Waalwijkse en Langsiraatse Courant PROBLEMEN VAN DE LANGSTRAAT MARIAJ A AR Ka ad van Waalwijk Gemeenteraad Waspik vergaderde kort en goed Aandacht van de Prov. Staten gevraagd VOORAL VOOR HET VERKEERSPROBLEEM VOOR DE MAANDAG 7 DECEMBER 1953. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON IIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET ZUIDEN 76e JAARGANG No. 96. Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Het was weer eens een record-verga dering die de raad van Waalwijk j.l. Donderdagavond hield; in goed een kwartier was de agenda afgehandeld en de raadsleden hielden nog volop tijd over om 'ie gaan miechelen. De vergadering, waarbij de heer van Os absent was. werd door de voorzitter op de gebruikelijke wijze geopend en nadat de notulen van de twee vorige vergaderingen onveranderd waren vast gesteld en de ingekomen stukken zonder meer voor kennisgeving waren aange nomen, kon men overgaan tot de be handeling van de overige agendastukken. HET HOLLANDS STEEGJE WORDT BESTRAAT. Het voorstel van B. en W, tot op nieuw vaststellen van de „Verordening op de heffing van, straatbelasting in de .gemeente (Waalwijk deed de heer van den Hoven de vraag stellen, waarom de Poststraat niet opgenomen was in de lijst van straten die voor de straatbelas ting in aanmerking kwamen, terwijl de heer Verdoorn in dit voorstel aanleiding vond, de aandacht er op te vestigen dat nog niet alle straten van straatnaam bordjes waren voorzien; de Jan de Rooij- straat bijvoorbeeld was maar aan een kant van een bordje voorzien. De voorzitter antwoordde de heer van den Hoven, toen hij zei, dat ook in de vorige verordening de Poststraat niet op genomen was; hij kon geen reden vin den, waarom deze straat achterwege was gebleven, B. en W. echter zouden de zaak onder ogen nemen en eventueel deze naam alsnog in de verordening op nemen. Trouwens, aldus de voorzitter, het is geen aantrekkelijke methode alle namen in de verordening te vermelden; we kon den eigenlijk beter volstaan met een al gemene aanduiding. De opmerking, die de heer Verdoorn al eens eerder had gemaakt, was al door gegeven aan de dienst gemeentewerken; de voorzitter zou er nog eens navraag naar doen. De heer Verdoorn kreeg nog gelegen heid te wijzen op de straten in de nieu we buurt te v.m. Besoijen, zoals de van Assendelftstraat, de Molenstraat enz. Hier zou echter, aldus de voorzitter, spoedig in worden voorzien. Wethouder Smolders meende naar aanleiding van de Poststraat een ogen blik dat het criterium voor het in aan merking komen voor straatbelasting het al of niet verhard zijn van de weg was. Maar hij kwam spoedig op zijn mening terug, terwijl de heer van den Hoven er ook op wees dat deze vlieger niet op ging, want waarom was de bestrate Poststraat dan niet en het zanderige Hol landse Steegje dan wel in de verordening opgenomen. Ten aanzien van het Hol lands Steegje kon de voorzitter meede len, dat de goedkeuring van G.S. voor de bestrating reeds was ontvangen en dat daar voor de volgende raadsverga dering al het een en ander zou veran derd zijn. Nadat dit voorstel was aangenomen, kende de raad een aantal premiën toe op grond van de premieregeling woningver betering en -splitsing en verleende het bestuur van de R.K. Jongensschool in de Baardwijksestraat medewerking bij het aanschaffen van boeken en leermiddelen, evenals aan het bestuur van de R.K. Jongens ULO-school St. Michael. BENOEMING. Wegens het bedanken van de heer A. van Well als gedelegeerd lid van het bestuur der Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie, stelden B. en W. thans voor in deze functie te be noemen de heer P. Buykx, die reeds eerder deel had uitgemaakt van dit be stuur. Er werd gestemd en de heer Buykx kreeg 9 stemmen, de heer, van Seters 2, en de heren de Kort, Eibers en Duyvelaar kregen ieder één stem. Het voorstel betreffende de verorde ning als bedoeld in de winkelsluitings wet, waarover wij in een van onze vo rige nummers schreven naar aanleiding van het uitgebrachte prae-advies, gaf geen der leden enige aanleiding tot het maken van op- en aanmerkingen. Een voorstel tot verkoop van een strookje grond aan de Groensteeg deed de heer Brouwer, die als hij goed was georiënteerd, meende dat het hier betrof, de strook tussen de straat en de thans afgebroken huizen, de vraag stellen of er toch nog trottoir overbleef; de voor zitter kon hem wat dit betreft gerust stellen; er zou inderdaad nog een stuk trottoir overblijven, maar dit werd wel smaller. Het betrof hier de verkoop van een stroog grond van 100 m2 voor f 100. aan de N.V. Bloch Stibbe, die deze grond nodig had voor de uitbreiding van haar fabrieken. En nadat de raad besloten had ook nog wat grond te verkopen aan de Jan de Rooijstraat, en nadat voorts besloten was in verband met de behandelde pun ten de begroting te wijzigen, kon de voorzitter deze korte vergadering sluiten. Raadsvergadering op Donderdag 31 Dec. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd gearresteerd. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Punt 3 van de agenda: Voorlopige caststelling van de Gem. Rekening '1952 en goedkeuring Rekening van de Gem. Inst, voor M.Z. Acc. Punt 4 van de agenda: Vaststelling Gemeente-Begroting '1954 en goedkeu ring Begroting 1954 van de Gem. Inst, v. M.Z. Met betrekking tot enkele pun ten gaf de voorzitter een nadere uiteen zetting. De uitgaven t.b.v. de brand weer zijn ten volle verantwoord. Onze brandweer werkt perfect en ook voor de commandant had de voorzitter alle lof. Met betrekking tot een opmerking tot het instellen van een commissie op het Lager Onderwijs gaf de voorzitter ten antwoord dat de Raad bevoegd was een dergelijke commissie in het leven te roe pen. M.b.t. de uitgaven door het school bestuur te doen kan deze commissie uit sluitend van advies dienen, hetgeen reeds wordt gedaan door B. en W. en de inspecteur. De heer van den Broek was van mening dat een dergelijke com missie overbodig was, aangezien zijn hoofdzakelijk bemoeiingen heeft op het gebied van het onderwijs, hetgeen men aan de inspecteur kan overlaten. De heer van Dongen was van mening dat men niet te overhaast te werk moest gaan. Hij zou graag zien dat B. en W. in de volgende vergadering hun mening ken baar zouden maken. Een dergelijke com missie kon naar zijn mening wel eens van belang zijn. Het was hem bekend dat in andere gemeenten deze commis sie nuttig werk verricht. B. en W. zul len deze zaak nog nader onderzoeken. De begroting 1954 geeft een geraamd tekort van f 58575.36. In vergelijk met 1953 is het tekort thans f 32040.70 gro ter. Het totaal aan niet afgeschreven ka pitaalsuitgaven per il Januari 1954 be draagt f '1046133,58, waartegen aan vaste financieringsmiddelen f 1.100473,03. Punt 6 van de agenda: Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling Bouw- en Woningtoezicht met de gemeente Sprang-Capelle. De commissie ad hoc, die in de vorige vergadering in het leven werd geroe pen om deze gemeenschappelijke rege ling aan een nader onderzoek te onder werpen, had een rapport aangaande de ze kwestie samengesteld. De regeling van het Bouw- en Woningtoezicht is dwin gend vereist. Er zijn 3 mogelijkheden: 1 Aanstelling van een ambtenaar in gem. dienst; 2 Aangaan van een gemeenschap pelijke fegeling; 3 Aansluiting bij de Dienst Bouw- en Woningtoezicht Bra bant-West. 1 1 De gemeenschappelijke regeling met Sprang-Capelle zal het meest effect af werpen en verdient de meeste aanbeve ling. In het concept worden enkele wij zigingen voorgesteld. Voor het kringper- soneel worden enige overgangsbepalin gen in het leven geroepen, krachtens welke het gemeentepersoneel, dat in de Dienst Bouw- en (Woningtoezicht wordt overgenomen, zijn huidige nevenbetrek kingen kan blijven bekleden. De rechts positieregeling van de ambtenaren krijgt meer waarborgen. De gemeenschappe regeling met Sprang-Capelle is het meest gunstig, ook al moeten de kosten door beide gemeenten gelijkelijk worden ge dragen. De heer Van Iersel had het rapport ondertekend onder voorbehoud, omdat naar zijn mening dit rapport suggereert om voor het voorstel van B. en W. te stemmen, terwijl de commissie zich daar over niet heeft uitgesproken. Persoonlijk was hij wel voor deze gemeenschappe lijke regeling. Verder had hij nog enkele opmerkin gen. Over de kostenverdeling ad 50 was de commissie niet erg te spreken, maar er blijft anders weinig over. Wat betreft het bestuur mag de raad geen bezwaar hebben. Het voorstel werd vervolgens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voorts werd bepaald, de eigen ambtenaar in functie, die naar de dienst Bouw- en Woningtoezicht overgaat, in gemeentedienst teru gte nemen indien de ze nog in dienst is bij de Dienst Bouw en Woningtoezicht, als de gemeenschap pelijke regeling wordt opgeheven. De heer van den Broek nam vervol gens het woord en sprak de hoop uit, in het vervolg van 'n dergelijke blamage gespaard te mogen blijven. De heer van Dongen kon zich met deze uitlating niet verenigen. Hij vroeg zich af waarom de handelwijze van de raad m.b.t. de rege ling van het bouw- en woningtoezicht, een blamage is. De raad had een ver gaand besluit te nemen, dat voor hem een aanleiding was om de zaak eerst nader te onderzoeken. Hij had! eerder waardering verwacht wanneer er een besluit genomen wordt om een dergelijke zaak nader te onderzoeken. De commis sie had toch in ieder geval bereikt dat de ambtenaren hun neven-betrekkingen kunnen blijven vervullen. Men moet toch ook voor zijn werknemers opkomen. Punt 7 van de agenda: Voorstel tot vaststelling van een Arbeidsovereen komsten-verordening. Zonder op of aan merkingen aangenomen. Punt 8 van de agenda: Voorstel tot vaststelling van een Wachtgeldregeling. Z.h.s. aangenomen. Punt 9: Voorstel tot wijziging van het ambtenaren-reglement. Z.h.s. aangeno men. Punt 10: Voorstel tot hernieuwde vast stelling van de verordening op de hef fing van rioolafvoetrecht. Z.h.s. aange nomen. Punt 11: Voorstel tot hernieuwde vast stelling van de verordening op de hef fing van kadegeld. Z.h.s. aangenomen. Punt 12 van de agenda: Voorstel tot benoeming van een lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. B. en W. diende de volgende aanbe veling in: 1W. Smits 2. C. Langerwerf. De heer Smits behaalde 8 stemmen en de heer Langerwerf 2 (raadslid de Glas was afwezig. Punt 13: Voorstel tot onderhandse verhuring van een gemeente-perceel. Z.h.s. aangenomen. Punt 14: le wijziging gemeentebegro ting 1954. Een crediet van f 19.000, werd beschikbaar gesteld voor de ver harding van de Arnold Verschurenstr. en voor het buitenverfwerk van het ge meentehuis. De heer Van Dongen vroeg of het niet gewenst was tevens een crediet be schikbaar te stellen voor de verharding van wegen in het kader van de ruilver kaveling Het Eendennest. De gemeente draagt 25 in deze kosten; 75 wordt gedragen door de ruilverkaveling. De voorzitter antwoordde hierop dat de ge meente-opzichter eerst een situatie-teke ning moet maken van de toestand en een begroting van de kosten. Burgemeester en Wethouders staan hier ech ter gunstig tegenover. De heer van Don gen verklaarde hierop dat de ruilverka veling de weg aan zal leggen en dat de gemeente bij de cultuur-technische dienst kan opvragen het aandeel dat de ge meente hierin zal moeten betalen. De voorzitter had echter wel graag eerst een overzicht van de situatie, aangezien er voor de gemeente nog meer aan vast zit. B. en W. zullen in ieder geval con tact opnemen. RONDVRAAG. De voorzitter deelde mee dat de en quête m.b.t. eventuele gasaansluitingen 't volgende resultaat heett gehad. Er wa ren 710 formulieren uitgegaan. Hierop zijn 162 bevestigingen binnengekomen. De heer van den Broek dankte het college van B. en W. voor het keurig financieel beleid, ook de heer van Don gen, die daarin als oud-wethouder een groot aandeel heeft gehad. Verder dank te hij de ambtenaren voor het keurig werk. Hij sprak de hoop uit dat allen in het komende jaar hun werk in goede gezondheid kunnen voortzetten. Spr. vond het jammer dat de indus trie in Waspik nog zo weinig voortgang maakt. Zou het misschien mogelijk zijn om van gemêentewege een industriehal re bouwen? De Burgemeester verklaarde zeer er kentelijk te zijn voor de dankbetuigingen. Wat betreft de industrie verklaarde de voorzitter: In de loop van deze week is er een circulaire binnengekomen van de Minister van Binnenlandse Zaken, waar in deze verklaart dat het uit moet zijn met het verlenen van faciliteiten van ge meentewege aan industrieën. Hierbij be hoort ook het bouwen van industrie hallen. De industrie moet voor zichzelf zorgen en niet ten koste van de gemeen schap worden gesteund. Ged. Staten heb ben een uitgaaf van de gemeente Sprang- Capelle voor het bouwen van een indus triehal niet goedgekeurd. Op een derge lijk raadsbesluit zal men dus nimmer goedkeuring verkrijgen. Er is wel een regeling voor zgn. nood- gebieden. Het rijk verleent daar een bij drage van 25 voor de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. De voorzit ter heeft nog getracht om deze rijksbij drage te krijgen, maar dat is niet mogen gelukken. De heer van Dongen verklaarde met belangstelling de circulaire gelezen te hebben, die inderdaad niet bemoedigend is, maar wel grond van waarheid bevat, b. en W. moeten echter toch al het mo gelijke doen om de industrie te steunen. De voorzitter kon zich hiermee ten volle verenigen. De heer van den Broek vroeg verder de aandacht van B. en W. voor de ge vaarlijke bochten in de Benedenkerk straat. Ondanks de anti-slip-methode die hier is toegepast, is er weer een ver keersongeval gebeurd. Spr. vroeg of het niet gewenst is waarschuwingsborden te plaatsen. De voorzitter verklaarde hierop dat de Prov. Waterstaat in deze bochten een nieuwe methode heeft toegepast voor het anti-slip maken van de weg. Hij vreesde echter dat deze methode: op de duur geen resultaat zal hebben. De Prov. Waterstaat is verantwoordelijk voor de ze weg. B. en W. zullen de kwestie nogmaals onder de aandacht van de Pro vinciale Waterstaat brengen. Hierna ging de raad in besloten zitting over. De Commissie van Rapporteurs in zake algemene onderwerpen uit de Provinciale Staten van Noord-Brabant heeft bij het onderzoek der begroting voor 1954 behoorlijke aandacht besteed aan de pro blemen die in en ten aanzien van de Langstraat bestaan. De pro blemen van de watervrijmaking, van de werkgelegenheid en vooral het verkeersprobleem worden door de commissie van rapporteurs dringend in de aandacht van Gedeputeerde Staten aanbevolen. Zij vroegen met aandrang te bevorderen dat de Langstraat met in begrip van het Land van Heusden en Altena zou worden aangewe zen als ontwikkelingsgebied, en zouden gaarne vernemen of en zo ja, welke perspectieven er naar het oordeel van Gedeputeer de Staten voor dit gebied in afzienbare tijd bestaan. VERKEERSVERBETERINGEN. Vele leden, aldus vermeldt het rapport van rapporteurs, betreurden het leven dig, dat in 1954 het leggen van een vaste brug bij Gorinchem en de nieuwe verbindingsweg GorinchemWaalwijk Tilburg nog geen begin van uitvoering zullen krijgen. Zij spraken de hoop en de verwachting uit, dat G.S. ter zake uiterst diligent zullen zijn. De hier be doelde verkeersvoorzieningen zullen aan de gemeente Waalwijk en de Langstraat ook een kans voor verdere industriële ontwikkeling bieden, waardoor een niet te onderschatten werkgelegenheid, waar aan de gehele Langstraat en het Land van Heusden en Altena in de naaste toe komst zo zeer behoefte hebben, kan ge schapen worden. Met het oog op de industrialisatie pleitten vele leden ook voor verbetering van wegen en verbindingen, met name voor de weg 's-Hertogenbosch - Waal wijk - Geertruidenberg - Moerdijk. WATERSTAATKUNDIGE PROBLEMEN. Met de grootste nadruk, vervolgt het rapport, wilden vele leden er nog eens op wijzen, dat de werkgelegenheidspro blemen in dit gewest in ruime mate een nationaal karakter dragen. Zij konden zich niet onttrekken aan de indruk, dat dit karakter bij niet weinig rijksinstan ties onvoldoende erkenning vond. Zij achtten het bijv. niet meer te aanvaar den, dat de oplossing van de bekende, nu al meer dan 125 jaar slepende water staatkundige problemen in West-Bra bant en gelijksoortige vraagstukken in de Langstraat, slechts worden gezien in functie tot en dus ondergeschikt aan andere, buiten dit gewest in onder zoek of overweging zijnde en als „na tionaal" Bestempelde werken. De oplos sing van vorenbedoelde problemen is van hoge structuurverbeterende beteke nis en h.i. eveneens van nationaal be lang. Dit werd naar hun oordeel onvol doende ingezien, waarvoor zij meenden hun ontevredenheid tot uitdrukking te moeten brengen, omdat in niet voldoen de mate en niet spoedig genoeg datgene- verricht wordt wat reeds verricht kan worden maar teveel de lijn van een Hollands perfectionisme wordt gevolgd.. Enige leden, aldus lezen we verder in het rapport, hadden met voldoening ge constateerd, dat men is afgeweken van. het beginsel, dat afsluiting van de boe- zemgebieden voor het water uit de A- mer gelijktijdig dient te geschieden. Ge wezen werd op de afsluiting van het: Vloedspui en het Gat van de Ham in het gebied van de Amerkant. Gaarne zou worden vernomen of dit beleid ook voor de toekomst zal worden gevolgd met be trekking tot de overige boezemgebieden (Beneden Donge en het gebied van het Oude Maasje). Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan zou men willen vernemen of het niet beter ware ge weest voorrang te verlenen aan de af sluiting van het Oude Maasje. Dit zou naar de mening der leden hetzelfde ef fect hebben gehad op de algemene wa terstaatkundige verhoudingen. Het eco nomisch potentieel van de Langstraat is echter aanmerkelijk hoger dan van het gebied van de Amerkant; de problemen aldaar zijn nijpend en zonder afsluiting van het Oude Maasje niet op te lossen. Enige leden zouden gaarne worden in gelicht omtrent de werkzaamheden van de in 1948 ingestelde commissie om me de te bepalen de bijdrage van het des betreffende gebied in de kosten van de Biesboschwerken. Met belangstelling werd en wordt door enige leden uitgezien naar het oordeel van Gedeputeerde Staten over het in de tweede gewone zitting 1952 door een aantal leden der Staten ingediende voor stel inzake het totstandbrengen van een vaste oeververbinding over het Oude Maasje tussen het Waterschap de Over- diepse Polders en het Waterschap het Zuiderafwateringskanaal teneinde het ge bied van het eerste waterschap uit zijn isolement te verlossen en tevens een ma teriele binding tot stand te brengen met het waterschap het Zuiderafwaterings kanaal, waarin het thans is opgenomen. HET PERSONENVERVOER IN DE LANGSTRAAT. Betreffende het Personenvervoer in de Langstraat, lezen we o.m. in het rap port: Enige leden brachten onder de aan dacht, dat, teneinde de moeilijke ver keerssituatie in de Lnagstraat op de kortste termijn te kunnen verbeteren, in de Statenzittingen van 1950 de gedachte Het zal vroeger wel niet anders zijn geweest, maar speciaal tegen woordig lijkt het alsof men gele genheden zoekt om feest te vieren. De organisatoren van dergelijke feestvieringen doen dat gewoonlijk niet zonder baatzucht, hetzij voor zichzelf, hetzij voor een bepaalde gemeenschap. Zij hoeven zich daar over niet te schamen, want zo iets te verdienen al niet het doel is van een feest, dan is 't er toch dikwijls de aanleiding toe. Van heel ander karakter is het Mariajaar, dat Z. H. de Paus mor gen zal openen en dat zal duren tot 8 December 1954. In zekere zin kan men dit een feest noemen, echter niet in de betekenis die wij aan het woord feest plegen te geven. Het kenmerkende onderscheid ligt niet alleen daarin dat wij een profaan feest nooit een jaar zouden volhou den. Dit is alleen maar een gevolg van zijn karakter, dat in de meeste gevallen meer aan de behoefte van het lichaam beantwoordt dan aan die van de geest. Het kerkelijke feest beperkt zich tot het gebied van de geest, doch het is de vraag in hoeverre het een beperking is als een wijs beleid zich beperkt tot de essentie van de zaak. Wij spannen ons dagelijks in om materiëel niets te kort te komen, respectievelijk een zo groot mogelijke overvloed te ver werven, zonder dat wij ons er re kenschap van geven dat de geest daar wel eens tekort bij zou kunnen komen. Daarom is het goed dat wij vooral op dat gebied een onfeilbare leiding hebben, die ons met vaste hand de weg wijst naar ons eigen lijke doel. Dat wij soms te veel om- weggetjes maken, ligt aan ons zelf. In ieder geval is het eeuwfeest van de dogmaverklaring der Onbe vlekte Ontvangenis van de Heilige Maagd een ongezochte gelegenheid om de gelovigen te wijzen op de machtige voorspraak die Maria is, vooral in deze benarde tijd. Men kan er zich rustig van overtuigd houden dat hier van geen enkele baatzucht sprake is, tenminste niet in de egoïstische betekenis van het v/oord. Als men er onder verstaat dat het de bedoeling is van de Kerk dat wij bij deze eeuwfeestviering zoveel mogelijk baat hebben, dan hebben we hier te doen met 'n soort baatzucht, die we in de wereld al te weinig tegen komen. Het is hier niet de plaats om Ma- riologische problemen te gaan be handelen en dat is dan ook geens zins de bedoeling, maar wat er te gebeuren staat, is te belangrijk dan dat wij er over zouden mogen zwij gen. Het is opvallend, hoe de Paus de laatste jaren de Mariaverering op de voorgrond plaatst. Men herin- nere zich bijvoorbeeld het grootse feit van de dogmaverklaring der tenhemelopneming van Maria. Op hetzelfde plan en in hetzelfde ka der ligt het Mariajaar dat de Paus heeft uitgeroepen. Ongetwijfeld is dat niet zonder reden gebeurd. Hoe meer menselijke krachten te kort schieten, des te meer reden hebben wij om tot Maria onze toevlucht te nemen. De situatie tij kt in sommige opzichten tamelijk hopeloos en daar om is een machtige middelares bij God helemaal geen overbodige weel de. Uit de intenties die de H. Vader heeft opgegeven blijkt, welke zor gen hem vooral op het hart liggen. Daartoe horen* een oprecht christe lijke levenswandel van alle gelovi gen, een reine jeugd, een gezond en vroom gezinsleven en de zorg voor gevangenen, vervolgden, zieken, ouden van dagen, vluchtelingen en hongerigen. Een vluchtige blik in dit lijstje zal u onmiddellijk in her innering brengen reeksen artikelen in boeken, kranten en tijdschriften, talloze voordrachten en besprekin gen gedurende de laatste jaren juist over deze problemen. Het zijn wat men brandende kwesties noemt, die niet met louter menselijke krachten zijn op te lossen, omdat ze ofwel onze eeuwige bestemming raken of wel een te grote omvang hebben ge kregen, terwijl ze toch als het ware om een oplossing schreeuwen. Temidden van verwarrende dis cussies over oorzaken, feiten, .gevol gen en suggesties voor verbetering, wijst de Paus, zoals Hij al zo dik wijls heeft gedaan, de gelovigen een weg en vestigt Hij de aandacht op Maria. Hij nodigt niet alleen uit om tot Haar te bidden, Haar beeltenis te versieren en op bedevaart te gaan, maar naast het gebed noemt Hij uitdrukkelijk de boete. Er zijn er voor wie dit laatste onverenig baar is met het begrip feest, maar dat is het blijkbaar geenszins. De Kerk ziet het juist eerder als voor waarde ,om feest te kunnen vieren, want bereidt Zij zich op het grootste feest van het kerkelijk jaar niet voor door een boetetijd van 40 da gen en wordt niet elk féést van be tekenis voorafgegaan door een kor-- tere of langere boetetijd. In de encycliek „Fulgens Corona" bepaalt de H. Vader ook, dat er in het Mariajaar preken en lezingen met uitleg over de Marialeer zullen worden gehouden. Maria is voor ons zo vanzelfsprekend/dat we er haast niet toe komen om ons in Haar te verdiepen, maar de Paus wil, dat wij Haar zullen leren kennen en daardoor bewuster liefhebben. Wij leven in een moeilijke tijd, waarschijnlijk niet moeilijker dan andere tijden en zeker niet hope loos. Bovendien worden ons de mid delen in handen gegeven, aangepast aan de tijd, om de moeilijkhedenHe overwinnen, want God laat ons niet in de steek. Wij hoeven de helpende hand slechts te grijpen die ons toe gestoken wordt. Of wij dat doen,, ligt aan ons zelf. Wij hebben geen wonderen te verwachten, maar wel de genade die nodig is om ons eind doel te bereiken. Het a.s. Mariajaar is een bron die rijkelijk zal vloeien voor degenen die er gebruik van willen maken. gelanceerd werd om. het dijklichaam van de spoorlijn te bezigen voor de aanleg van een grote verkeersweg. Nadat hier voor, zo vervolgden deze leden, de grootst mogelijke eenstemmigheid was verkregen, bracht de ontwikkeling in de internationale toestand een radicale wij ziging van inzicht, waardoor de gedachte van deze verkeersweg over genoemd dijklichaam niet kon worden verwezen lijkt. I Nu er weer andere verhoudingen zijn ontstaan, .rees bij deze leden de vraag of thans niet opnieuw de aandacht op deze mogelijkheid dient te worden ge vestigd en zij zouden daarover gaarne het oordeel van Gedeputeerde Staten vernemen. Met betrekking tot het streven van wederinvoering van het personenver voer op deze spoorlijn is enige bezorgd heid gerezen op grond van de overwe ging, dat dit zou kunnen leiden tot een verslechtering van de verkeerssituatie in dit gebied. Het gevolg daarvan zou kun nen zijn, dat belangrijke busdiensten, die een hoge verkeersfrequentie hebben en een grotere service kunnen bieden, ko men te vervallen. Andere leden daarentegen betoogfden, dat herstel van het personenvervoer op de spoorlijn in de Langstraat een on misbare voorwaarde is voor de verdere ontwikkeling van deze streek, met name voor de industriële expansie, terwijl een industriecentrum als Waalwijk, waar van de betekenis door de geslaagde in ternationale tentoonstelling SLEM toch wel zeer duidelijk is gedemonstreerd, een spoorwegverbinding niet kan ontberen. Deze leden brachten hulde aan Gede puteerde Staten voor de instelling ener commissie welke de wenselijkheid en mo gelijkheid van herstel van het personen vervoer op deze spoorlijn onderzoekt en, naar deze leden meende te weten, wel dra zal rapporteren. In afwachting van dit rapport wilden deze leden thans reeds benadrukken., dat een spoorwegverbin ding door de Langstraat, welke tevens deel uitmaakt van het centraal spoor wegnet van Nederland, in menig opzicht van niet te onderschatten belang zal zijn en tesamen met de watervrijmaking van de Langstraat en de totstandkoming van goede verkeerswegen NoordZuid en OostWest een groot perspectief zal openen voor deze streek, waar voor het komende geslacht nog veel werkgelegen heid dient geschapen te worden. Deze leden zagen voor de toekomst als het personenvervoer weer hersteld zal zijn! het onderhouden van de locale en in- terlocale verbindingen als een overblij vende taak voor de N.V. Brabantse Buurtspoorwegen en Autobusdiensten B. B. A. Zij merkten op, dat er nog steeds klachten zijn over de vele staanplaatsen in de autobussen van de B.B.A. welke in de Langstraat de dienst rijden en vroegen zich af waarom en dan zou er nog voldoende rendement zijn de directie van de N.V. B.B.A. niet zoveel rijdend materiaal in deze streek met de best renderende autobuslijn van de ge hele provincie ter beschikking stelt, dat staanplaatsen niet behoeven gebezigd te worden. Ip dit verband, we citeren nog steeds het rapport, wezen deze leden op de service, welke het onlangs ingevoerde busvervoer van de N.V. Nederlandse Spoorwegen in het Westen des lands biedt waar elke passagier een zit plaats wordt gegarandeerd en zij be nadrukten d!at het aanbeveling zou ver dienen, indien in afwachting van het treinverkeer de N.V. Nederlandse Spoorwagen reeds zouden aanvangen om met autobussen op dezelfde wijze als in het Westen des lands diensten in de Langstraat te onderhouden. Zij zouden gaarne zien dat een terzake wellicht uit de streek komend initiatief door Gede puteerde Staten zou gesteund worden. NOG MEER VERLANGENS. We volgen nog even het rapport: Met vreugde stelden enige leden vast, dat de geprojecteerde nieuwe verkeersweg Oost West door de Langstraat,zeer spoe dig een begin van uitvoering zal krij gen en wel door de aanleg van een tra ject in de gemeente Waalwijk. Zij spra ken de hoop uit, dat Gedeputeerde Sta ten maatregelen zullen beramen om de ze nieuwe verkeersverbinding door de Langstraat, waaraan de streek zo'n be hoefte heeft, met grote spoed tot stand te kunnen brengen, waarbij nog weer eens werd gewezen op de vele grond aankopen, welke zullen moeten geschie den en die thans reeds kunnen plaats vinden. Gezien in het licht van de aanleg van het traject te Waalwijk, hetwelk in de buitenpolders van Baardwijk, Waalwijk en Besoijen is geprojecteerd, werd ge vraagd of deze buitenpolders niet water- vrij kunnen worden gemaakt. De weg 's-HertogenboschVlijmen verkeert in zeer slechte toestand en meer dere leden vonden daarin aanleiding te vragen, op welk tijdstip met de verbe tering van deze weg zal worden aange-

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 5