Waaiwijkse en Langstraatse Courant I Wijde Wereld j Niet-aanvalspact. OAMPO HET VOORBEREIDEND MIDDELBAAR TECHNISCH ONDERWIJS Flatwoningen in Waalwijk UIT DE Ook Spierpijn Doof dat zuurbranden op Uw maag. 76e JAARGANG No. 80 VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 Uitgever Waaiwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621. - OPGI RICHT 1878. - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft meegedeeld, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten besprekingen heb ben geopend over de mogelijkheid van een niet-aanvalspact met Rusland. Het pact zou Rusland garanties moeten ge ven met betrekking tot Duitsland, Oos tenrijk en Korea. Alle NATO-landen worden van het verloop der besprekingen op de hoogte gehouden en Amerika zal nooit een overeenkomst sluiten waarbij de satellietstaten in Oost-Europa onder Russische heerschappij zouden blijven. De gedachte aan een niet-aanvalspact is niet nieuw. In Mei van dit jaar werd ze door Churchill geopperd en lijter werd ze door bondskanselier Adenauer over genomen. Onlangs is ze ook van andere zijden naar voren geschoven, b.v. door Attlee op het socialistische partijcongres en door de centrumpartijen in de Itali aanse volksvertegenwoordiging. Het schijnt dus dat de wereld behoefte heeft aan degelijker garanties dan alleen maai een zo zwaar mogelijke bewapening, want die houdt het gevaar in dat ze van daag of morgen tot gebruikt wordt en dat is het juist wat men wil voorkomen. De vernietigende kracht van de moderne wapens is te groot dan dat men er zich gerust op durft verlaten. Immers, de mens kent zijn eigen kracht in dit opzicht nau welijks of niet meer en dat geeft een bizonder onbehagelijk gevoel. Zolang de Westerse landen zich konden koesteren in de illussie dat alleen Amerika nog het geheim van de waterstofbom kende, leek de Westerse defensie een stap voor te zijn op de tegenpartij, maar sinds de Sovjet-unie heeft meegedeeld dat ook zij de waterstofbom bezit welke mede deling blijkbaar voor betrouwbaar wordt gehouden is ook deze illusie vervlo gen. Anderzijds schijnt Rusland niet he lemaal gerust te zijn op de kracht van het Noord-Atlantisch pact en van de groeiende Europese Defensiegemeen schap, ofschoon de verzekeringen van deze kant dat die instellingen geen enkel agressief doel hebben, ongetwijfeld ge loofwaardiger zijn dan de beweringen van de Russen dat ze enkel vreedzame bedoelingen hebben. Waarschijnlijk ech ter zal men van de andere kant precies hetzelfde redeneren. Er schijnen dus voor beide partijen redenen te over te zijn om door een niet- aanvalspact garanties te scheppen dat men elkaar met rust zal laten. Over de vorm waarin dit gegoten zal worden, bestaat nog geen enkel vastomlijnd plan. Men denkt evenwel aan de Locarnover- dragen van 1925, waarbij Frankrijk zou worden gesteund als Duitsland aanviel en Duitsland als Frankrijk aanviel. Deze verdragen hebben hun deugdelijkheid overigens nooit bewezen. Ook wordt er gedacht over een neutrale bufferstaat die Oost-Duitsland zou moeten zijn; hiervan vindt men een parallel met het gedemi litariseerde Rijnland na de vorige we reldoorlog, ook al geen gelukkig voor beeld. Trouwens, dit laatste plan klopt helemaal niet met de verzekering van Dulles, dat de Verenigde Staten niet zul len meewerken aan een verdrag waarbij de satellietstaten in Oost-Europa onder Russische heerschappij zouden blijven. Als bijvoorbeeld dus Polen uit Russi sche handen bevrijd zou zijn, zou Oost- Duitsland als bufferstaat weinig nut meer hebben. Bovendien is een van de eerste punten van de Duitse politiek de her eniging van Duitsland en daarin past na tuurlijk niet een neutraal Oost-Duitsland naast een West-Duitsland dat tot het Westelijke kamp behoort. en rheumatische pijnen wrijft U weg met Dit zijn enkele, heel beperkte aspec ten van de zaak, die toch al duidelijk maken dat het heel moeilijk zal zijn om ze tot een goed einde te brengen. Er zijn altijd heel veel haken en ogen geweest aan welke kwestie dan ook tussen Oost ert West en al schijnt een niet-aanvals pact nu eens iets te zijn, waarvan beide partijen alleen voordeel kunnen hebben, er zijn wel weer zoveel bijkomende pun ten waarbij water in de wijn moet wor den gedaan, dat het zelfs dubieus blijft of er iets van komt. De Russen kunnen er het Westen in ieder geval niet van beschuldigen dat het niet alles doet om tenminste een basis te vinden waarop West en Oost tenminste behoorlijk, zonder de vrees voor een nieuwe oorlog, naast elkaar kunnen le ven. De basis die de Verenigde Naties zouden moeten vormen, is te wankel ge bleken. Men heeft nu enige hoop gesteld op een non-agressiepact, waarvan het de vraag is of dit deugdelijker zal blij ken. Immers, ook dergelijke overeen komsten zijn in het verleden geen vol doende waarborg geweest dat men el kaar inderdaad niet zou aanvallen. Er komt een behoorlijke dosis goede trouw bij, want sancties alleen zijn niet toerei kend, en van goede trouw vloeit de we reld van vandaag werkelijk niet over. Ondertussen heeft het antwoord van de Russen op de uitnodiging van de Westelijken voor een viermogendheden- conferentie deze niet dichter bij gebracht en al werken de geallieerden aan een antwoord waarin de uitnodiging wel zal worden herhaald, het optimisme is blijk baar toch niet zo groot, dat men ver wacht dat ze iets zal uithalen. Nu kun nen. de conferentie en het niet-aanvals pact goed samengaan, maar het heeft er toch de schijn van dat men het over een andere boeg zal gooien. Of dat iets zal uithalen, is nu nog niet te zeggen. VRIJHEID Opnieuw is de christelijke wereld op geschrikt door een opzienbarende aanval op de katholieke Kerk door de arrestatie van de Poolse primaat, kardinaal iWys- zinsky, en later nog eens van een wij bisschop. Zij worden ervan beschuldigd de overeenkomst tussen Kerk en staat niet loyaal te hebben willen uitvoeren. Nu heeft het Poolse Episkopaat getoond niet bekrompen te willen zijn, want het heeft bij de overeenkomst die enkele ja ren geleden is gesloten zoveel toegege ven als voor de waardigheid van de Kerk mogelijk en voor het heil van de gelo vigen toelaatbaar was. Maar als de staat steeds meer eist en steeds minder geeft, kunnen conflicten niet uitblijven. De ka tholieke Kerk staat nu eenmaal diame traal tegenover de communistische staat er zijn punten waarop zij niet mag wijken. Dit wordt dan landverraad ge noemd of iets dergelijks. Men leert er slechts uit dat de strijd tegen het christendom in Oost-Europa onverminderd doorgaat en dat de com munisten voor geen middel terugschrik ken bij hun pogingen het geloof uit te roeien. Wel bestaat er zogenaamd vrij heid van godsdienst, maar dan alleen voor een heel bepaald soort godsdienst, die meer de staat dient dan God, omdat de staat tot god wordt gepromoveerd. Voor degenen die onder deze tyrannie lijden, blijft als troost slechts over het woord van Christus dat de poorten van de hel Zijn Kerk niet zullen overweldi gen. Dit geeft hun ook de kracht om onwrikbaar te blijven in de strijd voor de ware Vrijheid. De stroom van pro testen zal geen uitwerking hebben, maar zij doet de vervolgers weten dat het hun weinig baat te proberen ginds het gelool uit te roeien dat onuitroeibaar is. STATUUT GEPUBLICEERD VOOR BONDSSTAAT BELGIË. Zowel van Waalse als Vlaamse zijde worden op het ogenblik pogingen gedaan om tot een oplossing te geraken ivan het Waals-Vlaamse probleem. Een door een Waals-Vlaamse commissie opgesteld sta- tuut is Zondag bekend gemaakt op een bijeenkomst van het Vlaamse comité voor federalisme te Antwerpen en op een bij eenkomst van het nationale Waalse con gres te Charleroi. Bedoeld statuut omvat de stichting van een bondsstaat met twee gewestelijke staten, t.w. Vlaanderen en Wallonië. Brussel zal niet onder deze twee staten vallen. Voor deze stad is een aparte re geling uitgewerkt. Ieder van de twee gewestelijke staten krijgt een gewestelijke raad met 140 le den. Door de koning te benoemen gewes telijke ministers zullen aan deze raad verantwoording zijn verschuldigd. Brussel zal zowel in de Vaamse als in de Waalse raad vertegenwoordigers in brengen. Daarbij krijgt de stad 'n pari tair samengestelde stadsraad, die de be voegdheden van een provincieraad zal krijgen. De regering van bestuur van de Bonds raad zal moeten worden opgedragen aan een bondsraad, bestaande uit 70 Vlaam se en 70 Waalse leden. In de bonds staat krijgt de koning de uitvoerende macht, in Brussel en de gewestelijke sta ten de door hem aan te stellen gouver neur-generaal. De wetgevende macht van de bondsraad is in het statuut precies omschreven, evenals de bevoegdheden van de gewestelijke raden inzake wetge ving. NIEUWE VOORSTELLEN OVER TRIEST. spanning tussen Kerk en staat in Polen is gestegen. De oorzaak van deze span ning moet worden gezocht in het moe dige memorandum, dat de Poolse bis schoppen op 8 Mei aan de president van Polen, Bierut hebben gezonden en waar in een voorstel „om de zaken van God op het altaar van de keizer te plaatsen" met kracht werd afgewezen. Dit memo randum dat eerst nu in het buitenland is gepubliceerd verklaart hoezeer de R.K. kerk in Polen in haar bewegingen wordt gehinderd. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen is. Rennies blussen dat zuurbranden da delijk. Een smakelijk middel, onfeilbaar in zijn werking en... onopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch ver pakt één voor één. VEILIGHEIDSRAAD. Brazilië, Nieuw-Zeeland en Turkije hebben in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties de zetels verwor ven welke de afgelopen twee jaar bezet werden door resp. Chili, Pakistan en Griekenland. NOODLANDING IN DE CANADESE WILDERNIS. Uitgeput van een verblijf van 37 da- 1 gen in de wildernis is de Rotterdamse ingenieur K. Koeten met twee van zijn i metgezellen in Quebec aangekomen. In- genieur Koeten is een van de zeven on- gelukkigen, die meer dan een maand ge leden wegens benzine-gebrek een nood landing moesten maken aan de oever van het Emmanuel-meer in Canada, een woestenij waaruit zij zijn gered. MINISTERS DREES EN ALGERA IN ZUID-AFRIKA AANGEKOMEN. Minister-president dr W. Drees en de minister van verkeer en waterstaat J. Algera, zijn Dinsdag vergezeld van een aantal journalisten met een super-constel- lation van de K.L.M. op het Jan Smuts- vliegveld te Johannesburg geland. Zij werden begroet door de minister van ver keer Paul Sauer, de minister van de mij nen J. H. Viljoen, de burgemeester van Johannesburg H. Miller en ambtenaren van de Nederlandse legatie. De ministers Drees en Algera vertrok ken naderhand met Sauer en Viljoen naar Pretoria, waar zij de gasten van de regering zijn.. Dr. Malan bood een lunch aan, waar bij hartelijke woorden werden gesproken. Nadien vertak men naar het Kruger- park. TWEE NEDERLANDSE SOLDATEN GEDESERTEERD NAAR OOST-DUITSLAND. Naar eerst nu is bekend gemaakt, zijn twee Nederlandse militairen, Robert Wil- leminus Louwman en Robert Wanrooij, op 6 September gedeserteerd. Dit maak ten officiële legerinstanties bekend, na dat er door de Oostduitse radio een be richt was omgeroepen, dat Louwman en Wanrooy daar asyl hadden gevraagd. De Oostduitse radio wist te melden, dat de twee deserteurs het niet eens wa ren, met wat er op het ogenblik in Ne derland gebeurt. Op de Nederlandse mis sie te Berlijn zei men, niets over de kwestie te weten. In elk geval heeft de desertie niets te maken met de oefening „Grgnd Repulse", zoals men zou veron derstellen. Het Oostduitse nieuwsbureau meldt verder, dat de Amerikaanse soldaat Nor man Louwell, de Oostduitse regering om politiek asyl en het Oostduitse staats burgerschap heeft verzocht. NATIONALE GEBEDSACTIE VOOR KARDINAAL WYCZYNSKI. In verband met de zware beproeving, die de katholieke kerk van Polen heeft getroffen, met name door de arrestatie van Stephanus kardinaal Wyczynski, primaat van Polen en aartbisschop van Gnesen en Warschau heeft de Kath. Actie in Nederland, speciaal in de Octo- bermaand, een nationale gebedsactie aan gekondigd, en een bijzonder gebed voor kardinaal Wyczynski samengesteld, waarvan de tekst, voorzien van foto door het gehele land is verspreid. Mede in verband hiermede heeft de Kath. Actie de sociale organisaties, de vrouwen- en jeugdbeweging en de gods dienstige verenigingen uitgenodigd hun plaatselijke afdelingen aan te sporen van hun gevoelens van aanhankelijkheid te doen blijken tegenover zijne Heiligheid de Paus en tegenover het hoogwaardig Pools Episcopaat, en door middel van protest-telegrammen de Poolse gezant in Nederland van afkeuring te doen blijken. De Kath. Actie heeft in verband met de recente gebeurtenissen in Polen het vol gende telegram aan de Paus gezonden „De Kath. Actie in Nederland, diep ge schokt en verontwaardigd over de arres tatie van Stephanus kardinaal Wyczyns ki, betuigt haar gevoelens van diep me deleven en trouwe aanhankelijkheid aan U Heilige Vader. Aan de Poolse gezant te 's-Gravenba- ge werd door de Kath. Actie ket vol gende telegram gezonden: „Aan de Poolse gezant te 's-Graven- hage Tadeisz Findzinski Kath. Actie Nederland, diep geschokt door arrestatie van Stephanus kardinaal Wyczynski, protesteert namens al haar leden tegen deze heiligschennende daad". OOK VOOR DE SCHOENMAKERS. Op onze desbetreffende vraag ant woordde de directeur, dat deze vorm van voorbereidend onderwijs ook gevolgd kan worden door degenen die zich op de Middelbare Vakschool voor de Schoen er- Lederindustrie verder willen bekwa- geen ander onderwijs meer zou willen of kunnen volgen, toch altijd nog een be hoorlijke algemeen technische en alge meen vormende ontwikkeling genoten. En in het bezit van enkel dit diploma kan men het reeds ver brengen. De vraag zal wellicht rijzen; Is dit de enige weg voor de jongelui om vanal de lagere school het Middelbaar Tech- r nisch Onderwijs te bereiken? We ant- men in het schoenmakersvak. Vanzeir- i&iorden dan met de directeur; Neen: 1 1 J u~"' rl"' Daar zijn natuurlijk privécursuSsen, maar het nadeel hiervan is, dat zij onder geen enkele controle staan, zoals de cur sus op een Nijverheidsschool onder voortdurende rijkscontrole staat en bo vendien zijn zij nogal prijzig, wat van de VMTO-cursus absoluut niet gezegd kan worden. Want 9 lesuren per week a raison van 10.in de drie maanden, kan men toch niet veel noemen. Het rijk stimuleert deze cursussen graag en het geeft in rijke mate zijn subsidie, om al dus voor iedereen de gelegenheid te scheppen vooruit te komen. Men kan natuurlijk ook eerst de Mulo, of de 3- of 5-jarige HBS afmaken en er zijn velen die menen dat dit verstandiger is, en ook wij, we moeten het eerlijk zeggen, waren die mening toegedaan, tot dat de directeur ons vertelde, dat de leerlingen die via het lager nijverheids onderwijs op de MTS komen, de ande ren in technisch opzicht zo ver vooruit Zijn, dat zij de lessen die aanvankelijk, daaraan worden besteed kunnen benut ten voor het ontvangen van onderwijs in de talen. Omdat zij de jongens die van ----- - - i j-t een MULO of HBS komen in practisch 1% w^den er. technisch opzicht ver voor zijn, heb sprekend is het, dat wij dit van het grootste belang achten voor onze indus trie, die alleen maar gebaat kan zijn bij zo goed mogelijk onderlegde leidende fi guren in de bedrijven. Terwijl voor degenen die een leraar schap ambiëren in een van de vakken, deze cursus op de Nijverheidsschool een hechte basis vormt voor hun verdere studie voor het staatsexamen. En mocht voor sommigen die MTS wegens de financiële consequenties te hoog gegrepen zijn, dan bestaat daar nog altijd een goed en uitgebreid studie- beurzensysteem. We hopen, dat we met deze enkele regels, Uw belangstelling voor het V M T O hebben gewekt. Want aanvankelijk, toen het bestuur van de Nijverheidsschool een enquête hield, bleek die belangstelling ruim voldoende te zijn; maar nü men reeds meer dan een jaar deze cursus aan de school onderwijst, blijkt die interesse aanmerkelijk gedaald te zijn, zo zelfs, dat het wettelijk bepaalde minimum bij na niet meer bereikt kan worden. En zet zich deze vermindering in de belangstel ben zij tijdens die Middelbaar technische studie voldoende gelegenheid het alge meen vormend onderwijs te volgen in die mate, als de andere jongens zich moeten bekwamen in de practijk en in de beginselen van de techniek. Huidgenezing Huidzuiverheid Huidgezondheid Met het oog op de richting die men bij bet M.T.O. wil volgen is het niet van zo heel groot belang, in welk vak men zich bij het lager nijverheidsonderwijs heeft bekwaamd; iemand die bijvoorbeeld de cursus voor electricien heeft gevolgd, kan op de MTS gevoeglijk werktuig bouwkunde gaan studeren, en omgekeerd. deze prachtige cursus hier zal worden opgeheven, omdat bleek, dat de bevol king er nog niet rijp voor was, nog niet voldoende doordrongen was van het on tegenzeggelijk grote nut van deze voor bereidende middelbaar technische oplei ding. En met het oog op de toekomst van onze streekindustrie mag deze be langstelling eenvoudigweg niet dalen; het zou een bewijs zijn, dat we onze eigen belangen niet meer zien, dat we niet meer in de gaten hebben, hoe we onze industrie moeten1 doen groeien, of zelfs alleen maar in stand moeten houden; we zouden te weinig begrip tonen voor de j middelen die nodig zijn, om de toekomst voor onze kinderen goed en de moeite waard te maken. Als dit inderdaad zo zou zijn, dan waren we de mogelijkheden die ons hier en met name in dit nijverheids onderwijs geboden worden niet meer waard. Maar we weigeren te geloven dat het inderdaad zo is. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten zullen binnenkort aan de Italiaanse en Zuidslavjsche regeringen de onderlinge verdeling van Triëst op grond van de huidige toestand voorstellen, aldus is uit gezaghebbende bron te Rome vernomen. Volgens het plan zou zone A, welke de haven van Triëst zelf omvat en een overwegend Italiaans karakter draagt, aan Italië komen. De zone staat thans onder Brits-Amerikaanse militaire controle. Zone B, welke een overwegend Slo- weens karakter heeft, en thans door de Zuidslavische regering wordt beheerd, zou een deel van Zuidslavië worden. De Westelijke mogendheden werden het er over eens, dat verdeling volgens de bestaande grens de enige realistische oplossing is na de jongste Italiaans Zuidslavische onenigheid. KERKVERVOLGING IN POLEN. De onderdrukking van de Rooms-ka- tholieke Kerk in Polen heeft een nieuw hoogtepunt bereikt in de arrestatie van de wijbisschop van de kort geleden ge vangen genomen kardinaal Wyszynski. De 49-jarige prelaat, die als het laatste slachtoffer van het communistische re giem in Polen is gevallen, is Mgr. A. Baraniak van de Salesianen. Hij werd in 1951 tot Wijbisschop van Gnesen be noemd. Overigens is ook uit andere fei ten gebleken, tot welk een toppunt de Een onderwijsvorm die aller aandacht verdient. Het is niet de eerste keer, wanneer we nu de aandacht gaan vestigen op het nijverheidsonderwijs in het algemeen en op een van de vormen van dat onderwijs in het bijzonder. Herhaalde malen hebben we in deze ko lommen gewezen op het niet te miskennen en niet te onderschatten nut van een deugdelijke technische opleiding van onze jongens. Voor een sterk geïndustrialiseerde en industrialiserende streek als de onze is een rijk, goed voorzien arsenaal van behoorlijk geschoolde arbeidskrachten onontbeerlijk. - En daarom hebben wij versteld gestaan van 't geen voorzitter eri direc teur van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken bij de laat ste diploma-uitreiking mededeelden; nl. dat er nog zovele ouders zijn, die hun kinderen geen vakonderwijs laten volgen en zelfs jongens, die reeds korter of langer dit onderwijs volgen,, tijdens de cursus van school nemen om hen naar een fabriek te sturen. Wij hebben er van versteld gestaan te horen, dat er gevallen zouden zijn, waarin van werkgeverszijde daaraan wordt medegewerkt. Het is toch onweerlegbaar dat hierdoor de toekomst der jongens wordt geschaad, maar tevens de «treek-industrie en de in dustrialisatie van ons land over 't algemeen. OM DE TOEKOMST VAN DE JONGEN. Het gaat hier omi de toekomst van de jongen; want het is zonneklaar dat een geschoolde arbeider het verder zal bren gen dan een geoefende of een onge schoolde; dat hij heel wat betere promo tiekansen heeft en ook heel wat betere financiële vooruitzichten. Het gaat hier om de toekomst van de industrie, die veel meer zal bereiken en veel meer zal betekenen wanneer zij be schikt over geschoolde arbeidskrachten, dan met ongeschoolde. Daarom willen wij wijzen op de be langrijkheid van het vakonderwijs, nog maals hierop wijzen, en daarom ook heb ben wij ons door de directeur van de Nijverheidsschool, de heer G. v. Steen deren, laten vertellen over het Voorbe reidend Middelbaar Technisch Onder wijs, kortweg het VMTO genoemd. Elke industrie vraagt, naast goed ge schoolde arbeidskrachten, vooral een technisch behoorlijk ontwikkelde staf, leidinggevende figuren in het bedrijf, die behalve een goede algemene ontwikkeling, behalve leiderscapaciteiten, het vak ge heel kennen en geheel beheersen. Deze staf van bedrijfsleiders en chefs zal in hoofdzaak opgeleid worden door het Mid delbaar Technisch Onderwijs. En daar om is het van belang dat jongelui die een hadden doorlopen. Ook mensen die in de I praktijk bewezen hebben dat zij goede j prestaties kunnen leveren in hun vak, j ook jongens die op een nijverheidsschool voldoende bewijzen van hun bekwaam- heid hebben geleverd kunnen tot de MTS worden toegelaten. Het VMTO wil de jongens met eind- t examen lagere school nu in de gelegen- i heid stellen dit middelbaar technisch on- 1 derwijs te volgen. De leerling dient eerst een normale dagcursus aan een nijverheidsschool te j volgen, onverschillig in welk vak, dan volgt hij een éénjarige cursus V.M.T.O., i en dan, na een opleiding, die in haar ge- heel drie jaren heeft geduurd, is hij in i staat toelatingsexamen te doen voor de MTS, dan is hij in staat de lessen daar l te volgen, en zich voor te bereiden op j een toekomst die hem, eenmaal het MTS- I diploma behaald, voldoende en ruime l perspectieven biedt. Het hele mooie, zoals de directeur van j de nijverheidsschool ons zei, is dat men op de nijverheidsschool in de gewone cursus en in de VMT-cursus een com plete afgeronde opleiding ontvangt. Mocht mendus niet slagen voor het toelatingsexamen, mocht men het diploma MTS niet behalen, of mocht men om welke andere reden dan ook het beoogde doel niet bereiken, dan nog is men niet verloren gegaan voor het vak, want men - u ,1 i. verloren gegaan voor un va^, goede aanleg tonen, die voldoende capa- heeft ieen degelijke vakkennis opgedaan, citeiten blijken te bezitten, in staat wor den gesteld dit onderwijs te volgen. Welnu, het V.M.T.O. stelt hen hier toe in staat. DE VMTO VOOR IEDEREEN. Het is immers niet meer zo, eigenlijk is het nooit zo geweest, dat de MTS de Middelbaar Technische School, alleen open stond voor mensen die de HBS men heeft een complete lagere vakoplei ding gevolgd, men heeft bovendien ook de nodige algemene ontwikkeling opge daan. De vakken waarin bij het VMTO on derwezen wordt zijnwiskunde, natuur kunde, mechanica, aardrijkskunde en een vreemde taal, n.l. Engels. Men heeft dus een ruimere opleiding dan een zuivere vakstudie alleen; men heeft, wanneer men HET HERTOG JAN-PARK ZAL EEN AANZIENRIJKE WOONWIJK WORDEN. De SLEM is voorbij waar de gigantische hallen stonden, is nu een onwezenlijke leegte en wie in 't Hertog Jan-park komt, mist er de hoge masten en de wapperende vlaggen- Maar nog strekken zich daar de groene grastapijten uit, nog staan daar de ranke coniferen, nog is er de pracht der bloemen niet uitgebloeid. En dit zal zo blijven, jaar m jaar uit, want het Hertog Jan-park zal van tentoonstellings park woonpark gaan worden, wanneer daar binnen afzien bare tijd de eerste spade in de grond gestoken zal worden, als het begin van de bouw van de eerste flatwoningen, die na verloop van tijd het gehele park, behalve aan de West zijde, zullen begrenzen en laten we hopen dat dat heel spoedig zal zyn; want nog is de woningnood niet gering te achten en doet hij ons ieder nieuw huizencontingent, hoe gering het ook is, met vreugde begroeten. GERIEFLIJKE MODERNE WONINGEN. Voordat de ruim honderd wo ningen in Transvaal, zoals de volks mond de nieuwe woonwijk in de Sint Antoniusparochie al noemt, gereed zijn, zal, zoals onze lezers al hebben vernomen, de aanbeste ding en de bouw beginnen van 18 flats in het Hertog Jan-park. Het getuigt van de ontwikkeling van onze gemeente, het getuigt even zeer van de activiteit van ons ge meentebestuur, dat, nu nog slechts een derde van dat grote complex in de Antoniusparochie bewoond is, reeds full speed begonnen wordt aan een nieuw project. Het is prachtig dat in een gestaag tempo het woningental in Waalwijk ka.n worden opgevoerd, maar de ont wikkeling van de gemeente en de activiteit van het gemeentebestuur kunnen nog een heel waf hoger tempo verdragen, zo daartoe maar de gelegenheid werd gegeven. Doch daarvan spreken we nu niet; al vaak genoeg hebben we er op ge wezen, dat onze groeiende gemeen te rustigjes heel wat meer wonin gen kan verwerken dan er tot nog toe zijn toegewezen en dat met name onze industrie, die dagelijks een beduidend percentage van haar arbeiders van buiten de ge meente ziet komen, hierbij zeer ge baat zou zijn en ook de zware in dustrie, die wij zozeer voor onze gemeente wensen, enz- We willen nu echter onze aan dacht en die van onze lezers even richten op de nieuwe stap, die Waalwijk weer verder zal brengen in de richting van het volwaardig stad zijn, ook wat het uiterlijk aan zien betreft. We zijn daarom met de directeur van gemeentewerken, de heer J. Kobben, 'ns gaan praten over de flatwoningen, die eerdaags ge bouwd zullen gaan worden aan de Oostzijde van het park, dus met hun achtergevel naar de Kerk straat. Het Waaiwijkse stadsbeeld ver draagt geen opeenstapeling van woningverdiepingen en daarom is de architect, de heer A. v. Huiten uit Waalwijk, in eendrachtige sa menwerking met de heer Kobben, uitgegaan van het twee-boven-een- type, dat wil in gewone woorden zeggen: een huis waarvan de bene denverdieping een woning vormt, waarop twee woningen van twee verdiepingen naast elkaar; de be nedenwoning heeft dus alles ge lijkvloers, terwijl de twee boven woningen op de eerste verdieping hun woongelegenheid en op de tweede verdieping hun slaapgele genheid hebben. Hiermee wordt voorkomen, dat de mensen op de tweede verdieping zouden moeten wonen, hetgeen het geval zou zijn, wanneer de drie woningen telkens een gehele verdieping besloegen. Aan de afwerking, aldus de heer Kobbe, zal alle mogelijke zorg be steed worden, zodat het een zeer mooie woonwijk wordt. DE INDELING DER WONINGEN. De toekomstige bewoners van de flats zullen over ruimte niet heb ben te klagen. Er is een zeer ruime kamer van 8M x 3.75 meter; zeker zo ruim dus als twee kamers en suite, maar zonder enige afschei ding of afsluiting; voorts zijn er een keuken, drie zeer behoorlijke slaapkamers, een douchecel en een toilet. Bij de twee bovenwoningen bevinden zich de slaapkamers na tuurlijk op de tweede verdieping. In een sousterrain is voor iedere woning een bergruimte van 1 x 3]/2 meter, die zowel van buiten als van binnen bereikbaar is. De woningen hebben allemaal een volkomen eigen en aparte toe gang. Per drie woningen (dus een be neden- en twee bovenwoningen) is er een via een trapje van enkele treden een portaal, recht voor is de deur van het benedenhuis, links de deur voor de woning linksboven en rechts de deur voor de woning rechtsboven. De mogelijkheid voor het bijbou wen van garages is opengelaten. De bovenwoningen hebben aan

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1