Waalwijkse en Langstraatse L*ourant Wijde Wereld Hoop zonder verwachting UIT DE Benoeming van functionarissen en commissieleden Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. Uit Waalwijks Raad Electriciteitstarieven verlaagd VKAGEN EN MENINGEN VAN ONZE LEZERS de veefokkerij IN DE LANGSTRAAT MAANDAG 4 JANUARI 1954. DE ECHO HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 2 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" per hlvoor anthracietnootjes 3, twee de groep f 0.40 per hl., voor eierbriket- ten f 0.25 per hl. en voor brechcokes t 0.20 per hl. DU W-LOONREGELING VERVALT. Aanpassing bij vrije bedrijf. alle De Bij de ingang van elk nieuw jaar is men benieuwd wat men nu weer te zien zal krijgen, maar als men de drempel heeft overschreden, is de toekomst even nevelig als daags tevoren. Wij mensen leven van het ogenblik als resultaat van het verleden en de toekomst zal ons pas helder worden wanneer zij heeft opge houden toekomst te zijn. Hoe machteloos wij ook zijn het volgende ogenblik te qiijpen telkens opnieuw doen wij onze vruchteloze poging, omdat wij zo graag willen weten wat ons te wachten staat. Bij nader inzien blijkt het toch maar be ter te zijn dat we de blik in de toe komst aan een ander overlaten, waar door ons leven ongetwijield dragelijker is dan het anders zou zijn. Zo langzamerhand krijgt men onder tussen het idee, dat er iets moet ge beuren. De spanningen lijken zo hoog opqevoerd, oplossingen van diverse kwesties zo lang getrokken, dat er mets meer bij kan. Daarbij vergeet men even wei gemakkelijk, dat wij jaren geleden eenzelfde voorstelling van de situatie hadden. Toen hebben we bijvoorbeeld misschien onze hoop gesteld op de dood van Stalin, die iets teweeg zou moeten brengen. Ook deze heeft ons echter niet gebracht wat velen ervan verwachten De grotere handelbaarheid van de Kus «en was vooralsnog meer schijn dan werkelijkheid, al zou men moeten weten hoe het zou geweest zijn als Stalin was blijven leven, om een zuiver kritenum te krijgen. Ook dat is ons niet gegeven We kunnen nu eenmaal alleen met fei ten rekenen en niets dan feiten. Toch hebben we enkele betrekkelijke zekerheden, omdat inderdaad sommige zaken zover ontwikkeld zijn dat de eind. uitslag geen jaar meer kan wachten menselijkerwijs gesproken tenminste. Niet zeker is dat de nieuwe Franse president een bezem zal zijn die schoon veegt in die zin dat hij een nieuw tijdperk in luidt in de demokratie van zijn land, ot schoon dat eigenlijk een van de voor naamste voorwaarden is voor een ir opzichten welvarend Westeuropa eminente Auriol heeft er evenmin kans roe gezien om Frankrijk hogerop te brengen, maar dat men zijn lana steeds verder ziet afglijden ligt zeker niet aan hem. Ook is het niet te verwachten dat we aan het eind van dit jaar met vol doening kunnen vaststellen dat Europa volledig, politiek, ekonomisch en mili tair geïntegreerd is. Dit zou waarlijk te veel geëist zijn van het oude Europa. Wel zullen we ongetwijfeld een helder der beeld hebben van de Europese De fensiegemeenschap, die nu nog steeds op losse schroeven staat. Gezien de ver houdingen van het ogenblik zal ook Frankrijk deze kwestie niet slepende kunnen blijven houden. Als dit schaap eenmaal over de brug is, zullen de an dere op den duur zeker volgen, want het is een van de lastigste, wat zowel voor Frankrijk geldt als voor de Eu ropese Defensiegemeenschap. Mogen we een ontspanning verwach ten in de betrekkingen tussen Oost en West? Ieder voor zich zal aarzelen deze illusie te koesteren, maar toch zal men ook dit jaar op iets beters dan het vo rige blijven hopen, zoals we al jaren lang doen. Dit mag men met recht een hoop zonder verwachting noemen. We) is te verwachten dat de Grote Vier bin nenkort eindelijk weer eens tot een ge sprek zullen komen, nog wel in he'. brandpunt van de wereldproblemen Ber lijn. Dat de Sovjet-Unie 'heeft gevraagd de conferentie uit te stellen tot 25 Ja nuari hoeft men niet a priori te be schouwen -als een poging om ze op de lange baan te schuiven, want die zou in dit stadium te doorzichtig zijn. Of de conferentie enig concreet resultaat zal hebben is natuurlijk een tweede en het is zeker zo voorbarig zich hierover in optimistische zin uit te laten als pessi mistisch gestemd te zijn. Voor het laat ste hebben vroegere conferenties meer reden gegeven. Al zouden de communisten in Korea de zaak slepende willen houden, het is heel onwaarschijnlijk dat er over een jaar niet een al of niet definitieve op lossing is gevonden. Noch de Zuidkore- anen noch de Amerikanen zullen een eindeloos geduld ten toon spreiden en of een van de partijen het op een hervat ting van de strijd zal laten aankomen is wel twijfelachtig, in aanmerking geno men de offers die deze oorlog gekost heeft en de winst die ze heeft opgele verd. De eerste zijn tegenover het twee de onevenredig groot geweest. Overi gens zijn de onderhandelingen tot nog toe niet veel vruchtbaarder geweest. Moeten we dit jaar in Indo-China een tweede Korea verwachten? De eerste alarmerende berichten rond Kerstmis we zen in die richting. Hoewel men daarna de wereld getracht heeft gerust te stel len, lijkt de actie van de Vietminh toch niet zo geruststellend. De Fransen heb ben hen al enkele jaren met bewonde renswaardige volharding hierin zijn ze tenminste bewonderenswaardig bestreden zonder dat ze het zoet dei- overwinning mochten snikken en het be gint er op te lijken dat ze het evenmin als de Koreanen zonder nog krachtiger buitenlandse hulp zullen rooien. Zolang er geen onderhandelingen worden ge opend, kunnen oorlogen lang duren, vooral dergelijke, maar misschien is ook hier de uitzichtloosheid een aanleiding cm de strijd te staken en zich rond de conferentietafel te scharen. Als we ons tenslotte afvragen in hoe verre het eerste volle regeringsjaar van president Eisenhower succesvol is ge weest, kunnen we hem misschien het beste voor dit jaar meer succes toewen sen in het bevorderen van de vrede, zoals we eigenlijk alle vooraanstaande politici deze zelfde wens kunnen toe voegen. We zijn nu nog in de eerste dagen van 1954 en we hebben nog goede moed. Er ligt nog een heel jaar voor ons en hoe dikwijls we eerder ook na afloop van een jaar teleurstellingen hebben moeten vaststellen, het is een van de goede eigenschappen van de mens dat hij blijft hopen op iets beters. Dat is een reden om de ontwikkeling van het ,'ereldgebeuren met belangstelling te blijven volgen, in de hoop nu eens niet teleurgesteld te worden. 1954 zal van de aarde evenmin een paradijs maken als dc duizenden voorafgaande. Dit hoeft ons niet te ontmoedigen, want dat heb ben we niet te verwachten. Wel mogen we verwachten dat men de pogingen om er het beste van te maken niet zal sta ken. In hoeverre men erin zal slagen hangt voor een groot deel af van de ernst dier pogingen en de weg die men volgt. Moge het de goede zijn. DE VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. Viering op 31 Januari. De Regering heeft niet het plan om een landelijke centrale herdenking van de stormramp van 1 Februari te orga niseren. Het is wel waarschijnlijk dat de ramp in diverse plaatsen zal worden herdacht en dat pers en radio hieraan en aan de ramp zelf opnieuw aandacht zullen besteden. In verband hiermee heeft de Regering het niet wenselijk gevonden de officiële viering van de verjaardag van Prinses Beatrix te laten samenvallen met deze herdenking. Daarom zal de verjaardag van de Prinses niet op Maandag 1 Fe bruari, maar op Zondag 31 Januari of ficiéél worden gevierd. De Rijksgebou wen zullen op die dag vlaggen. DE NIEUWE KOLENPRIJZEN. In de Staatscourant van Woensdag is de nieuwe prijzenbeschikking groothan del vaste brandstoffen en gascokes 1954 opgenomen, die de prijsverlaging van kolen per 1 Januari inhoudt. Zoals men weet gaan de kolenprijzen omlaag door afschaffing van de omzetbelasting, die een onderdeel vormt van het compensa tieplan voor de komende huurverhoging. De verlagingen bedragen o.a. voor anthracietnootjes 3, eerste groep f 0.45 De Minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat op de door de DUW ge^ subsidieerde werken met ingang van 4 Januari 1954 uitsluitend loonregelingen van het vrije bedrijf zullen worden toe gepast. Voor alle werkzaamheden, waarvoor tot nu toe een DUW-loonregeling heeft gegolden, zal daarom de CAO voor cul tuur-technische werken, dan wel de CAO voor de water-, spoor- en wegen bouw (WSW) worden ingevoerd. Het belangrijkste resultaat van de in voering der vrije loonregelingen voor de tot nu toe in DUW-verband werkende arbeiders zal zijn, dat de toepassing de zer vrije loonregeling, zoals gebruikelijk, geheel een zaak is van de partijen, tus sen welke deze vrije loonregelingen zijn overeengekomen. De ambtelijke bemoeiingen van de DUW met de lonen en andere arbeids voorwaarden, zoals die tot nu toe be stonden, komen met de DUW-loonrege ling te vervallen. AUTOBUS GEKANTELD. Achttien personen gewond.. Op de Rijsbergseweg is Woensdag morgen een autobus met werklieden ge kanteld, waarbij 18 personen werden gewond, van wie twee ernstig. De chauf feur bemerkte door de dikke mist te laa« een voor hem uit rijdende boerenkar. Toen hij plots moest uitwijken slipte de bus en kantelde deze tegen een boom, die gedeeltelijk in de bus drong. Gezien de ravage is het ongeluk wonder wel af gelopen. ERNSTIGE ONGELUKKEN. Te Hooghalen is de 33-jarige mevr. G. Mulder-Udding uit Hijken (onder Bei- len), die op haar bromfiets in de rich ting Assen reed, door een personenauto gegrepen. Zij overleed ter plaatse. Doordat de dynamo bekneld geraakte tussen vork en voorwiel van zijn brom fiets kwam de 45-jarige fabrieksarbeider G. H. t. V. uit Didam Dinsdagochtend op de Westervoortsedijk te Arnhem te vallen. Hij liep daarbij dusdanig ernstige hoofdwonden op, dat hij vrijwel onmid dellijk na de val bleek te zijn overleden. STEWARD UIT SABENA- VLIEGTUIG GEVALLEN. Een Belgische steward van een Sabe- na-vliegtuig is verongelukt toen de deur van het toestel op grote hoogte plotse ling openvloog en hij door de sterke zuiging naar buiten werd getrokken. Het ongeluk gebeurde bij Chantilly, 30 kilometer ten Noorden van Parijs, kort nadat het vliegtuig van de lucht haven Le Bourget was opgestegen. Het slachtoffer is nog niet gevonden. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de deui bij het vertrek niet voldoende gegrendeld was. De gemeenteraad van Waalwijk heeft zich in zijn vergadering van Woensdag j.l. onledig gehouden met het benoemen van een be grotingscommissie, van leden voor diverse andere commissies, en met de benoeming van een hoofd van de centrale boekhouding en van een gemeenteontvanger. De raad toonde zich, behoudens in het geval van de begrotingscommissie, zeer eensgezind in zijn voorkeur voor 'n bepaalde candidaat. Tot gemeenteontvanger werd benoemd de heer J. J. Froklage, boekhouder bij de centrale be drijfsadministratie, en tot hoofd van de" Centrale Administratie de heer J. A. Swarts, hoofd van de centrale boekhouding te Valkens- waard. Als laatste agendapunt keurde de raad zonder op- of aan merkingen de verlaging van de electriciteitstarieven goed. NAAR EEN PLEIN IN BESOIJEN. Bij de Ingekomen Sstukken bevond zich de goedkeuring van G. S. van het raadsbesluit betreffende de voorzieningen rond de R.K. Kerk in Besoijen; G. S. maakten echter een tweetal opmerkingen; zij vroegen op de eerste plaats of het planologisch niet juister zou zijn bij de R.K. Kerk te Besoijen te komen tot een pleinvorming, terwijl zij het voorts niet geheel juist vonden dat het toezicht op en de architectuur van de bouw van het pand voor de fa. Zeegers voor rekening van de gemeente kwam. De heer Duyvelaar stelde naar aan leiding hiervan de vraag oÉ G. S. het besluit toch hadden goedgekeurd. En de voorzitter antwoordde hierop bevestigend; G. S. veroorloofden zich slechts een tweetal opmerkingen te ma ken. Ten aanzien van de eerste opmerking, stonden B. en W. op het standpunt dat er in Besoijen inderdaad een plein moest komen rond de R.K. Kerk; er was reeds overleg gaande met de planologische dienst en in de toekomst zouden de raad wel voorstellen dienaangaande bereiken. De tweede opmerking van de Ged. Staten was voor B. en W. geen aanlei ding hun standpunt in dezen te wijzigen. Nadat de raad vervolgens besloten had een strookje grond aan te kopen aan kenende Waalwijkse industrie de nodige uitbreiding kan worden gegeven. De volgende voorstellen, die onder de no's 10, 11, 12 en 13 op de agenda voorkwamen en die aankoop en ruiling van grond inhielden en het verlengen, ontbinden en aangaan van pachtovereen komsten ontmoetten ook niet enige te genstand. Onder punt 14 boden B. en W. de bedrijfsbegrotingen en de gemeente begroting voor het jaar 1954 aan en der traditie getrouw moest de raad een commissie van drie benoe men ter onderzoek van deze be grotingen. Alvorens echter de raad tot stemming overging, verklaarde de heer van den Hoven zich niet meer bereid zitting te nemen in de com missie. Vorige jaren maakte hij hier van met de heren Duyvelaar en Meys deel uit. De eerste stemming had als resul- j taat dat de heren Duyvelaar en Meys met resp. 14 en 12 stemmen j tot lid van de commissie werden be- noemd. De heer Kemperman kreeg 4 stemmen, de heer Eibers drie, de heer de Kort 2 en de heren van Os, Pullens, Talsma, Mombers, van den Hoven en Brouwers ieder 1. De tweede vrije stemming gaf de heren Kemperman en Verdoorn ieder 5 stemmen, de heer Eibers 4 en de heer de Kort 1. Een verplichte stemming tussen de heren Kemperman en Verdoorn was noodzakelijk. De heer Verdoorn echter verklaarde zich niet bereid een eventuele benoeming te aan- vaaden; hetgeen de heer Brouwer deed verzoeken voortaan eerder der gelijke verklaringen af te leggen, om onnodig stemmen te voorkomen. De verplichte stemming kreeg haar beslag en de uitslag hiervan was dat de heer Kemperman met 7 stem men, tegen 6 voor de heer Ver doom werd gekozen. BENOEMING COMMISSIELEDEN. Nadat in verband met de vorige voor stellen de gemeente- en bedrijfsbegrotin gen voor 1953 waren gewijzigd en een rekening-courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten was aangegaan, stond de raad voor de taak tot het benoemen c.q. herbenoemen van een aantal leden van diverse com- de eerste Zeine West, welk punt ge volgd werd door een voorstel tot aan koop van een strookje grond aan de Tweede Zeine (Oost), informeerde de heer Meys ten aanzien van dit laatste punt, of er verband bestond tussen de punten 3 en 4, terwijl de heer Brouwer vroeg of deze strook bestemd was voor de aanleg van een trottoir. De voorzitter antwoordde dat er geen verband tussen beide punten bestond;! de grond bedoeld in punt drie was be stemd voor een wegverbreding, terwijl de grond aan de 2e Zeine (Oost) een grondstrookje betrof vlak voor de wo ning van Van Loon, waar momenteel een muur werd geplaatst Van Loon stond de hiervoor benodigde grond af voor de symbolische prijs van f 1. De punten 5, 6, 7 en 8 die allen de aankoop van grond en huizen betroffen, zoals U kunt lezen in ons blad van vo rige week Maandag, werden zonder op- of aanmerkingen door de leden aange nomen. VERKOOP INDUSTRIE TERREIN. Ook het voorstel tot verkoop van in dustrieterrein langs de haven kreeg de volle instemming van de raadsleden en dat deed de voorzitter zeggen B. en W. zijn zeer verheugd dit voorstel te kun nen doen en dat hierdoor aan een bete- missies. In de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs was het lid J. H J. van Iersel aan de beurt van aftreden; B. en W. droegen hem weer als eerste candidaat voor, terwijl de heer N. J. P. Gragtmans als no. 2 op de voordracht prijkte. De heer van Iersel werd met algemene stemmen herbenoemd. In de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs was het lid P. H. Broos aftredend en niet meer herkiesbaar; B. en W. droegen als no. 1 voor de heer G. P. H Veltman en als no. 2 de heer-G. A. M. Smits; de eerste werd met 14 stemmen tegen 1 stem voor de heer Smits gekozen. In het bestuur van het R.K. Burger lijk Gasthuis was de gasthuismeester de heer G. N. van Loon aan de beurt van aftreden; hij werd met 14 stemmen her kozen, terwijl de tweede candidaat de heer J. A. F. de Kort 1 stem kreeg. De heer Th. H, van Leent had ont slag gevraagd als regent van het Oude mannenhuis te vm. Baardwijk; in zijn plaats bevalen B. en V/. als eerste aan de heer N. L. Klerx en als tweede de heer V/. J. van der Mee; de heer Klerx werd met 13 stemmen gekozen; de heer van der Mee behaalde 2 stemmen. Tenslotte werd in de gemeentelijke In Stelling voor Maatschappelijke Zorg het aftredend lid de heer M. G. van Zeist, met algemene stemmen herkozen; de heer C. Treffers Zzn. die als no. 2 op de voordracht stond kreeg geen enkele stem GEMEENTE-ONTVANGER EN HOOFD CENTRALE ADMINISTRATIE BENOEMD. Aan de orde was hierna de benoe ming van een gemeente-ontvanger en van een hoofd van de Centrale Admi nistratie der gemeentebedrijven. Zoals U uit het voorstel wel blijkt, al dus de voorzitter, zullen de functies van hoofd van de centr. administratie en van gemeente-ontvanger voortaan door af zonderlijke personen bekleed worden. Vóór het ontstaan van de beide va catures hadden B. en V/. zich reeds met de vraag bezig gehouden op welke wij ze de top van de centrale administratie versterkt kon worden. Er was reeds een oproep geplaatst voor sollicitanten naar de functie van commies bij de centrale administratie om de heer Bakkers meer armslag te geven. Door jammerlijke om standigheden waren thans beide functies vacant gekomen en B. en Whadden de ze gelegenheid aangegrepen om de func ties gescheiden te houden. De heer Meys informeerde of het nog in de bedoeling lag de commies bij de centrale administratie te benoemen. De heer Talsma had vernomen dat de advertentie waarin sollicitanten naar beide functies werden opgeroepen alleen in het ARKA-weekblad was geplaatst; waarom ook niet in de bladen van de andere organisaties vroeg hij. Wordt de heer Froklage benoemd, al dus de heer Duyvelaar, dan wordt hij als boekhouder aan de gemeente-bedrij ven onttrokken; wordt deze vacature dan aangevuld? De heer Brouwer vroeg om de even tueel vrij komende; functies van onder af aan te vullen, zodat er voor het huidige ambtenarencorps meer dan een promotie te maken zou :rijn„ en zodat men ook geen vreemde, (die nog niet ingewerkt was, in bepaalde hogere functies hoefde te benoemen. De commies voor de administratie van de gemeentebedrijven, speciaal bestemd voor gemeentewerken, zou niet meer hoe ven worden benoemd, aldus de voorzit ter; in de vacature Froklage zal worden voorzien. j De heer Talsma antwoordde hij dat de oproep was geplaatst in „De Gemeente stem" een blad dat iedere ambtenaar on der ogen kwam, in „Financieel Over- heidsbeheer" dat gelezen werd door alle comptabele ambtenaren en in het AK- KA-Weekblad. De heer Talsma had ook schriftelijk geïnformeerd waarin de oproep van een tweetal straters was geplaatst en ook hierop antwoordde de voorzitter, door de bladen te noemen. De suggestie van de heer Brouwer zouden B. en W. onder ogen zien. De heer Talsma verklaarde in tweede instantie dat hij toch wel graag gezien had, dat ook de bladen van de andere organisaties waren ingeschakeld; de meeste sollicitanten gaven te kennen dat zij van de vacature in het ARKA-blad gelezen hadden. Hier, aldus de voorzitter, is geenszins sprake geweest van een bevoorrechten van enige organisatie. B. en W. meen den dat de publiciteit zo voldoende was. De twee eerste bladen werden algemeen gelezen en het Arka-blad had ook 16000 abonné's; het adverteren moest niet een te dure bezigheid worden. Maar hij zeg de graag toe, dat de wijze van adverte ren door B. en W. nader zou worden bezien. De heer Talsma merkte op dat in de bladen der organisaties de vacatures gratis werden geplaatst; en die 16000 abonné's van de Arka bestonden voor de helft uit belastingambtenaren. Het was B. en W., antwoordde de voorzitter, niet bekend, dat de vacatures gratis werden opgenomen, maar dat zou dan wel blijken. Hij verklaarde nogmaals dat er geen enkele bedoeling bij B. en WJ heeft voorgezeten. Hierna ging de raad in geheime ver gadering over; toen de openbare verga dering weer geopend was volgde onmid dellijk de stemming, waarvan de uitslag was: Gemeenteontvanger: Froklage 10 stemmen, Kees 3 en Martens 2. Hoofd Centrale Administratie: Swarts 12 stemmen, Boel 3 stemmen. De benoemingen zullen ingaan op een door het college nader te bepalen datum, ïn verband met de ontslagname van de heer Swarts uit zijn huidige functie zou dit waarschijnlijk 1 Maart zijn. BADEN TEGEN VERLAAGD TARIEF. Toen het voorstel tot wijziging en aanvulling van de verordening op de heffing van badhuisrechten aan de orde kwam merkte de heer Verdoorn op dat de tijden dat tegen verlaagd tarief kon worden gebaad, namelijk Dinsdag van 10 tot 13 en van 15 tot 19 uur te weinig gelegenheid boden voor degenen die er gebruik van wilden maken. Hij vroeg of het niet mogelijk was, op het einde van de week nog eens enige tijd tegen ver laagd tarief te doen baden. De heer Eibers was het hier roerend mee eens; de tijden dat er tegen ver laagd tarief kon worden gebaad waren wel erg kort. De heer Brouwer sloot zich hierbij aan en hij schoof de Woensdag naar vo ren als de meest geschikte dag voor de verlaagde tarieven. De heren Kemperman en van den Ho ven, evenals de heer Meys, voelden ook veel voor de suggesties die de vorige sprekers deden; de heer Meys sprak zich ook uit voor Woensdag. De heer Talsma steunde deze menin gen volkomen, maar vroeg hij, is die Dinsdag werkelijk zo overbelast. De voorzitter stelde, dat er eigenlijk maar een bepaald onderdeel van de ver ordening aan de orde was; de opmerkin gen hadden beter gemaakt kunnen wor den toen de vorige keer de vaststelling van de verordening aan de orde was. (De heer Duyvelaar zou er later echter op wijzen, dat bij de vorige behandeling de tijden van de verlaagde en gewone tarieven nog niet bekend waren!) De voorzitter merkte voorts op, dat juist op het einde van de week het bad huis zeer druk werd bezocht; op die grond had men juist de Dinsdag geko zen voor het verlaagde tarief. Het zou irreëel zijn, op Vrijdag en Zater dag, wanneer er een zeer druk gebruik van de inrichting werd gemaakt, de ta rieven te gaan verlagen. Terwijl ep.Dinsdag nog heel wat meer mensen terecht kondén, dan er nu kwa- men. Bovendien was het erg moeilijk nu zo ineens hierover te beslissen; hij zegde echter toe dat B. en W. zich over deze kwestie zouden beraden; en overleg zou den plegen met de beheerder van het badhuis. Bij de behandeling van de be groting kon de raad eventueel dit punt nog eens bespreken. De heer Meys verklaarde zich accoord met de suggestie van B. en W. en dë heer Verdoorn toonde zich dankbaar voor de toezegging, maar hij noemde de Dinsdag de meest ongunstige dag voor het verlaagd tarief, want, zei hij, ook mensen met een bescheiden beurs willen er tegen de Zondag netjes uitzien. TARIEVEN ZEER LAAG. Wethouder van Heeswijk had respect voor de meningen van de heren raads leden, maar hij wilde er toch even de aandacht op vestigen, dat de tarieven hier zo laag waren als nergens anders het geval was; door het college was ook van alles gedaan om de tarieven zo laag mogelijk te houden. Hij bracht onder de aandacht dat vooral ook de tarieven van Daar wij na de oprichting der K.I.- vereniging door de Langstraatse zwart bont-fokkers, zeer weinig meer over de groei en de werking dezer vereniging hebben vernomen, zijn we dezer dagen ter bevoegder plaatse eens op onder zoek geweest. De grote bron van het inkomen van de Langstraatse boer moet immers ko men via het melkgeldzakje dat hij elke veertien dagen ontvangt van de fabriek waar hij. z n melk aan levert. Mede door het grote tekort aan land zal hij moeten trachten van het aantal koeien dat hij op z'n bedrijf kan houden, de grootst mogelijke hoeveelheid melk met 'n goed vetgehalte te verkrijgen. Vanzelfsprekend zijn er de laatste ja ren, door de werking der fok- en con troleverenigingen, al vele van deze min der productieve dieren verdwenen, maar jammer genoeg zijn er door de TBC verschillende der beste productiekoeien moeten worden opgeruimd. En waar zal men deze terughalen? Geen enkele boer zal, ook niet voor goed geld, z'n productiefste dieren gaan verkopen. O.i. is er maar één weg en deze is het zelf fokken. Daar de laatste jaren door verschil lende ziekten en infecties het coöpera tief gebruiken van 'n stier zo goed als onmogelijk is geworden, is de kunstma tige inseminatie naar voren gekomen en heeft zich reeds zo uitgebreid dat in 52 ruim 665000 dieren in Nederland kunst matig zijn geïnsemineerd. Nil is het zaak dat zo n K.I.-ver. werkt met stieren van n zeer goede en diep doorfokte afstamming en tevens n goed exterieur, daar er zeer vele nakomelin gen van komen. We mogen het bestuur der K.l. ver. De Langstraat gerust 'n pluim op de hoed steken, daar zij in deze al het 10- pelijke heeft gedaan om dieren aan te kopen die volledig aan de te stellen eisen voldoen. Er wordt gewerkt met de stier Swet- wijck Sikkema CIII 34619 N.R.S., waar van de vader de bekende Friese stam vader „Rotterda Paul" 36498 F.R.S. Swetwijck Sikkema is 'n robuste, zwaar gebouwde, doch tevens adelijke stier, die ondanks z'n incorrecte voor stand (vanwege 'n eiwit vergiftiging in 'n jeugd), toch met 80 punten werd in geschreven. Z'n ouders en grootouders zijn in het F.R.S. gewaardeerd met gem. 84 punten. De productie dezer dieren be draagt gemiddeld 5877 kg melk met 4,15 vet in 351 dagen. Als 2e stier is aanwezig „Swetwijck Piet" 34620 N.R.S. Deze is 'n sterke, diepe en solied gebouwde stier met pri ma benen, doch even minder massaal dan z'n bovengenoemde stalgenoot. Bij de de- finitieve inschrijving wist hij 81 punten te behalen. De productie der ouders en groot ouders bedraagt gem. 4703 kg melk met 4,27 vet in 340 dagen. De plas melk is hier even korter, doch het vet is weer hoger. Als no. 3 hebben we mogen zien, de zo juist uit Friesland aangekomen „Dok ter Lucht en Veld" geb. 1 Oct. 52. De ze reeds verwaande jongeling voelde zich direct op z'n gemak in z'n nieuwe home. Hij stamt af van de thans zeer op de voorgrond tredende stier „Roosjes Ath- leet, en wist op de grote centrale stie renkeuring, gehouden op 7 Oct. j.l. te Leeuwarden, beslag te leggen op de 2e A-prijs. Zowel van vaders als van moe ders zijde voert hij veel preferent bloed uit de beste lijnen van Friesland. Thans werd hem door de inspecteur van het N.R.S. voor het algemeen voorkomen n volle B toegewezen, doch we zijn be nieuwd, wanneer de leeftijd daar is en hij moge uitgroeien zoals hij thans be loofd, hoever hij in 't puntenaantal z'n beide stalgenoten zal overtreffen. Een volle broer van deze stier doet dienst bij de K.I. in Friesland zelf. We mogen de K.I.-ver. De Langstraat dan ook wel feliciteren met deze aan koop. Het is weer 'n stap vooruit in de goede richting. Het stierenmateriaal is nooit te goed. Naar w€ vernemen zijn thans n ztu boeren lid van deze vereniging, maar wij zijn er van overtuigd, dat, gezien het grote voordeel dat er hier te halen is voor onze Langstraatse zwart-bont-fok- kers, dit getal elk jaar aanmerkelijk zal stijgen. Wanneer de tijden veranderen, moe ten wij, boeren, ook mee en profiteren van de voordelen die er geboden wor den. 'n Paar aspirant zw.-bont Fokkers. Dinsdag verlaagd waren om het gebruik van het badhuis een weinig te verschui ven van het einde naar het begin van de week. Ook hij wees er op dat de toeloop Dinsdag feitelijk vrij gering was, terwijl hij voorts verklaarde: als ik maar een ogenblik dacht dat de tarieven te hoog waren dan zou ik ogenblikkelijk met de suggestie der heren instemmen. Tot slot wees hij er nog op, dat de gemeente bij ieder dubbeltje dat aan bad huisrechten werd ontvangen, 5 cent bij legde. De heer van den Hoven wilde het laatste gedeelte van het betoog van wethouder van Heeswijk aanvullen met te zeggen: wat we er ook bij moeten leggen, het is zo'n belangrijke bijdrage voor de volkshygiëne, dat we niet op een paar centen moeten kijken.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 11