Waalwijkse en Langsiraaise Courant ALLERHEILIGEN ALLERZIELEN UIT EIGEN LAND Ministers antwoorden Gemeenteraad Sprang-Capeüe. De ieuqd en de machinebouw Stichting onderwijstentoonstellingen voor de vierde maal in Waalwijk Het moge U niet verwonderen dat in de steeds nieuwe kring loop van het Liturgisch jaar Al lerheiligen en Allerzielen zo vlak op elkaar volgen, dat zij bijkans in elkander blijken over te gaan. Het moge U niet verwonderen dat, nauw het blijde gezang van Allerheiligen verstomd, nauw de schittering van goud geborgen, de droefenis weerklinkt van het „Requiem" en daar het treurige zwart is van het rouwgewaad. Gij zoudt daarin wellicht een al te schrille tegenstelling zien, •en al te fel contrast. En toch is er dat niet,toch be driegt U dan 't louter uiterlijke. In ons geloof kennen we de gemeenschap der heiligen, dat is de verbondenheid van de zege pralende kerk dat zijn de za ligen die in Gods liefde voor eeu wig vertoeven met de strijden de kerk zij die hier op aarde bezig zijn met Gods genade het eeuwige bij Hem zijn te verdie nen en ook met de lijdende kerk dat wil zeggen zij, wier zielen nog niet gerijpt zijn tot vruchten voor de eeuwigheid en die in het vagevuur tot pure rein heid worden gelouterd. Is het wonder dat de Kerk ons, haar strijdende leden, nu in deze dagen, de verbondenheid wil la ten voelen met onze broeders en zusters in Christus, die reeds ze gepralen of nog lijden. Dat zij ons wil wijzen op ons voorrecht, te beschikken over voorsprekers bij de troon van God; dat zij ons wil wijzen op onze plicht, de lij dende zielen in het vagevuur te helpen door ons gebed, ons offer en ons goed werk En daarom bidden wij met Fe lix Rutten tot de Heiligen „Reikt ons uw handen toe en steunt „De zwakheid van wie klaagt en kreunt, „En staalt de sterkte van wie trouw „Omhoge streeft, en troost den rouw „Van al wie treurt in aards verdriet. „Weest, heiige rijen van omhoog, „De vaste brug en kleurenboog, „Die met Uw beden, welgezind, ,De wereld aan de hemel bindt...' En daarom bidden wij voor de zielen in het vagevuur ,0 Vader der barmhertigheyt, „Wilt haer dog aensien in genaede: „Vergeet dog Uw verbolgenheyt. „Al hebben zy door quaede daden „De straf verdient en swaere pyn „lek bid U Vader, laet dog leven „Om Jesu wilt genaedig zyn „En haer de soete ruste geven." Tot ons, mensen, spreekt de rouwdag om alle afgestorvenen wellicht meer dan de gloriedag om alle heiligen omdat wij die dag denken aan alle heel dierba ren, die de dood van ons weg nam Daar is de herfst met zijn droefgeestigheid, daar is de gang naar het kerkhof, de witte chry santen op de graven en we weten ons met nog zo veel goede en lie ve herinneringen gebonden aan de dierbare doden. De heiligen in de hemel lijken ons zo Ver en zo hoog, zij hebben zo weinig meer van de aarde, van het lijden en de strijd. En eerder dan te denken dat onze dierba ren wellicht ook reeds in 't koor der zaligen meejubelen, denkei wij aan het moment dat zij ons werden ontnomen, huiveren wij om de genoegdoening die Gods eindeloze rechtvaardigheid nog voor hun zwakheid eiste. Maar toch, wanneer we het schone verband zien van de ge meenschap der heiligen, de nau we verbondenheid van Allerhei ligen met Allerzielen, dan zal doorheen de droefheid om hun sterven, dan zal doorheen de hui ver voor het eigen sterven eens, de troost blinken van het weten, dat wij onze afgestorvenen nabij kunnen zijn in het gebed, dat wij hen kunnen helpen met ons ge bed en ons offer, het weten ook, dat Gods Barmhartigheid zonder maat is voor hen die goed wilden en dat ook zij eens worden opge- i nomen in de schare van alle hei ligen. Dood en leven we kunnen deze twee niet scheiden; omdat wij weten dat van het aardse le ven de dood het einde is, het on herroepelijk einde, maar ook weten wij, dat de dood slechts het moment is tussen dit leven en het eeuwige leven en bidden wij God dat Hij in Zijn mateloze goedheid onze dierbaren en ons de eeuwigheid doet leven in zijn onuitsprekelijk zoete nabijheid. En dan, dan is sterven gewin. JONGEN DOOR STROOM GEDOOD VRIJDAG 30 OCTOBER 1953. Uitgever Waahvljkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x p^r week DE ECHO \RI HEI ZDDQJ 76e JAARGANG No- 86 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties spéciaal tarief. bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621. OPGI RICHT 1878. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL, TEL. 2002. TELEGR.-ADRES „ECHO" Kruis, daar Christi bloed aan was, „de mens is licht en broos- als; glas; ,,hij valt, hij breekt; gij staat en houdt „omhoog, die op uw stanr betrouwt Guido Gezelle. Dinsdag is de regering begonnen met de 19 Kamerleden die bij de Algemene Beschouwingen in eerste instantie het woord hadden gevoerd, te beantwoorden. Die dag kwamen de minister-president, dr W. Drees, de minister van financiën, de heer Van de Kieft, en de staatssecre taris van financiën, dr Van den Berge aan het woord. Woensdag hebben an dere ministers gesproken en gisteren zijn de duplieken begonnen. Bij de bespreking van de internationale toestand merkte de minister-president op, dat de taak van Nederland beperkt is, hoewel de internationale situatie ook voor ons land beslissend is. Wij moeten ons «venwel niet te zeer opblazen over besprekingen op het hoogste niveau, want dat zou toch weinig gewicht in de schaal leggen, aldus dr Drees. Dat kan natuurlijk wel een beetje kwetsend zijn voor ons nationaal gevoel voor eigen waarde, maar het is nu eenmaal niet an ders. Na de oorlog is duidelijk genoeg gebleken, dat de politiek gemaakt wordt door de grote mogendheden, met name door de elkaar tegenstrevende machten Rusland en Amerika, met Engeland en Frankrijk. Zolang ons land niet is geïn tegreerd in een groter geheel, moeten we ons tevreden stellen met een tweede viool of een nog bescheidener partij te spelen. Het beste wat we kunnen doen is ons in die positie zo goed mogelijk te weren, onze bondgenoten voor onze denkbeel den te winnen en er naar te streven op den duur in een groter geheel op te tre den, waarmee dan natuurlijk een Ver enigd Europa is bedoeld. Dit is de enige manier om ook binnen het Westerse blok een behoorlijk machtsevenwicht te scheppen, tegenover de Sovjet-Unie een evenwaardig Westeuropa te verkrijgen en de Westeuropese politiek zo te co- ordineren dat ook de kleinere landen aan hun trek komen. Nog eens wees de minister-president erop, dat de Nederlandse regering bereid is mee te werken aan de vorming van een Europese gemeenschap als tussen de betrokken landen een ekonomische sa menwerking of een gemeenschappelijke markt tot stand komt. Zij blijft ondertus sen van mening dat een gekozen Euro pees parlement op dit ogenblik nog niet opportuun is, wat evenwel zou veran deren als de tegenstellingen worden op geheven en er werkelijk een federatie tot stand komt. Wat een tamelijk redelijk standpunt lijkt, al zullen er misschien zijn die algemene verkiezingen aan een federatie vooraf willen laten gaan. Over de defensie zei minister Drees, dat het nog niet vast staat wat er gaat gebeuren na de eerste periode van vier jaar dat er per jaar anderhalf milliard voor de verdediging wordt uitgegeven. Dit maakt nog een punt van overweging uit bij de regering en niet alleen bij de regering waarschijnlijk maar hij gaf hoop dat het uitgavenplafond zou kunnen teruglopen. Ook over de positie van het kabinet sprak dr Drees. 'Hij zei dat bij de be staande verhoudingen niet over een so cialistische politiek kan worden gespro ken. Daarvoor is het kabinet van een te brede basis, waarin hij grote voordelen zag. Met nadruk wees hij de suggestie van de hand, dat de samenwerking bin nen de regering te wensen zou overlaten. Deze groeit steeds en heeft resultaten afgeworpen die er zijn mogen. Als gunstig resultaat van de hoge be lastingen sinds de oorlog noemde de mi nister-president het feit dat deze ons land behoed hebben voor inflatie. Ook 'hij is ervan overtuigd dat de staatsuitgaven hoog zijn, maar hij zag geen lijn in de aansporingen tot grotere bezuinigingen enerzijds en de verwijten van te grote schrielheid anderzijds. Wat betreft de huurverhoging was mi nister Drees van mening dat de regering de huren moet kunnen beheersen zolang er woningnood is. Dat het huidige loonsysteem socialis tisch zou zijn, ontkende hij. Hij vond dat de schaduwzijden ervan te scherp be licht zijn en de voordelen te weinig. 'Het buitenland is jaloers op ons over de wij ze waarop de loonronden tot stand zijn gekomen, in volle pais en vree. Overi gens bestudeert de regering een advies van de Sociaal-Economische Raad over het loonsysteem, terwijl de ministers van Economische Zaken, van Financiën en van Bedrijfsorganisatie een rapport over deze kwestie voorbereiden. Bovendien houdt de Stichting van de Arbeid er zich mee bezig. Dr. Drees meende dat het een juiste behandeling van dit vraagstuk ten goede zou komen, als de heer Romme met zijn motie het resultaat van het overleg zou kunnen afwachten. Minister Van de Kieft behandelde en kele financiële kwesties. Hij betoogde dat het evenwicht in de betalingsbalans en in de financiële situatie is herwonnen dank zij de naoorlogse maatregelen, met name die van minister Lieftinck. De kri tiek op de personeelsbezetting van de departementen vond hij niet juist en hij ging zelfs zo ver, dat hij verklaarde voor elke vrouw en elke man die zijn aange nomen, de verantwoording te nemen. Over de belastingverlaging zei de mi nister dat de regering een keus had moe ten maken uit de 33 voorstellen uit het Voorlopig Verslag, die samen 2 milliard vierhonderd millioen gulden zouden heb ben gekost. Zij is bij haar keuze tot de grens van het mogelijke gegaan. Met na menen afschaffing of vermindering van de vereveningsheffing kon niet in over weging worden genomen. De regering verwacht van de belastingverlagingsvoor- stellen een stimulerende invloed op het bedrijfsleven. De staatssecretaris sprak over de be lastingverlaging vooral in verband met het bedrijfsleven. Hij zei dat er vooral rekening is gehouden met 2 factoren, n.l. de werkgelegenheid en de industrialisatie. Over het middenstandsprobleem be toogde hij, dat er een aantal belasting maatregelen zijn aan te wijzen die een reële verbetering betekenen. Verder zijn voor deze groep geen verdere verant woorde maatregelen te treffen, zodat de regering niet met verdere tegemoetko mingen kon komen. 'Wel zal bij overlij den of liquidatie een bedrag van 5000 gulden vrijgesteld worden van inkomsten belasting, terwijl bij investeringen boven de 3000 gulden de investeringsaftrek over het volle bedrag zal worden berekend. Dit zijn enkele van de voornaamste punten uit het antwoord van de regering aan de Tweede Kamer. We zullen nog wel gelegenheid hebben om te zien in hoeverre de Kamer zich hierdoor tevre den heeft laten stellen. TELEVISIE IN HANDEN VAN DE OMROEPVERENIGINGEN. Er is een zeer belangrijke wijziging ge komen in de televisieplannen van minis ter Cals. Zijn aanvankelijk plan was een „algemeen" programma, naast dat waar voor de omroepverenigingen rechtstreeks verantwoordelijk zouden zijn, te laten verzorgen door een van de omroepen on afhankelijke centrale stichting, met een eigen programmastaf. Het nieuwe voor stel wil de gehele programmering in han den geven van de omroepverenigingen. Hiermede is minister Cals belangrijk te gemoet gekomen aan de wensen van de omroepverenigingen. Het algemeen programma zal worden bepaald door een commissie, samen te stellen door en werkend onder de ver antwoordelijkheid van de omroepvereni gingen. De minister zal het percentage van de totale zendtijd voor 'het algemeen programma vaststellen. Het aantal zend uren zal per 1 Januari op zes worden ge bracht. Langzamerhand zal de zendtijd tot 24 uur per week worden opgevoerd. Het plan voorziet ook in zendtijd aan kerkelijke genootschappen. DE ZIEKENFONDSPREMIES WAARSCHIJNLIJK OMHOOG. In een te Delft gehouden vergadering heeft de heer C. J. van Lienden, voor zitter van de Centrale Bond van onder ling beheerde ziekenfondsen, meegedeeld, dat het waarschijnlijk is, dat in 1954 de premies voor vrijwillig en verplichte ver zekerden zullen moeten worden ver hoogd. Behalve de kosten van nieuwe genees middelen, zoals de antibiotica, stegen ook die voor ziekenhuisverpleging aanzien lijk. Laatstgenoemde kosten maken thans ongeveer een derde deel uit van de to tale uitgaven van de ziekenfondsen. De oorzaak is, dat de ziekenhuizen de laatste jaren worden uitgerust met zeer dure ap paraten, waarover ook de fondspatiënten de beschikking kunnen krijgen. Ook de lonen van het verplegend personeel zijn gestegen. Met de loonronde van 1 Janu ari a.s. zullen zoals bekend, de verpleeg- prijzen nogmaals stijgen, hetgeen weer een zwaardere last voor de ziekenfondsen zal betekenen. Ondertussen, aldus spr., vraagt men zich wel eens af of het beheer in de zie kenhuizen wel altijd economisch verant woord geschiedt. Is het niet mogelijk ef ficiënter te werken, waardoor de ver- pleegprijzen kunnen worden gedrukt, zon der dat de patiënten er nadeel van on dervinden? Een andere reden voor de hoge lasten, die op de ziekenfondsen zijn gelegd is volgens spr. het feit, dat door de huis artsen vaak meer geneesmiddelen worden verstrekt dan nodig is. Wanneer men aanneemt dat gemiddeld op elk van de 37.500.000 recepten, welke jaarlijks aan de 7.500.000 verzekerden worden afgege ven, slechts vijf cent teveel wordt ver strekt, dan betekent dit '1.775.000 per op 1 Januari 1953 1.309.597 zielen. Bij de laatste volkstelling was het 1.178.700 zielen. De moeder van de dertienjarige Jan D. van H. uit de Gijsbrecht van Amstel- straat te Hilversum deed een gruwelijke ontdekking, toen zij haar zoon 's och tends levenloos in zijn bed vond. Een onmiddellijk ontboden arts stelde vast, dat de jongen door electrische stroom was gedood. De avond tevoren had hij in bed zijn huiswerk gemaakt. Hierbij had hij een metalen leeslamp gebruikt. Vermoedelijk heeft deze lamp onder stroom gestaan. De vader van de jongen bevindt zich in Indonesië. VOETBALPRIJSVRAAG LEVERT FORTUIN OP. In Genua zag een grijze Italiaanse oor logsinvalide uit de eerste wereldoorlog, met een pensioentje van ongeveer 80 gulden per maand, Zondag een droom werkelijkheid worden. Hij won in de Ita liaanse voetbalprijsvraag van deze week 104 millioen lire (ruim 60.000 gulden). Ook in West-Duitsland is iemand dank zij de voetbalprijsvraag, met een slag rijk geworden. De gelukkige, die het verstan dig oordeelt zijn naam niet bekend te ma ken, won 636.575 Duitse marken, het hoogste bedrag, dat tot nu toe in West- Duitsland aan één winnaar is uitgereikt. ROOFOVERVAL. Dinsdagavond tegen zes uur heeft ®en onbekende een overval gepleegd op de 56-jarige schoenmaker A. Soeterbal, die een zaak heeft in de Resedastraat te Rot terdam. De schoenmaker, die vermoedelijk met een schoenmakershamer op het hoofd werd geslagen, werd in zeer ernstige toe stand naar het Zuiderziekenhuis ver voerd. Van de dader ontbreekt tot nu toe ieder spoor. I Het slachtoffer werd even na de over val gevonden door twee buren, die hem hadden horen kreunen. De onverlaat schijnt ook kans te hebben gezien ver moedelijk een portefeuille van het slacht offer te roven, inhoudende ongeveer dui zend gulden. Voorstel naar aanleiding van hel verzoek van de voetbalvereniging Wit-Zwart tot wijziging van art. 57a der Algemene Politieverorde ning van Sprang-Capelle inzake voetbalwedstrijden op Zondag. Uit het uitvoerig prae-advies dat B. en W. van Sprang-Capelle ter zake aan de raad hebben uitge bracht, laten wij hier nog volgen wat Ds. Fokkema bij de behande ling van het ontwerp van de nieu we Zondagswet in de Tweede Ka mer der Staten-Generaal naar vo ren bracht. Deze sprak daar als volgt „Met het vierde gebod staat het i echter anders. Dit gebod werd zeer speciaal aan Israël gegeven. En welk motief geeft dan de Heilige Schrifi aan voor de viering van de zevende dag Uitdrukkelijk werd in Deuteronomium 5 15 geboden, dat Israël deze dag «al vieren als Sabbath der verlossing. Op die dag zouden zij gedenken, dat zij dienst knechten geweest waren en dat Gods sterke aria hen had verlost. Aan deze Sabbathviering komt 'n eind door het verzoeningswerk van de Christus. In hem toch vervalt de ganse dienst der schaduwen. Rust is geen doel meer, doch middel. Doel is dan de heiliging van de eer ste dag der week, waarop Christus opstond uit de dood. Wie daarom Israels Sabbathge- bod op het heden wil toepassen, handelt in strijd met Gods bedoe len. Wie zou bijvoorbeeld de con sequentie aandurven, iemand te stenigen, die op Zondag hout sprokkelt Ik vermoed dat zelfs hij dit niet zou durven, die de Over- heidsroeping meent te moeten toet sen aan de wet der Tien Geboden. Men mag de Nieuw-Testamentische Sabbath niet noemen de voortzet ting van de Israëlitische rustdag. Wie dat doet, verkleint ten enen male de betekenis van Christus zoendood. En dat de heiliging van de eerste dag der week, de dag der opstan ding van Jezus Christus uit de do den, nu doel is, daarvoor mag ik mij beroepen op de Heidelbergse Catechismus, een van de belijdenis geschriften der Kerk, die ons in Zondag 38 oproept tot een naarstig komen tot de Gemeente Gods en Gods woord te horen, de Sacra menten te gebruiken, God de Here openljjk aan te roepen en aan de armen Christelijke handreiking te doen ten andere zo wordt hier vervolgd dat ik al de dagen mijns levens van mijne boze wer ken ruste, de Here door Zijn Geest in mij late werken en alzo de eeu wige Sabbath in dit leven aanvan- ge. Ik kom nu tot de kern der zaak welke ons bezighoudt, n.l. de vraag: moet nu deze eis van overheidswe ge worden voorgeschreven Dit zal, dunkt ons, niemand be weren. Immers, geen overheid kan mij dwingen een godsdienstoefe ning te bezoeken en nog minder het Sacrament te gebruiken en nog veel minder mij in kinderlijke een voud Gode te wijden. Een zodanige heiliging kan niet worden afge perst met overheidsdwang. In dit opzicht is het toch wel merkwaardig, dat de kwestie van de Sabbath, zoals deze nu vaak ge steld wordt, voor de Reformatoren niet bestond. Ze is èerst later op gekomen, toen het leven des ge- loofs ging verdorren en men in al lerlei wettische aangelegenheden terecht kwam. Ik verwees in dit opzicht reeds naar de Heideibergse Catechismus, die, sprekende over hei vierde gebod, zelfs niet rept van de rust van de dagelijkse ar beid. Zo is ook in het Avondmaals- formulier onder de zonden, die ge noemd worden als oorzaak, waar door men zich van het Avondmaal ,des Heren heeft te onthouden, niet genoemd het niet rusten op de Sab bath. In die dagen was men er van doordrongen, dat de wettische op vatting van het Sabbathsgebod lei den moest tot een dood en dodend farizeïsme, hetwelk op zijn beurt weer voert lot een geveinsde gods dienst." gMaa^M^HBMaHaaBBHBHiaBC-asa~aBasaBB91 i 'i n n wIBSB=a 1 1 jaar. ELECTRICITEITSVERBRUIK GESTEGEN. Blijkens gegevens die thans tot 1953 aanwezig zijn, is het verbruik van elec trische stroom in Nederland bijna twee- en~€en~half maal zo groot als in '1938. Voor de komende tien jaar verwacht men opnieuw een verdubbeling van het verbruik over 1952. In dit jaar werd uit de openbare stroomnetten 632 Kwh per hoofd van de bevolking verbruikt tegen 596 Kwh in 1951i en 545 Kwh in 1950. Hierbij is verbruik uit; particuliere centra les niet begrepen. De zogenaamde „piekbeperkingen konden worden opgeheven, omdat het aantal centrales en hun productie werd opgevoerd. 1.309.597 BRAB/VNDERS. De bevolking rvan onze provincie was Voor de vierde maal kwam de Stichting' „Onderwijstentoonstel lingen" met een van haar expo sities naar Waalwijk, waar zij onderdak vond in een van de lo kalen van de Nijverheidsschool. Voor de vierde maal zal de jeugd van Waalwijk en omgeving in staat gesteld worden van zeer nabij en op zeer instructieve wij ze kennis te maken met een be langrijke vorm van arbeid. In tegenwoordigheid van de Edel- achtb. heer burgemeester A. Snels van Drunen, van de heer Polman, directeur van de stichting, de heer C. van Steenderen, directeur van de Nijverheidsschool, van enkele heren van het bestuur dezer school en van een aantal leerkrachten van het nijverheids- en lager onderwijs, (de voorzitter van '1 bestuur, de heer Jan Tielen, was op 't laatste moment verhinderd), heeft de ge meentesecretaris van Waalwijk, de heer N. Vlaar, bij verhindering van de burgemeester, Dinsdagmiddag deze tentoonstelling geopend. Hij verklaarde dat het gemeentebestuur het zeer op prijs stekle de stichting Onderwijstentoonstellingen, die al meerdere malen in Waalwijk was geweest, te verwelkomen, omdat 1 gemeentebestuur het doel en het streven van de stichting zeer op prijs stelde. Eerder waren hier al tentoonstellingen geweest van de tapijtindustrie, de pannenfahricage en de schoenindustrie, artike.en waaraan men zo gemakkelijk vooibij ging. Hier maakte men kennis met een vorm van onderwijsvernieu wing, die het gemeentebestuur zeer zeker' wilde bevorderen en daarom gaf men met enthousiasme en in teresse steeds gaarne gehoor aan het verzoek van de stichting. Hij wenste tenslotte dat de ten toonstelling door veel onderwijzers en kinderen met groot genoegen en interesse zou worden bezichtigd. De heer Polman, directeur van de Stichting, die het enigszins jam mer vond het gezelschap met mijne heren te moéten aanspreken, ter wijl voor dames deze tentoonstel ling toch ook zeer interessant was, daar de meisjes en de vrouwen op deze manier wisten wat de mannen deden in hun dagtaak en daar de meisjes hierdoor meer begrip zou den krijgen voor en meer af zouden weten van de instrumenten waar mee zij later zouden werken, wees op het doel van de stichting, dat was meer belangstelling kweken niet alleen voor het product, maar ook voor de arbeider en de arbeid. De stichting bezat nu 17 tentoon stellingen en in de vier jaren van haar bestaan had zij reeds 300 plaatsen bezocht; hoe langer hoe meer ging het onderwijs deze ten toonstellingen gebruiken als aan schouwelijke leermiddelen. De kin deren kregen respect voor de ar beid en ervoeren hoe belangrijk de fabrieksarbeider was. Later zouden bij meer aandacht krijgen voor hun werk, meer belangstelling.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 1