1 I Mll echt merken dat Ik kan nu een* het weer vacantie wordt... VIRIGLEY De grote Speurder u Verzoek „Rosagaerde" wederom in behandeling VLUMEN l'JlllMI D.D.D FEUILLETON DUIVENSPORT. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 JULI 1953. 2 Vooral 's Zaterdags. Als er zo'n vacantieklant bin nenkomt, zie ik het al aan z'n gezicht. Die heeft zijn vacantiegeld al in zijn zak. Die trekt er met goede zin op uit! En als hij dan niet één of twee, maar wel 10 doosjes Cross neemt (of soms 1 een hele slofweet ik het helemaal zeker. Veel kan er in de vacantie voor hem veranderen. Maar één ding blijft het zelfde: z'n King's Cross. Tenslotte weet je wat je hebt en niet wat je krijgt. Vooral niet als je de grens over gaat. „Prettige vacantie, meneer !"zeg ik dan. De sigaret met het grootste aantal vaste rokers! Gemeenteraad Loonopzand wikkeling van de tuinbouw, die voor de agrarische sector nog grote voordelen in houdt. HET STEDEBOUWKUNDIG BEELD. Stedebouwkundig zal Drunen in 1970 er als volgt uit kunnen zien. Drunen omvat twee wijken of paro chies, die een grootte hebben van 4000 en 1800 inwoners. Elshout zou kunnen uitgroeien tot een wijk van 2200 inwo ners, speciaal door ae bouw van tuin derswoningen. in het tweede deel geeft het rapport een overzicht van de te verwachten in dustrialisatie en geestelijke welvaart van Noord-Brabant en Nederland, terwijl te gen deze achtergrond uitvoerig de toe komstige plaats üer gemeente Drunen in het materieel en geestelijk welvaartska der van de provincie wordt geschetst. Het rapport zegt dan nog dat in het provinciaal welvaartsplan Drunen niet werd opgenomen in de Brabantse in dustrialiserende gemeenten. De geo- grarische ligging bepaalde dat hiervoor werden aangewezen 's-Hertogenbosch Waalwijk en Heusden. Dit plan is ze ker door de feiten achterhaald. Tot slot komt de schrijver tot een conclusie, die door de raad na een vrij langdurige discussie in grote trekken werd aanvaard. HET BELANG VAN DE TUINBOUW. De rapporteur zegt dan Steeds zal getracht moeten worden de agrarische sector met alle kracht te steunen. Als middel van ontwikkeling wordt genoemd de herverkaveling, ter wijl de uitbreiding van de tuinbouw als nevenbedrijf of hoofdbedrijf nog grote mogelijkheden bieden. De mogelijkheid om op 1 H.A. goede grond een bestaan te vinden, houdt in uat nog vele jonge boeren kunnen wor den opgevangen, wat altijd beter moet worden geacht dan een te plotseling overgaan naar de industrie. Een al te grote ontwikkeling van de metaalindustrie mag niet worden voor gestaan. Aan het vestigen van dochter ondernemingen in andere plaatsen, moet de voorkeur worden gegeven, wat vol gens het rapport ook talrijke voordelen mede zou brengen. Gepoogd zal moeten worden om meer dere industrieën aan te trekken, om de conjunctuurgevoeligheid nog meer te doen afnemen. Vertrek van mensen die van ouds deel uitmaken van de Drunense samen leving dient te worden tegengegaan. Bevordering van het culturele leven zal krachtig moeten worden gestimuleerd. Het culturele leven, zoveel mogelijk parochieel georganiseerd, zal moeten worden geleid door geschikte krachten uit de oude samenleving met geleidelijke OOK EN VOORAL IN DE VACANTIETIJD. inschakeling van de nieuwkomers. Het kan niet worden ontkend dat nieuwkomers zich hebben aan te sluiten en niet omgekeerd, zelfs al mochten zij de gemeenschap minder hoogstaand ach ten. Uit het verleden is gebleken dat de oude dorpsgemeenschap een goede gees telijke diepgang had. De jeugd moet een goede vrije-tijds- besteding hebben. Aan de vakkundige en geestelijke ontwikkeling der jeugd dient steeds zeer veel aandacht te worden g- schonken. Speciaal aan de scholing voor de metaalarbeiders. Vorming van industriële leiders uit de oude dorpsgemeenschap dient sterk te worden bevorderd. Tot zover het rapport, dat een beeld geeft van Drunen in het verleden, heden en toekomst en waarvan wij een kort samenvattend overzicht konden geven. De raad van de gemeente Loonopzand komt hedenavond om 7 uur in openbare vergadering bijeen, om de volgende agenda te behan delen. 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de ge meenteraad, en beslissing omtrent de toe lating van die leden. 4. Voorstel tot verkoop van een per ceel grond aan de Parkstraat te Kaats heuvel aan J. M. Muizelaar, Mgr. Völ- kerstraat 32, alhier. Een van de percelen, gelegen aan de, oostzijde van de Parkstraat, wenst J. M. Muizelaar, Mgr. Völkerstraat 32, aan te kopen. De prijs bedraagt evenals voor de andere verkochte percelen bouwterrein, 3.40 per m2. Het door Muizelaar aan te kopen perceel heeft een breedte van 14,5 m' en een diepte van 45 m'. De totale verkoopprijs bedraagt derhalve 2.218.50. Nu door J. M. Muizelaar een plan is ingediend tot het bouwen van een woon huis, stellen B. en W. voor tot boven bedoelde i verkoop te besluiten. 5. Voorstel om het gratificatiebesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1952 en de wijzigingen welke daarin zullen worden aangebracht voor 1953 van overeenkom stige toepassing te verklaren op het daarvoor in aanmerking komende ge meente-personeel. 6. Voorstel tot aankoop van de wo ning Crispijnstraat 14 te Kaatsheuvel. De heer C. A. Verschuren te [Was pik is bereid zijn woning met bijbehorend erf Crispijnstraat 14 te Kaatsheuvel, ka dastraal bekend sectie B nummer 4867, groot .03.23 ha., aan deze gemeente te verkopen voor de prijs van 1000. In verband met de toekomstige sanering van de bebouwing in die omgeving is het gewenst dat deze woning in liet be zit dezer gemeente komt. De huur be draagt 2.75 per week, zodat de ver koopprijs redelijk is te noemen. B. en W. stellen voor tot aankoop te besluiten. 7. Verzoek van het Hoofdbestuur van de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond van 2 Juli 1953 om te verklaren dat de oprichting en instandhouding van de voorgenomen uitbreiding van de landbouwhuishoudcursus te Kaatsheuvel wordt nodig geoordeeld. Bij schrijven van 15 Januari 1950 deed het Hoofdbestuur van de N.C.B., afde ling Onderwijs te Tilburg, mededeling van haar voornemen om in Kaatsheuvel een landbouwhuishoudcursus op te richten. In de vergadering van 20 Februari 1950 besloot de raad om de oprichting en in standhouding van deze cursus nodig te oordelen. Dit van rijkswege gesubsidieerde land- bouwhuishoudonderwijs aan oudere meis jes heeft ter plaatse reeds enkele jaren zeer bevredigend gewerkt. Thans is de N.C.B. voornemens om, in verband met de onderwijsvernieuwing, met ingang van het nieuwe cursusjaar, uitbreiding te geven aan het huidige leerplan door toevoeging van een drie tal vakken, t.w. gezondheidsleer, opvoed kunde en lichamelijke oefening. Deze uitbreiding zal slechts een geringe ver hoging^ van het voor rekening der ge meente komende aandeel in de netto- kosten tot gevolg hebben, n.l. ongeveer 100.per jaar. B. en W. zijn van mening dat alles moet worden gedaan om tot verbetering en uitbreiding van het onderwijs in de gemeente te geraken. De onderhavige uitbreiding is hiertoe zeer zeker van be lang. j j Zij stellen daarom voor om te beslui ten dat de oprichting en instandhouding van de hierboven omschreven uitbreiding van de landbouwhuishoudcursus te Kaats' heuvel wordt nodig geoordeeld. 8. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een door de stich ting „Rosagaerde'' te sluiten geldlening en rekening-courant-overeenkomst. Met verwijzing naar prae-advies nr. 12 van de vergadering van 23 Juni 1953, delen B. en W. mede dat van de stich ting „Rosagaerde" opnieuw een verzoek is ingekomen, dd. 13 Juli 1953, om ga rant te willen blijven voor de betaling van rente en aflossing Van een door haar te sluiten vaste geldlening groot 105.000 voor inrichtingskosten en een rekening- courant-crediet van 20.000 voor lopen de uitgaven. Thans verzoekt de stichting garantie ten aanzien van de van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven dd. 22 Juni 1953 ontvangen aanbieding voor beide credieten, waarvoor dezelfde voorwaarden gelden als die welke zijn vermeld in het reeds genoemde prae-ad vies van 23 Juni '1953. B. en W. stellen voor om de gevraag de garantie te verlenen, onder voorwaar de dat de besteding der gelden geschiedt op een door burgemeester en wethouders goed te keuren wijze. 9. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting voor het dienstjaar '53. MUL - Nieuwe rijwielpaden. 9a. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met een aan tal andere gemeenten inzake de aanleg en instandhouding van rijwielpaden. De door de stichting 'Streek V.V.V. Brabant's Centrum ingestelde rijwielpa den-commissie heeft de uitvoering voor bereid van het gedeelte van het door de provinciale planologische dienst ont worpen rijwielpadenplan, voor het ge bied waarover zich de werkzaamheden van genoemde stichting uitstrekken. De ze commissie heeft het door haar opge stelde plan, het rijwielpadenplan „Bra bants Centrum", voorgelegd "aan de burgemeesters der in dat gebied gelegen gemeenten en daarbij voorgesteld om, door middel van een gemeenschappelijke regeling, de uitvoering daarvan in han den van de gemeenten te leggen. Het plan omvat de aanleg van 168,6 km. rijwielpad in de betrokken gemeen ten in de loop van 5 jaren. De rijwiel paden zullen worden voorzien van een asphaltbetonnen dek waarvan de Gront- maatschappij de levensduur, vrij van on derhoud, garandeert voor 15 jaren. De na aftrek van de te ontvangen bijdragen van de provincie en anderen overblij vende kosten zullen per km. bedragen 2.372.48. Voor deze gemeente is voor zien in de aanleg van 13,4 km. rijwiel pad, waarmee dus 31.791.25 gemoeid zal zijn. 'ij Het ontsluiten van de streek voor het toerisme, dat met de uitvoering van dit plan wordt beoogd, is van belang voor alle daarin gelegen gemeenten, ongeacht of en hoeveel km. rijwielpad1 in elke ge meente wordt aangelegd. Teneinde dit in de kostenverdeling tot uitdrukking te doen komen, zal een fonds worden ge vormd, waarin de gemeenten gedurende vijf jaren een bedrag per inwoner zullen moeten storten. Dit bedrag varieert van 0.10 tot 0.20 per inwoner, naar ge lang het aantal km. aan te leggen rij wielpad. De ontvangsten van het fonds worden verdeeld onder de gemeenten, welke kosten hebben te maken in ver band met de aanleg van rijwielpaden en wel naar rato van het aantal aan te leggen km. Deze gemeente zal jaarlijks 1.350.0.10 per inwoner) in het fonds moeten storten en zal uit het fonds 2.905.32 krijgen uitgekeerd. Per jaar wordt dus via het fonds 1.555.32 ont vangen, hetgeen in vijf jaren een bedrag van 7.776.60 beloopt. Bij de uitvoering van dit plan zal de gemeente hebben uit te geven 31.791.25 uit het fonds zal worden ontvangen 7.776.60 zodat ten laste der ge meente blijft 24.014.65 Bovendien zal voor rekening der ge meente komen haür aandeel in de kosten van instandhouding van het in te stel len rechtspersoonlijkheid bezittend li chaam, dat met de uitvoering van het plan zal worden belast. B. en W. juichen het tot stand komen van het rijwielpadenplan Brabants Cen trum ten zeerste toe en zij zijn van me ning dat deze gelegenheid om op verant woorde en grootscheepse wijze de uit voering daarvan ter hand te nemen, moet worden aangegrepen. Speciaal voor deze gemeente betekent de ontsluiting van de natuurschoongebieden de vervulling van een noodzakelijke voorwaarde voor de toeneming van het vreemdelingenverkeer, waarnaar zo sterk gestreefd wordt. De kosten achten B. en W. met het oog op de belangrijkheid van het object, alles zins verantwoord. 10. Rondvraag. —Zuiver en ontsmet IICTlflCuw huid met de hel- 11 i\|,lïiiidervloeibareD.D.D. jeukbedaart.de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad kwam gisteren in openbare vergadering bijeen en behan delde de volgende punten, waarvan wij a.s. Maandag verslag zullen uitbrengen. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het leer plan ten behoeve van het huishoudon- derwijs in deze gemeente. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de algemene plaatselijke politieverordening dezer gemeente. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de Bouwverordening dezer gemeente in verband met het vastgestel de uitbreidingsplan „Vliedberg". 5. Voorstel van Burg. en Weth. om het „Gratificatiebesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1953" (KB. van 13 Juni '53 Stbl. 273) van overeenkomstige toepas sing te verklaren op het personeel in dienst der gemeente, voorzover hun be zoldiging van gemeentewege wordt ge regeld en vastgesteld. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de gemeente-begrotingen 1952 en 1953. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van een vergoeding aan een ingezetene dezer gemeente in de reis kosten van 3 zijner kinderen, welke een B.L.O. school te 's-Hertogenbosch be zoeken. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot onderhandse verhuring van een gedeelte, ter grootte van ongeveer 860 m2, van het perceel kadastraal bekend gemeente Vlijmen Sectie L nr 324 aan C. W. Ivan Vugt, Akkerpad nr. 5 alhier, voor de jaarlijkse huursom van 6.45. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van een besluit ingevolge art. 36, 4e lid der Woningwet voor de kerk dorpen Vlijmen, Haarsteeg en Nieuw- kuijk, voorzover gelegen buiten het uit breidingsplan „Vliedberg". 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de „Regeling tot het toe kennen van een vergoeding in verplaat singskosten voor het gemeentepersoneel" Verplaatsingskostenbesluit) Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten geneesmiddel tegen HUIDAANDOENINGEN 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot benoeming van een onderwijzer, hoofd, aan de openbare lagere school alhier. De voordracht luidt als volgt Nr. 1 F. Ploegmakers te Rosmalen. Nr. 2 F. H. G. van den Dungen te Uden. Nr. 3 H. J. M. Kunst te Zundert. Nr. 4 M. J. M. van de Ven te Nuenen. 12. Onderzoek geloofsbrieven van de benoemd verklaarde leden van de ge meenteraad. LOONOPZAND. De Luchtbode alhier hield een wedvlucht vanuit Vilvoorde. De uitslag was als volgt G. Schoenmakers 1; J. v. d. Vel den 2; J. v. Dongen 3; H. v. d. Vel den 4, 19; P. v. d. Velden 5, 24; A v. d. Velden 6, 22; A. Spapens 7; G. IJpelaar 8; G v. d. Dries 9, 18, 25; J. Snoeren 10; C. IJpelaar 11, 13; J. v. Dongen 14, 17; G. Vermeer 15, 21; G. IJpelaar 16; W v. Riel 20; H. Steer 23. Eerste duif 10.13.17, laatste duif 10.21.17, G. IJpelaar overduif. H. v d. Velden serie III. A. Spapens ko ningspoule. Junioren: C. Maas 1, C v. Iersel 2,3. Uitslag wedvlucht Bordeaux: M. Vera 1; A. J. v. Dongen ,2, 3; P. v d. Velden 4. NEDERLANDS DIPLOMAAT GEARRESTEERD. Verdacht van smokkel van horloges en juwelen uit Zwitserland, is in Valen ciennes gearresteerd de Nederlander jhr. H. M. van der W„ die zich bij zijn ar restatie beriep op diplomatieke onschend baarheid. Jhr. van der W. is als gezant- schapsraad verbonden geweest aan di verse posten, maar was sinds 1951 niet in actieve dienst. van „De Echo van het Zuiden". OF TE WEL DE WONDERLIJKE BELEVENISSEN VAN PIETER BAKKER. 3) Hij voelde zich ook inderdaad zo, maar langzamerhand kwam hij een beetje meer op zijn gemak. De heer Dikmans beschikte over wat men wel aanduidt als „een goed smoesje", hij kon praten als Brug man en had een haast griezelig helder inzicht in de psychologie van zijn slachtoffers, waaraan hij dan ook verschillende van zijn „succes sen" dankte. Het begon met een kopje koffie en weldra namen de heren, dat wil zeggen bestelde de heer Dikmans, iets sterkers. De belevenissen van het laatste etmaal, de pleizierig verwarmende gloed van de alcohol, het vlotte gepraat van een baas die zich plotseling van de wolfsvacht ontdeed en een zachtaardig srhaap bleek te zijn, de vriendelijke en waarderende woorden die Pieter zo overvloedig te verwerken kreeg, brachten hem opnieuw in een soort verdoving, maar nu van geheel an dere aard. Voor het eerst voelde Pieter Bak ker dat hij iets betekende in de we reld, dat hij een man, wat zeg ik, een vent was, dat de wereld voor hem open lag, dat hij door zijn geld beschikte over macht en invloed, dat hij zich niets meer behoefde te onjtzeggen. Wat de notaris mei al z'n zakelijke en ernstige redeneringen niet gelukt was, daarin slaagde de heer Dikmans: hij bracht Pieter Bakker tot het besef dat hem een groot, een ongedacht fortuin in de schoot was gevallen, dat hij een rijk man was, dat hij voortaan wat in de melk te brokken had. Kijk es Bakker zei de heer Dikmans vertrouwelijk na de derde borrel weet je wat ik nu zo ik zou haast zeggen groots van je vind? Dat jé, nu je een rijk man geworden bent, niet meteen de gro te hans gaat uithangen. Je blijft je zelf, je blijft gewoon. En je laat mij niet eens in de steek, hoewel je na tuurlijk best had kunnen denken: laat die ouwe brombeer opvliegen, hij kan naar me fluiten. Je ver schijnt prompt, nou ja, prompt, door omstandigheden alleen maar wat later dan gewoonlijk, weer op kan toor. Dat is de heer Dikmans nam een flinke slok en sprak toen het woord met gepaste eerbied uit: .„zielenadel", Bakker. Ik vind 't een eer, iemand als jij m'n vriend te mogen noemen. En ik hoop in de gelegenheid te zijn m'n grote er kentelijkheid te tonen voor wat jij twintig jaar lang voor mij hebt ge daan, ik hoop nu eens iets voor jou te mogen doen. Maar we zullen eerst eens gaan eten, want 't wordt zo langzamerhand tijd. De heren stonden op. Pieter was een beetje licht in het hoofd en het leek of zijn benen zonder hem voortgingen. Maar hij voelde zich plezierig, hij voelde zich plots een man van importantie. Terwijl hij met Dikmans naar het restaurant wandelde, waar witgedekte tafels wachtten, en toezag hoe zijn pa troon, expert in dergelijke zaken, met zorg een rustig tafeltje in een hoek uitzocht en daarna een uitste kend menu koos, begreep hij dat 't leven nog iets anders voor hem in petto had dan boterhammen met jam en griesmeelpudding met bes sensap. Toen ze bij 't dessert waren aan geland, ontvouwde de heer Dik mans zijn plan. Pieter moest in zaken gaan. Er waren grote zaken te doen op het ogenblik. Hij had juist het oog op een belangrijke importzaak die te koop was voor een prik, omdat de eigenaar was geëmigreerd en zijn relaties er niet voor voelden 't be drijf voort te zetten. Waarom die eigenaar zijn kostje elders wilde op halen wanneer de zaak hier zo goed ging, zulke bijzonderheden verwaar loosde de heer Dikmans. Het onge luk was alleen, hij, Dikmans, had de aanbieding tot morgen in han den, langer niet. Hij was juist van plan geweest ze te laten schieten en over te laten aan de vele ande ren die er op liepen te azen, omdat hij er geen geschikte man voor kon vinden, liefhebbers genoeg, maar hier was een betrouwbaar, deskun dig, eerlijk en ijverig man nodig, die deze zaak tot een wereldcon cern zou kunnen maken. Hij had meermalen aan Bakker gedacht en het betreurd dat deze niet het ka pitaal bezat om in deze zaak te ste ken, want waarlijk, hij had de ca paciteiten. En ziedaar, als je van toeval spreekt De heer Dikmans gewaagde van een groot bedrijf, van een modern kantoor, en beschreef tot in de bij zonderheden hoe het privé-kantoor zou worden ingericht, waar Pieter als directeur-generaal de scepter zou zwaaien. En Pieter, zonder al te veel belangstelling voor de za kelijke details, zag zichzelf reeds lopen door een fabriek, door rijen arbeiders eerbiedig gegroet als de patroon. Hij zag zichzelf al zitten, omgeven door een reeks telefoon toestellen, zoals hij het wel eens op een film had gezien, met een rood lichtje boven de deur „Niet storen", met een charmante secretaresse die dictaat opnam en zijn afspraken re gelde. Een auto moest er vanzelf komen, suggereerde de heer Dik mans, want de afstand naar de zaak was te groot en Pieter kon nu toch niet meer gaan lopen of trammen. De heer Dikmans pleitte voor zijn zaak met al het vuur dat in hem was en hij had er reden toe. Want hij zag plotseling een uitweg uit vele moeilijkheden. Wanneer hij maar eerst geld in handen had, geld dat hij broodnodig had, dan kon hij Bakker wel zo lang op sleeptouw houden. Die onnozele bloed liet zich toch alles wijsmaken, hij hapte naar het aas als een vis die drie weken heeft gevast. En hij, Dikmans, zou mettertijd wel een uitwegje vinden. Eerst geld! Toen hij het ogenblik rijp achtte Pieter zat nu met een verheer lijkt gezicht te luisteren en zag voor zijn geestesoog alle voordelen van zijn nieuwe positie kwam hij voorzichtig voor den dag met zijn voorstel. Wilde men deze pracht kans waarnemen, dan moest men meteen handelen. Er zou heel wat geld in de zaak gestoken moeten worden om het aandelenpakket te kunnen overnemen, maar voorlopig zou een deposito van vijftigduizend gulden hem de rechten verzekeren op dit bloeiend bedrijf. Hij, Pieter, zou natuurlijk de baas zijn, Dik mans zou hem, indien gewenst, ad viseren ik wil me natuurlijk niet opdringen, beste kerel, kies je ei gen raadgevers, vraag de notaris of een advocaat, dat hindert niet en het enig belang dat hij Dikmans er bij had, zou zijn de provisie die hij ontving en wie weet, mis schien wist Pieter nog eens wat voor hem te verdienen. Hij had het hard genoeg; Pieter wist dat wel, had er twintig jaren vlak naast ge zeten. En als het op Pieter regende, wellicht druppelde het dan ook 'ns op de heer Dikmans. Pieter vond 't allemaal zeer zakelijk, zeer mens lievend en begon te begrijpen dat hij bijna een kwart-eeuw lang zijn patroon verkeerd beoordeeld en bij lange na niet genoeg gewaardeerd had. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2