DE OPDRACHT ROBERT MERSHAM Waar bouwt men in Sprang-Capelle de woningen 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 NOVEMBER 1953 2 En waar richt men het Jan de Rooy-monument op tuur, die de stoker regelde natuurlijk. Wat de prijzen betreft meende de voorzitter dat die altijd nog aan de aan trekkelijke kant waren voor hen die een dergelijke flat prefereerden. Het algemeen Mijnwerkersfonds had ook flats gebouwd met name in den Bosch, als een geldbelegging. Ook daarin was centrale verwarming aangelegd, ter wijl men er dezelfde afschrijving voor de ketel toepaste als hier; de huurprijs werd mede bepaald door het afschrijvingsper centage op de exploitatie. Het A.M.F. zou niet geaarzeld hebben de huren te verhogen om afschrijvingspercentage kor ter te doen zijn. Op de vraag van de heer Duyvelaar of de aansluiting van meerdere woningen op de ketel een vermindering der huren tot gevolg zou hebben, antwoordde de voorzitter dat dit wel niet het geval zou zijn; het stookloon speelde niet zo'n gro te rol, dit bedrag was variabel, wanneer de kolenprijs daalt betekent dit ook een daling van de kostprijs van de verwar ming. De heer Verdoorn antwoordde hij dat men er alle begrip voor moest hebben dat het hier niet alleen ging om een huur bedrag. Het was psychologisch juister te zeggen dat in de huur de kosten van de verwarming zaten. Of men nog meer van dergelijke woningen zou kunnen bou wen was volkomen afhankelijk van het bouwvolume; in dit verband stelde de voorzitter, dat B. en W. al pogingen hadden aangewend om een zeer behoor lijk bouwvolume te krijgen voor de ko mende drie jaren. De heer van Seters antwoordde hij dat er nu in elk geval nog gebrek was aan woningen; bovendien, de vraag naar flats was er niet alleen omdat er gebrek was aan woningen, maar vooral ook omdat zil zeer attractief waren. Geregeld berei ken het college van B. en W. brieven van personen die reeds gehuisvest zijn, maar die nu eenmaal graag in zo n flat wonen. De voorzitter onderschreef voorts de mening van de heer Meys, inderdaad, de meest attractieve woningen zouden het meest in trek blijven. In verband met de vragen over de levensduur van de ketel wees wethouder Smolders er op dat de ketel van het raadhuis na 22 jaar pas vernieuwd was behoeven te worden. Bovendien, voegde de voorzitter hier aan toe, de ketel wordt nog maar voor 40 gebruikt, is dus veel minder aan slijtage onderhevig, dan normaal het ge val zou zijn. Toen de leden in derde instantie het woord kregen wees de heer Duyvelaar op zijn beurt er op, dat wanneer er een woningoverschot was, de huren daalden. En de heer Brouwer geloofde wel dat secretaris Vlaar wel handig genoeg zou zijn, om de 18 woningen te verkopen als het zover mocht komen, zoals t voor de oorlog met de huizen in de Mr. v. Cooth- straat gekomen was. De heer Verdoorn drong er toch op aan rekening te houden met de draag kracht van de huurder, terwijl hij sug gereerde, de ketel nooit voor de volle 100 te doen gebruiken, om zo slijtage te voorkomen. Wethouder J. v. Heeswijk vroeg het woord om als zijn mening te poneren, dat het aantal mensen dat capabel is om een dergelijke woning te huren groter was dan 20 jaren geleden en dat dat over 20 jaren weer groter zou zijn dan nu het geval was. Wat die huizen in de Mr v. Coothstraat betreft, waarover diverse heren gesproken hadden, die waren niet zo erg aantrekkelijk, terwijl er juist in die tijd moderne en aantrekkelijke huizen werden gebouwd. Daarom moest men de ze woningen dus ook zo aantrekkelijk mogelijk maken. De voorzitter, de kwestie van de be lasting van de ketel aan deskundigen over willende laten, wees er op, dat op het ogenblik de huren naar elkaar toe groeiden; per 1 Januari gingen de huren van een groot aantal huizen omhoog, ter wijl die van de flats hetzelfde bleven, en Minister Witte had voor 1960 nog een huurverhoging in het vooruitzicht ge steld. De heer Verdoorn kon het niet an ders dan buitengewoon juist vinden, wanneer straks de huren in overeenstem ming zouden zijn met de stichtingskos- ten van de woning. De voorzitter en wet houder van Heeswijk, zei hij, koesterden een gedurfd optimisme, maar hij hoopte dat het inderdaad gegrond zou blijken. En hierna gingen de leden accoord met hetgeen B. en W. voorstelden ten aanzien van de 18 flatwoningen. Behoudens enkele kleinere informatie ve vragen van de heer Duyvelaar wer den de voorstellen,, tot het opnieuw be schikbaar stellen van voorschotten en bijdragen voor 85 woningwetwoningen j en tot het aanvaarden van de ontwerp begroting voor de Regionale Brandweer door de raad zonder verdere op- of aan- J merkingen aangenomen. Op vragen van de heren Brouwer en Meys naar aanleiding van het voorstel tot bestraten van de Hugo Verrieststraat antwoordde de voorzitter, dat aan de Oostzijde van deze straat niet meer ge- bouwd zou worden en dat men met het trottoir aan de westzijde zou wachten tot het daar bebouwd was. Evenmin als het volgende agendapunt betreffende de aanleg van straten ten Zuiden van de Burg. Moonenlaan, ont moette dit voorstel verder enige tegen stand. ALWEER j DE WINKELSLUITING. Toen B. en W. voorstelden uit de ver ordening ingevolge de Winkelsluitings wet de bepalingen te halen die enige tijd geleden er ingelast waren alleen met het oog op de SLEM en de Stadsfeesten, grepen verschillende heren leden deze gelegenheid aan om het hunne nog eens te zeggen over de winkelsluiting, zoals ze die nog niet zo heel lang geleden zelf hadden mee vastgesteld. De heer Duyvelaar was er bang voor dat men weer terugging naar de vroe gere toestand. Volgens de verordening mochten op 30 en 31 December de win- j kels tot 's avonds 9 uur open zijn; hij kan zich niet voorstellen dat men hier tot 10 uur open zou zijn, terwijl het ook in verband met het personeel niet wen selijk was. I Ook vroeg hij zich af waarom op de Zaterdagen voor Pasen en Pinksteren de winkels ook langer open mochten zijn. Het was Vrijdags van tevoren toch altijd koopavond, dan kon men toch zijn in kopen doen. De dag voor Hemelvaartsdag en de dag voor 1 November konden de win kels zijn inzien goed tot 9 uur open blijven, behalve wanneer 15 Aug. of 1 Nov. op een Zondag viel. De dag voor Hemelvaartsdag zou men gevoeglijk tot 10 uur open kunnen zijn. Ook de heer Talsma achtte de veror dening waar het deze bepalingen gold, niet erg aannemelijk. Vooral was hij te gen een openstelling op Oudejaarsavond, die avond was voor het gezinsleven Hij was ook tegen een openstelling tot 10 uur op Paaszaterdag, omdat om 11 uur de plechtigheden in de kerken begonnen, De heer Meys wees er op dat er op Oudejaarsavond totaal niets in de win kels was te doen; hij vond dat men ook niet aan de andere avonden moest tor nen. Voordat de voorzitter de sprekers be antwoordde, merkte hij op, dat deze ver ordening was vastgesteld in verband met de tentoonstelling, maar nu moest men deze dagen weer uit de verordening lich ten; dat was eigenlijk de bedoeling van het voorstel. RAAD HAD ER ZICH MEE VERENIGD. De raad, aldus de voorzitter, heeft zich indertijd verenigd met hetgeen hier ver meld staat in de verordening; nu licht men er de betreffende slem-dagen uit, maar de overige dagen zijn hetzelfde ge bleven. Hier kon verschillend over geoordeeld worden, maar men moest aan de moge lijkheid denken een aantal uitzonderings- dagen te bepalen en van deze mogelijk heid hadden B. en W. gebruik gemaakt indertijd. Nu echter hadden zij zich over deze kwestie niet het hoofd gebroken. Deze regeling heeft me altijd tegenge staan, zei de heer Duyvelaar. En hij handhaafde zijn reeds eerder uiteengezet standpunt. De heer Brouwer merkte op dat nie mand anders de dupe er van werd dan het personeel; hij informeerde of de werkgevers toch verplicht waren er een andere vrije dag voor in de plaats te geven, en of de vrije Dinsdagmiddag toch gehandhaafd bleef, wanneer er in de week een heiligendag viel. Terwijl de heer Talsma er op wees dat het ook ten nadele was van het gezin van de betrokken personen; deze gezinnen werden op dergelijke avonden te kort gedaan. De heer Meys wees er op dat de Ou dejaarsavond-openstelling er speciaal was voor de distallateurs; van de zijde van de Middenstand was indertijd om deze avond verzocht. De heer van Seters tenslotte vroeg de aandacht voor de groep van de kopers, wier belangen hier een beetje verwaar loosd werden. Het is voor mij erg moeilijk, zei de voorzitter, in deze situatie /namens B. en W. discussie te voeren; wij hadden dit allerminst verwacht; het voorstel heeft geen enkele andere bedoeling dan de no dige correctie /in het besluit aan te bren gen. Men zou kunnen overwegen, ging hij voort, nog eens advies te vragen aan de betreffende organisaties. Maar dit ad vies zal niet veel afwijken van de advie zen die nog maar enkele maanden ge leden zijn uitgebracht, laat staan dat ze mogelijk gelijkluidend zullen zijn. Er blijtt weinig anders over dan het voor- Stel in stemming te brengen. Mijns in ziens is er in de situatie niets veranderd. De heer Duyvelaar stelde vervolgens voor de dagen voor Nieuwjaar, Pasen, Hemelvaart en Pinksteren uit de uitzon deringsbepalingen te schrappen; de dagen voor 15 Aug. en 1 Nov. de winkels tot 9 uur open te laten zijn, maar niet wan- i neer 15 Aug. en 1 Nov. op een Zondag vallen, en op 4 December de winkels open te laten tot 10 uur, wanneer deze datum op Zaterdag viel. De heer Talsma zag hierbij ook graag opgenomen de 30e April, Koninginne dag; dan mochten zijns inziens de win kels ook nooit tot 10 uur open zijn. De heer Verdoorn zei echter, dat het slechts enkele maanden geleden was, dat men de verordening had samengesteld na moeizame discussies. Het was een soort compromis geworden gebaseerd op de uitgebrachte adviezen. Laten we eerst nog eens de kat uit de boom kijken zei hij. De heer Meys was het helemaal met de heer Verdoorn eens, maar alleen wil de hij profiteren van de gelegenheid om op 5 December 's avonds de winkels toestemming te geven open te zijn. De heer Brouwer was ook voor het: laten zoals het is. Men moest het maar aan de betrokken neringdoenden overla ten, of zij op de bedoelde avonden hun winkels wilden open laten ja dan nee. De voorzitter wierp een nieuw licht op de zaak toen hij opmerkte dat de veror dening nooit in zijn geheel had gewerkt; ten aanzien van bepaalde avonden had men nog niet de minste ervaring. De heer Duyvelaar handhaafde zijn voorstel en hij wees op de inconsequen tie in de opmerking van de heer Meys, maar als de heer Meys wilde profiteren van de gelegenheid van die ene dag, dan wilde hij profiteren voor de andere da gen. WINKELVERORDENING BLIJFT GEHANDHAAFD. Toen kwam het voorstel van de heer Duyvelaar in stemming, maar behoudens de heren Kemperman, Talsma en Duy velaar zelf, waren alle heren tegen dit voorstel. Ook de heer Talsma kwam met een voorstel t.a.v. de 30e April, maar dit voorstel kreeg niet voldoende steun en kon niet in stemming worden gebracht. De heren Kemperman, Talsma en Duy velaar verlangden tenslotte stemming over het voorstel van B. en W. en zij waren de enigen die er tegen waren, zc l dat de winkelsluitingsverordening, zoals die thans is, gehandhaafd blijft. SINTERKLAASAVOND. Het volgende punt van discussie in deze woordenrijke raadsvergade ring was de Sinterklaasavond. De raad had besloten om, wanneer 5 December op Zondag viel, deze Zon dag in de uitzonderingsbepalingen op te nemen en de winkels op die avond toestemming te geven geo pend te zijn. De minister maakte hiertegen echter bezwaar en B. en W. stelden derhalve voor deze be paling te laten vervallen. De heer Meys echter kon zich niet met dit voorstel verenigen. Wan neer het dan niet gevonden kon worden dat in dit geval 's Zondags de winkels geopend zouden mogen zijn, dan in elk geval de Zaterdag avond. Maar de voorzitter wees er op dat het hier ging om de uitzonderings- Zondagen. De heer Verdoorn kon niet an ders dan het voorstel van B. en W. toejuichen. Afgezien nog van de plicht tot Zondagsrust, meende hij dat het publiek in een zekere rich ting moest worden opgevoed; wan neer men eenmaal wist dat het Vrij dagavond koopavond was, dan zou men niet meer trachten zijn inko pen nog uit te stellen tot een vol gende dag. Over de Zondag zijn we het wel eens, zei de heer v. Oss, maar we moeten de praktijk nemen en wan- i neer dan de koper strafbaar werd gesteld evenals de winkelier, dan was alles heel anders. Er werd nu door de koper aandrang op de ver- koper uitgeoefend en juist in de late uren van de laatste dagen werd het meest gekocht. De heer Duyvelaar wees er ech ter op dat de winkelsluitingsveror dening zo juist was aangenomen en dat men dus niet meer een dag kon bepalen waarop de winkels tot lü uur geopend zouden mogen zijn. De heer Talsma vroeg zich af of het wel van zo groot belang was dat de Zondagen gedurende de An- toniusfeesten wel van zo groot be lang waren om ze geopend te doen zijn. De voorzitter herleidde de discus sie tot drie punten: le. wat in het voorstel van B. en W. aan de orde is, en waar, naar hij meende, niemand tegen was; 2e. wat te doen wanneer 5 De cember niet op een Zondag viel, maar dat was ook bij wet geregeld; op die dag mochten de winkels niet langer dan tot 6 uur open zijn; 3e. de formele kant van de zaak, waarop de heer Duijvelaar reeds wees; men kwam weer terecht bij de in het vorige punt vastgestelde verordening. Ondertussen bleek er wel iemand tegen het voorstel van B. en W. te zijn om Zondag 5 December te doen vervallen bij de uitzonderingszon dagen en dat was de heer Meijs, die dit zeer betreurde. De Zondagshei liging kwam volgens hem niet in het gedrang, daar de winkels eerst na de middag open zouden zijn. Ter wijl de Zondagsrust ook niet in ge vaar kwam, wanneer men in plaats van langs de winkels te lopen er nu binnen ging. Hij wees voorts nog op het bezwaar dat bijvoorbeeld be stond, wanneer men reeds Zater dags het banket voor 's Maandags moest kopen. De heer Verdoorn drong er op aan, nu eenmaal een compromis tot stand was gekomen, niet meer aan de onderdelen te gaan tornen. Ter wijl hij voorts bemerkte dat de heer Meijs blijkbaar geen onderscheid kende tussen wandelen en kopen; men mocht de Zondag niet maken tot een dag van koophandel. De voorzitter spoorde de heer Meijs aan het voorstel toch maar te aanvaarden, zij het met enige te genzin, daar tegenwerpingen wei nig succes zouden hebben, aange zien de minister zijn fiat niet gaf. De opmerkingen van de heer Tals ma ten aanzien van de belangrijk heid van de Zondagsopenstelling tijdens de St. Antoniusfeesten, kon de voorzitter niet anders beant woorden dan door te zeggen dat dit de vorige maal zo aangenomen was. Hierna werd conform het voor stel van het College zonder hoofde lijke stemming besloten. SCHOLENBOUW. Na dit alles was men met de agenda tot punt 14 gevorderd en dat punt betrof de medewerking tot het bouwen van een nieuwe meisjes- ulo-school. De heer Duijvelaar vroeg wat er met de bestaande ULO zou gebeu ren en de heer Meijs waar de nieu we ULO werd gebouwd. Maar op beide vragen kon de voorzitter geen positief antwoord geven. Omtrent de plaats van de school zou men zich zeer spoedig met het schoolbe stuur moeten beraden, omdat de uit breiding van de gemeente hierbij te pas kwam. Uiteraard kwam de 'school in het centrum in de paro chie van St. Jan. Toen B. en W. voorstelden de ge vraagde medewerking te verlenen aan de uitbreiding met 2 lokalen van de R.K. Lagere Meisjesschool in de parochie St. Jan, merkte de heer de Kort op, dat 2 a 3 jaren ge leden de school pas uitgebreid was en nu was er al weer een uitbrei ding nodig; dat was toentertijd toch ook wel te voorzien geweest. Hij vond dit economisch niet juist, maar dit waren gedane zaken. Hij vroeg FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". VAN door Martin Verduyn. 5). Nog hadden zij geen parachutes ge zien. Nichols moest zich nog in het toestel bevinden en voorzichtigheid was geboden. Te laat ondekte de Duitse eskadercommandant hoe de DC 11 met grote snelheid naar d» aarde dook. Mersham zag de golvend groene massa snel op zich toeschieten. Crownby, bleek en grimmig, naast hem, keek hem van terzijde niet be grijpend aan. „We slaan te pletter, Mersham", fluisterde hij ademloos. „Ik geloof het ook, Crownby", antwoordde Mersham bijna opge wekt. „Zouden die bomen erg veer krachtig zijn?" grinnikte hij plot seling. Met een ruk trok hij de ma chine horizontaal. Hij trok de wie len in en schakelde de motoren iiit. Er was een verschrikkelijke stilte, terwijl het vliegtuig over het geboomte suisde. „Hou je vast, Dick, ik kan hem niet langer op hoogte houden" zei Mersham rustig. Hij keek nog even snel achter zich. Uit de cylinder- vormige ruimte staarden angstige ogen hem aan. Hij zag hoe vijf van zijn mannen een kring gevormd hadden om de beide passagiers, zo dat deze zo min mogelijk van de slag te lijden zouden hebben. „Trou we kerels", dacht Mersham nog. Verder was het hem niet gegeven te denken. De DC 11 begroef zich diep in een woestenij van lianen en licht geboomte. Met een geweldige slag kwam het gevaarte tegen een groep dikkere stammen tot stil stand. Krakend brak de romp als 'n rietje in twee stukken, de linker vleugel knapte af Maar het wrak vloog niet in brand. Genadig sloot het dichte groene dak zich weer boven de overblijfselen van de DC 11, veilig voor de neersuizende Messerschmidts en de regen van geweerkogels, die nu blindelings in de jungle afgeschoten werden. Nie mand in de neergestorte bommen werper hoorde echter nog het ge ronk van de vijandelijke jagers. Wie niet gedood was door de val, was bewusteloos en reeds was de tropennacht gevallen, toen de taaie Sammy Dunwell kreunend tussen een paar paketten levensmiddelen uitkroop. Wel nooit zal een man zich hul- pelozer gevoeld hebben dan ser geant Dunwell, toen hij zich met suizelend hoofd en een slap neer hangende arm, in een ontzettende duisternis, over kisten en zachte lichamen struikelend, door de ach terhelft van de romp van de DC 11 bewoog, zonder dat hij maar be sefte waar hij was en of hij leefde dan wel dood was. Het duurde 'n hele tijd, waarin hij maar stond te wachten tot de immense stilte om hem heen verbroken zou worden en wanhopig trachtte hij zich te herinneren wat er gebeurd was. Zijn denkvermogen keerde terug, toen hij zijn door een kogel door boorde arm tegen een van de ijze ren spanten van het vliegtuig stoot te. De felle pijn herinnerde hem plotseling aan alles wat gepasseerd was. Het eerste wat hij deed was zijn electrische zaklantaarn opdie pen. Gelukkig functionneerde het apparaatje nog. Een melkwitte straal schoot vooruit. De groteske vormen van het verwrongen wrak deden hem het ergste voor de an deren vrezen. Zo vlug als de pijn en de talloze staketsels hem toelie ten, kroop hij met opeengeklemde tanden en soms sissend en kreu nend, dan weer zacht vloekend naar de cockpit. Zijn gezonde hand tastte voorzichtig vooruit in de hol le ruimte die vol met glasscherven, kluwens draad en verwrongen glanzende stangen lag. Maar Mers ham noch Crouwnby kon hij vin den. Hun stoeltjes stonden dwaas en akelig leeg nog overeind in de chaos en een van de stuurraderen was nog intact Sammy Dunwell begreep dal het toestel met de vleugels gebotst was, want de neus was niet ingedrukt. Beide piloten waren dus in ieder geval niet ver morzeld door de schok. Waarschijn lijk waren zij uit het toestel geslin gerd en lagen zij nu ergens in de jungle. Er was dus nog een kans dat zij leefden. Deze gedachte gaf Sam de moed verder te zoeken, ook al wankelde hij van zwakte door het vele bloedverlies dat hij geleden had. Hij beschreef met zijn lantaarn een cirkel en zag niets dan muur- dichte vegetatie. Geen pad, geen opening, nietsWe hadden net zo goed in een moeras kunnen verzinken", mompelde hij. Zijn al leenspraak werd plotseling beant woord met een zacht gekreun. Het geluid kwam uit het achterste ge- echter voorts of deze uitbreiding nu voldoende was of zou men over 3 jaren weer uit moeten breiden. De heer Kemperman wees op de stadsuitbreiding ten Oosten van de Putstraat, waar ook een nieuwe pa rochie zou komen en waarschijnlijk ook wel een nieuwe school. Hij gaf toe dat deze uitbreiding nodig was, maar drong er toch op aan rekening te houden met de toekomst en zou het op prijs stellen wanneer er eens een overzicht kwam van de loop der schoolbevolking. Ook in de An- toniusparochie gingen weer geruch ten over schooluitbreiding. Hij was voor een 6-klassige lagere school en daarom wellicht zou het aanbeve ling verdienen desnoods een nieuw schoolbestuur in het leven te roe pen voor dat deel van de gemeente waar in de toekomst een nieuwe school zou komen. VOORLOPIG GEEN VIJFDE PAROCHIE. De opmerking van de heer de Kort beantwoordde de voorzitter door te zeggen dat het heel goed mogelijk was dat deze uitbreiding reeds eerder was te voorzien, maar de bepalingen van de wet lieten niet toe, zonder dat het aantal leerlingen voorradig was, toch tot uitbreiding over te gaan. De heer Kemperman had de dis cussie in ruim verband gebracht het gemeentebestuur had hier ook reeds alle aandacht aan besteed en de kwestie besproken met de in specteur. In dit verband zei de voorzitter, dat de 5e parochie nog zeer ver van de realisering af was, terwijl bovendien elk der school besturen er prijs op stelde de hui dige scholen te behouden. En de heer Smolders vroeg zich af wat het zou moeten worden als er een school ging komen buiten parochiaal verband. Toen ging de raad met het voor stel accoord. De exploitatievergoeding voor de div. bijzondere scholen werd vast gesteld, evenals de 5-jaarlijkse af rekening der kosten van het open baar lager onderwijs. Hei voorstel inzake een extra subsidie aan de Centrale voor Ka tholiek Handelsonderwijs, deed de heer Verdoorn de vraag stellen, nadat hij verzekerd had er geen bezwaar tegen te hebben, waarom de aanvrage zo erg laat kwam. Zelfs moest er nog subsidie ver leend worden voor het jaar 1943, dit was geen vlotte afwerking van zaken. Straks kreeg men een aan vrage voor de kosten van het on derwijs, dat onze voorouders ge noten. De oorzaak hiervan, aldus de voorzitter, lag bij het ministerie, dat eerst thans de subsidie had vastgesteld. MASSALE GRONDAANKOOP. Een voorstel tot aankoop van grond ten Zuiden van de Meerdyk, het begin van een aantal grond aankoop voorstellen, ontmoette geen tegenstand. Een volgend voorstel dat handel de over grondaankoop nabij het zwembad, deed de heer Talsma zijn bezorgdheid uitspreken over de andere toegangsweg naar de hei, namelijk die langs de galgen- wiel, zou deze niet in verdrukking komen, waarop de voorzitter hem gerust stelde door te zeggen, dat deze weg reeds een punt van be spreking uitmaakte in B. en W. m.b.t. de begroting 1954 De volgende iwee voorstellen, handelend over grondaankoop aan de le Zeine West en in de Buiten polder, gingen zonder meer onder de hamer door. AAN HET HOEKEINDE. VERKEERSOPLOSSING Dan was aan de orde een voor stel tot aankopen van een pand aan het Hoekeinde voor een ver- keersoplossing. De heer Brouwer wees op de nieuwe verkeersweg die in de naaste toekomst vlak bij de ge meente zou lopen kon men de voorzieningen aan het Hoekeinde, dat nu in betekenende mate ontlast zou worden, niet op een andere leest schoeien. En ook de heer Pullens achtie dit wel doenbaar zonder het be- - treffende pand af te breken. Men zou de weg iets ten Zuiden van dat pand kunnen leggen. De voorzitter achtte het gezichts punt van de heer Brouwer niet ge heel juist. Hij was van mening dat het verkeer in Waalwijk zelf niet in betekenende mate zou vermin deren Allerlei deskundigen hebben hun licht laten schijnen over deze kwestie, antwoordde hij de heer Pullens, en als je een verkeersop- lossing tot stand brengt, moet je het goed doen. Bovendien het hele uitbreidings plan was hierop gebaseerd de wegen zoals de Thorbeckelaan, waren hierop georiënteerd en het pand Baayens waar de omlegging weer uit zou komen op het Laag einde, was ook reeds aangekocht. Hij achtte het zeer urgent daar een oplossing tot stand te bren gen, terwijl de heer Duyvelaar ook wees op het belang van de ont sluiting van de daar achter gele gen wijken. Alle heren gingen toen met het voorstel accoord, evenals met de overige voorstellen, verbouwing pand Bernhardstraat 6, wijziging begroting en aangaan van een rek. courantovereenkomst met de N.V. Ned. Handelmaatschappij. En toen, het was al ver over half elf, kon de voorzitter de openbare raads vergadering sluiten. Daar zijn in de vergadering van de Sprang-Capelse gemeen teraad Vrijdagavond nog andere vraagstukken aan de orde geweest dan alleen de geruchtmakende vraag of men op Zondag al of niet zou voetballen. Zo is er bijvoorbeeld uitvoerig gesproken over de vraag waar de gemeente haar woningen zou bouwen, op de open stukken die nog overal te vinden waren of in grotere com plexen op door de gemeente aan te kopen grond. De plaats van het Jan de Rooij-monument, dat niet ver meer van zijn voltooiing verwijderd is, werd ook aan een drukke bespreking onderworpen. HONDENBELASTING. De notulen en de ingekomen stuk ken leverden niet veel moeilijkhe den op voor de raadsleden, even min als de voorstellen met betrek king tot de wijziging van de rechts positie van het gemeentepersoneel en in de rangen en salarisverorde ning. Ook de verordening tot bescher- deelte van het wrak. Goddank, er leefde iemand. In de lichtbundel van zijn lan taarn zag hij een kleine, slanke fi guur uit een grauwe kluwen van rompen, hoofden en benen over eind wankelen. Het was miss An drews. Met één hand bedekte zij haar ogen, terwijl zij met de ande re steun zocht. „Blijf waar u bent", riep Dun well hees. „Ik kom bij u". Het meisje knikte langzaam met haar hoofd, als verstond zij nauweijks was de sergeant haar toeriep. Even later stond Dunwell voor haar. „Blij dat u het er afgebracht hebt miss Andrews", zei Sammv ont roerd. „Denkt u dat u lopen kunt? Niets gebroken. Geen pijn?" „O neen, een beetje stijf, dank ustamelde miss Andrews. Het was duidelijk dat zij zich met de grootste inspanning beheerste. „Zijn wij de enigenfluis terde zij. „Ik zoek kapitein Mersham en luitenant Crownby. Misschien le ven zij nog. De anderen weet ik niet", antwoordde Sammy. „Ik zal u helpen", zei miss An drews flink. Haar hand drukte de zijne, die kleefde van het bloed, dat nog steeds van zijn arm droop. ming van de belangen van derden i.v.m. uitbreidingsplannen bracht geen stof tot discussie. De heer Oerlemans verklaarde zich geheel accoord met de wijzi ging in de verordening op de hef fing van de hondenbelasting, maar hij vroeg zich toch af of het geen iijd werd dat de hele verordening werd herzien; het was bijvoorbeeld „Laten we beginnen met die vlerk van mij te verbinden", zei Dunwell schor. Marion huiverde even en Sammy vond het om de een of andere re den niet onaangenaam dat zij tegen hem trachtte te glimlachen. Terwijl zij bij het rillende licht van Sam my's zaklantaarn zo goed mogelijk een tijdelijk verband aanlegde, overdacht hij hoe vreemd het toch eigenlijk in een oorlog was. Welke geleerd heid en nog wel zó een zou er vroeger aan gedacht hebben een taxichauffeur huilend van emotie te verbinden? Hoe was het moge lijk, zo'n gewoon lief meisje, assis- 4ente van een prof. Zij hoorde in een aardig huisje, in een keuken of kousen stoppende in een achter tuintje. Nu zat zij hier en alle ato men ter wereld Waren niet zo be langrijk als een doodgewone nik ker die hun de weg wees naar Leo- poldsville. Het drong tot hem door dat de gevaren groter waren dan ooit. De nazi's wisten waar zij „ge land" waren. Hoe lang was het ge leden? In ieder geval zouden zij parachutisten boven het gebied af werpen, als er reeds geen Duitsers op het punt waar zij aangevallen waren, geconcentreerd waren ge weest. Sammy voelde zich zwak en misselijk. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2