De 50.000*" bezoeker Waalwijkse en Langstraatse Courant Waalwijkvanuit een Ballon passeerde de SLEM-loketten Ulf Binnen- en Buitenland Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 76e JAARGANG No. 70 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" Uw voeten leven in een dank zij de Langstraat WE ZAGEN Eindelijk steeg er in Waalwijk een Ballon op U los uit de greep van Rheumatische Pijnen. Doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Een 64-jarige wielrijdster is Vrij dagavond op de Ringbaan-Zuid in Tilburg door een bestelauto gegre pen. Het slachtoffer werd enkele meters meegesleurd. De vrouw werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar het ziekenhuis, waar zij in de loop van de nacht is i overleden. MAANDAG 31 AUGUSTUS 1953 DE ECHO HEI ZUIDEN Het was een spannend ogenblik Vrijdagavond omstreeks 7 uur, toen het complete dagelijks bestuur van de SLEM gereed stond om de 50.000e bezoeker van de SLEM, die ieder moment kon arriveren welkom te heten. Bleek, in-bleek werd Mevr. van Dijk-Opperman uit Kaatsheuvel, toen zij de burgemeester op zich zag toetreden en hem haar hoorde feliciteren met het feit, dat ze de 50.000e bezoekster was. Mevr. van Dijk kon haar oren niet geloven en haar ogen ook niet toen zij hierna, door de burgemeester en zijn mede-bestuursleden naar de machine-hal gebracht, zich de gelukkige eigenaarster zag gemaakt van een prachtige Pfaff-naaimachine. 'Een geschenk van de fa. Oostvogel bestond uit een zelfbinder. HOOG BEZOEK. Dit was dus bezoek dat met bijzonde re jeverentie werd ontvangen; deze re verentie genoten ook Vrijdagmorgen ge deputeerden van het Belgische Ministe- die van Economische Zaken, die een be zoek aan de tentoonstelling brachten. Deze deputatie had o.m. een onderhoud met de heer Ir Roelofs Meyrmans, de directeur van de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie en toen bleek o.m. dat in België voor deze vorm van Middelbaar Onderwijs grote belangstelling bestaat. De heren bezoch ten ook natuurlijk de Belgische inzendin gen op de SLEM. Andere hoge gasten waren ook Zijne Excellentie Dr. G. Veldkamp, die staats secretaris van Economische zaken en zijn echtgenote, die Vrijdagavond in gezel schap van burgemeester Teijssen de di verse paviljoens bezochten. Zulks deden in de morgenuren ook de heren leden van het dagelijks bestuur der tentoonstel ling. Donderdagavond was het de commis saris der Koningin die met zijn gezin een bezoek bracht. 1J-2 uur nadat de 50.000e bezoeker de poorten was gepasseerd, kon meegedeeld worden dat de 51.000e bezoekster, Mevr. Rijkers-Wuyten uit Capelle, als 51.000e bezoekster een paar schoenen waren aan geboden, beschikbaar gesteld door de fa. Snaphaan uit Kaatsheuvel. Donderdagavond omstreeks half tien kon de heer Drs van Arendonk, organi sator der SLEM de 45.000e bezoekster, Mej. W. M. Schreurs uit Drunen, ver welkomen. Mej. Schreurs kreeg aange boden een paar damesschoenen van de fa. Anita uit Waalwijk en een paspoort etui beschikbaar gesteld door de Olie- en Vetmaatschappij Rotterdam te Waal wijk. Graag geziene gasten op deze SLEM- dag waren ook de leden van de Ver eniging van Grootwinkelbedrijven, die een besloten vergadering hielden, even als de leden van de Contactcommissie Huiden Leder en Schoeisel. CONTACT H.L.S. We mochten een kort onderhoud heb ben met de heer C. de Rooy, de oprich ter van deze commissie, die ons het een en ander uiteenzette betreffende de tot standkoming en het doel van deze com missie. DE SLEM IN HET NIEUWS. De SLEM zit in het nieuws; geen en kele Nederlandse courant kan op het ogenblik het stilzwijgen bewaren over deze tentoonstelling; dagelijks komen vele verslaggevers en verslaggeefsters naar de SLEM om zich op de hoogte te stellen van al hetgeen er op het gebied van schoenen en leder vooral te zien valt en van al hetge'en in de vorm van congres sen rond de SLEM gebeurt. Speciaal de moderedactrices van cou ranten en vaktijdschriften schrijven in zeer enthousiaste woorden over de unie ke schoenenpracht die op de SLEM ge lanceerd wordt voor de komende seizoe nen. ZEER VEEL GOODWILL. „De waarde van zo'n tentoonstelling en zon show is inponderabel", zei ons een gezaghebbend collega. Inderdaad, men moet het succes Van deze tentoon stelling zeker niet op de eerste plaats afmeten aan het aantal bezoekers, dat niettemin gezien het feit, dat het hier een zuivere vaktentoonstelling betreft en ge zien ook het zeer slechte weer in de eerste dagen, zeer bevredigend genoemd mag worden en welk aantal, naar het bestuur thans nu we dit schrijven, voor het komende week-end verwacht, onge twijfeld nog veel groter zal worden. Het grote succes van de SLEM moeten we, menen we, gaan zoeken in de good-will die er door gekweekt is voor de Neder landse, speciaal de Langstraatse schoenenindustrie, de good-will ook die door het streven van de com missie „Meer en Beter Leer" voor het natuurproduct is bereikt. Heel Nederland en velen ook buiten ons land, hebben in allerlei toonaarden de lof horen zingen van Waalwijk, de Langstraat en de SLEM, zij hebben op alle mogelijke manieren, reeds maanden geleden, kennis kunnen nemen van het grote dat hier gebracht ging worden. Dank zij een goede reclame en een in dringende propaganda is het woord SLEM een begrip geworden, onverbre kelijk verbonden voor de eerste jaren aan Waalwijk en aan de schoen- en leder industrie. De waardevolle gevolgen hiervan zijn niet in concrete omzetcijfers uit te druk ken, maar dat zij zeer groot en ook zeer verstrekkend zijn, kunt U, lezer, en voor al gij lezeres, die zo ge de SLEM be zocht, zoveel gezien hebt dat Uw hart verrukt, gevoeglijk van ons aannemen. SHOEMAKER-SERENADE. We komen toch nog even terug op die 'RRO-reportage van Vrijdag, die ons Reeds enkele jaren geleden, aldus de heer de Rooy, werd onder vooraanstaan de zakenmensen uit de gehele lederver- werkende industrie de behoefte gevoeld aan een nauwer contact, ten einde tot het uitwisselen van gedachten te gera ken en om te komen tot het in open hartige sfeer bespreken van de actuele vakproblemen. De heer de Rooy wist in alle secto ren van het schoenen- en lederbedrijf be langstelling te wekken voor een dergelijk contact-orgaan en in November 1951 werd inderdaad tot oprichting van een dergelijke vereniging besloten, onder de naam Contact Huiden Leder Schoenen. De heer A. W. Slos, die het voorzit terschap van deze organisatie gekleedt, drukte ons op het hart, dat Contact H. L. S. in geen enkel opzicht inbreuk wil maken op de bestaande organisaties, dat er geen transacties gesloten worden etc. H.L.S. bestaat enkel uit een te groot geselecteerd aantal fabrikanten, hande laren en andere personen bij deze indus trie betrokken, die 1 maal per maand in het I.C.C. te Amsterdam bij elkaar ko men tot bovenomschreven doel. Over de bereikte resultaten is men in de kringen van het H.L.S. reeds zeer tevreden. We besluiten deze dag met nog een blik te werpen in de cabaretzaal, waar zoals dat iedere avond het geval is, de stemming weer prima is. Diverse grote gezelschappen dineren er, anderen zoe ken hun verpozing en de lessing van hun dorst bij de bar, weer anderen vermaken zich met dansen en nog anderen zitten enkel en genieten van de gezellige sfeer en van het cabaret. We zien daar o.m. ook de heer en mevrouw Boesman die morgen hun ballon zullen laten opstijgen, die bemand zal worden door de heer C. de Vos-Kloot wijk als commandant en Mej. Hannie Visscher als passagier, allen zijn lid van de Haagse Ballonclub. En daar zien we ook zitten, een sta tige heer van ruim 80 jaar, die al ge ruime tijd uit Waalwijk is vertrokken, maar die toch niet kon laten nog eens naar Waalwijk te komen kijken en die niet uitgekeken komt en niet uitgepraat over wat Waalwijk nu is en wat het vroeger was. Inderdaad, Waalwijk is veranderd, de SLEM is het nog levende bewijs van de groeikracht onzer Vooruitstrevende stad. Glorieus schoenenlildperh „Wanneer U de kinderschoentjes die op de SLEM te zien zijn, „vergelijkt met de Spaanse kinderschoentjes uit de 17e eeuw, dan „komt U tot de conclusie dat Uw voeten in een glorieus schoenen- „tijdperk leven, dank zij de Langstraat", deze woorden waren het besluit van een zeer goede reportage die de K.R.O. van de SLEM gaf in het programma „Moeders Wil is wet", Vrijdag. Ondanks de uitstekendheid van dit programma willen we deze re portage thans toch niet meer doen zijn dan een klein typisch voor beeld van de grote publiciteit die aan de SLEM wordt besteed; wij overdrijven niet, wanneer wij verklaren, dat geen enkele gebeurte nis in Nederland momenteel de publiciteit geniet die de Internatio nale Tentoonstelling SLEM 1953 geniet. in de vroege morgen aangenaam ver raste. We hoorden daarin de heer Uy- tendaal zijn enthousiaste welsprekend heid aan de dag leggen en in dienst stellen van het apostolaat van het leer, want met de ijver van een apostel zet de commissie en speciaal haar voorzit ter zich in voor de verbreiding van het begrip „Meer en beter leer"; de heer A. Hendriks vertelde in een vraaggesprek over de oude schoenmaker en zijn me thoden. de heer Klerx beantwoordde een aantal vragen betreffende de moderne schoenfabricage en tenslotte was het de heer Vos, een schoenwinkelier, die wel Zeer enthousiast was over de nieuwe schoenenmode, en die naar we hopen dit enthousiasme heeft overgedragen op al die moeders en die dames, wier wil wet was en is. En toen de reportage was beëindigd toen klonk de shoemakerserenade en we meenden hierin een welsprekende hulde te beluisteren, gebracht aan de schoen makers uit de Langstraat, die zich voor al in deze dagen zo'n grote faam hebben verworven. We zouden U nog kunnen wijzen op al die andere reportages, die vooral ook door de PCJ voor uitzending naar Span je en Zuid-Afrika zijn gemaakt; we kun nen U wijzen op de grote belangstelling die het Museum en de Oude Schoen makerswerkplaats geniet en over de vele vooraanstaande figuren in de publiciteit die door de ijverige directeur de heer Hendriks zijn te woord gestaan, en een bloemlezing van alle loftuigingen in de Perskamer door ons gehoord, zou mach tig interessant en verkwikkend zijn. Hoe bekend de oude schoenmakers- werkplaats ondertussen al geworden is, moge onder meer blijken uit het feit, dat Donderdag de leiding van het Vrije To neel een hele lijst oude schoenmakers artikelen kwam vragen voor de verwe zenlijking van een in studie genomen toneelspel; en dat er reeds diverse spon tane aanbiedingen zijn binnengekomen van mensen die nog in het bezit waren van oude voorwerpen, die de waarde van het museum aanzienlijk verhogen. De SLEM is nu reeds een groot suc ces voor de Langstraatse schoenindus trie. Het was Zaterdag de vijfde keer dat er een poging werd ge waagd met een ballon op te stijgen. Tot viermaal toe in vroeger jaren heeft men dit geprobeerd maar zonder succes. Maar Zaterdag ging hij de lucht en in en we gingen mee, aan de kabel wel te verstaan, maar het was ons veel waard geweest, wanneer we een vrije vaart hadden mogen meemaken. „Te vliegen vrij als vogels in de lucht", schreef Franquinet, dit zwaartekracht-brekende ideaal benadert de mens het meest in een ballon. Ge voelt u omhoog zweven als op vleugels, geen superso nische stijgsnelheid, langzaam gaat het, geen donderende en gieren de motoren, enkel het zachte zuisen van de wind langs het linnen en de touwen; ge bent niet gekooid in aluminium en glas, maar de kleine mand is niet veel meer dan een staanplaats voor Uw voeten en ge ziet vrij naar alle kanten uit. En onder u draait de aarde voorbij, niet in wervelende snelheid en ge hebt haar niet aan LI onderworpen, maar ge blijft U haar kind weten. DE „HENRI DUNANT" STEEG PRACHTIG OP. De Heer Jan Boesman, de beroemde ballonvaarder, kon door de microfoon verklaren, dat hij zo uiterst tevreden was over het verloop van de vulling van de ballon. En inderdaad, de vele belang stellenden op en om het RWB-terrein waren er getuige van hoe snel de zilver grijze ballon zich vulde met het mijngas; het was vroeger in Waalwijk wel eens anders gebeurd, toen moesten ze met al leman op de leiding gaan zitten persen. Maar om goed half drie was de ballon al voor het overgrote gedeelte gevuld en verhief hij zich al enkele tientallen me ters boven de grasvlakte. De heer Sluys vertelde interessante dingen over de ballonvaart en dat deden Jan en Nini Boesman ook, die beant woordden ook enkele van de talloze vra gen die de belangstellenden schriftelijk hadden gesteld, en waarbij zeer interes sante vragen waren; Tiny Lammers bij voorbeeld vroeg waarom de ballonvaar- ders in plaats van zand als ballast geen, schoenen meenamen, dan hadden de men sen er ook nog iets aan; hij kreeg dan ook de eerste prijs voor deze vraag. Ballonmeester was de heer van den Bemden uit Brussel, een oude rot in de ballonvaart, die met zijn 68 jaren al 560 vaarten had gemaakt, en wiens drie zoons thans ook commandant waren. DE LUCHT IN. Buiten verwachting snel kwam het ogenblik dat de eerste proefopstijging begonnen kon worden. Prachtig ging de Henri Dunant de lucht in, de mannen van de brandweer hielden de kabel en Nini Boesman doop te hun hoofden met ballast zand. Vanuit de mand sprak de heer Sluys het publiek toe, dat zich vergaapte aan het schone schouwspel: de zilveren ballon, met in grote letters de naam van de Van Ha- ren's Schoenfabrieken er op, statig en trots te zien stijgen, daaronder het al kleiner wordende mandje en de al kleiner wordende mensen, daarin, die wuiven, enthousiast over deze prachtige sensatie. WAALWIJK AAN ONZE VOETEN. Toen kwam het moment dat Uw ver slaggever in gezelschap van Nini Boes man, mej. de Pont van „de Tijd" en Si mon v. Adelberg de adj.-organisator van de Slem in het mandje, niet veel groter dan een wasmand, stapte. We stonden dicht op elkaar en dan voelden we ons opgenomen als op vleugels, neen, eigen lijk voelden we dat niet; we zweefden voor we er erg in hadden. We stijgen, de aarde verdwijnt lang zaam heel langzaam, alle verhoudingen worden kleiner, de mensen worden wui vende poppetjes en de huizen worden onderdeeltjes van een blokkendoos, waar mee we vroeger speelden. En gelijk bij onze vliegtuigtrip voelen we ons nu ook opgetogen als blije kinderen, verrukt over deze aangename gewaarwording te zwe ven als een vogel op vederlichte vleugel slag te drijven boven de schone aarde, waarvan we niet zijn vervreemd, als heersers over de elementen, maar wier kind we; zijn en waarmee we niet alleen door de zware kabel verbonden zijn. t Is gelijk Mej. de Pont het schrijft wanneer we haar vragen haar impressies even op schrift te stellen: „Wij geloven dat de sensatie van echt te zweven, van zich te verheffen van de ij grond en dan neer te zien opl de aarde - met al haar huizen, kerken en bewoners, omgetoverd tot liliput-achtige gebouw tjes en wezentjes, alleen maar kan wor den bereikt in een luchtballon. Vliegen in een vliegtuig is natuurlijk aardig, maar het geeft degene die vliegt het gevoel, dat hij de elementen onderworpen heeft. Hij is niet langer van hen afhankelijk. En dat was nu juist het interessante van de gewaarwording, die de passagiers van de Henri Dunant bij de kabelopstijging tijdens het SLEM-feest te Waalwijk on dergingen: dat men geheel vrij kwam van de aarde, maar dat dit gebeurde niet door de technische vindingrijkheid van de mens, maar door de krachten van de natuur", zo schreef onze lieftallige mede passagier. We zagen Waalwijk aan onze voet, en gelijk we al eens het genoegen hadden dat vanuit een vliegtuig te doen, be wonderen we nu de regelmatige lijnen der bebouwing, het weelderige diepe groen dat zich vlijt tussen het rood en het blauw der daken; we keken weg in de groenheid van de polder en over de roestbruine bossen zagen we de toppen der duinen even oplichten tegen grijze regen-verten. Het was verrukkelijk en het speet ons zo, toen we onze lichtvoetigheid kwijt waren en we stonden op de harde aarde. Enfin, gij die aanwezig waart hebt van ons enthousiasme gehoord. DE „HENRI DUNANT" VERDWIJNT. Het was kwart over vier toen de al lerlaatste voorbereidingen voor de vrije vaart getroffen werden. Commandant C. de Vos-Klootwijk, de laatste naam is de doopnaam die een ballonvaarder krijgt bij de doopplechtigheid, wanneer hij de duizend meter grens is gepasseerd (we stellen ons voorlopig tevreden met het certificaat van opstijging, maar als we de kans krijgen...), Nini Boesman en Hannie Visscher gingen in de mand, de bagage werd er in gezet, de instrumenten werden er in aangebracht en de slurf hing open. Burgemeester Teijssen overhandigde de commandant een brief voor de burge meester van de gemeente waar de ballon zou landen, waarin hij die burgemeester uitnodigde maar zo gauw mogelijk met zoveel mogelijk mensen naar de SLEM te komen. Om 4 uur 20 minuten lieten de vele behulpzame handen de mand los, en de Henri Dunant maakte een zeldzame prachtige opstijging. En duizenden han den wuifden de ballonvaarders een har telijk vaarwel en een goede vaart toe. EEN VOSSENJACHT MET HANDICAPS. En toen de ballon langzaam in Noord-Noord-Westelijke richting ver dween zetten tientallen fietsers, brom fietsers, motorrijders en autorijders zich in beweging' om de ballon te achtervol gen. Maar deze vossenjacht werd er een met handicaps; de ballon hoefde in Dron- gelen niet op de pont te wachten, en de volgers konden zich hier wel gaan staan 'verbijten, terwijl de ballon al Eethen passeerde en Babyloniënbroek. Tot over maat van ramp begon het te stortrege nen en het zicht, zowel voor volgers als ballonvaarders werd uitermate slecht. Met een motor hebben ook wij de ach tervolging ingezet; onze bezigheden op 't terrein bezorgden ons een late start en we zagen de ballon voor het laatst toen we een twintig minuten bij Drongelen moesten wachten. Nadien hebben we in de hevige regens die onze kleren tot op onze (overigens veel gewende) huid doorweekten. Maar we hielden vol en ook onze be stuurder hield vol en dat was een heel wat grotere kunst op de binnenwegen van het land van Heusden en Altena en daarom brengen we hem graag hulde en danken we hem graag, n' en deplaise onze doorweekte klederen. Enfin, om eerst onze eigen belevenissen te vertel len; we gingen af op de richting waarin we de ballon hadden zien verdwijnen en op de aanwijzigingen die een in alle een zaamheid aardappelrooiende of melkende boer ons gaf, en we wisten toen we bij Sleeuwijk kwamen dat we de goede rich ting hadden en dat we er niet zo ver meer vandaan konden zijn, maar toen we ook daar ons genoodzaakt zagen twintig minuten op het veer te wachten zijn we maar omgedraaid. Zuiver bloed, dat is het geheim om vrij te blijven van scheuten en steken en die stramme pijn in ledematen en gewrich ten. Daarom kunnen mannen noch vrou wen op rijpere leeftijd zonder Kruschen Salts. De zes minerale zouten die Kru schen bevat, sporen lever, nieren en in gewanden aan tot krachtiger werking. Onzuiverheden in het bloed kunnen zich dan niet vastzetten en pijn verwekken, maar worden afgevoerd langs natuur lijke weg. Dat is het hele geheim van Kruschen en zo werd de kleine dage lijkse dosis tot heil van tienduizenden lijders aan rheumatische pijnen. Ondertussen zagen de ballonvaarders bij Babyloniënbroek de eerste vossenja gers weer, maar het slechte zicht en de pont bij Sleeuwijk deden de volgers het spoor bijster worden en de ballon ging maar door over Gorinchem, over Giesen langs het Merwedekanaal naar Meerkerk en steeds regende het en steeds bleven de wolken erg laag hangen. Om zich te oriënteren riepen de ballonvaarders naar beneden waar ze zich bevonden. Ze voe ren toen boven Lopik en de zendmasten, de regen en het slechte zicht, deden hen besluiten te landen. Na enige vrij lastige pogingen kwam de ballon tenslotte door het opentrekken van de scheurlijn bij Benschop gedeeltelijk in een zeer brede vaart terecht; maar met vereende krach ten werd de ballon op het droge ge trokken. ENKELE SUCCESRIJKE JAGERS. Daar waren slechts enkele succesrijke jagers; want veel vossenstaarten hebben de vaarders niet uitgegooid, omdat ze toch geen jagers konden ontdekken; maar er waren ook prijzen uitgeloofd voor de genen die het eerst bij de ballon zouden zijn wanneer hij geland was. 20 minu ten na de landing was D. Hakkers uit Willemsdorp bij de ballon, hij was de eerste, later zouden er nog twee volgen- De burgemeester van Benschop bleek niet aanwezig en de ballonvaarders heb ben toen maar de secretaris in de vreug de om zijn zilveren ambtsjubileum ge- stoort om hem de brief van de Waal wijkse burgemeester te overhandigen. JAMMERGENOEG EEN ONGELUK. i a De vossenjacht is niet zonder inciden ten verlopen; jammergenoeg, kwam in de nabijheid van Gorinchem een motor rijder in botsing met een auto. De motor rijder en zijn duo-passagier braken bei den een been en werden in het zieken huis van Gorinchem opgenomen. Het zijn de heren H. H. van Everdingen uit Heusden en Smulders uit Tilburg. In de avonduren had in het restaurant de uitreiking plaats van de prijzen voor de vossenjacht. Slechts drie prijzen kon den worden uitgereikt; tenminste er heb ben zich niet meer deelnemers aange meld, hoewel toch geconstateerd is dat wielrijders een vossenstaart te pakken hebben gekregen. De heer Jan Tielen, secretaris van het SLEM-bestuur reikte in tegenwoordig heid van het bestuur der A. C. de Lang straat en van de ballonvaarders de prij zen uit aan: le prijs D. C. Hakkers uit Willems dorp. 2e prijs Dr. C. H. R. Winterwerp uit Sprang-Capelle. 3e prijs H. H de Rooy uit Waalwijk, die nog een extra-prijs kreeg omdat hij een vossenstaart had gevonden. TEKORT OP BEGROTING TUSSEN 600—800 MILLIOEN. Voortijdige bekendmaking van de cijfers. „Het Vrije Volk" heeft medegedeeld, dat het tekort op de begroting 1954 „ge raamd wordt op een bedrag van 600 tot 800 millioen gulden (tekort 1953 492 millioen). Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat thans voor de eerste maal in de geschiedenis het uitgavencij- fer in de Rijksbegroting wordt geraamd op meer dan zes milliard gulden (1953 5,5 milliard). Hiertegenover staat, dat de raming van de middelen (inkomsten) hoger zal zijn. Op grond van de thans bekende cijfers kan worden gezegd, dat het totale beeld van de begroting voor 1954 ongunstiger is dan de raming voor 1953. Vooral het uitgavenpeil is aan zienlijk gestegen. HOGERE VERGOEDING KAMERLEDEN? Betere honoraria voor ministers overwogen. Nog dit jaar kan de indiening ver wacht worden van een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld een hogere schadeloosstelling toe te kennen aan de Tweede-Kamerleden en de vergoeding voor de reis- en verblijfkosten van de Eerste-Kamerleden te verhogen. De bedragen die de Tweede-Kamer leden thans ontvangen variëren van 7200.tot 8400.per jaar, waarbij rekening wordt gehouden met de afstand die zij van Den Haag wonen. Voorge steld wordt deze bedragen te verhogen tot resp. 10.000 en 11.200. De extra vergoeding aan de voorzit ter, welke 7200 bedraagt, zou thans op 10.000 komen. Ook de honoraria der ministers zou den worden herzien. DE MINISTERS DREES EN ALGERA j NAAR ZUID-AFRIKA. j De regering van Zuid-Afrika heeft de !l minister-president dr. W. Drees en de minister van Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera, uitgenodigd, met de eerste •vlucht, welke de KLM met een der nieu we Super Constallations begin October naar Zuid-Afrika zal maken, een bezoek aan dit land te brengen. Beide ministers hebben de uitnodiging aanvaard; de mi nister-president heeft daarbij echter het voorbehoud gemaakt, dat hij van de reis zal moeten afzien indien er kabinets- of parlementaire werkzaamheden moch ten voordoen, welke zijn aanwezigheid Sn die periode in Nederland vereisen. LOONGRENS SOC. VERZEKERIN GEN 6000? Zowel de Stichting van de Arbeid als de Sociale Verzekeringsraad is van me ning, dat de loongrenzen van de Invali diteitswet, de ziektewet en de verplichte Ziekenfondsverzekering verhoogd moe ten worden tot 6000, welke grens thans reeds voor de Werkloosheidswet geldt. De regering voert momenteel nog be sprekingen met de andere bij dit vraag stuk belanghebbende partijen. Aldus mer ken de staatssecretarissen van Sociale Zaken en van Financiën op in hun me morie van antwoord aan de Tweede Ka mer over de vier wetsontwerpen tot co ördinatie van bepalingen van sociale-ver- zekeringswetten en die van enkele be lastingen. PICCARD DAALT TOT OP 1.051 METER AF. De Belgische geleerde prof. Piccard is er Vrijdag in geslaagd met zijn diepte- zee-duikapparaat nabij het eiland Capri in de Middellandse Zee tot een diepte van 1051 meter af te dalen. Dit is nog geen record, want twee Frans marine officieren daalden een maand geleden af tot 2000 meter. Piccard heeft verklaard nog een poging te zullen doen om tus sen Ponza en Sardinië tot een diepte van 3000 meter af te dalen. Prof. Piccard wordt bij zijn proefne mingen vergezeld van zijn zoon. Vrijdag werden drie pogingen ondernomen om tot grote diepte af te dalen. Alleen de laat ste poging, die om drie uur, werd onder nomen, had succes. Het toestel van Pic card is een bathyscaaf, een door hemzelf ontworpen duikapparaat. VOOR EEN MILLIOEN GULDEN AAN JUWELEN GEROOFD. Twee onbekenden hebben Woensdag ochtend vroeg ingebroken in hotel Aii.li te Saint Tropez aan de Franse Rivièi t en de eigenaresse van het hotel onder be dreiging met een revolver gedwongen de brandkast te openen. Zij ledigden de brandkast, die juwelen ter waarde van ruim een millioen gulden van verschil lende cliënten bevatte en ontsnapten, na de eigenaresse te hebben vastgebonden. Het voornaamste slachtoffer van deze overval is een Parijse juwelier, Hayat, die juwelen mist ter waarde van 700.000 gulden. Het onderzoek naar de daders wordt bemoeilijkt door het feit, dat deze geen vingerafdrukken hebben achterge laten. De eigenaresse van het hotel is zo bijziend, dat zij de politie geen duidelijke beschrijving kon geven. Zij werd door de dieven gedwongen, de juwelen met haar vingers te betasten. De mannen zelf droegen rubberhandschoenen. Politie-officieren geloven, dat de in brekers werkten in opdracht van een man die wellicht in gegoede kringen verkeerde en die wist, dat Hayat de juwelen naar de Rivièra had gebracht. WIELRIJDSTER VERONGELUKT.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1