Raad van Dru nen stelde begroting vast 6 6 In vergadering van vier uur het in een behoorlijke staat brengen. In de vorige vergadering had de heer Grootswagers gevraagd een onderzoek in te stellen in de kwes tie Rosagaerde; hij had gehoord dat het gemeentebestuur 't bestuur wilde vernieuwen. De voorzitter vond dit geen kwes tie ter bespreking in een openbare te vergadering van de raad; B. en W. hadden zich de kwestie wel aan getrokken en er zouden reorgani saties plaats hebben. Niets was er toen meer aan de orde en de voorzitter sloot de ver gadering, maar niet dan nadat hij de leden een Zalig Kerstfeest en een Zalig Nieuwjaar had toege wenst. Plannen voor electrificatie de Bossen en Giersbergen lozingsmogelijkheden voor rioleringswater een klok in de nieuwe kerktoren. De raad der gemeente bare vergadering bijeen agenda van 36 punten ook gelukte. De voorzitter was de E.A. heer Bur gemeester Snels. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stukken ter kennisgeving aan genomen. Ingekomen was echter ook een schrij ven van het lid van 'Sprang, waarin aan B. en W. vragen werden gesteld aan gaande het schilderwerk aan de nood woningen en woningwetwoningen aan de Schanswijk. In dit schrijven werd o.a. gevraagd of het schilderwerk aan de betreffende wo ningen al was aanbesteed of wanneer dit zou worden aanbesteed. De voorzitter deelde hieromtrent mede dat dit nog niet was gebeurd in ver band met de herstelwerkzaamheden, die voor men tot schilderen zou kunnen overgaan nog zouden moeten geschie den; voor een en ander is reeds een plan en bestek opgemaakt en dat het schilr deren nog niet is geschied of aangeno men is zuiver een beleidskwestie, waar mede natuurlijk behoorlijke sommen geld kunnen worden uitgespaard. Het gaat niet aan eerst te schilderen en daarna herstellingen gaan te verrichten. De voorzitter vond het niet juist dat de heer van Sprang dit schrijven heeft laten publiceren in de pers. Het ge meentehuis staat altijd open voor de leden en alle inlichtingen welke men wenst, kan men er krijgen. De heer van Sprang vond dat dit voor hem de weg was geweest om deze zaak zo te behandelen, zoals deze nu behan deld wordt, omdat hij de noodzakelijk heid van dit werk hiermede eens wilde accentueren. De voorzitter zeide van deze noodza kelijkheid diep te zijn doordrongen en dat deze zaak zijn volle aandacht heeft, maar dat het uitstellen van dit werk zuiver een beleidskwestie is, die alleen de gemeente voordeel kan opleveren. SCHORSING VAN RAADS LEDEN GEVRAAGD. Aan de orde was verder de voorlopige vaststelling van de gemeenterekening 1952, rekening Burgerlijk Armbestuur en rekening Gemeentelijk Woningbedrijf. Het vermoedelijk werkelijk resultaat van de gewone dienst 1952 zal zijn als volgt Bij het sluiten van de dienst nog te ontvangen f 30.346.90, idem te betalen f 292.95, wordt meer ontvangen f 30,054,05 Nadelig slot op heden 34.809,02 Het werkelijk nadelig slot 1952 zal vermoedelijk zijn f 4,754,97. De heer Ploegmakers bracht als lid van de commissie van onderzoek na mens deze verslag uit, waarin hij ver klaarde deze rekening met de com missieleden te hebben onderzocht en in orde bevonden te hebben. De heer Ploegmakers bracht dank aan de ge meente-ontvanger de heer Mooyman, voor diens hulp bij dit onderzoek en stelde voor de genoemde rekeningen voorlopig vast te stellen. De heer van Sprang sprak er zijn verwondering over uit dat de commis sieleden helemaal niet hadden geconsta teerd dat de heren leden van de raad, o.a. weth. van Drunen en het lid Wa- gemakers, in 1952 als handelaren goe deren aan de gemeente geleverd hebben, terwijl het hun toch bekend moet zijn, dat de wet verbiedt dat leden van de raad goederen aan de gemeente leveren. De heer van Sprang wees er op dat deze leden voor deze daden met schor sing gestraft zouden moeten worden, wat hij dan ook voorstelde te doen. De heer Ploegmakers merkte op dat dit de commissie zeker niet is ontgaan, maar dat zij hierop geen aanmerking heeft willen maken, waar de goederen tegen een prijs werden geleverd waar door er geen winst werd gemaakt en het kennelijk met de bedoeling is ge schied de gemeente te helpen. De voorzitter onderstreepte de woor den van de heer Ploegmakers, door op te merken dat bij de genoemde leden zeer zeker geen winstbejag heeft voor gezeten en de cijfers ook aantonen dat er geen sprake kan zijn van winst. Weth. van Drunen merkte hierbij op dat door hem goederen zijn geleverd aan de Vakschool tegen prijzen beneden de waarde en alleen met het doel deze school te helpen. De heer van Sprang stelde dat de wet in het geheel niet spreekt van winst of verlies, maar alleen van leveren van goederen. De voorzitter zegt dat men dit punt van de gemeentewet zeer zeker ook anders kan bezien. Daarbij, aldus de voorzitter, is thans aan de orde het vaststellen der gemeente-rekeningen en niet het al of niet schorsen van de ge noemde leden, waarvan de heer van Sprang op een volgende vergadering een voorstel zou kunnen indienen of nu een voorstel, wanneer dit door twee le den zou worden gesteund, zou kunnen maken. Van Sprang werd in dit voorstel niet gesteund, maar merkte op dat hij deze zaak bij Ged. Staten aanhangig zou kunnen maken, wat hij zeker niet zal nalaten te doen. De gemeenterekening 1952, rekening woningbedrijf en rekening armbestuur 1952 werden op voorstel van de com missie van onderzoek voorlopig vast gesteld. Aan de orde was het verzoek van de heer Mooyman, om deze met ingang van 16 Jan. a.s. eervol ontslag te ver lenen als gemeente-ontvanger, zulks we- Drunen kwam Woensdagavond in open ten gemeentehuize, om zich door de lange te werken, wat hun na 4 uur vergaderen gens zijn benoeming elders (gemeente secretaris-ontvanger Harenharspel) De raad willigde dit verzoek in. De voorzitter kon niet nalaten bij dit verlenen van ontslag, wat dus een af scheid inhield, de heer Mooyman harte lijk dank te brengen voor de wijze waarop deze 5 jaar in Drunen het werk als gemeente-ontvanger heeft verricht. De heer Mooyman, aldus de voorzit ter, deed dit werk met liefde, met toe wijding, met zorg. Spreker heeft van generlei instelling ooit een klacht ge hoord over het werk van de heer Mooy man. Naast het werk van ontvanger had de heer Mooyman nog tal van an dere taken, waarin hij ons heeft laten zien dat hij over vele goede kwaliteiten beschikt. Spreker noemde hier het werk van sociale aard met het Armbestuur, het werk bij de afwikkeling oorlogs schade, waarin hij velen met raad en daad heeft bijgestaan. 'Pe heer Mooy man, aldus de voorzitter, heeft door de toewijding, de zorg en de liefde, waar mede hij werkte, zich in Drunen vele vrienden gemaakt. Spreker wenste de heer Mooyman in zijn nieuwe functie veel succes toe. Ook weth. v. d. Wiel, als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur had woorden van lof voor de scheidende ambtenaar Mooyman. De heer v. Sprang sloot zich hierbij gaarne aan. De heer Mooyman sprak hierna een kort dankwoord. Het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 9 October 1952 inzake de strafbaarstelling van de koper bij overtreding van de Winkelsluitingswet werd goedgekeurd. GROND-AAN- EN VERKOPEN. Aan de orde was verder het voorste! tot verpachting van enkele percelen ge meentegrond. A. Door enige pachters van gemeen te-grond werd een verzoek ingediend tot ruiling van enkele percelen. Het betreft hier een verzoek van M. van Beurden te Nieuwkuijk. Deze heeft in pacht het perceel no. 18 in de Honderd Bunder, groot 1,77,25 ha. Hij wil dit perceel rui len tegen een perceel, hetwelk A. van Boxtel te Nieuwkuijk in pacht heeft van de gemeente Vlijmen. Van Boxtel zal zich binnen korte tijd in de gemeente Drunen vestigen, zodat hij door deze ruiling zijn grond dichter bij zijn woning krijgt. Van Beurden heeft inmiddels de pacht van bovengenoemd perceel opge zegd. De Pachtcommissie had geen be zwaar dit perceel thans toe te wijzen aan A. van Boxtel tegen de thans geldende pachtprijs en voor de duur van 10 jaar, ingaande seizoen 1953. Het andere verzoek betreft M. Mus ters, Eindstraat 32, pachter van perceel no. 5 in de Klaverzacht, en L. Musters, Eindstraat 40, pachter van perceel no. 3 b in de Achterste Zacht. De bedoe ling is deze twee percelen te ruilen, zo dat L. Musters, die ook reeds perceel no. 4 in de Klaverzacht in pacht heeft, twee naast elkander liggende percelen ter beschikking krijgt. L. Musters is voornemens een gedeelte van deze twee percelen van de gemeente aan te kopen voor de bouw van een boerderij. Beide personen hebben de pacht reeds opge zegd. De Pachtcommissie had geen be zwaar tegen deze gang van zaken en adviseerde voor dit geval eveneens een pachttermijn vast te stellen van 10 jaar ingaande seizoen 1953, eveneens tegen de thans geldende pachtprijs. B. Bij raadsbesluit van 17 Juni 1953 werden enige percelen gemeente-grond toegewezen aan C. van Engelen, J. de Gouw, L. Wolfs en anderen. Verzuimd werd hierbij een pachttermijn te bepalen. Door de Pachtcommissie is dan ook ge adviseerd om de pachttermijn voor alle betreffende percelen te stellen op 10 ja ren, ingaande seizoen 1953. e De heer van Sprang had op de voor stellen wel enkele aanmerkingen, maar na een kort debat over deze kwestie werd ook dit voorstel aangenomen. Aan de orde was verder de grond prijs inzake de verkoop van grond aan de N.V. Lips. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. zijn thans door het Prijzenbureau de navolgende prijzen vastgesteld voor grond verkocht aan de N.V. Lips. a. voor het bouwterrein liggende langs de KasteelDreef tot een diepte van 40 m, gemeten vanuit de Kasteeldreef een koopprijs van f 1 per m2. b. voor het bouwterrein liggende langs de Badhuisstraat, tot een diepte van 40 m, gemeten vanuit de Badhuis straat, een koopprijs van f 1 per m2. c. voor het resterende gedeelte van de ten Zuiden van de Kasteeldreef ge legen grond een prijs van f 0.27Yi per m2. De heer van Sprang merkte op dat alles per acte dient te geschieden, wal volgens de voorzitter ook gebeurt. Verder waren aan de orde grondver- kopen welke alle zeer vlot onder de hamer doorgingen. Het betrof hier o.a. grond voor de verbreding van de verbindingsweg van de Schoolstraat met de Burg. van der Heijdenstraat, in eigendom toebehorende aan resp. W. A. de Wit c.s. te Tilburg en de Wed, Klerks alhier, ter grootte van resp. pl.m. 92 m2 en 548 m2. B. en W. meenden dat een prijs van f 1 per m2 billijk is. Dit geldt echter voor het perceel Sectie A no. 2544 slechts tot een diepte van 35 m. Voor het ove rige gedeelte zal een prijs van f 0.35 per m2 worden betaald. Deze weg, thans nog niet verhard, zal, aldus de voorzitter, worden ver hard. Verdere grondverkoop Ter uitvoering van het ontwerp-uit- breidingsplan heeft de gemeente thans de eigendom nodig van enkele percelen grond gelegen in ,,de Braken". J. van Alphen te Waalwijk en Mej. van Kessel alhier hebben zich bereid verklaard om hun percelen, kadastraal bekend gemeente Drunen, sectie A nrs 2555, 512 en 2558, resp. ter grootte van pl.m. 3610 m2, 1390 m2 en 6070 m2, tegen de prijs van f 0,33^2 per m2 aan de gemeente te verkopen. Verder werd een wijziging goedge keurd inzake grondverkoop van de er ven J. C. van Delft, Hiervan zegt het prae-advies: Aangezien de koopprijs niet op basis van bouwterrein werd bepaald, hebben de kinderen van Delft zich thans tot de. gemeente gewend met verzoek alsnog tot herziening van deze prijs over te gaan. B. en W. hebben zich omtrent een hernieuwde vaststelling van de verkoop prijs in verbinding gesteld met het Prij zenbureau voor Onroerende Zaken. Bij schrijven van 27 Nov. 1953 werd door dit bureau medegedeeld geen bezwaar te hebben tegen de aankoop van genoemd perceel tegen de prijs van f 0.75 per m2. Verder stonden op de agenda per ceeltjes grondverkoop aan de Stichting Lips' Woningbouw. De heer v. d. Veer merkte op dat verschillende personen aanvrage hadden gedaan naar bouwgrond in de Burge meester van der Heijdenstraat, waar. ge noemde perceeltjes lagen, maar steeds ten antwoord hadden gekregen dat hier alle grond was uitverkocht. Het ver wonderde de heer v. d. Veer daarom dat thans wel grond werd verkocht. De voorzitter merkte op dat het thans geheel geen bouwgrond was, maar en kele kleine perceeltjes achter de tuin, die anders toch maar bleven liggen. Het voorstel tot aankoop van een per ceel bouwterrein van de heer L. Mus ters, Eindstraat 40 en verkoop van bouwterrein aan deze was een aanleiding tot een vrij uitvoerig debat over wat al of niet gedaan moet worden door de ge meente. Het prae-advies zegt over deze zaak o.m.: L. Musters had het voornemen te ken nen gegeven om in de Klaverzacht een geheel nieuwe boerderij op te richten. Hiertoe zou hij van de gemeente willen kopen het voorste gedeelte van het per ceel, dat hij van de gemeente in huur heeft in de Klaverzacht ter grootte van pl.m. 2897,5 m2 en eveneens het naast liggende perceel ter grootte van pl.m. 3002,5 m2, welk perceel thans in huur is bij zijn broer. Met instemming van de pachtcommis sie zou Musters een ander perceel, het welk door hem van de gemeente werd gehuurd in de Achterste Zacht kunnen ruilen met zijn broer, zodat deze geen schade van de verkoop zou ondervinden. Bovendien is Musters bereid het vrij komende bouwterrein langs de Eindstr. aan de gemeente te verkopen. B. en W. stellen voor a. aan te kopen het perceel bouw grond, gelegen langs de Eindstraat te Drunen, sectie A nr. 51, groot pl.m. 700 m2, eigendom van L. Musters te Drunen voor een door het Prijzenbureau vast te stellen prijs per m2. b. te verkopen aan L. Musters, een gedeelte van het vierde en vijfde perceel in de Klaverzacht, ter grootte van pl.m. 5900 m2, tegen een prijs van f 0,35. De heer Pijnenburg merkte op dat het allemaal heel mooi werd voorgesteld, maar dat Musters het hiermede geheel niet eens was. Musters wilde het per ceel aan de Eindstraat liever niet ver kopen, maar zou enigszins gedwongen zijn dit toch maar te doen. De voorzitter antwoordde dat dit ze ker niet het geval was en dat de heer Musters volledig accoord ging en dat de gemeente heeft gedaan wat zij doen kon. De voorzitter stelde de heer Pijnen burg na een uitvoerig betoog de vraag, of een particulier het in zijn hoofd zou halen om te doen zoals thans door Pij nenburg werd voorgesteld dat de ge meente maar moest doen. Weth. v. d. Wiel merkte op dat hij Zondag j.l. nog met Musters gesproken had, die volledig accoord ging. De heer Ploegmakers dankte namens de NOB, B. en W. voor het oplossen Van deze zaak voor een getroffen boer. Spreker zag hierin een welwillend be grip van B. en W. voor de belangen van de boer, die toch al zo vaak grond moest afstaan. Het voorstel tot aan- en verkoop werd verder goedgekeurd. Het voorstel tot verkoop van een strookje grond langs de Wilhelminastr. aan de erven J. C. van Delft werd goedgekeurd. Het voorstel tot wijziging van de sa larisverordening voor het gemeenteper- soneel kreeg eveneens de goedkeuring Van de raad. De voorzitter gaf hierna een uiteen zetting over de personeelsbezetting ten gemeente-secretarie, die gezien de groei der gemeentee en uitbreiding behoefde, welke uitbreiding men in de toekomst wil bewerken. De nieuwe rangen zullen omvatten com mies-ontvanger, hoofdcommies, commies, adjunct-commies le kl. en adjunct-com mies 2e klas. Wil men het kunnen bijhouden en dat werk verzetten wat de groei der ge meente vraagt, dan zal men tot uitbrei ding in de naaste toekomst over dienen te gaan. Spreker hoopte dan ook dat de besluiten dienaangaande, welke in de toekomst genomen zullen moeten wor den, door de raad in dit licht bezien zullen worden. Aan de orde was verder: voorstel tot benoeming gemeente-ontvanger. De aan beveling luidde 1. K. van Dun, thans hoofdcommies 2. G. W. v. d. Broek, thans adjunct commies le klas. De heer K. van Dun werd mét alge mene stemmen benoemd. Na de beëdiging van deze, noemde de voorzitter in een korte speech deze benoeming de kroon op het werk dat de heer van Dun in de jaren dat deze op de gemeente-secretarie werkzaam is heeft verricht. De voorzitter .roemde de heer van Dun als een accurate en toe gewijde werker. De heer van Dun dankte de raad en speciaal ook B. ën W-, die hem als eerste op de voordracht hadden willen plaatsen, voor het in hem gestelde ver trouwen en sprak de hoop uit dat hij dit werk in het belang van Drunen nog lang zou mogen kunnen vervullen. Aan de orde waren verder verschil lende punten aangaande reglement- en salarisverordening gemeente-personeel, welke alle werden goedgekeurd. Het voorstel tot wijziging van het re glement Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg, welke wijziging beoogt dat secretariaat enz. ten gemeen tehuize en financiën bij het bestuur wordt ondergebracht, werd eveneens goedgekeurd. BENOEMING MET HINDERNISSEN. Aan de orde was verder de periodieke aftreding van dhr. A. v. d. Wiel, als lid van het Burgerlijk Armbestuur. De aanbeveling luidde: A. v. d. Wiel, C. J. van Drunen. Na drie maal stemmen, waarbij twee vrije stemmingen en een tussen A. van de Wiel en C. van Drunen, behaalden in de derde stemming deze beiden 5 stemmen. De heer v. d. Wiel zei dit te moe ten opnemen, als zou hij dit werk in hetverle den niet goed gedaan hebben en dat hij uit de gehouden stemmingen moest concluderen dat hij voor deze moeilijke en zware taak het vertrouwen van de raad niet meer had en zich daar om terug trok als candidaat. (De heer van de Wiel was jarenlang voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur). De voorzitter merkte op dat hieruit de heer van de Wiel, die toch een gelijk aantal stemmen behaalde, niet behoefde te concluderen dat hij zich direct terug moet trekken; de beslissing in deze is aan dhr. van de Wiel en indien deze terug trekt, aldus de voorzitter (wat deze in middels deed) zullen wij de heer C. van Drunen moeten vragen of hij de benoe ming wil aanvaarden. De voorzitter kon toch niet nalaten de heer van de Wiel dank te zeggen voor het zeer moeilijke, verantwoorde lijke en sociale werk, als voorzitter van het Armbestuur verricht. Aan de orde was: benoeming lid com missie van toezicht Vakschool. Na 3 keer stemmen werd de heer N. A- van Drunen herkozen. Aan de orde was verder^ vaststelling van crediet in rekening courant van f 75.000 voor 1954 bij de Bank van Ned. Gemeenten. Dit voorstel werd goedgekeurd. DE BEGROTING. Aan de orde was verder: Gemeente begroting 1954, begroting Burgerlijk Armbestuur en Gemeentelijk Woningbe drijf. De voorzitter noemde in zijn algemeen overzicht de financiële positie van de gemeente niet slecht. Van een tekort van f 24000 zullen wij niet al te zeer moe ten schrikken als wij weten dat hierin nog een reserve zit van f 15000. De groei en de uitbreiding der ge meente zullen in de toekomst haar in- vloedo p de begrotingen doen gelden, maar wij mogen, aldus de voorzitter, in de toekomst alles blijven doen om de groei gestadig doorgang te doen vinden. Het prae-advies zegt over de begro ting Het totale geraamde tekort van de gewone dienst bedraagt f 24.461.46. De begroting 1954 wordt ook reeds voor een groot gedeelte belast 'met de subsidies aan de Kleuterscholen. De door Uw Raad destijds vastgestelde ho gere subsidiebedragen zijn thans ge raamd vanaf 1 September 1954 t.m. 31 December '1954. Voordien is nog de oude subsidie-regeling van f 10 per leer ling van kracht, in verband met het feit, dat de hogere subsidiëring eerst zou in gaan bij het ingebruik nemen van de nieuwe Kleuterschool te Drunen. Dit vermoedelijke tijdstip is door ons ge pland op 1 September 1954. In deze begroting werden eveneens de nodige ramingen reeds gedaan voor een hernieuwd bevolkings-onderzoek op TBC. De netto-lasten voor de gemeente zullen hiervoor vermoedelijk f 2000 be dragen. Niet teon derschatten is ook het nadelig saldo ten aanzien van de ge meentelijke woningbouw, hetwelk telken- jare ten laste der gemeente blijft. Voor 1954 is dit geraamd op pl.m. f 9000. De nieuwe door de Minister opgelegde huurverhogingen brengen hierin geen verlichting, omdat van de andere kant de rijksbijdragen dienovereenkomstig zullen worden verminderd. Tegenover deze nogal sombere geluiden kunnen B. en W. echter stellen, dat de gemeente nog in de gelukkige omstandigheid ver keert, dat zij beschikt over een voor de ze gemeente behoorlijke reserve. Deze reserve, geraamd naar de toestand op 1 Januari 1954 bedraagt in totaal f 493.339,71. Het tekort op de gewone dienst kan dus ruimschoots uit deze reserves wor den gedekt. Wat de inkomsten betreft, deze blij ven nagenoeg op hetzelfde peil. Een uitzondering moeten wij hierbij maken voör de uitkeringen uit het gemeente fonds, die volgens berekening aan de hand van de ontwerp Wet Financiële Verhouding voor de jaren 1953, 1954 en 1955, voor 1954 voor deze gemeente 8Q00 hoger zullen liggen dan in 1953. Ten aanzien van de toe te kennen subsidies werd het volgende voorgesteld: Wit-Gele Kruis Drunen f 430; Wit- Gele Kruis Elshout f 205; Bijz. Kleuter scholen f 10 per leerling Jan. t.m. Aug. 1954, f 25 per leerling Sept. t.m. Dec. 1954, bovendien voor de kleuterschool Drunen f 23 per leerling over Sept. t.m. Dec. 1954 gerekend naar 340 leerlingen. Voor Elshout zal een evenredige toe lage voor dit tijdvak nog nader worden vastgesteld. Plaatsel. bibliotheek Drunen f 250, id. Elshout f 100; Kon. Erk. Harm. De Vol harding f 250; Kon. Erk. Harmonie Be atrix f 250; Kerkelijke Fanfare Elshout 175; Gymn. Ver. St. Herman Jozef 100; R.K. Voetbalver. DVC f 100; R.K. Lagere Landbouwschool f 10 per leerling; Tuinbouwvakschool NCB f 350; Oranje Comité (onder voorbehoud dat een nieuw comité wordt opgericht, dat diverse belangen behartigt) f 250; Zangver. Cantabile Drunen f 75; Zang ver. UDI Elshout f 75; Jeugdver. Dru nen en Elshout f 500; OL Vrouwe Sch. Elshout f 50; Landel. Rijver. Echo der Duinen f 30; Par. Soc. Cult. Ver. Els hout Vooruit f 250; Drunens Toneel (mits beroepsregisseur) f 100; Kath Ge zinszorg (f 1.50 per verpleegdag 700 dagen afgerond) f 1000; Alg. Burg. Armbestuur (of Dienst) f 20147,50; Fok- en controlever. De Vooruitgang te Elshout en De Toekomst te Drunen f 1 per gecontr. koe f 750; R.K. Jonge Boerenstand Drunen f 30; id. Elshout f 20; R.K. 'Boerinnenbond, Drunen-Els- hout f 50; K;I. Ver. Drunen e.o, f 0,25 per koe f 272,50; K.I. Ver. De Lang straat f 0,25 per koe f 72,50. Het voorstel over de subsidies alsme de de gehele begroting was voor de voorzitter nog eens een reden om te wij zen op het belang van de jeugdzorg, de zorg voor de sport, voor het culturele leven, kortom alles wat nodig is om in een gemeente als Drunen, waar de in dustrie zo sterk groeit, die recreatie te scheppen en die mogelijkheden voor vak onderwijs, die nodig zijn om die indus- triebvolking op te vangen. Wij hebben, aldus de voorzitter, al zouden wij een grote industrie hebben gekregen en daardoor materieel rijker zijn geworden, niets gewonnen, als wij grote geestelijke goederen daarmede zou den verliezen. De subsidies werden een uitgebreid punt van bespreking, waarbij men blijk gaf ver de toekomst in te zien. De voetbalsport was naar de heer Lommers meende er tegenover de mu ziekgezelschappen maar dun afgekomen, terwijl spr. ook St. Herman Jozef niet vergat. De voorzitter van de voetbalclub D. V. C. de heer Brok kwam met cijfers: 350 aan belastingbijdrage, f 350 ter- reinhuur etc. en dan het prachtige doel van de vereniging, wat de toekomst moest brengen. Sportterreinen, zij wa ren een noodzaak, aldus Brok. Deze spreker haalde er de uitspraken van Ged. Staten bij, dat deze de sport zullen steunen, etc, De heer v. d. Veer wees op het werk van de verenigingen die het algemeen ontwikkelingspeil van de bevolking willen opvoeren; ook aan deze subsidie, was zijn devies De heer Fortuijn zag het voor de sport nog breder: Tennis, Voetbal, Korfbal, Volleybal, Gymnastiek, Atle thiek etc., alles vroeg om aandacht en subsidie, want het verdient de steun van de overheid. De bespreking over al deze kwesties liep zeer ver en men ging zeer diep op deze zaak in. De voorzitter toonde tenslotte aan dat men de subsidie moet zien als een klei ne steun door de overheid in dit geval geven, omdat zij weet dat zij steunen moet. Wat zegt, aldus de voorzitter f 50 meer of minder voor een bepaalde ver eniging; het brengt voor de betrokken vereniging ook niet die verlichting die men misschien moet hebben. Zaak is, en daar gaat het om, dat men weet dat de overheid, in dit geval B. en W. van de gemeente Drunen, al deze verenigingen werkzaam in de gemeente een goed hart toe dragen en dat alle zaken, het cultu rele leven, de sport, het scheppen van recreatie eté. de volle aandacht hebben van het gemeentebestuur. De leden warenhet er over eens dat men dat goed hart toedragen uit de be groting nu eenmaal niet kon lezen, maar nu men dit wist, men enigermate gerust was gesteld. De heer Brok vroeg tevens waar men met de subsidie voor het oranje-comité bleef. Het was spr. niet bekend dat deze vereniging nog bestond. De voorzitter merkte op dat deze subsidie ook bedoeld was voor een daarvoor in de plaats tredende vereniging. Spreker dacht aan een WV of iets dergelijks. Voor de voorzitter was dit aanleiding er op te wijzen dat hij graag zag dat dit uit de bevolking zelf naar voren kwam; als dit niet gebeurde zou de overheid hier iets moeten doen. De heer van Sprang gat nog een al gemene beschouwing op de begroting. De brandweer werd door hem be licht, de inkomsten zwembad, f 1200, door hem niet slecht geacht; hij vroeg hoe het stond met de bouwvolume en de krotwoningen, die er in Drunen wel niet zoveel zijn, maar misschien toch wel enkele, waarvoor extra bouwvolume te krijgen is. De weg van de Remise naar Giersbergen was voor van Sprang ook een steen des aanstoots; dit moest wor den opgelost. De voorzitter maakte een en ander duidelijk; wat het zwambad betreft, dit waren nog enigszins gefingeerde cijfers, waarvan moeilijk iets te zeggen viel. Wat het bouwvolume betreft mogen wij niet ontevreden zijn wat betreft de toewijzing, maar wel ten aanzien van de behoefte. Spreker zeide dat het gemeen tebestuur steeds op dit terrein waakzaam zal zijn. Ook de weg naar Giersbergen had de volle aandacht en men hoopte spoedig tot resultaat te komen. Wat be treft de krotwoningen is door de tech nische dienst een uitvoerig rapport uit gebracht, dit speelt in onze gemeente niet zo sterk, maar het heeft de aan dacht, van het gemeentebestuur. De bouwvolumen voor 1953 zijn, al dus de voorzitter, alle gerealiseerd op enkele na, die ook binnen de drie maan den hun beslag zullen krijgen. De heer de Veer bracht nog even de gemeente-reinigingsdienst ter sprake, die hij graag iets ruimer zag opgezet en de heer Pijnenburg kwam spreken over de herstelde weg Mariëndonkstraat, die nog slechter is dan voor het herstel. Dit alles heeft de volle aandacht van het gemeentebestuur en wat het laatste betreft, hier hoopt men op zeer korte termijn een oplossing te vinden. Herstel Mariëndonkstraat werd door de heer Ploegmakers nog eens onder streept. De gemeentebegroting werd na een zeer uitvoerige bespreking goedgekeurd. Aan de orde was verder vaststelling vergoeding per leerling ex art. 101 der LO wet (f 25 per leerling voor de Jon gensschool te Drunen, alsmede voor de Meisjesscholen te Drunen en te Elshout en f 23 voor de Jongensschool te Els hout). Dit kreeg de goedkeuring van de raad. De raad stemde hierna in tot het be schikbaar stellen van een bijdrage aan A. Pulles, Grotestr. 197 en P. van Hel- voirt, Groenewoud 8, in de kosten van aansluiting electriciteitsnet en voor M. Jehoel, Groenewoud 6, in de kosten van aansluiting waterleiding. ELECTRIFICATIE „DE BOSSEN" EN GIERSBERGEN. Aan de orde was verder 'het voorstel tot beschikbaarstellen van een crediet ten behoeve van uitbreiding electrici teitsnet De Bossen en Giersbergen. Hierover zegt het prae-advies: Het plan omvat het aansluiten van in totaal 27 percelen. Met het totstand- brengen van deze electrificatie is voor de laagspanningsaanleg een bedrag ge moeid van f 62,941, waarvan f 5610.- rendabel is te achten en welk bedrag dan ook voor rekening van de N.V. PNEM wordt genomen. Bovendien is een hoogspanningsaanleg vereist, waarvan de kosten f 56911 be dragen. De totale aanlegkosten bedra gen derhalve f 62.941 en f 56,911 is 119,852.—. In verband met de belangrijkheid van het te electrificeren landbouwgebied is de PNEM bereid een bijdragen van 69,675 uit het fonds voor de electrifr- catie van onrendabele gebieden te ver lenen, zodat de door de gemeente ,te be talen bijdrage nog zal bedragen f 44,567. De gemeente zal aan de Pnem een ter- reintje beschikbaar moeten stellen voor de bouw van een transformatorhuisje in de onmiddellijke omgeving van de wo ningen op Giersbergen. B. en W. stellen zich voor, voor de ten laste der gemeente blijvende kosten t.z.t. een baatbelasting in het leven te roepen. Ingevolge de vigerende bepalin gen van de Gemeentewet is het nl. mo gelijk om een „billijke bijdrage" van de aangeslotenen te vorderen. Deze „bil lijke bijdrage wordt geacht te zijn maxi maal 70 van de totaal ten laste der gemeente blijvendek osten, i.e. plusminus f 31.500. Dit bedrag kan dan in 30 ja ren worden gevorderd van de aangeslo tenen. Aangezien het hier 27 aansluitin gen betreft, zouden dek osten per aan geslotene per jaar bedragen pl.m. f 39, hetgeen naar hun mening voor geen der belanghebbenden een bezwaar zal kun nen zijn. De voorzitter belichtte nog eens zeer uitvoerig welk voordeel men er mee uit deze zaak haalt. Door electrificatie van dit gebied, komen in dit gebied groter mogelijkheden te liggen. Het punt was bijna onder de ha mer door, toen de heer Ploegmakers bezwaar maakte tegen de baatbe lasting, welke hij graag voor dit ge bied door de gehele bevolking ge dragen zag. De voorz. wees op de vrijwel on uitvoerbaarheid van een dergelijke regeling. De baatbelasting zal, al dus de voorzitter, zeker voor de be trokkenen niet prettig zijn, maar als men ziet wat men er voor terug krijgt, zal men het zeker nemen. Spr. was van mening dat, waar de gemeente ƒ44.000 en de P.N.E.M. 80.000 investeert, men zeker niet kan spreken dat een baatbelasting van 40.onredelijk zou zijn. Desalniettemin werd dit een punt waarover nog uitvoerig van ge dachten werd gewisseld, met ten- slotte als resultaat dat het voorstel ongewijzigd werd aangenomen. Het voorstel tot toekenning van het gemeentelijk aandeel in premie woningverbetering en -splitsing aan H. Besselaar, werd goedgekeurd. Het voorstel tot het garanderen van de tijdige betaling van de rente en aflossing van een door derden te verstrekken hypothecaire geld lening aan A. Schalken, werd aan leiding tot een debat over deze kwestie in het algemeen. De heer v. Sprang merkte op dat men er zich voor moest hoeden dat garanderen tot algemeen vergelijk te maken. De raad neemt besluiten over deze zaken aan de lopende band. Moesten de betrokkenen zich wel altijd tot de gemeente wenden? Waren er geen andere mogelijkhe den? Vooral thans. De heer Lommers was tegen het geven van garantie in de zin, als deze thans geschieden. De voorz. wees op de goede ka raktertrek der bevolking, die streeft naar het verwerven van eigen be zit. Dat streven moet de overheid steunen waar zij kan, en als wij dat op deze manier kunnen, moeten wij dat niet nalaten. De raad was het hiermee eens. UURWERK VOOR DE KERKTOREN. Het voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de schenking van een uurwerk in de toren van de nieuwe kerk, werd goedgekeurd. Het prae-advies zegt hierover onder meer: De kosten van een torenuurwerk met 4 stellen wijzers (diameter van de becijfering 2.60 meter), moeder- klok, motorgedreven wijzerwerk en motorslagwerk voor het slaan van de hele uren voluit en op de halve uren één slag, electrische verlich ting van cijfers en wijzers, bedra gen ƒ7.000.Deze prijs is in clusief montagekosten, reis- en ver blijfkosten van monteurs, vrachten en verzekeringen. Niet inbegrepen zijn de kosten voor eventuele Voor komende breek-, timmer-, metsel-, leidekkers- en loodgieterswerkzaam- heden, de electrische leidingen en de aanleg daarvan en zonodig de hulp bij de montage. Daar het aanbrengen van dit uur werk toch een specifiek gemeen schapsbelang kan worden geacht, hebben B. en W. gemeend de raad te moeten voorstellen aan het R.K. Kerkbestuur bovenomschreven uur werk ten geschenke aan te bieden. De gemeente zou dan alleen de kos ten van aanschaf van het uurwerk voor haar rekening behoeven te ne men, zodat alle verdere bijkomende kosten voor rekening van 't Kerk bestuur zullen komen. Aangezien het verder in het vermogen van B. en W. ligt de klok aan te sluiten op de straatverlichting (nachtverlich ting), zou derhalve dus het stroom verbruik eveneens ten laste der ge meente komen. Aan de orde was verder het voor stel tot het verlenen van medewer king ex. art. 72 der L.O.-wet 1920 aan: I. Het bestuur der R.K. Meisjes school te Elshout voor beschik baarstelling van een aanvullend crediet van 140.voor de aan schaffing van 3 nieuwe bord stellen; 2. het bestuur der R.K. Jongens school te Drunen voor aanschaf fing van nieuwe schoolmeubelen in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen. Werd goedgekeurd. Aan de orde was verder het voor stel tot wijziging der gemeentebe groting 1953 en 1954. B. en W. stelden voor 5000. beschikbaar te stellen voor een ont- werp-rioleringsplan voor de gehele gemeente en ƒ400.voor het in orde brengen van een lokaal van 't St. Norbertusgesticht, waarin een klas van de R.K. Jongensschool te Elshout moet worden ondergebracht daar er in dit schoolgebouw geen plaats meer is. De wijzigingen werden goedge keurd. Hierna sloot men de vergadering.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 10