é-2atliüLjk Grote en onvergetelijke dagen Zó luidt liet Charter Leerindustrie Waalwijk - iSlem en cle iSckoeninduótrie Hertog Jan II 2' DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 2 Een stimulans voor de -- - -v- /.'J- i/'/v \.v - v - K *i i v Als de nar aan het Hof van Hertog Jan de Tweede van Brabant schoorvoetend de Waalwijkse deputatie ziet nader tre den en diep gebogen ziet staan voor de troon van de Hertog, als hij hoort hoe dan Simon Olivier het stoute verzoek tot de Hertog richt om Waalwijk tot stad te verheffen, dan roept hij schamper „Waal wijk Kalewijk, als ze leven zijn ze rijk..." Maar dan maakt zich uit het schroom vallige groepje een stem los: „Waalwijk Edelwijk, schoonste stad in 's Hertogs Rijk", het is Jan Kalewijk, die deze spot niet kon verdragen en die het opnam voor zijn Waalwijk. „Ja, ziet U, zegt hij tegen de Hertog, Waalwijk is zo veul as m'n vrouw, wie aan heur komt, komt aan mijEn ondanks de veront waardiging van de chef de protocol om deze grove inbreuk op de hofetikette, ondanks de schampere schimpscheuten van de nar op Waalwijk, glimlacht Her tog Jan en zijn Hertogin glimlacht ook, wanneer Jan Kalewijk haar als bewijs van Waalwij ks kunnen een paar schoenen aanbiedt, waarop zij loopt, als zweefde zij. Dit tafereel schildert ons Jan Naaykens in zijn openluchtspel De Toverschoen, dat een hoogtepunt gaat worden in de viering van de grote feesten, wanneer wij herdenken hoe dit feit, hoe dit ver lenen der rechten, 650 jaren geleden ge schiedde. Jan Naaykens heeft de mentaliteit van de Waalwijker goed gekend; hij heeft zijn liefde voor Waalwijk, die gaat door dik en door dun, zeer goed begrepen. Want de Waalwijker koestert een oprech te liefde voor zijn plaats; dat is bekend; men valt hem soms aan om zijn chauvi nisme, zoals men deze genegenheid dan noemt, men speculeert op deze genegen heid, wanneer men hem, zoals dat heet, op de kast wil krijgen. En men krijgt de Waalwijker dan op de kast, omdat hij zich niets van Waalwijk gezegd wil laten zijn. Maar in wezen is de liefde voor de eigen geboorteplaats iets moois; de bewoner van de grote stad zal die nooit zo voelen, (of het moest een Amsterdammer zijn) omdat die liefde vooral uitgaat naar die gemeenschap van mensen, die in een grote stad bij lange niet zo sterk bin dend is en zo gevoeld wordt als in de kleinere plaatsen. Deze liefde zal duidelijk blijken in de komende dagen, wanneer de Waalwijker aan het feesten slaat, gelijk die ook al gebleken is uit de zorg die in alle delen van de gemeente is besteed aan de scho ne versiering. Deze liefde voor Waalwijk moge ook blij ken uit dit nummer dat wij de 650 jaren oude stad en haar burgers bij gelegen heid van de stadsfeesten en ook van de SLEM aanbieden. In alle toonaarden wordt in dit nummer de lof van Waalwijk gezongen, wordt haar grootheid en haar aanzien bezongen. Maar zie dit niet als een vorm van chauvinisme; integendeel, onze medewerkers moeten meer dan eens tot de conclusie komen dat bijvoorbeeld de stadsrechten niet steeds evenveel voor Waalwijk hebben betekend. Gij moet dit nummer, deze feest-editie zien als een meeleven met onze gemeente, waarin „De Echo van het Zuiden" meer dan 75 jaren verschijnt en met wier geweldige op gang ons blad in dit tijdsbestek intens heeft meegeleefd; gij moet deze uitgave zien als een hulde aan al degenen die aan de grootheid van Waalwijk hebben ge werkt, als een uiting van trots om wat werd bereikt, en vooral als een uiting van genegenheid voor onze stad en onze medeburgers, bij wier feestvreugde wij niet willen achterblijven. 650 Jaren stad: deze woorden hebben wellicht waar het Waalwijk betreft niet diezelfde betekenis, die zij bezitten wan neer wij ze in verband met andere steden bezigen; maar niettemin, wij gaan trots op deze uitverkizing, wij gaan trots op onze ouderdom, die niet verhindert dat wij 'n jonge stad zijn, een stad die nog vo) enthousiasme en vol mogelijkheden zit, die leeft en klopt gelijk een jong hart, (is Waalwijk immers niet het hart van de Langstraat?) en dit hebben wij wellicht op vele „echte" steden voor, dat wij jong zijn en energiek als vooruitstrevende in dustrie-gemeente. Daar is reden te over ons te bezinnen op het verleden en onze blikken te richten op de toekomst; hierbij wil deze uitgave ons helpen en daarom brengen wij graag dank aan allen die er aan meewerkten. Moge deze extra editie van „De Echo van het Zuiden" het geschenk zijn, dat direc tie en redactie het feestvierende Waal wijk en zijn feestvierende burgers aan bieden. In 1303 heeft Hertog Jan II van Brabant aan Waalwijk stadsrechten geschonken en daarom maakt de stad Waalwijk zich thans op om zes en een halve eeuw stads- historie met luister te herdenken. Het waren meermalen sombere tijden vol rampspoed, doch daarnaast zijn, geluk kig, ook perioden van bloei en roem aan te wijzen. Het geschiedverhaal behoef ik niet te schrijven, omdat gij het elders zult aan treffen. Deze revue der eeuwen, welke vooral het laatste tijdperk en terecht met zo veel verve op de voorgrond brengt, noopt mij evenwel te zeggen, dat het huidige geslacht niet mag teren of gaan teren op verworvenheden, want dit dooft de le vensvlam, zowel in de private onderne ming als op het publieke erf. De snelle evolutie onzer stad in deze eeuw is te danken aan de voortdurende werkzaam heid, de kloeke ondernemingsdurf en de grote visie van betekenende mannen, doch evenzeer aan de dagelijkse arbeid van het werkende volk. Met vereende krachten moet Waalwijk verder gestuwd worden en daarvoor is de energiebron van een bruisend leven nodig. De stadsfeesten zullen in belangrijke ma te het saamhorigheidsgevoel onmis bare voorwaarde voor meerdere groei en bloei kunnen aankweken en de daar door versterkte eendracht zal bloesem en vruchten blijven dragen. Zo moge het zijn! De grote Internationale Tentoonstelling SLEM, welke, zoals het zich laat aanzien, vroegere Waalwijkse exposities zeker verre in de schaduw zal stellen, geeft een unieke klank en kleur aan de feestvie ring dezer dagen. Door deze manifestatie zal de 650 jaren oude stad op sprekende wijze tot uitdruk king weten te brengen, dat zij het aloude centrum is van de schoen- en lederindus trie, waarmede het wel en wee van gans Waalwijk zo nauw verbonden is en waardoor Waalwijk zich een wereldnaam verwierf. Burgers van Waalwijk, wij gaan grote en onvergetelijke dagen tegemoet; wij zullen in groot gemeenschapsbesef juichen en jubelen, omdat Waalwijk na zes en een halve eeuw geleden het stadsprivi- lege ontvangen te hebben op dit ogen blik de allure van een moderne en daardoor ook weer jonge stad heeft; tienduizenden en nog eens tienduizenden zullen onze stad bezoeken en door de poorten van de machtige tentoonstelling SLEM gaan, waar zij in de diverse pavil joens, geplaatst in het nieuwe Hertog Jan-park, getroffen zullen worden door een ongeëvenaarde modepracht; bovenal evenwel voelen wij ons hogelijk vereerd door de komst van H.M. de Koningin. Het feestkleed zal Waalwijk waardig sie ren. Stadgenoten, laat het een uitbundig feest zijn van voorname stijl! J. L. P. M. Teijssen, Burgemeester van Waalwijk. Voorzitter SLEM. gezet, doch dan past het tevens er bij te bedenken dat kwaliteit en snit alleen niet voldoende zijn, doch dat ook de prijs de concurrentie mogelijk moet maken. De prijs van een artikel is van diverse factoren afhankelijk, doch de factoren Ionen en kosten spelen hierin vooral een belangrijke rol en vanzelfsprekend komt men dan tot het even belangrijke doel van deze Tentoonstelling, n.l. het in volle werking tentoonstellen van de nieuwste machines die de Nederlandse Schoenfa brikanten bij de noodzakelijke opvoering van productiviteit belangrijke diensten kunnen bewijzen. Het derde belangrijke doel van deze ten toonstelling is, meer dan tot heden, het Nederlandse publiek shoe minded te maken, een doel dat op voortreffelijke wijze al gedurende jaren wordt nage streefd door het Modecentrum en dat op deze tentoonstelling met haar dagelijkse uitgebreide modeshows op grotere schaal kan v/orden verwezenlijkt. De belangrijkheid van het bovenstaande is niet altijd voor alle belanghebbenden even duidelijk, en dat is dan ook de re den geweest dat zeer vele moeilijkheden v/aren te overwinnen, alvorens defini tief tot het houden van deze tentoonstel ling kon worden besloten. Der traditie getrouw heeft Waalwijk, on danks alle bezwaren, het aangedurfd deze grootse opzet tot uitvoering te bren gen. Waalwijk mag met recht trots zijn op De Grote Internationale Tentoonstelling voor Schoen en Leder in 1903, die de stoot heeft gegeven tot algehele mecha nisatie der Schoenmakerij; op de Grote Internationale Tentoon stelling voor Schoen en Leder in 1925, die tot een algehele vernieuwing en tot grotere productie heeft geleid. Waalwijk hoopt en verwacht ook in de toekomst trots te mogen zijn op deze grote Internationale Tentoonstelling voor Schoenen - Leder - Mode „S.L.E.M." 1953, indien zal blijken dat de „SLEM" daad werkelijk heeft meegewerkt tot de zo zeer gewenste noodzakelijke opvoering van de productiviteit. Jos. J. Klijberg, Vice-voorzitter SLEM. Volgaarne voldoe ik aan Uw verzoek om voor het speciale „SLEM-nummer" van Uw blad een kort artikel te schrijven over de belangrijkheid van de „SLEM" voor de Schoenindustrie. De „SLEM" dan beoogt op de allereerste plaats te bewijzen dat de Nederlandse Schoenindustrie up to date is en wat snitten en kwaliteit betreft, volkomen de concurrentie met het buitenland kan doorstaan. Dit bewijs te leveren is zeer belangrijk, juist in deze tijd nu alle krachten worden ingespannen om te ko men tot een onverdeeld West-Europa, waarbij verschillende grenzen zullen worden geslecht en waarbij dus de Ne derlandse Industrie het hoofd zal moe ten bieden aan de concurrentie uit de eveneens aangesloten landen, niet alleen op de binnenlandse markt, maar in het gehele gebied van het Nieuwe West-Eu ropa. Men kan menen dat deze omwenteling nog lang op zich zal laten wachten, doch er bestaat in ieder geval onder de vol keren van West-Europa een dusdanige geneigdheid om tot deze samensmelting te komen, dat met de mogelijkheid van een spoedige totstandkoming van de Unie wel degelijk rekening moet worden ge houden. Wanneer dus op deze tentoonstelling het bovenstaande kan worden bewezen, dan is daarmee een stap in de goede richting Het economisch leven is een zeer inge wikkeld organisme, dat geen onnatuur lijk ingrijpen verdraagt. En wanneer al eens, onder zekere om standigheden, de economie in een bepaal de richting wordt gedreven oorlogs omstandigheden of dictatoriale of natio nale doelstellingen dan komt men al ras tot de gewaarwording dat het econo misch leven uit zijn natuurlijk element groeit en dreigt vast te lopen. Wel kan het economische leven worden opgewekt en versterkt, soms zelfs in een geheel nieuwe richtng worden gebracht door bepaalde impulsen, die zijn natuur lijke groei en richting bevorderen. Eén van deze impulsen is zeer zeker een doeltreffend opgezette tentoonstelling en het was daarom een zeer goede gedachte om aan de feestelijkheden alhier een ten toonstelling te verbinden voor de Schoen en Lederindustrie. Waalwijk toch is de bakermat van beide industrieën en het wel en wee in de groei van onze stad is zeer nauw verbonden met de ontwikkeling van beide takken van bedrijf. Heeft de tentoonstelling van 1903 de gro te stoot gegeven tot de mechanisatie van de Schoen- en Lederindustrie in Neder land en die van 1925 beide industrieën op een internationaal niveau gebracht, de Tentoonstelling van 1953, de SLEM, zal haar accent in het bijzonder leggen op de mode. Het is een niet te ontkennen feit dat lederproducten meer en meer een be langrijke factor worden van het mode element in onze kleding. En waar de Langstraat nog altijd aan de spits staat, voor wat betreft het mode schoeisel, is de SLEM in het hart van deze schoenenstreek zeer zeker op haar plaats. In 1900 werden in groot Waalwijk onge veer 200.000 paren schoenen gemaakt; in 1924: 1.200.000 paren en in 1949: 3.750.000 paren. Cxfy P»fï?K»A/ fcwrtW,,: f \,A Cj" j I A v«,s *77% «Af-f $2*I f •^7 t.vV v AdK x vs-,- fw» j"U«* .f Tn -Jj W«v.-..,/, «i> f Lf-f rt (ICfntrm V-.-f g V twiAVnr v. e(VyW* I.WTl../ Het is zeer jammer dat het charter waarop Jan de Tweede zijn handtekening zette, ter be krachtiging van het feit, dat zijn goede stad Waalwijk door hem begiftigd was met de rech ten en de privilegiën die ook Den Bosch en Leuven genoten, niet bewaard is gebleven. Op een onbekende wijze is het verdwenen. Gij, Waalwijkers, hoeft echter niet bevreesd te zijn, dat aldus het bewijs van Uw rechten niet meer geleverd kan worden. Want in het Rijksarchief te Brussel bevindt zich het rechtsgeldige even eens zeer oude afschrift, waarvan wij U hier een reproductie laten zien. Het charter is in het latijn geschreven en de let terlijke volledige vertaling van de tekst, zoals Jan de Tweede die ondertekende, luidt: Aan allen die deze woorden zullen lezen, maken' wij, Johannes, bij de gratie Gods Hertog van Lotharingen, Brabant en Luxemburg, bekend, dat wij, na rijp beraad al onze beminde men sen van Waalwijk, wegens de oprechte liefde en de genegenheid die wij hun toedragen, toe gestaan hebben en nadrukkelijk toestaan en be giftigen voor ons en al onze opvolgers, met al de vrijheid, en de rechten, die wij en onze voor gangers aan onze Leuvense en Bossche bur gers hebben toegestaan, want het is onze wil, dat ook onze burgers van Waalwijk, allen, zo wel die nu leven als de toekomstige, zulke vrij heid binnen onze stad Waalwijk zullen genie ten, onaangetast en voor altijd, als onze bur gers van Leuven en den Bosch binnen de ste den Leuven en den Bosch tot nu toe genoten hebben en in de toekomst zullen genieten. Op dezelfde tijdstippen werkten in Waal wijk resp. ca. 600, 1700 en 3000 arbeiders in de schoenindustrie. Rond 1900 bestonden er in Waalwijk nog ruim 50 looierijen. Deze hadden een ge zamenlijke jaarproductie van ca. 20.000 huiden en werkten met ca. 200 arbeiders. Deze looierijtjes zijn na de tentoonstel ling van 1903 in betrekkelijk korte tijd verdwenen of gemechaniseerd, zodat op het ogenblik negen moderne lederfabrie- ken een jaarproductie maken van ca. 300.000 huiden met 650 arbeiders. Uit deze cijfers moge blijken dat beide industrieën zich in zeer sterke mate heb ben kunnen ontwikkelen. En deze ontwikkeling zou zeer zeker nog een grotere vlucht hebben genomen in dien deze niet sedert tientallen jaren werd afgeremd door de erbarmelijke ver- keers- en vervoerstoestanden in de Lang straat. Zoals Theo v. Delft zijn beeld schiep voor het raadhuis van Waalwijk, de stad die haar verheffing aan deze Hertog dankt. 'f' ■i Bovendien is het onze wil dat alle overtreders en misdadigers binnen de stad en de vrijheid Waalwijk, wie zij ook zijn, volgens de uit spraak van onze schepenen te Waalwijk zullen behandeld worden en dat zij hun overtredingen en misdaden zullen uitboeten en zullen hande len, ingevolge de uitspraak van onze schepenen te Waalwijk, die eerder hierover is gedaan. En, opdat deze voorrechten, alle zowel als elk afzonderlijk, steeds vast en onwrikbaar zul len blijven en onaangetast door ons en al onze opvolgers en erfgenamen zullen in acht worden genomen, geven wij aan deze onze burgers van Waalwijk, deze brief bekrachtigd door het merk van ons zegel. Gegeven op de Dinsdag na het feest van de Heilige Lucia, in het jaar onzes Heren 1303. In dit verband is het een groot voorrecht voor de SLEM dat de hoogste autoritei ten zich hier zullen kunnen overtuigen van wat in deze streek aan onderne mingsgeest en durf leeft en werkt. Ook voor dé Lederindustrie zal de SLEM een grote stimulans zijn. Het is bekend dat de laatste jaren een verwoede strijd gestreden wordt tussen leder en diverse vervangingsproducten. Deze tentoonstelling zal laten zien dat leder, wat schoonheid en degelijkheid be treft, inderdaad niet te vervangen is. Ik ben van mening dat, in de strijd voor de handhaving en de expansie van beide industrieën, nog steeds het meest effec tieve wapen bestaat in het maken van het beste en mooiste product. En op dit terrein zal de SLEM zeer leer zaam zijn. J. W. van Heesbeen. Vice-voorzitter SLEM.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 8