I W aalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereld 1 Rusland bereid WAALWIJKS RAAD UIT DE vergaderde voor het laatst ENORME OPDRACHT VOOR FOKKER. in zijn huidige samenstelling internationale tentoonstelling Waalwijk 21 t/m 31 Aug, 1953 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO HET ZUIDEN 76e JAARGANG No. 64 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGE RICHT 1878. Dr yan BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR-ADRES „ECHO" Het met enige spanning tegemoet geziene antwoord van de Sovjet unie op de Westelijke uitnodiging om een conferentie te houden van de ministers van buitenlandse za ken, heeft de vorige week het Wes ten bereikt. Het zou beslist overdre ven zijn te zeggen dat het hier met enthousiasme is ontvangen. We zijn dat op den duur gewend geraakt, want op elk gebaar dat het Westen de laatste jaren heeft gemaakt, placht Moskou duizend slagen om de arm te houden en wie in dat op zicht na de dood van Stalin nieuwe illusies mocht gekoesterd hebben, kan er nu met één slag van genezen zijn. De vos kan nu eenmaal wel zijn haren verliezen, maar in ieder geval niet zijn streken. De Westelijke uitnodiging was eigenlijk op de eerste plaats bedoeld als proefballonnetje. Als de Russen hierop gunstig zouden reageren en de conferentie tussen de ministers van buitenlandse zaken iets zou uit halen, zou er een conferentie op t hoogste niveau in het verschiet lig gen. De agenda die werd voorgesteld was ook maar heel beperkt, zij het toch nog vol problemen, n.l. de Duitse en Oostenrijkse kwestie. Wanneer deze door de ministers op gelost zouden kunnen worden, zou er al heel wat licht in de zaak ko men Tenminste zou Rusland kun nen 'tonen hoe ver zijn goede wil zich uitstrekt. De heren in Moskou voelden zich blijkbaar op de eerste plaats lich telijk op hun tenen getrapt door de resolute wijze waarop de Westelij ken hun uitnodiging hadden gefor muleerd. Vooral het feit dat zij al een agenda hadden opgesteld, viel niet in beste aarde. Nochtans kon men in Moskou begrijpen dat de Westelijke Grote Drie hun toevlucht tot deze handelwijze hadden geno men, omdat in het verleden ïs^ge- bleken dat conferenties tussen Oost en West kunnen mislukken doordat men niet tot overeenstemming kan komen over de agenda, in welk ge val het weinig nut heeft bij elkaar te komen. De Sovjet-Unie had dus de uitno diging kunnen afslaan of aanvaar den, maar zij heeft weer haar eigen weg gekozen, door de uitnodiging als zodanig wel aan te nemen, doch daaraan zoveel voorwaarden te ver binden dat de officiële commenta ren uit Londen, Parijs en Washing ton niet erg bemoedigend waren. Lr sprak de vrees uit dat men door een dergelijke toestemming even goed op een dood spoor raakt als dooi n afwijzend antwoord. In het laatste geval had men tenminste geweten waar men aan toe was, nu lijkt het alsof 't weer een eindeloos geschip per zal worden, dat van vroegere gelegenheden bekend is. De Sovjet- Unie verwierp in haar antwoord t Westelijke voorstel om op de con ferentie de Oostenrijkse kwestie te bespreken en gaf als haar mening dat die beter geregeld zou kunnen worden nadat een oplossing voor t Duitse vraagstuk is gevonden. Die brengt zij evenwel ook niet nader bij, zolang zij blijft weigeren in te stemmen met algemene vrije ver kiezingen voor heel Duitsland. En het ziet er niet naar uit dat de ge beurtenissen van de laatste maan den die bereidheid hebben vergroot, want de Oostduitsers hebben maar al te duidelijk te kennen gegeven hoe ze denken over het communis tische regiem. Daarom moet men van een bespreking van de Duitse kwestie nog minder heil verwach ten dan van hernieuwde beraadsla gingen over een Oostenrijks vredes verdrag, dat in het Westen overi gens bij voorkeur staatsverdrag wordt genoemd omdat Oostenrijk niet-op één lijn wordt gesteld met landen als Duitsland en Italië. Per slot van rekening is ook Oostenrijk een slachtoffer van de Nazis, hoe wel de Sovjet-Unie het niet zo be schouwt. Het andere punt dat Moskou ter bespreking voorstelt zijn de maat regelen ter vermindering van de spanning in de internationale be trekkingen, welk punt door de Wes telijken eigenlijk was bedoeld voor de eventuele besprekingen op het hoogste niveau. De Sovjetregering komt dan weer op de proppen met vermindering van de bewapening, terwijl zij voorts verboden wil zien dat er oorlogsbases worden bezet op het gebied van andere staten. Men begrijpt dat dit weer min of meer rechtstreeks tegen het Atlan tisch Pact is gericht, waarin uiter aard de Amerikaanse bases in Eu ropa en elders de Russen een doorn in het oog zijn. Vervolgens wil de Sovjet-Unie behalve de toestand in Europa ook die in Azië "bespreken en zij stelt bovendien voor commu nistisch China tot deelneming aan de conferentie uit te nodigen. Het is waarlijk geen wonder dat de Westelijke regeringen er de tijd voor genomen hebben om de zaak eens ernstig te bestuderen, want op het eerste gezicht geeft het Russi sche antwoord de indruk, dat er nauwelijks een voorstel gedaan had kunnen worden dat minder kans op een redelijk resultaat bood. Zowel de toelating van communistisch China als het verbod bases op vreemd grondgebied te vestigen, zijn voor het Westen allerwaarschijn lijkst absoluut onaanvaardbaar. En wat schiet er dan nog over? Twee onderwerpen waarover men al sinds de oorlog aan het bakkeleien is en die juist voor een groot deel de oorzaak zijn van de spanningen in de internationale politiek. Het moet al een doorgewinterde opti mist zijn die in het Russische voor stel iets nieuws ontdekt dat zou kunnen wijzen op een welwillender houding van de Sovjets. Het lijkt eerder een wraakneming over de wijze waarop de Westelijken hun uitnodiging hebben ingekleed. Men kan derhalve nog steeds met recht betwijfelen of de Sovjet-Unie inderdaad bereid is mee te werken aan de oplossing van de grote inter nationale vraagstukken, evenals 't dubieus is of de conferentie van de ministers van buitenl. zaken zal worden gehouden en indien ze wordt gehouden, of ze dan enige vrucht zal afwerpen. En zo blijven we maar in een vicieuze cirkel ronddraaien, ons afvragend wan neer we er ooit zullen uitkomen. De Nederlandse Fokkerfabriek heeft met het Braziliaanse ministerie van Luchtvaart een contract gesloten voor de levering van jacht- en oefenvliegtuigen ter waarde van 82 millioen gulden. De vliegtuigen zullen gebouwd worden in fabrieksgebouwen bij Rio de Janeiro, die voor dit doel voor Fokker verbouwd worden. Op grond van het contract zal Fokker 50 straaljagers en 150 gewone oefen vliegtuigen leveren. Nederlandse inge nieurs,- die het -Braziliaanse personeel zullen aannemen, zullen toezicht op de productie houden. DE BELASTINGHERZIENING. De Tweede Kamer heeft haar voorlopig verslag uitgebracht over de belasting-wetsontwerpen (verla ging van de accijns van suiker, vrij stelling van omzetbelasting van huisbrand en schoeisel, wijziging van de inkomstenbelasting, verla ging van de personele belasting, fis cale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn, wijziging van de huurwet). Vele leden betreurden het dat de indiening van 't complex van wets ontwerpen niet gepaard is gegaan aan of voorafgegaan door een be antwoording van de lijst van vra gen, samengesteld door een commis sie uit de Kamer naar aanleiding van de door de minister-president ingediende nota inzake voorgeno men maatregelen betreffende ver hoging van de huren en wijziging van de belastingen. Zij drongen er met klem bij de regering op aan de M. v. A. op dit voorlopig verslag vergezeld te doen gaan van een stelselmatige beantwoording der meergenoemde vraagpunten, be houdens voor zover de regering eventueel zou menen, dat bepaalde vragen niet of nog niet kunnen worden beantwoord. COMMISSIE VAN VOORBEREI DING TECHNISCHE HOGE SCHOOL TE EINDHOVEN. Bij ministeriële beschikking is door de minister van O., K. en W. de commissie van voorbereiding van een tweede instituut voor Tech nisch Hoger onderwijs ingesteld. Benoemd zijn: tot voorzitter mr H. L. s'Jacob te Voorburg en tot leden prof. dr G. Holst, president-curator der T. H. te Delft, prof. dr O. Bot- tema, rector magnificus der T. H. te Delft, prof. dr M. J. H. Cobben- hagen te Tilburg, mr H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester te Eind hoven, prof. dr ir C. J. Nieuwen- burg en prof. dr ir W. L. H. Schmid, beiden hoogleraar aan de T. H. te Delft en dr ir F. W. v. Berckel te Geleen. VOLLEDIGE ONTKNIKKING ONDERWIJZERSSALARISSEN. Nadat hierover in de commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel bij 't lager onderwijs nader beraad was ge pleegd, heeft de regering besloten de z.g. volledige ontknikking der onderwijzerssalarissen voor alle on derwijzers te doen gelden. Met de wijziging, welke de salarisregeling der onderwijzers in verband hier mede dient te ondergaan, heeft de centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken zich dezer dagen verenigd. Het ligt in het voornemen aan deze salaris wijziging terugwerkende kracht te verlenen tot 1 Januari 1953. THUNDERJET IN IJSSELMEER. Piloot redde zich. Een Thunder jet-straaljager van de vliegbasis Volkel kreeg boven het IJsselmeer motorstoring. Het toestel bevond zich toen op 20.000 voet hoogte. De piloot vond 't raad zaam om zijn vliegtuig per schiet stoel te verlaten. Aan de parachute kwam de 22-jarige sergeant J. Hom- merson uit Amersfoort in het wa ter terecht, waar hij in een door hem meegevoerd rubberbootje klom. Hij werd opgepikt door de in de nabijheid varende „Waalstroom" van de dienst Amsterdam-Kampen. Ongedeerd werd hij in Kampen aan wal gezet, vanwaar hij met een jeep onmiddellijk verdween. VLIEGTUIGONGELUK BIJ „DRIETAND". Vrijdagmiddag is een Piper-Club van de Koninklijke Luchtmacht, die was in geschakeld bij de oefening „Drietand", verongelukt. De bestuurder, kapitein vlieger-waarnemer R. Jacobs uit Den Haag, is omgekomen. Hij was 38 jaar oud en gehuwd. Het ongeluk gebeurde, toen de vlieger op een landingstrip bij Horst wilde landen. Waarschijnlijk ver blind door het zonlicht, vloog hij tegen een ruim vijf meter hoge hooimijt. De machine geraakte in brand. Een tweede inzittende, de vaandrig Van der Stroom, sprong uit het toestel. Hij werd met ern stige verwondingen opgenomen in het ziekenhuis te Horst. IN RUIM 12 MAANDEN 30 STRAALJAGERS VERLOREN. In het tijdvak van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 werden ten gevolge van vlieg ongevallen dertig straaljagers afgeschre ven. Hierbij kwamen veertien vliegers om het leven. Dit deelt minister Staf aan de Tweede Kamer mee naar aanlei ding van vragen van de heer Weiter. NEDERLAND OFFERT 1.500.000 VOOR MISSIEGENOOTSCHAPPEN Katholiek Nederland heeft in het afgelopen jaar wederom een aazien- lijk bedrag voor de Pauselijke Lief dewerken opgebracht; het over schrijdt de anderhalf millioen gul den. Dit is meer dan de voorgaande jaren. Maar met deze opbrengst blijft Nederland toch nog altijd ver beneden de milddadigheid, die an dere landen tegenover de missie aan den dag leggen. Terwijl in de Ver. Staten per persoon jaarlijks ongeveer 60 cent voor de missiege nootschappen geofferd wordt, is dat in Nederland ongeveer 20 cent. Daarmede komt Nederland, indien men de edelmoedigheid in cijfers mag uitdrukken, op de tiende plaats na landen als Nieuw Zeeland, Ca nada, Astralië, Luxemburg en Iran. MR MILIUS TREEDT AF ALS DIRECTEUR JAARBEURS. De Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht zal op de in September a.s. te houden ver gadering van het algemeen bestuur van de Jaarbeurs voorstellen de di recteur, mr J. Milius, te benoemen tot gedelegeerd lid van de Raad van Beheer. Dit betekent dat mr Milius als directeur zal aftreden, wanneer een geschikte opvolger is gevonden. Volgens mededeling van de voor zitter van de Raad van Beheer, mr W. Fockema Andreae, ligt het in de bedoeling door deze splitsing van functies voor mr Milius te bereiken, dat deze zich geheel kan gaan wij den aan zaken van jaarbeursoverleg naar binnen en naar buiten. WERKLOOSHEID GEDAALD. Het direct beschikbare aanbod van mannen daalde in de loop van de maand Juli met 5864, hetgeen blijkt uit de da ling van het aantal werklozen van 56.089 tot 54.667 en de daling van het aantal DUW-arbeiders van 15.451 tot 11.009. NIEUWE OLIEWINNING. In de gemeente Rijswijk is de Neder landse Aardolie Maatschappij Vrijdag begonnen met de afvoer van ruwe olie, die uit een boring gewonnen wordt. De olie wordt met tankauto's naar de haven van Rijswijk gevoerd, waar een lichter klaar ligt, die haar overbrengt naar de raffinaderij van de Bataafse Petroleum Maatschappij te Rotterdam-Pernis. De Nederlandse Aardolie Maatschappij is van plan door het verrichten van aan vullende boringen de begrenzing van het oliehoudende gebied in de ondergrond nader te bepalen. Voorlopig verkeert al les nog in een stadium van proefnemin gen en het zou voorbarig zijn uit deze eerste olie-winning positieve conclusies te trekken. HAAR MAN VERGIFTIGD. Voor het Gerechtshof te Arnhem had zich Vrijdag te verantwoorden de 45- jarige B. J. de G., weduwe van de 48- jrige D. K. uit Hengelo (O.) Na een huwelijksleven van twee-en-twintig ja ren had deze vrouw 'haar man met rat- tenkruid om het leven gebracht. Wegens moord met voorbedachten rade eiste het Hof tegen haar vijftien jaar gevangenis straf en daarna ter beschikking stelling van de regering. „Hij was altijd chagrijnig en vervelend tegen de kinderen", zo verklaarde de vrouw voor het gerechtshof. Zij had op 12 November van het vorig jaar in de zuurkool een theelepeltje vergift gedaan. Dit vergift had de vrouw bewaard in een flesje, dat zij op zolder in een oude schoen verstopt had. Op de bewuste 12e November zag zij haar kans schoon, toen haar echtgenoot zijn tanden had laten trekken. De vrouw was overtuigd, dat haar man die dag geen smaak zou heb- j ben en dus strooide zij het vergift in de zuurkool. Voor het laatst in de huidige samenstelling is de gemeenteraad van Waalwijk Donderdag in werkvergadering bijeen geweest en nadat hij een flinke agenda eensgezind had afgewerkt, sprak de voorzitter, bur gemeester Teijssen, hartelijke woorden van afscheid tot de raadsleden de heren van Heesbeen, van Veldhoven en van Well, die na Sep tember niet meer zullen terugkeren in de Waalwijkse raad. En de he ren op hun beurt dankten voor de prettige samenwerking die steeds in de vergaderingen was geweest en die de gemeente Waalwijk ongetwij feld zeer ten dienste is geweest. ONDERHOUD HUIZEN VERGEMAKKELIJKT. Burgemeester Teijssen opende dezer vergadering, die door de heer Mombers, zoals hij had bericht, niet kon worden bijgewoond, en liet de notulen goedkeu ren en de ingekomen stukken voor ken nisgeving aannemen. Het voorstel inzake opschorting der aflossing van rijksvoorschotten voor de blokken 1 en 2 van het Gem. Woning bedrijf, deed de heer Verdoorn spreken over een zeer verstandige maatregel, die het mogelijk maakte, dat er wat meer aandacht werd besteed aan het onder houd van de huizen! Hij vertrouwde dat er inderdaad gebruik van zou worden gemaakt en dat het particulier bedrijf bij dit onderhoud zou worden ingeschakeld. De heer Meys sloot zich bij deze woor den volkomen aan, vooral wat betrof het inschakelen van particulieren. Als gevolg van dit voorstel, antwoord de de voorzitter, komt er voor blok I 2095.33 ter beschikking en voor blok II 3969.97. De inschakeling van het par ticuliere bedrijf zou in B. en W. worden besproken. En hiermede kon het voorstel zonder hoofdelijke stemming worden aanvaard. De aanvulling op de tarievenverorde- ning voor het Gem. Zwembad noodzaak te de heer Duyvelaar tot het stellen van enkele vragen: tot welke categorie voer tuigen werd de bromfiets gerekend?; was het verstrekken van knipkaarten voor auto's ook niet dienstig?; en was het niet mogelijk een bepaling op te nemen, dat, wanneer het originele abonnement dat verloren was en waarvoor een du plicaat was uitgegeven, werd terugge vonden, dat dan het duplicaat moest worden ingeleverd. Nadat de heer Meys een technisch re dactionele vraag had gesteld, maande de heer Brouwer tot voorzichtigheid met het verstrekken Van duplicaten. Zouden de kaarten niet op nummer afgegeven kunnen worden, zodat er steeds controle mogelijk was. En de heer Verdoorn gaf als mogelijkheid de kaarten op naam te zetten, dan zou er al heel wat gewonnen zijn. De voorzitter antwoordde op de vra gen van de heer Duyvelaar, dat brom fietsen als fietsen werden beschouwd; dat het bezoek per auto aan het bad nog niet zo groot was. Wanneer het nieuwe zwembad gereed zou zijn, dat zou hoopte hij spoedig zijn, dan zou het vervoer per auto naar het bad wellicht drukker zijn; mocht het nodig blijken, dan zouden ook aan auto's knipkaarten wor den verstrekt. Het inleveren van de duplicaten bij terugvinden was inderdaad een juiste maatregel. De heer Brouwer antwoordde de voor zitter, dat de kaarten inderdaad op num mer gesteld waren en de heer Verdoorn deelde hij mee, dat de abonnementen in derdaad op naam stonden. Men ging met het voorgestelde accoord en de voorzitter kon nog meedelen, dat juist die morgen van G.S. het bericht was ontvangen, dat zij de weg naar het zwembad in zijn geheel hadden goedge keurd. Oorspronkelijk kon slechts de aarden baan hun goedkeuring wegdragen. Thans echter zou tot uitvoering der werkzaamheden kunnen worden overge gaan, HUIZEN IN DE BAARDWIJKSESTRAAT. Het voorstel tot het bouwen van 10 woningwetwoningen in de Baardwijkse- straat deed de heer Meys er op wijzen, dat de Baardwijksestraat niet opgenomen was in het uitbreidingsplan. Was er bij deze bouw rekening gehouden met een eventuele toekomstige doorbrhak naar het Oosten of naar het Westen. Anders zou men voor hetzelfde geval komen te staan als in de Putstraat, waar huizen afgebroken moesten worden. De voorzitter antwoordde hem dat aan de Oostzijde van de Baardwijksestraat, waar deze huizen gebouwd werden het uitbreidingsplan definitief vaststond. Ten westen van deze Straat zou het uitbrei dingsplan wel enige wijziging ondergaan, evenals elders in de gemeente; welke wij zigingen binnen afzienbare tijd aan de orde zouden worden gesteld. Ook met dit voorstel kon de raad zich volkomen accoord verklaren. HUIZEN IN DE MGR. ZWIJSENSTRAAT. Toen het voorstel tot het bouwen van 9 woningwetwoningen aan de Mgr. Zwij- senstraat aan ,de orde werd gesteld, vroeg de voorzitter de mening van de commissie van bijstand voor het gemeen telijk woningbedrijf, wie het plan was toegezonden. De commissie, aldus ver klaarde haar voorzitter, wethouder J. v. Heeswijk, kon er accoord mee gaan. Al leen sprak de commissie als haar ver wachting uit, dat bij de eerstvolgende toewijzing de afdeling Besoijen ruim be dacht zou worden. De voorzitter zegde dit graag toe. Bij deze 9 woningen zouden ook en kele winkelhuizen zijn en de heer Brou wer informeerde voor wat voor soort zaken deze winkels bestemd zouden zijn. De heer Duyvelaar miste de exploi- tatieopzet en de heer Kemperman vroeg, of e, al aanvragen voor winkels binnen waren. Zo niet, dan drong hij er op aan, daar alleen winkels toe te staan die in een ander deel van de gemeente hun zaak opheffen, zodat het aantal winkel bedrijven niet te groot zou worden. s c h oe n e ns led e r =r= m o d Zes wonder-ihows. Internationaal cabaret. Hypermoderne schoen fabriek in bedrijf. Groot lunapark Op de vraag van de heer Brouwer kon de voorzitter nog geen antwoord geven, terwijl hij de heer Kempeiman verzekerde dat zijn suggestie niet geheel en al vreemd was aan de mening van B. W. Tenslotte bleek de exploitatie- opzet wel aanwezig te zijn; niemand had tenslotte nog enig bezwaar tegen dit voorstel. Bij het voorstel tot het aanbrengen van nieuwe wegwijzers, vroeg de heer Meys, welke vier wegwijzers verlicht zouden worden, waarop de voorzitter antwoordde, dat het de volgende vier wijzers waren: in de Besoijensestraat bij de overweg, in de Stationsstraat bij de overweg, in de Grotestraat bij de Haven en op de hoek KerkstraatFloris V-laan. DE VERKEERSREGELING TIJDENS DE SLEM. Het voorstel tot vaststelling van een tijdelijk wachtverbod in de Kerkstraat in verband met de SLEM leverde wel eni ge stof tot discussie. Zo stelde de heer Brouwer de vraag, waarom in de van Brederodelaan geen wachtverbod werd vastgesteld. En de heer Meys breidde deze vraag uit, door te vragen wat de bedoeling was met de Burgemeester Moonenlaan en de Dr Mollerlaan. De heer Verdoorn vroeg wat men on der het wachtverbod diende te verstaan. Vielen melkslijters e.d. hier ook onder. Bij zijn beantwoording merkte de voor zitter op, dat de gehele verkeersvoorzie- ning tijdens de komende feestdagen nog niet geheel besproken was. Daarom wil den B. en W. ook vragen aan de raad, hen te machtigen tot het nemen van an dere nog nodige maatregelen. Het was niet de bedoeling iemand ongerief te ver oorzaken met deze maatregelen. .Het la den en lossen van goederen bijvoorbeeld viel er niet onder. In de Brederode-laan zou niet gepar keerd worden; alleen zouden tijdens de openingsdag hier de wagens van H.M. de Koningin en haar gevolg geparkeerd OPENLUCHTSPEL „DE TOVERSCHOEN". EXTRA REPETITIE op heden MAANDAGAVOND fom 8 uur op de speelplaats der Eerw. Broe- ders, voor alle spelers, figuratie en mu zikanten uit de taferelen 7 en 8. worden. Het was de bedoeling dat. in de dr Mollerlaan de auto's van de stand houders geparkeerd zouden worden. De heer van den Hoven vroeg de spe ciale aandacht voor de vele zakenlieden die in de, betreffende straten woonden en met hun wagens geen blijf zouden weten. Hij vroeg voor deze mensen ook een gunstige parkeergelegenheid te schep pen. De voorzitter noteerde dit en zou er zeker voor zorgen. De heer Brouwer vroeg nog te ver mijden, dat voor het monument en het wandelpark geen lange files auto's zou den komen staan. Hierna werd met het voorstel accoord gegaan en werden B. en W. gemachtigd de nog nodig blijkende maatregelen te treffen. DEELNAME AAN FIETSPADENPLAN. Nadat alle leden het zonder een op of aanmerking goed gevonden hadden werd het nieuwe park, waar de SLEM gehouden wordt, maar dat niettemin een permanent karakter draagt, ten doop gehouden en Hertog Jan-park genoemd. De; punten 10 tot en met 13 betroffen alle medewerking aan onderwijsinstel lingen ter plaatse, waartegen geen der leden bezwaar had. Vérvolgens werd het voorstel deel te nemen aan het fietspadenplan voor Cen traal Brabant aan de orde gesteld en de heer van den Hoven juichte dit plan ten zeerste toe. Alleen vond hij de prijs die' Waalwijk moest betalen wel erg hoog. Voorts sprak hij de hoop uit, dat het in de gemeente niet bij de geprojecteerde 2 km zou blijven. In enkele trekken vertelde de voor zitter iets van dit plan, speciaal over de verdeling der kosten. Hij wees er op dat het gemeentebestuur had overwogen dat Waalwijk door deze paden met geheel centraal Brabant verbonden zou zijn. B. en W. voelden er wel iets voor het pad, dat nu via Plantloon uitkwam in de buurt van het kanaal, uit te laten mon den bij het zwembad. Hierover liepen met de commissie nog besprekingen. Tenslotte haalde de voorzitter nog de bijdragen aan die andere gemeenten be taalden en waaruit bleek, dat Waalwijk heus zo veel nog niet betaalt; dit en een enthousiast woord van de heer Brouwer deden de raadsleden tot het voorgestelde besluiten. Het voorstel tot beschikbaarstellen van een crediet t.b.v. een plaquette van H.M. de Koningin werd van de agenda afge voerd. De punten 16 tot en met 19 bevatten ook geen stof voor discussie; zij handel den grotendeels over grondaankoop. Het prae-advies waarin werd voorge steld een crediet beschikbaar te stellen voor een bliksembeveiliging op de Oude Toren in v.m. Baardwijk, kwam de heer Verdoorn enigszins vreemd voor, omdat er geschreven stond dat een bliksemin slag in het raadhuis B. en W. een aan leiding was een onderzoek te laten in stellen naar de installatie op de oude toren. Hetgeen de voorzitter toelichtte, door er op te wijzen, dat een dubbele inslag in het raadhuis, die overigens niet de minste schade berokkende, het moment was dat B. en W. tot ontwaken bracht en een onderzoek deed instellen naar alle installaties waarvoor de gemeente zorg droeg, toen was gebleken, dat de instal latie van de oude toren niet zo degelijk meer was. De overige agendapunten, waarvoor wij verwijzen naar de agenda in een van onze vorige nummers, gingen vlot onder de hamer door. EEN AFSCHEID. Daar deze vergadering de laatste werk vergadering was van de Waalwijkse ge meenteraad voordat in September de nieuw benoemde raad in functie zou tre den, wilde de voorzitter de 3 leden die niet meer zouden terugkeren hartelijk danken voor de wijze waarop zij de be langen van de gemeente hebben gediend. Het betrof de heren van Heesbeen, van Veldhoven en van Well, van wie de voorzitter hoopte, dat zij altijd met be langstelling de verrichtingen van de raad zouden blijven volgen. Hij dankte hen voor hun toewijding en hij gaf uiting aan zijn respect voor de wijze waarop zij hun Werk als raadslid hadden verricht. Indien van Uw kant er ooit enige suggestie zou zijn, aldus de burgemeester, die tot wel zijn van de gemeente strekt, dan zullen wij die graag van U horen. De heer van Well dankte de voorzit ter hartelijk. Hij was heel blij dat hij deze periode als raadslid had mogen meema ken, het was een belangrijke periode ge weest. Met het uitspreken van de hoop nog eens terug te mogen keren, besloot hij zijn kort woord. De heer van Heesbeen sloot zich geheel aansluiten bij deze woorden. De heer van Veldhoven dankte de voorzitter ook voor de hartelijke en waar derende woorden; op heel prettige wijze hadden zé de belangen van de gemeente behartigd. Het gaf uitdrukking aan zijn spijt dat de boeren nu niet meer in de gemeenteraad vertegenwoordigd zouden zijn. Hij hoopte echter dat de raadsleden in de toekomst nog hun medewerking zouden blijven geven aan de belangen der boeren. Hierna kon de voorzitter tot sluiting overgaan.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5