Dl LSNGSIHMÏ DRUNEN CAPELLE WASPIK Waalwijkse en Langstraatse Courani HAARSTEEG HEUSDEN ELSHOUT VLIJMEN SPRANG RAAMSDONKSVEER LAATSTE BERICHTEN Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO WHET ZUIDEN 76e JAARGANG No. 75 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGERICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" INTERLOCALE FOKVEEDAG. Maandagavond werd op de terreinen van de K.I.-vereniging een interlocale fokveedag gehouden van het MRY vee der fok- en contröleverenigingen van Drunen, Elshout, Nieuwkuijk, Herpt, Vlijmen, Waalwijk, Haarsteeg en Hedik- huizen in samenwerking met de K.I.-ver- eniging Drunen-Elshout en Omstreken. Voor deze fokveedag, welke werd ge houden onder begunstiging van mooi weer bestond veel belangstelling. Er wa ren 145 inzendingen. Burgemeester Snels uit Drunen open de in de morgenuren deze fokveedag met een korte toespraak, waarin hij wees op het nut van samenwerking en het nut van deze fokveedagen. Onder de bezoe kers van de fokveedag merkten wij op de directeuren van de diverse zuivelfa brieken uit Drunen en de omstreken en de heer Kamp, technisch adviseur der NOB met een excursie van de lagere landbouwschool. De jury bestond uit de heren Ir van Laarhoven, A. Heerkens, P. Kluitmans, M. van Rijswijk en J. Westerlaken. Na de keuring op de terreinen volgde voor de deelnemers nog een Brabantse koffietafel in café P. Klerkx, waar te vens de uitslag werd bekend gemaakt. De jury had een loffelijke uitspraak voor de kwaliteit van het voorgeleide vee, vooral met het oog op de TBC- bestrijding. Het woord werd tijdens deze koffie tafel nog gevoerd door Ir van Laarho ven, die de organisatie van deze dag prees en een Woord van lof had voor het voorgeleide vee. Ook spraken nog de E.A. heer Burgemeester Snels en de heer A. Kamp. De uitslagen van deze dag zijn als volgt Kampioen: Ria, van C. van Drunen te Drunen; Res. kampioen Groentje, van Gebr. de Kort te Hedikhuizen. Groepsprijzen: no. 1 Haarsteeg, 2 Dru nen, 3 Herpt. Klasse I, Particuliere stieren: la Wil- fried 330721 geb. 1-9-52, fokker-eigenaar A. v. Veluw, Haarsteeg; lb Mina Prins 339297 geb. 5-1-53, fokker-eigenaar Fr. van Bijnen, Haarsteeg. Klasse II, Melkgevende R-S koeien, geb. voor 1-1-46: la Johanna no. 3 eig. M. Pulles Haarsteeg; lb Jo 80809, eig. Geb. van Oyen Haarsteeg; lc Fientje 3 63885 KS eig. A. v. Veluw Haarsteeg. Klasse 3: Melkgevende R-S koeien, geb. tussen 1-1-46 en 1-1-48: 1 Lotje no. 3, 853695 eig. A. v. Veluw Haarsteeg; 2 Benti 97873 eig. Joh. Winkel Hedikhui zen; 3 Emma no. 10 93819S eig. A. v. d. Brand Haarsteeg. Klasse 4, Droogstaande R-S koeien, geb. voor 1-1-48: 1 Ria 81375S eig. C. van Drunen, Drunen; 2 Groentje 76509R eig. Gebr. de Kort, Hedikhuizen; 3 Ria no. 2 93823 eig. C. v. Drunen, Drunen. Klasse 5, Melkgevende fokregister- koeien, geb. voor 1-1-48: 1 Trees eig. P. de Wilt Herpt; 2 Sara eig. P. de Wilt, Herpt; 3 Jetje eig. gez. Vughts, Elshout. Klasse 6, Volbl. en fokregister koeien, geb. voor 1 Oct. '49: 1 Yvonne no. 3 288071, eig. Fr. Ploegmakers, Drunen; 2 Fien, eig. Gebr. van Oyen, Haarsteeg; 3 Mientje 106257S eig. J. Brok-Pullens, Elshout. Klasse 7, Melkvaarzen geb. voor 1 Jan. '53: 1 Lotje 7 260523 eig. A. van Veluw, Haarsteeg; 2 Kaatje 2 eig. Andr. van Delft Drunen; 3 Jopie 2 eig. Jac. Moonen Drunen. Klasse 8 Melkvaarzen na 1 Jan. '53: 1 Aaltje eig. Th. van Bokhoven Herpt; 2 Kareis Corrie eig. C. v. Drunen Drn- nen; 3 Elza eig. W. Klerkx Drunen. Klasse 9 Drachtige volbloedvaarzen, geb. voor 1 Oct. 50: 1 Sophie no. 3 278379 eig. G. Timmermans Hedikhui zen; 2 Piëta no. 2 331126 eig. Gebr. van Oyen Haarsteeg; 3 Drika no. 3 eig. Jos de Gouw Drunen. Klasse 10 Volbloedvaarzen geb. 1-10- 501-2-'51: 1 Gertje 4 eig. H. van de Brand Haarsteeg; 2 Rika eig. Chr. Bruys- ters Hedikhuizen; 3 Leonora eig. Gebr. de Kort Hedikhuizen. Klasse i.1. Drachtige volbloedvaarzen geb. na 1 Febr. '51: 1 Jo 2 eig. P. van Dijk Nieuwkuijk; 2 Wieske eig. A. van Bokhoven Herpt; 3 Sientje no. 2 eig. M. A. Korven Herpt. Klasse 12, Drachtige wilde vaarzen: 1 Sjaan eig. Gebr. de Kort Hedikhuizen; 2 Dora eig. alsvoor; 3 Rika eig, Gebr. van Oyen Haarsteeg. Klasse 13 Gereg. Pinken geb. voor 1 Nov. '51: 1 Gerarda eig. J. van Dal He dikhuizen: 2 Marietje 4 eig. J. Pulles van de Brandt Haarsteeg; 3 Dina 4 eig. Gebr. van Oyen, Haarsteeg. Klasse 14 Gereg. Pinken geb. 1-11-'5Ö 31 -12-'511 Annie 2 eig. A. v. Kor ven Herpt; 2 Doortje eig. M. Buijs-Kok Herpt; 3 Keetje eig. Chr. v. Herpt, Herpt. Klasse 15a, Gereg. Pinken geb. na 31 Dec. '51: 1 Betsie 4 eig. M. Hoof, Haar steeg; 2 Sara eig. Kind. Buijs, Herpt; 3 Marie 8 eig. L. Klijn Elshout. Klasse 15b: 1 Grietje eig. Kind. J. Buijs Herpt; 2 Emma 3 eig. J. Pulles- Brand Herpt; 3 Ida eig. W. Klerkx, Drunen. BENOEMD. Op de bestuursvergadering der Vei lingvereniging De Langstraat werd be noemd tot voorzitter der genoemde ver eniging de heer J. den Hollander. Om gezondheidsredenen heeft de heer C. Gijsman, die 20 jaar lang voorzitter was, deze functie neergelegd.. De heer den Hollander is reeds meer dan 25 jaar bestuurslid der tuinbouwvereniging in Capelle en aldaar sinds 1938 voorzitter. In de bestuursvacature van de heer Gijsman werd gekozen de heer C. Lan- gerwerf-Luijben uit Waspik. De bouw van het nieuwe koelhuis is naar wij vernemen reeds zover gevor derd dat men hoopt dit eind October te kunnen openen. OP DE VLUCHT. Toen de slager M. de Gouw Woens dagmiddag een koe wilde slachten, bleek het dier er nog niets voor te voelen om zich voor consumptie te lenen. Het sloeg daarom op de vlucht en_ ondanks ach tervolging bleek het dier dat inmiddels wilder en woester was geworden, niet zo gemakkelijk te vangen. Het verdween in de richting van de Badhuisstraat, waar het aankondigingsbord van het zwembad het moest ontgelden en vlucht te steeds verder in oostelijke richting. De hulp van de politie moest worden inge roepen en wachtmeester Veltmeijer maakte met enkele welgemikte schoten een einde aan de wilde vlucht. SLUITING ZWEMBAD. Het gemeentelijk zwembad De Pleune- wiel zal vanaf Zaterdag a.s., wegens het sluiten van het zwemseizoen, voor het publiek gesloten zijn. FESTIVAL. Door de plaatselijke zangkoren, t.w. de mannenzangver Vriendenkring en het dameskoor Levensvreugd, zal op Zon dag 20 September a.s. worden deelge nomen aan het festival dat te Esch zal worden gehouden. Beiden zullen uitko men in de le afdeling. JEUGDBEWEGING. De jeugdbeweging die lange tijd met grote moeilijkheden te kampen heeft ge had en tijdelijk op non-actief werd ge steld, zal wederom nieuw leven worden ingeblazen. De reden hiervan is dat het Parochiehuis, dat lange tijd als woning dienst heeft gedaan, is vrij gekomen. Ijverige handen zijn danig in de weer om het gebouw weer in zijn oude staat terug te brengen; ook zullen er weer vergaderingen en bijeenkomsten in kun nen worden gehouden. VERGADERING. In café M. Achten hield de K.A.B.O. een belangrijke bijeenkomst; 't doel daar van was om te komen tot oprichting van een eigen afdeling, omvattende de plaat sen Vlijmen, Nieuwkuijk en Haarsteeg. Op deze vergadering, die zeer goed was bezocht, werd door een lid van het hoofdbestuur de belangrijkheid van een eigen afdeling uiteengezet. Aan het slot werd tot oprichting daarvan overgegaan en een voorlopig bestuur werd gekozen. Binnenkort zal nogmaals een vergadering worden gehouden. OP CONCOURS. De R.K. Kon. Erk. Harmonie Beatrix zal naar wij vernemen op 8 Nov. a.s. deelnemen aan een muziekconcours dat gehouden zal worden te Amersfoort, on der auspiciën van de RK. Federatie van Muziekgezelschappen in Nederland. BRANDWEER. De vrijwillige brandweer uit Drunen zal naar wij vernemen deelnemen aan de Brandweerwedstrijden welke te Oister- wijk gehouden worden, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan der Brand weer aldaar. PROPAGANDA-AVOND. I Op 30 September a.s. zal alhier een propaganda-avond worden gehouden voor de Bescherming Burgerbevolking. Generaal-Majoor Sitzen zal op deze avond het woord voeren. kunt U blussen in de kiem. Neem sim pelweg een of twee Rennies lang zaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat li voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben praktisch en hygiënisch ver pakt. En onopgemerkt in té nemen, zon der water of wat ook. K. A. J. In de bestuursvergadering van de K. A. J. werd besloten om op Maandag 28 September algemene ledenvergadering te houden. Ook zal een postzegelactie t.b.v. het Ned. Rode Kruis worden gehouden. Verschillende actiepunten, zoals film avond en oudersavond werden nog be sproken. DANSAVOND. Zondag a.s. zal de tafeltennisclub De Smashers een dansavond organiseren bij Gez. Klerks. Evenals de meeste vereni gingen zitten ook de Smashers met een lege kas en hopen ze op deze manier het ontbrekende aan te vullen. MOTORWEDSTRIJDEN. Zondag 20 September worden te Vlij men grote motorwedstrijden gehouden op de Vlietberg, waaraan de bekende kam pioenen deelnemen. Zelfs een internati onaal programma, want België is ook vertegenwoordigd met de beste motor rijders. Dit is voor Vlijmen nieuw en het ziet er naar uit dat er grote belangstel ling zal zijn. WIELRENNEN. Het einde komt in zicht voor de weg wedstrijden. Zondag starten de Vlijmen- se renners nog, de amateur Wolfs te Mierlo, de overige renners gaan naar Oisterwijk. Wolfs was deze week weer- in vorm en in een wedstrijd over 150 km in België werd hij juist op de streep geklopt en werd tweede. DE ZWALUW. Zondag wedvlucht vanuit Neufvilles België, afstand 150 km. Inkorven Vrij dagavond tot 20.15 uur. Dus allen op tijd. WILLEM TELL. Zaterdagavond oefen avond van het Kruisbooggezelschap Willem Tell in café B. Oremans, waaraan verbonden enkele extra prijzen. Doe allen uw best. ZEILWEDSTRIJD. J.l. Zondag vonden er op de Maas tussen Heusden en Hedel zeilwedstrijden plaats, uitgeschreven door de watersport vereniging Viking uit 's-Bosch. Aan de ze wedstrijd namen een 70-tal jachten deel, afkomstig uit 's-Bosch, Gorinchem, Wijk en Aalburg en Zaltbommel. De watersportver. Trident uit Wijk en Aalburg werd winnaar in de A-klasse; Viking uit 's-Bosch werd winnaar in de B-klasse; in de C-klasse werd Neptunus uit 's-Bosch winnaar; in de D-klasse werd winnaar de Merwede uit Gorin chem; Viking I uit 's-Bosch werd win naar in de E-klasse en in de F-klasse werd Neptunus I uit 's-Bosch winnaar. SCHUTTERSGILDE. Het schuttersgilde St. Blasius alhier nam j.l. Zondag deel aan het 2e bonds- concours van de Langstraatse kruis- boogbond dat te Elshout werd gehou den. St. Blasius behaalde de 6e prijs, ter wijl de kasteleinsprijs werd behaald door W. van Kasteren en de le personele prijs door A. C. de Kort, beide schutters van St. Blasius. GESLAAGD. Onze saadgenoot Johan Laros Azn. slaagde te Rotterdam voor vakbekwaam heid in het herenkappersbedrijf. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Het heeft Z. H. de Paus behaagd de heer Chr. A. J. van Herpt te benoemen tot Ridder in de Orde van de H. Gre- gorius de Grote. Dit in verband met het feit dat de parochie van de H. Catha- rina te Herpt dezer dagen 60 jaar be stond en het geslacht van Herpt al die jaren het kerkmeesterschap heeft ver vuld. De Zeereerw. heer W. Timmer mans, pastoor te Herpt, reikte de on derscheiding uit en overhandigde hem de benoemingsbulla, waarbij hij, naast zijn persoonlijke gelukwensen ook die van Mgr. Mutsaerts, bisschop van 's-Bosch, overbracht. Zondag na de Hoogmis bracht de har monie De Eendracht een serenade; ver der mocht de heer van Herpt van tal van zijden gelukwensen met zijn onder scheiding ontvangen. ONGEVAL. Bij de restauratiewerkzaamheden aan de Ned. Herv. Kerk alhier had Woens dagmorgen j.l. een ongeluk plaats, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, maar gelukkig nog vrij goed schijnt af gelopen. Voor de restauratie van een ge deelte van het dak bevonden zich een drie-tal timmerlieden op een stelling, die plotseling bezweek; twee arbeiders kon den zich nog spoedig vastgrijpen, maar een derde viel naar beneden en kwam met een smak in het gebouw terecht. Spoedig was dokter Winkelman ter plaatse, die de eerste hulp verleende en de ongelukkige daarna liet overbrengen naar het ziekenhuis in (Breda. Het slacht offer bleek een pols te hebben gebroken, terwijl hij verder enige verwondingen aan het hoofd had opgelopen. De getroffene is afkomstig uit Geer- truidenberg. CONCERT. De Chr. Gemengde Zangver. Excelsior en de harmonie Marijke alhier, alsmede de mandolineclub A Tempo zullen a.s. Zaterdagavond te Capelle een concert geven. Dit concert kon door omstandig heden voor enige weken geen doorgang vinden. Schoolstraat in het kader der wissel concerten geconcerteerd door de Sprang- se verenigingen op zang- en muziekge bied. Medewerking wordt verleend door het muziekgezelschap Marijke en de mandolineclub A Tempo, beide onder leiding van de heer P. C. van Iersel uit Waalwijk, alsmede door de Chr. ge mengde zangvereniging Excelsior met 't daaraan verbonden Jeugdkoor, welke beide onder leiding staan van de heer Jac. Groen uit Heusden. Indien het weer medewerkt, is het te verwachten, dat voor dit concert, dat te half acht door het Jeugdkoor wordt ge opend, grote belangstelling zal bestaan. Het ligt in de bedoeling tijdens het concert bloempjes te verkopen ten bate van het fonds ter dekking van de on kosten, welke de Sprangse verenigingen voor deze wisselingsconcerten moeten maken in verband met het ontbreken van een vaste muziektent te Sprang. EEN PRACHTIG VOORSTEL. Voetballen ten bate van de lijdende mensheid. Naar aanleiding van een vorige week in ons blad opgenomen ingezonden stuk je, waarin voorgesteld werd de voetbal vereniging Wit Zwart een wedstrijd te laten spelen tegen een combinatie van spelers van de andere plaatselijke voet balverenigingen, heeft de Edelachtbare Heer Burgemeester Smit, die tevens voor zitter is van de plaatselijke Groene Kruis vereniging, zich dezer dagen in een schrijven tot de voetbalverenigingen in de gemeente Sprang-Capelle gericht, in welk schrijven hij een voorstel ont vouwt in de geest van de suggestie in het ingezonden stukje. De burgemeester wijst er in zijn schrij ven op, dat de plaatselijke afdeling van Het Groene Kruis in Febr. a.s. 50 jaar bestaat en dat het in de bedoeling ligt, dat van verschillende zijden getracht wordt deze vereniging een jubileumge schenk in geld aan te bieden, zulks ook in verband met het feit, dat er binnen kort twee wijkverpleegsters zullen ko men, wat uiteraard weer veel meer kos ten met zich medebrengt. Burgemeester Smit acht het organiseren van een tweetal voetbalwedstrijden, waarvan de opbrengst ten goede zou ko men aan „Het Groene Kruis" een mooi begin voor de actie „Jubileumgeschenk Groene Kruis" en daarom stelt hij zich in zijn schrijven de gang van zaken als volgt voor: le. Een wedstrijd te spelen op het ter rein van Wit-Zwart te Capelle, waarbij Wit Zwart uitkomt tegen een elftal sa mengesteld uit de beste spelers van de overige voetbalclubs en ten tweede een wedstrijd te spelen op het S.D.O.-ter- rein, van een Sprangse vereniging, b.v. N.E.O., tegen een elftal, gevormd uit de beste spelers van Sparta, Wit Zwart, H.N.C. en S.D.O. Het voordeel van de ze gang van zaken is, dat er dan in bei de delen der gemeente, dus in Sprang en in Capelle, een wedstrijd wordt gehou den, waardoor ieder in de gelegenheid is in zijn eigen gewenste omgeving een wed strijd bij te wonen. Met het oog op de aanvang van de competitie over enige weken, zou het 't beste zijn de twee wedstrijden ten bate van Het Groene Kruis voor die tijd te houden, b.v. op de Zaterdagen 3 en 10 October e.k. In het vervolg van het schrijven zegt de burgemeester, dat het natuurlijk van zelfsprekend is, dat het door hem voor gestelde, indien dit wenselijk wordt ge acht, wel enige wijziging kan ondergaan. Hoofdzaak is, dat èn een gezonde riva liteit ontstaat tussen de clubs onderling, èn een goed werk, wat het Groene Kruis werk ongetwijfeld is, wordt gesteund. Zijn Edelachtbare besluit zijn schrijven met de mededeling, dat het in zijn be doeling ligt een wisselbeker, „de Burge meester Smit-beker", beschikbaar te stel len, waarom telken jare kan worden ge speeld door de plaatselijke clubs en hij zou het ten zeerste op prijs stellen, als de recette van deze Wedstrijden dan wordt beschikbaar gesteld voor een goed doel. Dt zal ook de belangstelling voor de plaatselijke clubs ongetwijfeld gun stig beïnvloeden. Wij juichen dit lofwaardig voorste! van burgemeester Smit hartelijk toe en we hopen, dat het bij de besturen en le den van de betreffende voetbalvereniging met instemming zal worden ontvangen. NIET AANGENOMEN. De bij de Ned. Herv. gemeente be roepen predikant Ds. P. Bouw te Rid derkerk heeft dit beroep niet aangeno men. AVONDCONCERT. A.s. Zaterdagavond wordt op de mu ziektent over de Binnenhaven aan de RADIO-UITZENDING. Zaterdagmorgen a.s. in het program ma van de Zingende Kerk via Hilversum I zal men het koor van de St. Bartho- lomeuskerk van Waspik kunnen be luisteren. Dit koor staat onder leiding van Henri van Iersel. De uitzending duurt van half acht tot kwart voor acht. Uitgevoerd zal worden: 1 Graduale Re quiem aeternam en Tractus Absolve Do- mine; 2 O Sacrum Convivium, Ludovico Grossi da Viadana; 3 Kyrie en Gloria uit de Missa Regina Caeli van Jacobus de Kerle. TWEE GOUDEN JUBILARISSEN van de Kon. Harmonie De Bendracht „Koninklijk" onderscheiden. Op Dnsdag 15 Sept. 1.1. hield de Har monie De Eendracht haar jaarvergade ring. Voor deze vergadering waren ook de dames van de leden genodigd. Want naast de gewone agendapunten, zoals jaarverslag secretaris, financieel verslag, bestuursverkiezing enz. enz., vermeldde de agenda de huldiging van twee gou den jubilarissen namelijk de heren E. v. Dongen en H. v. Dongen. De voorzitter de heer A. van Onzen- oort sprak de jubilarissen toe en gaf in het kort een overzicht van hetgeen zij in deze halve eeuw voor De Eendracht hadden gedaan. De heer E. van Dongen is van 1903 tot 1948 muzikant geweest en vanaf 1924 tevens bestuurslid. Thans vervult hij de ze laatste functie nog. De heer H. van Dongen is tot op he den nog muzikant, maar vervult sederi 1930 de functie van onderdirecteur. Hij heeft ook veel tijd besteed aan het op leiden van leerlingen en menig muzikant heeft dan ook zijn muzikale kennis en techniek op zijn instrument aan hem te danken. De heer van Onzenoort dankte hen voor het vele goeds, dat zij voor de vereniging hadden gedaan en stelde hen ten voorbeeld aan alle andere leden. Hij hoopte, dat beide heren nog lange tijd aan de vereniging verbonden zouden blijven en bood hen namens de vereni ging een cadeau aan als een blijvende herinnering aan de viering van dit gou den jubilé. Ook ontvingen beide jubilarissen een attentie van de hospes, de heer C. We- terings, terwijl de heer E. van Dongen van een speciale vriend nog een cadeau in ontvangst mocht nemen. Hierna werd door de harmonie gespeeld: „Lang zullen ze leven". Vervolgens kreeg de Ere-voorzitter der vereniging de Edelachtbare heer J. Prinsen het woord en feliciteerde de ju bilarissen in zijn kwaliteit van burge meester der gemeente Raamsdonk en ere voorzitter der vereniging. Hij wees op het grote belang van een goede harmo nie in een plaats. Hij dankte de jubila rissen voor hetgeen zij voor de vereni ging gedaan hadden en sprak de hoop uit, dat het hen gegeven mocht zijn nog vele jaren hun krachten aan de vereni ging te geven. Aan het slot van zijn fe licitatie wees hij op het zeer uitzonder lijk jubilé, dat gevierd werd en kon tot zijn groot genoegen mededelen, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd de beide jubilarissen te onderscheiden met de ere-meaille in zilver verbonden aan d orde van Oranje Nassau. Nadat door de burgemeester de versierselen waren opgespeld, speelde de harmonie het Wil helmus. Alle leden feliciteerden daarna per soonlijk de jubilarissen, waarna de avond met een zeer gezellig samenzijn werd besloten. ECHTPAAR DRUMMOND EN PECK DOOR COMMUNISTEN VERMOORD? Sir Jack Drummond, die dit voor jaar met vrouw en dochter op gru welijke wijze in Zuid-Frankrijk vermoord werd, en dl' Bernard Peck, een Britse arts die eind Juli met zijn vrouw in de Pyreneeën werd neergeschoten, zouden beiden vermoord zijn door Russische agen ten. Het zouden slechts incidenten zijn van een klopjacht tussen En gelse en Russische geheime agenten om een reeks documenten, die in de lente van 1943 in Spanje verloren gingen toen een R.A.F.-vliegtuig op weg naar Turkije in het Rif-geberg te in Spaans Marokko verongeluk te. Aldus meldt het Duitse week blad Der Spiegel dat in het verle den bewezen heeft over goede in formaties te beschikken op het ge bied van de spionnage en contra- spionnage tijdens en na de jongste oorlog. OP 9 SEPTEMBER LIEP IN AMERIKA DE 40.000.000ste FORDWAGEN VAN DE LIJN. Precies een halve eenw en 85 dagen nadat de Ford Motor Com pany haar werkzaamheden in Dearborn begon, liep op 9 Sep tember j.l. de 40.000.000ste in tie Verenigde Staten van Amerika ga- bouwde Fordwagen van de lijn. In lotaal heeft Ford meer dan 45.000.000 personenwagens, trucks, tractors en militaire voertuigen in de Verenigde Staten en daar buiten gebouwd. De 40.000.900ste in de V. S. ge bouwde Ford wagen was een Mer cury Convertible. De maatschappij bouwde haar 1.000.000ste wagen op 10 December 1915, twaalf jaar nadat Henry Ford haar had opge richt, Tegen die tijd was de door hem uitgedachte lopende hand tot verdere ontwikkeling gekomen. De productie steeg tot 5.000.000 tot Mei 1921. Ach jaar nadat het laat ste T model was gereedgekomen, was het aantal van 15.000.000 be reikt. AANKLACHT TEGEN MOSSADEQ. De Sjah van Perzië heeft een be vel uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat Mossadeq door een krijgsraad zal worden berecht. Mossadeq wordt o.m. beschudigd van de volgende feiten 1. Op 17 Augustus heeft hij het parlement ontbonden, op grond van een „oneerlijke" volksstemming, en degenen, die tegen hem zouden heb ben kunnen stemmen, geïntimi deerd. (De Sjah maakt aanspraak op het alleenrecht tot ontbinding van het parlement). 2. Mossadeq arresteerde de koe rier, die hem het door de Sjah uit gevaardigde bevel tot zijn ontslag kwam brengen. 3. Hij ontwapende de keizerlijke garde van de Sjah en arresteerde verscheidene van de belangrijkste officieren daarvan. 4 Hij gaf zijn lijfwacht tijdens de onlusten in Augustus bevel op het volk te schieten. ECHTGENOTE VAN VERMISTE BRITSE DIPLOMAAT SPOORLOOS. Melinda Maclean, echtgenote van de vermiste Britse diplomaat Do nald MacLean, is op haar beurt met een auto vertrokken en spoorloos verdwenen. Zij heeft Vrijdag met haar drie kinderen twee jongens en een meisje en wat lichte bagage haar villa in de buurt van Ge- nève verlaten en bij haar vertrek tegen haar moeder gezegd, dat zij Zondag terug zou zijn. Toen zij niet opdaagde, heeft haar moeder de Zwitserse politie gewaarschuwd. Het Britse ministerie van buiten landse zaken in Londen werd Maan dagavond ingelicht. Twee politie mannen, die zich al jaar en dag bezig houden met het geval Bur gess-Maclean, zijn uit Londen naar Genève vertrokken. De politie van bijna geheel West-Europa is bij het opsporingswerk ingeschakeld. Woensdag gaf Whitehall het ge heim prijs, zodat het raadsel van de vermiste Britse diplomaten thans midden in de actualiteit is terug gekeerd, na twee jaar lang in de vergètelheid te hebben gesluimerd. Mevrouw Maclean een Ameri kaanse van geboorte, maar door haar huwelijk van Britse nationali teit woonde met haar drie kin deren al een jaar aan de oever van het Meertje van Genève. Zij stond niet onder bewaking van de politie, maar had zich wel vrijwillig ver plicht de politie van al haar bewe gingen op de hoogte te houden. Vo rige week was zij van een vacantie op Majorca naar Zwitserland terug gekeerd, omdat de kinderen weer naar school moesten. Maar er scheen een misverstand te zijn ge weest, volgens haar moeder, want de klassen begonnen eigenlijk een week later dan haar dochter had gedacht. UTRECHTSE OPERA VERDWIJNT. De Raad van Beheer van de Utrecht se Opera en het actiecomité tot in standhouding van deze kunstinstel ling delen mee dat het op 16 Sept. benodigde bedrag van 200 duizend gulden niet in zijn geheel is bijeen gebracht. Daarom is besloten de werkzaamheden van de Utrechtse Opera volledig stil te leggen en met de liquidatie verder te gaan. AMERIKAANSE CONVAIR NEERGESTORT: 28 DODEN. Een Amerikaanse Convair is in de buurt van Albany in de staat New York tegen een radiomast ge vlogen en neergestort. Alle inzit tenden 25 passagiers en 3 be manningsleden kwamen om het leven. Het ongeluk gebeurde vlak bij 't vliegveld. De landingsplaats was door mist aan het oog onttrokken en het toestel moest in afwachting van de landingsorders blijven rond cirkelen. Hierbij raakte het de 120 meter hoge mast en stortte neer. MALAN LIJDT WEER NEDERLAAG. Zuid-Afrika staat op de drempel van 'n nieuwe crisis over de grond wet, nu minister-president Malan er niet in is geslaagd een meerder heid van twee-derden in het parle ment te behalen voor wijziging van de constitutie. Met het aanvaarden van deze wijzigingen zouden de kleurlingen in de Unie van de kies lijsten -zijn verdwenen en van hun stemrecht zijn beroofd. Zij zouden geheel aan hun eigen lot worden overgelaten. ZORGLIJK GELUID VAN MINISTER ZIJLSTRA. De economische toestand van Ne derland vertoont, op wat langere termijn gezien, minder gunstige as pecten. Tot deze conclusie komt mi nister Zijlstra in zijn nieuwe begro ting. De industrialisatie en de uit voer verlopen niet zoals dat zou moeten zijn bij een normaal groei proces. De investeringen in 1953 zul len slechts een hoogte kunnen be reiken van rond 1450 millioen gul den, terwijl voor de groeiende be roepsbevolking jaarlijks een inves tering van 1800 millioen gulden no dig is. Dit beeld acht de minister verontrustend. Al het mogelijke zal moeten worden gedaan om deze ontwikkeling, die tot structurele werkloosheid kan leiden, af te wen den.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 7