Waalwijkse en Langs Courant verhoogde gastarieven RAAD VAN LOONOPZAND en benoemde wonmgcommissie uit voordracht van B en W MAANDAG 4 JANUARI 1954. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week nr rrm MM Lulu 76e JAARGANG No. 102 Abonnement 18 cent per weels 2.35 per kwartaai 2.60 franco p. p Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" De gemeenteraad van Loonopzand is Woensdagavond enkele uren bijeen geweest om een agenda, die enkele belangrijke punten ver meldde, te behandelen. Er was soms een uitgebreide discussie no dig om tot overeenstemming te komen; in één geval werd die dis cussie niet bereikt, maar ten aanzien van een belangrijk punt als de verhoging der gastarieven bestond echter wel eenstemmigheid, nadat de heer Elshoui echter ernstige aandrang had uitgeoefend op B. en W. tenminste de gezinskorting aan een nader onderzoek te onderwerpen. Ook werd in deze vergadering een commissie van advies ingevolge de woonruimtewet gekozen, welke commissie bestond uit twee ka mers, een voor Kaatsheuvel en een voor Loonopzand; buiten de voordracht van B. en W. werden geen leden in deze commissie ge kozen. j waarom de heer Snaphaan, die zo geprezen was door de voorzitter, niet op de aanbeveling stond. Bij zijn repliek zei de voorzitter: Voor een gemeente als de onze zou vijf personen voldoende zijn, maar deze commsisie zal heel wat vaker moeten vergaderen en die vergade ringen zullen niet altijd even vroeg afgelopen zijn; het is bezwaarlijk dat de leden uit Loonopzand tel kens naar Kaatsheuvel zouden moe ten komen. Bovendien willen we de commissie een grotere draag kracht geven door alle bevolkings groepen er in te vertegenwoordigen, zodat de belangen van alle groepen ook gezien kunnen worden. Voor Loonopzand vonden we drie leden voldoende, maar de wet schrijft voor, dat wanneer een com missie in twee kamers wordt ge splitst, deze kamers uit vijf leden moeten bestaan. We nemen echter heus niet de allures aan van een grotere gemeente. De opmerkingen van de heer v Kuik beantwoordde de voorzitter door te verklaren dat deze lijst was opgesteld door het college en hei college heeft zich niet gebonden geacht aan enig fractiebesluit of fractiebespreking. Ik kan me voor stellen, zei de voorz. dat U denkt dat er anderen op hadden moeten staan; U bent vrij te kiezen wie U wilt. Hij antwoordde de heer Elshout toen hij zei, dat de heer Snaphaan zich niet beschikbaar had gesteld, waarop de heer Snaphaan zei, dat hem nooit iets was gevraagd. Men ging tot stemming over: In de kamer voor Kaatsheuvel en Berndijk werden gekozen de heren H. J. IJpelaar 14 stemmen, B. van Pelt 9; C. Nouwens, C. P. Snoeren en J. A. Vloemans ieder met 8 stem men. Voorts werden nog stemmen uit gebracht op: de heren v. Kuik en Grootswagers 6 stemmen; J. Jansen 5; J. v. Doornik 5 en W. C. Sins 1. In de kamer voor Loonopzand en De Moer werden gekozen: Mej. C. v. Veldhoven en de heer J. W. v. Noije 13 stemmen; W. Ligtenberg 10; J. Brands 10; J. J. v. d. Lee 9; voorts werden nog stemmen uitge bracht op: de heren H. v. d. Heuvel en H. Dekkers 3, Broeders en Broek hoven 2, J. v. d. Heuvel, A. v. Ha ren en Jan de Kater 1, en deze laat ste naam bleek nog al enige hilari teit te verwekken. De heer de Cock dankte als voor zitter van de afgetreden woning commissie de leden van de commis sie voor de eensgezindheid die zij steeds aan de dag hadden gelegd, terwijl hij deze dank ook uitstrekte tot de toegevoegde ambtenaar, de heer v. Opstal. 100 ONBEWOONBAAR TE VER KLAREN WONINGEN. Het voorstel tot onbewoonbaar verklaren van de woningen Anto- niusstraat 18 en Roestenbergstraat 23 en 23a werd door de voorzitter toegelicht, waarbij hij de opmer king maakte dat dit niet de enige onbewoonbaar te verklaren wonin gen Avaren; helaas waren er naar de schatting van B. en W. een hon derd. Na verloop van tijd zou men geleidelijk aan deze woningen on bewoonbaar verklaren, want het verkrijgen van extra-bouwvolume zou vergemakkelijkt worden als men formeel de woningen onbe woonbaar verklaarde. De heer van Kuik vroeg zich af, waarom juist dit pand in de Anto- niusstraat onbewoonbaar verklaard moest worden het was een halve woning die het hier betrof, en in 't rapport stond dat de woning niet geschikt was om door vijf personen bewoond te worden. Voor een klei ner gezin, meende de heer van Kuik, was de woning nog heel goed. Ver betering was nog goed mogelijk. Hij zou tegen deze onbewoon baar verklaring stemmen. De heer de Cock wees er op, dat deze woning in 1949 nog grondig was opgemaakt; was dit geval wel goed onderzocht Ook voor de heer Grootswagers golden deze bezwaren; met de onbe woonbaar verklaring van de andere genoemde woningen ging hij volle dig accord. Er waren inderdaad ver schillende woningen, die onbewoon baar verklaard dienden te worden, maar heel bijzonder wilde hij toch op een wijzen, dat was de ambts woning van de voormalige mole naar in de Crispijnstraat, „daar kunt ge bonen planten in de voor kamer", aldus spreker. Ook de heer Elshout verlangde stemming over de woning in de An- toniusstraat; liever zag hij het voor- GEEN DRIE WETHOUDERS. Deze vergadering, waarbij de heer v. Noye niet aanwezig kon zijn, begon met de installtaie als raadslid van de heer A. P. Snoeren, die de plaats door het overlijden van de heer Mallens opengevallen, zou bezetten. De voorzitter verwelkomde hem en de heer Snoeren legde de ver eiste eden af. Nadat de notulen waren vastge steld, bracht de voorzitter de inge komen stukken ter kennis, waar onder een adres was betreffende toewijzing woonruimte van L. Her mus, welk adres B. en W. voorstel den in hun handen te stellen, om dat het hier een materie betrof die bij B. en W. thuis hoorde. De heer Grootswagers vroeg naar aanleiding van dit adres of er een onderzoek was ingesteld naar de toestand van de woning, waarop de voorzitter antwoordde dat B. en W. volledig van de toestand op de hoogte waren en dat zij zich kon den voorstellen dat betrokkene een andere woning wenste; maar zo waren er zo veel. Aan de hand van de beschikbare woonruimte zou ge leidelijk aan in deze gevallen voor zien moeten worden. En hij beloofde de zaak nogmaals te bekijken, toen de heer Grootswa gers er op wees, dat adressant wel meer woonruimte verstrekt kon worden binnen het huis waar hij thans in-woonde. De behandeling van het schrijven waarin Ged. Staten bezwaar maak ten tegen het uitbreiden van het aantal wethouders tot drie, nam weinig tijd in beslag. Het college van B. en W., aldus de voorzitter, kan bezwaarlijk ad vies uitbrengen in deze materie, daar het voorstel uit de boezem van de raad is gekomen. Als mijn per soonlijke mening zou ik willen zeg gen, dat het argument van Ged. Staten zonder twijfel van grote waarde is. Zij zullen niet terugko men op hun besluit en het gevaar is groot dat de raad het verliest wan neer bij de Kroon in beroep wordt gegaan. De heer de Cock betreurde 't be sluit van Ged. Staten en hij achtte het nog steeds wenselijk dat er een derde wethouder kwam. Hij zou zich echter niet tegen het besluit van Ged. Staten verzetten. Daarentegen wenste hij we! dat aan de boeren nieer tegemoet geko men werd door een meer actief le ven van de wegencommissie. De heer Grootswagers daarente gen vond het besluit helemaal niet erg; wie weet waar we terecht ge komen waren, zei hij, het draaide misschien wel op vier wethouders uit. DE NIEUWE WONINGCOMMISSIE. Aan de orde was vervolgens het benoemen van een woningcommis sie, bestaande uit twee kamers; het voorstel werd door de voorzitter toegelicht in de geest van het prae- advies, dat we evenals de andere, reeds enige tijd geleden publiceer den. De voorzitter wilde aan zijn toelichting nog een heel bijzonder woord van waardering tot wethou der Snaphaan richten voor de bij zonder objectieve, uitstekende wijze waarop hij steeds zijn taak bij de woningtoewijzing had verricht. De heer Grootswagers verklaarde vrede te kunnen hebben met dit voorstel; zijnerzijds was er al en kele jaren op een uitbreiding van de taak van de woningcommissie. Maar het aantal van 10 leden stond hem niet aan; de splitsing in twee kamers zou de scheidingslijn tussen Loonopzand en Kaatsheuvel die er eigenlijk niet meer was, weer scherper trekken. Bovendien vroeg hij zich af of Ged. Staten dit besluit zouden sanctioneren; mocht de be treffende wet wel in deze geest worden geïnterpreteerd. De heer v. Kuik verklaarde het met deze woorden volkomen eens te zijn; maar hij had nog andere be zwaren. KNIK-ENGELTJE. De samenstelling van de commis sie vond hij namelijk eenzijdig; die was door een fractie vermoedelijk al wel in orde bevonden. Hij was bang dat de problemen nu te een zijdig beoordeeld zouden worden. Ten aanzien van de vertegen woordiger van Berndijk, op de voordracht van B. en W., zei hij: men zal wel iemand genomen heb ben die als een engeltje voor iedere cent die ge er in gooit een knikje doet. De heer Elshout vroeg tenslotte stel opgeschort voor een nader on derzoek. Wanneer er een dubbele woning staat, aldus de voorzitter toen hij de leden beantwoordde, en in de ene helft woont de eigenaar, dan kan hij gemakkelijk voorkomen dat die woonruimte in verval komt, en wanneer hij de andere helft niet on derhoudt, dan raakt die in verval. En de voorzitter zette de gedrags lijn van B. en W. in deze uiteen: als er sprake was van verwaarlo zing en de woning was nog te her stellen, dan verzocht men de eige naar hiertoe over te gaan. Soms echter was het verval zodanig, dat herstel niet meer mogelijk was. In dit geval had de huurder zich tot de Volkshuisvesting in Den Bosch gewend, die het gemeentebestuur dit geval voorlegde. Uit het onder zoek dat B, en W. hadden laten in stellen, bleek dat die ene helft niet meer bewoonbaar was. Op de opmerking betreffende de woning in de Crispijnstraat, die de heer Grootswagers maakte, ant woordde de voorzitter, dat, als men 't hem vroeg, heel de Crispijnstraat en heel de Berndijksestraat gesa neerd moesten worden; men zou" dit probleem zo spoedig mogelijk krachtig aanpakken en het komen de jaar zou men waarschijnlijk een heel eind in de goede richting gaan. De heer v. Kuik gaf zich zo gauw niet gewonnen en herhaalde zijn bezwaren, terwijl de heer Groot swagers vroeg of het niet mogelijk zou zijn al de onbewoonbaar te ver klaren woningen eens op een lijst je te zetten om meer kans te heb ben op extra bouwvolume. B. en W., antwoordde de voorz., waren hier al een jaar mee bezig en daar was reeds het een en ander doorgezonden naar Volkshuisves ting, om extra bouwvolume mach tig te worden. Het kwam tenslotte tot een stem ming over het onbewoonbaar ver klaren van Antoniusstraat 18 met de onbewoonbaarverklaring van de andere woningen ging men z.h.st. accoord en met 9 tegen 5 stem men verwierp de raad het voorstel. De heren de Cock, Snaphaan, v. Kuik, IJpelaar, v. Laarhoven, Bos- sers, v. d. Lee, Grootswagers en Elshout waren tegen, de voorzitter, dan stemmen wij er in toe, wanneer er tenminste geen andere gegadigde is, onder de voor waarde dat binnen twee maanden de plannen moeten zijn ingediend. We kunnen de termijn verlengen, maar we gaan niet tot verkoop over zolang we de plannen niet kennen; in 1941 heeft de gemeente in Loon opzand leergeld betaald. Het is volkomen redelijk zoals we gehandeld hebben; als we anders recht aanmerkingen kunnen maken, gehandeld hadden, dan had U met Zonder stemming ging de raad toen met het voorstel accoord. DE HILSESTRAAT. DE RAAD VOOR EEN VOL DONGEN FEIT? Het voorstel tot aankoop van een perceeltje grond van W. Verboven om daar een hoge-druk-gashouder op te zetten, deed de heer v. Kuik constateren dat dit weer een geval was zoals er nog meer zouden vol gen in deze vergadering, dat de raad een voorstel tot verkoop van grond moest goedkeuren, terwijl er reeds met de werkzaamheden begonnen was. De raad was verplicht ja te zeggen; op grond daarvan zou de heer v. Kuik dit voorstel niet steu nen. De heer IJpelaar informeerde naar de berekening van het bedrag, die hem niet duidelijk was. Het is een zuivere formaliteit de goedkeuring van dit voorstel, zei de voorzitter. Toen de raad in de ver gadering van 24 April besloot tot het bouwen van de gashouder, is uitdrukkelijk dit perceel genoemd en in het bedrag dat de raad toen beschikbaar stelde, was ook het be drag dat met deze aankoop was ge moeid, verdisconteerd. Toen B. en W. met de eigenaar overeengekomen waren, maakte deze bezwaar tegen het bebouwen, zolang hij geen voorschot had. Dit is hem toen gegeven; het was van groot belang dat zo spoedig moge lijk met de bouw werd begonnen, een bouw die de raad reeds had ge sanctioneerd, zoals ook de aankoop van het perceel en de prijs. Z.h.st. werd toen het voorstel goedgekeurd, nadat de voorzitter, de heer IJpelaar had beantwoord en gezegd dat men het bedrag nog eens na zou rekenen. Het voorstel tot verkoop van een bouwterrein aan de Dr Nolensstr. aan A. J. Trommelen, riep de heer Grootswagers in het geweer. Op 11 Juli was de aanvraag om dit bouw terrein binnengekomen, nu eerst kwam het in de raad .terwijl men al drie weken daar aan het werk was. Hij vroeg zich af wat er zou gebeuren wanneer de raad nu eens besloot de grond niet te verkopen. Waar zijn wij eigenlijk raadslid voor? vroeg hij. Uit protest zal ik tegen moeten stemmen. De heer Elshout zou ook tegen stemmen; daar zijn ook in het col lege van B;. en W. leden, die niet wisten dat er al op gebouwd werd. U ziet het veel te formeel, zei de voorzitter. Destijds heeft de raad de grond daar aangekocht voor wo ningbouw, de prijs staat vast. Het belang van de betrokkene gedoogde geen uitstel; voor 1 Januari moest hij zijn her bouwplan uitvoeren, om te voorkomen dat hij een lagere uit kering van het Rijk kreeg. Als de raad dit besluit niet goedkeurt, dan zal de man de schade moeten dra gen. B. en W., vervolgde de voorzitter, waren er van overtuigd dat de raad geen bezwaren zou hebben die man te helpen. Maar, zei de heer Grootswagers, de raad heeft enkele weken geleden nog vergaderd, terwijl in Juli de aanvrage is ingediend. Het had toch al veel eerder aan de orde kunnen zijn. Wanneer een verzoek om bouw grond wordt ingediend, antwoordde Daar was een schrijven ingeko men van de bewoners van de Hilse- straat en van leden van het perso neel van aldaar gelegen fabrieken om verbetering van de straat. B. en W. hadden hierop geantwoord, zo als we reeds hebben gepubliceerd. De heer IJpelaar nam blijkbaar geen genoegen met dit antwoord; hij wees op het economische belang van de twee schoenfabrieken en op de slechte toestand van de weg, die met regen onbegaanbaar was, en waarin nog de gaten van de bom scherven zaten. De wegen achteraf en deze weg is eigenlijk niet eens achteraf zei de heer Grootswagers vervolgens, worden stiefmoederlijk behandeld. Hij wees ook op de slechte toestand van de Berndijksestraat; kon voor herstel niet het oude materiaal van de v. Heeswijkstraat, die verbeterd zou worden, worden gebruikt. Met een heel klein beetje goede wil zou ook de Hilsestraat verbe terd kunnen worden. Ik zou tot een vreemde conclusie moeten komen, als ik U hoor pra ten, repliceerde de voorzitter, na melijk dat het beter was om hele maal niets meer te doen. We waren de laatste jaren aardig bezig de we gen te verbeteren; men kan natuur lijk zeggen, waarom verbetert men daar niet, en waarom daar niet; maar het is zaak te beginnen daar, waar het meeste bevolking woont. Bovendien zeggen we niet dat we helmaal niets willen doen ter ver betering van de Hilsestraat. Met verstand en beleid moeten we langzaam maar zeker de wegen verbeteren; de laatste tijd zijn er ook wegen achteraf verbeterd. De heer Elshout vroeg of het niet mogelijk was aan de ene kant een rijwielpad aan te leggen en aan de andere kant een voetpad, zodat de mensen op een behoorlijke manier naar de fabrieken en naar de kerk konden. Zondag 1.1. bijvoorbeeld was de weg onbegaanbaar. Het is niet zo tragisch als U het 'voorstelt, zei de burgemeester, die niettemin graag bereid was een on derzoek te doen instellen naar deze mogelijkheid. De heer Bossers wilde voorstel len ieder jaar een weg te verhar den, men had dan een sintelweg ter verzorging minder en men raakte eindelijk eens uit dit probleem. De voorzitter kon hierop niet an ders antwoorden dan dat men hier al mee bezig was. Het komende jaar kwam men hopelijk tot twee wegen. Overleg zou worden gepleegd met de wegencommissie. De heer Bossers drong aan op ver betering van de Loonsedijk; en de voorzitter zou dit graag ter hand nemen, maar de weg was eigendom van de gemeente Sprang-Capelle en bovendien in onderhoud en be heer bij een waterschap. Niettemin was er dverleg gaande en er was kans dat men tot een vergelijk kwam. Eenstemmig keurde de raad het voorstel goed. Voor het onderzoeken van de ge meente- en de bedrijfsbegrotingen werd de raad verdeeld in twee com missies, te weten een linkse en een rechtse; dit heeft niets te maken met een politiek georiënteerd zijn of wat dan ook, maar de kwalifica tie is ontleend aan de plaats die de heren innemen aan de vergader tafel. In de commissie tot onderzoek van de rekeningen werden gekozen de heren: Grootswagers 12 stemmen, Wennekes 11 st. en IJpelaar 9; ook werden nog stemmen uitgebracht op v. Noye (4), op de leden v. Kuik, Snoeren, v. Laarhoven, Broeders, v. d. Lee en de Cock leder 1. DE VERHOGING DER GASTARIEVEN. De verhoging van de gastarieven, zoals we die ook al uitvoerig toe lichtte, werd verdedigd door weth. Drs v. Rooy tegen de aanval van de zijde van de heer Elshout, die de geweldige verhoging zeer bevreemd had. Hij vergeleek de tarieven zoals die in de gemeente Loonopzand gol den met enkele tarieven uit andere gemeenten, en constateerde bijv. tussen de kubieke-meterprijs van Den Bosch en Loonopzand een ver schil van 7 ct. per m', terwijl ook hier de gezinsreductie, vergeleken met andere plaatsen, erg gering was. Hij stelde voor nog eens nader de tarieven te bezien, vooral de ge zinsreductie. Hij kon geen andere verklaring geven voor deze hoge prij2 ,en, dan dat er ergens een fout moejrt zitten in de organisatie- Ons gasbedrijf, aldus we thouder v. Rooy, werkt, misschien niet zo economisch als in andere .gemeen ten; hier was tiet verleden wellicht debet aan. Men was momenteel be zig het bedrijf weer in een behoor lijke toestand te brengen en daar om konden de kosten van het ge meentelijk bedrijf niet met die van bedrijven in andere gemeenten ver geleken worden. Deze verhoging echter steunde uitsluitend op de verhoogde kolen- middenprijs; men heeft diverse mo gelijkheden om deze verhoging op te vangen onderzocht, maar er was geen andere conclusie mogelijk. Hij wilde wel overwegen in hoeverre de gezinskorting kon worden her zien; dit vergde echter een uitge breid onderzoek. Dit jaar was de verhoging nog niet toegepast, hoewel de kolenprijs al langer was verhoogd; daarom was er ook een tekort van 14000.-. De voorzitter voegde hier nog aan toe dat men Loonopzand niet met Den Bosch mocht vergelijken; Den Bosch had een oud bedrijf en een zeer compacte bebouwing, terwijl men hier bijvoorbeeld een onren dabele leiding had van Kaatsheuvel naar Loonopzand. Bovendien, wan neer men elders ging werken met een vastrecht-tarief, was ook al geen vergelijking mogelijk. We zijn in alle opzichten te hoog, bleef de heer Elshout volhouden; ik kan niet begrijpen dat zo een ge weldige verhoging alleen aan de kolenprijzen ligt. Ik vind het bovendien helemaal niet nodig dat er 10% van het gas verloren gaat. En waarvoor is het eigenlijk no dig de zaak sluitend te maken, we geven zoveel grote bedragen uit, dat het niet nodig is dat hier het grote gezin dé dupe van wordt. De heer v. Rooy wees nogmaals op het uitgebreide, slecht onder houden net; in het oude bedrijf waren de verliezen niet zo groot, maar dat gebruikte een vochtiger en dikker gas, dat de lekken in de leidingen dichtkoekte. Het gas van de Staatsmijnen was droger en dunner. Men was momenteel ech ter bezig het gasverlies te reduce ren en men had het reeds terugge bracht tot 8 Hij verklaarde zich nogmaals bereid de gezinskorting te herzien en hiermee was 't punt afgehandeld en gingen alle leden er zonder stemming mee aceoord. Evenals met het voorsjtel tot ver koping van enkele perceeisgedeel- ten heidegrond en bos aan het Mi nisterie van Oorlog ten behoeve van de bouw van munitiemagazij nen. Een voorstel tot aankoop van 'n perceeltje bouwterrein van G. van Wanrooij noodzaakte de heer van Kuik te herhalen wat hij bij 'n vo rig punt al had gezegd, dat de raad weer voor een voldongen feit ge plaatst werd. De voorzitter overtuigde de raad echter van het juiste van de han delwijze van B. en W. Nadat de begroting voor 1953 enkele wijzigingen met het volle goedkeuren van de raad had on dergaan, kwam er een voorste! aan de orde betreffende personeels voorzieningen e.d. Personeelskwesties Het voorstel tot een extra-verho ging van 2 cent per uur voor vol wassen ambtenaren-werklieden, in gedeeld als vakman of hoger, was aanleiding voor de heer Grootswa gers, te vragen of het niet mogelijk was ook de arbeiders die in een lagere klasse waren ingedeeld, van deze verhoging te doen profileren. De voorzitter echter wees op de onmogelijkheid hiervan omdat men zich te houden had aan de rijksre geling. Ook B. en W. waren he: niet met alle salarissen eens. De heer Grootswagers maakte ook bezwaar tegen het feit dat er 3 krachten nodig waren voor de dienst maatschappelijke zorg. Maas de voorzitter wist zich ge steund door het oordeel van des kundigen, die verklaarden dat er beslist onvoldoende krachten wa ren voor deze dienst. De sociale verzorging in vele ge zinnen liet veel te wensen over, dai was de heer Grootswagers ook wel bekend, aldus de voorzitter, men moest deze krach!en zeker niet ex tra gaan belasten met secretarie werkzaamheden. In verband met de noodzakelijk geachte uitbreiding van het secre- tariepersoneel der gemeente, vroeg de heer Grootswagers of het de be doeling was, dat de eigen ambte naren in aanmerking kwamen voor promotie. De promotiemogelijkheden voor het eigen personeel, aldus de voor zitter, worden steeds door ons on der ogen gezien. Maar we moeten natuurlijk rekening houden met de capaciteiten en de werklust van de betrokkenen, B. en W. stelden voor de huurop- haler van het woningbedrijf 1.50 per woning per jaar te geven, de administrateur 2.25 per moning en de technisch opzichter 2.-- per jaar per woning. De heer Grootswagers nu vond de verschillen tussen deze bedra gen wel erg hoog; de bode kreeg z. i. te weinig, gezien de grote finan ciële verantwoordelijkheid, dan zag hij liever de cijfers omgekeerd. De voorzitter betoogde dat er bij de administratie veel komt kijken en dat er van de technische ambte naar behoorlijke capaciteiten ge vergd zouden worden. De bode kreeg een verhoging van f 300. op 700.bovendien iedereen kon geld ophalen, maar de admi nistratie voeren en het technisch toezicht houden waren niet zo ge makkelijk. De heer Elshoui verklaarde het niet eens te zijn met de heer Groo swagers betreffende de bezetting van de sociale dienst; deze inoest in alle opzichten goed functione ren; hij drong ook nog er op aan, de promotiekansen voor het secrc- tariepersoneel zo groot mogelijk te houden. Dit was het laatste wat hierover gezegd werd en de leden verklaar den allen met het voorgestelde ac coord te gaan. Verbetering van Heeswijkstraat. Het voorstel tot verbetering van de van Heeswijkstraat, waarvan we de toelichting U ook al in deze ko lommen meedeelden werd nog aan gevuld met een voorstel lot aan koop van grond lot een totaal be- i drag van 2981.50 van de familie de Kort, (ƒ27.80.50) van J. Oomis, i (ƒ200.en van de par. van St. Jozef 1.—). Dhr Grootswagers wilde de keien die nu vrij kwamen en opgeslagen zouden worden op de gemeente- werf, gebruiken voor de Berndijk sestraat, zoals hij destijds ook al gevraagd had bij de vernieuwing van de Gasthuisstraat. Het had hem voorts bevreemd dat de bomen al lemaal waren gerooid waarvoor de raad indertijd toestemming bad ge geven; maar de raad had sindsdien geen voorstel meer bereikt voor de verkoop van deze bomen. De heer v. Kuik was een beetje bang dat de goedkeuring van G. S. van dit voorstel weer zo lang zou wegblijven als met de vorige weg- verbetering; voorts was hij 't met de heer Grootswagers volkomen j eens. I Het zou geldverspilling zijn, zo meende de voorzitter, wanneer die keien gebruikt werden voor de j Berndijksestraat; deze straat is niet gediend met een keibeslrating. Er bestaan plannen om binnenkort de ze straat geheel in het beeld van dc kom op te nemen en dan zou eén keibestrating niet voldoen, vooral met het oog op he. moderne ver keer, dat ook steeds meer van die weg gebruik maakte. In het voprsiel tot het rooien van de bomen, dat destijds door de raad was goedgekeurd, was levens besloten de bomen als roerend goed te verkopen. De vrees van dc heer v. Kuik deelde hij niet, omdat in grote lij nen met de Prov. Waterstaat al overeenstemming bereikt over de verbetering van deze weg. De heren Grootswagers en Els hout zeiden nog even hei hunne ten aanzien van het gebruik van de keien en tenslotte verklaarde de heer Grootswagers zich tegen hel voorstel, omdat hij, zoals hij inder tijd al had verklaard, het stand punt had ingenomen, geen enkel voorstel tot wegverbetering meer te steunen, zolang de Berndijkse- sraat niet verbeterd was. Hij wenste stemming en die had als resultaat wat het voorstel met grote meerderheid van stemmen werd aangenomenalleen de heren Grootswagers, Snoeren en Elshoui waren er tegen. Rondvraag. Toen de rondvraag de leden ge legenheid bood enkele kwesties' aan te roeren, vroeg de heer van Kuik hoe het stond met de aanleg van de waterleiding in de Bern dijksestraat en de Dreefseweg en of deze aanleg niet uitgebreid kon worden tot de Baan. De waterleidingmij. was er a; mee bezig, antwoordde de voorzit ter, men was met belangrijke ge deelten van de gemeente begonnen, hij nam aan dat het niet zo lang meer zou duren, maar hij zou niet temin de bedoelde wijken nog even onder de aandacht brengen. De heer Bossers wees op de ver lichting in het Iloekske, waar nog twee gezinnen van licht verstoken waren; de aansluiting was aange vraagd bij de PNEM; hij vroeg o! de raad niet bij voorbaat zijn me dewerking wilde verlenen, wan neer de PNEM om een bijdrage verzocht, zodat aanstonds met het werk kon worden begonnen. Dat kon de raad moeilijk doen meende de voorzitter, omdat er omtrent een eventuele bijdrage in de kosten nog niets bekend was. Op een vraag van de heer IJpe laar deelde de voorzitter mee da! juist die morgen de acte was ge passeerd, die het de gemeente mo gelijk maakte de percelen in de v. Heeswijkstraat recht ie trekken. De heer v. Laarhoven informeerde naar de gemeentewoningen in de Mgr. Völkerstraat. B. en W. had den gevraagd zo spoedig mogelijj een contingent beschikbaar te stel len ter vervanging van deze wc ningen, antwoordde de voorzitter en hij had goede hoop dat men dit zou krijgen. De huren van de be treffende woningen zouden billij kerwijze niet worden verhoogd. De heer Grootswagers wees e; op dat destijds het oude raadhui was afgebroken met de bedoelin: om daar een parkeerterrein te ma ken; kwam daar nog iets van'? „Ik wou dat het maar van on was", zei de voorzitter; he; bc treffende perceel was echter ver kocht aan Schellekens, die de be doeling had er een nieuw pand t< stichten; als het nog lang duurde zou men hem kunnen verzoeke:.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 9