaus, toen hij zei, dal de driehonderdduizend leden van de Waffen-SS, de waren gesneuveld, „niet waren gestorven voor een politieke partij, maar voor Europa". Gille bracht de tijd in herinne ring „dat wij zegevierend voor waarts stormden" en voegde hier aan toe „Onze SS-niannen die ver oordeeld werden, namen hun von nissen zo voorbeeldig op, dat zij bij hun tegenstanders respect afdwon gen". De bijeenkomst was door de bond van Duitse soldaten georganiseerd met het doet alle Westduifse orga nisaties van olid-strijders in één massa-beweging bijeen te brengen. Sommige oud-strijders droegen ou de militaire kentekenen, waaron der „Horst Wessel" en „Reichs- führer". HEVIGE EXPLOSIE IN KETEL HUIS TE WAGENINGEN. Maandagavond acht uur weid Wageningen opgeschrikt door een hevige knal. In het ketelhuis van de drukkerij „Vada" van Zomer en Kenning deed zich een ontploffing voor die een geweldige ravage aan richtte. Het ketelhuis is geheel in elkaar geslort De enige nog aan wezige man, de 42-jarige stoker C. H. Schneider uit Bennekom, moest in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis vervoerd worden en is daar later overleden. TWEE GROOTSTE VLIEGTUI GEN TER WERELD NAAR DE SLOPER. Reeds enige tijd geleden werd aan de heer A. Boelen door het gemeente bestuur opdracht gegeven tot het opstellen van een algemeen rapport, waarop het uitbreidingsplan voor de gemeente, alsmede het te voeren be leid voor de komende jaren kan worden gebaseerd. Dit uitgebreid rapport, dat een vrij uitvoerig en algemeen overzicht geeft van de groei en de ontwikkeling der gemeente, op alle gebied, en dat in het tweede deel een algemene beschouwing geeft over de toekomstige ontwikkeling in het kader van de regionale, provinciale en nationale ont wikkelingsgang, is voor kort gereedgekomen. De heer Boelen gaf dezer dagen voor de raad der gemeente Drunen een toelichting op dit gedegen rapport, waarna de raad, na een uitvoerige dis cussie over de diverse onderwerpen, het rapport in grote trekken aan vaardde, als het rapport waarop het toekomstige beleid kan worden ge baseerd en ook de hoop uitsprak, dat nu spoedig het uitbreidingsplan ter tafel zou kunnen komen. In zijn inleiding zegt de rapporteur, die in zijn rapport de algemene ontwikke lingsgang der gemeente en de te ver wachten ontwikkeling op wetenschappe lijke en zeer deskundige wijze uiteenzet, dat de gemeente in de laatste jaren in een fase van ontwikkeling is komen te verkeren, die in deze gemeenschap in de komende jaren 'n ware ommekeer te weeg kan brengen; waarvan krachtige sociaal- economische, culturele, sociaal-psycholo gische en stedebouwkundige structuur- veranderingenh et gevolg zullen kunnen zijn. Het rapport behandelt niet alleen de sociaal-economische en algemeen mate riële groei en de te wachten opgang, maar evenzeer de geestelijke en culturele groei en bepleit een krachtige geestelijke welvaart. Het rapport stelt de geestelijke wel vaart als een gebiedende eis. Men dient De twee grootste vliegtuigen van de wereld, de Brabazone I en de Brabazone II, zullen worden ge sloopt, aldus heeft de Britse minis ter van bevoorrading, Duncan San dys, Maandag in het Lagerhuis be kend gemaakt. De minister verklaarde, dat be langrijke wetenschappelijke gege vens waren verkregen door deze prototypes, die tesamen meer dan 60 millioen gulden hebben gekost. Deze gegevens konden worden ver werkt bij het ontwerpen van nieu we vliegtuigtypen. Hij voegde hier aan toe dat de Brabazone slechts bedoeld was geweest als een expe rimentele machine, en dat hij thans was verdrongen door de „Cornet" en de „Britannia". De Brabazone kan 72 passagiers vervoeren over een afstand van bij na 5000 kilometer Het toestel weegt 126 ton en heeft een vleugel wijdte van ongeveer 70 meter. aldus het rapport, zich er van bewust te j zijn, dat slechts de geestelijke welvaart de werkelijke bron van geluk kan zijn voor de menselijke samenleving en het overheidsbeleid alleen dan verantwoord is, als aan de geestelijke welvaart even veel aandacht wordt besteed als aan de stoffelijke welvaart. De stoffelijke en geestelijke welvaart der oorspronkelijke bevolking van Dru nen en een diep begrip voor de sociale rechtvaardigheid, gedragen door de Christelijke beginselen, zal voor de over heid de basis moeten zijn, waarop het algemeen beleidsprogram verantwoord moet worden geacht. GEOGRAFISCHE BESCHRIJVING. In deel één geeft de schrijver een al gemeen geografische beschrijving der ge meente. Het rapport spreekt over de lich te rivierklei ten Noorden van Elshout, die door haar lage ligging alleen maar te gebruiken is als weiland; het spreekt van de zwavelgronden te Zuiden van Els- hout, die zeer goed worden genoemd. Behandeld wordt verder de lichte zand grond rond Drunen, de gronden van de Hei of Meerdijk, die, doordat zij eeuwen lang gebruikt zijn als bergboezem voor waterafvoer, deels hun heiachtig karak- i tér verloren hebben, en waarvan ver wacht mag worden dat zij nog eenmaal als cultuurgrond, zij het dan van min dere kwaliteit, gebruikt zullen kunnen worden. Het behandelt dan ook nog de woeste grond ten Zuiden van het af- j wateringskanaal en het natuurreservaat dat Drunen daar rijk is. De ontwikkeling van deze gronden is in een geografisch en geologisch over zicht uitvoerig beschreven. Het geeft em overzicht van de waterstaatkundige toe stand en de taak der twee waterschappen en komt tot de slotsom dat om een dui delijk beeld va nde cultuurwaarde der gronden te krijgen een gedetailleerde bo- demkartering van groot nut zou kunnen zijn voor de agrarische ontwikkeling. In het geografische overzicht worden de huidige verbindingswegen absoluut onvoldoende geacht. HISTORISCH OVERZICHT. De historische ontwikkeling der ge meente is een zeer interessante geschied kundige beschrijving. Het verhaalt in grote trekken de wisselvalligheden der gemeente door de eeuwen heen, om tot de conclusie te komen dat oorlog en on derdrukking, speciaal in de ijzeren eeuw, de algemene ontwikkeling geruime tijd heb ben belemmerd. De geografische ligging op een overgangsgebied, heeft Drunen dikwijls doen lijden onder het geweld der oorlogen en het is, aldus het rapport, zeker geen toeval geweest, dat zelfs het moderpe oorlogsapparaat in de laatste oorlog vastliep op wat eeuwen lang als een natuurlijke hindernis werd gevoeld. VAN LANDBOUW NAAR NIJVERHEID. Het overzicht van de sociaal geogra fische ontwikkeling is wat het verre ver leden betreft slechts vluchtig geschreven, maar op de recente latere tijden is die per ingegaan. In de vorige eeuw kwam ten gevolge van gebrek in de agrarische sector als bestaansmogelijkheid, de nijverheid ge leidelijk tot ontwikkeling. Als eerste vorm van nijverheid wordt genoemd het fabri ceren van haren kleden, een textielnijver heid dus, die echter spoedig weer ver dwijnt en plaats maakt voor de schoen industrie, waarvan thans gebleken is, dat zij voor Drunen een beproefde industrie is die haar levensvatbaarheid duidelijk heeft bewezen. Voor Elshout, dat over betere cultuur gronden beschikt als Drunen, gold de overgang van landbouw naar nijverheid niet zoals voor Drunen. In het hoofdstuk over de ontwikke ling der bestaansbronnen in de gemeente icomt de rapporteur met interessante cij fers over de laatste jaren. In 1930 waren werkzaam in de Land en Tuinbouw 40 van de beroepsbe volking, in de nijverheid 42 samen meer dan 80 In 1947 is de verhouding 37,2 en 42,4 afname dus van de land bouw. Over de laatste jaren zijn in het rap port geen cijfers verwerkt, maar het zegt wel dat de industrie zozeer is toegeno men, dat zij de eigen bevolking over het hoofd dreigt te groeien en dat Drunen heden een centrum voor werkgelegen heid wordt genoemd. In de aanzienlijke toename van dei in dustriële beroepsbevolking tussen 1930 en 1950 wordt met name genoemd de grote vlucht van de metaalnijverheid en de op gang van de bouwnijverheid. De metaal nijverheid voor kort in Drunen nog on bekend, neemt thans de eerste plaats in binnen het industriële werkgelegenheids- apparaaf. De bouwnijverheid en de lederindus trie nemen echter nog een belangrijke plaats in en worden een voldoende te genwicht genoemd tegen de groei der metaalindustrie, waardoor een al te een zijdig werkgelegenheidsapparaat wordt doorbroken. Het rapport behandelt in de werkge- legenheidsbespreking ook de forensen. Drunen had in 1947 een positief pen delsaldo van 7. De inkomende forensen bedroegen 250 (wat in de laatste jaren zeker is toegenomen). Hieruit volgt dat de werkgelegenheid kwantitatief voldoen de was, maar dat het soort der werkge legenheid niet bleek te passen. Ook in het hoofdstuk gewijd aan de loop der bevolking komt de rapporteur hierop te- rum Zonder emigratie zou Drunen in 1950 reeds 6500 inwoners hebben geteld. Zij had er toen echter pas 5614, waaruit de invloed der emigratie duidelijk blijkt. De oorzaak van de migratie wordt dan weer gezocht in de werkgelegen- heidssector, die niet bleek te passen bij de Drunense bevolking, die overwegend was ingesteld op de z.g. lichte industrie en niet op de zware industrie welke de laatste 20 jaar tot ontwikkeling is ge komen. Naast de nijverheid neemt, aldus het rapport, de agrarische sector nog steeds een belangrijke plaats in in de econo mische structuur der gemeente. LOOP DER BEVOLKING. Over de loop der bevolking geeft het rapport ook interessante gegevens. De groei van 1930 naar 1950 was van 3714 naar 5614 (1953 6000). De bevolkingsaanwas van Drunen was van 1940 tot 1950 16,3 Die van het gehele land 14,3 die van Noord-Bra bant 20,5 Het rapport geeft ook een overzicht van de leeftijdsopbouw, welke opbouw natuurlijk belangrijk is voor de toe komst. Vanaf 1920 heeft Drunen een verjongingskuur ondergaan in de z.g. 11 Wanneer er een Katholieke kerk igewijd wordt, dan bidt men ook dit gebed t „Wij bidden U, Heer, dat in deze Uwe woning, door de genade van de Heilige Geest, de zieken worden genezen en de kranken gesterkt Dit is een zinvol gebed, het doet ons ver staan, dat ook de zieke en kranke gelovigen hun plaats dienen te vinden in de kerk, waar zij Christus, Die tijdens Zijn leven op aar de vooral Zijn schreden richtte naar de zieken en gebrekkigen en hun de handen ter genezing oplegde, zullen ontmoeten en waar zij Hem zullen vragen de grote steun te zijn in htm lichamelijk lijden, de genezing naar hun ziel en naar hun lichaam, zo hun dit zalig mocht zijn. 60 WAALWIJKSE ZIEKEN HOUDEN HUN TRIDUUM. De zieken onder de Waalwijkse ka tholieken zullen op 28, 29 en 30 Juli hun triduum houden in de Kapel van de Eerw. Zusters van het Sint Teresia- klooster. We kunnen moeilijk bevroeden de grote betekenis van deze gebeurtenis voor onze zieken; de meesten van ons zijn gezond en op gezette tijden gaan wij naar de Kerk en we willen ons niet ont veinzen dat het vaak een sleur is. Maar hoe lang hebben de zieken onder ons niet dit kerkbezoek moeten missen; wellicht heel lang, en herinneren zij zich de kerk nog slechts heel vaag; hoewel vaak de priester met Ons Heer bij hen komt en hun leven op het ziekbed groeit tot een onafgebroken stil gebed, weten zij, niet in alle opzichten meer deel te hebben aan het gemeenschapsleven der Kerk, aan het gehele parochiële leven, hoewel zij wellicht de beste parochianen zijn. Misschien is het ook zo, we weten dat natuurlijk niet, dat in de zieke, met de groeiende vaagheid van het beeld van de kerk, ook de onverschilligheid is mee gegroeid, dat hij, nu hij zo weinig meer ziet en zo weinig meer hoort, afglijdt in een doffe berustende apathie, nu zijn ziekte zijn leven schijnbaar uitzichtsloos heeft gemaakt. Maar hoe het ook zij, voor beide ui terste en voor alle andere categorieën zieken is het Ziekentriduum van onschat bare waarde. In vele plaatsen spant de katholieke gemeenschap zich de laatste jaren dan ook in, om ieder jaar gedurende een paar dagen de zieken de gelegenheid te geven, naar de Kerk te gaan, daar weer eens een Heilige Mis bij te wonen, te com munie te gaan en te biechten, te luiste ren naar Gods Woord, verkondigd door de priester en samen aan God om sterk te te vragen en om de genezing, zo hun die zalig mocht zijn. Ook in Waalwijk wordt dit jaar, zoals reeds enkele jaren de gewoonte is, weer een ziekentriduum gehouden voor de zie ken uit alle vier de parochies; op 28, 29 en 30 Juli zal Pater Petrus, van de con gregatie der Passionisten, evenals het vorige jaar, weer dit triduum leiden. Deze driedaagse godsdienstoefeningen zullen worden gehouden in het Sint Te- resia-gesticht, waarvan de zusters zeer bereidwillig hun mooie kapel hebben af gestaan; de banken worden uit de kapel verwijderd zodat de zieken in gemakke lijke stoelen kunnen zitten of liggen. Drie dagen worden zij daar gratis verzorgd, zij krijgen warme en koude maaltijden, versnaperingen en sigaren. Iedereen werkt mee op de eerste plaats om de zieken hun geestelijke vreugden te schenken, maar ook om het hun in alle andere op zichten zo aangenaam mogelijk te ma ken. De eerw. Zusters van J.M.J., leken- verpleegsters, helpers en helpsters van het Rode Kruis, voortrekkers, andere da mes en heren, de eigenaars van auto's, zij allen geven gratis hun tijd, hun moeiten en hun middelen om dit triduum te doen slagen. Maar iedereen begrijpt, dat niets alles om niet kan gebeuren, dat hier geld, vrij veel geld mee gemoeid is. En we hopen, dat ook iedere katholiek zal begrijpen, dat in dit opzicht een plicht op hem rust; de plicht, de Kerk in staat te stellen haar zieke ledematen met meer dan gewone zorg te omringen. Immers, wanneer een lidmaat van een lichaam ziek is, lijden de andere ledematen mee en doen de andere ledematen al het mogelijke om dat lijden te verzachten. Zo is het ook met het lichaam van de Heilige Kerk, waar van Christus het Hoofd is en wij de le dematen. Wanneer daarom aanstaande Zondag 26 Juli in de parochiekerken van Waal wijk een collecte wordt gehouden, ge denk deze collecte dan zeer bijzonder; en mocht deze collecte al zijn gehouden, dan kunnen wij alleen maar hopen, dat gij zeer milddadig zijt geweest. Het is een feestjaar voor onze stad; pas is de kermis achter de rug, we heb ben er veel genoegen aan beleefd; ons wachten nog de stadsfeesten, en de SLEM; bedenk toch even, hoe de zie ken dit alles moeten missen, hoe zij deze materiele vreugden die ons leven veraan genamen niet kennen. Gij bent zelf ziek geweest, gij hebt iemand die U zeer dierbaar was zien lij den, dan begrijpt gij ook wat het wil zeggen ziek te zijn, langdurig ziek te zijn en gij zult reeds door Uw menselijk me delijden gedrongen worden voor dit schone doel Hw bijdrage te geven. Maar er is een ander, een hoger motief nog Bedenk, dat het Gód is, die de zieken, zijn liefste kinderen, uitnodigt in Zijn Kerk; Bedenk, dat God van U, die gezond zijt, vraagt de zieken naar Hem te bren gen, hen in de gelegenheid te stellen op Zijn roepen naar Hem te snellen en in Zijn voortdurende aanwezigheid, de kracht en de steun te vinden die zij zo zeer behoeven. productieve groep van 15 tot 65 jaren, met een getal van 1000. Wat geboorte en sterfte betrof was het geboortecijfer steeds zeer hoog, het sterftecijfer lager dan in nationaal ver band. De laatste jaren beweegt het zich op provinciaal niveau. Veel aandacht is in het rapport ook besteed aan de sociale culturele structuur der gemeente. Het geeft een beschrijving van de dorpsgemeenschap die het type van de oude Brabantse dorpsgemeen schap wordt genoemd. De laatste 25 jaren is in de sociale structuur der gemeente een zekere ver andering gekomen. Ja, de ontwikkeling der industrie, speciaal de metaalindus trie, heeft Drunen, bezien vanuit sociaal- cultureel oogpunt, tot de meest, proble matische van Noord-Brabant gemaakt. De agrarische sector voelt zich niet meer zo vast als vroeger en volgens het rap port moet alles gedaan worden om in de toekomst tot een harmonische ont wikkeling te geraken van beide groepen, zowel van de agrarische als de industri ële, terwijl de speciaal culturele en gees telijke welvaart gelijke tred zal moeten houden met de economische. Het neer gaan en verlies van oude tradities en waarden in de oude dorpsgemeenschap zal in alle opzichten tot een chaos kun nen leiden. De sociale-culturele struc tuur van de dorpsgemeenschap, zich uitend in dorpsfeesten rond het kerkelijk leven, gaat geleidelijk haar betekenis verliezen. Een goede leiding in moderne geest is volgens het rapport een gebie dende eis. Met een overzicht van de geestelijke beweeglijkheid, alsmede de kracht der sociale bindingsprincipes besluit het rap port zijn eerste deel. DRUNEN IN DE TOEKOMST. In het tweede deel wordt de te ver wachten toekomstige ontwikkelingsgang van de gemeente Drunen geschetst. De te verwachten bevolkingsaanwas is berekend op 3000 zodat Drunen in 1970 9000 inwoners zal hebben. Bij deze berekening is alleen rekening gehouden met de natuurlijke groei. Een sterke in dustrie-uitbreiding zou nieuwe arbeids krachten aantrekken, zodat deze de groei meer zou doen stijgen. Op gebied van woningbouw zal dit betekenen dat in 1970 900 woningen in Drunen meer moeten staan als thans. Over de aard der te bouwen woningen zegt het rapport dat er 150 tot 200 tuin derswoningen zullen moeten komen; 600 tot 650 arbeiderswoningen, terwijl het aantal middenstands- of betere woningen 100 tot 150 zal moeten bedragen. Resumerend over de sociaal-econo mische structuur zegt het rapport dat re kening moet worden gehouden met ver dere industrialisatie en een sterke ont-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1