Waalwijkse en Langsiraatse Courani I Wijde Wereld j Onzeker perspectief VIRIGLEY kc*€ UIT DE ES* Prinses Irene 14 jaar Jaugdbaldadigheid is niei geheel op rekening van de jeugd ie schrijven internationale tentoonstelling Waaiwijk 21 t/m 31 Aug. 1953 I VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN 76e JAARGANG No. 63 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGE RICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" GezoisiM siert w Hond In de politierapporten van dorpen en steden is een rubriek, welke bijna iedere dag groeit. Het is een treurige opsom ming van moedwillige vernieling, ernsti ge straatschenderij en verregaande bal dadigheid. En als bedrijvers van deze weinig welvoegelijke daden, staan in die politierapporten personen genoteerd, die naar hun leeftijd te oordelen behoren tot de jeugd van vandaag. Gaat men echter het raffinement na, waarmede tal van jongens en meisjes hun baldadigheid op vele objecten botvieren, dan zou men al lerminst vermoeden, dat dit het werk van kinderen is. De zeer ernstige vormen van baldadigheid, welke thans voorkomen, maken deze hele kwestie tot een aange legenheid, waarmee men eigenlijk niet goed weg weet. Omdat het kinderen zijn, die de vernielingen begaan wordt er ge aarzeld ze zwaar te straffen. Daarente gen wettigen de vele ernstige vormen van baldadigheid zonder twijfel, dat de jeugdige bedrijvers van dit kwaad stevig worden aangepakt. Het straffen van deze kinderen moet strekken tot een voorbeeld voor anderen. Maar wil de baldadigheid in het algemeen een halt worden toege roepen, dan is het beter preventieve maatregelen te treffen om baldadigheid te voorkomen. In dit opzicht mogen de ouders wel bedenken, dat zij het nog steeds zijn, die de volle verantwoorde lijkheid dragen voor wat hun kinderen begaan. De jeugd van onze dagen heeft zich een slechte naam bezorgd door haar brutaal optreden. Het is echter in strijd met de rechtvaardigheid als wij de ver nielzucht geheel en al op de rekening van de jeugd willen schuiven. Er moet immers een oorzaak zijn, dat de kinderen thans meer baldadig zijn dan vroeger. Als wij de oorzaken va» de huidige ernstige onbetamelijkheid van de jeugd willen nagaan, dan moeten wij uitgaan van het gezin. De ouderen zeggen, dat de kinderen vroeger gehoorzamer waren en dat zij veel minder kattekwaad uit haalden. Was het vroeger in de gezinnen dan anders dan thans? In alle tijden im mers heeft het kind steeds naar moge lijkheden gezocht zich te kunnen uitle ven. Onze kinderen leven zich uit in baldadigheden. Als de kinderen dit vroe ger niet deden, dan moeten er omstandig heden geweest zijn, waarin zij zich toch ten volle konden uiten, zonder daarbij te vervallen tot vernielingen. Inderdaad, was vroeger het gezinsleven anders. Het was meer een gesloten ge meenschap dan tegenwoordig. Allerlei invloeden vanbuitenaf, die thans via ra dio, krant en tijdschrift de huiskamer bin nendringen, bleven eertijds buiten de deur. Daardoor concentreert het kind zich meer op zijn directe omgeving. Het zag naar het voorbeeld van vader en moeder en bezat een zeker ontzag voor oudere broers en zusters. Er zijn thans teveel dingen, die de aandacht va n het kind voor het gezin afleiden. Het luistert naar de radio, leest de krant en alles wat De belangstelling voor de gang van zaken in een land waar het in de ogen der buitenwereld goed gaat, pleegt over het algemeen niet zo buitengewoon groot te zijn. Men zou dit als een symptoom kunnen zien dat het goede als gewoon be schouwd wordt, maar dat zou een overblijfsel zijn uit een beter ver leden, dat overigens toen ook wel niet zo zonnig zal zijn geweest als het ons nu voorkomt. Wel is het goede gewoon in zoverre het het meest passend is en misschien denkt de wereldhet gaat daar zo als het behoort te gaan, waarom zouden wij ons er mee bemoeien. Een voor de meeste landen gerecht vaardigde bescheidenheid zou er aan kunnen doen toevoegen: wij hebben genoeg met onszelf te stel len. In ieder geval is het nu een maal zo dat het goede niet zoveel stof tot schrijven of praten geeft als het minder goede. Lof sprekend is men gewoonlijk eerder aan het einde van zijn latijn dan kritise rend. Dat verklaart waarom commen tators in de meeste gebeurtenissen tegenwoordig overvloedig stof tot spreken of schrijven vinden. In de minste landen immers stemt de gang van zak enthousiast en zon der op alle slakjes zout te leggen, kan iedereen massa's zaken noe men die hij liever anders zou zien. En moge het „zoveel hoofden zo veel zinnen"' een in de meeste ge vallen toepasselijke waarheid zijn, het is even waar dat de goegemeen te het er over eens is dat wij heden ten dage in een allerminst ideale wereld wonen. Over de wijze waar op daarin verbetering moet wor den gebracht, bestaat er ongetwij- leld verschil van mening wat even wel niet wegneemt dat er een alge meen uitgangspunt is, dat niets te wensen overlaat voor de goede be- doelingen van de mensheid. Laat het jammer zijn dat de meeste daarvan niet verwezenlijkt worden het feit dat ze zo talrijk zijn, hoeft ons nog niet te doen wanhopen aan de algemene denkwijze. Het lof treft op het ogenblik juist Italië, dat het in 't centrum van de belangstelling staat De oorzaak is de dubieuze uitslag van de laatste agemene verkiezingen, die niet zo gunstig was, dat de christen-demo kraten de gewenste meerderheid kregen. Over de moeilijkheden die dit zou kunnen meebrengen, heb ben wij indertijd al gesóhreven en ze zijn inderdaad niet uitgebleven. Toen De Gasperi een kabinet vorm de van louter partijgenoten, ver speelde hij de medewerking van zijn vroegere coalitiegenoten soci- aal-demokraten, republikeinen en liberalen. De hoop dat hij althans nog' enige steun zou krijgen van de monarchisten, vervloog in rook en dientengevolge was de nieuwe re gering slechts een leven van tien dagen beschoren. Daarmee is de touwtrekkerij be gonnen. In het centrum zitten de christen-demokraten, liberalen, re publikeinen en sociaal-demokra- ten, waarbij links aansluiten de Nenni-socialisten, die nauw ver want zijn aan hun vleugelgenoten de communisten. Aan de rechter kant bevinden zich monarchisten en neo-fascisten Inmiddels heefi de christen-demokraat Attilio Pic- cioni van president Einaudi de op dracht gekregen en aanvaard om teen nieuw kabinet te vormen. Hij is secretaris van de christen-demo- kratische partij en was onder Mus solini een uitgesproken tegenstan der van het regiem, evenals nu van verder maar leesbaar is, met de groten mee. i Daardoor doet het indrukken op van allerlei toestanden, waarvan het beter j niet kan weten. In hoeveel gezinnen zit ten 's avonds kinderen niet met opge wonden gezichten, als er een detective hoorspel wordt uitgezonden, waarin de ene moord na de andere wordt gepleegd? En luistert het niet evenzeer mee als er gediscussieerd wordt over de oorlog in Korea, de opstandige bewegingen in Oost Duitsland en voor- en tegenstan ders twistten over de vraag of het wel juist is dat moordenaars in vele landen de doodstraf krijgen? Ai deze gesprekken, de indrukken via radio en pers, rukken het kind uit zijn feitelijke kinderlijke gedachtenwereld. Zij plaatsen het midden in het volle leven en brengen het tot daden, waarvan het kinderverstand de consequenties nog niet overzien kan. Zo wordt het kind on rustig, het weet zich niet meer te amu seren met speelgoed en zoekt in zijn verveling naar iets buitensporigs te doen. Op die wijze komt het tot baldadigheid. Willen wij aan de kinderen hun slech te naam ontnemen, dan dienen de ouders in de eerste plaats zorg te dragen, dat ze thuis kunnen genieten, van een rusti ge omgeving. Dat zij zich ongestoord kunnen vermaken met hun speelgoed en niets opvangen van al die wereldschok kende dingen, waarover wij als ouderen wel graag eens praten. Tornt niet aan dat kinderwereldje en onderdrukt die ijdelheid de kinderen wijzer te maken dan ze uit zichzelf zijn. Neemt het kind als maatstaf en vertelt het vertrouwelijk alles als het iets vraagt. Maar dwingt het niet te luisteren naar dingen, die wij ze wel graag zouden willen bijbrengen, maar waarvoor het zich eigenlijk hele maal niet interesseert. Geeft het kind toch vooral rust. Van het gezin moet de bestrijding van de baldadigheid uitgaan. Niet van po litie of andere overheidsorganen, die kunnen helpend optreden. Hoe meer het kind achter zijn vodden wordt gezeten door de politie, des te groter wordt bij hem de lust, om zich tegen de dienaren van de wet te verzetten. Bovendien moe ten de ouders voor de kinderen op de bres staan wat betreft het pressie-uit oefenen op de gemeentelijke overheid, indien deze zich niet genoeg inspant be hoorlijke speelgelegenheden aan te leg gen. De kinderrijkdom in ons land en de enorme toeneming van het snelverkeer, maken de straat niet langer ruim ge noeg voor de kinderen om erin te spe len. Er moeten speeltuinen komen, club huizen en andere centra, waar de kin deren zonder gevaar en ongestoord kun nen spelen. De ouders moeten er voor zorgen, dat de overheid hiervoor begrip krijgt, want ook daarmee wordt de baldadigheid on der de jeugd bestreden. zijn verlate bewonderaars, de neo fascisten, ofschoon hij meer rechts dan links georiënteerd is. Italië worstel! evenwel met een eigenaardige politieke problema tiek. De christen-demokraten vor men wel de sterkste pariij, maar ontegenzeggelijk vertoont het volk een sterke neiging naar links waar voor alleen al het bewijs wordt ge leverd door de grote aantrekkings kracht die nog steeds door 't com munisme wordt uitgeoefend. Rijst de vraag: in hoeverre moet daar rekening mee gehouden worden Volgens de normale spelregels van de demokratie zal deze voorkeur op een of andere manier tot uiting moeten komen in de samenstelling van de regering. Maar behalve de regels van het spel kent de demo kratie evenals al wat leeft, de wet van het zelfbehoud, die in ieder ge val verbiedt voor zichzelf een graf te graven De Gasperi heeft bij zijn aftreden dan ook met nadruk ge waarschuwd tegen het gevaar van een zwenking naar links. De soci- aal-demokraten daarentegen schij nen een toenadering tot de Nenni- socialisten te wensen, rekening houdend met de hierboven aange duide gezindheid van een aanzien lijk deel van de kiezers. Men dient daarin echter ook te verdisconte ren het zuidelijke temperament, dat eerder tot extremisme is geneigd dan ons nuchtere noordelijke'; En als de kiezers het hoofd verliezen, zijn de politici geenszins verplicht dit voorbeeld te volgen. schoenen =leder==-==moc!ess Er zijn dus moeilijkheden genoeg voor Piccioni, die waarschijnlijk 'n krachttoer zal moeten verrichten om zijn opdracht goed te volbren gen. Even goed als het onmogelijk zou zijn 'n regering te vormen zon der christen-demokraten, is 'n uit sluitend christen-demokratisch ka binet nu een illusie geworden Er zal steun moeten komen van links of rechts en de strubbelingen die dit meebrengt, geven aanleiding genoeg 0111 vooralsnog te spreken van een onzeker perspectief. ONZE ECONOMISCHE ONTWIK KELING IN 1953. Het Centraal Planbureau verwacht voor de rest van het jaar een vrij gun stige economische ontwikkeling. Aanne mende, dat de huidige stabiele toestand zal blijven voortduren heeft het becij ferd, dat het aantal werklozen 113.000 zal bedragen waaronder 28.000 bij de DUW tewerkgestelden wat be langrijk lager is dan in 1952, toen dit getal gemiddeld op 138.000 stond. Het overschot op de betalingsbalans, dat in 1952 1800 millioen gulden bedroeg, zal dit jaar aanzienlijk minder bedragen: 570 millioen. Voorts verwacht het Bureau een stijging van het consumptiepeil per hoofd der bevolking van 100,2 in 1952 op 103,9 in 1953. Het Rijk, dat in 1952 een finan cieringsoverschot kon kweken van 760 millioen, zal in dit jaar een tekort heb ben van ongeveer 700 millioen. Het Centraal Planbureau raamt de to tale schade van de watersnood op 1100 millioen gulden. Daarvan bedraagt de directe schade geraamd op basis van herstelkosten 900 millioen gulden. De schade, ontstaan door beperking van de productiemogelijkheden wordt op 200 millioen geschat. Deze vermindering van de productie zal vermoedelijk met een mindere uitvoer tot een bedrag van 80 millioen gepaard gaan. In 1953 zal voor 395 millioen gulden hersteld worden. Daarvan zal naar berekening van het Planbureau de overheid 200 millioen voor haar rekening nemen. HERDENKING TE GOIRLE OP 15 AUGUSTUS. De provinciale vertegenwoordigers der „oud-gijzelaars" hebben aan hun oud kampgenoten bericht, dat besloten is, voortaan elk jaar op 15 Augustus des middags te twaalf uur op de fusillade plaats te Goirle een krans te leggen ter herdenking van de gefusilleerde kampge noten. Eens in de vijf jaar zullen de oud kampgenoten in reünie bijeenkomen. De eerstvolgende reünie zal in 1957 worden gehouden. Zoals men weet zijn in de nacht van 14 op 15 Augustus 1942 door de Duit sers de eerste vijf gijzelaars gehaald uit het gijzelaarskamp te St. Michels-Gestel, die zonder enig proces van het leven Baelde, Christoffel Bennekers, Otto graaf van Limburg Stirum, Willem Ruys en Alexander baron Schimmelpenninck van der Oye. OOST-DUITSLAND KOOPT 61.000 VATEN HARING. De Nederlandse bond van haringexpor teurs heeft met het centrale aankoopbu reau van de Oostduitse regering een con tract afgesloten voor de levering van 61.000 vaten haring, elk van 100 kg. Het contract beloopt een bedrag van onge veer 3.000.000. 'Ons land zal van Oost- Duitsland o.m. kali ontvangen. De le vering van de Nederlandse haring zal ge schieden op F.O.B.-basis Schevenin- gen en Vlaardingen tussen Augustus en Februari. De reders hebben enkele weken geleden in Moskou een contract afgesloten voor de levering van 150.000 vaten haring. IN JULI 27 MILLIOEN TEKORT IN DE E.B.U. De Ned. Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens het betalingsver keer met de aan de Europese Betalings- Unie deelnemende landen voor Neder land over Juli 1953 resulteerde in een tekort van circa 27 millioen. NATIONAAL RAMPENFONDS. OVER DE 125 MILLIOEN. Tot nu toe is in het Nationaal Ram penfonds een bedrag van 126,9 millioen gulden gestort. Hiermede is het streefbedrag van 125 millioen gulden ruim overschreden. Met dankbaarheid zullen eventueel nog te ontvangen giften en bedragen worden geaccepteerd. TOEWIJZINGEN VOOR DE HULP AAN HET BUITENLAND DOOR HET CONGRES GOEDGEKEURD. In de beide Huizen van het Congres is Maandag het wetsontwerp voor de toewijzingen ten behoeve van het bui tenlandse hulpprogramma aangenomen. De wet, welke voorziet in de toeken ning van fondsen in het fiscale jaar dat 30 Juni 1954 eindigt, wordt nu aan de President ter tekening toegezonden. In haar definitieve vorm vermeldt de wet een totaalbedrag aan nieuw-gevo- teerde toewijzingen van 4.531.507.000 en een bedrag van 2.120.915.390, dat is samengesteld uit de saldi van nog niet- bestede toewijzingen uit voorafgaande jaren. In totaal zal dus in het lopende fis cale jaar een bedrag van 6.652.422.390 ter beschikking staan ten behoeve van de militaire steunverlening, het financie ren van de wederzijdse verdediging, de technische steunverlening, bijzondere eco nomische steun, speciale wapens, grond stoffen, multilaterale organisaties en voor andere doelstellingen van het buitenland se hulpprogramma. Ten aanzien van de toewijzingen ten behoeve van de wederzijdse verdediging, de steun aan de defensie en de economi sche en technische steun aan Europa werd besloten van het totaal-bedrag aan nieuwe gelden 220.000.000 en van het getransporteerde saldo, a 115,706,906, een bedrag van 75.049.926 voor steun aan Spanje ter beschikking te stellen, als mede 37.500.000 voor de fabricage van vliegtuigen in Italië. Bovendien werd bepaald, dat voor zo ver mogelijk, ten minste 50 procent van de bruto tonnage aan goederen, die in de Verenigde Staten vervaardigd zijn met behulp van de gelden, die in deze nieuwe wet zijn toegewezen, naar andere landen vervoerd dient te worden met schepen onder Am. vlag, indien Amerikaanse schepen tegen de geldende vrachtprijzen beschikbaar zijn. vormen even zovele spijlen in het hek, dat héél het Westen moet beschutten. Zij maken deel uit van de defensie, zonder welke de kostbaarste goederen, die het Westen te verliezen heeft, geen ogen blik veilig zouden zijn. Minstens achttien maanden van de beste tijd van hun leven geven deze 130.000 man het beste tot beveiliging van onze vrijheid, tot bescherming van de sociale en culturele en religieuze waar den, zonder welke de menselijke waar digheid onherroepelijk in het gedrang moet raken. Legt dit ons niet de plicht op, er toe bij te dragen dat zo goed mo gelijk kan worden gezorgd voor het gees telijk en zedelijk welzijn van deze tien duizenden militairen? Nationaal Katholiek Thuisfront, dat al sinds 1946 zich met die zorg bezig houdt, heeft nu, in samenwerking met de Ka tholieke Nationale Bond van E.H.B.O., een landelijke actie georganiseerd, ten einde zijn werk ten bate van de soldaten zo mogelijk met verdubbelde kracht te kunnen voorzetten. Tussen 16 en 23 Augustus zal door beide organisaties gecollecteerd worden: de een zal daarbij „verpleegstertjes" aan bieden en de ander „soldaatjes". Met de „verpleegstertjes" zal gecollecteerd wor den op Zondag 16 Augustus en met de „soldaatjes" op 22 en 23 Augustus. En het bijzonder attractieve hiervan is: dat zij, die minstens 1 „verpleegster tje" en 1 „soldaatje" hebben, kans ma ken op een niet te versmaden prijs. Er zijn bij deze actie namelijk tien cadeaux ieder van vijfduizend gulden te winnen, plus 10 prachtige troostgeschen- ken. Deze prijzen zullen vallen op Zon dag 23 Augustus, voor de KRO-micro- foon, tijdens de avonduitzending van lie dag. Hoe? Dat blijft een geheim tot aan die uitzending toe. Ongetwijfeld zal ieder, die zich reali seert hoeveel onze militairen voor de gemeenschap offeren, op zijn beurt graag iets offeren voor hen. Een paar dubbel tjes kan toch voor niemand teveel zijn waar het gaat om zulk een uitermate goed doel als hier. Wil men in plaats van een dubbeltje een kwartje of een gulden voor een „soldaatje" geven, des te beter. Laat men tenslotte DIT voor ogen houden: hoe meer men voor de „sodlaatjes" geeft, des te meer kan voor de 130.000 soldaten worden behouden. OEFENING „DRIETAND". Maandagmorgen om 7 uur begon de aangekondigde oefening „Drie tand", de proefmobilisalie voor de derde divisie. Toen werd per ra dio, telegram en aanplakbiljet het kader van deze divisie, een 5000 man, opgeroepen, en precies 24 uur later volgde het tweede deel, toen de 15.000 man gewone troepen op dezelfde wijze werden opgeroepen, terwijl tevens een 500 a 600 auto's symbolisch werden gevorderd. De hele mobilisatie liep vlot, ordelijk en geheel volgens plan, zo zelfs dat men 24 uur vroeger klaar was dan berekend was. De militaire autori teiten waren dan opk heel tevre den. Na de mobilisatie werden de troepen verplaatst naar het terrein van actie, waar 'n oefening wordt gehouden. Rond 15 Augustus zullen de militairen weer thuis zijn. Deze proefmobilisatie werd ge houden om de paraatheid van de Nederlandse troepen te peilen en tegelijkertijd de Nederlandse mobi lisatiemethode, die afwijkt van die in andere landen van het Atlan tisch Pact, te demonstreren voor waarnemers van de N.A.T.O. Onge twijfeld heeft men hierbij geen slecht figuur geslagen. GROOTSCHEEPSE ACTIE VOOR ONZE JONGENS IN UNIFORM. Tien cadeaux elk van vijfduizend gulden. Toen de prinselijke geheimschrijver Constantijn Huygens bij wijze van tijd passering zijn zogenaamde zedeprenten bij mekaar rijmde, schiep zijn puntige pen een galerij van karakterbeelden, welke het bekijken nog altijd loont. Al was het alleen maar om de militaire figuur, die we er in aantreffen. Geweldig van formaat of weids van allure is deze figuur intussen niet. Wat Huygens ons hier voor ogen stelt, dat is niet het model van de grootmeester in de krijgskunde, niet het protype van de wereldveroveraar, maar simpel en alleen de gestalte van „een gemeen soldaat". Het dichtstuk, waarin de vernuftigste van onze goudeneeuwse letterkundigen omschrijft hoe hij de soldaat zonder graad ziet, begint met een regel, die zich onderscheidt door tekenachtigheid. „Hij is een ys're sport in 't heck van 't Va derland", zo zegt Huygens daar. Een kenschetsing, die bij even grote bondigheid beter is, laat zich inderdaad zéér moeilijk bedenken. En het enige wat in deze driehonderd jaar oude regel ver ouderd blijkt, is ditdat de dienstplich tige van vandaag niet slechts een natio nale, maar ook een Europese taak heeft. Zo is het; de 130.000 man, die Ne derland thans onder de wapens heeft, ZWAAR NEDERLANDS VER LIES DAAGS VOOR WAPENSTILSTAND. Naar wij vernemen zijn de vijf Nederlanders van wie werd gemeld dat ze in Korea zjjn omgekomen, op de voorlaatste dag van de Kore aanse oorlog in een communisti sche hinderlaag gevallen. Zij maak ten deel uit van een patrouille van zeven man. Van vijf hunner zijn de lichamen gevonden, terwijl er twee worden vermist. Men neemt aan dat ook zij zijn omgekomen. Dit was het zwaarste Nederlandse ver lies in de Koreaanse oorlog sinds de overval waarbij o.a. overste M. den Ouden 0111 het leven kwam. DR. SCHOUTEN UIT DE POLITIEK7 Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, is dr. J. Schouten, het A.R. Tweede Kamerlid en leider der A.R.- fractie, reeds sinds enige tijd niet in staat, zijn werkzaamheden te verrichten. Hij zal geruime tijd rust moeten nemen en zo is waarschijnlijk te verwachten dat deze grijze staatsman zich uit het ac tieve politieke leven zal terugtrekken. Op 12 dezer zal dr. Schouten juist zijn 70ste verjaardag vieren, na een bijna 35-jarig Tweede Kamerlidmaatschap, want op 22 October 1918 deed hij zijn intrede op het Binnenhof, ruim een jaar na prof. Oud, die nog in 1917 in de Tweede Kamer kwam (op 28 Juni). De heer Oud brak Ook kleine prinsesjes worden groot en zo stonden we j.l. Woensdag voor het feit dat prinses Irene, geboren op 5 Au gustus 1939, al is men telkens ge neigd te zeggen 14 jaar werd. Irene Vrede, noemden haar Ouders haar in die spannende tijd toen er een oorlog op uitbreken stond die ook aan ons land niet is voorbij gegaan. Nu nog heeft die naam even sterke kracht als bede en wij wensen prinses Irene van harte toe dat haar een lang en gelukkig leven in vrede en vrijheid is beschoren met haar Ouders en zusjes. het Kamerlidmaatschap enkele jaren voor het ministerschap af (ook na de oorlog was hij immers nog jaren lang burge meester van Rotterdam), doch de heer Schouten heeft de Kamer (behoudens na tuurlijk in de oorlogsjaren) nimmer verla ten. Als hij inderdaad de actieve politiek vaarwel zou gaan zeggen, verliest de Kamer weer een van haar markantste en oudste leden. KINDEREN IN BRANDENDE SCHUUR OPGESLOTEN. Zondagmiddag hebben het vijfjarige zoontje en driejarige dochtertje van de heer Goossens in Apeldoorn enige ha chelijke ogenblikken beleefd. Zij speelden in een schuurtje bij de ouderlijke woning met lucifers en staken daarbij wat stro in brand. Het vuur versperde de uit gang, zodat zij gevangen zaten. Een bewoner uit de buurt zag rook uit de schuur komen en snelde toe. Hij hoorde het geschrei en bevrijdde de kin deren uit hun benarde positie. Zij waren toen al overdekt met brandwonden. Hun toestand liet zich eerst ernstig aanzien, maar viel later wat mee. Beiden zijn ter verpleging in het Juliana-ziekenhuis in Apeldoorn opgenomen. TWEE BROMFIETSERS DODELIJK VERONGELUKT. Zondagmorgen om kwart over elf is op de Dommelseweg te Valkenswaard een bromfietser in botsing gekomen met een personenauto, waarbij de jeugdige duo rijder H. v. M. uit Dommelen op slag werd gedood. De bestuurder A. V. werd in zorgwekkende toestand in het zieken- huis te Eindhoven opgenomen De bromfiets kwam uit een zandweg de grote weg naar Valkenswaard opge reden, toen een personenauto uit Den Bosch uit de richting België naderde. De bestuurder, de heer H„ remde zo sterk, dat de auto een slag draaide. De brom fiets werd nochtans gegrepen met bo vengenoemd gevolg. Zaterdagmiddag is een bromfietser ver ongelukt op de weg tussen Nijnsel en Lieshout. De 17-jarige J. V. kwam even eens uit een zandweg gereden en botste in volle vaart tegen een personenauto uit Helmond. De bestuurder van de bromfiets overleed korte tijd later aan de opgelopen verwondingen. NOODLANDING OP ZEE. Door vliegtuig met 33 passagiers. Een viermotorige Constellation van de „Air France" heeft nabij de Turkse kust, ongeveer 150 kilometer ten Oosten van het eiland Rhodos, een nooddaling op zee gemaakt. Volgens een communiqué van de Fran se luchtvaartmaatschappij weigerden twee motoren van het vliegtuig, waardoor de piloot gedwongen werd te dalen. Het toestel was op weg van Rome naar Bei roet. Het had 33 passagiers aan boord. De piloot landde zo dicht bij de Turk se kust, dat het toestel door zijn vaart doorschoof tot op het strand. Vier van de inzittenden werden gedood, drie wer den er gewond. De bemanning bestond uit acht koppen. LESVLIEGTUIG STORTTE NEER UIT EEN VRILLE. Dezer dagen is nabij het vliegveld Ypenburg een één-motorig lesvliegtuig Tiger Moth van de Nationale Lucht- vaartschool, neergestort. Het toestel werd bestuurd door de 19-jarige leerlingvlieger van de L.S.K., J. Laarhoven uit Arnhem, die tengevolge van het ongeluk enige verwondingen opliep, o.m. aan het hoofd. Het toestel viel, onmiddellijk na de start, van een hoogte van ongeveer 200 voet, uit een vrille, en kwam terecht in een weiland van een proefboerderij van de oliefabrieken Calvé te Delft, bij de weg langs Rijswijk tussen de Hoornburg en Ypenburg. Een daar werkzaam zijnde boerenknecht was het eerst bij het ver ongelukte vliegtuig en kon de piloot uit de wrakstukken, waartussen deze be kneld zat, bevrijden. De piloot is naar het militaire hospi taal te Den Haag overgebracht. Het les- toestel werd geheel vernield. Een piloot van een Piper Cup-vlieg tuig zag uit de lucht het ongeluk gebeu ren. Hij maakte een geslaagde noodlan ding in het weiland, waar de Tiger Moth was neergestort, om hulp te bie den.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1