Wijde Wereld j Waalwijkse en Langstraatse Courant Het probleem Israël j Gemeenteraad Sprang-Capelle UIT DE MAANDAG 26 OCTOBER 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZODEN 76e JAARGANG No. 85 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dl van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Toen na de oorlog met steun van de grote mogendheden, vooral van Amerika, de staat Israel werd opgericht, was dat helemaal niet naar de zin van de Ara bische landen. Hun tegenzin ging zelfs zover, dat ze de jonge staat de oorlog aandeden, zodat die al in zijn prilste jeugd zich had te verdedigen tegen de aanvallen die Egypte, Jordanië en Syrië met steun van de hele Arabische- Liga deden. De Israëliërs verdedigden zich met het enthousiasme en de moed die het hervinden van een vaderland hun gaven. Tenslotte maakte de tussenkomst van de Verenigde Naties een einde aan de open lijke vijandelijkheden. In 1948 werd er eén wapenstilstand gesloten, waardoor Israel in het bezit bleef van het grootste deel van Palestina, echter zonder dat de Arabische landen zich definitief bij de stand van zaken neerlegden. Er is dan ook nog steeds geen vrede gesloten. De moeilijkheden zijn dus niet opge lost. Integendeel, de troepen liggen nog steeds tegenover elkaar langs een lijn die men naar verkiezen frontlijn of grens kan noemen, maar die in ieder geval door geen van beide partijen als definitief wordt beschouwd. Er komen geregeld grensincidenten voor, die in gindse con treien niet zo gauw tot uitbarstingen lei den als hier het geval zou zijn; ze zijn evenwel evenmin bevorderlijk voor een Vredestichtende gezindheid tussen Joden en Arabieren. Een van de ernstigste in cidenten van de vijf jaar wapenstilstand is onlangs voorgekomen toen Kibya, een plaatsje in Jordanië, vanuit Isrelisch ge bied werd aangevallen, waarbij zeventig personen, onder wie vrouwen en kinde ren, werden gedood. Vanuit Israëlisch ge bied want hoewel Jordanië natuurlijk Israëlische troepen van deze overval be schuldigde, ontkende de Israëlische pre mier David ben Goerion dit ten stellig ste. Het is niet zo gemakkelijjc uit te ma ken wie er gelijk heeft. Volgens de Jood se lezing zou de overval een wraakoefe ning zijn geweest voor misdadige aan vallen van moordlustige benden, die her haaldelijk over de grens kwamen en daar onschuldige burgers vermoordden. Op verzoek van de bevolking: had de rege ring haar wap?ns gegeven en toen een moeder met twee kinderen in haar slaap werd gedood, was het geduld van de be volking uitgeput en nam ze het recht in eigen hand. Dat dit niet de ideale gang van zaken is, zal iedereen wel begrijpen en ook de Israëlische regering betreurt het incident, maar van de andere kant dient men wel enig begrip aan den dag te leggen voor de getergde bevolking. De Arabische staten hebben het er niet bij laten zitten en daardoor is de kwestie Israel weer voor Veilighedisraad gekomen, die aan de gedane zaken maar weinig kan veranderen en beide partijen hoogstens nog eens op ,hun verplichtin gen kan wijzen, want ongetwijfeld heeft ook Israel gerechtvaardigde klachten. De speldenprikpolitiek van de Arabische lan den, die de aanwezigheid van de Joodse staat niet kunnen verkroppen, wordt ze ker niet in alle onschuld bedreven en het zal moeilijk zijn daarvoor een afdoende oplossing te vinden zolang er geen vrede is gesloten. Er is wel een commissie van de Verenigde Naties voor Palestina, maar die zou een zeer uitgebreide staf tot haaf beschikking moeten hebben om een af doende controle te kunnen uitoefenen. Dan zou tenminste de schuldige van eventuele incidenten kunnen worden vast gesteld, wat de oplossing van geschillen zou vergemakkelijken. Niettemin blijven dit allemaal lapmid delen zolang de oorzaken niet worden weggenomen. Voor de Arabieren is na tuurlijk de diepste het bestaan van de staat Israel, maar die op te heffen gaat nu eenmaal niet. Dit eenmaal aanvaard zijnde en er schiet hun niets anders over dan dat te doen -blijft als een van de voornaamste problemen het feit van de driekwart millioen Arabische vluchte lingen uit Israel, die bij de stichting van deze staat het land hebben verlaten en nu niet mogen terugkeren, omdat Israel de verbittering van deze verdrevenen vreest en geen sterke vijfde colonne wenst. Er wordt blijkbaar ook van Ara bische kant weinig voor hen gedaan en daardoor blijven zij een bedreiging van rust en veiligheid aan de grenzen. Nu zij om begrijpelijke redenen niet naar Israel kunnen terugkeren, zouden de regeringen van Syrië, Jordanië en Egypte zich hun lot moeten aantrekken, onder andere omdat anders het gevaar voorincidenten voortduurt. I A Israel schijnt niet direct de vulkaan die een Europees land onder analoge om standigheden zou zijn. Men zie maar naar Triëst. Niettemin vertroebelt de huidige situatie de verhoudingen in het Midden- Oosten, waarvan ondermijnende elemen ten alleen maar kunnen profiteren. Bo vendien verscherpt zij de toch al niet hartelijke houding van de Arabische lan den tegenover de Westerse mogendheden door wier toedoen de staat Israel is ge sticht. Het is nu eenmaal zo dat er te genwoordig haast geen tweezijdige re laties meer bestaan omdat de contacten over de hele wereld zo nauw zijn. Het is dus ook in wijder verband van be lang dat de kwestie-Israel definitief op gelost wordt. Of ze daarvoor al rijp is, is een andere vraag. MERENDEEL VINDT NEDERLAND WEINIG AANLOKKELIJK. Van de 33 Nederlandse gevange nen, die uit de Sovjet-Unie naai West-Duitsland werden overge bracht, had meer dan de helfï be sloten niet naar Nederland terug te keren, d.w.z. in West-Duitsland te blijven. Volgens de kampautori teiten was dit besluit een gevolg vooreerst van „de koele ontvangst van de Nederlandse regeringscom missie" en daarenboven van het feit, dat aan hen omdat zij als SS-ers aan het Oostfrom hadden gevochten na lnin terugkomst in Nederland mogelijk een gerech telijke vervolging te wachten stond. Inmiddels is aan alle 33 repa- riërenden door de Nederlandse commissie mededeling gedaan dat men hen bij hun terugkeer in Ne derland „zeer waarschijnlijk" niet zal vervolgen, maar dat zij geheel vrij zouden zijn in hun keuze om al dan niet naar het vaderland te rug te keren. Daarop aan sloot een kennisgeving van tie kampautori teiten, dat de repatrierenden, mochten zij er loc besluiten om in West-Duitsland te blijven, tiaar de zelfde financiële voordelen en de zelfde voorrang bij het zoeken naai werk zouden genieten als tie repa- iriërenden van Duitse nationaliteit. Het blijft begrijpelijk ook geen prettig gevoel, tegen zijn eigen va derland gevochten te hebben, of tie vijand van z'n land zoveel doen lijk geholpen te hebben. JAPAN WENST VRIJLATING OORLOGSMISDADIGERS. De Japanse regering heeft besloten de regeringen van Amerika, Engeland, Au stralië, Frankrijk, Nederland en de Phi- lippijnen te verzoeken 860 oorlogsmis dadigers vrij te laten, die in de Soegamo- gevangenis te Tokio hun straf uitzitten. Op grond van het vredesverdrag van San Fransisco kunnen deze misdadigers voor het aflopen van hun straftijd alleen worden vrijgelaten met toestemming van het land, waar de vonnissen zijn uitge sproken. Van genoemde 860 gevangenen zijn er 205 door een Nederlandse recht bank veroordeeld. DE INVLOED VAN ROME. Ds. Zandt zorgde Donderdag in de avondvergadering van de Tweede Ka mer voor een sensatie. De invloed van Rome is zelfs al tot op onze bankbil jetten doorgedrongen. Wat is het geval? Op het nieuwe bankbiljet van 25 gulden staat de bekende Martinus-figuur die de helft van zijn kleed aan de arme weg schenkt. Maar die Martinus, aldus Ds. Zandt, is volgens het Rooms missaal toch maar de bisschop van Tours, de meest vereerde heilige in West-Europa. En op het bankbiljet is hij uitgesproken Rooms afgebeeld. Notabene met een stralenkrans om zijn hoofd. Op de achtergrond een kathedraal. En op die kathedraal zijn vier kruisenAls men toch een afbeelding had willen hebben, zo toornde Ds. Zandt, dan had men veel beter Calvijn, Hus op de brandstapel. Jan de Bakker op de houtmijt of Luther op de Rijksdag kun nen nemen. Ds. Zandt eiste, dat dit bankbiljet zo spoedig mogelijk zou wor den ingetrokken. Het heeft z.i. voor dui zenden in den lande een aanstotelijk ka rakter.' Tijdens het betoog vormden zich in de Kamer verschillende groepjes, die geamu seerd een dergelijk bankbiljet bestudeer den. Aan de regeringstafel haalde mi nister Van Thiel een 25-guldenbiljet voor de dag en ook daar kwamen alle aan wezige ministers en staatssecretarissen naar dit te elfder ure ontdekte Roomse insluipsel kijken. Dr. SCHOUTEN GROOT-OFFICIER ORANJE NASSAU. 35 jaar Kamerlid. Dr. J. Schouten, de voorzitter van de A. R.-fractie, was Woensdag vijf en der tig jaar lid van de Tweede Kamer. Voor de aanvang van de vergadering werd de jubilaris gehuldigd. De minister-presi dent dr. Drees, deelde mede, dat H. M. de Koningin dr. Schouten bij bevordering benoemd heeft tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Dr. ADENAUER NAAR K.V.P.- CONGRES IN UTRECHT. De secretaris van de C.D.U. heeft aan de K.V.P. telegrafisch bericht gezonden, dat dr Konrad Adenauer de uitnodiging, het K.V.P.-congres in Utrecht bij te wo nen, in beginsel heeft aanvaard. Voorts kunnen wij nog melden dat af gevaardigden van zusterverenigingen uit zeven landen op het congres aanwezig zullen zijn. OOSTDUITSE PARTISANEN SLAAGS MET RODE POLITIE. 10 Communisten, 5 illegalen gedood. Oostduitse partisanengroepen hebben in de afgelopen weken negen Oostduitse politiemannen en een communistische partijfunctionaris gedood. Vijf verzets strijders zijn door rode vuurpelotons ter dood gebracht. In het gebied van Cott- j bus, nabij de Poolse en Tsjechische grens is de staat van beleg afgekondigd. Het „volksleger", gewapend met machinege- weren, controleert alle hoofdwegen en doet in steden en dorpen huiszoekingen. DREMPELMIJN ONTPLOFT, 3 DODEN IN ARNHEM. Drie arbeiders werden gedood en drie zwaar gewond, toen Vrijdagmiddag om streeks half twaalf in een puinstortplaats in Arnhem-Zuid een oude drempelmijn ontplofte. De namen der verongelukte zijn: de 26-jarige A. Kornelissen uit Arn hem, ongehuwd, de 35-jarige G. van de Liende uit Arnhem, ongehuwd, en de 51- jarige E. van de Vlag uit Arnhem, va der van acht kinderen. Zwaar gewond naar het ziekenhuis werden gebracht de 64-jarige G. K„ de 28-jarige C. M. J. B. en de 38-jarige G. G„ eveneens alle drie uit Arnhem. Op de puinstortplaats aan de Meijners- wijkseweg, bijna grenzend aan het dorp Elden, waren de arbeiders bezig, toen zij een langwerpige platte, metalen doos vonden. Zij openden de doos en een det mannen schijnt toen getrokken te hebben aan een draadje, dat los boven in de doos zat. Op dat moment gebeurde de ontploffing, die tot in de stad gehoord werd. Door de geweldige luchtdruk wer den enige arbeiders, die in de nabijheid werkten, tegen de grond geslagen en lie pen ernstige verwondingen op, mede door rondvliegende stukken steen. Merkwaar dig is, dat sommige arbeiders, die even eens vlak in de buurt werkten, geen li chamelijk letsel opliepen en dat er van de huizen in de omtrek zelfs geen ruit werd vernield. Direct na het ongeval waren politie- en justitie-autoriteiten, burgemeester Mat- zer van Arnhem en deskundigen van de Mijnopruimingsdienst ter plaatse om het ongeval te reconstrueren. Het bleek, dat men hier te doen had met een drempelmijn van Duitse makelij, die in de oorlog gebruikt werd om tanks op te blazen, en die vermoedelijk met het transport van het puin uit de stad is meegekomen. Waarschijnlijk was de ont steking reeds vroeger verwijderd, maar de explosieve lading was blijven zitten en kwam tot ontploffing toen de mannen aan het draadje trokken. KOLENDAMPVERGIFTIGING EIST TWEE SLACHTOFFERS, De 77-jarige heer -Westveen en zijn j 75-jarige zuster zijn vandaag in hun wo ning te Rijnsburg dood op bed gevonden. Zij zijn overleden tengevolge van kolen dampvergiftiging. TWEE LESVLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR. Eén piloot zwaar gewond. Donderdag-ochtend omstreeks half 12 zijn twee lesvliegtuigen, afkomstig van het vliegveld Deelen, tijdens een oefen- vlucht boven het terrein van het natio nale park „De Hoge Veluwe" met el kander in botsing gekomen De bestuur der van het ene vliegtuig slaagde er in zijn toestel met een glijvlucht naar be neden te brengen en maakte een geslaag de noodlanding op een weide juist buiten de afrastering van het nationale park* aan de Otterloose zijde. Het andere vliegtuig kwam in de omgeving van het standbeeld van generaal De Wet naar beneden. Het sloeg over de kop en werd vrijwel geheel vernield De bestuurder werd ernstig gewond naar een militair I hospitaal vervoerd. De piloot van een derde lesvliegtuig, die het ongeval zag gebeuren, vloog met afgezette motor op zeer geringe hoogte boven een groep bosarbeiders, die in het nationale park aan het werk waren en wist hen te be duiden, dat er een ongeluk gebeurd was. Deze arbeiders waarschuwden daarna 't toezichthoudende personeel bij de Otter- j loose ingang van „De Hoge Veluwe". WOLKBREUKEN GESELEN ZUID ITALIË. Minstens 70 doden. De Zuidpunt van Italië en in 't bijzonder de provincie Reggio Ca- labrië, een vrij armoedige streek, reeds in 1952 door eenzelfde nood lot getroffen, is door zware wolk breuken, gepaard gaande met aard verschuivingen, getroffen De he- 'vige slagregens hadden hier en daar een reeds catastrophale omvang rivieren traden buiten hun oevers, bruggen werden weg gespoeld, huizen en opslagplaatsen stortten ineen of werden weggge- slagen. De bjjna overal verbroken verbindingen, alsmede de aanhou dende regens, vormen een ernstige belemmering voor het reddings werk. Niet-officiële eerste schat tingen spreken van tenminste 70 doden en honderden daklozen, maar bericht van ooggetuigen noe men beduidend hogere aantallen. De correspondent van Associa ted Press in Reggio Calabrië deel de telephonisch mede, dat talloze huizen door het water zijn ver nield of verzwolgen, dat telefoon- en telegraaf-verbindingen werden verbroken en dat een groot deel der electrische kabels is wegge spoeld. Allerwege vinden er ver der aardverschuivingen plaats, waaronder ook de over een groot deel door het kolkende water overstroomde hoof d verkeersweg der provincie, de Via Ionica, ver der schijnt te hebben geleden. Openbare vergadering van de Raad dezer gemeente, op Vrijdag 30 October 1953, des n.m. 7.30 uur ten gemeente huize. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Wijziging rechtspositie-regelingen gemeente-personeel. 5. Wijzigingen verordening ter be scherming van de belangen van derden in verband met uitbreidingsplannen in de gemeente Sprang-Capelle. 6. Wijziging verordening op de hef fing van hondenbelasting. Prae-advies De in deze gemeente geldende verordening op de heffing van een hondenbelasting biedt geen moge lijkheid om aan een houder van een hond, die zich in de loop van het jaar van zijn hond ontdoet, te ruggaaf te verlenen van een ge deelte van zijn aanslag. Wel komt in artikel 5 dezer verordening een bepaling voor, dat voor een hond, welke in de loop van het jaar is verkregen of belastbaar geworden, de belasting verschuldigd is: ten volle, wanneer dit plaats heeft in de eerste zes maanden, en voor de helft wanneer dit later plaats heeft. Wanneer iemand derhalve na 1 Juli houder van een hond wordt, is hij slechts belasting verschul digd voor de helft. Doch wanneer iemand zich vóór 1 Juli van zijn hond ontdoet is hij belasting ver schuldigd voor het volle jaar. Dit is een onbillijkheid. Eveneens dient de belastingheffing geregeld te worden voor honden, die in de loop van het jaar overgaan van de eerste klasse naar de tweede klas se of omgekeerd. In verband hiermee adviseren B. en W. de verordening op de hef fing van een hondenbelasting in de gemeente Sprang-Capelle, aan te vullen in de zin als hierboven omschreven. 7. Kwijtschelding hondenbelasting. Prae-advies Aan W A. Timmermans, Oude straat 8, J. de Graaf, Sprangsevaart ló, J. Broeks, Ileistr. 114 en W. Hansma, van der Duinstraat 100, wordt kwijtschelding voorgesteld van een half jaar hondenbelasting. 8. Vaststelling exploitatie-kosten openbare school voor g.l.o. over 1952 en over het vijfjarig tijdvak 1948 t.m. 1952 (art. 55ter, le en 2e lid L.O.-wet 1920). 9. Subsidiëring R.K. lagere landbouw school te Raamsdonk. Prae-advies Het Bestuur van de R.K. Lagere Land bouwschool te Raamsdonk verzoekt om toekenning van een jaarlijkse subsidie van 20.per leerling uit deze gemeente, die genoemde school bezoekt, zulks voor het jaar 1954. Llit een daartoe bijgevoegde begroting van ontvangsten en uitgaven voor 1954 blijkt, dat de inkomsten der school niet toereikend zijn om de uitgaven te bestrij den. Met het oog op de financiële positie der school stellen B. en W. voor een sub sidie van 15.per leerling te verle nen, welk bedrag ook aan overeenkom stige scholen wordt verstrekt. Aangezien het hier een waarschijnlijk telken jare terugkerende subsidie-aan vrage betreft lijkt het gewenst, dat de raad, zo hij op 't voorstel ingaat, de sub sidie tot wederopzegging toekent, opdat niet telken jaren een afzonderlijk besluit behoeft te worden genomen. 10. Doortrekking gashoofdleiding in de Heistraat en gedeelte Nieuwevaart. Prae-advies De bewoners van een gedeelte van de Nieuwevaart en de Poolse- straat hebben zich tot B. en W. gewend met het verzoek de reeds in de Heistraat liggende gasleiding door te trekken, opdat hun wonin gen, alsmede de woningen aan de Schrevelstraat op het gasnet zou den kunnen worden aangesldten. Te dezer zake hebben B. en W. contact opgenomen met de direc teur van de gasfabriek le Kaats heuvel. Bij schrijven van 12 Sep tember 1953 deelt deze mede, dat de uitbreiding van de Nieuwevaart onrendabel is en een exploitatie tekort oplevert van 60.per jaar. Dit tekort zal worden opge vangen door een bijdrage ineens ad 1288.93, zijnde het jaarlijks te kort, gekapitaliseerd op basis van samengestelde intrest, onder bere kening van 4 per jaar en een periode van 50 jaar. De bijdrage ad 1288.93 zal voor rekening van deze gemeente moeten komen. Nu ontvangt deze gemeente tel ken jare van de gemeente Loonop- zand een uitkering wegens meer- verbruik van gas boven de door de gemeente Sprang-Capelle gegaran deerde afname ad 100.000 m3 per jaar. Uit hoofde van dit meer-ver- bruik wordt jaarlijks ongeveer 1000.ontvangen. Uiteraard zal het voteren van gelden ten behoeve van de onder havige uitbreiding ten opzichte van uitbreidingen in andere on rendabele gebieden een precedent scheppen. Waarom meerdere requesten verwacht kunnen worden. B. en W hebben daarom over wogen, om hetgeen de gemeente jaarlijks wegens meer-verbruik van gas van de gemeente Loonopzand omvangt, aan te wenden tot dek king van de kosten van aanleg en uitbreiding van gashoofdleidingen in onrendabele gedeelten der ge meente. Anderzijds dienen de jaar lijkse investeringen voor uitbrei ding der gasleiding het bedrag dier uitkering niet ie boven gaan. Zij zouden dit gaarne als maatstaf voor de beslissing op eventueel in de toekomst binnenkomende ver zoeken tot uitbreiding der gas hoofdleiding aanvaard wensen te zien. B. en W. adviseren thans een bedrag van 1290.te voteren ten behoeve van de uitbreiding dei- gasleiding in de richting Nieuwe vaart, Poolsestraat en Schrevel- 'straat. 11. Vergunning tot plaatsing muziek- kiosk op gemeentegrond te Sprang. Prae-advies Namens de Oranjevereniging „Juliana", als overkoepelend or gaan van alle muziek- en zangver enigingen te Sprang, verzoekt de secretaris dier vereniging, de heer G. Vos, wonende Kerkstraat 28, om beschikbaarstelling van grond voor plaatsing van een muziek- kiosk en renteloze" verstrekking van de hiervoor benodigde gelden. Voor plaatsing van deze kiosk zou in aanmerking komen de grond, welke in de vorm van een hoek wordt omsloten door de Mo lenstraat en de Oudestraat. Deze grond is kadastraal bekend onder de gemeente Sprang, Sectie B no. 750 en eigendom van de gemeente. B. en \Y. stellen voor vergunning te verlenen om op een af te palen gedeelte van genoemd perceel de muziekkiosk ie plaatsen, zulks on der de in bijgevoegd concept-be sluit vermelde voorwaarden. On der de voorwaarden is o.m. opge nomen de verplichting tot betaling van een bedrag van 0.25 per jaar als erkenning van het eigendoms recht der gemeente. Anderzijds adviseren B. en W. afwijzend ie beschikken op liet verzoek om renteloos de voor de plaatsing van de kiosk benodigde gelden beschikbaar te stellen en wel op de volgende gronden 1. De Oranjevereniging bezit geen rechtspersoonlijkheid. De gel den zouden mitsdien aan de voor zitter en de secretaris dier vereni ging, derhalve aan particulieren, moeten worden uitgeleend. 2. Het uitlenen van gelden be hoeft de goedkeuring van Gedepu teerde Staten. Het verstrekken van blanco crediet, derhalve zonder zekerheid, en bovendien nog ren teloos, zal ongetwijfeld geen goed keuring verwerven. 3. de gemeente 'is niet het aan gewezen orgaan om credieten le verstrekken. De benodigde gelden dienen op andere wijze .e worden aangetrokken. 12. Onbewoonbaar-verklaring woning W. van Gentsvaart 9. Prae-advies De woning Willem van Gents vaart 9, eigenaar de heer C. Moui- haan alhier, en bewoond door het gezin M. C. Rosenbrand, beslaan de uit man, vrouw en twee kinde ren, welke woning omvat het voor ste gedeelte van de boerderij plaat selijk gemerkt Willem van Gents- vaart 11, is zeer slecht en bouw vallig. O.a is de vloer zeer slecht, de slaapkamer zeer vochtig, terwijl de entree dienst doet als keuken. Ook de Hoord-Ingenieur-Directeur van de Wederopbouw en de Volkshuis vesting, wnd Inspecteur van de Volksgezondheid, is van gelijk oor deel en heeft deze woning aange wezen voor onbewoonbaarverkla ring op grond van bouwvalligheid en het feit, dat de hoofdconsiructie als geheel versleten valt aan le merken. De gebreken zijn van die aard, dat deze uit het jaar 1768 daterende woning ongeschikt is ter bewoning en niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbare staat kan worden ge bracht. Genoemde Hoofdingenieur- Directeur adviseert de ontrui mingstermijn te stellen op 3 niaan- Men. Overeenkomstig dit advies stellen B. en W. mitsdien voor bet pand Willem van Gentsvaart 9 on bewoonbaar te verklaren en de termjjn van ontruiming te stellen op 3 maanden. 13. Aankoop gronden te Sprang. Prae-advies Daar de in Sprang beschikbare bouwgrond bijna geheel is be bouwd, moest naar andere bouw grond worden uitgezien. De volgende personen zijn be reid gevonden de achter hun na men vermelde percelen of gedeel ten daarvan te verkopen ten be hoeve van de woningbouw Jacobus de Bie van perceel Sec tie B 749, 0.24.70 H.A. Adriaan de Rooij van perceel Sectie B 748, 0.19.31 H.A. Adriaan Cornells Craaijo van perceel seciie B 747, 0.16.22 H.A. Mej. A. D. Stam het perceel Sec tie B 746, groot 1.16.60 H.A. De bedongen koopprijs bedraagt voor alle percelen 3500.per H.A. De aan te kopen grond is gelegen in het uitbreidingsplan te Sprang en ligt aan de Oostzijde van de Molenstraat, gedeeltelijk vormende de driehoek OudestraatMolen straat, terwijl het perceel B 746 parallel aan de Molenstraat ligt. Over hei laatstgenoemde perceel is in het uitbreidingsplan namelijk een weg geprojecteerd. 14. Bouw middenstandswoning. Prae-advies Reeds herhaalde malen is door architect van Stokkum een plan ontworpen voor de bouw van een woning ten behoeve va# tandarts Hovinga, waartoe in principe dooi de Raad is besloten. Aanvankelijk werden tegen de diverse plannen bezwaren gemaakt door de Wel standscommissie, terwijl daarna 't plan nog eens werd geretourneerd omdat de totaal-inhoud meer be droeg dan 500 m3. Dit is de reden waarom het bouwplan eerst thans vaste vorm heeft gekregen en B. en W. niet eerder een concreet voor stel tot de bouw van de onderha vige bouw konden voorleggen. De woning zal worden gebouwd op het terrein aan de Raadhuisstraat, naast A. Dekkers. Aangezien de Bijdrageregeling Woningwetbouw 1951 alleen voor ziet in de bouw van arbeiderswo ningen met een sobere opzet, ligt het in de bedoeling de bouw te realiseren door toepassing van de voor particuliere bouw geldende premie- en bijdrageregeling wo ningbouw 1953. Volgens deze re geling kan in de bouwkosten een premie worden toegekend van 4850.indien aan bepaalde voorwaarden is voldaan. 15. Verbetering Wittedijk. Prae-advies nr. 95. In de vergadering van 27 Febr. 1953 werd besloten tot het aanbren gen van een eshalite Z.M.-verhar ding op de Wittedijk, terwijl in de zelfde vergadering hiervoor een crediet, ad 7852.75 "werd gevo teerd. (Totale kosten 14052.75 mi nus ƒ6200.Rijkssubsidie). Ged. Staten zijn tot de conclusie gekomen dat de uitvoering van het plan tot verbetering van de Witte dijk -zij het in gewijzigde vorm verantwoord kan worden geacht. Zij merken bij schrijven dd. 15 Juli 1953, G nr. 56492, n.l. op, dat de kruinbreedte van de weg in plaats van op 7 m., op 8 m. dient te worden bepaald en dat voor de ver harding klinkers d.f., op hun platte zijde gestraat, behoren te worden -aangewend. De levensduur van een dergelijke verharding kan op 25 jaar worden gesteld. B. en W. hebb eni nverband met deze opmerking van Ged. Staten nader contact opgenomen met de Cultuurtechnische Dienst. Deze dienst heeft een nieuwe kostenbe- groting opgesteld. Volgens deze nieuwe begroting zullen de totale kosten van verbetering van de Wit tedijk dan 17.000.bedragen, ter wijl in dit bedrag waarschijnlijk 8.000.subsidie zal worden ver leend. Een bedrag van 9.000.zal dus voor rekening der gemeente blijven. B. en W. stellen voor aan de op merkingen van Ged. Staten tege moet te komen en er mee accoord te gaan dat de kruinbreedte in plaats van op 7 op 8 meter wordt gebracht en voor de verharding klinkers d.f. op hun platte zijde ge- straat, worden aangewend, 16. Gemeenschappelijke regeling in zake bouw- én woningtoezicht en ge meentewerken met de gemeente Waspik. Prae-advies nr. 96. De dienst van gemeentewerken te dezer plaatse, waaronder begre pen het bouw- en woningtoezicht, voldoet niet aan die eisen welke voorwaarde zijn voor een behoorlij ke en voldoende vervulling van de aan die dienst opgedragen taken. De ontwikkelingsgang heeft over al meegebracht dat, in plaats van de vroegere aannemer-gemeente-op zichters, die zich er toe konden be palen een bouwplan te toetsen aan de bouwverordening, thans moet worden beschikt over perfecte dien sten, met volslagen, geschoolde, des kundige, goedgesalieerde ambtena- ren, die niet alleen een bouwplan kunnen beoordelen, maar op dr hoogte zijn met aanleg van weger, en rioleringen, bruggenbouw, vraag stukken van stedebouwkundige en planologische aard, die zelfstandif plannen voor woningbouw enz, kunnen voorbereiden en uitvoeren allerlei constructies haarfijn kunnen berekenen, enz. Een gemeente kan slechts dar, haar taak goed vervullen en de uit leg der bebouwing in goede banen leiden, rekening houdende met do in de toekomst te verwachten ont wikkeling der gemeente, indien haar bestuur kan steunen op een technisch apparaat, dat haar de

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1