Waalwijkse en Langslraatse Courant Verjongde natie Huisbezoek in Waalwijk SpOAt, aan de Bosporus Gemeenteraad Loon op Zand IVOROL: Behoud Uwer tanden! BILJARTEN TAFELTENNIS Als aansporing om deel te nemen aan bevolkingsonderzoek -r "T Onrustig, gejaagd! Mijnhardt's Zenuwtabletten VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week zuiden 76e JAARGANG No. 88 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. Turkije 'hoeksteen voor het westen. De aandacht, die in de wereld aan Turkije wordt besteed, past geheel in de methode, waarop in het eens zo machtige rijk wordt gewerkt. Men let nauwelijks op Turkije en de Turken spannen zich in om de aandacht van de wereld op zich te vestigen. Toch ontwikkelt dit land zich in een snel tempo. De noodzaak daartoe wordt in het gemoderniseerde deel van Turkije als nergens aange voeld. Er zijn twee vrij scherp gescheiden groepen Turken. De ene teert nog op de roem uit het verleden. Zij woont op het platte land en vindt de haast, waarmee men Turkije wil moderniseren, onzin. Zij woont op het platteland in meest nog armoedige hutten en heeft meestal de landbouw als bestaansmiddel. De mo hammedaanse godsdienst wordt daar nog druk beoefend. De boer heeft er nog graag drie of vier vrouwen, niet alleen omdat zijn godsdienst hem dit toestaat, maar vooral uit economische noodzaak. De vrouw verrichtten er vanouds het leeuwendeel van de landarbeid, bijgestaan door de kinderen. Hoe meer vrouwen de boer heeft, hoe groter de kans op veel kinde ren, die een belangrijke bijdrage kunnen leveren, om zijn welvaart te vergroten. De landbouwmethoden zijn dikwijls praehistorisch en wanneer men met een zak kunstmest komt aandragen, ziet de boer dat vreemde goedje aan voor verf of metselspecie. Hij begrijpt niet, waar om men de kinderen naar school zou sturen, om daar lezen te leren. Over de studie van een Vreemde taal zullen we dan maar zwijgen. De moderne zijde. Dit oude Turkije sterft langzaam uit. Want het bestuursapparaat in het land is verbeterd. De administratieve diensten beginnen beter te werken en de stroom van moderne, westerse hulpmiddelen, die de welvaart ten goede komen, 'houdt on verminderd aan. De verheffing van het land uit zijn isolement is te danken aan Kemal Ata- turk, die in 1923 de republiek uitriep. Hij schafte de polygamie en de sluier af. Hij 'verving de traditionele fez door een gleufhoed of pet en voerde een nieuw burgerlijk wetboek in, naar Zwitsers model. Dit betekende het begin van een maat schappelijke omwenteling. De vrouw werd uit haar vernederde positie opge heven tot een gelijkwaardige partner van de man. Zij verkoos de westerse kleding en de vrijheid. Thans is zij werkzaam in alle beroepen. Men vindt vrouwelijke in genieurs, artsen, tramconductrices en huishoudkundigen in het moderne Tur kije. I..,' Deze „doorbraak" is nog niet geheel voltooid, wij wezen er reeds op. Van daar dat in de straten van Istanboel niet alleen twee werelddelen, Europa en Azië, elkaar ontmoeten, maar ook twee tijd perken. 'Het modern geklede meisje pas seert een gesluierde, alsof het de gewoon ste zaak van de wereld zou zijn, wan neer koningin Juliana op de Dam in Am sterdam zou wandelen, gearmd met de koningin van Sheba. Evenzo treft men in de steden het modernste flatgebouw naast een hut, die zelfs een Europeaan uit de middeleeuwen bepaald ouderwets zou hebben genoemd. Geen democratie. Die twee wereldentoestand van Tur kije manifesteert zich op allerlei terrein. In het politieke leven b.v. is er een ster ke drang naar democratische ontwikke ling. Aanvankelijk weerde de hervormer Ataturk elk politiek leven. De vorming van partijen en het verkondigen van leu zen in het openbaar was verboden. Toch heeft deze invloedrijke heerser niet kun nen voorkomen, dat er naast de door hem gestichte volkspartij, die autoritair op trad, zich een tweede formatie ontwikkel de: de democratische partij. Lange tijd kreeg deze laatste geen ge legenheid, om invloed op het bestuur uit te oefenen. Toen enkele jaren geleden echter verkiezingen werden gehouden, kwam men tot de Verrassende ontdek king, dat Kemal Ataturks volkspartij na een 25-jarig bewind was verslagen. Een bewijs voor het politieke ontwaken van deze jonge natie. Jammer, dat men zich in Turkse krin gen ook al zo'n vreemde voorstelling heeft gemaakt van het begrip democra tie. Men mocht verwachten, dat een par tij, die de naam democratisch draagt, een loyale houding zou aannemen tegen de oppositie. Evenals voorheen de volks partij, voert zij helaas een tamelijk dic tatoriaal bewind. Duizenden gezagheb bers, die lid waren van de volkspartij, werden uit belangrijke functies ontheven. In Ankara zou een standbeeld worden onthuld van Inönu, de opvolger van Ataturk. Na de machtsovername door de democraten liet men het reeds gereed gekomen voetstuk verder onafgewerkt op een plein staan. De reeds aangebrachte inscripties werden met planken bedekt. Eén is de baas. Uit deze gedragslijn blijkt weer, hoe zeer het moderne leven en de werkelijke democratie in Turkije nog in de kinder schoenen staan. Men is uit vroeger tijden nog gewend, dat er één in het land re geert en daarmee basta. Ook de pers vrijheid is nog betrekkelijk. Weliswaar reduceerde de nieuwe regering van pre sident Bayar het aantal artikelen van de perswet van 68 tot 44, maar er bleven er nog genoeg over. Zeer belangrijk voor Turkije is de po sitie van het leger. Door een lange grens is het land van Rusland gescheiden, dat het als zijn erfvijand beschouwt. De Rus sen loeren op verschillende provincies, die zij vroeger ,aan de Turken moesten afstaan. Het bezit van Istanboel en een vrije vaart door, met controle op, de Bosporus, is een Russische wens van eeuwen. Na de jongste wereldoorlog zochten de Turken daarom terstond bescherming bij de westelijke landen, die daartoe maar al te bereid bleken. Amerika zond vele Wapens, waaronder zeer moderne, waar de fanatieke soldaten in dit land nog nooit van gedroomd hadden. Zo ontstonden ook in het Turkse le ger die twee werelden uit twee tijdper ken. Aan de ene zijde de Turkse solda ten, die veelal nog leven onder Spartaan se omstandigheden. Veel troepeneenhe den slapen b.v. in een ijzige wind, zon der een tent. Een cantine kennen de sol daten niet. Hun maandsoldij is gelijk aan de dagtoelage van een westers militair. Primitieve driften. Vanouds werd het in Turkije als een familie-eer gezien, wanneer er een zoon in dienst was. Het was dus vanzelfspre kend, dat hij door zijn familie werd on derhouden. Een bajonet-charge in het leger roept de heroïeke daden van 't vroegere Turk se leger direct in herinnering. Wanneer er 'bij manoeuvres trompetsignalen een charge met de bajonet aankondigen, is Jan Soldaat zo met hart en ziel bij Zijn opdracht, dat er een groot aantal wapen broeders in het vuur van het enthousi asme wordt doodgestoken. En dit leger, met zijn vele, primitieve driften, moet nu leren omgaan met moderne wapens, die komen uit een wereld van berekening en nuchterheid. Maar daar heeft men zich geen zor gen over te maken. De nationale trots van de Turkse soldaat is zo groot, dat hij zich spoedig technisch heeft aange past. En dat kan iedere mogelijke bela ger zich voor gezegd houden! Trouwens, al is de sociale achterstand nog groot, op economisch, politiek en op een zich steeds uitbreidend aantal terreinen, mogen wij in het westen we ten, dat er aan de Bosporus een jonge, springlevende natie staat. De komende 10 dagen zal elk Waalwijks gezin bezoek krijgen van een propagandist die de leden van dat gezin komt noteren voor het massaal bevolkingsonderzoek op t.b., dat in de maand December gehouden zal worden, en die, wanneer er bepaalde personen zijn, die i niet hieraan wensen deel te nemen, deze op alle mogelijke manieren zal trachten te overtuigen. Dinsdagavond kwamen afgevaardigden van diverse verenigingen, die aan de pro paganda van deze doorlichting zullen deelnemen in-Musis Sacrum bijeen, om geïnstrueerd te worden aangaande de taak die hun staat te wachten. Daar de gemeentesecretaris verhin derd was de bijeenkomst te leiden, heet te de heer L. van Roosmalen in zijn plaats de aanwezigen van harte welkom en hij betoogde in zijn openingswoord hoe vele handen licht werk maakten, ook hier, en dat het resultaat van deze twee de massale doorlichting afhankelijk was van de werkzaamheden der huisbezoe kers en bezoeksters in de komende 10 dagen. Nadat er enkele filmpjes waren ver toond over de zindelijkheid en de t.b., gaf de-heer Drs Gimbrère van de SOTU een toelichting op de schriftelijke instruc ties die de propagandisten hadden ont vangen. Namens de Stichting tot Opspo ring van Tuberculose in Noord-Brabant dankte deze het gemeentebestuur voor de medewerking en voorbereiding; er was reeds belangrijk werk verricht. Het be langrijkste werd echter overgedragen aan de propagandisten, n.l. de bevolking te overtuigen van de belangrijkheid van het geen gebeuren ging. Dan wees Drs Gimbrère op de nood zaak regelmatig dit onderzoek te herha len, men moest niet op zijn lauweren gaan rusten, zolang er ook nog maar één ge- Val van t.b. werd ontdekt en in dit ver band waarschuwde hij met Ome Jan van Zutphen, tegen een te groot optimisme. Men was. weliswaar in de laatste phase van de t.b.c.-bestrijding, maar niettemin zou de bevolking van Brabant er aan moeten wennen, dat het onderzoek, voor lopig om de 2 of 3 jaren werd herhaald. Daar waren zelfs 30 gemeenten waar het tweede onderzoek nog een hoger per centage te zien gaf dan het eerste; in de gemeente Uden bleek bij een onderzoek dat een klas van de school was besmet, 13 kinderen en een onderwijzer bleken behandeld te moeten worden; en zo gaf de spreker nog meer voorbeelden waar uit moest blijken van hoe groot belang een dergelijk onderzoek was, en dit be lang bleek er dan ook onomwonden uit. Er zijn natuurlijk verschillende perso nen uitgezonderd van dit onderzoek; zo worden bijvoorbeeld de kinderen bene den de 14 jaar niet onderzocht, omdat dit onderzoek heel moeilijk bleek in ver band met het nogal eens mislukken der foto's en mocht er zich ergens een geval van tuberculose voordoen, dan worden alle kinderen uit die omgeving zeer nauwkeurig onderzocht; personen die re gelmatig onder controle staan van een consultatiebureau, militairen of zij die nog geen 4 maanden geleden de mili taire dienst hebben verlaten, behoeven evenmin onderzocht te worden en voorts UITGEZONDERDE FABRIEKEN. ook niet de arbeiders die werkzaam zijn op een van de volgende bedrijven in Waalwijk: N.V, A. 6 J. de Kort, N.V. v.h. Pulles van Gerwen Co., Timtur, van Dooren de Grieeff, „de Amstel" en Gragtmans en Wiesman, welke bedrijven jaarlijks door bet Centraal Bureau voor Bevolkingsonderzoek wordien onderzocht. De arbeiders van de volgende bedrij ven zullen op kosten van bet bedrijf in groepsverband worden onderzocht; be hoeven 'Zich dus ook niet voor het mas saal onderzoek op te geven» Lederfabriek P. van Loon Gzn., N.V. Thas, fa. J. Blok van Hedjst, N.V, Don kers schoenfabriek, Bloch len Stibbe-Hol- landia, Landis en Gyr N.V., Machinefa briek fa. Wed. J. Verhulst en Zn., Dirks van Oers Meubelfabriek, Cartonnagefa- briek J Trimbach en Zn., Chem. Fabriek M.R.C. Helmitin, Cowa Confectiefabriek, N.V. Stoomschoenfabriek van Schijndel, Chroomlederfabriek v.h. H. H. Jansen, fa. H. de Kort-Wingels, M. Schapendonk lederwaren en Gebr. de Graaff „Ortho" schoenfabriek. Speciale aandacht werd ter vergade ring ook nog geschonken aan het onder zoek van bejaarden, die er over het al gemeen weinig voor voelden. Drs Grim- brère drukte de propagandisten op het hart vooral deze mensen van het nut van een onderzoek te overtuigen. Er was ge bleken dat bij deze categorie relatief veel gevallen van t.b. voorkwamen en het gevaar dat hierdoor ontstond voor hun kinderen en kleinkinderen was allerminst denkbeeldig. In Gemert bijvoorbeeld wa ren onder de 33 opgespoorde t.b. lijders 7 mensen boven 70 jaar! Zijn zij slecht ter been, dan zullen zij gratis per auto vervoerd worden naar een van de onderzoeklokalen. Dit geldt uiteraard ook voor personen van jeug digere leeftijd. 'GEEN INENTING Er bleek een misverstand gerezen te zijn tussen het gemeentebestuur en de SOTU, wat er de oorzaak van was, dat op de circulaires die het gemeentebestuur enkele weken geleden rond stuurde ver meld staat, dat er ook een inenting zou plaats hebben. Dit is niet het geval; het is zelfs verboden om een inenting toe te passen; zodat iedereen slechts een keer behoeft te komen. In tegenstelling met het vorige onder zoek geschiedt de uitslag van het 2e on derzoek thans schriftelijk aan de betrok kene. De datums van het onderzoek zijn: St. Antoniusparochie op 1, 2, 3 en 4 De cember a.s., vermoedelijk in de Meisjes school; Besoijen: 7, 8 en 9 December in een van de scholen; in Baardwijk op 10, 11 en 12 December in het patronaat en voor de inwoners van Waalwijk centrum in het gymnastieklokaal Stationsstraat vanaf 14 tot en met 23 December, met uitzondering van 20 December. De tijden zijn van 912, 25 en 7 8.30; echter op Maandag vervallen de eerste 3 uren en op Zaterdag is het on derzoek van 9—12 en van 23. Het is de bedoeling dat degenen die overdag in een bedrijf werkzaam zijn in de avonduren komen, andere personen gelieven dus de avonduren niet als voor keur op te geven. Gelijk de leiders van de vergadering Dinsdagavond de aanwezigen aanspoor den alles in het werk te stellen, om deze doorlichting zo goed mogelijk te doen slagen, zo zouden wij de Waalwijkse bevolking willen aansporen, de propa gandisten niet van de deur weg te stu ren, maar hen in de gelegenheid te stel len zoveel mogelijk gegevens te verza melen en zoveel mogelijk succes te boe ken met dit prachtige werk van de Sotu. WANDELSPORT. De eerste tocht van de winterserie van Kring Tilburg van de Ned. Wandel- snortbond zal gehouden worden op Zon dag 15 November a.s. De start vindt plaats bij Huize „Voskens" te Tilburg. De afstand bedraagt 20 km. De volgende tochten zijn vastgesteld: il3 December (Dongen), 17 januari (Waalwijk), 21 Februari (Reijen) en 14 Maart (Tilburg)'. Het Kringbestuur verwacht, dat veel wandelaars (sters) door middel van déze tochten in de komende wintermaanden in training zullen blijven. Voor afwisselen de en mooie parcoursen zal worden zorg gedragen. Agenda van de openbare verga dering van de raad der gemeente Loonopzand, te houden op Dinsdag 10 November 1953 's avonds om 7 uur ten gemeentehuize. 1. 'Vaststelling openslaande no tulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel om de regeling tot het verlenen van de „toelage 1953" aan het rijkspersoneel, van overeen- komscige toepassing te verklaren op het daarvoor in aanmerking ko mende gemeentepersoneel. 4. Voorstel tot hei verlenen van medewerking als bedoeld in artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 aan het bestuur der St. Jansschool te Kaatsheuvel. Prae-advies Wegens 'normale uitbreiding van het leerlingenaantal bestaat bij hel bestuur van bovengenoemde school dringende behoefte aan schoolban ken en leermiddelen. Te dien ein de is medewerking gevraagd voor het aanschaffen van 19 schoolban ken en een aantal leermiddelen resp. ten bedrage van 780.en 324.80. Door de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Waalwijk is bericht, dat hij tegen de aanvra ge geen bezwaar heeft. B. en W. stellen voor dienover- komstig te besluiten. 5. Voorstel lot het aangaan van een vaste geldlening voor de finan ciering van goedgekeurde kapi- taalswerken en aflossing van vlot tende schuld. Prae-advies In de vergadering van 24 April j.l. werd besloten tot het aangaan van een geldlening van 500.000.— voor de financiering van een aan tal nieuwe kapitaaiswerken. Tijdens de behandeling van de onderhavige geldlening door Gede- pu.eerde Staten waren de investe ringen, waarop de lening betrek king had, nog niet goedgekeurd. Deze vertraging had tot gevolg dal de geldgeefster haar aanbieding niet gestand kon doen. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten medegedeeld dat zij van oordeel zijn dat liet aangaan van 'n geldlening van 600.000.verant woord wordt geacht. Hierbij is te vens rekening gehouden met de noodzakelijke aflossing van het re kening-courantCrediei ad 200.000 bij de Hagelverzekering Maatschap pij ie 's Gravenhage per 2 Novem ber 1953. Mitsdien is aan de Amsterdamse Bank N.V. alhier om een nieuwe aanbieding gevraagd. De uitge brachte offerte voor een geldlening ad 600.000 per 15 November a.s. is aanzienlijk gunstiger dan die van April j.l., te weten rente V/2 per jaar, koers 100J4 aflos sing in 40 gelijke jaarlijkse termij nen. Wijl deze aanbieding uitermate gunstig is en voldoet aan de door de minister van binnenlandse za ken gestelde eisen, stellen B. en W. voor om tot het aangaan dezer le ning te besluiten. 6. Voorstel tot aankoop van de woning Berndijksestraat 34 met bij behorende gr.önd te Kaatsheuvel van J. van Amelsvoort. Prae-advies J. van Amelsvoort, Gasthuisstraat 7 te Kaatsheuvel, biedt voor de prijs van 2000.aan de gemeen te te koop aan de woning Bern dijksestraat 34 met de bijbehorende grond te Kaatsheuvel, kadastraal bekend gemeente Loonopzand Sec tie B nrs. 3478 en 3479, groot 0.14.80 ha. Uit een door de adjunct-direc teur van gemeentewerken uitge bracht taxatierapport kan de prijs als volgt worden gespecificeerd waarde grond 927. waarde woning 1.052.18 1.979.18 afgerond 2.000.---. Het bedoeld pand is verhuurd aan A. Pooters voor 2.50 per week. 7. Onderzoek van de geloofsbrie ven van het nieuw benoemde raads lid A. P. Snoeren, Heuvelstraat 13 alhier. 8. Voorstel tot aan- en verkoop van perceelsgedeelten aan de Hoge- steenweg te Loonopzand (H. Maas). Prae-advies: De heer H. Maas, Hogesteenweg 45 te Loonopzand, heeft verzocht medewerking te verlenen aan het rechthoekig afbakenen van zijn per ceel, sectie E nr. 3108 op de Hoge steenweg. Hiervoor is het nodig dat de gemeente aan de heer Maas een gedeelte, groot 41 ms, verkoopt van haar perceel, sectie E nr. 3109 en daarentegen van de heer Maas aan koopt 2 ma van perceel sectie E nr. 3108. Aan de Zuidzijde van de ter plaatse staande woningwetwonin gen blijft dan een gang over met een breedte van 1,40 m. De opper vlakte, welke van het erf van be doelde woningwetwoningen aan de v+".ï heer Maas zal worden verkocht, doet geen afbreuk aan de gebruiks waarde daarvan. De waarde van de grond is te stellen op 2.50 per m2, zodat de gemeente bij deze transactie uitein delijk zal ontvangen 41 2 x 2.50 ƒ97.50. Aan het prij zenbureau voor on roerende goederen is de voorlopige verklaring van geen bezwaar aan gevraagd; B. en W. vertrouwen dat deze zal worden afgegeven. 9. Voorstel tot het verlenen van medewerking ingevolge art. 72 der Lager-Onderwijswet 1920 aan het bestuur der R.K. Stichting voor L.O. St. Jozefparochie te Kaatsheu vel ter aanschaffing van nieuwe leermiddelen. Prae-advies: Nu het nieuwe schooljaar 1953 1954 begonnen wordt met een on gewoon groot aantal leerlingen voor de le klas, heeft het bestuur der R K. Stichting voor Lager Onder wijs in de St. Jozef parochie te Kaatsheuvel gevraagd enkele leer middelen te mogen aanschaffen voor deze eerste jaars. tegen Romer cadre 17.14, terwijl laatstgenoemde er 10.57 libre te genover kon stellen. Ook de hoog ste serie in deze klas was voor de eerste speler van 't Zwaantje. Ad v. Croinvoirt komt nog niet al te best op dreef en al won hij zijn partij tegen Dijkstra, zijn moy enne ligt nog beneden zijn kunnen. Klasse D. BVT 2 klopte de debutanten van 't Zwaantje 2 en slechts A. Duques- noy Sr. wist de eer te redden. Nooit Volleerd 3 verloor thuis van BSV 2 en hier was H. de Mun- nik de man die de enige 2 punten behaalde. P. Timmermans van BSV speelde in deze klas het hoogste gemiddelde: 3.88, terwijl W. van Gorstanje de hoogste serie scoorde. Hier zijn de uitslagen Afd. C. 't Zwaantje 1-Ons Genoegen 1 62 BSV 1BVT 1 4—4 N. Volleerd 1-N. Volleerd 2 26 Afd. I). BVT 2—'t Zwaantje 2 0 -2 Nooit Volleerd 3—BSV 2 2—6 De stand Afd. G. 't Zwaantje 1 14 punten Nooit Volleerd 2 10 BSV 1 8 Ons Genoegen 1 6 Inmiddels heeft de inspecteur van het Lager Onderwijs bericht, dat tegen de aanvrage voor beschik baarstelling der gelden ten behoe ve der Maria-school geen bezwaren zijn. De kosten ad 367.80 over schrijden de normale eisen aan het geven van lager onderwijs niet. 10. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan W. J. Vloe mans, Parkstraat 4 te Kaatsheuvel. Prae-advies: Ten behoeve van de herbouw van een woonhuis, verzoekt W. J. Vloe mans, Parkstraat 4 te Kaatsheuvel, aan hem te verkopen een perceel bouwgrond, gelegen aan de Zuid- Westhoek van de eerste weg ten Oosten van de Parkstraat alhier en wel ter breedte van 24 m. langs de rooilijn en ter diepte van 37 m. In vergelijking met de prijs van bouwterreinen, gelegen aan de Parkstraat, hebben B. en W. de prijs van dit bouwterrein ook vastgesteld op 3.40 per m2. Van het prijzen- bureau voor onroerende zaken heb ben B. en W. nog geen verklaring van geen bezwaar ontvangen, doch men vertrouwt dat.deze verklaring binnen afzienbare tijd zal binnen komen. 11. Voorstel tot vaststelling van de 19e en 20e wijziging der ge meentebegroting 1953. 12. Voorstel tot voorlopige vast stelling van de bedragen, bedoeld in art. 55ter, lid 1 en 2 der Lager- Onderwijswet 1920. Prae-advies: Ingevolge het bepaalde in artikel 55ter, eerste lid der Lager-Onder wijswet 1920, moeten ieder jaar door de raad de volgende bedragen worden vastgesteld: a. het bedrag dat de gemeente ge durende het afgelopen kalenderjaar werkelijk heeft uitgegeven. Dit be drag beloopt voor 1952 ƒ2.939.51; b. het bedrag dat in verband met het aantal leerlingen beschikbaar was gesteld. Dit bedrag beliep ƒ2.261.67; c. indien a en b verschillen het bedrag van het verschil. Dit ver schil beloopt derhalve 677.84. Ingevolge het bepaalde in het 2e lid van art. 55ter, moet om de vijf jaren voorlopig worden vastgesteld het totaal van de bedragen onder a, b en c vermeld, over de laatste vijf jaren. De totaalsom sub a over het af gelopen 5-jarig tijdvak is 11.711.16, terwijl de totaalsom sub b over dat zelfde tijdvak bedraagt f 8.910.27. Het gemiddeld aantal leerlingen over die jaren is 85 1/5. Derhalve is het bedrag der overschrijding per leerling gedurende het afgelopen 5- jaarlijkse tijdvak vast te stellen op in totaal 32.87. 13. Rondvraag. KNBB District De Langstraat. Afdeling Waalwijk. In klasse G was het de B.V. „*t Zwaantje die de leiding behield door een goede overwinning op Ons Genoegen. Frappant was hier ook de winst van Nooit Volleerd II over hun sporlmakkers van het eerste! BSV en BVT deelden de punten. Per soonlijk was deze week M. van Bracht weer de beste. Hij speelde Nooit Volleerd 1 BVT 1 Gentral Entre Nous Afd. I). BSV 2 BVT 2 Nooit Volleerd 3 Ons Genoegen 2 't Zwaantje 2 6 4 4 4 11 punten 0 0 4 2 A.s. Zaterdag beginnen de voor wedstrijden 3e klas libre bij M. v. Bracht, terwijl 14 dagen daarna de finales gespeeld worden bij M. Leenheers. De moyennes van deze klas zijn 2.013.Gaat allen eens een kijkje nemen, om daardoor ook de kleinere biljarters een morele s.eun te geven. De wedstrijdleider.- sterken en kalmeren Uw zenuwen, BILJARTBOND, WAALWIJK EN OMSTREKEN. Wij geven de uitslagen van de laatste twee weken met daarbij de standenlijsten. De Hoofdklas heeft niet gespeeld, doch daarover volgende week. Ie Klas: TOP 2—'KOT I 4—4 WBC 2—HBS '2 0—8 gesp. gew gel. verl. pt. HBS 12 9 3 18 Keesje I 12 8 4 16 OOG I 12 8 4 16 TOP 2 12 6 6 12 KOT I 8 3 5 6 WBC 2 16 2 14 4 He Klas: Juliana 'IBVK I 6—2 ROT 2KNA I 2—6 TOP 3Amusement 3 2—6 KNA I—TOP 3 8—0 Amusement 2KOT 2 4—4 Juliana 1HBS 3 4—4 KNA I 16 14 2 28 Amusement 3 20 11 1 8 23 Juliana I 16 10 6 20 HBS 3 16 7 1 8 15 KOT 2 12 6 6 12 TOP 3 16 4 12 8 BVK I 16 2 2 12 6 Ille Klas A BVK 3—ROT 3 5—3 OOG 3—KNA 3 6—2 OOG 3 16 12 4 24 KNA 3 16 8 8 16 KOT 3 16 6 1 9 13 BVK 3 16 6 1 9 18 W BC 4 12 6 6 12 Keesje 3 12 1 11 2 Ille Klas B: WBC 3-—KNA 2 44 o.p. van KNA. Juliana 2BVK 2 4—2 Keesje; 2—OOG 2 6—2 KNA 2—OOG 2 6—2 WBC 3Keesje 2 6—2 KNA 2 16 10 6 20 WB C 3 16 10 6 20 OOG 2 16 8 8 16 Keesje 2 16 8 8 16 Juliana 2 16 7 9 14 BVK 2 16 4 12 8 DRUNEN. Het eerste drietal van RRDTC speelt Zaterdagavond een thuiswedstrijd tegen RKC I uit Waalwijk. Dit belooft een spannende strijd te worden en de uitslag zal hier een gelijk spel wel niet ver ont lopen.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5