I VAL DA De avonturen van BIM en BAM DE OPDRACHT ROBERT MERSHAM DA PO Z/JFRMQGENf, OPENT °°opt UJS WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ook Spierpijn 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1958 2 m rUeumatlsche pijnen wrfft U wei net BIJ VERKOUDHEID PASTI LLES J JBLiE'e JSLf'» JB*1 rheumatiek... 15 lP'?edglnWiSle™lad^ of hierop reeds gewezen was, toen de candidaten zich aanmeldden, antwoordde de voorzitter voor zover hem bekend was bevestigend. Het vaststellen van de vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs over ,1952 ging de raad vlot van de hand; evenals het aanvragen en aanvaarden van het definitieve bouwvoorschot voor de wo ning Voordijk no. 8, welk voorschot pl.m. 14.000.bedroeg. Bij een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting merkte de heer v. d. Meerendonk op, dat er een nogal hoge post was uitgetrokken voor rechtskundig advies. Het was een dure zaak geweest die de advocaat voor de gemeente ge voerd had; kon er niet op gewezen wor den, dat het honorarium aan de hoge kant was. De voorzitter echter betwij felde of dit succes zou hebben en de heer v. d. Ven wees er op, dat een advocaat, wanneer die een zaak won, heel wat meer rekende. Voor de steun aan kleine zelfstandi gen, zette de heer v. d. Meerendonk zijn opmerkingen voort, was 8000.- meer begroot. Kon de raad in een geheime ver gadering niet een inzicht krijgen in deze post. Dat kon niet, volgens de voorzitter, want de volle verantwoordelijkheid in dezen berustte bij het college van B. en W. Toen de begrotingen van de gemeente, van het woningbedrijf en van de gemeen telijke instelling voor Maatschappelijke zorg werden aangeboden, verklaarde de heer van der Ven het op prijs te zullen stellen, wanneer de raad eens een over zicht kreeg van de achterstand in de hu ren. Maar de voorzitter betoogde dat die achterstand helemaal niet zo groot was als de raad wel dacht; vergeleken bij an dere gemeenten was hij zelfs erg gering. In dat geval zag de heer v. d. Ven af van zijn verlangen. REISKOSTENVERGOEDING. Toen een voorstel aan de orde kwam, al of niet gunstig te beschikken op aan vragen van ingezetenen om reiskosten vergoeding voor hun kinderen die een school in den Bosch bezochten, wees de heer v. d. Meerendonk er op, dat er in een rapport werd verklaard dat de be trokkene, een opperman, maar 38. per week verdiende. Dit betrof echter een werklozenuitkering, zoals bleek; thans werkte de man weer en de zaak zou nader worden onderzocht. De heer de Vaan was het niet eens met een voorstel van B. en W. afwij zend te beschikken op een verzoek van een bepaalde ingezetene. Deze man hield wekelijks, met een aantal kinderen, na alle mogelijke aftrekken nog maar 42.49 over; wanneer hier de buskosten voor zijn kind van 2.— per week af moes ten, dan werd deze last voor deze man toch wel wat te zwaar. De heer Wijkmans voegde hier nog aan toe, dat het hier een man betrof die al op leeftijd begon te komen, en die in de wintermaanden zelf per bus naar den Bosch moest gaan werken. Daarom vond hij het billijk dat toch zeker in de win termaanden de reiskosten van zijn kind werden vergoed. De voorzitter wilde graag rekening houden met de mening van de raad en dus werd besloten om deze ingezetene inderdaad in de wintermaanden de ge vraagde vergoeding te verlenen. Bij een volgend voorstel, tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Mgr. van Kesselstraat aan A. H. van Stokkum voor de prijs van 2.50 per m2, vroeg de heer v. d. Meerendonk of de andere percelen niet duurder waren, maar de voorzitter antwoordde, dat men ze voorlopig allemaal over één kam schoor. Aan het Kerkbestuur van Nieuwkuijk werd vervolgens een perceel grond ver kocht ter grootte van 47,99 are voor de prijs van 1.volgens het kernplan Nieuwkuijk moest voorkomen worden dat de oude toestand daar terugkeerde; de kerk zou op een ruim bouwterrein dienen te staan. De gemeenteraad wilde het kerkbestuur van Nieuwkuijk graag tegemoet komen; deze verkoop voor de prijs van 1.— kwam neer op een ge schenk. ÏJ zult 's morgen» „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur- lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacnt middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Ei at Carter'» Leverpilletje». SCHADEVERGOEDING. Toen B. en W. voorstelden strookjes grond aan te kopen van een aantal be woners aan de Haarsteegweg voor 1.50 per m2 en tot toekenning van een ver goeding wegens schade aan de overblij vende gronden en gewassen ten bedrage van 0.50 per vierkante meter, deze grond was nodig ter verbreding van de sloot, informeerde de heer Wijkmans waarin die schade aan overblijvende gronden bestond en de voorzitter wees er op dat er op gelopen werd, dat men er materiaal op legde enz., kortom de schade die de grond leed door de werk zaamheden. Maar de heren van de Mee rendonk en Wijkmans waren niet over tuigd van deze schade en van de nood zaak van een vergoeding; de laatste was bovendien bevreesd dat men een prece dent zou scheppen. Het kwam de voorzitter niettemin ac ceptabel voor. De heer van Noye zag liever, dat men de vergoeding besteedde voor de schade die door de sloot aan de huizen werd toegebracht. Maar hiervoor moest de heer van Noye bij het Waterschap zijn. Op een vraag van de heer van de Meerendonk deelde voorzitter mee dat in een geval waarin ook de schade aan gewassen moest worden vergoed, deze vergoeding bedroeg 40 ct. voor een struik spruiten en 70 ct. voor een struik bonen. De heer Dekkers kwam op voor de belangen van de betrokken eigenaren; 2.per m2 (inclusief de schade aan overblijvende gronden) was helemaal niet luxuéus. De mensen stonden hun grond nu eeiimaal niet graag af en ver geleken met andere gronden was deze prijs ook erg redelijk; bovendien hadden Ze helemaal geen gemak van die sloot! Iedere m2 die van hun grond afgaat, zei dé heer 'Dekkers, tast de basis van hun beroep aan; zijn betoog overtuigde blijkbaar de leden die bezwaren maak ten, want zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel tenslotte aangenomen. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden VAN door Martin Verdüyn. BENOEMING LEDEN GEMEEN TELIJKE INSTELLING VOOR MAATSCHAPPELIJKE ZORG. Aan de orde was voorts de verkiezing van een 6-tal leden voor de Gemeente lijke Instelling voor Maatschappelijke zorg. De heer Samuels merkte van te voren nog even op, dat er voor Nieuw kuijk geen enkele arbeider bovenaan op de aanbeveling van B. en Wstond, ter wijl voor Vlijmen en Haarsteeg dit wel het geval was. De voorzitter repliceerde echter, dat iedereen vrij was te stemmen, zoals hij wilde. 'De uitslag van de eerste stemming was: L. de Goey 12 stemmen, C. Ber kelmans 12 St., J. Wijkmans 11, F. van Noye 10, A. M. A. van Helvoirt 7, N. van Beurden 6, Nic. van Mierlo 5, G. v. d. Lee 4, J. Vorstenbosch 3, Samuels 2, J. van Bokhoven, H. Werther, A. L. van Helvoirt en van de Meerendonk ieder 1 De heren Berkelmans, de Goey, Wijk mans, van Noye en van Helvoirt waren dus met meerderheid van stemmen geko zen. De verkiezing van het 6e lid had als resultaat: Vorstenbosch 5, Samuels 3, v. Beurden 2, v. d. Lee, van Mierlo en van den Meerendonk 1. Daar niemand de vereiste meerderheid had, was een verplichte stemming tus sen de heren Vorstenbosch en Samuels noodzakelijk; met 8 stemmen tegen 5 werd de heer Vorstenbosch gekozen. Aan de agenda werd' voorts toege voegd een voorstel tot verkoop van een perceel grond aan de Mgr. van Kessel straat aan de heer van Nunen en de heer J. Vermeulen, voor 2.20 per m2; beide heren zouden met gebruikmaking van premieregeling gaan bouwen. De heer v. d. Ven vroeg naar aanlei ding van dit voorstel of iedereen in de gelegenheid was kennis te nemen van de betreffende premieregeling, en toen de voorzitter meedeelde dat er een aantal berekeningen waren gestencild, die be langhebbenden te allen tijde konden be komen, zei de heer v. d. Ven, dat hem een geval bekend was van een persoon die aan de heer Van Halder om inlich tingen daaromtrent kwam, terwijl de heer van Halder zijn schouders ophaalde en deed alsof hem er niets van bekend was; de heer v. d. Ven vond' dit van de heer van Halder een verschrikkelijk inferieur gedrag. Copyright P I B. Box 6 Copenhoge-» De heer Dekkers die ook volkomen overtuigd was, van de noodzaak daar verbetering te brengen, zag de mogelijk heid hiertoe slechts in een spoedig on derhandelen met het polderbestuur, wel ke onderhandelingen, zoals de voorzitter meedeelde, reeds de volgende dag zou den plaats hebben. De heer van Noye wees er nogmaals op, dat het hier ging om de gezondheid van de ingezetenen en B. en W. had den tot taak voor die volksgezondheid te waken. En toen zweeg de raad voorlopig in afwachting van het resultaat dezer on derhandelingen. D°E° PZACHTGE VALDAMILD Het is tijd dat de appels ge plukt worden, maar waar halen Bim en Bam zo gauw een ladder vandaan? Het is maar goed dal ze zoveel vrienden hebben, die altijd te hulp komen, \yant nu vragen ze aan de giraffe of zij wil helpen, ze heeft zo'n heerlijk lan ge nek. En ja, zij wil wel, maar het gaat niet zo goed als onze beertjes wel hadden gedacht. Want kijk eens wat de ondeugen de giraffe doet. Inplaats dat ze de appels in het mandje van Bim en Bam gooit, steekt ze ze lekker in haar eigen mond. In een paar tellen zijn alle appels verdwenen. Maar 's middags heeft de giraffe de straf al te pakken, want och, och, wat een buikpijn heeft ze. Dat is haar eigen schuld, had ze de appels van Bim en Bam maat niet moeten opeten. En nu gaat ze naar de beertjes toe om raad. Ze geven haar een drankje en leggen warme doeken ojt het ze re buikje. Door al deze zorgen is de giraffe de volgende dag weel beter en 's morgens komt ze aan Bim en Bam vragen of ze niet meer hoos op haar willen zijn omdat ze hun appels heeft opge geten. DE KWESTIE VERBOORD. Een voorstel van B. en W. tot rege ling van de ook al enige tijd aan de orde zijnde kwestie Verboord werd eveneens aan de agenda toegevoegd. B. en W. hadden advies ingewonnen I yan Ir Teppema die de raad gaf alleen maar boerderijen te bouwen, waar zich landbouwgronden bevonden, dientenge- volge stelden B. en W. voor een stuk j grond gelegen in het kernplan Vlijmen, j waarvan de verkoopsom 1.50 per m2 j bedroeg te ruilen tegen een perceel van 1,50 ha. aan de Gemeentejesweg (prijs 0.25 per m2), waar de heer Verboord dan kon bouwen. De gemeente zou ech ter bij deze ruiling een bedrag van 1710.moeten bijleggen. Men had gemeend zo spoedig mogelijk met dit voorstel te moeten komen, opdat men nog zou kunnen profiteren van het bouwvolume 1953, zei de voorzitter te gen de heer v. d. Meerendonk, wie dit plan wel een beetje rauw op het lijf viel. De prijzen waren echter nog niet goed gekeurd door het prijzenbureau, en de heer van Bokhoven vermoedde dat ze wel hoger zouden uitvallen. Zou de betrokkene er nog mee accoord gaan, vroeg de heer Dekkers, wanneer de grond duurder uitviel? Maar hier kon de voorzitter geen antwoord op geven; veel hoger zouden de prijzen zeker niet zijn. De heer van Helvoirt, een van de sprekers die over dit onderwerp nog het*a woord voerden, vond het voorfront van het perceel dat aan Verboord werd ver kocht veel te breed, om dat aan één persoon weg te doen. Hij zou hem nooit meer gegeven hebben dan de helft van de breedte, en het in de lengte ge zocht hebben, zodat er nog een tweede boerderij gebouwd kon worden. De heer van Noye was het echter niet met de heer van Helvoirt eens, en ook de heer Dekkers niet; het perceel lag? tussen een sloot en een dijk, en aan de zijde van de dijk was het zeer moeilijk te bebouwen. Wanneer men dit perceel ging splitsen bovendien, kwamen er spie- en; het was geen fraaie plaats, om nog 'lis een boerderij er op te bouwen. Men moest een reëel standpunt inne men en deze jonge boer, die helemaal opnieuw moest beginnen, een kans ge ven en de boel daar niet minder fraai gaan maken. Weer viel het betoog van de heer Dekkers in goede aarde en de raad nam het voorstel van B. en W. zonder meer aan. De heer van Overdijk was de eerste die gebruik maakte van de rondvraag, door te vragen of B. en W. geen schrij ven hadden ontvangen van de Bond van Overheidspersoneel betreffende de lonen van het gemeentepersoneel, welke lonen "ÏTÏVTT7" Niet krabben. De helder 1 r S BU vloeibare D. D. D. kal- UULiU Avw meert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN *BTC| Wfe HUIDAANDOENINGEN zeer laag waren. Dat schrijven had men inderdaad ontvangen en bij de begroting zou men wel met een regeling komen. Thans was het gehele geval om advies naar Ged. Staten. Mocht er verbetering komen, aldus de heer van Overdijk, zou die dan van terugwerkende kracht zijn. De voorzitter durfde echter niets toe te zeggen, wat nog niet helemaal zeker was. DE BERUCHTE SLOOT. Toen de heer van Noye vervolgens vroeg of er al vorderingen gemaakt wa ren met de noodvoorziening betreffende de beruchte sloot, stelde de voorzitter de raad in kennis van een rapport dat de technische dienst ten aanzien van deze kwestie had uitgebracht. Hieruit bleek dat een afdoende oplossing in de vorm van een gehele riolering een bedrag zou vragen van 55.000.een gedeeltelijke demping zou 13.000,vergen, maar dit laatste aldus het rapport had niet veel zin. Een afdoende oplossing zou het beste verkregen worden door een snelle uitvoering van het totale rioleringsplan. Voorlopig zou men de sloot goed schoon kunnen maken, om het water sneller te doen stromen en het vuil beter af te voe ren. De heer van Noye schilderde nog maals de verschrikkelijke toestanden zo als die daar bestaan. De kinderen moeten daar heel de dag leven in die vreselijke stank; de kleine .kinderen slapen in kamers waarvan de ramen nog geen paar minuten open kun nen. Wat heeft schoonmaken voor zin, vroeg hij, en; weegt dat bedrag van 55.000.op tegen de gezondheid van de gemeentenaren. Dit mag geen 7 a 8 jaar meer blijven liggen. Maar de voorzitter wees er op, dat dit probleem niet zo maar even op té lossen was en niemand kon men hier enig ver wijt van maken. Was het niet mogelijk, vroeg de heer v. d. Meerendonk op het ergste punt een riolering te leggen. Dit zou niet gemakkelijk uit te voeren zijn, meende de voorzitter, daar men dan een klein rioleringsstelsel daar moest gaan ontwerpen, omdat alle huizen op die sloot loosden. De heer Vorstenbosch stipte nog als mogelijkheid aan, dat wanneer de sloot regelmatig uitgediept werd er mogelijk enige verlichting kon komen. Nadat de voorzitter nog betoogd had dat het waterschap eigenlijk beheerder was van de sloot, dat men eigenlijk daar moestzijn, gaf wethouder Berkelmans toe, dat de toestand inderdaad meer dan verschrikkelijk was; maar wat moest de gemeente hier nu aan doen?! De gemeen- warmte vfn de pijnstillende Thermogène. te kon toch niet zo maar even 55.000.- hieraan gaan spenderen, terwijl de pol der van plan was midden door de Geer een sloot te gaan leggen. De heer van Overdijk sneed een an der punt aan, toen hij vroeg of het niet mogelijk was de Wijs als le klas stra tenmaker te benoemen. De voorzitter ried hem echter, af te wachten tot het reglement hem bereikt zou hebben, dan kon men eventuele open plaatsen aanvullen. Nadat de voorzitter op een vraag van de heer de Vaan gezegd had dat het bouwvolume voor de gemeente nog niet bekend was, informeerde de heer Vor stenbosch naar de Avondschool die bij de Paters ondergebracht zou zijn. Inder daad, antwoordde de voorzitter, voor lopig kon de school daar op een behoor lijke manier terecht. Dit was het laatste wat in de open bare vergadering werd behandeld, en de voorzitter ging tot sluiting over, waar bij hij de leden hartelijk dankte voor hun medewerking bij de belangrijke besluiten die men weer genomen had. #S0K'B' T mmm WINKELSLUITING. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op het besluit van de raad der gemeente Waalwijk van 23 November 1953, waarbij de plaatselijke verordening ;ijs bedoeld in artikel 11, eerste lid, der Win kelsluitingswet 1951 (aanwijzing van tie uitzonderingswerkdagen, waarop de winkels in de gemeente Waalwijk tot 23 uur geopend mo gen blijven) in dier voege is gewij zigd, dat onder deze uitzonderings- werkdagen is opgenomen „de laat ste Zaterdag, voorafgaande aan 5 December, indien deze datum op een Zaterdag valt". Dientengevolge zullen de win kels in de gemeente Waahvjjk op Zaterdag 28 November a.s. tot 23 uur geopend kunnen blijven. WAALWIJKSE VOCALISTE WEDEROM OPGENOMEN IN HET RADIO-PROGRAMMA. Mej. Antoinette Blom, concert zangeres alhier, ontving de vere rende uitnodiging om op Dinsdag 1 December a.s. om 11.30 uur een zangrecital te geven in het AVRO- programma. Het programma ver meld liederen van Schulz, Dvorak, Wolf, Pijper en Schouwman. De begeleiding is in handen van Me vrouw Janny van Wering. VERKIEZINGEN VAN AMBTS DRAGERS DER NED. HERV. GEM. TE V.M. BESOIJEN Maandag 30 November a.s. zal er een gemeente-avond worden ge houden voor stemgerechtigde lid maten tot het verkiezen van ambts dragers Aftredend zijn: ouderling H. Nelis (niet meer herkiesbaar) en de diakenen .1. Kuijsten en M. •v. Beek (beiden herkiesbaar). Door de kerkeraad zijn de volgende dub beltallen gesteld voor ouderling B. A. G. Treffers en M. Wijnands en voor de diakenen: J. Kuijsten- J. v. Tilborg en M. v. Beek-A. Krom- hout-v. d. Meer. Verder zullen die avond verkie zingen worden gehouden voor no tabelen. Aftredend zijn: C. Holster en H. Bakkeren (beiden herkies baar). Deze gemeenteavond wordt gehouden in het gebouw voor Chr. Belangen en vangt aan om 8 uur. „VAN SNOTNEUS TOT NEON". Onder deze titel presenteren Hetty Blok, Cruys Voorbergh en Cor Lemaire op Donderdag 10 De cember in Musis Sacrum voor de leden van dc Kunstkring een pro gramma dat een prettige ontspan ning waarborgt. Hel trio „Arabesque", zoals hel zich noemt, heeft reeds vele avon den in geheel Nederland dit pro gramma gegeven, op een manier', die iedereen er van overtuigt, dal kleinkunst ook Kunst is, wanneer het wordt gebracht in een juiste sfeer. Cruys Voorbergh zorgde voor de costumering en dat alleen al is een gang naar Musis waard. Op Dinsdag 22 December zal voor de leden van de Kunstkring worden vertoond de film „Der Un- tertan" van W. Staudte. AANSTAANDE ZATERDAG CROSS COUNTRY. Zoals we reeds eerder hebben meege deeld zal a.s. Zaterdag (morgen) de jaarlijkse Cross Country, georganiseerd door de Vereniging Waalwijks Belang, in samenwerking met de W.R.J.V. „Ros sinant" worden verreden. Zoals ieder jaar heeft nu reeds deze Cross een goede belangstelling van deel nemers uit de verre omgeving getrokken en een select gezelschap van ruiters en amazones zal om 2 uur aan de start ver schijnen. De Cross begint en eindigt in het Soy- ersbos, nabij de Galgenwiel, en is in een lengte van 3 km. uitgezet rond Plantloon, over wegen, door bossen en weidevelden, volop gelegenheid biedend aan de be langstellenden de verrichtingen van rui ters en paarden gade te slaan. De Cross i is als midden-zwaar te klassificeren en I zal het publiek menig spectaculair staal- tje van rijvaardigheid doen gadeslaan. 13) Toen wist zij dat zij bidden moest voor Mersham's terugkeer, alhad zij, zoals de meeste mensen van de ze generatie, het bidden al lang ver leerd. Eerst toen Sammy Dunwell koud en stijf van de eerste wacht terug keerde en de snurkende Brent wak ker porde, zonk Marion weg in de diepe slaap van een uitgeput mens. Moeizaam, maar uiterst voorzich tig worstelden Mersham en Hartley zich door de jungle. Zij waren op 't spoor van de vijand, die hen niet verder dan enige honderden meters vooruit was. Ieder ogenblik konden zij overvallen worden door 'n ver dekt opgestelde, achtergebleven groep en Mersham, die zijn krach ten gaandeweg voelde slopen door de koorts, was blij dat hij de intelli gente ijskoude Hartley meegenomen had. Deze gebaarde hem plotseling stil te staan, dan wenkte hij om zichtig. Mersham trad naderbij en werd voor het eerst van aangezicht tot aangezicht met de nazi-bende geconfronteerd. Bijna waren zij de vijand in de arm gelopen, verrader lijk als de jungle is. Zij waren aan geland op een van die onverklaar bare open plaatsen in de dichte flo ra, die meestal benut worden om te kamperen. Dit waren de Duitsers ook van plan, kon Mersham wel zien, daar een van de officieren de reusachtige negerhoofdman instruc ties gaf. Jaloers keek Mersham naar de goede tenten en de prima uitrus ting van zijn belagers. Zij waren in alle opzichten in het voordeel. Zijn blik zocht professor Nichols en hij behoefde niet lang te wachten. De verrader deelde hier kennelijk de lakens uit zoals hij in goed verstaan baar Duits de nog jonge comman dant van de patrouille opdroeg on middellijk maatregelen te treffen „Fraulein Andrews" op te spoiren en haar escorte zonder gevangenen te maken, te liquideren. Hartley richtte zijn geweer op de kleine witte gestalte van de profes sor en zag Mersham met een koude blik in zijn ogen vragend aan. Maar deze schudde langzaam het hoofd en wenkte Hartley naderbij. „Dat is niet de opdracht", fluis terde hij, „bovendien zouden we de hele bende onmiddellijk achter ons aan hebben. Let goed op waar ze de wachten uitzetten. We moeten vlug handelen, want ze wachten niet tot morgen- om ons te zoeken. We moe ten Nichols hebben voordat de pa trouille uittrekt." „Dan moeten we ons wel heel erg haasten", antwoordde Hartley iro nisch. De troep wordt al gevormd". Het was inmiddels duidelijk gewor den dat de tent van Nichols in het midden van het kampement werd opgeslagen. Voortdurend liepen er twee zwaar bewapende soldaten om hem heen te draaien, terwijl hij in afwachting van het gereed komen van ^iin tent met de commandant van de parachutisten op en neer stapte. Mersham vervloekte de kloppen de pijn in zijn hoofd, waardoor hij niet helder kon denken. Hartley had gelijk, er moest grote haast ge maakt worden. Hij klemde zijn han den vaster om het automatisch ge weer en wenkte Hartley hem te vol gen. In een zo wijd mogelijke boog trokken zij om het kamp heen naar het punt waar Nichols liep te ijsbe ren. Maar de officier en de twee soldaten bleven aan hem vastkle ven. Het was duidelijk dat hier geen list zou baten. Waar Nichols ging, ging zijn lijfwacht. Het zou dus toch op schieten aankomen, waardoor Mersham en Hartley en met hen de overigen van 't toch al in treurige toestand verkerende gezelschap, door de nazi's, vergezeld van ver in het voordeel zijnde inboorlingen, zouden worden opgejaagd. Tijd om af te wachten tot een betere gele genheid was er trouwens niet, daar een patrouille van vier Duitsers en tien negers gereed stond om een on derzoek naar het verblijf van Mari on Andrews in te stellen. Zoals steeds in critieke momen ten nam Mersham plotseling een besluit. „We moeten onmiddellijk tot ac tie overgaan. Het enige wat we in ons voordeel kunnen doen, is de vij and op een verkeerd spoor te bren gen. Het is bijna donker. Maak jij een omtrekkende beweging totdat je ongeveer tegenover mij staat. Vandaar werp je drie handgranaten waarbij je als doel de gereedstaande patrouille neemt. Vervolgens geef je drie vuurstoten en al vurend ren je terug de jungle in. Dan hou je er mee op en ren je om het kamp weer naar mij terug. Begrepen Hartley?" De soldaat herhaalde fluisterend de opdracht en sloop weg. Mersham hurkte neer, meer dan ooit zwetend van de enorme spanning. Het duur de ondragelijk lang voor Hartley de overkant bereikt had. Maar de jon gen was voorzichtig en sluw, be dacht Mersham, hij zou. Een harde knal en een hel geel licht onderbraken zijn gedachten. In het scherpe licht zag hij een sol daat en twee negers neerstorten. Langgerekte smartkreten klon ken door de jungle en vlak daarop weer een knal en een flits. Drie dei- wegijlende negers liepen midden in hun gang tegen een onzichtbare muur op en een onzichtbare vuist scheen hem neer te vellen. De sol daten waren getrainder en tracht ten zich te dekken. Toch werden er nog twee getroffen door Hartley's derde handgranaat. Terwijl deze begon te vuren, sprong Mersham in de open ruimte van het kamp en schoot snel op de twee soldaten die prof. Nichols escorteerden. Twee korte vuurstoten waren in deze ge trainde hand voldoende om de lijfwacht van de nazi-geleerde bui ten gevecht te stellen. Zij waren on middellijk dood. De commandant greep naar zijn arm, hij moest ge wond zijn, dacht Mersham snel, en vuurde weer, maar als een schaduw was de officier verdwenen. Met één forse greep slingerde Mersham de kleine atoomgeleerde achteruit en achterover in de rottende vegetatie van de jungle. Hij nam nu geen en kel risico meer. De Duitsers hadden zich hersteld en begonnen te schie ten, een moordend spervuur in alle richtingen. Met voldoening zag Mersham dat de meesten wegren den in de richting vanwaar Hartley zijn handgranaten had geworpen, in Oostelijke richting. Dit was het wat Mersham beoogd had. In de actie van 't korte gevecht dacht hij nog scherp na. Zijn handelingen waren nu volkomen gecontroleerd. Hij wierp zich op de volkomen verraste Nichols en zorgde er voor deze niet bewusteloos te slaan, daar het hem onmogelijk geweest zou zijn zijn ge vangene te dragen. Met enige vlug ge bewegingen" stopte hij een zak doek in Nichols' mond en trok hem overeind. De professor voelde een ijskoude loop in zijn nek. „En nu maar wandelen, prof. Ni chols en heel er vlug", fluisterde Mersham schor. Nichols antwoordde niets en liep hulpeloos met zijn lan ge armen in het stikdonker voor zich uittastend het warnet van hooggroeiende gewassen in. Achter Mersham klonk een hees hijgen en dan een onvervalste Engelse vloek. Mersham gromde van voldoening. Hartley had het gehaald. Mersham siste. Hartley strompelde op hem toe, zijn linkerhand op een natte plek aan zijn rechterschouder.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2