De Opening der Drunense Veiling De Langstraat: een belangrijk Tuinbouwgebied Prae-adviezen Gemeenteraad Waalwijk UIT DE PROVINCIE 1 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 26 OCTOBER 1953 3 De aandacht van de overheid dient gericht te zijn op de grote vraagstukken die hier nog om een oplossing vragen Pijn hier - scheuten daar en stramheid in Ijjl en leden ingevolge de wet worden bepaald welke openbare vermakelijkheden niet als open bare vermakelijkheden in de zin van de wet zullen Worden beschouwd. Als bij die door de wet gevorderde algemene maat regel van bestuur voetbalwedstrijden als zodanig worden aangewezen, heeft Uw Raad te dezer zake geen enkele bevoegd heid meer. Artikel 7 der wet bepaald n.l. dat plaatselijke verordeningen geen ver bodsbepalingen mogen inhouden omtrent sportbeoefening of andere vormen van ontspanning op Zondag, die niet als openbare vermakelijkheden in de zin der wet zullen worden beschouwd. Als de nieuwe wet in werking treedt, 't geen binnenkort is te verwachten, moet worden betwijfeld of artikel 57a der A P. V. naast de nieuwe Zondagswet kan blijven bestaan. Naar wij menen zeker niet in de hui dige vorm, indien de algemene maatregel van bestuur sportwedstrijden aanwijst als openbare vermakelijkheden, niet in de zin van de wet. Mede met het oog hierop stellen iwij U voor artikel 57a der A.P.V. aan te vul len, door achter het woord „terreinen" aan het slot van art. 57a een komma te plaatsen en toe te voegen: „met uitzondering van sportiviteiten als hierbedoeld, welke zijn gelegen in door Burgemeester en (Wethouders aangewe zen gedeelten van de gemeente." De woorden „artikelen 3 en 4 der" in de aanhef van art. 57a dienen te verval len met het oog op de buitenwerkingtre- ding der bestaande Zondagswet. Indien U op ons voorstel ingaat, zul len wij voor sportbeoefening slechts aan wijzen die terreinen, welke zodanig zijn gelegen, dat de Zondagsrust en Zondags heiliging van anderen geen belemmering en de openbare orde en rust geendiinder ondervinden." Tot_zover het prae-advies van B.enW. Aan de raad is a.s. Vrijdag de uit spraak. Een rij van sprekers is bij de opening van de nieuwe veilingge bouwen aan de Scheidingstraat te Drunen, welke plechtigheid Za terdagmiddag plaats had, aan het woord geweest. En er was geen enkele uitzondering op de regel, dat allen wezen op de belangrijk heid van de Langstraat als tuinbouwgebied, op de grote betekenis van de veilirig voor deze tuinbouwende streek, echter ook *op de grote vraagstukken die hier nog bestaan en waarvan de verwezen lijking nog grotere bloei en nog grotere welvaart voor de agrariërs in het gebied van de Drunense veiling kari brengen; we bedoelen het vraagstuk van de watervrijmaking van het gebied ten Noorden van de Langstraat en het vraagstuk van de verbindingen, zeer spe ciaal de ontsluiting van 't Land van Heusden en Altena. Q_i.'i GROTE LOF VOOR DE HEER GIJSMAN. Velen waren in de nieuwe vei linghallen aanwezig, toen burge meester A. Snels, als voor zitter van het feestcomité een welkomstwoord uitsprak. Daar waren de Hoogeerw. Heer Rooyakkers, Deken v. Drunen, de Zeereerw. Heer Versteeg, Pastoor van Elshout en diens kapelaan de Weleerw. Heer E. A. v. .Léeuwen, daar was de Weledelgestr. Heer Ir H. A. v. Haaren, lid van de Ged. Staten van Noord-Brabant, daar was de voorzitter van de N.C.B., de heer P. Zeegers, en daar waren nog zo veel andere vertegenwoordigers van plaatselijke en regionale en landelijke organisaties, die bij dit belangrijke gebeuren acte de pre sence gaven. Het verheugde het be stuur, zei burgemeester Snels, dat zovelen gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging van het bestuur om deze belangrijke dag voor de vei ling in hun midden door te brengen. Heel speciaal heette hij welkom de oud-voorzitter, de heer Gijsman, waarover men zich even bezorgd had gemaakt of zijn gezondheid hem wel toe zou staan hier aanwe zig te zijn. Gelukkig was hij er, en niet alleen heette de burgemeester hem welkom, maar hij feliciteerde hem bovendien met zijn herstel, en de zaal feliciteerde mee door mid del van een hartelijk applaus. Een tweede speciaal welkom richt te de burgemeester tot Ir v. Haaren die zo vriendelijk was geweest zich bereid te verklaren de nieuwe ge bouwen te openen, waartoe hij hem vriendelijk uitnodigde. Ir van Haaren opende dan de nieuwe, prachtige en comfortabele veilinggebouwen, die in de morgen uren reeds door Deken Rooyakkers waren ingezegend, in tegenwoordig heid van het bestuur, directie en personeel, en waarbij de Deken zin volle woorden had gesproken, als uitgangspunt nemend de tekst: Een zaaier ging uit om te zaaien. AANDACHT VAN HET PRO VINCIAAL BESTUUR VOOR DE TUINBOUW IN ONZE STREEK. Het is, begon Ir van Haaren zijn openingsrede, verheugend te con stateren dat er op het terrein van de land- en tuinbouw een grote ac tiviteit heerst. Vooral bij bijzonde re gebeurtenissen, waartoe wij ook zeker deze dag mogen rekenen, is het goed om met gepaste trots eens even stil te staan bij de verkregen ontwikkeling en vooruitgang en hier vandaag meer speciaal op het gebied van de tuinbouw. Deze vooruitgang in de laatste jaren is in de eerste plaats te dan ken aan het initiatief en de werk lust van de tuinders. Verschillende hulpmiddelen en diensten hebben hun hierbij echter zodanig terzijde gestaan, dat zonder deze het voor de individuele boer en tuinder, on danks capaciteiten en goede wil, niet mogelijk geweest zou zijn het huidige hoge peil van de bedrijfs voering te bereiken. En Ir van Haaren wees dan op 't wetenschappelijk werk dat werd verricht, op het vakonderwijs, op de tuinbouwvoorlichtingsdienst, op de vakliteratuur en op de organisaties. Het provinciaal bestuur, aldus Ir van Haaren, volgt met veel belang stelling en grote aandacht de ont wikkeling in de land- en tuinbouw. En niet alleen wordt deze ontwik keling gevolgd, doch ook waar dit mogelijk is gestimuleerd en bevor derd. Al heeft de provincie officieel en wettelijk weinig bemoeienis met land- en tuinbouw, het is op het ogenblik zeker zo, dat deze bedrijfs tak ruimschoots de aandacht van 't Provinciaal Bestuur heeft. In verband met de ten aanzien van de grond beperkte mogelijk heden voor de landbouw, drong Ir van Haaren aan op rationalisatie en intensivering door middel van tuin bouw. Naast het winnen van nog wat nieuwe gronden door cultuur technische werken, was de tuin bouw, aldus spr., het enige middel om meer mensen in de agrarische sector een lonend bestaan te ver schaffen. Door het opstellen van een agra risch welvaartsplan voor Noord- Brabant, waarbij ook aan de tuin bouw grote aandacht geschonken zal worden, hoopt het Provinciaal Bestuur richtlijnen te verkrijgen om tesamen met de daarvoor ge- eigende organisaties diensten en in stellingen in de toekomst vrucht baar te kunnen blijven werken in het belang van de agrarische sector in zijn geheel. IN DE LANGSTRAAT IDEALE TOESTAND? Vervolgens behandelde Ir v. Haa ren de belangrijkheid van de vei ling als afzetmogelijkheid voor dc tuinbouw en in dit verband stelde hij: Wanneer wij echter in breder verband de ontwikkeling van de tuinbouw in de Langstraat bezien en deze in verband brengen met 't bestaande Veilingwezen in deze streken, dan kan toch terecht de vraag gesteld worden of de situatie, wat de afzet via de veilingen be treft, in de Langstraat wel ideaal genoemd kan worden. Een vraag, die weliswaar vandaag niet aan de orde is, doch waarvoor zeer zeker redenen aanwezig zijn om ze te stel len. Het zal veel wijs beleid vragen van de tuinders en speciaal van hunne leiders om uit deze histori sche gegroeide toestand, de voor deze tijd geëigende oplossing te vin den. Ir van Haaren besloot: Ik wens bestuur, directeur en leden van de Veilingvereniging de Langstraat van harte geluk met deze aanwinst, ook namens 't provinciaal bestuur, en met de wens dat onder Gods ze gen dit veilinggebouw moge bijdra gen tot grotere bloei van deze streek, tot welzijn van zijn nijvere bevolking, verklaar ik dit nieuwe veilinggebouw geopend. EEN WELDAAD VOOR DE GEMEENTE. In zijn hoedanigheid van burge meester van Drunen, sprak vervol gens burgemeester Snels, namens 't gemeentebestuur en namens de gê- meenschap, want, zei hij,wanneer dit voor U een heugelijke dag is, dan is het zeker ook een vreugde volle dag voor het gemeentebestuur, dat de eer heeft dit bedrijf binnen zijn grenzen te hebben. Burgemeester Snels wees op het belang van de veiling, vooral omdat die in deze industrialiserende ge meente het evenwicht bewaarde tussen het historische gegroeide, de landbouw en het nieuw gekomene, de industrie. De gedachten van de spreker ver toefden toen een ogenblik in de his torie en bij degenen die de pioniers waren geweest, en het was verheu gend dat een van de oprichters, n.l. M. Klerkx, nog aanwezig kon zijn. Hij sprak ook woorden van grote waardering tot de oud-voorzitter de heer Gijsman, die zo lang met lief de en toewijding zijn beste krachten had gegeven. De burgemeester vond thans ech ter ook de gelegenheid tot ernstige bezinning, nu uitbreiding en indus trie beslag legden op een groot ge deelte van het betrekkelijk kleine landbouwareaal. Men kende de gro te moeilijkheden waarmee de land en tuinbouw te kampen had in de grondsector. Emigratie was alles wat de klok sloeg. Maar de menta liteit van de Brabander kennende, zei de burgemeester dat men zich moest bezinnen op meer reële, meer voor de hand liggende mogelijkhe den, zoals de tuinbouw. En dan ge loofde hij dat er, vooral ook met 't oog op de prachtige onderwijsvor men, geen reden was tot wanhopen hier en dat de toekomst voor de tuinbouw nog mogelijkheden bood. WATERVRIJMAKING EN VER- KEERSVERBETERING. Burgemeester Snels sprak ver volgens in zeer duidelijke woorden over de water vrij making van de boven Langstraat, die een gevolg zou zijn van de indijking van de Biesbosch. Wanneer de overheid niet te lang meer talmt (zij heeft al veel te lang getalmd!) dan ope nen zich nieuwe perspectieven voor de tuinbouw in deze streek. Een andere sector was het gebied van het verkeer; daar was een ver keersprobleem in de Langstraat, maar vooral in het Land van Heus den en Altena. Speciaal dit laatste was een gebied dat met de beste gronden in Nederland kon wedijve ren, maar door een achterstand op verkeerstechnisch gebied, was dit gebied bij andere streken jaren ten achter in ontwikkeling. Allen gezamenlijk moesten ijve ren voor de oplossing van deze pro blemen, dit waren geen gemeente lijke belangen, integendeel, dit wa ren streek-, zo niet landelijke belan gen. Burgemeester Snels hoopte ten slotte dat niet alleen door het be stuur van de veiling, maar ook en vooral onder de leden een geest van vernieuwing zou waren. Ik hoop, zei hij, dat de geest van vaardig heid, de gedachte van vooruitstre vendheid in het bestuur moge blij ven leven en dat men het inzicht blijft behouden dat het geen kwes tie is van meedoen of nadoen, maar van vóórdoen. Moge dit met Gods beste zegen waarheid worden. EEN HARTELIJK AFSCHEID. De voorzitter van het veilingbe- stu.ur, de heer J. den Hollander, richtte zich in zijn rede tot de oud voorzitter, de heer Gijsman, door wie onder zeer moeilijke omstan digheden in 1930 't voorzitterschap werd aanvaard. Onder diens leiding was de veiling uitgegroeid tot het lichaam dat men thans kon aan schouwen; dit was mogelijk ge maakt door de goede verstandhou ding met bestuur, directie en alle andere betrokkenen en vooral ook door zijn wijze van werken. Daar om nam hij met gemengde gevoe lens afscheid van deze eminente voorzitter. De heer Gijsman tekende hij als een actieve en graag geziene per soonlijkheid, een man van weinig woorden, maar met een "wijs en juist oordeel. Vooral roemde ihj de bemoeienissen van de oud-voor zitter op zo veel ander regionaal en landelijk gebied; tal van func ties bekleedde hij en steeds ver tegenwoordigde hij de veiling op waardige wijze. In zijn arbeid lag zeer veel schoons en daarom moest hij het onaangename maar vergeten. Vriend Gijsman, besloot de heer d<èn Hollander,nooit zullen wij Uw persoon vergeten. Uw werk is nog niet af, we zulen niet rusten, voor dat voor onze tuinbouw, waarvoor gij altijd zo gestreden hebt, een goed en mooi bestaan is wegge legd. Burgemeester Snels sloot zich bij deze warme woorden aan en ver klaarde dat men van mening was geweest, dat al hetgeen de heer Gijsman had gedaan in plaatselijk, regionaal en landelijk opzicht, een blijvende vorm moest krijgen. Het kreeg die vorm in een tegeltableau van de kunstenaar v. d. Pol uit Haarsteeg, dat de heer Gijsman als een blijvende herinnering aan de veiling namens bestuur, directie, commissarissen en leden werd aangeboden. De heer Gijsman sprak, zittend achter de officiële tafel, enkele woorden van zeer hartelijke dank en van gelukwens; hij toonde zijn buitengewone voldoening voor 't- geen tot stand was gekomen. En het ovationeel applaus van de vele aanwezigen was een wel- sprekendg hulde aan deze verdien stelijke werker. EEN RIJ VAN SPREKERS, Het is ondoenlijk alles weer te geven wat er verder nog voor be- haritenswaardigs en waarderende is gezegd bij deze openingsplech tigheid Daar was een rij van spre kers: we hoorden de* heer P. Zee gers, voorzitter van de NCB, die verklaarde mee te zullen werken aan de vooruitgang van de Lang straat en dat hier nog veel gedaan kon worden; namens het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen sprak de heer van Reenen, die ook speciaal wees op de grote rol die de heer Gijsman speelde in het bestuur van het Bureau en die als blijvende herinnering aan deze dag aan het bestuur een voorzit tershamer aanbood. We hoorden de heer de Waard, voorzitter van de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw, die zich geheel aansloot bij hetgeen de burgemeester had gezegd ten aan zien van de inpoldering van de Biesboschwe hoorden voorts de heer v. d. Broek, namens de Pro vinciale Organisatie van Tuin bouwveilingen, die bijzonderlijk ook de heren Boelen zijn grote waardering betuigde. Namens de Bond van Commis sionairs sprak de heer Prinsen en hij bracht op voortreffelijke wijze de note gaie in het programma door gezellig en sprankelend te praten over zijn herinneringen aan vroegere voorvallen en gebeurte nissen. Namens de kopers had de heer van Bladel nieis dan lof voor het geen in de afgelopen tijd was ge daan en gebeurd. Speciaal dankte hij de heer Boelen, wie nooit iets te veel was voor de kopers. Bijzondere aandacht kreeg de bijna 80-jarige heer M. Klerx, de enige nog in leven zijnde op richter van de veiling en die ver telde van het allereerste en aller moeilijkste begin en wiens hele kernachtige betoog we wellicht 't best kunnen samenvatten in zijn laatste zin: „Hou 't toch vast en laat 't toch hier". Namens de Tuinbouwbond sprak de heer v. d. Ven, terwijl de heer Merkx namens het personeel de gelukwensen aanbood, de toezeg ging deed van de toewijding van dat personeel en tenslotte als blij vend bewijs hiervan aan 't bestuur een tegeltableau aanbood, even eens ontworpen door v. d. Pol uit Haarsteeg. Burgemeester Snels las vervol gens de berichten van verhinde ring voor en de binnengekomen schriftelijke gelukwensen en stel de de vergadering voor aan com missaris Burgemeester Mr R. v. d. Heijden, die in het ziekenhuis ver pleegd werd, een telegram te stu ren, welk voorstel door applaus werd aangenomen. En nadat de heer v. d. Wiel ten slotte namens de tuinbouwvei ëni- ging Drunen-Elshout en namens de Kring Langstraat had gespro- j ken, kon burgemeester Snels het slotwoord van deze bijeenkomst spreken; „laat men in de toekomst kunnen zeggen: dit is hel keerpunt geweest in de ontwikkeling van de tuinbouw in de gehele streek en de veiling in Drunen heeft de pols slag van de tijd aangevoeld". Hierna kregen de aanwezigen gelegenheid de nieuwe gebouwen en koelhuizen te gaan bezichtigen, waarna voor de genodigden in café Elshout van een smakelijke koffie- eafel werd genoten. Tijdens dit minder officiële, maar niettemin goed op zijn plaais zijnde en zeer gewaardeerde gedeelte van het feestprogram voerde de heer A. Kamp uit Drunen ook nog het woord, onderstrepend en aanvul lend hetgeen in de namiddag reeds was gezegd over de belangen van de land— en tuinbouw in deze streek. Het waren behartenswaar- dige woorden, die door de aanwe zige tuinders en andere personen zeer zeker ter harte zijn genomen, In vele toonaarden is de lof van de veiling bezongen; daar was re den toe. Het was een zeer belang rijke dag voor de tuinbouw in de Langstraat en in het Land van Heusden en Altena; hei begin, naar wij hopen en wensen, van een nieuwe bloeiende periode in de geschiedenis van deze steeds aan betekis en voornaamheid winnen de bedrijfstak. Een periode ook waarin de problemen die nog be staan, zulen worden opgelost en waarin de belemmeringen die een totale ontplooiing van de voor- Jianden zijnde mogelijkheden in de weg staan', uit de weg zullen wor den gezet. Moge de veiling van Drunen voor de Langstraat en voor het Land van Heusden en Altena zegenrijk en vruchtbaar werken. Prae-advies nr. 774. Wijziging precarioverordening. Van een industriële firma alhier is een verzoek ingekomen om toe stemming tot het aanbrengen van een luchtbrug over een openbare straat. Het betreft hier een zijstraat, welke voor het verkeer van geen belang is. Teneinde voor het hebben van deze luchtbrug precario-rechten te kunnen heffen, blijkt het gewenst de precario-verordening te wijzi gen, daar de afzonderlijke omschrij ving van de te belasten voorwerpen in deze verordening zodanig is, dat een luchtbrug daaronder niet is te rangschikken, terwijl de omschrij ving van het algemene tarief in ar tikel 2, sub A, naar de mening van B. en W. niet voldoende duidelijk is. Door nu de aanhef van voor noemd artikel te wijzigen in: „Voor het hebben van voorwerpen onder, op of boven openbare gemeente grond enz." kan bovengenoemde luchtbrug belast worden. Prae-advies nr. 781. Verharding Hugo Verrieststraat. De Hugo Verrieststraat, gelegen tussen de Eerste Zeine en de Pas toor Kuij persstraat, is momenteel nog niet verhard. Het is nog slechts een aarden baan. Het is evenwel nodig de verharding zo spoedig mo gelijk tot stand te brengen. Er zijn namelijk diverse particulieren die voornemens zijn aan deze straat te bouwen. Bouwvolume is door B. en W. aan hen toegezegd. De aanvoer der bouwmaterialen kan niet ge schieden over 't thans nog slechts aanwezige zandlichaam. Bestrating is dus noodzakelijk. Bovendien is de straat dienstig voor toegang vanaf de Eerste Zeine, naar de beide scholen aan de Pas toor Kuij persstraat. Aanleg van een trottoir aan één zijde van de straat (Oostzijde) is voorlopig voldoende. Prae-advies nr. 782. Aanleg straten ten Zuiden van de Verlengde Burg. Moonenlaan. Voor de bouw van middenstands woningen is in onze gemeente na genoeg geen bouwrijpe grond meer beschikbaar. Er moet daarom wor den voorzien in de behoefte daar van. Volgens het uitbreidingsplan is voor dit soort woningen een ta melijk grote uitgestrektheid grond beschikbaar ten Zuiden van de weg, gelegen in het verlengde van de Burgemeester Moonenlaan in v.m. Besoyen. Daar zijn reeds geprojec teerd 10 middenstandswoningen, voor de bouw waarvan de raad bij prae-advies van 21 Oct. 1953 een voorstel wordt gedaan. Voorts zijn diverse bouwaanvragen binnenge- komen van particulieren. Het ligt in 't voornemen deze laatste bouw plannen in 1954 te verwezenlijken. Mede hierdoor is de aanleg van straten en rioleringen in dat gedeel te van het uitbreidingsplan urgent geworden. B. en W. stellen voor een crediet beschikbaar te stellen. Prae-advies nr. 784. Winkelsluiting. De verordening als bedoeld in ar tikel 11, tweede lid, der winkelslui tingswet 1951, vastgesteld in de ge meenteraadsvergadering van 25 September 1952, ontmoet bij de mi nister van Economische Zaken het bezwaar, dat onder de „uitzonde- rings-Zondagen" is opgenomen de Zondag, .onmiddellijk voorafgaande aan de 6e December. De minister beschouwt het feit, dat in de ge meente Waalwijk veelal op 5 Dec. de St. Nicolaas-inkopen worden ge daan, niet als een plaatselijke om standigheid in de zin van art. 11, tweede lid, der winkelsluitingswet 1951, aangezien hetzelfde in zeer veel gemeenten het geval is. Indien de 5e December op een Zondag valt, zal derhalve naar de mening van de minister het doen van deze inkopen, zoals ook elders pleegt te geschie den, gedaan moeten worden op een der dagen vóór de 5e December. B. en W. kunnen zich met dit ge voelen van de minister verenigen en stellen de raad voor, de voren bedoelde verordening op 25 Sept. 1952 in te trekken en de nieuwe verordening als bedoeld in art. 11, tweede lid, der winkelsluitingswet 1951, waarmede de Kamer v. Koop handel en Fabrieken voor Noorde lijk Noord-Brabant zich heeft ac- coord verklaard, vast te stellen. Prae-advies no. 785. Bouw nieuw schoolgebouw voor' de R.K. Meisjes Ulo-school Het bestuur der R.K. Meisjes Ulo-school, Grotestraat 244 alhier, wendt zich bij schrijven van 12 September 1953 tot Üw raad met het verzoek ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 mede werking te verlenen voor de bouw van een nieuwe school. Het bestuur wijst in zijn adres op de onvoldoende wijze, waarop 't toenemend getal leerlingen thans is gehuisvest. „Het gebouw is" aldus het bestuur „te oud en vraagt daardoor aan onderhoud meer dan liet normale en nog is daarmede het gebouw nauwelijks in behoorlijke toestand te houden. Verder voldoen de lokaliteiten, dé gangetjes en de speelplaats in geen enkel opzicht aan de tegenwoor dige eisen." Het bestuur gaat hierop in zijn adres nog meer uitvoerig in en licht toe dat de 144 leerlingen, verdeeld over 5 klassen, haast niet onder te brengen zijn in de al te kleine lokaaltjes er zijn er bij waar slechts 15 leerlingen n plaats kunnen vinden waardoor de hygiënische toestand onbehoorlijk is. Deze wordt mede ongunstig be ïnvloed doordat de gangetjes veel te smal en te klein zijn. De vele door de weersomstandigheden vaak natte kleren veroorzaken een slechte schoolaCmosfeer. De door het bestuur geschetste toestand was ons bekend. Reeds iti April 1953, bij een bespreking met de Inspecteur van het Lager On derwijs over het benodigde bouw volume voor scholenbouw in 1954 hebben wij dezen verzocht op de urgentielijst voor scholenbouw voor 1954 te plaatsen de bouw van een 6-klassige ulo-school voor meisjes (5 leslokalen en 1 lokaal Voor natuurkunde, scheikunde en tekenen). Wij hebben over de thans inge komen aanvrage het advies inge wonnen van de Inspecteur van het Lager Onderwijs, die ons bij brief van 9 October 1953, Nr. F 1155, uitvoerig daaromtrent van ant woord dient Deze brief ligt bij de overige stukken, op deze aangele genheid betrekking hebbende, ter inzage. Uit het schrijven van de Inspecteur blijkt dat, vooral nu de schoolbevolking zo is toegenomen, de toestand in het bestaande ge bouw zodanig is, dat dit niet vol doet aan eisen, welke aan een be hoorlijk schoolgebouw dienen te worden gesteld. De inspecteur is van mening dat het geen aanbeveling verdient het gebouw reeds thans definitief als ongeschikt te laten verklaren, daar het dan niet meer gebruikt mag worden voor het onderwijs. Het onderwijs zal immers voortgang moeten hebben en andere lokalen zijn niet aanstonds aan te wijzen. Wij mogen Uw aandacht mede vestigen op 't rapport van de Di recteur van Gemeentewerken, te vens commandant van de brand weer, dat eveneens voor u ter in zage ligt. Daaruit blijkt mede dat de bestaande toestand niet besten digd dient te worden. In overeenstemming met het ad vies van de Inspecteur van het Lager Onderwijs stellen wij u voor de gevraagde medewerking voor de stichting van een nieuw school gebouw te verlenen. Prae-advies nr. 789. Subsidie t.b.v. de R.K. Middelbare Han delsavondschool te Waalwijk. Bij de aanvrage om subsidie voor de R.K. Middelbare Handelsavondschool al hier voor 1953 deed de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs te 'sJGrar yenhage tevens een aanvrage toekomen om bijbetaling van subsidie voor die school over de jaren 1943 t.m. 1948. Ad ressante deelt daarbij mede, dat de netto- kosten van de school over die jaren thans deiinitief door het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn vastgesteld. Uit een mede overgelegd overzicht blijkt, dat over de jaren 1945 en 1946 resp. 95.37 en 315.01 te veel gemeente-subsidie is ontvangen, zijnde te zamen 410.38, doch over de jaren 1943, 1944, 1947 en 1948 resp. 214.93, 153.18, 336.80 en 1168.14, zijnde samen 1873.05, te weinig om een slui tende exploitatie te krijgen na verreke ning van het definitief toegekende rijks subsidie en van het vaste provinciaal subsidie ad 1000.per jaar. De 'Cen trale voor Katholiek Onderwijs vraagt nu om bijbetaling van subsidie over de ja ren 19431948 tot een bedrag van 1873,05 (tekort over 4 jaren) minus 410.38 (overschot over 2 jaren) is 1462.67. De subsidie-verlening geschiedde inder tijd onder bepaling, dat het werkelijk uit te keren bedrag zoveel minder zou zijn als voor een sluitende rekening nodig zou blijken te zijn na ontvangst van het rijks- en provinciaal subsidie. Deze bepaling kan toegepast worden op de jaren 1945 en 1946. Over de overige 4 bovengenoemde ja ren is alsnog een tekort gebleken. Wij achten het billijk, dat daarom over die al die vormen van Rheumatische /onge makken kunt U met Kruschen te lijpf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen radicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect. jaren alsnog een aanvullend subsidie wordt toegekend. De definitieve toeken ning van een rijkssubsidie over een zeker jaar heeft gewoonlijk eerst plaats enkele jaren na het verstrijken van dat jaar. Het exploiterend lichaam kan dan geen maat regelen meer nemen tot verhoging van inkomsten door schoolgeldverhoging of anderszins. Naar analogie van de getroffen rege ling inzake overschotten menen B. en W. daarom, dat het billijk is ook gebleken te korten alsnog aan te vullen, indien al thans deze tekorten ontstaan zijn op grond van redelijke uitgaven. Wij heb ben ons omtrent de oorzaken van de ontstane tekorten over de jaren 1943, 1944, 1947 en 1948 verstaan met het be stuur der school. In een uitvoerig schrij ven licht het bestuur een en ander voor ieder van die jaren toe. B. en W. zijn van mening, dat de desbetreffende hogere uitgaven van zo danige aard zijn, da£ subsidiëring billijk is. B. en W. stellen de raad daarom voor over de jaren 19431948 alsnog een aanvullend subsidie toe te kennen van 1462.67, zijnde het verschil tussen de over die jaren gebleken tekorten en overschotten. ALCOHOLBESTRIJDING BIJ SNELVERKEER. Prov, commissie voor Noord-Brabant opgericht. In het Provinciehuis van de provincie Noord-Brabant te s-Hertogenbosch is opgericht de provinciale VAS-commissie voor Noord-Brabant (Vereniging voor alcoholbestrijding bij het Snelverkeer, VAS). De commissie stelt zich ten doel het gebruik van alcoholhoudende dranken door bestuurders van in de Wegenwet genoemde voertuigen enkele uren voor en tijdens het rijden, zoveel mogelijk te be teugelen. Tot voorzitter en secretaresse van de commissie werden resp. benoemd mr. S. J. v. -d. Hoeven en mr. J. A. Ouwerling- Schuurmans. Besloten werd te Breda, Bergen op Zoom, Lindhoven, 's-Hertogenbosch, Oss en Tilburg sub-commissies op te richten. Voorts is besloten, aan alle gemeentebe sturen in de provincie Noord-Brabant kennis te geven van de oprichting van de commissie en te verzoeken het affiche van de vereniging in openbare gebouwen op te hangen.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 3