BERNDUK RECHTSZAKEN Uit Loonopzand's verleden GEEF de gemeente EEN GESCHENK IE OPDRACHT ROBERT MERSHAM a Gemeenteraad Sprang-Capeile Dianstbode of Boerdsrij of huis mot lood omgeving Sprang Gapelle DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 11 DECEMBER 1953 Net Dagmeisje F. SNELS - Waalwijk WEET JE DÈT JAC. BLOK Bert van Rijswijk zegt, denkt niet aan drama's. Integendeel! Zijn pa- 1 rooi ,,hoe doller hoe liever" heeft hij vanaf de oprichting van de ver eniging tot nu toe weten te hand haven en dit is naast de felicitatie vanwege eveneens zijn koperen fees als tonelist beslist een compli ment waard, want het is 'n mooie eigenschap om de mensen steeds vreugde te willen bezorgen. Tot '47 bleef de veriging gehuis vest bij De Steenbakker. Gedreven door expansiezueht werd naar een betere accomodatie uitgezien en 't was daarom in dat jaar dat een nieuw home gevonden werd bij de heer Jan van Dun. Met het aangename wist Ons Genoegen het nuttige te verenigen, want de vereniging stond steeds klaar voor liefdadige doeleinden. Wij herinneren ons allen nog de diverse uitvoeringen die zij gege ven heeft voor het Thuisfront, Mo numentenzorg, Anjerfonds, TBC., Instrumentenfonds enz. Nooit werd bij Ons Genoegen tevergeefs aange klopt. Daarom hulde aan de Gemengde Toneelvereniging Ons Genoegen met haar jubilaris de heer Bert van Rijswijk, bij gelegenheid van het 12J^-jarig bestaan. Aangezien de vereniging niet van veel ruchtbaar heid houdt,' behalve met de revue, wordt het heugelijke feit in intie me kring gevierd en is de datum hiervoor die eigenlijk tijdens de revue is gepasseerd vastgesteld op Dinsdag 15 December a.s. Nog vele jaren: Semper avanti Agenda. Zaterdag 12 December 8 uur n.m. en Zondag 13 December 6 uur en 8.30 uur n.m. Apollo-theater „Mar- va's Ahoy". Toegang 14 jaar. Zaterdag 12 December 7 u. n.m. en Zondag 13 December 12 u. v.m. Kanarietehtoonstelling Zangverede- ling, zaal café v. Heeswijk. Maandag 14 December 8 u. n.m. repetitie harmonie Apollo. voortgezet in café Wed. J. van Heeswijk, waar de heer B. Hamers de eerste prijs won. Het bestuur van St. Jan ziet zich genoodzaakt in 't vervolg maar 20 par tijen per persoon toe te staan, wegens de enorme drukte op dit concours. Komend weekend wordt het barakken voortgezet op vier plaatsen. Zaterdag 12 Dec. in Hotel W. Smit en in ,,de Steen bakker Zondag 13 Dec. bij C. van Wanrooij en J. van Dun. Dus barak liefhebbers, U ziet het, vier plaatsen om uw capaciteiten te tonen en een prijs te bemachtigen. Daarom een goede raad: Barakken met alleman, voor de paukes van harmonie St. Jan. PLECHTIG GEZ. AVOND-MIS. In de kerk van de Heilige 'Martelaren van Gorkum werd j.l. Dinsdag op de feestdag van Maria Onbevlekt Ontvan gen, in een overvolle kerk een plechtige gezongen avond-mis opgedragen. Dit ter blijde gedachtenis aan het feit dat een eeuw geleden Paus Pius IX de leer van Maria's Onbevlekte Ontvangenis tot Dogma heeft verheven, en tevens tot opening van het Maria-jaar. Pastoor Rietra geassisteerd door dia ken en subdiaken droeg de H. Mis op, terwijl het parochieel zangkoor zong de Mis: Missa Octava van Elbert Franssen. UITVOERING. Naar wij vernemen zal de R.K. Gem, toneelvereniging Door Eendracht Voor uit uit Dongen op 2 Januari een uitvoe ring geven in het patronaatsgebouw al hier. Opgevoerd wordt: De Vreemde ling, door Antoon Gooien. AGENDA. Vrijdag 11 Dec. 8 uur n.m. repetitie parochieel zangkoor St. Cecilia. Zaterdag 12 Dec. 15.45 uur repetitie drumband Harmonie St. Jan. Zondag 13 Dec. van 11.3012.30 uur Leesbibliotheek in het patronaat. Van 56.30 jongenspatronaat voor de leeftijd van 1215 jaar; van 7.309 u. voor de jongens boven 15 jaar. Maandag '14 Dec. 7 uur n.m. repetitie toneelvereniging Maria Goretti. 8 uur n.m. repetitie Kon. Erk. Harmo nie St. Jan. BARAKCONCOURS ST. JAN. Zondag 6 Dec. werd 't barakconcours georganiseerd door de Kon. Erk. Har monie St. Jan, onder grote belangstelling L. v. B. te K., beschuldigd van onjuiste opgave in authentieke acte, werd door het Bossche Hof ver oordeeld tot een boete van i 1500. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente, welke is belegd tegen Vrijdag 11 December 1953, des n.m. 7.30 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling algemeen besluit tot hét aangaan van kasgeldleningen in 1954 B. en W. stellen voor het maximum bedrag van de in 1954 te sluiten kas geldleningen te bepalen op f 200.000, onder bepaling, dat het totaal der tijde lijke leningen en het in rekening-courant op te nemen crediet een bedrag van f 200.000 niet zal overschrijden. 3. Vaststelling maximum-crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten gedurende 1954. Evenals in voorgaande jaren, zal thans voor 1954 moeten worden vastgesteld het maximum der in rekening-courant op te nemen gelden. De N.V. Bank voor Ned. Gemeenten heeft zich bereid ver klaard voor genoemd jaar een crediet tot een bedrag groot f 100.000.te verlenen. 4. Bouw 4 woningwetwoningen aan de Schrevelstraat. Hoewel het voor 1954 aan deze ge meente toe te kennen bouwvolume nog niet bekend is, heeft de hoofdingenieur- directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in de provincie Nrd.- Brabant medegedeeld, dat bouwplannen welke naar de mening van de Gemeente besturen vermoedelijk het eerst voor rea lisering uit het contingent 1954 in aan merking zullen komen, reeds thans in behandeling zullen worden genomen, zulks ter voorkoming van opeenhoping der aanvragen na bekendmaking der contingenten in 1954. Aan de Noordelijke zijde van de Schre velstraat is, na gereedkoming der thans in uitvoering zijnde bouwplannen, nog juist ruimte voor de bouw van een blok van 4 woningen. Het komt B. en W. ge wenst voor, voor dit bouwterrein thans reeds de bouwplannen in te dienen. 5. Bouw 2 middenstandswoningen aan de Hoofdstraat te Capelle. De 41e wijziging der gemeentebegro ting 1954, waarbij de extra funderings- kosten ad ongev. f 6000.- voor de 2 te bouwen middenstandswoningen aan de Hoofdstraat te Capelle ten volle ten laste van de gewone dienst 1953 worden gebracht, is door Ged. Staten goedge keurd. Hierdoor wordt de bouw dier 2 woningen uit het oogpunt van de huur prijs mogelijk. B. en W. nemen daarbij het standpunt in, dat op die plaats de bouw van arbei derswoningen minder gewenst is. 'Het aanzien van Capelle, dat als gevolg van de oorlog zo zeer geschaad is, kan door de bouw van middenstandswoningen, welke in aesthetisch opzicht aansluiten bij andere nieuwbouw ter plaatse, in aanzienlijke mate worden verfraaid. B. en W. menen de mogelijkheid Ca pelle met enkele middenstandswoningen, en zulks aan de hoofdverkeersweg door de Langstraat, te verrijken, niet te mo gen verzuimen. B. en W. spraken in het prae-advies, overgelegd in de vergadering van 11 September 1.1., nog over een aannemings som van f 17000.mede gelet op het geen in die vergadering naar voren is gebracht, menen zij, dat enige versobe ring moet worden toegepast, waardoor de aannemingssom naar raming om en nabij f 14.000.komt te liggen. De stichtingskosten kunnen dan met verwaarlozing der extra-funderings- kosten als volgt worden begroot: Grondkosten: aankoopsom f 2090,50 Bouwkosten: Aannemingssom: 2 x f 14000 f 28000.' architectenhonorarium 1495. toezicht 500.- aansluitingskosten 300. onvoorzien 500. f 30795.— Bij bouw volgens de voor particuliere bouw geldende Premie- en Bijdragerege ling Woningbouw 1953 kan een rijks premie worden verwacht van 2 x f 4350 is f 8700.—. Uit de opgemaakte exploitatiebegroting blijkt dat de huur f 12.85 per week zal bedragen. Gelet op de 1 Jan. a.s. in werking tre dende huurverhoging der ,,oude wonin gen, voor deze gemeente 29 van het sedert 1 Jan. 1951 op 115% liggende huurpeil van 10 Mei 1940, menen B. en W. dat tegen de huurprijs van f 12.85 niet voor onverhuurbaarheid der wonin gen behoeft te worden gevreesd, terwijl hun niet onbekend is, dat waarschijnlijk enkele gegadigden aanwezig zijn. 6. Demping waterloop langs de Wen- delnesseweg-Oost. Zoals bekend is wordt in het kader van het ruilverkavelingsplan het water peil in de polder „het Eendennest op gevoerd tot 60 cm NAP. De langs die waterloop gelegen woningen zouden uit dien hoofde overlast van water krijgen, waarom de ruilverkavelingscommissie, met toestemming van het Waterschap 't Zuiderafwateringskanaal, de waterloop, gelegen voor de woningen aldaar gaat dempen en riolereif. In verband met de zeer onhygiënische en voor de volksge zondheid schadelijke toestand ter plaatse, hebben B. en W. zich beraden of het niet wenselijk is van gemeentewege deze waterloop verder te dempen en rioleren, n.l.: 1. vanaf de sluit bij de binnenhaven tot de woning Schoolstraat 18 (A. van Dongen 2. vanaf de woning Schoolstraat 10 ('Wed. J. van Wijlen) tot het Zuideraf wateringskanaal;; 3. vanaf het Zuiderafwateringskanaal tot de woning Wendelnesseweg-West 29 (G. de Jong). Dit betreft een lengte van ongev. 140 M in totaal, waardoor de waterloop vanaf de sluis tot de woning Wendelnes seweg-West 24 (G. Ie Sage) gedempt en gerioleerd zou zijn. Een bron van vuil zou hiermee verdwijnen. Bovendien zul len de kosten thans geringer zijn. Zij moeten worden geraamd op onge veer f 110 per m, zodat B. en W. voor stellen voor bovengenoemde 140 m een bedrag van f 15.500 (afgerond) te vo teren, hetwelk in 20 jaar kan worden af geschreven. Het werk ware op te dra gen aan de aannemer Omen uit Raams- donk, die ook het werk voor de ruil verkavelingscommissie uitvoert. 7. Wijziging gemeenschappelijke re geling inzake bouw- en woningtoezicht en gemeentewerken met de gemeente Was pik. Het betreft hier de positie van het in dienst der gemeenten zijnde personeel, dat naar de ingestelde Technische Kring overgaat, indien de gemeenschappelijke regeling na vijf jaar niet wordt verlengd of opgeheven. Na overleg met het gemeentebestuur van Waspik stellen B. en Wvoor te bepalen, dat na opheffing van de gemeen schappelijke regeling de ambtenaren in kwestie, vöor zover zij alsdan nog in dienst van de Kring zijn, een passende betrekking in de „oude" gemeente zal worden aangeboden, indien in die ge meente weer d.m.v. eigen ambtenaren in het bouw- en woningtoezicht en het toe zicht op gemeentewerken en -inrichtin- gen wordt voorzien. Eveneens wordt in een nieuw derde lid van artikel 30 voorgesteld te bepalen, dat het verbod van het bekleden of uit oefenen van nevenfuncties of nevenbe roepen niet zal gelden voor die neven functies, welke de betrokken ambtenaai op het tijdstip van inwerkingtreding det gemeenschappelijke regeling vervullen. 8. Advies aan Gedeputeerde Staten inzake jaarwedderegelingen secretarissen, ontvangers en wethouders. Ged. Staten zonden drie ontwerp-be- sluiten tot wijziging resp. van het bezol digingsbesluit Wethouders 1949, het Be zoldigingsbesluit Secretarissen en het Bezoldigingsbesluit Ontvangers, met ver zoek de Raad hieromtrent te horen. De wijzigingen houden o.m. verband met de invoering van de progressieve kindertoelage voor de desbetreffende functionarissen, alsmede verhoging van het minimum en maximum bedrag der kindertoelagen, zulks in verband met de verhoging dezer bedragen voor de Bur gerlijke Rijksambtenaren. 9. Mededelingen. 10. Rondvraag. 11Sluiting. li. Zagen we in het reeds geciteerde char ter van 1392 een gedeelte van de Noord grens van Venloon aangeduid, in een charter van 1396 wordt een nog groter gedeelte ervan, en wel tot de Meerdijk, achter Besoijen, met juistheid vastgesteld. De charter luidt als volgt „Wij dekenen ende capittel van Go- „rinchem doen cond allen luden, dat wij „gesien hebben ende gehoert overleesen, „ende naerstelijck examineert enen goe- „den gansen brief sonder rasuer ende ge- „quetst wael gezegelt mit heelen ende „gaven segelen groter prinsen ende ede- Her heren alle der gheenre daer die brief „af spreect, houdende van woorde tot „woorde als hierboven bescreven staet. „Joahan byder gracien ons heren her- Hoge van Lotharijck, van Brabant van „Lymborch ende merckgrave des Hey- „lichs Rycx ende Willem grave van „Henegouwen, van Holland, van Vee- Mand ende heere van Vrieslant doen „cont hen allen die desen letteren selen „sien ende hoeren lesen, dat wy by goe- „den versienen ,rade ende om vaste te „blyven tusscheri ons ende onsen lande „van Brabant ende Hollant hebben wy „geconformeert ende confirmeeren by „desen brieven alle alswecke paelschey- „dinghen ende gescheyt als in voertyden „gesceiden is tusschen Hollant en die „heerscappie van Venloon van den gron- „deloosen Meerken .totten Meerdyc toe „die achter Bisoyen leghet daer ene brief „af is besegeit met seghele ons Willems „grave van Henegouwen en van Hollant „voernoemt, dair die datum afhout in ,,'t jaer ons Heeren duysent driehondert „ende veertien op sinte Odolfs dach wel- „cken brief ende paelscheidinghen als „voers. is wy gheloven voer onse oire „ende naecomelinghen hertogen van „Brabant ende graven van Hollant vaste „ende stadich te houden ende te doen „houden ewelijck .ruerende sonder ene- „gerhande arghelist in kennissen der „waerheyt soe hebben wy desen brief „open besegeit met onsen seghelen ende „met ons onser beyder getrouwe manne „van leenheere Johan here van Arkel, „heere van Hoensden cnape onze neve „ende heer Willem van 'Duvenvoerde, „heere van Oosterhout. Gegeven tot „Brussele, achtien daghen in die Oogst- „maend in 't jaer ons Heeren duysent „driehondert sesse ende twintich. „In oirconde der waerheyt hebben wy „deken ende capittele voers. onser ghem- „seghel aen desen brief doen hangen. „Ghegeven in 't jaer ons Heeren MCCC „sesse ende 't neghentich des Maendaghs „nae onser Vrouwendach Assumptiones Onder bovenstaand motto steunen wij door een inschrijving in ons blad de actie die Waalwijks Belang begonnen is met het doel, aan de gemeente een borstbeeld van H.M. Koningin Juliana van de hand van onze Waalwijkse kunstenaar Theo v. Delft, aan te bieden, als herinnering aan de schitterend geslaagde Stadsfeesten 1953 en de SLEM en als blijk van waardering voor alles wat de gemeente voor het welslagen heeft gedaan. Wij bevelen deze inschrijving gaarne aan bij alle ingezetenen, zo wel bij fabrikanten, handelshuizen als werknemers en particulieren, kortom, bij alle burgers van Waalwijk. Redactie. Ingekomen giften: Vorig bedrag J Fa. J. Blok-van Heijst f 25. (Wij zouden het zeer op prijs stellen als bij de inschrijving tegelijk 't bedrag werd bijgevoegd. Red.). genwiel Op gevaar af eentonig te worden meen ik och, om het tegendeel te bewijzen, hier een charter uit 1531 te vermelden, die ik ontdekte onder een verzameling overgeschreven stukken, waarvan de originele helaas zijn verbrand bij het luchtbombardement van Nijmegen. „Ick Willem Willemssoen, dichter in „den ambachte van Sprangh ende mij als „Heemradens Jorist Janssoen, Hendrick „Lambertssoen, Gelden Melissoen, Cor- „stiaen Geeraertssoen, Willem Cornelis „soen, Lambert Couwenbergch, Grairt- „soen ende Adriaen Peterssoen, allen „Heemradens in dezelve ambachte voirs. „doen condt eenen yegelijcken certifice rende voer de gerechte waerheit, dat op „huijden datum van desen voir ons com- „men sijn aen die gebanne vierschaere „eersame personen hieronder gescreven „waerdich om te tuyghen ende overleghe „in den rechte ende hebben lijflijck ten „heiligen gestaaiden eedts gesworen ende „geaffirmeert daertoe met recht bedwon gen sijnde vuyten versuecke van Cor- „nelis Praeyser Willemssoen als ge- |,machticht van mijn heer van Venloen, „in den iersten Aerent Adriean Leem- „poelssoen out sijnde omtrent LXXX „paeren, Pieter Jan Goyaertssoen out „wesende omtrent vier of vyf en tach- „tich jaeren, Gielis Elen LXX jaeren, „Corstiaen Corstiaenssoen LXV, jaeren, „Cornelis Peterssoen omtrent LXX jae ren, Henrick Steriman Dirickssoen, Pe- „ter Wouterssoen van Goirl ende mede „wij scout ende heemradens tuygen een- „drachtelijcken, dat hunluyden met ons „kenlick is, dat men voir die waerheit "hout ende altijt voormaels gehouden „heeft so wij met den voirnoemde per sonen van onsen ende hoiren ouders .igehoirt hebben, dat die grippel genaemt „Meergrippel gelegen aen die Westzijde „vant meerwielken .reedt recht suyt- „waert op tot den crommen armbooch roe daer die heerlicheijt van Donghenaen comet, dat een rechte scheidinghe is en „de voermaels altijt geweest is, zo onse „ouders dat on sgeinformeert hebben, „tusschen Zuythollant ende der heer- „licheyt van Venloen. Item Gerairt van ^Hout Laurenssoen tuyget als eenen ge- „swoo.ren landmeter, dat hij dickwijls aen „dese grippel voirnoemt moeren heeft „gemeten, dat die Hollantsche moeren „altijt gemeten werden aen die westzide „oistwaert niet overen comen. Itmm tuy- „gen noch, die personen voirnoemt, dat „dit Meerwielken voirs. voe.rtijts een ront ,idiep water plach te wesen ende weer- „den oick mede genoemt dat grondelo- „sen meerken en nu ter tijt so verlant is „van der Meergrippel voers. ende dair „ende overwasschen dat men dair over „gaet ende staet ende torven opleedt. „Item tuget Claes Geraert Sweerts soen „dat hem condich is ende van sijnen „oude gehoirt heeft, dat die grippel ge- „naemt die cae ofte reeoyl streckende „van den crommen Aermboech reedt „recht suyt-oistwaert tot Noermansput „toe een rechte scheidinghe is ende vore- „tijts altijt van mijnen ouders gehouden „is voer een rechte scheidinge tusschen „der heerlcheijt van Venloen ende heer- „licheit van Donghen. In kennisse der „waerheijt enz. Wanneer we de oude Loonse dreef volgen vanaf de Loonsendijk, tot waar de grens van Loon aan die van Dongen reikt, dan gaan we inderdaad recht zuid waarts. Aan de grens van Dongen maakt de dreef een bocht. Deze bocht werd rond 1500 „de cromme aermboech' ge noemd. De „cae of reeoyl" lopende „suijt oist waert tot Noormansput" moet dus ook op de grens liggen van Loon en Don gen. Noormansput is dus niets anders dan het tegenwoordige Lijkeven. Hierover een volgende keer. intern, in gezin met kinderen. In staat met hulp van werkster al het huishoudelijk werk te doen. f 70.— per maand, Goede getuig schriften vereist. Brieven onder no 5601 Bur. v. d. bi. GEVRAAGD Andreas Zijlmansstraat 19 TE KOOP GEVRAAGD Brieven onder no 5602 bur. v. d. bl. Was de ligging van de Noord-, Oost en Zuidgrens in v.roegeren tijd nu vrij duidelijk, met de Westgrens was dit vóór enkele jaren niet het geval, door dat sommigen het Grondeloze Meerken, anderen o.w. ook de vroegere archivaris van Waalwijk wijlen de heer Nic. v. d. Hammen, die overigens zo veel voor de geschiedenis dezer streek gedaan heeft, de Noermansputten meenden te moeten terugvinden in de tegenwoordige „Gal- 500 gr. f 1,59 f 1,39 f 1,29 DEZE WEEK 500 gr. Hamlappan, slachts f 1,79 Coteletten Haché an Croquetten- Carbonade vlees f 1,29 Qeroo|tt vet .pek BraadvUes, vanaf f 1 ;29 dikke Rib en Rosbief f 1,79 Als extra reclame: 1 kg Rib, 250 gr. Soepvlees en 200 gr. Gehakt 1 4,97 Als 2e reclame: 500 gr. Coteletten, 400 gr. verse Worst f 2,78 Besoijensestraat 18 a Waalwijk VAN door Martin Verduyn. 18)' i „Het spijt me dat wij u voor een onaangenaam experiment moesten ui tnodigen, Fraulein Andrews", zei Schroder verontschuldigend, „maar deze heren beweren dat u met hen heult, hetgeen zij onder uw ogen zullen herroepen". Mersham's enige zorg op dit mo ment was een reactie van Dunwell. Gelukkig hing deze half bewuste loos door zijn verwonding in zijn stoel. „Schröder kan natuurlijk niet zeggen dat het „experiment" gaat om het wantrouwen jegens haar", dacht hij verder, „daarom draait hij de zaak maar even om". Aan Ma rion's plotseling verstrakte gelaats uitdrukking zag hij echter dat zij alles begreep en toen Schröder zich even omkeerde om weer achter zijn tafel plaats te nemen, knipoogde hij even, terwijl zij een bleke glimlach wist te forceren Zijn ogen smeekten haar, haar rol vol te houden. „Nie mand beter dan jij weet wat het be tekent je rol door te spelen, zelfs al zouden ze mij doden", vertelden zijn ogen haar in dat ene moment. Doch Mersham was er niet gerust op. Wat wist deze beschaafde En gelse vrouw van middeleeuwse me thoden om iemand aan het praten te krijgen. Hoe kon een theoreticus die atoombommen construeerde, iets vermoeden van ordinaire en primi tieve martelingen, dacht hij bitter. Helmut Schröder had zich weer achter zijn tafel genesteld en bood Marion een sigaret. Met een lichte buiging accepteerde zij. Zij zorgde er voor geen woord te spreken om het trillen van haar stem niet te verraden en gaf zich een air van volkomen onverschilligheid. Doch haar ogen werden groot van ongeloof en afgrijzen toen Schröder één der soldaten zijn zweep over handigde en daarbij naar Mersham wees. Met een grijns op zijn gemene tronie sloeg de kerel Mersham vlak in het gelaat. Mersham's hoofd sloeg achterover door de striemende slag, die als vuur in zijn gelaat brandde, maar het gelukte hem een kreet van pijn te smoren. Dunwell wrong zich zo woedend in zijn boeien, dat hij met zijn veldstoeltje omviel en daarbij op zijn gewonde arm terecht kwam. Hij viel in een gezegende be wusteloosheid, waardoor hij ook de trap niet voelde die een andere on verlaat hem in de zij gaf. „Laat hem maar een poosje zo liggen", zei Schröder opgewekt. Door het bloed dat hem in de mond droop kon Mersham nauwelijks spreken, maar zijn stem had een dodelijke klank toen hij zei: „Man nen van eer onder elkaar, majoor Schröder". Hij zag ondertussen hoe Marion, doodsbleek, met de tengere handen in haar schoot gedrukt, streed met een opperste walging. Zij staarde onafgebroken naar het tafelblad. Hoe lang zou zij dit volhouden, dacht Mersham angstig en zijn vrees voor haar reactie was veel groter dan de angst voor de volgen de slag. Maar, er kwam geen tweede zweepslag. Melmut Schröder nam langzaam zijn sigaret uit de mond en overhandigde zijn beulsknecht het peukje. „Probeer het hier eens mee", noodde hij vriendelijk. De kerel grijnsde geluidloos en drukte het vuur tegen Mersham's borst. Krijt wit en wankelend stond Marion op, toen zij Mersham's verwrongen ge laat zag en brandend vlees rook. Ondanks de vreselijke pijn, die hij leed, zag Mersham haar onafgebro ken aan, maar hij wist reeds dit was meer dan zij verdragen kon. Kokhalzend steunde zij met beide handen op de tafel, terwijl Schrö der haar met gespeelde verbazing en opgetrokken wenkbrauwen be studeerde. „Zou u uw woorden maar niet liever terugnemen?" vroeg hij aan Mersham. „Houdt op", fluisterde Marion, „captain Mersham had volkomen gelijk, toen hij zei, dat ik aan zijn zijde stond". „Ah", riep Schrüder voldaan uit. „Nu is alles verloren", dacht Mersham. Hij voelde nauwelijks zijn brandwonden en staarde het meisje onafgebroken aan. „Ik ben er van overtuigd, dat miss Andrews dit zegt, omdat zij als beschaafde vrouw uw methodes niet lust", zei Mersham bitter. Schröder grinnikte en antwoord de: „Wat bent u plotseling tege moetkomend jegens miss Andrewr. „Captain Mersham wil mij spa ren", sprak Marion nu en zij zonk neer op haar stoel. „Vergeef me", stamelde zij tegen Mersham en viel toen bewusteloos opzij. Het was op dit dramatische mo ment dat prof. Nichols binnentrad. Hij zette onbewogen zijn bril af en poetste de glazen, terwijl hij met zijn uitdrukkingsloze ogen toezag, hoe twee soldaten zijn bewusteloze ex-assistente wegdroegen. „Is dit onderzoek beëindigd", in formeerde hij droog. Schröder schoot overeind en ra telde zijn rapport af. „Miss Andrews heeft kennelijk de zijde van de vij and gekozen en staat in een voor ons schadelijke verhouding tot de gevangene". „Ja", zei de professor en hij plaat ste met zorg zijn bril, „jammer, heel jammer. Andrews was 'n goe de kracht, een begaafde vrouw, zeer begaafd." Hij zuchtte en maakte 'n moedeloos gebaar. „Niets aan te doen". Daarop stapte hij vlug naar de uitgang en draaide zich even om. „Liquideren", zei hij. Helmut Schröder salueerde. Eerst dacht Hartley dat hij een fata morgana zag. O, 't was slechts een armzalig drabbig, smal stroom pje, waarvoor hij plotseling stond, maar in Hartley's koortsachtig brein geleek het een machtige bruisende stroom. Water! Wie kent de onschatbare waarde van deze oer-substantie dan hij die smachtend zijn dood afwacht in een brandend hete woestijn, of sergeant Hartley, die wist dat enige teugen water op het ogenblik een wereld konden redden? Pas toen hij op zijn buik liggend, met lange gre tige teugen het water dronk, wist hij niet te dromen. Het was of het leven zelf hem binnenstroomde en slechts zijn gezond verstand be hoedde hem er voor te veel van het ijskoude water te drinken. Voor zichtig vulde hij de veldflessen en twee blikken die hij bij zich had ge stoken. Aan bewegingen in 't water had hij te danken dat hij geen ver geefse jacht op de snelle jungledie ren ging maken. Het water wemel de blijkbaar van vis en hij behoefde zijn lange armen slechts in 't water te steken om een vis te bemachti gen. Hij greep de vissen achter de kieuwen en wierp ze behendig op het droge. Toen hij er tien had, reeg hij ze aan een scherppuntige taaie stok en aanvaardde de terugtocht naar Br ent. Hij vond de jongen half bewusteloos, zo nu en dan onver staanbaar brabbelend, waar hij hem achter had gelaten. Met een woor deloos gebed, dat Brent alleen maai' ijlde van de dorst en niet tengevol ge van malaria, knielde Hartley hij zijn kameraad neer en goot hem wat water tussen de gebersten en gezwollen lippen, 't Was wonderlijk hoe snel hij reageerde. Toen hij eenmaal bij bewustzijn was, greep Brent de veldfles met 'n heftigheid, als wilde hij het ding vermorzelen. Hij dronk tot hij niet meer kon en zuchtte lang en diep. „Allemachtig, dat was net op tijd. Ik was al niet ver meer van 't Wal halla", was het eerste wat hij zei, maar dan verscheen er vrees in zijn ogen en vroeg hij snel: „Is er ge noeg?" „Een rivier vol" grinnikte Hart ley, „maar nu gaan we eerst eten." „Geef hier", grauwde Brent toen hij de vissen ontdekte. „Tut tut, eerst netjes naar de keu ken", spotte Hartley. „Koken", antwoordde Brent, als had hij de grootste verachting voor dit begrip uit een lang vergeten be schaving. Hij griste een vis van de stok en beet er grote stukken af. Met een mengeling van walging en bewondering zag Hartley zijn strijdmakker aan. Wordt vervolgd. I

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 7