G££F de gemeente EEN GESCHENK OE OPDRACHT ROBERT MERSHAM Gemeenteraad Sprang-Capelle. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 JANUARI 1954 hefweLuïe^hfefrgedTar6"^ *°<r aBeB Wat de emplooi in Waalwijk en Kaatsheuvel vinden, bij bouw van woningen te Sprang en te Vrijhoeve-Capelie is dit risico veel kleiner. Voor woningbouw te Sprang moet echter goede cultuur- grond worden aangewend. Lie commissie meent de uitbreiding van de gemeente te moeten doen plaats vinden zuidwaarts van het gemeentehuis. Dit is zandgrond, terwijl hier met een zo zeer gewenste kernvorming in het centrum der gemeente een begin kan worden gemaakt. De commissie meent, dat voor dit doel de noodzakelijke uit gaaf voor het in handen krijgen van de w-erkplaats van Quirijns verantwoord is te achten. Voor de heer Quirijns zou dan op een geschikte plaats een nieuwe werkplaats ter beschikking gesteld moe ten worden. Op de plaats van de te genwoordige werkplaats zou een plein aangelegd kunnen worden voor Midden standswoningen en daar aansluitend stra ten voor arbeiderswoningen geprojec teerd kunnen worden. Het antwoord van B. en W. op deze suggestie van de Begrotingscommissie stelt onder meer, dat B. en W. even eens van gevoelen zijn, dat komvorming in Vrijhoeve-Capelie zijnde het centrum der gemeente, op de aangegeven plaats, ernstige overweging verdient. Het is te betreuren, dat in 1948 de gelegenheid om de beschikking over een gedeelte dier gronden te verkrijgen, onbenut is ge bleven. Indien het mogelijk zou zijn, als nog deze gronden in handen te krijgen, clan zouden zij dit zeer zeker toejuichen. B. en W. zijn evenwel van menning, dat slechts in de weg van minnelijk overleg en vrijwillige verkoop het bereiken dat dat doel mag worden nagestreefd. Indien de Raad eveneens de uitbreiding van de gemeente op de aangeduide wijze wen selijk acht, zullen b. en W. onderhan delingen daartoe openen. Met de besteding van het gehele wo ningcontingent 1954—1956 te Vrijhoeve- Capelie kunnen B. en W. zich niet ver enigen. Zij menen, dat zowel in Sprang als Capelie, een gedeelte van het wo ningcontingent i.v.m. de behoefte aldaar, gerealiseerd dient te worden; en B. en W. verwijzen in dit verband naar punt 20 van de agenda Tenslotte dringt de commissie op de grootst mogelijke spoed aan met de uit- breiding van de begraafplaats te Sprang, j Door een gedeelte der practisch nim mer benutte 4e klasse te bestemmen, al- dus het antwoord van B. en W„ 'tot 2e klasse, biedt de 2e klasse nog voor pl.m. 2 jaar ruimte. Onderhandelingen inzake de aankoop van de voor uitbreiding der begraafplaats benodigde grond zijn reeds geruime tijd lopende. Zou de grond niet door minnelijke overeenkomst verkregen kunnen worden, dan zal tot onteigening moeten worden overgegaan. Tot zover deze opmerkingen, die de begrotingscommissie, bestaande uit de heren D. H. de Bie, A. P. de Raat en A. Ros, meende de moeten maken, en het antwoord hierop van B. en W. Inleidende nota van Burg. en Weth. tot de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1954. ingevolge artikel 278 der gemeentewet bieden wij LI hierbij aan de begroting van inkomsten en uitgaven der gemeen te voor het dienstjaar 1954. De gewone dienst dezer begroting biedt op de post onvoorziene uitgaven een overschot van f 26.200,96, hetgeen de mogelijkheid biedt om in 1954 diverse kapitaalswerken uit te voeren. Immers is evenals vorige jaren overeenkom stig de wens van Gedeputeerde Staten de raming van nieuwe kapitaalsuitgaven op de primitieve begroting achterwege gela ten. Het bedrag ad f 26.200,96 zal dan ook grotendeels dienen om de kapitaals- lasten, voortvloeiende uit nieuwe kapi taalsuitgaven, welke bij afzonderlijke wijzigingsbesluiten aan de begroting -zul len worden toegevoegd, op te vangen. Dat een met een niet al te krap bedrag op de post onvoorziene uitgaven slui tende begroting kon worden samenge steld is te danken aan het feit, dat inge- volge de circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken dd. 3 Juli 1953, in afwachting van de totstandkoming van de nieuwe wet tot regeling van de finan ciële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor de jaren 1953, 1954 en 1955, waarvan het ontwerp bij de Sta- ten-Generaal aanhangig is, voorshands reeds van de in dit wetsontwerp neer gelegde uitkeringsregelingen kon worden uitgegaan. Zoals de laatste jaren helaas gebruikelijk schijnt te worden terzake van de financiële verhoudingswetten, be staat ook voor 1954 derhalve nog geen zekerheid omtrent de allerbelangrijkste bronnen van inkomst der gemeenten, n.l. de uitkeringen uit het gemeentefonds. B. en W. vertrouwen evenwel, dat de ge raamde uitkeringen gehandhaafd kunnen worden. Nu de wetgever omtrent het complex van voorstellen met betrekking tot de huurverhoging en dè belastingherziening nog geen beslissing heeft genomen, kon bij het samenstellen van de begroting 1954 met de lasten, die uit deze voor stellen zullen voortvloeien, nog geen re kening worden gehouden. Zo is met na me de 5 -loonsverhoging per 1 Januari 1954 nog niet in de begroting verwerkt. Verwacht mag worden, dat deze loons verhoging met de verhoging der sociale lasten ongev. f 5000 zal vorderen. Ook zullen enkele andere posten nog een ho gere uitgaaf vorderen, zodat het bedrag ad f 26.200,96 niet ten volle voor nieu we kanitaalslasten zal kunnen worden aangewend, terwijl het onvoldoende is om het programma van de meest urgente en onvermijdelijke kapitaalswerken ge heel tot uitvoering te brengen. In ver band hiermede hebben B. en W. de Mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Financiën verzocht om een subjectieve verhoging van de nieuwe algemene uit kering uit het gemeentefonds, PRAE-ADVIEZEN. Prae-advies nr. 1. Verzoek van doe Bond van openb. leeszalen en boekerijen in de Prov. N.- brabant om tot wederopzegging een jaar lijkse bijdrage ad f 7'50 per 1000 inw. in de expl.-kosten te mogen ontvangen. Aangezien de openbare bibliotheken in deze gemeente niet bij genoemde Bond zijn aangesloten, ware op bet verzoek arwijzend te beschikken. 2. Van de Ver. Het Brabants Edel- ambacht te Tilburg, verzoek om een jaarl. subsidie van f 25. Aangezien de belangen van ingezete nen dezer gemeente hierbij niet zijn be trokken, wordt voorgesteld afwijzend op het verzoek te beschikken. Voorts een aantal door G.S. goedge keurde raadsbesluiten. Prae-advies nr. 2. Overeenkomstig artikel 6, lid 2, van het reglement op de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg al hier, treedt jaarlijks één lid af volgens een door het bestuur op te maken roos ter van aftreding. Het bestuur van genoemde Instelling heeft het navolgende rooster van aftre- ding opgemaakt: 1 Januari 1954 Th. J. Rijken, Raadhuisstraat 24 1 Januari 1955 A, J. Verhoeven r Hogevaart 85 1 Januari 1956 H. Quirijns, Raadhuisstraat 76 1 Januari 1957 C. J. van den Hoek, Schoolstraat 20 1 Januari 1958 A. J. Kuijsten, van der Duinstraat 74. Ter voorziening in de vacature, ont staan door de periodieke aftreding van de heer Th. J. Rijken, leggen B. en W. de navolgende voordracht voor: 1. Th. J. Rijken, Raadhuisstr. 24, 2. A. P. de Raat, Oosteinde 70. Prae-advies nr. 3. In verband met het overlijden van wij len de heer M. H. van Dongen, die de functie vervulde van klokluider te Ca pelie, ten dienste van begrafenissen, dient te worden voorzien in de ontsta ne vacature. Ter benoeming in deze vacature dra gen B. en W. voor de heer W. Mole- graaf, Korte Nieuwstraat 31. De beloning bedraagt f 0.50 per half uur, welke beloning i.v.m. het algemeen gestegen loonpeil waren te bepalen oo f 0.75 per half uur. Prae-advies nr. 4. Aan de nieuwe straat, lopende vanaf het zuidpunt van de Nieuwevaart door het ruilverkavelingsplan naar 's-Grave- moer, dient een naam te worden gege ven. In de onmiddellijke omgeving van de ze nieuwe straat bevindt zich een water loop „de Ley" geheten. De naam van deze waterloop is dominerend in een be- trekkelijk groot gebied van het ruilver- kaveuugspian. eu w. nebben in dit feit aanleiding gevonden voor te stenen aan ae nieuwe straat ae naam ,,L,eyweg te geven. Uiteraard iieexx deze naamgeving slecnts Petrekking op üet geaeeue van de nieuwe weg, geiegen Pinnen t grond- geoied van ue geineeine Oprang-i_apeiie. Prae-advies nr. 5. Bij besluit van 17 Juli 1953 werd de woning Wenaeinesseweg-uost nr. 79, eigenaar J. Aoiniuers, aimer, onPewoon- baar verklaard en pepaaid, dat deze wo ning binnen i maanden moest worden ontruimd. Up 2i iNovemPer j.i. had de bewoner D. f. van 'inoorgh dit pand dus al veriaten moeten heooen. biet ont breken van andere gescnikce woonruim te maakt de uitvoering van dit besiuit eenter onmogelijk, noewel getracht wordt ten spoedigste nieuwe woonruimte aan van i uoorgn toe te wijzen, moet toch rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat deze de eerstkomende maanden nog met zal worden gevonden. ld. en W. stellen daarom voor be houdens goedkeuring van Ged. Staten de ontruimingstermijn van de woning Wendelnessewag-Uost nr. 79 voors hands te verlengen tot 1 Juli 1954. Prae-advies nr. 6. In de vergadering van 11 Dec. 1953 werd besloten tot verkoop van de pand brief nr. id 30, nominaal groot t dUU.-, van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen, daar genoemde N.V. een bedrag voor inkoop van pand brieven beschtkoaar bad gesteld. Verkoop van deze panaoriet tegen een koers van 95 is niet mogelijk geble ken. Prae-advies nr. 9. Kraamcentnun. Door de Prov. N.-Br. Ver. Het Groe ne Kruis wordt te Sprang-Capelle een kraamcentrum in stand gehouden, 'lot heden werden voor de kraamverzorg sters enige kamers gehuurd aan de Loon* sedijk. Dit Kraamcentrum leidt ook leer lingen tot kraamverzorgster op. Deze opleiding stuit evenwei op grote moei lijkheden, doordat de leerlingen, die in meerderheid ook van buiten de gemeen te arkomstig zijn, niet gehuisvest kunnen worden. Daarom is besloten een een voudig internaat te openen en in stand te houden, waarvoor is gehuurd het pand Hoofdstraat 60. In dit huis zullen een docente, een as sistente, 2 gediplomeerde kraamverzorg sters en meerdere leerlingen onderge bracht worden. De opleiding van leerlingen is voor deze gemeente van groot belang. Niet alleen dat meisjes uit de gemeente op gemakkelijke wijze een opleiding tol kraamverzorgster kunnen ontvangen, ook de kraamverzorging te dezer plaatse is hiermee zeer gediend. Immers zullen steeds een voldoend aantal kraamver zorgsters in de gemeente aanwezig zijn, wat anders zeker niet het geval is. Het is dus voor de gemeente van groot be lang, dat dit internaat tot stand komt. De exploitatie van dit internaat le vert een nadelig exploitatie 1 saldo op van ongeveer f 500 a f 600 per jaar. De Prov. Nrd-Brab. Ver. Het Groene Kruis is bereid dit voor haar rekening te nemen. Middelen echter om in de kosten van de eenvoudigste eerste inrichting, welke op minimum f 1000 worden geraamd, te Voorzien, ontbreken. Deze eerste inrich tingskosten betreffen eenvoudig meubi lair, stoffering, keuken-benodigdheden, vaat- en aardewerk. Gezien het grote belang van de op richting van dit internaat voor deze ge meente stellen B. en W. voor aan het Kraamcentrum een éénmalige bijdrage van f 1000 te verlenen tot bestrijding van de kosten van eerste inrichting. Prae-advies nr. 10. Het Groene Kruis. Van de Afdeling Sprang-Capelle van de Vereniging Het. Groene Kruis is in gekomen een op zegel gesteld verzoek dd. October 1953 om de haar toegeken de suosidie ad t 0.0/ J/j per inwoner met ingang van het jaar ïyari te verhogen tot t j.per aangesloten lid. Het komt b. en W. voor, dat verho ging der gemeentelijke subsidie alleszins gemotiveerd is. Zij zijn echter van oordeel, dat niet alleen subsidie-verhoging verruiming van de geldmiddelen zal moeten brengen, maar dat deze verruiming ook in verho ging der contributies moet worden ge zocht De contributie bedraagt gemid deld ongeveer f 4.— per lid. Daarom zouden ri. en W. de gemeentelijke sub sidie willen bepalen op een zeker per centage van de teikenjare van de leden geïnde contributiën tot maximaal het te kort der jaarlijkse exploitatie-rekening. Door de door B. en W. voorgestelde regeling zal het subsidie wórden ver hoogd van ongev. f 460.per jaar tot ongev. f 1150.—, wat neerkomt op on geveer f 1 per lid. Prae-advies nr. 11. Chr. Volksbond. Bij schrijven van 28 December j.l. heeft het bestuur der Vereniging „De Christelijke Volksbond" alhier zich tot de raad gewend met het verzoek het aan de vereniging toegekend subsidie ad f 150.per jaar te verhogen. De steeds hoger wordende jaarlijkse nadelige saldi hebben genoemde vereni ging genoopt dit verzoek in te dienen. Ondanks pogingen van het bestuur om de teruggang van het aantal dona teurs te stuiten is de opbrengst wegens donaties sinds 1946 verminderd met f 268.75. Met de instandhouding van het zgn. Bondsgebouw is naar de mening van B. en W. een niet gering gemeentebelang gediend, wegens het groot aantal ver enigingen, dat daarin haar repetities en uitvoeringen geeft. De middelen dier ver enigingen laten verhoging van de tarie ven voor lokaalhuur niet toe. Verho ging van het subsidie aan de Chr. Volksbond komt dus in feite neer op be vordering van het verenigingsleven. Waar B. en W. een gezond verenigings leven van onschatbaar belang achten voor ons maatschappelijk bestel, menen zij dat verhoging van het subsidie alleen reeds uit dit oogpunt gemotiveerd is. Zij stellen daarom voor het subsidie ad f 150 per jaar te verhogen tot f 300 per jaar. Voorlopige vaststelling gemeenterekening over het dienstjaar 1952. gemeente een borstbeeld van H.M. Koningin Juliana van de hand van onze Waalwijkse kunstenaar Theo v. Delft, aan te bieden als SLeTT!. s^end geslede Stadsfeesten 1953 en de voor Wy bevelen deze inschrijving gaarne aan bij alle ingezetenen Ingekomen giften: Vorig bedrag Verwiel-v. Loon Notaris Schaap Nico Pessers N.V. Ned. Stalen Veren Industrie Van Gent en Co., Lederfabriek „de Amstel» Waal^k (Wij zouden het zeer op prijs stellen als bij de inschrijving "tegeliik 't bedrag werd bijgevoegd. Red.). w s tegenjK Redactie. 963— 25— 10— 100— sluit met de volgende f 2.957.119.83 f 2.429.497.30 f 527.622.53 FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". VAN door Martin Verduyn. De rekening cijfers Inkomsten f 648.973.41 Uitgaven f 654.247.01 Nadelig saldo f 5.273.60 Batig saldo Op de gewone dienst is evenwel nog te ontvangen f 42.574.22 en nog te be talen f 15.208.36, zodat de dienst 1952 een batig saldo oplevert van f 22.092.26. foorstel tot wijziging van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1953. 47e wijziging: Geraamd wordt de éénmalige bijdrage ad f 1000 aan het In ternaat Kraamcentrum te Sprang-Ca pelle. 48e wijziging Geraamd worden de salarisverhoging per 1 Januarn 1954 we gens overgang der gemeente van klasse 5 naar klasse 6, alsmede de denivelle- ringstoelage 1953 per 1 Jan. 1953, het geen een meerdere uitgaaf van rond f 7000.vordert. 49e wijziging: Op de kapitaaldienst worden geraamd de kosten van aanleg van de openbare verlichting in de Schre- velstraat ten bedrage van f 1150. Voorstel tot goedkeuring der begroting over 1954 van de Gemeentelijke Instel ling voor Maatschappelijke Zorg. Deze begroting sluit in inkomsten en uitgaven met een totaalbedrag van f 20.673.62, waarbij als sluitpost is op genomen de gemeentelijke subsidie tot een bedrag van f 6750. In verband met de door de Commissie belast met het onderzoek der gemeente begroting voor het dienstjaar 1954 ge maakte bemerking, delen B. en W. me de, dat de Raad op korte termijn een voorstel zal worden gedaan tot verla ging van het salaris van de gemeente geneesheer belast met de armenpractijk, waarbij dit salaris dan wordt terugge bracht tot f 100 per jaar. Verlaging van het gemeentelijk subsi die is echter niet gewenst. Voorstel wijziging gemeente-begroting dienstjaar 1954, le wijziging; Geraamd worden: a. de verhoging van het subsidie aan de plaatseüjke afdeling van „Het Groe ne Kruis" van f 460 tot f 1150. b de verhoging van het subsidie aan de vereniging Chr. Volksbond te Sprang van f 150 tot f 300. de verhoging van het subsidie aan de 3 plaatselijke muziekverenigingen van f 150 tot f 200. d. de kosten van 5 aanplakborden ad f 75 per stuk. e. het subsidie aan de Militaire Bond Pro Rege ad f 0,01 per inwoner per jaar. Uiteraard geldt het voorstel t.a.v. de punten a t,m. d slechts, voor zover hier toe bij de afzonderlijke agendapunten door de raad wordt besloten. Tevens wordt geraamd verhoging van de post burgerlijke verdediging met f 400. 2e wijziging: Op de kapitaaldienst worden geraamd de kosten van verbete ring van de Molenstraat ad f 40.000, :f te schrijven in 20 jaar. 3e wijziging: Op de kapitaaldienst worden geraamd de kosten ad f 20.000 van aanleg van een nieuwe straat ten behoeve van woningbouw te Sprang op de bij raadsbesluit van 30 October 1.1. aldaar aangekochte gronden. De kosten straataanleg komen ten laste van de al daar te bouwen woningen. 4e wijziging: Op de kapitaaldienst worden geraamd de kosten ad f 15.000 van aanleg vwn het plein te Vrijhoeve- Capelie op de plaats van de voormalige woningen Raadhuisstraat nrs. 38 en 40. Afschrijving in 20 jaar. Verdeling wonrngconfingent 19541956. Bij brief van 9 December 1953 deel den Gedeputeerde Staten mede, dat het voor de jaren 1954, 1955 en 1956 teza men aan deze gemeente toegewezen wo ningcontingent 65 woningen bedraagt, welk contingent nog wordt vermeerderd met 8 woningen ter verwezenlijking van alle op 1 Januari 1954 in deze gemeente resterende bestedingsplichten (herbouw). De realisering van genoemd contin gent zal behoudens het deel bestemd voor de herbouw van woningen aldus Gedeputeerde Staten, zoveel mogelijk ge lijkmatig over de drie jaren en zelfs over de 36 maanden zijn te verdelen, teneinde de continuïteit in het bouwbedrijf niet te verstoren en om te voorkomen, dat ophoping van aanvragen zal ontstaan. Het woningcontingent 1951-'53 van 80 woningen is als volgt gerealiseerd: particuliere bouw 7 woningen, gemeentelijke bouw: 73 waarvan te Sprang Vrijhoeve-Capelie: Capelie: in behandeling 1 (voor tandarts Hovinga). Ter realisering van het contingent 1954'56 zullen elk half jaar 10 h 11 woningen moeten worden aanbesteed. B. en W. stellen voor in 1954 te bou wen: 6 woningen te Sprang op de laatstelijk aangekochte grond; 10 woningen a.d. Schrevelstraat te Capelie (een plan van 4 woningen is reeds aan de Prov. Directie van de We deropbouw en Volkshuisvesting toege zonden); 2 woningen aan de Hoofdstraat te Ca pelie (op de grond, aangekocht van Er ven Schuller); 4 woningen te reserveren voor parti culiere bouw. woningen, 36 woningen; 10 woningen; 26 woningen; woning WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 10 JANUARI 1954. le klas A. WageningenHaarlem. DWS—Be Quick Gr. Zwolse BoysOosterparkers. ElinkwijkEiischedese Boys. RCHStormvogels. HeraclesLeeuwarden. NECAjax. NEC Ajax Haarlem Leeuwarden DWS Wageningen Ensch. Boys Stormvogels 14 6 2 6 14 21—20 Elinkwijk 14 5 4 5 14 18—22 Be Quick 14 4 3 7 11 20—42 Heracles 13 3 4 6 10 1823 Zwolse Boys 14 3 3 8 9 11—32 Oosterparkers 14 3 2 9 8 10—28 RCH 14 <1 4 9 6 9—29 le klas B. 13 8 4 1 20 30—12 13 9 2 2 20 34—14 14 8 4 2 20 31—10 14 8 1 5 17 28—20 14 6 4 4 16 21—18 13 6 3 4 15 30—20 14 4 6 4 14 25—16 SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène verdrijft de sner pende pijn. 25) „Wel a's jij me meeneemt", ant woordde Marion en ze brachi haar geiaat vlak bij het zijne. Hij zag haar staan, klein en fragiel. Heel zijn harde, gevaarlijke leven van (ie laats'e jaren trok op dat ogen- ..v°or Flanders' geestesoog voorbij en alle gevoelens van een te lang verdrongen tederheid kwa men nu met kracht boven. Zonder het eigenijk te willen, sloeg hij zijn armen om haar heen en kusite haar. Zij verze'te zich niet, maar hij wist, dat zij niet van hem was, doch hem 'n ogenblik wilde troos ten, hem en haarzelf. Hij wist ook da Marion haar hoogste vrouwe lijke troeven uitspeelde zij was niet beter of slechter dan een an dere vrouw zij was het zich mis schien nauwelijks bewust. Flanders duwde haar zacht van zich af. „Laten we ons verstand gebrui ken", zei hij schor. „Wij kunnen het op geen enkele manier verant woorden, dit niet en ook niet dat je meegaat. Laat me onmiddellük gaan." „Neen, neen", antwoordde Mari on met plotselinge heftigheid. „S il, daar komt iemand aan" zei Flanders snel. De gouverneur trad binnen. „U kunt direct naar het vlieg veld vertrekken, sergeant Flanders mijn mannen staan onder uw be velen. Ik blijf met u in con'act". Voor dat F anders kon antwoor den, zei Marion op de meest nuch tere toon die denkbaar is: „Wan neer u het mij toes aat excellentie, wil ik nog even naar het vliegveld terug. Ik hen zo dom geweest be langrijke aantekeningen achter te laten. Ik hoop dat het toestel waar in wij gekomen zijn, goed bewaakt wordt?" „Vanzelfsprekend, mademoiselle Andrews'anlwoordde de gouver- neur en hoffe'ijk bood hij aan de vergeten documenten te laten ha len. „Neemt u mij niet kwalijk", ant woordde Marion vastberaden, „maar deze aantekeningen zijn van zoveel gewicht voor het atoomonderzoek, dat ik er alleen zelf verantwoorde lijk voor wil zijn. Ik vergeef 't me zelf nooit dat ik ze achtergelaten heb, na ze met zoveel moeite voor de Duitsers verborgen te hebben gehouden". De gouverneur was te beleefd om verder te vragen of tegenwerpingen te maken. Tenslotte was deze jonge vrouw een belangrijke autoriteit en hij begreep dat zij zich ernstig on gerust maakte over de vergeten papieren. Hij gaf opdracht de wacht te verdubbelen en geleidde Marion en Flanders persoonlijk naar de wachtende aut'D. ,.U belooft rnij zo spoedig moge lijk terug te kieren?" vroeg hij be zorgd. „Ook rn.ijn echtgenote is ver langend kenn is met u te maken. Mijn manschappen begeleiden u tot het vliegtuig en wachten daar tot u de documenten er uit gehaald hebt". Marion schaamde zich hevig, maar wist zich te beheersen. Zij durfde Flanders niet aan te zien. Zij wist dat hij haar nooit zou verraden en voelde zich ellendiger dan ooit. Toch had zy niet ande rs kunnen hande len. Met grote snelb.eid reed de wagen weg. Flanders zw eeg en staarde met strak opeengeklemde lippen voor zich uit. „Wees niet boos", fluisterde zij. „Dit kon ik niet verhinderen", antwoordde hij en er was geen woe de in zijn stens, „maar zodra ik start, zet ik je toch uit 't vliegtuig". Marion antwoordde hem niet. Koortsachtig overlegde zij hoe zij, eenmaal in het vliegtuig, Flanders verder moest overtiiiigen. Het ver trek zou nog wel een uur duren. V oor die tijd zou ;ii haar „napie ren al lang gevon den hebben. Doch Marion belioëfde niet ver der te tobben. Even buiten de stad stond een grote vi •achtauto dwars ov°r de weg. Niett openstaande het sirenegeloei van de legerwagen, bleef de grote vrac ihtauto staan en de wo°dende sold; sten waren ge- dwnncrar, fa sirmnf ,n De comman derende luitenant s tante uit om een onderzoek in te s tellen. De arme kerel kwam niet ver. Plotseling GVAVVitesse. Blauw Wit—AGOVV. RigtersbleekSneek. VSVGo Ahead, 't Gooi—DOS. HeerenveenEDO EnschedeDe Volewijckers. VSV EDO DOS Go Ahead Volewijckers Blauw Wit AGOVV Rigtersbleek Heerenveen Sneek GVAV 14 10 2 2 22 32—11 14 7 4 3 18 22—19 14 7 3 4 17 38—21 13 6 4 3 16 24—22 14 4 7 3 15 35—35 14 5 4 5 14 28—24 13 5 2 6 12 23—20 13 5 2 6 12 31—34 14 4 4 6 12 34—39 13 4 3 6 11 21—30 14 3 5 6 11 16—22 sprongen van alle kanten gewapen de mannen achter het vehikel van daan. Zonder waarschuwen open den zij het vuur. De luitenant werd doorzeefd door de kogels van een machinegeweer en voordat de mi litairen een schot hadden kunnen lossen, waren reeds drie van hen buiten gevecht gesteld. „Duitse spionnen", flitste het door Flanders' hoofd. Hij pakte Marion bij de schou ders en sleurde haar met zich mee achter de voorbank. Hij verwachtte nu niet anders meer dan het vol gend ogenblik doodgeschoten te worden. Maar het schieten hield op en hij voelde zich ruw optrekken. „Meekomen", snauwde 'n grote zwe tende kerel in burgerkleren hem in on berispelijk Engels toe. Inmiddels werd de grote vrachtauto snel gekeerd en werden zij haastig in de donkere laadruimte ge dreven. Het laatste wat Flanders van de buitenwereld zag, waren de neerge schoten mannen die hen naar het vlieg veld vervoerden. Zij hadden zelfs geen gelegenheid gehad hun wapens te ge bruiken. De deur werd achter hen dichtgesla gen en omringd door vier zwijgende man nen, die onafgebroken hun automatische wapens op hen gericht hadden, begon nen Flanders en Marton een reis met on bekende bestemming. „Dit is het einde", dacht Flanders en Marion zag hem wanhopig aan. Hij dacht snel verder, Schroder was hen toch nog te slim rif geweest, of wel licht Nichols. Het was dom van 'hem ge weest niet te hebben voorzien dat Schro der nog over radio beschikte en contact kon opnemen met de duitse spionnage in Leopoldsville. Daar hadden ze natuur lijk onmiddellijk maatregelen genomen om de „gasten te ontvangen. De opzet van ae vijand was natuurlijk geweest, dat Marion en Flanders de gouverneur nooit zouden bereiken. Op een of andere wij ze was deze opzet echter mislukt. Daar zou Schroder echter niet op re kenen en toch nog verrast worden door een aanval. Want Flanders twijfelde er niet aan, of de operatie zou ook zonder hem doorgaan. Dat was tenminste een troost. Het ergste was, dat Marion zich nu weer in handen van de vijand be vond, een geweldige meevaller voor de Duitse spionnage, die nu alleen Flanders verwacht hadden. Met grote verbittering bedacht Flan ders hoe hij zich door een echt vrouwe lijke streek had laten verleiden. Ook de hoogstaande, geleerde Marion Andrews v/as tenslotte een ware Dehlila geble ken. FJiJ durfde haar niet aan te spreken. Het was een wonder dat hij nog leefde. Waarom hadden die kerels hem niet neergeschoten. De gedachte dat het hen weer om inlichtingen te doen was, deed hem huiveren. Vergeefs martelde hij zijn hersens af met de vraag naar hun bestemming. De wagen hobbelde verschrikkelijk. Zo nu en dan klemde Marion zich aan hem vast; zelfs in het half duister kon hij zien hoe bleek en rampzalig zij er uit zag. De rit leek eindeloos lang te duren. Wel bemerkte hij dat de auto steeds langzamer ging rijden en moeizaam tal rijke bochten maakte. Ook klonk telkens het schuren van takken en planten langs de wanden. Flanders vermoeden, dat zij het binnenland in waren gereden, werd enige ogenblikken later bewaarheid, toen de wagen stopte en de portieren wer- aen opengeworpen. De bewakers grepen het meisje en Flanders stevig bij de arm en voerden hen de wagen uit. Zij bevonden zich midden in het oerwoud. Flanders be dacht dat eventuele achtervolgers hen vrij gemakkelijk zouden kunnen vinden, want het spoor van de auto was in het modderige pad duidelijk zichtbaar. Maar natuurlijk had de wagen over een lange afstand over een harde weg gereden en waren zij ergens op een moeilijk te con troleren plaats, de wildernis in gegaan. Nog steeds werd er geen woord ge sproken. Men liet de vrachtauto eenvou dig in de steek en te voet begon nu een lange martelende tocht door een dicht junglegebied. Bezield met grote tederheid en medelijden trachtte Flanders het meis je zo goed mogelijk te ondersteunen. Maar Marion leed niet door de scher pe doornen die haar huid opentrokken en de venijnige insecten die haar 'beten. Zij voelde deze nieuwe ramp als haar schuld en iedere poging die Flanders deed om haar te helpen, deed haar blo zen van diepe schaamte. Zij had zijn leven in de waagschaal gesteld zo redeneerde ze bij zichzelf, te verward nu om te beseffen, dat Flanders toch in de hinderlaag gevallen zou zijn en juist dank zij haar tegenwoordigheid nog in leven was. Zij rilde als zij er aan dacht wat met hem zou kunnen gebeuren. Ellendiger dan ooit strompelde zij voort, totdat de jungle plotseling stuitte op een loodrecht oprijzende rotswand. Volkomen voor het oningewijde oog ver borgen, bevond zich in het verlengde van de route die zij genomen hadden een natuurlijke tunnel, waarschijnlijk de doorgang van een reeds sinds prae-his- torische tijden verdwenen ondergrondse rivier. (Wordt vervolgd)'.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2