WAALWIJK grote Speurder Gemeenteraad Waalwijk PANG in het teken der voorhere idingen De avonturen van BIM en BAM Pets/tap&u'ftcf. mn LANDBOUW FEUILLETON PUROL WEK DE GAL IN UW LEVER OP DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953 NOG ACHT DAGEN SCHEIDEN ONS VAN DE GROTE GEBEURTENISSEN. De tyd gaat zeer snel en zo realiseert ge u plotseling dat over 8 dagen reeds een begin wordt gemaakt aan de grote evenementen die ons dit jaar te wachten staan. Morgen over een week immers gaan de stadsfeesten beginnen en dan zal geheel Waalwijk in een feestkleed prijken,'n feest kleed, waarvan we de sierlijkheid nu reeds kunnen bewon deren aan de voorbereidingen die al getroffen zijn. HET HART VAN DE LANGSTRAAT. Komt ge Waalwijk binnen en bent ge goed en wel de brug over hel kanaal gepasseerd, dan ziet ge da eerste poort die de bezoeker duidelijk maakt dal Waalwijk is ,,bet hart van de Langstraat" en liet zal in de komende weken een vreugdevol hart zijn, waarvan de slag het rhythme is van de feest muziek, of de maat van de blijde dans. Op de erven en de dammen in voormalig Baardwijk liggen de Bossche feestzuilen gereed om ge plaatst te worden,; want Baardwijk weet zich een met Waalwijk; en al is Baardwijk nimmer begiftigd met de stadsrechten, de twee oude ge meenten hebben elkaar gevonden in beider eerbiedwaardige ouder dom en later, sinds het jaar 1922, hebben zij de handen ineen gesla gen om met de gemeente Besoijen voortaan als één gemeente te ijve ren voor een grote bloei en daarom vieren de drie thans eendrachtig feest. Baardwijk zal om de drom mel niet achterblijven, zijn versie ring zal gezien mogen worden en worden er bovendien de feestelijk heden niet geopend met het grote concert der drie Waalwijkse koren? In het centrum van de gemeente zijn de voortekenen steeds duidelij ker te zien en wekken zij steeds grotere verwachtingen. Daar zijn in de diverse straten ook al bogen en erepoorten ge plaatst; deze zijn in opdracht van de gemeente ontworpen door de Waalwijkse architect Antoon van Stokkum, de voorzitter van het co mité dat zich speciaal met de ver sieringen heefi belast; we hebben al eerder over deze zeer mooie spe cimina van versieringskunst ge schreven en er onze grote bewon dering voor uitgesproken. Echter ook de afzonderlijke ver sieringen, zoals die door de buurt- comité's is ter hand genomen, te kent zich al duidelijker af. Tot voor kor! werd in het verborgene naarstig gewerkt; nu echter ver schenen de ladderwagens in de straten, zijn er kilometers draad gespannen, zijn er palen in de grond geslagen, vlaggenhouders aan de muren bevestigd; op het Vredesplein en in de Wilhelmina- straat slaan al kleine lichtzuilen, in de Julianastraat zijn bloembakken rond de bomen aangebracht; inde Mr. van Coothsiraat zal het zijn „Sterren stralen overal'; in de Grotestraat zien we bloemversie- ringen en een reusachtig „vliegend tapijt"; de bewoners van andere straten doen alleen nog maar erg geheimzinnig en het is deze ge heimzinnigheid die de grootste verwachtingen wekt. Ook Besoijen zal niet achter blij ven; na enkele maanden van voor bereiding is men dezer dagen ook naar buiten getreden met de plan nen, die er op wijzen dat het ook in dat gedeelte van onze stad wel voor elkaar zal komen GELIJK EEN SPROOKJE. Met alle respect voor hetgeen de diverse buurten presteren, de clou van de gehele versieringen zal toch van „De Echo van het Zuiden". OF TE WEL DE WONDERLIJKE BELEVENISSEN VAN P1ETER BAKKER. 7) Pieter begreep dat het zo mak kelijk niet ging als hij eerst had gedacht. Met vuurwapens moest hij dus nog maar even wachten, en eerst aan andere détails van zijn uitrusting zijn aandacht wijden. Een half uur later was hij in een magazijn van toneelartikelen druk bezig met het uitzoeken van een grote serie pruiken, valse snorren, schmink, maskers en andere nutti ge zaken. De winkelier was zeer gedienstig, alleen maar bang dat hij met een ongevaarlijke krankzinnige te doen had en al zijn moeite voor niets zou blijken. Maar toen Pieter hem prompt en contant betaalde en op dracht gaf alles te bezorgen aan een adres in een goed bekend staande buurt, kon het de heer Lewieson ook niets meer schelen. 't Zei je gebeuren, meneer beloofde hij te bewonderen zijn in het Wandel park en de naaste omgeving daar van, waar de verlichting van de staatsmijnen en van de gemeente Eindhoven aangebracht zal wor den. Ook hier zijn voortekenen; zoals de jongeling tegen de imposante voorgevel van het nieuwe Dr Mol- ler-college, die in zijn handen de ifakkel der wetenschap brandend zal houden, zoals de verlichte bomen bij het monument. Maar 't schoon ste dat is alleen bij avond te zien, wanneer het wandelpark met gas licht en gekleurd floodlight ver licht zal zijn en een aanbik zal bie sden gelijk een onwezenlijke prent uit een sprookjesboek. We kunnen hier niet meer van zeggen dan dat het werkelijk onovertroffen mooi en in de ware zin des woords feeë riek zal zijn; maar hiermee is dan ook, dunkt ons, genoeg gezegd. Voeg hier nog bij dat alle torens van Waalwijk in het feestlicht zul len baden, waarmee men ook reeds begonnen is, dat het raadhuis na tuurlijk ook grandioos verlicht zal zijn, en ge hebt enig idee van de luister waarmee Waalwijk gaat feestvieren en van het sierlijke kleed waarin zij als een schone jonge vrouw gevierd zal worden. En zullen niet velen deze schoon heid gaan bewonderen en haar, de stad, die haar jaren niet zjjn aan 'te zien, die zich verheugt in een blijvende jeugd, prijzen om haar lieftalligheid HET OPENLUCHTSPEL „DE TOVERSCHOEN". Een van de hoogtepunten van de viering van hei 650-jarig bestaan van Waalwijk als stad wordt onte genzeggelijk gevormd door 't gran dioze openluchtspel „De Tover- schoen", dat door Jan Naaykens uit Hilvarenbeek speciaal voor deze gelegenheid werd geschreven en dat onder regie van Tini van der Heijden door vele Waalwijkse to nelisten opgevoerd zal worden op 15, 16 en 17 Augustus des avonds om half 9 in het openlucht-theater dat is ingericht op het Raadhuis plein. Het grote plancher is reeds door de timmerlui van de gemeen te in gereedheid gebracht', dezer dagen zullen de tribunes arriveren, de decors, voor zover nodig, zijn nagenoeg gereed en voor de rest zal het raadhuis een imposant de cor vormen. Ijverig wordt er door de medewerkenden bijna avond aan avond gerepeteerd om het stuk zo goed mogelijk voor het voetlicht te brengen. En zo de tekenen niet bedriegen, en dat is welhaast uit gesloten, zal het geheel vooral een uniek kijkspel vormen, 'n lust voor het oog en vooral ook voor het Waalwijkse hart en voor het hart van eenieder die met Waalwijk feest viert, wanneer het verleden van Waalwijk in dit spel wordt ge openbaard. Alle voorwaarden zijn aanwezig om dit spel inderdaad een van de hoogtepunten van de feestviering te doen zijn en wij zijn er van overtuigd, dat elke Waalwij- ker en ook zeer velen uit de verre omgeving dit spel zullen willen zien voor drieën heb meneer alles thuis en ik zal d'r nog een paar klapsiga- ren bij doen voor de contante be taling! Er was nog zoveel dat Pieter noodzakelijk hebben moest. Diver se paren handboeien, aether en chloroform om een gevaarlijke te genstander te kunnen verdoven, kortom, aan de inrichting van zijn detective-bureau ontbrak nog van alles. Hij wist niet waar hij al die pa raphernalia zou moeten halen zon der zich in 't oog lopend verdacht te maken. Maar 'n instinct zei hem, dat hij daar in de loop van zijn car rière wel achter zou komen. Pieter stapte naar huis en daar wachtte op zijn kamer reeds het grote pak van Lewieson. Hij sloot de deur af en ging aan 't uitpakken, zorgvuldig alles bergend in een lege kast. Daar hingen reeds allerlei wonderlijke kledingstukken, die hij in een uitdragerij had opgediept, 'n pet met een vetklep, een oude koet- siersjas, een duffelse jekker die be tere dagen had gekend, een verza meling dassen, werkkielen en bouf fantes, kortom van alles waarmee hij zich zou kunnen omtoveren in een gans ander wezen. En toen begon hij. Hij haalde de spiegel van de wand en zette die met veel moeite en niet Box 6 Copenhagen 285). Bim en Bam hebben het van daag erg druk. Alle bloemen in de tuin moeten begoten worden en ze sjouwen zich naar met hun kleine gietertjes, van de kraan naar de tuin, alsmaar heen en weer. Op het laatst zijn ze zo ver schrikkelijk moe van'het heen en weer geloop, dat de druppeltjes van hun berensnoetjes lopen; ze hebben gewoon geen moed meer om verder te gaan. Zou er nu niemand zijn die de vriendjes 'n handje wil helpen? En ja hoor, daar komt vriend Jumbo aan, die laat z'n kleine vriendjes nooit in de steek. Wat doet Jumbo, die slimmerd? Hij stopt z'n lange slurf in de teil water die onder de kraan staat. In die slurf kan wel water voor een hele bloe- m'entuin. Bim en Bam snappen 't direct en ze maken de sproeier aan het eind van de slurf vast. En kijk het eens fijn gaan. Bim staat vol bewondering naar Jum bo te kijken en Bam zit heerlijk op de bank om na al dat gesjouw eens lekker uit te blazen. De leden van de raad der gemeente Waalwijk zijn gisteravond bijeen ge weest in openbare vergadering ten ge meentehuize. De volgende punten werden behandeld. 1. Vaststelling van de notulen der vergadering gehouden 2 Juli 1953. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel inzake opschorting der aflossing van rijksvoorschotten voor de blokken I en II van het Gem. Woning bedrijf. 4. Voorstel inzake aanvulling der ta- rievenverordening voor het Gem. zwem bad. 5. Voorstel betreffende verstrekking van voorschotten en bijdragen aan de Woningbouwver. 'Baardwijk ten behoeve 8. Voorstel tot vaststelling van een tijdelijk wachtverbod in de Kerkstraat. 9. Voorstel inzake het vaststellen van een naam voor het gemeentelijk park. 10. Voorstel tot medewerking inge volge art. 72 der L.O.-wet 1920 inzake verbetering ramen gymnastieklokaal in de R.K. Meisjesschool St. Crispijnstraat 83. 11. Alsvoor inzake aanschaffing van banken voor de Chr. 'School. 12. Alsvoor inzake aanschaffing van leermiddelen en meubelen voor de R.K. Jongensschool in Besoijen. 13. Alsvoor inzake aanschaffing van projectieapparaten voor div. scholen ge zamenlijk. 14. Voorstel betreffende het aangaan van een gemeenschappelijke regeling in- Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" va nde bouw van 30 woningwetwoningen aan de Baardwijksestraat en betreffende verkoop van grond aan die Vereniging. 6. Voorstel inzake beschikbaarstelling van een crediet voor de bouw van 9 woningwetwoningen aan de Mgr. Zwij- senstraat voor het Gem. Woningbedrijf. 7. Voorstel betreffende het verlenen van een extra subsidie aan de A.N.W.B. voor het aanbrengen van een nieuwe be wegwijzering binnen de gemeente en het verlenen van een crediet voor het aan brengen van verlichting bij een 4-tal weg wijzers. I zake aanleg enz. van rijwielpaden in Bra bant's centrum. 15. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet ad 1100.voor aankoop van een bronzen plaquette van H.M. de Koningin. 16. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 30 'Oct. 1952 inzake verkoop van grond aan de Jan de Rooij- straat en tot verkoop opnieuw van die grond. 17. Voorstel inzake verkoop van grond aan de Jan de Rooijstraat. 18. Alsvoor inzake verkoop van grond aan de Eerste Zeine. 19. Alsvoor inzake verkoop van een woning aan de Putstraat. 20. Voorstel inzake beschikbaarstel ling van een crediet van 520.-— voor een bliksembeveiliging aan de oude toren te Baardwijk. 1 21. Voorstel inzake wijziging van het Verplaatsingskostenbesluit. j 22. Voorstel inzake wijziging der ge meente-begroting voor 1953. NIEUWE WEGWIJZERS. Enkele jaren geleden werd besloten, met het oog op het intensieve verkeer in verschillende straten der gemeente, het doorgaande verkeer zoveel mogelijk bui ten de bebouwde kom te leiden. In het kader van dit plan is o.m. de Noorder- Parallelweg gereconstrueerd en verbreed. Teneinde het gebruik van de buitenwegen in de hand te werken, werden van ge meentewege daarvoor dienstige aandui dingen (richtingsborden) aangebracht. Evenwel werd, ter bereiking van unifor miteit te dezer zake, de bemiddeling aan vaard van de Kon. Nederlandse Toeris tenbond (A.N.W.B.). Een financiële ba sis voor deze medewerking werd reeds lang tevoren, namelijk in 1948, gelegd, toen in beginsel aan de bond werd toe gezegd, dat de kosten van het wijzigen, bijplaatsen, verplaatsen van wegwijzers, enz. in deze gemeente, als gevolg van verkeerswijzigingen, dan wel in verband met nodig geachte uitbreidingen, tot we deropzegging voor rekening der gemeente zullen worden genomen, onder voorbe houd, dat de kosten van onderhoud, zo als voorheen, voor rekening van de bond blijven. i De aangelegenheid is thans nu de verkeersomleggingen haar beslag hebben gekregen en straatverbredingen en -ver- beteringen ten behoeve daarvan hebben plaats gevonden urgent geworden. Ook al met het oog op de te verwach ten extra verkeersdrukte tijdens de aan staande stadsfeesten en de te houden in ternationale tentoonstelling, achten wij het gewenst de voorgenomen plannen in zake bewegwijzering enz. snel tot uit voering te brengen. In nauwe samenwerking met B. en W. heeft de bond een plan inzake plaatsing en wijziging van wegwijzers, richtings borden en voor-richtingsborden opge steld. Hieruit blijkt, dat niet alle wijzingen betrekking hebben op of een gevolg zijn van de omlegging van het doorgaand Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten verkeer. Ook andere verbeteringen ble ken gewenst, zo niet noodzakelijk. Naar de mening van B. en W. zal de bewegwijzering en wat daarmede samen hangt, na uitvoering van het plan, vol doen aan daaraan in de tegenwoordige omstandigheden te stellen eisen. De bond heeft de kosten berekend op 1.886. en vraagt daarom een-een malig extra-subsidie tot dat bedrag. Daarenboven wordt door de bond ge adviseerd een 4-tal wegwijzers te voor zien van een eigen verlichting, omdat deze wegwijzers geheel of gedeeltelijk buiten het verlichtingsveld van de straat verlichting vallen. De kosten daarvan worden door de Directeur der gem. licht- en waterbedrij ven geraamd op 275.per installatie, zijnde voor 4 wegwijzers 1.100. HERTOG JAN-PARK. In het park, waar momenteel de in ternationale tentoonstelling de „SLEM'' in aanbouw is, is o.m. geprojecteerd, zulks voor uitvoering na afloop van die tentoonstelling, de bouw van 18 flatwo ningen. B. en W. hebben er zich Over beraden dit park met een speciale be naming aan te duiden. Tot nog toe heb ben zij reeds bij diverse voorstellen na men van straten geadviseerd, ontleend aan personen, die voor land, gewest of gemeente bijzondere verdiensten hebben gehad. Als vanzelf zijn, nu dit jaar het feit wordt herdacht, dat Waalwijk 650 jaren geleden stadsrechten verwierf, hun gedachten uitgegaan naar een man, die reeds in de oudste tijden van Waalwijk zich voor onze plaats verdienstelijk heeft gemaakt en wel, voor die tijden, in zeer hoge mate, namelijk door haar stadsrechten te verlenen. B. en W. zijn van mening, dat de benaming van een belangrijk stadsgedeelte, als het voren- bedoelde park toch zeker is, naar Hertog Jan II van Brabant, alleszins gerecht- vaardigd is. B. en W. stellen daarom voor het be doelde park de naam te geven van /Her tog Jan-park". U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en (loom. Neem ?^J)J^.taar(ii^e CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur- regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. GRONDONDERZOEK EN BEMESTING. Hoewel reeds veel gepubliceerd is over de betekenis van het grondonder zoek en de hierop gebaseerde bemesting, lijkt het ons toch wenselijk in het ko.-t de grote betekenis hiervan weer te geven. Nu van vele percelen bouwland de stoppel weer geploegd moet worden, is het de tijd aan grondonderzoek en be mesting de nodige aandacht te schenken. Deze twee begrippen zijn niet van elkaar te scheiden. Bemesten zonder dat men iets weet van de voedingstoestand van de grond, is dikwijls paarlen voor de zwijnen werpen. 'De analyse van het grondonderzoek leert hoe in vele geval len bezuinigd had kunnen worden, ter wijl er andere percelen grond zijn die jaar op jaar te kort komen. Voor een organische bemesting is het thans de meest gunstige tijd om stal mest te strooien, terwijl daarnaast en in niet mindere mate de kalktoestand van de grond de nodige aandacht verdient. Van de kalkmeststoffen staan verschil lende goede soorten ons ten dienste. Ook is de tijd om Thomasmeel te strooien weer aangebroken. Deze mest stof die in vergelijking met vorig jaar aanzienlijk in prijs is gedaald, wordt ver kocht op fosforzuurgehalte. De hoeveel heid werkzame kalk (40 kg per 100 kg product) hebt U er dus gratis bij. Boer en Tuinder, raadpleeg Uw land en (of) tuinbouwconsulent en assistenten. Het is in de eerste plaats Uw eigen voor deel. i j i j zonder een vaasje bloemen om te gooien, op de tafel. Hij trok zijn eigen nette kleren uit en een oud khaki shirt aan. Een rafelige das draaide hij zich om de hals. Zijn nette molières verruilde hij voor 'n paar lompe vetleren laarzen, die hem iets te groot bleken, waarom hij de tenen met watten opvulde. Hij klotste er mee door de kamer, op zoek naar verdere onderdelen van zijn uitrusting. Toen poederde hij zijn blozende wangen, tot hij er uitzag als had hij geen twee dagen meer te leven. Een zwarte pruik voltrok een alge hele verandering in zijn uiterlijk en bedekte zijn blond, plat kuifje. Zijn wenkbrauwen werkte hij zorgvul dig bij en plakte toen een mistroos tige zwarte snor onder z'n neus. Daarna hing hij, niet dan na een minutieuse beschouwing van zijn uiterlijk, de spiegel weer aan de wand, défileerde door de kamer en wierp in het voorbijgaan telkens 'n blik in het glas. Neen, niemand zou hem zo herkennen. Daar liep hij, Pieter Bakker, een ander mens. Met een ruk bracht hij zichzelf tot staan. Zijn oren! Dat hij daar niet aan had gedacht. Die geweldige ijsschuitjes waarmee hij in zijn jeugd zo was geplaagd, zouden hem zeker verraden. Haastig rommelde hij in het doosje hechtpleister en plakte toen voorzichtig z'n beide oren stevig tegen z'n hoofd. Sjonge, dat was een heel ander gezicht! Nu was hij eerst werkelijk onherken baar! Alleen zakte nu z'n hoed wat diep in z'n ogen, maar dat hinderde niet. Hij greep een knoestige stok, stak een rode zakdoek in z'n zak (de vermomming moest tot in on derdelen nauwkeurig zijn, anders hing je voor je 't wist!) en keek toen op de klok. Ja, het was gelukt. Hij was klaar vóór zijn hospita te rug was. Zo goed als zijn kloslaar- zen het toelieten, sloop hij de trap af, de deur uit. Hij liep op straat. Pieter Bakker. De Grote Speur der. En niemand die hem herkende! Het werd al duister, de lichten gingen aan. Koud was het ook. De wind sneed door z'n dunne jas. Maar Pieter merkte het niet. De op winding deed hem gloeien. Daar ging hij, een ander mens, een ver- stoteling der maatschappij. Hij zag hoe ze naar hem keken, de goedge- klede heren, de elegante ames. Wat deed zo'n vent in deze buurt? Een agent slenterde langs, keek hem opmerkzaam aan. Pieter voelde zijn knieën sidderen. Zag de man door zijn vermomming heen? Hij schuifelde voorzichtig verder, maar de dienaar der wet ontdekte blijk baar niets strafbaars in Pieters wan deling. Toen Pieter de straat over stak en vluchtig terzijde keek, merkte hij wel dat de agent op het hoekje was blijven staan en hem nakeek. Hij was in ieder geval een verdacht personage! Opwindende gedachte! Pieter maakte allerlei plannen. Ergens binnen gaan en wat gebrui ken, misschien mensen ontmoeten die hij kende. Verondersteld dat hij Dikmans tegen kwam en hem om vuur vroeg. Sjonge, wat zou dat een sensatie geven. Hij dwaalde de buurt uit waar hij woonde en belandde weldra in eea volksbuurt met hoge huizen, krioe lende kinderen en open deuren die uitzicht boden op kale trappen. Hier behoorde hij nu in deze kledij thuis. Boven een matglazen deur wenk te een verlicht, schuimend bierglas. Zou hij binnengaan en een borrel bestellen? In deze buurt? In deze kroeg? Wie weet welk schuim er zat. Wie weet welk een haard van misdaad hier gevestigd was. Als deze lui z'n vermomming doorzagen was hij er geweest. Hu, hij moest er niet aan denken. Maar toch.als je het nooit pro beerde, leerde je ook nooit wat, kreeg je nimmer zelfvertrouwen^. Niet geschoten is altijd mis, dacht Pieter en voor hij het wist had hij de deurkruk in z'n hand. Het was schemerig daarbinnen. Door de radio hoorde hij de stem van een meneer die het blijkbaar had over de Papoea's. Twee man nen hingen voor de tapkast, de kas telein, een zware vent met drie lit tekens op de wang, deed hetzelfde aan de andere kant. So fader begroette deze de binnentredende Pieter je wou seker een piereferschrikkertje. Heb je sente? Ja meneer beefde Pieters stem. Ja, 't was hier wel raak, als ze je meteen om centen vroegen. Nog wel genoeg voor een borrel fluisterde hij hees. Jij ben seker van nette komaf zei een der mannen voor de toon bank je hep teminste so'n jonge- herenstemmetje. Toch niet uit 't Haagie? Nee hoor grinnikte Pieter dwaas en reikte naar de borrel die de waard hem toeschoof. Deze waardige man hield meteen z'n hand op, blijkbaar door ervaring geleerd omtrent de credietwaardig- heid van lieden van Pieter's klasse. Pieter zocht onhandig in z'n jaszak en diepte er wat klein geld uit op. Mooi, opa hep poen consta teerde de andere gast. Je ben ook niet erg spraaksaam, opa. (Wordt vervolgd),

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2