DE OPDRACHT ROBERT MERSHAM Gemeenteraad Loonopzand DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 DECEMBER 1953 FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". tact heeft opgenomen met de Pro vinciale Griffie; die middag zijn er besprekingen gevoerd met de di- j recteur van de Provinciale Copn- missie voor de Volkshuisvesting en daarbij is gebleken dat er een ver keerde becijfering ten grondslag ligt aan de bepaling contingent. Hij hopt dat er op zeer korte termijn een ander cijfer uit de bus zal ko men. Het uitbreidingsplan de Vlied berg is goedgekeurd, er wordt aan gewerkt uit alle macht; en binnen kort zullen de raad voorstellen be reiken om de grond in bezit te krijgen. Daarin zal ook aandacht besteed worden aan de sport- en ontspan ningsterreinen en de voorzitter zou willen, dat er zo gauw mogelijk- een stichting komt. Op het gebied van het onderwijs bestaat nog steeds het verlangen naar een U.L.O.-school in de ge meente, zodat de 60 leerlingen niet meer naar Den Bosch of Waalwijk hoeven. Wat de Huishoudschool betreft, hierin moet hij de raad teleurstel len; ondanks alle pogingen van de plaatselijke afdelingen van de NCB, was toch door de regering besloten deze school van de N.C.B. in Dru- nen te vestigen. Maar als de raad overgaat tot het stichten van een veertienklassige meisjesschool met V.G.L.O., dan is er voldoende ge legenheid om het huishoudonder- wijs hier te verzorgen. Ten aanzien van het riolerings plan kan de voorzitter meedelen, dat de laatste besprekingen zijn ge voerd. Hij hoopt met de eigenaar van de nieuwe wiel tot overeen stemming te geraken; hij prijst de eigenaar die wil meewerken 't plan te verwezenlijken, B. en W. zijn bezig met een voor stel om nog voor de komende zo mer het zwembad op te halen in die zin, zoals door de raad wordt bedoeld. Het probleem van de krotwonin gen heeft de aandacht, ze zijn alle geregistreerd en ongetwijfeld zal de gemeente van Ged. Staten een aan tal nieuwe woningen hiervoor toe gewezen krijgen. NIEUWE INDUSTRIE. Ook de gemeente heeft contact met Hobbel's zaadhandel, die zich hier wil vestigen; en ten aanzien daarvan worden momenteel be sprekingen gevoerd met de eige naars van de grond ten Oosten van Zaalberg, waar de nieuwe industrie gevestigd zou moeten worden, maar de besprekingen verlopen lang zaam. In Februari, zegt de voorzitter, zal er een expert komen van de Staatsmijnen om de raad volledig in te lichten omtrent de bespre kingen die zijn gevoerd om de plan nen die bestaan ten aanzien van de vestiging van een gasdistributiebe- drijf in de gemeente. Nadat de voorzitter de geest en de activiteit van de ambtenaren heeft geroemd, dankt hij oud-wet houder v. Bokhoven die in de af gelopen jaren zijn stut en zijn steun is geweest, evenals ook wethouder Berkelmans. In het kader van de begroting tenslotte stelt de heer Wijkmans voor aan de ambtenaar v. Halder ook de laatse periodieke verhoging toe te kennen. Verschillende leden en B. en W. vinden dit, nu hij pas bevorderd is tot commissie en een vijftal perio dieke verhogingen heeft gehad, niet nodig. Het Voorstel komt in stem ming en slechts vijf leden zijn er voor; de rtest, dat wil zeggen de heren van de Ven, v. Oyen, de Vaan, v. Son, Berkelmans, Samuels, v. Helvoirt en Van de Meerendonk, is er tegen. Na een kleine discussie besluit de raad de landerijencommissie aan te vullen met de beide wethouders. Bij de rondvraag komt het tussen de heer v. Oyen en de heren v. Bokhoven en Wijkmans tot een woordenwisseling, waarbij ook nog de verkiezingsstrijd wordt gehaald, maar de voorzitter en de heer Van de Meerendonk weten de zaak met de „groot-Vlijmense gedachte" te sussen, en nadat nog enkele leden gebruik hebben gemaakt van de rondvraag, kan de vergadering wor den gesloten. Openbare vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand, te houden op Woensdag 23 December 1953, des avonds om 7 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Beëdiging van het nieuw benoemde lid A. P. Snoeren. 2. Vaststelling openstaande notulen. 3. Ingekomen stukken a. van Gedeputeerde Staten, goed keuringen, enz. b. een adres betreffende toewijzing van woonruimte van L. P. Hermes, Huy- genstraat 28 te Kaatsheuvel. c. mededeling omtrent benoeming en ontslag personeel bij gemeentewerken: M. van Riel, timmerman, eervol ont slag op verzoek met ingang van 17 Oc tober 1953; G. Koevoets, strater, eervol ontslag op verzoek met ingang van 1 Januari '1954 wegens het bereiken van de pensioens- gerechtigde leeftijd. 4. Behandeling van het schrijven van gedeputeerde Staten van 7 October 1953, G nr. 67303, waarbij bezwaar wordt ge maakt tegen de uitbreiding van het aan tal wethouders. 5. Voorstel tot het benoemen van een advies-commissie ingevolge de Woonruimtewet 1947. Prae-advies Tot nu toe heeft in deze gemeente de commissie ingevolge de Woonruimtewet 1947 slechts tot taak gehad te adviseren betreffende vordering van woonruimte. Burgemeester en wethouders hebben hun taak om te zorgen voor een rede- liike verdeling van de beschikbare woon ruimte steeds verricht, zonder daarbij te worden geadviseerd. Deze taak wordt daardoor op de duur, zowel voor het college als voor de leden individueel, naar ons oordeel afhankelijk van te wei nig personen, zodat het gevaar bestaat dat niet steeds met alle in 't geding zijn de belangen kan worden rekening ge houden. Nu echter een nieuwe commissie moet worden benoemd, achten wij de tijd ge komen om aan haar taak de gewenste uitbreiding te geven, door te bepalen, dat zij, behalve over woonruimte-vorde ring, ook zal adviseren betreffende de toewijzing van woonruimte. Teneinde te voorkomen, dat wederom praktisch slechts enkele personen aan het tot stand komen van de adviezen kunnen mede werken, achten wij het nodig, dat de commissie in twee kamers van vijf leden wordt gesplitst. Kamer I zal adviseren betreffende de gevallen in Kaatsheuvel en Kamer II betreffende de gevallen in Loon op Zand en de Moer. Door deze splitsing wordt bereikt, dat degenen die de adviezen mede moeten vaststellen zich gemakkelijker van de merites van de ge vallen op de hoogte kunnen stéllen; dit zal de uit te brengen adviezen belang^ rijk ten goede komen. Op ons verzoek hebben de volgende personen er in toegestemd om als lid der woonruimte-commissie te worden voor gedragen en hebben zich tevens bereid verklaard een eventuele benoeming aan te nemen. Kaatsheuvel 1. A. in 't Groen, Baan 14 2. G. Grootswagers, Pr. Hendrikstr. 11 3. J. Jansen, Marktstraat 10 4. C. Nouwens, Baan 10 5. B. van Pelt, Loonsedijk 60 6. C. van Rooij, Mgr. Völkerstraat 2 7. W. C. Sins, Erasstraat 11 8. C. P. Snoeren, Gasthuisstr. 23 9. J. A. Vloemans, Vaartstraat 6 10. H. J. IJpelaar, Hilsestraat 4. Loon op Zand 1. J. Brands, Kloosterstraat 9 2. J. J. van der Lee, Duiksehoef 6 3. W. Ligtenberg, Venloonstraat 12 4. H. W. van Noije, Kloosterstraat 47 5. J. W. van Noije, Hogesteenweg 35b 6. Mej. C. van Veldhoven, Kerkstr. 58 7. J. B. Vromans, Hogesteenweg 39c B. en W. stellen de raad voor uit elke groep vijf personen te benoemen als lid der woonruimte-commissie, zodat wij in staat zijn deze commissie te doen werken als boven is aangegeven. 6. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woningen Antoniusstraat 18 en Roestenbergstraat 23 en 23a te Kaats heuvel. Prae-advies a. Deze woning staande op de per celen, kadastraal bekend: gemeente L. op Zand, sectie B nummers 1211, 1212 en 1213, in eigendom toebehorende aan J. C. van der Mast te Sprang-Capelle en bewoond door Th. van der Linden, is van die aard, dat uit hygiënisch oog punt ernstige bedenkingen bestaan tegen verdere bewoning, terwijl deze niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbare staat zal zijn te brengen. B. en W. stellen de raad voor deze woning onbewoonbaar te verklaren en dc ontruimingstermijn overeenkomstig 't advies van de inspecteur der volksge zondheid te 's-Bosch vast te stellen op drie maanden na de dag waarop de ter mijn tot voorziening tegen het besluit is verstreken of de beslissing in beroep is gehandhaafd. b. Naar aanleiding van een door de adjunct'-directeur van gemeentewerken uitgebracht rapport betreffende de toe stand van de woningen Roestenbcrgstr. 23 en 23a te Kaatsheuvel, in eigendom toebehorende aan de N.V. Vesters Roestenberg te Kaatsheuvel, .respectieve lijk bewoond door C. A. van den Hoven en A. G. Damen, uit welk rapport blijkt dat de woningen in zeer ernstige mate verval vertonen, adviseert de Hoofd ingenieur-directeur voor de wederopbouw en de volkshuisvesting te 's-Bosch, om deze woning, staande op het perceel, ka dastraal bekend: gemeente L. op Zand, sectie B nummer 5947, onbewoonbaar te verklaren. Voorstel idem. 7. Voorstel tot aankoop van een per ceeltje grond van W. Verboven, Hoofd straat 125 te Kaatsheuvel. Prae-advies In de vergadering van 24 April 1953 werd besloten tot de bouw van een ho- gedruk-gashouder ten behoeve van het gemeente-gasbedrijf en tot het beschik baar stellen van een crediet daarvoor. Om deze hogedruk-gashouder te kun nen bouwen is het nodig dat de gemeen te de beschikking heeft over een perceel grond, gelegen ten westen van het ter rein van meergenoemd bedrijf. B. en W. hebben W. Verboven, Hoofdstraat 125 alhier, bereid gevonden om een perceeltje grond van zijn perceel, kadastraal bekend: gemeente L. op Zand sectie B nummer 5556, groot ongeveer -.18.08 ha, te verkopen voor de prijs van m 0.66 per m2, inclusief vergoeding voor bedrijfs- en gewasschade. 8. Voorstel tot verkoop van een bouwterrein, gelegen aan de Dr. Nolens- straat aan A. J. Trommelen, Dr van Beurdenstraat 16, alhier. Prae-advies Andreas J. Trommelen, Dr. van Beur denstraat 16 té Kaatsheuvel wenst met gebruikmaking van een herbouwplicht', een woonhuis te bouwen op een aan de gemeente in eigendom toebehorend bouw terrein, gelegen aan de Dr. Nolensstraat alhier. De prijs voor dit perceel hebben Bur gemeester en Wethouders vastgesteld op f 1.552.90, in welk bedrag is verdiscon teerd een bijdrage in de aanleg en ver- hardingskosten van de straat. 9. Schrijven van diverse bewoners van de Hilsestraat en van personeelsle den van enkele bedrijven in de Huygen- straat en de Hilsestraat. Prae-advies Naar aanleiding van op 30 September 1953 ingekomen klachten van bewoners van de Hilsestraat en van het personeel van in de Huygenstraat en de Hilsestraat gevestigde werkgevers, is een onderzoek naar de toestand van de wegdekken in gesteld. Uit dit onderzoek is komen vast te staan dat de weliswaar niet ideale keibestrating in de Huygenstraat niet in zo'n slechte toestand verkeert als wordt voorgegeven. Met het herstraten van en kele plaatselijke verzakkingen en het op hogen van het naast de straat gelegen rijwielpad is de straat weer zeer goed berijdbaar. Jue sintelverharding van de Hilse- hstraat van hoek Huygenstraat tot Eras straat, ongeveer 850 m lang, is onlangs nog bijgeschaafd, en is behoorlijk berijd baar. mochten er in de winterperiode ernstige gebreken ontstaan dan kunnen deze door middel van een nieuwe sin- tellaag worden weggewerkt. Het aanbrengen van een klinkerbe strating, waarmede een aanmerkelijk be drag gemoeid zal zijn, achten B. en W. vooralsnog niet noodzakelijk en zal nader dienen te worden bekeken, zodra het ge hele stratenplan in die omgeving kan worden uitgevoerd. 10. Aanbieding, gemeentebegroting voor het dienstjaar 1954 imet de daarbij behorende bedrijtsbegrotingen en benoe ming van de commissie van onderzoek dier begrotingen, als bedoeld in artikel 37 van het reglement van orde. 11. Aanbieding gemeenterekening met bijbehorende bedrijtsrekeningen over het dienstjaar 1952 en benoeming van een commissie tot onderzoek dier rekeningen. Prae-advies De gemeenterekening sluit a. gewone dienst inkomsten f 1.621.721,23 uitgaven f 1.644.209,88 nadelig slot b. kapitaaldienst inkomsten uitgaven f 22.488,65 f 3.294.017,92 f 6.082.973,58 nadelig slot f 2.788.955,66 De navolgende rekeningen leverden over 1952 een nadelig slot op tot de daarachter vermelde bedragen drainagevelden f 6.056,84 gasbedrijf f 10.007,15 woningbedrijf f 62.208,37 12. Voorstel tot verhoging der gas- tarieven. Prae-advies De ontworpen begroting van het ge meentegasbedrijf vertoont een nadelig saldo van f 39,071.—. Dit tekort vindt zijn oorzaak in de drastische verhoging van de kolenmiddenprijs van f 37,04 per ton tot f 52.per ton. Nadat hiertegen ernstige bezwaren zijn geopperd, is hier in in zoverre wijziging gebracht dat de prijsstijging een meer geleidelijk karakter zal krijgen. Zou de verhoging tot f 52.per ton aanvankelijk ingaan per 1 April 1953, later is voor het tijdvak van 1 April '53 tot en met 31 December 1953 een prijs van f-45.per ton aangehouden, ter wijl voor 1954 een prijs van f 50.per ton is vastgesteld. Verschillende gemeenten hebben reeds in de loop van 1953 de gas-verkoopsprijs aanzienlijk (variërend van 2 tot 5 cent 'per m3) moeten verhogen. Teneinde het door de kolen prijsver hoging ontstane verlies op te vangen en daardoor een sluitende begroting te krij gen, stellen B. en W. de raad voor, de gas-verkoopsprijs te verhogen, met in gang van 1 Januari 1954, met 3 ct. per m3 en de tarieven te brengen op: eerste 20 m3 per maand 20 ct. per m3; volgende 40 m3 p. mnd. 19 ct. per m3; resterende m3 per mnd. 16 ct. per m3; gas voor verwarming 16 ct. per m3. B. en W. merken hierbij nog op dat ook bij de nieuwe tarieven de gezins korting van kracht blijft. 13, Voorstel tot verkoop van enkele perceelsgedeelten heidegrond en bos aan het Ministerie van Oorlog ten behoeve Van de bouw van munitiemagazijnen. Prae-advies Het Ministerie van Oorlog heeft het voornemen om de munitiemagazijnen complexen te Loon op Zand van 3 stuks uit te breiden tot 6 stuks. Om dit voornemen te kunnen verwe zenlijken is het, zoals het plan is opge zet, noodzakelijk dat genoemd Ministe rie beschikt over een gedeelte van het in eigendom van de gemeente toebeho- rend perceel, kadastraal bekend: ge meente Loon op Zand, sectie K nummer 1112 en over een gedeelte van een on genummerd perceel heidegrond, vroeger zandweg. Ondanks het feit dat v. d. zijde van B. en W. bezwaren werden gemaakt tegen de verkoop van 't eerst genoemde perc.- gedeelte, dat voorheen werd aangekocht voor toekomstige uitbreiding van de drainagevelden, werd de Eerstaanwe zend Ingenieur der Genie te Breda bij Ministeriële aanschrijving van 12 Sep tember 1953, Directoraat Gebouwen, Werken en Terreinen, Nr 1361/2/Conf. gemachtigd tot vordering in gebruik, op grond van het bepaalde in artikel 28 van de Inkwartieringswet, van de benodigde terreinen over te gaan, waarmede impli ciet te kennen werd gegeven, dat de ge meente genoemde perceelsgedeelten moet verkopen. De Inspecteur der Domeinen te 's-Her- togenbosch, die met de vaststelling van de verkoopwaarde van de gronden, wel ke ten behoeve van het Ministerie van Oorlog moeten worden aangekocht, is belast, heeft de prijzen vastgesteld op f 500.per ha. voor het voormalig weggedeelte, thans heidegrond en op f 570.per ha voor het perceel K nr. 1112, zijnde een perceel heide met vlieg dennen en dennenbos. 14. Voorstel tot aankoop van een perceeltje bouwterrein van G. E. van Wanrooij, Hilsestraat 37 te Kaatsheuvel. De eigenaar is bereid dit perceelsge deelte, groot -.11.60 ha. te verkopen voor de prijs van f 750.mits de ge meente de kosten van plaatsing van een afscheidingsmuur voor haar rekening zal nemen. 15.Voorstel tot wijziging van de ge meente-begroting voor het dienstjaar '53. 16._ Voorstel tot het treffen van voorzieningen inzake de bezoldiging van het personeel in dienst der gemeente en tot volledige incorporatie van alle toe lagen door middel van wijzigingen van de verordening regelende de rang en de bezoldiging van het ambtelijk personeel met ingang van 1 Januari 1954, alsmede tot wijziging van deze verordening in verband met noodzakelijke personeels uitbreiding. Prae-advies De voorzieningen waarvan hier spra ke is kunnen in het kort als volgt wor den samengevat: a. verhoging van de salarissen van de ambtenaren en de ambtenaren werk lieden met 5 b. extra-verhoging van de lonen der volwassen ambtenaren-werklieden, inge deeld als vakman of hoger, met 2 cent per uur; c. verhoging van de procentuele kin dertoelage en d,e kindertoeslag als gevolg van de stijging der jaarwedden; d. herziening van de gemeente-clas sificatie-aftrek, voor de ambtenaren op onderscheidenlijk 3 en 6 voor de 2e en 3e en 4e klasse en voor de amb tenaren-werklieden op 4 cent, 7 cent en 10 cent per uur voor onderscheidenlijk de 2e, 3e en 4e klasse; e. incorporatie per 1 Januari ,1954 van de toelage ingevolge het Toelagebe- sluit 1951 en de verhogingen genoemd onder a en b, een en ander onder in trekking van genoemd besluit en met in achtneming van het gestelde onder d. II. Personeelsuitbreiding. a. Secretarie. Reeds enkele jaren is in de practijk gebleken dat de vaste bezetting van het ambtenarencorps ter secretarie, vanwege de uitbreiding van werkzaamheden op elk gebied, onvoldoende is. Deze toestand is momenteel dermate bezwarend voor de administratie dat het dringend nodig wordt geacht om tot uit breiding van het aantal ambtenaren over te gaan. Volgens de thans geldende verorde ning mogen op de secretarie werkzaam zijn in totaal 13 ambtenaren. Men dient daarbij evenwel met verschillende voor onze gemeente bijzondere omstandighe den rekening te houden. Op de eerste plaats dient men in ogen schouw te nemen dat van de drie amb tenaren van de afdeling Maatschapfielij- ke Zorg slechts één ambtenaar kan wor den geacht werkzaam te zijn voor de se cretarie; de overige twee ambtenaren werken nagenoeg uitsluitend voor de In stelling van maatschappelijke zorg. Daar enboven kan de gemeente-ontvanger, die in zijn neven-functie van ambtenaar ter secretarie volledig in de bezetting is op genomen, in feite als zodanig slechts voor 1/3 worden medegerekend. Bovendien doet zich nog het speciale geval voor dat tevens de hulp-secretarie te Loon op Zand moet worden bediend, waarvoor tenminste 1 /3 van de tijd van een ambtenaar is te rekenen. Het gevolg van een en ander is dat het aantal ambtenaren waarover de se cretarie kan beschikken slechts 10 be draagt, hetgeen voor een goede taakver deling absoluut onvoldoende is. Dit blijkt ook uit de algemeen geldende nor men welke hiervoor worden aangehou den 1 ambtenaar per 1000 inwoners VAN door Martin Verduyn. 20). MershabrS starre rug gaf haar geen antwoord. Zij zag op naar de gloeiend witte Afrikaanse hemel; maar ook daar was geen antwoord. De jungle was zonder gerucht van dierenleven en straks zou de ganse aarde zonder leven zijn, een dode grauwe bol, op wiens oppervlak slechts de schroeiplekken en as- hopen van geatomiseerde steden te vinden zouden zijn. Alleen was er het geluid van de schoppen die haar graf dolven. Zij kreunde en voor zij het wist, ont snapten haar de woorden: „Er is geen antwoord". „Nee, er is geen antwoord", zei Mersham zacht. In zijn stem klonk nu berusting. Verwonderd, ondanks haar verbijstering, zag zij Mersham aan.- Hij had haar onmiddellijk be grepen. ,-,Ik geloof dat wij in het Westen tè verwaand waren met zelf het antwoord te willen geven door onze wetenschap en techniek. Net als die lui die vroeger de 'toren van Babel bouwden om de hemel te be stormen en daar het antwoord te vinden. Halverwege was de verwar ring groter dan ooit en zij begrepen er niets meer van. Ze moesten er mee ophouden en hun werk bleek zinloos". Marion zweeg. Zij kon zich de plotselinge blijdschap in haar we zen niet verklaren. De soldaten groeven nóg en de rhitrailleurs stonden gereed. Maar het was of Mersham's plotselinge woorden iets in haar openbraken, een kennis die zij al lang bezat, maar nooit bewust gemaakt werd. „Misschien ligt het antwoord ach ter het leven", zei zij eindelijk aar zelend en ze zag naar hem op. Nu was hij het die niet antwoordde. Hij wendde zich echter half om en zag haar aan. In zijn grijze ogen las zij de vreselijke kwelling van de twijfel. De twijfel van het laatste uur, het uur dat men zeker moet zijn van de zin en bestemming van het leven. Zij zag hoe hij een beweging maakte, of hij alles vafi zich af wil de schudden. Hij wilde weer de practische vlieger-officier zijn, voor wie het gemakkelijker viel pro bleemloos in de strijd te sterven. „Flanders is gevlucht", zei hij, „ze zijn hem onmiddellijk achterna gegaan, maar natuurlijk lukt hèm wat niemand gelukt is". Er was nu i geen wrevel in zijn stem; hij con stateerde slechts. „Wanneer ik nu snel naar de jungle ren, heb ik een kleine kans „Nee, niet doen", antwoordde Ma rion gejaagd, „ze zullen je dood schieten". Mersham lachte kort en vreug deloos. „Dat zullen ze zeker ook doen als ik niet vlucht". „Misschien zal Flanders ons nog redden", poogde het meisje wan hopig, „en Hartley en Brent. „Flanders zal het veel te druk hebben om zichzelf te redden", klonk het hard. „Je weet dat je zult sterven als je nu tracht te vluchten, maar je geeft de voorkeur aan de dood in actie, dan hem lijdelijk af te wach ten". „Is dat zo vreemd?" vroeg Mers ham. „Nee", antwoordde Marion hees, „maar dan gaan we met je mee". „Nee", snauwde Mersham plotse ling geschrokken. Met van pijn ver trokken gelaat greep hij naar zijn verbrande borst. „Je kunt ons niet tegenhouden", zei het meisje hartstochtelijk. „Denk je soms dat ik uit egoïsme alléén dood wil gaan?" zei Mersham bitter. „Wees niet zo.... niet nu...." fluisterde Marion, „laten we vrede sluiten voordatvoorHaar stem brak in snikken. Toen sloeg Mersham zijn lange linkerarm om haar heen en drukte haar tegen zich aan. „Stil maar", zei hij schor, „we zullen met z'n allen trachten te vluchten. En als we vallenge loof me Marionik kan me moei lijk uiten. het heeft nu geen zin meer.je weet net zo goed als ik, dat we 't niet halenmaar Wat Mersham had willen uitsta melen en wat Marion gretig in zich op had willen nemen, werd afge sneden door 'n woedende schreeuw van majoor Schroder, die opgewon den uit de radio-tent te voorschijn kwam en om prof. Nichols riep. Een soldaat haasttte zich naar de tent van de professor en even later ver scheen deze, arrogant in zijn korte khaki-broek en hogelijk verstoord over het feit dat men hem had dur ven storen, voor de ingang. „Die hond van een Flanders heeft met de andere twee vluchtelingen onze vliegtuigen bezet", riep Schro der onbeheerst tot Nichols. Deze verloor zijn waardigheid niet, maar liep met afgemeten pasjes naar de commandant. Ademloos zagen Mers ham en het meisje toe, hoe Nichols majoor Schroder een paar dingen zei, die van hem de meest rampza lige militair in het Duitse leger maakte. „Flanders heeft ze in hun macht", fluisterde Marion en in haar stem klonk onverholen bewondering en blijdschap. Mersham antwoordde niet, maar zijn arm om haar leest verslapte en viel weg. „Hoor je dat, RobFlanders heeft de vliegtuigen", juichte het meisje nu. Zij realiseerde zich niet dat zij Mersham bij zijn voornaam genoemd had. In het binnenste van de tent kwam Sam Dunwell overeind. Zo dra hij ook maar een onnoemelijk klein kansje had om zich niet lij delijk te laten doodschieten, werd hij weer een en al leven. Hij vergat zijn verwondingen en gaf de nerveus heen en weer lo pende majoor Crane een oneerbie dige por in de zij: „Wij in ruil voor de vliegtuigen. Snap je de tactiek van Flanders?" Majoor Crane begreep het zeer goed, maar toch was zijn bezorgd heid om het welslagen van het ge durfde plan te groot om zich en thousiast te tonen. De gravende soldaten kregen be vel met hun sinister werk op te houden, maar de mitrailleurs ble ven staan. Schroder liet zich niet meer zien: het was een onderge schikte, die de gevangenen kwam afhalen en hen beleefd uitnodigde hem te volgen. De tocht door de jungle nam nog volgens welke onze geméen'te over tenminste 13 en mogelijk zelfs wel over 14 ambtenaren zal mogen beschikken. B. en W. stellen de raad 'mitsdien voor om te besluiten tot wijziging van de salarisverordening in die zin, dat de bezetting van het personeel ter secreta rie wordt uitgebreid met 3 ambtenaren resp. in de rang van commies le klas, commies 2e klas en adjunct-commies, le klas. b. Openbare werken. De bezetting van openbare werken be staat in zijn huidige vorm uitsluitend uit ambtenaren met een technische scholing. Het spreekt mitsdien voor zich dat bij de steeds meer voorkomende administratieve werkzaamheden grote moeilijkheden wor den ondervonden. Deze moeilijkheden vragen dringend om 'n oplossing en B. en W. menen deze alleen te kunnen bereiken door het benoemen van een administra tief ambtenaar zoals dat ook bij andere gemeenten van gelijke omvang gebruike lijk is. c. Gemeentelijk woningbedrijf. Volgens de salarisverordening geniet dc boekhouder van het gemeentelijk wo ningbedrijf eeh salaris dat wordt be paald door de norm, welke van rijkswe ge voor algemene kosten per woningwet woning wordt vastgesteld, te vermenig vuldigen met het aantal in beheer zijnde woningen, onder aftrek van de werke lijke kosten van huurinning en 10 voor bureaukosten. Bovendien is in ar tikel 11 van de verordening nog bepaald dat, indien de administratie wordt ver zorgd door een ambtenaar die reeds in gevolge de verordening een bezoldiging geniet, op de vergoeding als administra teur een korting dient te worden toege past van 50 De wedde van de incasseerder der hu ren is evenwel bepaald op een vast be drag van 300.B. en W. zijn voor eerst van mening dat het juister is om in verband met de toeneming der werk zaamheden ook de wedde van deze huurophaler afhankelijk te stellen van het aantal woningen. Zij stellen de raad voor om de desbetreffende bepaling te wijzigen in deze zin dat voortaan de wedde van deze functionaris wordt be paald op f 1.50 per woning per jaar. Daarnaast achten zij het noodzakelijk dat een in dienst van openbare werken zijnde ambtenaar gedeeltelijk wordt be last met het technische toezicht op de woningen van het woningbedrijf. Daar voor zal, evenals voor het bijhouden der administratie, door het 'bedrijf een vergoeding zijn te betalen. Deze vergoe ding kan eveneens worden geput uit het fonds dat wordt verkregen door de ge noemde rijksbijdragen voor algemene kosten. 17. Voorstel tot het verbeteren van het laatste gedeelte van de van Hees wijkstraat. Prae-advies In de raadsvergadering van 20 Nov, 1952 werd besloten tot het verbeteren van de Gasthuisstraat en het eerste ge deelte van de van Heeswijkstraat. Met de uitvoering hiervan is bereids een aan vang gemaakt. De verkeersmoeilijkheden op de voor naamste invalsweg voor Kaatsheuvel zijn hiermede echter niet opgelost. Dit kan pas het geval zijn, als ook het resteren de gedeelte van de van Heeswijkstraat zodanig wordt verbeterd, dat een aan de eisen van het verkeer voldoende weg tot stand komt. B. en W. hebben deze ver betering steeds als een geheel gezien met die van de Gasthuisstraat, welke thans in uitvoering is; slechts de omstandighe den hebben ben genoodzaakt de uitvoe ring in twee projecten onder te brengen. Zij achten thans de tijd gekomen om ook de verbetering der van Heeswijkstraat te doen uitvoeren. In verband daarmee hebben zij een plan doen uitwerken dat voorziet in de aanleg van een straat met een rijbaan, breed 9 m. en aan weerszijden daarvan een groenstrook, waarin een beplanting kan worden aangebracht, een rijwielpad en een trottoir, elk met een breedte van 2 m. Tevens is in overleg met de provin ciale waterstaat voorzien in een behoor lijke aansluiting op de provinciale weg, waarmee de veiligheid van het verkeer ten zeerste gediend zal zijn. De uitko mende nog bruikbare materialen zullen worden opgeslagen op de gemeentewerf en in reserve gehouden voor onder houdswerken. De kosten welke zijn begroot op f 179.000.achten B. en ÏW. in Verband met de belangrijkheid dezer verbetering verantwoord. 18. Rondvraag. geen tien minuten in beslag. Aan niets kon men zien dat de vliegtui gen bemand waren. Mersham be duidde de Duitse sergeant te wach ten en liep naar één der toestellen toe. Onmiddellijk daarop ging een deur open en stapte Flanders naar buiten. Hij meldde zich correct, maar kon niet nalaten ironisch te glimlachen toen hij zei: „Wanneer u maar in wilt stappen, kunnen wij verder gaan". „Wij danken je voor hetgeen je gedaan hebt, Flanders", was Mers ham's koele antwoord, „ik zal je voordragen voor een onderschei ding". Er viel een grote stilte na de?e woorden. Mersham keerde zich langzaam om en overzag met in spanning 't wachtende groepje ach ter hem. Hij voerde een vreselijke strijd. Eindelijk was hem een unie ke kans geboden te ontsnappen aan deze nachtmerrie; iedere poging om Nichols nog in handen te krijgen, leek nu waanzinnig. Maar Mersham kende zijn opdracht en hij wist dat hij nooit naar zijn superieuren te rug kon keren met het excuus van een wanhopige situatie. Hij grab belde in zijn zak en viste een pakje sigaretten op. Hij bood Flanders 't pakje en deze accepteerde een si garet. Marion hield het niet langer uit en liep op de beide mannen toe. Crane en Dunwell volgden haar. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1953 | | pagina 2