Waalwijkse en LangsCourant Dokter M. H. C. Kolster Gemeenteraad Waalwijk BINNENLAND Uit Loonopzand's verleden. De Loonse gilden in vroeger dagen. Herenhoeden UIT HET /•- Een ^actief en bekwaam arts, die in Waalwijk, dat hij nu heeft verlaten, heel veel vrienden en dankbare patiënten heeft. Grote keuze, lage prijzen. J. Hoendervangers Grotestraat 155 VRIJDAG 30 OCTOBER 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO VM HET ZEIDEN 76e JAARGANG No. 86 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m,m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" "J Wanneer onze redactie haar kolommen open stelt voor onderstaan de oproep, waarin een uit alle geledingen der Waalwijkse burgerij gevormd comité zich tot die burgerij richt naar aanleiding van het feit dat Dokter M. H. C. Kolster onze gemeente metterwoon heeft verlaten, nadat hij reeds eerder zijn praktijk had overgedragen aan Dokter Mannaerts, dan doet zij dit, omdat zij weet hoeveel vrien den, hoeveel dankbare patiënten dokter Kolster in Waalwijk heeft achtergelaten, omdat zij overtuigd is van het vele, vaak stille, goeds dat de scheidende arts voor tallozen in de gemeente heeft gedaan; omdat zij ook overtuigd is van de belangrijke plaats die dokter Kolster in het Waalwijkse gemeenschapsleven heeft ingenomen -en van de grote verdiensten die hij zich in zijn vele functies heeft ver worven. t WAALWIJKSE VRIENDEN EN PATIËNTEN ZULLEN HEM GESCHENK AANBIEDEN. Dokter M. H. C. Kolster is op 15 Mei 1901 in den Helder geboren. Daar volg de hij het Lager Onderwijs en gedeelte lijk de H.B.S. Zijn eindexamen deed hij aan de Helmondse HBS onder Dr Knip penberg. Na zijn middelbare opleiding vertrok hij naar Amsterdam om zich daar aan de Gemeente-universiteit toe te leggen op de studie der medische wetenschap; op 4 Februari 1931 slaagde hij voor zijn artsexamen en reeds in April van het zelfde jaar vestigde hij zich in Waalwijk, waar hij in October d.a.v. de praktijk van Dr Sweens overnam. Meteen nam de nieuwe dokter een be langrijke plaats in in Waalwijk; in Ja nuari werd hij gemeentearts, welke func tie hij bleef bekleden tot hij zijn prak tijk hier beëindigde. Hij was voorts medisch adviseur van de Levensverzekering-mij. Noord-Bra- band; in de afdeling Waalwijk van het Nederlandse Rode Kruis bekleedde hij verschillende functies. In 1933 werd hij bestuurslid van de afdeling, later werd hij commandant van de transportcolonne, welke functie hij tot 1945 bekleedde, in dat jaar werd hij voorzitter, in welke functie hij tenslotte werd opgevolgd door de heer C. Witlox. Voorts is hij in de na-oorlogse jaren als keurend geneesheer verbonden ge weest aan het Arbeidsbureau, behartigde hij met Dr Vercauteren uit Kaatsheuvel de belangen van het bureau voor sport keuring, veel cursussen gaf hij aan de leden van de Luchtbeschermingsdienst, en jarenla'ng verzorgde hij de fabriekscursus- sen van de Raad van Arbeid. Tijdens de oorlog heeft Dokter Kolster ook van zich doen spreken als districts vertegenwoordiger van „Medisch Con tact", als werkend lid van de K.P. „An- dré", als lid van de O.D., als initiatief nemer van de in beperkte kring slechts bekende praatavonden, terwijl hij ook belast was met het gewonden transport van den Bosch naar Waalwijk en verder. Hij toonde zich steeds een vurig Neder lander. Als lid van het Groepscomité van de Andreas Zijlmansgroep der R.K. Ver kenners heeft hij zich ook voor de jeugd beweging grote verdiensten verworven. Het plaatselijk bestuur der R.K. H.B.S. M.M.S. (thans Dr Moller-College) heeft jaren geprofiteerd van de gedegen adviezen op verschillend terrein van zijn mede-lid dr. Kolster, zodat ook zijn heen gaan uit deze functie een groot verlies betekent. In October van het jaar 1951 is dok ter Kolster zich gaan specialiseren in de wetenschap der anaesthesie en toen hij in verband met deze specialisatie assistent werd in het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch droeg hij per 1 Januari 1952 zijn praktijk over aan Dokter Man naerts. Na een jaar assistent te zijn ge weest in den Bosch bekleedt hij nu deze functie in het Sint Antoniusziekenhuis te Utrecht, terwijl zijn gezin zich in Vught gevestigd heeft, want wanneer dit jaar achter de rug is zal Dokter Kolster ver bonden worden aan de ziekenhuizen St. Carolus Borromeus en St. Johannes de Deo in den Bosch. Ongetwijfeld hebben velen het betreurd dat deze bekwame, ijverige, punctuele arts, wie nooit iets te veel was en die zich op alle mogelijke gebied zo verdien stelijk maakte, onze gemeente heeft ver laten, om zich in dit medische werk van zijn keuze, aan andere patiënten en an deren die zijn hulp behoeven te wijden. En ongetwijfeld zullen er ook zeer ve len zijn, die onderstaande gelegenheid zullen aangrijpen om in deze vorm de heer en mevrouw Kolster hun waardering en hun erkentelijkheid te betonen. 'Het moge Dokter Kolster, Mevrouw en gezin, heel goed gaan in de toekomst; en er zal niet één van zijn patiënten zijn, wie deze wens niet uit het hart is gegre pen. Ondergetekenden richten zich op deze wijze, waarvoor zij de Redactie van dit blad gaarne dank zeggen, tot de oud-patiënten en vrienden van Dr. M. H. C. Kolster, die sedert korte tijd onze gemeente heeft verlaten. Zij nemen de vrijheid zich als Comité voor te dragen met het doel de nodige medewerking te verkrijgen dat uit brede kring dé scheidende arts bij zijn vertrek een passend geschenk kan worden aangeboden. Dit moet voor Dr. Kolster niet slechts zijn een aandenken aan een drukke praktijk, die hij ruim 20 jaar in onze gemeente uitoefende, maar meer nog een blij vend bewijs van dank, genegenheid en hoogachting van zijn oud-patiënten en vrienden. Overtuigd dat ons voorstel algemene instemming zal hebben moet de volgende stap zijn hieraan vorm te geven, allereerst door het bijeen bren gen van een geldbedrag. Deze actie zal niet geschieden door het rond zenden van een circulaire of door persoonlijk bezoek, doch uitsluitend door deze oproep. Mogen alle oud-patiënten en vrienden van Dr. Kolster hierop reageren door hun bijdrage, groot of klein, te doen toekomen aan een der ondergetekenden of door storting op een voor dit doel geopende rekening bij de Amsterdamsche Bank, alhier, of door overschrijving op giro No. 545941 van deze Bank en zulks in alle gevallen met vermelding van naam eri adres en „bijdrage geschenk Dr. Kolster". Het Comité zou het zeer op prijs stellen dat de giften vóór! 15 November inkomen, waarna zonder uitstel beraad kan plaatsvinden aangaande de juiste bestemming. In dit verband kan nog worden medegedeeld dat de heer en mevrouw Kolster voornemens zijn afscheid te nemen van oud-patiënten en vrienden bij welke gelegenheid het geschenk zal worden aangeboden, zodat allen die hebben bijgedragen hierbij kunnen tegenwoordig zijn. Het Comité stelt zich voor bij deze gelegenheid tevens te overhandigen een op fraaie wijze ver zorgd gedenkboekje, waarin, alfabetisch gerangschikt, de namen en adres sen (niet de bedragen) zijn vermeld van al degenen, die het mogelijk heb ben gemaakt door hun financiële gift, dat aan Dr. Kolster een' blijvende herinnering aan zijn Waalwijkse tijd kan worden aangeboden. Te zijner tijd zal in dit blad nadere mededeling worden gedaan. De daad is thans aan de vele oud-patiënten en vrienden van Dr. Kolster tot wie wij hebben gemeend deze oproep te mogen richten. Het Comité A. Bonis-Groeneveld, Grotestraat 44 P. van Brunschot, Baardwijksestraat 51 C. P. Didden, Antoniusstraat 91 G. Fijan, Grotestraat 288 H. v. Mil-v. Sprang, Grotestraat 234 D. J. v. Oss-v. Buren, Stationsstraat 69 J. Timmermans, Grotestraat 268 G. Verwiel, Grotestraat 308 W Vos, Kerkstraat 117 Mej. M. v. d. Water, Grotestraat 350 Prae-advies. FLATWONINGEN. In de vergadering van 1 April j.l. is voor de bouw van 18 flatwo ningen aan de Zuidzijde van het verlengde van de Burgemeester Moonenlaan, thans genaamd het Hertog Jan-park, een bedrag van 246.600.- beschikbaar gesteld. In 't desbetreffende prae-advies van 27 Maart 1953 nr. 675, hebben B. en W. medegedeeld dat bij een raming van de huur dezer woningen op 52.50 en 57.50 respectievelijk voor de bovenwoningen en voor de benedenwoningen een sluitende ex ploitatie zou kunnen worden ver kregen. Nadat de plannen de verschillen de overheidsinstanties waren ge passeerd en hun goedkeuring was verkregen, heeft op 29 October j.l. een openbare aanbesteding van de te bouwen flats plaats gehad. De laagste inschrijving bedroeg 274.900.welk bedrag ruim 40.000 uitgaat boven de aanvan kelijk opgestelde begroting. Bovendien zou volgens de oor spronkelijke opzet het ontwerpen van de woningen en directie over de bouw in eigen beheer worden uitgevoerd. Wegens overbelasting van de betreffende gemeentedienst zagen B en W. zich evenwel ge noodzaakt hiervoor een particulier architect in te schakelen, waarmee eveneens beduidend meer kosten gemoeid zijn. Uit een terzake opgestelde becij fering blijkt, dat de totale inhoud van de 18 flatwoningen 704,50 m3 bedraagt, zodat bij deze aanneem- som de bouwkosten 39.25 per m3 bedragen. De huidige bouwkos ten in aanmerking nemende, komt deze prijs alleszins redelijk voor. Daar het aanbrengen van be zuinigingen op de bouw tot 'n der gelijk bedrag is uitgesloten en zich bovendien niet verdraagt met de aard van de woningen, zal - wil een sluitende exploitatie mogelijk zijn een hogere huurprijs moe ten worden gevraagd. Uit de bij de raadsstukken ter inzage gelegde ge wijzigde exploitatie-opzet blijkt,dat als gevolg van de verhoging der bouwkosten de huren nader be paald dienen te worden op 62.50 en 57.50 per woning per maand, onderscheidenlijk voor de bene denwoningen en voor de bovenwo ningen. Filiaalhoudster M. VAN DEN BRAND-HENS. Voorts hebben B. en W. nog 'n on derzoek doen instellen naar de mo gelijkheid van toepassing van blok- verwarming in het gehele ter plaat se te bouwen flatpark, dat zoals bekend is in totaal 135 flat woningen zal gaan omvatten. De resultaten van dit onderzoek heb ben hen tot de overtuiging gebracht dat, de omvang van het complex, de aard van de woningen en de stand, waar deze gebouwd worden in aanmerking nemenre, het zeer zeker verantwoord is deze voor ziening te treffen. Dit complex van woningen vraagt een dergelijke voorziening en zal daardoor in be tekenende mate aan aantrekkelijk heid en comfort winnen. Het door ons aan de N.V. Brons- werk te Amersfoort gevraagde des kundig advies over het aanbrengen van een blokverwarming ligt bij de raadsstukken ter inzage. Zoals uit de eveneens ter inzage liggende begroting van kosten blijkt, zal deze voorziening 'n huur verhoging medebrengen van 7.50 per maand. Deze verhoging betreft dus de vaste lasten, voortvloeiende uit het aanbrengen van de blok verwarming bestaande uit de bouw van het ketelhuis, de kosten en aanschaffing en monteren van de installatie in het ketelhuis, de kos ten van aanschaffing en monteren van de leidingen en radiatoren in de woningen. Voor de tot stand brenging van een en ander is een crediet nodig van totaal 67.485, waarvan 30.547 komt ten laste van de 18 flatwoningen. Het aanbrengen van deze blok verwarming brengt mede, dat de bediening en de exploitatie van de centrale verwarming eveneens cen traal dienen te worden ge regeld. De jaarlijkse kosten hier van dienen als bijzondere vergoe ding voor levering en diensten bo ven de huurprijs aan de bewoners in rekening te worden gebracht. Uit een ter zake opgestelde kosten raming, welke mede ter inzage is gelegd, blijkt, dat deze vergoeding voorshands gesteld kan worden op 25.per moning per maand. De huur van 'de woningen dient per maand dus bepaald te worden op a. benedenwoningen 62.50 7.50 70.—. b. bovenwoningen 57.50 7.50 65.terwijl de ver goeding voor het stoken en de ver zorging van de centrale verwar ming 25.per woning p. maand moet bedragen. In vergelijking met de bedragen die elders voor flatwoningen met centrale blokverwarming worden gevraagd, is deze vergoeding zeer zeker niet hoog te noemen. Op grond van het vorenstaande stellen wij U voor 1.het crediet voor de bouw van 18 flatwoninen (middenstandswo ningen) nader te bepalen op 295.000.—; 2. voor het aanbrengen van een blokverwarming voor de woningen in het flatpark een crediet beschik baar te stellen van 67.485.af gerond 67.500. Praé-advies No. 796. Rék. Courant Ned. Handel Mij. N.V. voor 1954. De rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Ned. Handel-Maatschappij is laatstelijk krachtens besluit van 30 October 1952 aangegaan voor het tijd vak 1 Januari t.m. 31 December 1953. Voor de voor het jaar 1954 aan te gane overeenkomst hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met de bank, die heeft bericht, dat zij voor het jaar 1954 bereid is een overeenkomst aan te gaan onder dezelfde voorwaarden als voor 1953. B. en W. hebben een berekening doen opmaken van het vermoedelijk voor 1954 benodigde maximum-crediet voor gewone uitgaven. Deze is gebaseerd op de behoefte aan kasgeld op het einde en bij het begin van het jaar, wanneer deze behoefte voor ge wone uitgaven het grootst is. De berekening volgt hier rente van geldleningen 28.500. aflossing van geldleningen 70.000. annuïteiten van geldleningen 7.000. pensioensbijdragen 60.000. onderwij svergoedingen en subsidies v. h. onderwijs 38.000. I Samen 203.500. In de laatste maanden van het jaar worden evenwel ook diverse uitkeringen ont vangen, terwijl alsdan ook andere middelen in sterkere mate toevloeien, zoals hu ren en pachten. Te rekenen is op een bedrag van pl.m. 50.000. Blijft 153.500.— Een maximum-crediet van 150.000.- is voor 1954 naar de mening van B. en W. weer voldoende. Het maximum uit te zetten bedrag stellen B. en W. voor weer te bepalen op 1.000.000.evenals voor 1953. Resumerende stellen B. en W. de raad voor te besluiten om met de N.V. Ned. Handel-Maatschappij voor 1954 een re- kening-courant-overeenkomst aan te gaan waartoe B. en W. een ontwerp-besluit ter vaststelling aanbieden. REGERING WIL DE UITKERIN GEN VERHOGEN. De minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, heeft in de Twee de Kamer meer details gegeven van de door premier Drees aange kondigde verhoging van een aantal uitkeringen. Zij worden aangepast aan de loonsverhoging van 1 Jan. 1954. De bewindsman deed een be roep op het parlement om de des betreffende regeringsvoorstellen zó snel te behandelen, dat zij óók op 1 Jan. van kracht kunnen worden. Ouden van dagen. Ouden van dagen, die tot de eer ste en tweede gemeenteklasse be horen, krijgen 84 gulden per jaar meer als zij gehuwd zijn; 60 gulden meer als zij ongehuwd zijn. De ge trouwde ouden van dagen in de derde, vierde en vijfde gemeente klasse krijgen 90 gulden meer; de ongetrouwde 66 gulden. Zij allen zullen straks 200 gulden eigen in komsten mogen hebben zonder dat deze in mindering gebracht wor den op de uitkering. Op het ogen blik begint de aftrek reeds bij een eigen inkomen van meer dan 100 gulden. Kinderbijslag. Voor werknemers per dag. 1 Jan. Nu Voor 't eerste kind 48 46 ct. Tweede en derde kind 54 51 ct. Vierde en vijfde kind 75 67 ct. Zesde en elk volgend kind 85 67 ct. Voor werkgevers (kleine zelf standigen) per dag: 1 Jan. Nu Voor het derde kind 30 28 ct. Voor het vierde en elk volgend kind 43 34 ct. Sociale verzekeringswetten. De inkomensgrenzen van de ver plichte verzekeringen worden ver hoogd tot 5300 gulden. Nu is de grens voor bijna al deze verzeke ringen 5025 gulden. Zij wordt ho ger gelegd om te voorkomen, dat sommige werknemers door de loonsverhoging buiten de invalidi- teits-, ongevallen- en ziektewet zou den komen te vallen. De uitkerin gen zelf worden ook aangepast aan de vijf procents loonsverhoging. De maximum daglonen, waarmee bij de uitkeringen wordt rekening gehouden, worden verhoogd van 14 op 15 gulden. REGERING KON NIET ANDERS DAN VIJF PROCENT GEVEN. Vóór 1961 weer huurvervoging. Lonen en huren. Dat waren de twee onderwerpen, die Woensdag middag uitvoerig door drie minis ters in de Tweede Kamer werden besproken. Ir Witte, de bewinds man van Wederopbouw, zei, dat voordat rond het jaar 1960 de woningmarkt verzadigd is en de huren dus losgemaakt kunnen worden, er nog wel één, misschien twee huurverhogingen nodig zul len zijn om een plotselinge over gang te voorkomen. De ministers Zijlstra (Economische Zaken) en Suurhoff (Sociale Zaken) gaven een breed opgezette verdediging van 't regeringsbesluit om de lonen met 5 en niet met 6 procent te verho gen. Prof. Zijlstra gaf toe, dat er op het Centraal Bureau voor de Statistiek een fout is gemaakt. 40-JARIG BESTAAN HERWONNEN LEVENSKRACHT. De viering van het 40-jarig bestaan van Herwonnen Levens kracht had duizenden feestgangers naar Utrecht getrokken, waar Za terdag in de zalen van Tivoli een feest gehouden werd, dat zich door de geest van actieve naastenliefde en hartelijke dankbaarheid onder scheidde. De Aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, mgr. B. J. Alfrink, droeg in de ochtend in de St. Augustinus- kerk een pontificale hoogmis op. Tijdens de feestelijke bijeenkomst kon de vicaris-generaal, mgr. Huur- deman mededeling doen van de ver lening van het erekruis „Pro Eccle sia et Pontifice" aan de secretaris H. J. Vuister, die door ziekte ver hinderd was aanwezig te zijn. Onder enorme geestdrift van de bijeengekomen propagandisten en leden, kon de voorzitter van H. L., de heer W. J. Essers Jr. mededelen, dat dank zij de actie van de propa gandisten een bedrag van 72.338.41 als feestgeschenk was bijeenge bracht. Dit geld zal worden be stemd voor de strijd tegen 'n andere volksziekte, de rheumatiek. Wanneer na de aardappeloogst de ploeg door de akkers is getrokken, en zwaluwen en spreeuwen zich in druk ge snater verzamelen en hun reis naar war mere streken voorbereiden, is voor Loon de tijd aangebroken dat „de gilde viert". Zo was het blijkbaar voorheen, zo is het nu nog: En al mogen onze tegenwoordige gilden niet op een eerbiedwaardige ou derdom bogen, onze oudste gilde St. Ambrosius dateert toch nog van 1784. We mogen aannemen dat Venloon reeds kort na 1400 een gilde rijk was, n.l. de St. Barbaragilde. Omtrent een gilde van die naam vinden we in een sche penprotocol van 1513 aangetekend: „Claes Jan Gerritssoen ende Aert Gosen- soen als dekenen van St. Barbara in die kercke van Venloen". In 1516 worden Ariaen Janssoen van Bruggen, Claes Janssoen en Bertram Janssoen dekenen genoemd van't St. Bar baragilde, dat in de kerk van Venloen een altaar heeft de patronesse toegewijd. In 1546 is B. de Maine, deken van ge noemd gilde. Ook na de vrede van Munster, die zowel op maatschappelijk als op gods dienstig gebied vooral hier in het zuiden zo grote veranderingen bracht, is toch de St. Barbaragilde blijven voortbestaan, ook al zal zij voor wat het godsdienst- kerkelijke betreft wel aanmerkelijke ver anderingen hebben ondergaan. Dat de St. Barberagilde ook bezittin gen had bewijzen de verschillende aan tekeningen in de burgemeestersrekénin- gen van 17051734, waarin staat opge tekend dat de gilde steeds een zeker ka pitaaltje heeft uitstaan op de burgerlijke gemeente. In 1705 is Nicolaas de Sille secretaris der heerlijkheid Venloon, en hoewel pro testant, deken van St. Barbara, 't Zelfde is het geval met Thomas Thomasse Eg- monts in 1709. In- 1732 „bewaert Tho mas van Heijst (gereformeerd) de duyt van St. Barbara". Na 1760 wordt boven besproken gilde niet meer genoemd. De „plackaten van den lande" immers traden steeds strenger op tegen wat men noemde „de paepsche stoutigheden" en wat daaraan annex was, en wat er na die tijd nog aan gilde- wezen overbleef, werd onder de leuze „vrijheid, gelijkheid, broederschap" door de heren van de Franse Revolutie om hals gebracht. Eenzelfde lot schijnt ondergaan te heb ben een ander gilde dat we in een cijns boek van 1633 vinden genoemd, name lijk de gilde van St. Hubertus, waarom trent staat aangetekend„Aan Adriaen Janssoen, Vorster tot Loon, betaeld voor twee tonnen Bredaes bier, die mijnhere St. Hubertusgilde in de jaere 1632 en 1633 heeft vereerd volgens sijne quitan- tie 20.-.-. Dat ook de vroegere heren van Loon intens meeleefden met de gildebroeders ter plaatse, bewijst de geschiedenis der vroegere gilden. Zonder vermelding welke gilde het nu juist betreft vinden we in een cijnsregister van 1598 de vol gende aantekening: „aen Dirck Beunen, schout tot Loon betaelt van 130 kannen biers gedroncken bij de nabeuren in de saele van mijnheer van Loon en andere heren bedroegen 6 gulden 10 stuyver, toen de heer van Loon coninck was, om daermede te beschenken die jonggeselle". In het zelfde register van 1598 staet aangetekend dat bij Ambrosius Goyaerts goudsmid in den Bosch „een gouden schaeckel" wordt gemaakt ten behoeve van de heer van Loon. Heeft dit mis schien ook iets te maken met „die ko- ning-schieterij"? Onze oude Loonse gilden hebben, in tegenstelling met enkele andere Brabant se zustergilden de Franse Revolutie niet overleefd. Nauwelijks gloorde er echter een weinig meer vrijheid of de heer van Loon, toenmaals de Prins van Salm-Salm en diens rentmeester Joh. Bapt. Verhelj- en achtten de tijd gekomen dat er met enige kans van slagen pogingen gedaan konden worden om hier het gildewezen te doen herleven. Hiertoe was echter no dig de medewerking van de Hoogmogen de Heren Staten van Holland, en zo richt zich op 20 Juli 1785 Judocus Couwen- berg de hoofddeken der' latere St. Am- brosiusgilde tot genoemde instantie om goedkeuring van het samengestelde con cept reglement. Wanneer men het betreffende request aan de Staten nauwkeurig leest, ontkomt men niet aan de indruk dat die z.g. „handel in biën" wel een dooddoener ge weest zal zijn om bij de Staten het pleit gewonnen te krijgen. Immers bij onze voorvaderen, die de achter hen liggende tirannie moe begonnen te worden zaten andere overwegingen voor. Zij wisten van hun voorzaten hoe vroeger het rijke Roomse leven naar buiten kon treden en men verlangde naar gelijkberechtiging met andere groeperingen, die hen echter ook door de Fransen wel beloofd, echter nog niet gegeven was. Wij herinneren hierbij b.v. in dit verband aan het luiden der klokken vóór hun godsdienstoefenin gen, wat hen ook slechts na heel veel tegenstand was toegestaan. Hoe het zij de Staten willigden het verzoek in, doch niet dan nadat er enig geharrewar was geweest over het ceremonieel bij het los schieten van de vogel. De Staten n.l. stelden vast dat het „losschieten van den boom" zou geschieden door de offi cier (lees Drost der heerlijkheid) of des- zelfs schepenen, uit naam van de Hoog mogende Heren Staten als Hertog van Brabant. De heer van Loon protesteerde hier echter tegen op grond van de heer lijke rechten die de kasteelheer bezit en de resolutie der Heren Staten werd ge wijzigd in dier voege, dat de hoofdman van de gilde de eerste drie schoten zal lossen tot vrijmaking van de boom in naam van de Heer der Heerlijkheid. Zo kreeg Loon zijn eerste gilde na de Franse overheersing. Bracht het lidmaatschap vrij zware verplichtingen met zich, men was toch ook weer ruim genoeg van opvatting om ook de ter plaatse wonende andersdenkenden in de rijen op te nemen, wat blijkt uit het boekje van Ds. A. Vroegindewey; „Uit de geschiedenis van Loonopzand". „Dominé van Royen was ter ore ge komen, dat de secretaris (van Loon) als enigste gereformeerde, lid was van het Roomse St. Ambrosiusgilde, die als gil- debroeder om Ambrosiusdag deselve me de koomt vieren en op de soogenaamde Loonse kermis als schutter den vogel mede gaat schieten". Wijl de bedoelde Secretaris (B. van Gelsdorp) op de nominatie stond om tot Ouderling van de Geref. Gemeente te worden benoemd, werd van deze benoe ming afgezien om bovenvermelde reden. De tweede in ouderdom is de gilde St. Crispijn en Crispinianus, opgericht op 25 October 1819. Volgens het reglement bestaande uit 23 artikelen worden in de gilde alleen opgenomen „schoenmakers, leerlooiers en leestenmakers, een voor schrift overigens waarvan in de laatste jaren nog al eens is afgeweken. Gelijk St. Ambrosius, bezit St. Crispijn ook een schat van zilveren schilden. Deze schil- denschat is echter nog groter geweest, voordat in 1835 een gedeelte er van door brand teloor ging. Met de zustergilden St. Ambrosius en St. Hubertus, gebruikte St. Crispijn de schutsboom in de nabijheid van het kas teel gezamenlijk. Onze jongste gilde „St. Hubertus" werd opgericht in 1842, en schijnt in zijn oor sprong te zijn bedoeld als een „jagers- gil^e" te oordelen naar de attributen al thans, waarvan er nog verschillende in het bezit der gilde zijn. Of bij de oprich ting gedacht is aan het hier reeds in 1632 bestaand hebbende St. Hubertusgilde is te betwijfelen. Ook van dit gilde is het zilver nog aanwezig, Waaronder een exemplaar voorstellende een olieslagerij, gelijk men die vroeger te Loonopzand een bezat aan de Molenstraat. Gelijk de gilde St. Ambrosius was en kele jaren geleden ook nog het St. Hu bertusgilde ten nauwste verbonden met 1 de kasteelheer en zijn familie, waarvan een der Verheijens vele jaren de Hoofd man was. Had de echte gildegeest onder de leden de laatste 70 jaren nogal geleden, door dat verschillende goede gebruiken in ver getelheid raakten en men meer en meer de gilde ging beschouwen als een middel om eens een keer te feesten, door de heemgedachte van de laatste jaren is weer veel teruggewonnen wat men voor goed verloren waande, en het strekt de Gilde St. Ambrosius tot eer dat door het goede voorbeeld van deze gilde dezelfde activiteit ingang mocht vinden bij de zus tergilden ter plaatse. P. A. v. B.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 9