Waalwijkse en Langsiraatse Courant Gemeenteraad WAALWIJK ELSHOUT NIEUWKUUK VLIJMEN HAARSTEEG WASPIK HEUSDEN SPRANG CAPELLE i KERSTFEEST SCHADELOOSSTELLING TWEEDE KAMERLEDEN GOEDGEKEURD. MAANDAG 4 JANUARI 1954. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHOËN HEI ZUIDEN 76e JAARGANG No. 102 Abonnement 18 cent per week 2.35 per kwartaal 2.60 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Openbare vergadering van de Raad der gemeente Waalwijk op Woensdag 30 December 1953 om 19.30 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststelling van de notulen van de vergaderingen gehouden op 23 November 1953 en 3 Decem ber 1953. 2. Ingekomen stukken: van de Gedeputeerde Staten goedgekeurde besluiten. 3. Voorstel tot aankoop van een strookje grond aan de Eerste Zeine (West). 4. Voorstel tot aankoop van een strookje grond aan de Tweede Zeine (Oost). 5. Voorstel tot aankoop van grond- stroken aan de Grotestraat en aan de Wilhelminastraat. 6. Voorstel tot aankoop van enige woningen met daarbij behoren de gronden nabij het Hoekeinde. 7. Voorstel tot ankoop van twee woningen met daarbij behorende erven. 8. Voorstel tot aankoop van drie woningen aan de Stationsstraat. 9. Voorstel tot verkoop van indus trieterrein langs de Haven. 10. Voorstel tot verkoop van een strookje grond aan de Putstraat. 11. Voorstel tot ruiling van een strookje grond aan de Hertog Janstraat met een strookje grond aan de Grotestraat. 12. Voorstel tot het verlengen van een pachtovereenkomst van een perceel grond gelegen onder de gemeente Ammerzoden. 13. Voorstel tot ontbinding van een pachtovereenkomst grond nabij het Hertog Janpark en het aan gaan van een nieuwe pachtover eenkomst betreffende grond aan de Roestelberg. 14. Aanbieding bedrijfsbegrotingen en gemeentebegroting voor het jaar 1954. 15. Wijzigingen bedrijfsbegrotingen en gemetenebegrotingvoor het jaar 1953. 16. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeen komst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Prae-advies no. 819 Rekening-courant Bank van Ned. Gemeenten 1954. Bij besluit van 29 October 1953 is door de raad besloten tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst voor 1954 met de N.V. Ned. Handel-Maatschappij en wel, zoals voor 1953, met een ma- ximum-crediet van 150.000. Ook met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten is voor 1953 een zodanige overeenkomst geslo ten. Laatstgenoemde Bank heeft zich bereid verklaard voor 1954 een maximum-crediet toe te staan van 100.000.—. 17. Benoeming/herbenoeming van leden van commissies, besturen instellingen van liefdadigheid, enz. wegens periodieke aftre ding per 1 Januari 1954 of an derszins. 18. Benoeming gemeente-ontvan ger. 19. Benoeming hoofd centrale ad ministratie der gemeente-bedrij ven. 20. Voorstel tot wijziging en aan vulling van de verordening op de heffing van badhuisrechten. 21. Voorstel tot het toekennen van premiën op de voet van de pre mie-regeling woningverbetering en woningsplitsing. 22. Voorstel tot wijziging van de verordening, regelende de tarie ven van het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf. Prae-advies no. 823 Onderwerp Verlaging electriciteitstarieven. Bij schrijven van 2 December '53 nr. 1840, hetwelk bij de raadsstuk ken voor de raadsleden ter inzage is gelegd, heeft de Directie van de N.V. Provinciale Noord-Brabantse Eleotriciteits-Maatschappij aan B. W. medegedeeld, dat met ingang van 1 Januari 1954 de factor 0.00075 voorkomende in de kolenclausule, zal worden terug gebracht op 0.00070, onder voorwaarde, dat de voor het betreffende electriciteits- bedrijf uit deze verlaging recht streeks voortvloeiende baten ten volle aan de gebruikers ten goede zullen komen. Bovendien wordt in dit schrijven vermeld, dat aan de grootverbruikers een gedeelte van de voordelen, verbonden aan het in bedrijf zijn van de Amercentrale ten goede komt, doordat nl. in deze centrale kolen worden verstookt van een lagere prijsklasse dan in de Dongecentrale, waardoor de in rekening gebrachte kolenprijs van 64.60 in Mei 1952 terug liep tot gemiddeld rond 61— in 1953. Blijkens de ontvangen afrekenin gen van de P.N.E.M. over de laatste maanden is de in rekening gebrach te kolenprijs inmiddels reeds ge daald tot 60.waarom bij het voorstel tot verlaging der electrici teitstarieven van deze laatste prijs wordt uitgegaan. Uit een ter zake opgestelde be rekening blijkt, dat de eerstge noemde factor voor het bedrijf een voordeel oplevert van f 9.030. en dat de voor het jaar 1954 ge raamde kosten wegens kolenclau sule uit hoofde van de verlaging kolenprijs kunnen worden ver laagd met 11.000.In totaal leveren de per 1 Januari 1954 in uitzicht gestelde maatregelen van de P.N.E.M. voor het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf derhalve een voordeel op van ongeveer 20.000.— Met betrekking tot de alhier gel dende tarieven wordt in het alge meen opgemerkt, dat onderscheid wordt gemaakt tussen het enkelta rief en het vastrechttarief. Het enkeltarief wordt geleverd aan de verbruikers tegen een tarief van 0.31 per kWh. Onder dat ta rief vallen de allerkleinste verbrui kers voor gezinsverbruik en de klei ne bedrijven met een relatief zeer gering verbruik. Indien dit tarief voor zover dit betrekking heeft op het gezinsverbruik zou worden ver laagd zou dit uiteindelijk voor deze geen voordeel opleveren als gevolg van de op het einde van elk jaar toe te passen reductie voor primair verbruik. Bij verlaging van dit ta rief nl. zou de aftrek voor primair verbruik eveneens verlaagd moeten worden, zodat een dergelijke maat regel geen enkel effect zou sorteren. Bij de kleine bedrijven doet zich de omstandigheid voor, dat deze ook in de zg. speruren stroom betrek ken en mitsdien mede aanleiding zijn tot verhoging van de maximale belasting. In feite betekent dit, dat bij een tarief van 0.31 deze ver bruikers toch reeds een verliespost betekenen. Op grond van deze overwegingen zijn B. W. van gevoelen, dat ver laging van de tarieven alleen zin heeft voor de verbruikers, die val len onder het zg. vastrechttarief. Bij het vastrechttarief worden 3 klassen onderscheiden; in klasse I zijn gerangschikt de kleine verbrui kers; in klasse II de middelgrote en in klase III de grootverbruikers. Uit het aan de Raad in de aan vang van 1953 ter inzage verstrekte vergelijkingsmateriaal met betrek king tot de tarieven van de PNEM en die van de gemeente is gebleken dat de tarieven van het gemeente lijk eleetrisiteitsbedrijf voor de grootverbruikers ongunstiger liggen dan de tarieven van de P.N.E.M., in hoofdzaak als gevolg van het vrij hoge vastrechttarief, dat per jaar aan die verbruikers in rekening ge bracht wordt. Enerzijds om een betere aanpas sing te krijgen van de tarieven voor de grootverbruikers aan die van de P.N.E.M en anderzijds om de indus trie ter plaatse niet hoger te belas ten dan elders geschiedt, hebben B. W. deze gelegenheid aangegre pen om naast een tariefsverlaging voor de verbruikers vallende in de groepen I en II, in het bijzonder de tarieven voor klasse III aan een herziening te onderwerpen. Rekening houdende met het vo renstaande stellen B. W. voor 1. de kWh-prijs in groep I te bren gen van 15 cent op 14 cent, het geen voor 2200 verbruikers een verlichting betekent van naar schating 6750. 2. de kWh-prjjs in groep II te bren gen van 10 cent op 9 cent, het geen voor deze categorie ver bruikers, omvattende 500 aan geslotenen, een voordeel ople vert van 5500. 3. a. het vastrechttarief per jaar in groep III te brengen van 78. op 42.en tevens het aandeel in de spitsbelasting per volle 10 Watt spitstijdbelasting per volle 10 Watt spitstijdbelasting te brengen van 1.20 op 1. Te verwachten vooordeléh 95 verbruikers a 36. 3420.— 60 kW a 20.— per kW =t 1200.—. b. het maximum krachtstroom tarief thans bedragende vooi- de eerste 8000 kWh per jaar a 0.09 en alle volgende kWh a 0.08 per kWh te brengen op de eerste 3600 kWh per jaar op 0.09 en alle volgende kWh op f C.08 per kWh. Te verwachten voordelen in to taal 1900.—. De sub 1 t/m 3 voorgestelde maat regelen vergen mitsdien van het electriciteitsbedrijf in toaal een be drag van naar raming 18.770. Bovendien selt de P.N.E.M. de ge meente in de gelegenheid om nacht- stroom en weekeindstroom voor houdelijke doeleinden van des Za- ren tegen 4% cent per kWh door de kosten op de kolenclausule van 0.00070 te brengen op 0.00060. Het komt B. en W. voor, dat zij ook de verbruikers van het gemeen telijk electriciteitsbedrijf daartoe in de gelegenheid moeten stellen. Om dit mogelijk te maken dient hetzij een afzonderlijke klok eventueel met aparte meter te worden ge plaatst, hetzij een tussentijdse op neming te geschieden. De kosten hiervan worden begroot op f 18. per jaar. Levering van stroom voor huis- houdelijke doeieinden van des Za terdags 13 uur tot des Maandags 7 uur en gedurende iedere nacht van 22 uur tot 7 uur kan op verzoek van de verbruiker geschieden tegen 4% cent per kWh, De vaststelling van de geleverde hoeveelheid stroom volgens dit ta rief geschiedt ter keuze van de Di rectie door een aparte meter en schakelklok of door tussentijdse op name. Voor apparatenhuur dan wel voor extra opneemkosten is verschuldigd 1.50 per maand of 18.per jaar. R.K.T.V.V. Een drietal leden van de R.K. T.V.V. „De Smashers" namen deel aan de officieuse Zuid-Nederlandse Tafeltenniskampioënschappen te De heer P. Brok wist het kampioen schap in de 4e klas te behalen door als eerste van de 105 deelnemers te eindigen. In het heren-dubbelspel 4e klas behaalden de heren P. Brok en A. Willems de 2e prijs. Voorwaar mooie successen voor deze nog jonge vereniging. K.A.J. Dinsdag houdt de K.A.J. een be langrijke ledenvergadering in het verenigingslokaal. Een goede vangst. De visser P. S. ving in één der Elshoutse wielen een snoek die een lengte had van ruim een meter en een gewicht van 8% kilo. Ontwikkelingsavond. In de zaal van het parochiehuis hield de Zeereerw. Pater Fidentius een spreekbeurt op de parochiële ontwikkelingsavond over „Het Hu manism»". Spreker behandelde achtereen volgens de vragen: „Wat is het Hu manisme?", „Wat wil het Humanis me?" en „Wat moeten wij er van denken en welke houding aanne men?" Jammer dat de naam een mislei ding vormt. Het eigenlijke Huma nisme dat tot doel had het beoefe nen van de naastenliefde en de zorg voor een menswaardig bestaan was goed en heeft in de achter ons lig gende eeuwen zijn waarde duide lijk bewezen. Maar dat Humanis me steunde op de beginselen van 't geloof en erkende God als einddoel van 's mensen leven. In de kerk bloeide daarom het Humanisme. Was dus het Humanisme oorspron kelijk voor de mensheid een zegen en een cultuurdraagster van de eer ste rang, het huidige Humanisme en met name zoals het zich aan biedt in het Humanistisch Verbond, is veelal een gevaar. De normen ,waarvan men uitgaat, n.l. het aan leren van een persoonlijke vrijheid, aangevuld met de norm van de so ciale rechtvaardigheid en een cultu rele verantwoordelijkheid, verlie zen totaal hun waarde, omdat men deze normen moet zien los van de vraag of er iets bestaat buiten de mens. Men erkent geen boven- of buitenwereldlij k wezen. Men er kent geen persoonlijke God. Te gro ter is het gevaar van het H. V. om dat het zich begeeft op het terrein dat hun niet kan toebehoren. De grote zorg voor de onkerkelijken kan slechts het probleem zijn van de kerk zelf en de zielzorgers, maar toch nooit van mensen die het be staan van God niet aannemen. Dat met het overboord zetten van God de zedelijkheidsbegrippen geen stand kunnen houden, toonde spr. duidelijk aan, aan de hand van de verschilende ideeën die het H. V. propageert en voorstaat. Onze houding moet dus zijn een standvastige beleving van ons ge loof en een strijdvaardigheid om 't kostbare bezit van het geloof. Terwijl de kof ie gepresenteerd werd kreeg men even tijd om na te denken over eventuele vragen. Nadat de vragenstellers waren beantwoord, bracht de Zeereerw. Heer Pastoor dank voor de leerza me avond. Kerstviering. Tweede Kerstdag had in het pa rochiehuis een parochiële Kerstvie ring plaats. Geen gebruikelijk „Kerststuk", maar een afwisseling van zang, declamatie en toneel, dat als geheel werd verbonden door de tekst van twee lezers. De algehele leiding had de heer H. Peters. Behalve het knapenkoor, het ker kelijke zangkoor, de dameszangver eniging en leden van de gemengde zangvereniging „M.D.I.", werkten nog 17 dames en 18 heren mee. De costumering, grime, decors en ver lichting was weer in goede handen. De aanwezigen hebben niet een plezierige, maar wel een leerzame en devote avond gehad. De allesbe heersende gedachte van deze kerst viering was de drievoudige komst van Christus, n.l. zijn komst op aar de, zijn komst in genade, zijn komst als stralende overwinnaar bij het laatste oordeel. De verschillende rollen werden goed gespeeld en zo als bij elk spel waren er hoogte punten tegenover zwakkere mo menten. Maar het doel is bereikt. De aanwezigen voelden zich als een grote parochiegemeenschap. Het dankwoord van de Zeereerw. Heer i Pastoor voor hetgeen leiders en spe lers hadden gedaan, was op zijn plaats. De pastoor sprak zelfs de hoop uit voor een tweede viering, om degenen die deze avond gemist hadden, nog gelegenheid te geven. CULTURELE VJbK. „OlVSENOORT" De velen die met gespannen verwach ting gekomen waren om de veelzijdige mr Jan Derks te horen spreken over het doel van ons leven onder de titel „Waarvoor leven wij?" zagen die ver wachting niet teleurgesteld. Velen ken den mr Jan Derks nog van de luchtige causerie die hij twee jaar geleden hier gehouden heeft. Nu kwam de spreker voor het forum met een strak en boeiend betoog: Waarvoor leven wij? De eerste vraag uit de Kathechismus, die kort en gebonden heel de strekking van ons le ven samenvat, werd door Jan Derks uit voerig uitgewerkt. De spreker ging diep in op 's mensen verhouding tot God op de sociale en individuele persoonlijk heid van de mens met zijn vrije wil zijn gebondenheid met en zijn verhou ding tot de Schepper. De mens moet de zin van zijn leven goed begrijpen en er diep van doordrongen zijn, dat, hoe schoner en hoe harmonischer hij zijn le ven leeft, hij des te beter beantwoordt aan 't doel waarvoor hij geschapen is. Het leven heeft dikwijls grote moeilijkheden en stelt de mens voor vele problemen. Op prachtige wijze, meest zeer verras send en vaak humoristisch, werden er enige behandeld. Prachtig en enthousiast was zijn visie op de deugden en Gods genade. Het fantastische verhaal, waar mede Jan Derks zijn voordracht begon, was 'n prachtige vondst, waarmede hij ineens midden in zijn onderwerp stapte. Meesterlijk schetste hij toestanden en behandelde hij problemen, die leven on der de mensen, vol gulle humor en met mild begrip. Een aangename, heldere en vaak spitsvondige discussie besloot de avond, die allen meer kennis en wijsheid en bo vendien veel genot geschonken heeft. UITVOERING. Tweede Kerstdag werd in het Patro naat een uitvoering gegeven, op uitno diging van de R.K. Toneelvereniging Utile Dulci, door de Zuider Toneelkring uit Rotterdam. De opbrengst was ten bate van het Mgr. van Kesselfonds. Jam mer was de belangstelling niet groot. Even over 8 uur opende de heer A. v. d. Meerendonk, wegens familie-om standigheden van de voorzitter. Hierna bracht de Zuider Toneelkring voor het voetlicht: In Holland staat een Huis, blijspel in 3 bedrijven. De toneel liefhebbers van Vlijmen hebben weer eens kunnen genieten wat betreft toneel, niet zo zeer om de inhoud van het stuk, maar om de wijze waarop het gespeeld werd, Hiervoor komt op de eerste plaats alle lof toe aan de rol van Janus Win ter, door Jan Buijs; deze rol werd mees terlijk vertolkt. Ook de rol van Pat, zijn dochter, door mej. Elly Lobben. Haar goede spel viel vooral op in het tweede en derde bedrijf. Verder zou men in een adem kunnen noemen de overige spelers en speelsters, waarvan de rol van Do- miné, door de heer Wim Arts, zeker nog extra genoemd moet worden. Het v/aren allen speelsters en spelers die we in Vlijmen gaarne nog eens aan het werk willen zien. Na afloop dankte de Zeereerw. heer Pastoor de aanwezigen en vooral de Zuider Toneelver. voor haar prachtig toneelspel. BILJARTCONCOURS. Het Kruisbooggezelschap „Rozenknop je" gevestigd in café H. Boom, heeft een biljart&ncours georganiseerd ten bate van hun vereniging. Er wordt gespeeld 10 van de rode bal en het concours is geopend van 25 Dec. tot 10 Januari. De prijzen zijn: le prijs een ham: 2e prijs een schouder; 3e prijs een zij spek; 4e prijs kop en poten. Het ziet er naar uit dat dit concours zal slagen, want er is veel animo voor. Aan deze wedstrijd kan iedereen deel nemen. VOGELLUST. De Vlijmense Kanarievereniging Vo- gellust zal op Maandag 4 Janu.ari 1954 haar jaarvergadering houden in café P. van Eggelen. Aanvang 8 uur. Hierbij hebben ook donateurs toegang. GUNNING. Het bouwen van een café-re :staurant met toneelzaal en vereniging jslokalen voor rekening van dhr. H. Boem, café houder alhier, is gegund aan de laagste inschrijver: M. Luijben en Zn., aanne mers alhier. BEKENDMAKING GEMEENTE VLIJMEN", Zaterdag 2 Jan. 1954 zullen afle ge meentediensten gesloten zijn. At'leen voor het doen van aangifte van geboorte of overlijden bestaat gelegenh eid v.an 10 tot 11 uur v.m. BIBLIOTHEEK. De boeken-bibliotheek te Vlijmen wordt Zondag 3 Januari 1954 heropend. Behalve de vele boeken di e aanwezig waren, zijn 300 nieuwe bo eken aange kocht voor oud en jong. WIELERSUPPORTE' iSCLUB In café Oremans hield de supporters club Tini Wolfs een ver gaderinq onder voorzitterschap van de heer C. Coen- sen. Verschillende belang rijke punten van de agenda werden vlot afgewerkt. Om de kas te versterken v /erd besloten om op Zaterdag 16 en Maandag IS Jan. een bonte avond te houden. We komen hierop nader terug. TENTOONSTELLING. De tentoonstelling van de Postduiven vereniging de Zwaluw, die op 2 en 3 Januari a.s. wordt gehouden, belooft iets groots te worden. Het aantal ereprijzen overtreft dat van de reeds gehouden ten toonstellingen. Het aantal inzendingen is nog niet officieel bekend. Dus allen Zaterdag en Zondag op naar Café Oremans, waar deze tentoon stelling wordt gehouden. Ontwikkelingsavond. In de afgelopen week organiseer de de K.A.B. in samenwerking met de K.A.V. en de V.K.A.J. in de zaal De Harmonie wederom een ontwik kelingsavond, die zich in een zeer grote belangstelling mocht verheu gen. Evenals de twee voorgaande trad ook nu als spreker op Pater Dirks uit Vught, met als onderwerp een Solex, viel op no. 2002 en werd ge wonnen door de heer G. Kruijff, Sprang. Voor de verdere uitslag verwijzen we naar de elders in dit nummer voorkomen de advertentie. Voor zover de prijzen nog niet in ontvangst zijn genomen be staat tot en met Zaterdag 9 Jan. 1954 de gelegenheid tegen inwisseling van het lot waarop de prijs is gevallen, deze af te halen in Stationskoftiehuis Pruijssers. JAARVERGADERING. De muziekvereniging Kunst na Arbeid houdt Dinsdag: 29 Dec. a.s. des avonds 8 uur in café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart haar jaarlijkse algemene ledenvergadering, waarop naast behan deling diverse verslagen o.m. aan de orde komt verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding van de he ren J. Kraak en W. J. van Nieuwen- huijzen. 'T ROZEKNOPJE. In verband met samenvallen van Oude jaarsavond en de wekelijkse repetitie avond van de Gem. Zangver. 't Roze- knopje wordt deze week Dinsdag 29 de zer des avonds 8 uur inplaats van Don derdag gerepeteerd. Ook de repetitie van „Een gratis Rome-reis". Had spr. f het Jeugdkoor wordt verschoven naar de eerste malen een onderwerp ge kozen dat in onze tijd zeer actueel is, nu stelde hij zich voor als de gids die enkele uren nodig had om zijn gehoor te boeien over een reis naar Rome. Nadat de voorz. van de K.A.B. de heer L. v. d. Heijden, allen had verwelkomd en Pater Dirks had in geleid, gaf deze bekende spreker de aanwezigen een aangename, maar ook leerrijke uiteenzetting over een reis naar Rome, het verblijf aldaar en het leven van de heilige Vader'. Zoals begrijpelijk is, kleedde hij zijn onderwerp zo in, dat de vele moeilijkheden maar ook tegensla gen die voor een Rome-reiziger on vermijdelijk zijn, te vergelijken zijn met hel vele dat ieder mens onder vindt tijdens zijn aardse leven, vooraleer hij de grote reis naar de eeuwigheid gaat ondernemen. Hij gaf allereerst de aanwezigen een inzicht in het vele werk dat aan het organiseren van zo'n reis is verbonden, vervolgens nam hij in gedachten allen mee op reis door onze naburige landen en vertelde van het schone dat er te bezichtigen valt. Uitermate wist hij zijn gehoor Dinsdag -en wel 's avonds 7 uur. WIE MIST ZIJN HORLOGE? In de Hoofdstraat werd Zaterdagmor gen door de heer Th. Molegraaf Jzn., woonachtig aan deze straat, een heren polshorloge gevonden. HERKOZEN. De heren H. van Achterberg, Van Beek en A. Wijnands, werden herkozen als lid van het college van ouderlingen en diakenen der Ned. Herv. gemeente aan de Loonsedijk en deze herbenoe ming werd door hen aangenomen. TOEWIJZING ZITPLAATSEN. De kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente alhier zal Woensdag 30 Dec. a.s. des avonds tussen 7 en 9 uur zit ting houden voor toewijzing van zit plaatsen voor het komende jaar. AANBESTEDING. Onder architectuur van de heer H. Baaijens werd ten gemeentehuize alhier voor rekening van de gemeente Heusden in het openbaar aanbesteed het bouwen van een ontvangststation voor mijngas. De uitslag hiervan is als volgt: M. Kleijngeld en Zn. Waalwijk f 20370 J. v. Oosterhout, Haarsteeg f 20000 Th. v. Horen, Herpt f 19838 G. v. d. Eijnde, Herpt f 19834 J. M. v, Wijk en Zn. Heusden f 19310 J. Hendriks en Zn. Rosmalen f 19271 M. Boeren, Heusden f 18804 Aan de laagste inschrijver is het werk intussen opgedragen. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER. In de vacature van mej. Teurlings, is door de Ned. Herv. Commissie voor Maatschappelijk Werk in het Land van BILJARTEN. Uitslagen van de op Maandag j.l. ge speelde wedstrijdenvo or de competitie Kring Waspik: OKK I Vriendenkring I 64 Altijd Raak IIAltijd Raak I 46 KOT II—VKK 6—4 t Groene Laken I't Groene Laken II 10—0 6—4 8—2 De stand na deze ronde luidt: 1 Altijd Raak I 79-pt.; 2 Vriendenkring III 64 pt., 3 't Groene Laken 1 58 pt.; 4 KOT II 55 pt.; 5 Vriendenkring II 55 pt.; 6 seslaaede OKK 1 53 Ptt: 7 VVK 50 8 Vrien' ge ag denkring I 48 pt.; 9 KOT I 47 pt; 10 Ahijd Raak II 44 pt.; 11 't Groene La- ken II 42 pt.; 12 OKK II 36 pt. Programma voor heren 28 Dec. Er zullen slechts 2 wedstrijden worden ge speeld, waarna iedere club evenveei wedstrijden gespeeld zal hebben. OKK IIVriendenkring I, café J. Ak kerman. 't Groene Laken IIAltijd Raak II, te boeien over het verblijf in de Eeuwige Stad en het leven van de y™enaenkring III—KOT I Vader der christenheid, met de vriendenkring II OKK II wens uit te spreken dat' allen uit deze avond een goede les zouden meenemen aangaande onze katho lieke overtuiging, besloot Pater Dirks deze wel zeer avond. café C. Montens). BERIA EN ZES VAN ZïJN VRIENDEN DOODGESCHOTEN I Beria en zes medeplichtigen zijn ter dood veroordeeld en direct ge fusilleerd. Dit heeft Radio-Moskou Woensdagavond meegedeeld. De j zeven ter dood gebrachten werden beschuldigd van hoogverraad. Hun bezittingen vervallen aan de staat, aldus de radio-uitzending. Beria was minister van binnenlandse za- Heusden en Altena voorzien door de i ken en hoofd van de gejieime benoeming van mej. Janssen uit Ensche- staatspolitie. dé. De benoemde zal de gemeente Heus- -Volgens de ,,Izvestia", het offici- den als standplaats krijgen i e'e dagblad van de Russische rege ring, is het hooggerechtshof van de Sovjet-Unie, dat de mannen ver oordeelde, van 18 tot 23 December bijeen geweest. Voorzitter van de buitengewone zilting van het hof, dat de doodvonnissen uitsprak was maarschalk Iwan Konjef. Verder had in 't hof zitting Svernik, voor- malig president van de Sovjet-Unie erf op het ogenblik voorzitter van de raad van vakverenigingen. Het j blad zegt voorts dat volgens de wet op grond waarvan Beria en de an deren werden veroordeeld, geen hoger beroep mogelijk was. De zes medeplichtigen van Beria zijn: Medkulof, tijdens de oorlog een van Beria's naaste medewer kers; Dekanosof, een voormalige j plaatsvervangende minister van j buitenlandse zaken en voordien lid BENOEMING. Mej. Booij, onderwijzeres aan de Chr. School alhier ontving een benoeming als onderwijzeres aan een Chr. School te Utrecht. NED. HERV. ZONDAGSCHOOL. Tweede Kerstdag werd des middags in de Ned. Herv. Kerk met de kinderen der Zondagschool het Kerstfeest gevierd, waarvoor ook van de zijde der ouders veel belangstelling bestond. Door de lei ders en leidsters werden het Kerst-evan gelie en Kerstvertellingen verteld, terwijl door de kinderen Kerstliederen werden gezongen en teksten uit de H. Schrift, met betrekking tot het Kerstgebeuren, j van (|e geheime politie; Mesjik, lid werden opgezegd. Natuurlijk werden de j kleinen ruimschoots onthaald op ver snaperingen enz. VERKIEZING NOTABELEN. Bij de verkiezing van een viertal no tabelen van de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse werden de heren M. Rijken en P. van der Hoeven herkozen en in de vacature ontstaan door het vertrek van de heer P. Heurter naar Sprang, werd de heer P. Spiering gekozen. Een herstemming bleek nodig tussen de heren J. de Man, aftredend, en H. Werther. Deze inmiddels gehouden herstemming had tot resultaat dat de heer J. de Man i nisten tegen, heeft de Eerste Ka- van de geheime politie; Kobulof, j lid van de geheime politie en later j plaatsvervangend minister van staatsveiligheid; Goglidze, voorma lig departementshoofd op het mi nisterie van binnenlandse zaken en Wlodimirski, hoofd van een afde ling voor politiek onderzoek van het ministerie van binnenlandse zaken. Met j37 stemmen voor en de VVD- ers Louwes en Baron de Vos van Steenwijk, alsmede twee commu- werd herkozen. TREKKING VERLOTING. In het Stationskoffiehuis van de heer P. Pruijssers had j.l. Dinsdagavond de trekking plaats van de door de Gem. Zangver. t Rozeknopje met het oog op j hng wordt daarvoor met «erugwer- ^atiorliaffpn van een nieuwe Diano kende kracht van 1 Januari ljoJ mer Dinsdagmiddag haar goedkeu ring gehecht aan de verhoging (met ongeveer dertig procent) van de schadeloosstelling van de Tweede Kamerleden. Deze schadeloosstel- het aanschaffen van een nieuwe piano georganiseerde verloting. Deze trekking welke werd gehouden in tegenwoordig heid van een groot aantal belangstellen den, werd verricht door de Edelachtb. heer Burgemeester Smit. De hoofdprijs, af, van 7200, ^900 of 8400, gulden per jaar (naar gelang de afstand van woonhuis tot het Binnenhof) gebracht op resp. 10.000, 10.600 of 11.200 gulden per jaar.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1