SPRANG DE ECHO VAN HET ZUIDEN ÜRUNEH ELSHOUT HAARSTEEG GAPELLE WASPIK Snuif en wrijf Uit Binnen- en Buitenland der Kamer van Koophandel en Fabrieken vooi Noordelijk Noordbrabant te Waalwijk Nieuwjaarsrede van de voorzitter de heer J. W. van Heesbeen. VRIJDAG 8 JANUARI 1954. 77e JAARGANG No. 1 vergadering In de vergadering van de Kamer van Koophandel en i' abrieken vooi- Noordelijk Noordbrabant op 7 Januari 1954 werd door de Voorzitter van de Kamer, de Heer J. W. van Heesbeen, de vol gende Nieuwjaarsrede uitgesproken Alvorens het gebruikelijke summiere overzicht te geven van enkele gebeurte nissen in bet economisch leven geduren de, het-afgelopen jaar, wil ik gaarne van üeze.geiegtnhrid gebruik maken U, leden van de Kamer, mjjn; beste wensen voor een Zalig en Gelukkig 1954 voor li en vie Uwen aan te bieden. Evenals voorgaande jaren zij het mij thans vergund een ogenblik llw aandacht te vragen voor een terugblik op het eco nomisch gebeuren in 1953. Daar sinds het einde van 1953 nog slechts een zeer korte spanne tijds is verstreken, is het moeilijk zo niet onmogelijk nu reeds voldoende afstand te nemen voor een volledige, objecüeve analyse van de verschillende gebeurtenissen op econo- mrsdï.-gebied M Nederland in het alge meen en in het district van de Kamer in net bijzonder. Sommige feiten worden thans, mede door de indruk welke zij destijds terecht of ten onrechte wekten, fel belicht, terwijl andere ge beurtenissen, welke eveneens voor een nadere beschouwing in aanmerking zou^ den komen en deze. later ook zeker krijgen zullen nDg niet voldoende op hun juiste waarde kunnen worden ge schat. 'j Aangezien deze beschouwing niet kan bogen op 'volledigheid, zullen in het Jaarverslag van de Kamer de verschil lende onderwerpen meer en detail wor den behandeld. Ongetwijfeld zal een ieder zich van 1953 het eerst de bange dagen van Fe bruari herinneren, toen vele mensen en grote delen van het land, ook het district van onze Kamer, ernstig door het water bedreigd werden. Deze watersnood zal wellicht in de geschiedenis voort blijven leven als ,,de ramp Gelukkig mag wor den vastgesteld dat de grote eensgezind heid welke het Nederlandse volk vooral gedurende de laatste wereldoorlog ken merkte, niet verloren is gegaan, ondanks de meermalen gewekte schijn. Onmiddel lijk nahet bekend worden van de ge volgen van de Februari-storm werden hiervan immers talloze bewijzen gele verd. Naast het verlies van een groot aan tal mensenlevens betekende de ramp ook een ontzaggelijke schade aan goederen. Gélukkig is allerwege het herstel krach tig en met voorbeeldige ijver ter hand genomen. Zo werdén binnen zeer korte tijd de in de dijken geslagen gaten gedicht en werd met de herbouw van soms gro tendeels verwoeste plaatsen begonnen. Het ware te wensen, dat Nederland met uitsluitend onder dergelijke omstandig heden, doch ook anders blijk geeft en blijft geven van de mogelijkheid door in spanning van alle krachten en gedreven door een wezenlijke wil tot samenwer king gr-pte resultaten te bereiken. Ook het district van de Kamer werd door de ramp getroffen. Hierdoor werd bovendien nog eens overduidelijk aange toond, hoe slecht de waterstaatkundige toestand van dit district eigenlijk is. Zelfs een zover in het binnenland ge legen gemeente als Waalwijk werd di rect door het water bedreigd. Hoewel het zeer verheugend is, dat voor de gro te werken zoals het watervrijmaken van de Biesbosch en de boezemgebieden van het Oude Maasje en de Donge zowel bij het Rijk als bij de Provincie grote be langstelling blijft bestaan, zal toch de uitvoering van deze werken nog vele jaren vergen. Het is wel jammer, dat thans wederom een nieuwe omstandig heid de volledige uitvoering van de wa terstaatkundige verbeteringen, welke voor het district van onze Kamer^ zo dringend nodig zijn, tegenhoudt. Wel wordt voortgang gemaakt met de werken op de zuidelijke oever van de Amer en met die welke betrekking hebben op de Spieringsluis, het eigenlijke indijkings- werk van de Biesbosch zal echter moe ten wachten op de beslissing over de al of niet afsluiting van de zeegaten in Zeeland. Intussen heeft het persoonlijk contact, _dat ook onze streek in 1953 met de Ministers van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat op hun werkbezoek mocht, hebben de overtuiging gebracht dat de persoonlijke ervaringen vandeze Bewindslieden met betrekking tot de toestand in het district zeer grote belangstelling voor onze problemen van en de mogelijkheden in ons gebied ge wekt hebben. Ook voor de bijzondere verkeersmoei- lekheden in het district bestaat belang stelling. Ik denk aan de mededelingen van Minister Algera over de vaste oe ververbinding GorinchemSleeuwijk indien deze in Februari bestaan had, zou den de verbindingen van het centrum van het land met het rampgebied veel eenvoudiger zijn geweest en de in teresse waarvan de Provinciale Over heid blijk gaf door instelling van een Commissie, die nagaat of het herstel vans het personenvervoer per spoor in de Langstraat gewenst is. Inmiddels blijven werkelijke verbete ringen uit en duren de moeilijkheden van Industrie, handel en middenstand onver minderd voort. In de algemene verkeers situatie in het district is dan ook behal ve de verbetering van de plaatselijke ver binding tussen Drunen en Nieuwkuijk geen verandering gekomen. Zelfs de ver betering van de weg WaalwijkTilburq, waartoe de Provinciale Staten in 1948 reeds hebben besloten, laat nog steeds op zich wachten. Na deze korte beschouwing over het verkeersprobleem moge ik Uw aandacht vragen voor enkele opmerkingen over de door de Regering gevoerde belasting- politiek. Op zich is het uiteraard ver heugend te kunnen constateren dat de Regering het heeft aangedurfd het hui dige belastingsysteem enigermate te. door breken. Direct moet echter opgemerkt worden, dat de getroffen maatregelen slechts in hoofdzaak in de consumptieve en sociale sectoren hun uitwerking zul len hebben. Maatregelen van betekenis om de in vesteringen in het bedrijfsleven te sti muleren werden immers niet genomen, doch is eenieder ervan overtuigd, dat wil het bereikte welvaartspeil gehand haafd blijven zeer belangrijke inves teringen in industrie en handel zullen moeten geschieden. Menig industrieel en vooral in de kleine en middelgrote industrie ziet met lede ogen de wanverhouding tussen de investeringen van de Overheid en die, welke hij zich kan permiteren en waarmede ternauwernood zijn productie apparaat in stand kan worden gehouden. Indien in minder gunstige jaren en die zullen er zeker komen de ruime belastingbronnen waaruit de Overheid thans put, uitdrogen, zou wel eens kun nen blijken welke funeste gevolgen de enorme verschuiving van kapitaal naai de niet-risico-dragende sector van de in dustrie gehad heeft. Het is te hopen, dat de Regering bij de volgende staatsbegroting ook maatre- gelen zal weten te treffen, waardoor aan de redelijke eisen van het bedrijfsleven tegemoet wordt gekomen. Ik denk bij voorbeeld aan vrijstelling van belasting op primair dividend en op niet uitge- j keerde winsten tot een redelijk bedrag, aan de mogelijkheid om zoals thans reeds door de semi-overheidsbedrijven geschiedt fiscaal op basis van de ver vangingswaarde af te schrijven e.d. Voordat ik thans overga tot het ge ven van een algemene indruk van de gang van zaken in de verschillende be drijfstakken in het district van de Ka mer voorzover althans reeds gegevens hieromtrent beschikbaar waren wil ik niet nalaten mijn bijzondere waardering uit te spreken voor de bij de SLEM- tentoonstelling in Augustus getoonde be drijfsresultaten. Deze tentoonstelling is hierdoor een indrukwekkende manifes tatie geworden van het kunnen van de Nederlandse schoen- en lederindustrie, welke in binnen- en buitenland onschat bare goodwill heeft gekweekt. Ik spreek de hoop uit, dat alle deel nemers nog lang de vruchten van hun inspanning zullen kunnen plukken. De gang van zaken in enige bedrijfs takken in het district van de Kamer. Schoenindustrie. Gedurende 1953 was de algemene gang van zaken in de Nederlandse schoenindustrie vrij goed. Vooral in het eerste halfjaar konden produc tieresultaten worden bereikt, wel ke belangrijk hoger waren clan in de overeenkomstige periode in '52. Dit blijkt ook uit de door het Cen traal Bureau voor de Statistiek be kend gemaakte cijfers. Volgens de ze cijfers bedroeg de totale schoei selproductie in de ondernemingen met minstens 25 arbeiders, welke ondernemingen 85 tot 90% van de Nederlandse productie voortbren gen, in het eerste halfjaar 1953 11.467.000 paar, in het eerste half jaar 1952 9.458.000 paar (een toena me in 't le halfjaar 1953 derhalve van 21%). Deze vooruitgang kon in alle sectoren van de schoenin dustrie gehoekt worden; zo bedroeg de totale productie van lederen 'schoeisel in deze periode 7.529.000 paar (in 1952 6.669 000 paar); toe name in 1953 van 12%, van pantof fels en huisschoeisel 954.000 paar (in 1952 571.000 paar); toename 67 pet. en van rubberschoeisei en alle andere soorten schoeisel 2.934.000 paar (in 1952 2.218.000 paar); toe name in 1953 met 34%. Volgens de beschikbare gegevens heeft deze goede gang van zaken zich ook gedurende 't tweede half jaar 1953 kunnen voortzetten. De normale seizoenfluctuaties traden ook in 1953 op, doch opge merkt werd, dat deze over het al gemeen minder geprononceerd wa ren dan in de vooroorlogse jaren. In December eehter Mep de afzet belangrijk terug. Enerzijds is dit een voor de schoenindustrie gewoon seizoenverschijnsel, anderzijds ech ter werd de verkoop sterk, geremd door het uitzonderlijk zachte weer, waardoor de vraag naar winter- schoeisel belangrijk onder de ver wachtingen bleef. Ook wordt door de detailhandel nog zeer voorzich tig ingekocht voor de voorjaarssor tering. De export van schoeisel verliep in 1953 gunstig. Wel liep de export naar België na een zeer goed voor jaar gedurende de tweede helft van het jaar sterk- terug, zowel door overheidsmaatregelen ter bescher ming van de Belgische industrie (o.a. vervanging van de „meldings- procedure" door de „vergunningen- procedure"), als door de aanpassing van de Belgische prijzen aan de Nederlandse en door de moeilijk heden voor de Nederlandse, produ centen om aan de veelsoortige wen sen van de Belgische afnemers te voldoen, doch uitvoer naar andere landen nam op bevredigende wijze toe. In het eerste halfjaar 1953 werd in totaal uitgevoerd 1.054.165 paar lederen schoenen, 117.553 paar pan toffels en huisschoeisel en 1.033.751 paar rubber- en ander schoeisel. In 1952 bedroeg de export van deze producten respectievelijk 973.294, 78.375 en 1 078.566 paar; de toena me voor de beide eerste soorten be droeg in 1953 derhalve resp. 8% en 50% en teruggang voor de derde soort 4%. De prijzen voor schoenen konden in het algemeen op hetzelfde peil ais in 1902 gehandhaafd blijven, zij het dat hier en daar een lichte da ling werd geconstateerd. Hoewel de Regering van mening was dat de schoenenprijzen zouden daiei» in verband met de afschaf fing van de omzetbelasting op schoenen, zal de verlaging die daar door wordt bereikt, wel geheel worden tenietgedaan door de per 1 Jan. doorgevoerde loonsverhoging, zowel in de schoenindustrie zelf als in de leder- en andere grond en hulpstoffen leverende industrie- en. De personeelsbezetting liet op enige plaatsen nog veel te wensen over. Het tekort aan vrouwelijk personeel blijft onverminderd voort duren en vormt in vele bedrijven een ernstig probleem. Hiernaast openbaarde zich in 1953 tevens een tekort aan jeugdig personeel (van 14 tot 17 jaar). De verwachtingen voor 1954 zijn, hoewel niet hooggespannen, toch over het algemeen vrij gunstig. Lederindustrie. In mijn overzicht over de gang van zaken in de lederindustrie ge durende 1952 wees ik op de moei lijkheden waarmede de Nederland se industrie te kampen had door 't vrijgeven van de export van inland se huiden, terwijl elders de export van 'huiden geheel verboden werd of slechts in zeer beperkte mate werd toegelaten. Ook gedurende '53 bleven de Nederlandse lederindus trie dezelfde moeilijkheden niet be spaard. Men vraagt zich wel eens af of de vrijhandelsgeest van de overheid niet te ver wordt doorge dreven. Onder normale omstandig heden berust de vrijhandelsgedach te zeer zeker op gezonde beginse len, doch indien tengevolge van ge brek aan medewerking van andere landen door volledige liberalisatie een voor Nederland belangrijke be drijfstak in haar bestaan ernstig wordt bedreigd, dient men toch wel te overwegen of onder deze om standigheden geen aanleiding tot ingrijpen bestaat. Indien de Neder landse industrie, niet evenzeer als de buitenlandse industrie in Neder land, vrij huiden kan aankopen in het buitenland, dient men de bui tenlandse lederindustrie niet de mogelijkheid te geven in Nederland belangrijke hoeveelheden huiden op te kopen. Hierdoor immers stij gen i.v.m. de grote vraag, de hui- denprijzen in Nederland zodanig, dat de lederprijzen hoger worden dan de prijzen van buitenlandse lederproducenten, die op de eigen beschermde markt in een gedeelte van de huidenbehoefte tegen be langrijk lagere prijzen kunnen voor zien. Dan schept men - ten koste van de eigen industrie, die in het Nederlandse economische leven een niet onaanzienlijke plaats inneemt STRAALJAGERS OP BOER DERIJ EN SCHOOLPLEIN. Twee militaire vliegers werden gedood, een boerderij brandde uit en een schoolgebouw werd bescha digd, toen Woensdagmiddag twee straaljagers van dé vliegbasis Vol- kel boven de gemeente Brummen tegen elkaar bols'.en en neerstort ten in de buurtschap Oeken. Een toestel scheerde rakelings over een boerderij, met zjjn vurig spoor van brandende kerosine de woning in vlammen zettend, om dertig meter verder neer te storten. Elf perso nen ontkropen hier de dood. Het andere vliegtuig viel bijna lood recht op de speelplaats van de openbare lagere school aan de weg Brummen-Voorst de 90 leerlin gen hadden vijf minuien tevoren de klassen verlaten waar het in een metersdiepe krater uiteenge spat, urenlang bleef liggen bran den. Bij het ongeluk kwamen de 25- jarige 2e luitenant-vlieger E. P. Luitink uit Zutfen, die op 21 Nov. j.l. getrouwd was, en de 21-jarige ongehuwde sergeantvlieger B.Wijs- man uit Amsterdam om het leven. Een der slachtoffers heeft nog van zijn schietstoel gebruik gemaakt, maar was toen reeds zo laag, dat de parachute zich niet meer kon ontplooien. ZES DODEN BIJ AANVARING DOOR DUITS VRACHTSCHIP. In het ijskoude water van de Nieuwe Maas zijn in de nacht van Dinsdag op Woensdag vijf opva renden van de sleepboot „Argus" en een havenloods om het leven gekomen, toten de sleepboot ter hoogle van de Hevsehaven door 't 4525 brt metende Duitse vracht schip „Damascus" werd overvaren. De „Argus" liep een groot gat op en kapseisde; in de diepe duister nis kon van redding geen sprake zijn. De sleepboot liep vol en slechts een gedeelte van de met lucht gevulde voorsteven stak kor te tijd later nog omgekeerd boven water uit. Voor zover de slachtof fers niet bjj de botsing te water zijn geraakt en verlamd door de kou direct zijn verdronken, zijn zij jammerlijk in de boot zelf omge komen. Reeds in de loop van de nacht werd begonnen met de berging van het wrak. Na een mislukte poging om de zinkende boot naar de Hey- sehaven te slepen zijn de bergings vaartuigen „Zeeleeuw" en „Zee hond" en de drijvende bok „Con dor" er in geslaagd bij laag water de „Argus" le lichten. In de na middag kon de onfortuinlijke sle- per half in het water hangend naar de Waalhaven worden gesleept. LUXE BROOD WORDT I CENT DUURDER. In een brief, gericht aan de regi onale bakkerij-commissie, heeft de Nederlandse Bakkerijstichting de bakkers geadviseerd om, waar en aan een groot aantal mensen werk verschaft - zeer gevaarlijke concurrentiemogelijkheden voor het buitenland. De export van b.v. drijfriemen wordt door deze situatie reeds net gehele jaar door zeer bemoeilijkt en wil men het contact met zijn afne mers in het buitenland behouden, aan is dit alleen mogelijk ten koste van een onrendabele exploitatie. Het is m.i. dringend noodzakeiiji; dat de Regering de uitvoermogeiijk- heid van inlondse huiden drastisch beperkt. Ook de prijzen van schoe nen, vooral die van jongens- en werkschoenen Zouden daardoor mo gelijk enigszins goedkoper kunnen worden. Dat onder deze omstandigheden 1953 niet als een gunstig jaar voor de lederindustrie kan worden aan gemerkt, is wel zonder twijfel. Zo was b.v. de productie van boxcalf en suède leder in het algemeen wel bevredigend door de constant grote vraag, doch men houdt reeds reke ning met de concurrentie, speciaal t.a.v. boxcalfleder uit Duitsland, Polen Hongarije en Frankrijk. In dien ik wel ben ingelicht, stimuleert Frankrijk de export bovendien nog door een exportpremic van ca. 7% en dit terwijl de huidenprijzen daar gemiddeld ca. 15% lager liggen dan hier te lande. Door de regelmatige prijsstijging van de grondstoffen liep de export o.a. van boxcalf en suède, na aan- vankelijk een behoorlijk peil be- reikt te hebben, gedurende de laat ste maanden terug. De prijzen van het Nederlandse leder hebben nu een hoogte bereikt, die buitenland se afnemers tot grote voorzichtig heid en een afwachtende houding dwingt. Tevens gaan ook de ver bruikers in het binnenland uitzien naar goedkopere vervangingspro- dueten. Behalve déviezenmoeilijkheden in enige landen belemmerden ook de hoge huidenprijzen. alsmede het te ruglopend verbruik van vlakke le deren drijfriemen de nroductie en de export van drijfriemenleder. Slechts door de fabricage van ande re artikelen kon in deze sector de productiecapaciteit van de bedrij ven gehandhaafd blijven. Ten aanzien van de gang van za ken in 1954 zijn de verwachtingen van de Nederlandse lederindustrie niet hoog gespannen, tenzij de over heid de moeilijkheden onderkent en spoedige maatregelen ter opheffing ervan treft. Het is voor de zooilederindustrie een verheugende ervaring, dat thans meer schoenen worden gemaakt met lederen zolen dan de laatste tijd het geval was. Dit zal zeker een verhoging van de zoollederproduc- tie tot gevolg hebben. De schoenindustrie gaat aan de kwaliteit van zooileder steeds ho gere eisen stellen, hetgeen de zooi lederindustrie uiteindelijk zeker ten goede zal komen. zulks redelijk is, de prijzen van hei luxe brood met 1 cent te verhogen. Deze maatregel geldt dus niet* hel zogenaamde volksbrood, maar al leen het melkbrood en blank brood. DRIE PO-DIJKEN BEZWEKEN, ZES DORPEN OVERSTROOMD Een storm die boven de Adriati- sche Zee woedi, heeft Dinsdag nacht het waler de met sneeuw be dekte Po-vlakte ingestuwd. Bij Ro- vigo zijn dri'e dijken in de delta van de Po bezweken, waardoor zes dorpen zijn overstroomd. Ze ston den Woensdagavond meer dan een meier onder water. Politie en brandweer proberen honderden per sonen te redden, die zich aan de daken van hun huizen vastklem men of achter de dakramen wach ten om uit hun isolemeni te wor den bevrijd. Drie jaar geleden in November 1951 is dezelfde zeewering in de Po-delta iijdens 'n hevige storm bezweken. Toen kwa men 140 personen om het leven, raakten tienduizenden dakloos en werd voor bijna een kwart milliard gulden schade aangericht. Hoewel nu opnieuw honderden hectaren van Iiaiië's rijkste bouwgronden onder zout water staan, wordt nog niet van een ramp gespróken. Tot dusver is ook geen melding van slachtoffers gemaakt. Wel wordt gevreesd dat het water nog verder zal stijgen. LANIEL KREEG VERTRQU WE VAN NATIONALE VERGADERING. Met 319 tegen 249 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering Woensdagavond haar vertrouwen uitgesproken in de regering La- niel. Zo is Frankrijk ontkomen aan een kabinetscrisis, die velen had-' den gevreesd. En Berlijn zal op de ministersconferentie der Grote Vier een Franse delegatie zien, die spreken kan namens het Franse volk. De overwinning van Laniel stond reeds vast voordat de stem ming begon. Een woordvoerder der Gaullisten had verklaard, dat de meesten van zijn partijgenoten de premier zouden steunen. „Wij wil len naar Berlijn een vertegenwoor diger afvaardigen die de. handen vrjj heeft en die op de bres kan staan voor de vrede en de nationa le onafhankelijkheid." PIUS X WORDT 29 MEI HEILIG VERKLAARD. Officieel is in Rome bekend ge maakt dat op 29 Mei de heiligver klaring zal plaats vinden van Paus Pius X, de „Eucharistische Paus". De plechtigheid wordt een der hoogtepunten van het Mariajaar. Er worden voor die gelegenheid meer dan honderd prelaten en tien duizenden andere geestelijken en gelovigen in Rome verwacht. Om aan deze enorme belangstelling te gemoet te komen, heeft paus Pius XII er in toegestemd de plechtig heid te doen plaats vinden op het Sint Pietersplein, in de open lucht. VOGELTENTOONSTELLING. Lie Vogelvereniging De Natuur houdt op Zaterdag en Zondag 9 en 10 januari naar onderlinge tentoonstelling in de zaaJ van calé v. d. Geld. De opening zal ge schieden a.s. Zaterdagmiddag om 4 uur. De prijzen zijn gevallen op de nos. 370, 310, 480, 290, 193. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Toen de heer Mutsaerts, agent van de Pnem zich Dinsdagmorgen naar de heer l'. van Dommelen, eiectriciën, wilde be geven, werd hier op zijn geklop geen gehoor gegeven. De heer Mutsaerts hoorde echter duidelijk gekreun. Met be hulp van de gealarmeerde Rijkspolitie werd de toegangsdeur geforceerd en men vond in het slaapvertrek de heer van Dommelen in bijna bewusteloze toestand. Dr. v. d. Wouw constateerde kolen dampvergiftiging. De toestand van de heer van Dommelen is thans redelijk Thans is gebleken dat de heer van Dommelen zich omstreeks 5 uur in de morgen niet wel voelde; hij heeft toen het bed reeds willen verlaten. Gelukkig dat nog tijdig een en ander kon worden ontdekt. ONTWIKKELINGSAVOND. Dezer dagen hield de K.A.B. afdeling Drunen haar laatste ontwikkelingsavond. Voor een goed bezette zaal gaf de heer Handgraaf een uiteenzetting over het werk der K.A.B. De afdeling Drunen i gaf in dit seizoen 5 vormingsavonden onder de titel „Mensen om ons heen". De belangstelling voor deze avonden was zeer groot. GEMEENTERAAD. De heer W. C. van Sprang deelt ons mede, dat hij bij Gedeputeerde Staten appel heeft aangetekend betreffende het voorstel in de raadsvergadering tot schorsing van A. Wagemakers en L. Th. van Drunen inzake leverantie aan de gemeente. BEENBREUK. Bij het glijden kwam het zoontje van v. D. zodanig te vallen dat de ontboden geneesheer Dr. Verhaak beenbreuk con stateerde en de jongen naar het zieken huis liet vervoeren. KERKELIJKE FANFARE. A.s. Vrijdag bestuursvergadering van de Kerkelijke Fanfare. Bespreking o.a. de inning van de bijdragen van begunsti gers, donateurs en ereleden. Teeravond enz. Vijf leden van de Kerkel. Fanfare ne men a.s. Zondag deel aan het bonds- solistenconcours uitgeschreven door de Bond van Harmonieën en Fanfaregezel schappen in de Langstraat, dat te Haar steeg wordt gehouden. O. L. Vr. Schuts. Zondag na de Hoogmis is het alge mene vergadering van de OL.Vr. Schuts in het stamcafé bij Gez. Klerkx. Behandeld wordt o.a. de aanvraag van Haarlem om deze zomer deel te nemen aan de stadsfeesten die gehouden worden ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met VERGADERING. De Onderlinge Veeverzekering hieid Dinsdagavond in. café Wouter Zeeu wen haar jaarvergadering over 1953. De voorzitter liet de voornaamste gebeurte nissen over het afgelopen jaar de revue passeren, waaruit viel op te maken dat het een zeer bijzonder goed jaar is ge weest. Daarna gaf hij het woord aan de secretaris die een uitgebreid financieel verslag gaf, dat de goedkeuring van de vergadering had.. Het voorstel van het bestuur om de vleesprijs op f 1 te handhaven en f voor de huid, werd eveneens onveran derd goedgekeurd; er werd besloten om het inleggeld voor nieuwe leden vast te stellen op f 0,25 per koe en f 0.10 brandgeld; de herverzekering voor nrand en hemelvuur onderging een wijziging en werd op voorstel van het bestuur van f 600 gebracht op f 750 en kijeeg evteneens de algemene goedkeuring. De aftredende voorzitter H. van den Brandt werd met grote meerderheid van stemmen herkozen, evenzo de wijkmees ters Henk van Es, Jan Siegers, Jan Pul les en Chr. v. d. Biggelaar. Het levend op te ruimen vee werd voor het jaar 1954 bij inschrijving verkocht aan de veehandelaar A. v. d. Wildenberg uit Den Bosch voor het bedrag van f 351 per stuk. Het volgende punt betrof een schat tingskwestie; het komt vaak voor dat een koe die aan één of andere kwaal lijdende is uit voorzorgsmaatregel wordt geschat. Sterft het dier, dan wordt het geval vanzelf afgewikkeld, wordt het echter beter, dan worden de schatters in het onzekere gelaten. De voorzitter zou nu graag zien dat in het laatste ge val, dus als het rund beter is, de eige naar de schatters daarvan in kennis stelt. De vergadering kon niet anders doen dan ook daaraan zijn goedkeuring hechten. TONEEL. Door het dameskoor Levensvreugd is in studie genomen om de laatste Zonda gen van Januari op te voeren het blij spel: Morny grijpt in! van Joh. v. Ber gen. Tevens zullen dan enige nieuwe koornummers worden uitgevoerd, terwijl het enkele maanden geleden opgerichte kinderkoor medewerking zal verlenen en voor het eerst in het openbaar zal op treden. 1 Door de toneelvereniging Ernst en Luim is inmiddels ook in studie geno men het blijspel in 3 bedrijven: Drie is teveel. Met dit stuk vol humor hoopt men in de eerste helft van Februari voor het voetlicht te treden en gezien de reputatie van Ernst en Luim staau de toneelliefhebbers weer enkele genotvolle avonden te wachten. NIEUWE VERENIGING. Evenals in vele andere plaatsen is men er alhier eveneens toe overgegaan een Genoveva-gilde op te richten. Het leden tal bedraagt reeds ruim 70 jonge meis jes, terwijl 6 daarvan als leidster wor den opgeleid. De initiatiefnemer is kap. Severijnen, die de algehele leiding op zich heeft genomen. HARMONIE. Het solistenconcours dat door de bond van Harmonieën de Langstraat op Zon dag 10 Jan. a.s. alhier in de zaal „De Harmonie" zal worden georganiseerd, belooft heel wat te word en."De algehele leiding van dit concours berust bij de harmonie St. Cecilia en dit concours zal na de oprichting van de bond het groot ste zijn wat betreft de deelname. Niet minder dan 50 muzikanten zullen optre den en hun talenten op muzikaal gebied door de heer F. van Abeelen laten be oordelen. De aanvang van het concours is bepaald op 13 uur.' TERUG UIT KOREA, in ons vorig nummer verzuimden wij mede te delen dat, na een verblijf van ruim een jaar in Korea, Woensdag 30 December onder grote belangstelling van familie, vrienden, kennissen en buren, in zijn woning, Kerkplein 2, terugkeerde de Vrijwilliger Treffers. Van vele zijden ontving de heer Treffers bewijzen van medeleven met zijn behouden thuiskomst in de vorm van bloemen en geschenken. Wij voegen onze gelukwensen gaarne bij de vele die hij mocht ontvangen. BENOEMING. De heer Vermeulen, onderwijzer aan de Chr. School aihier, is met ingang van 1 April 1954 benoemd tot onderwijzer aan een Chr. School te Enschedé. GEREF. KERK. A.s. Zondag voormiddag half tien en namiddag drie uur hoopt in de Geref. Kerk alhier in de bediening des Woords en der H. Sacramenten voor te gaan Ds. M. J. Mulder van Heerde, vroeger pre dikant alhier. UITVOERING MARIJKE. De Harmonie Marijke alhier is voor nemens op Zaterdag 16 Januari, des avonds half 8, in de zaal van de Chr. Volksbond een uitvoering te geven voor leden en donateurs. Medewerking zal worden verleend door het Cabaretgezel schap van Engelen uit Waalwijk. Het ligt in de bedoeling dat door de Harmonie Marijke een 5-tal speciaal voor deze uitvoering ingestudeerde nummers zal worden uitgevoerd, terwijl het Ca baret van Engelen het verdere van de avond zal verzorgen. Het Cabaret van Engelen bestaat uit 7 personen. Het be looft zeker een mooie avond te worden. Belangstellenden kunnen zich nog als do nateur van Marijke aanmelden. NIEUWE IJSBAAN GEOPEND. Bij doorgaande vorst zal de nieuwe baan van de ijsclub Het Eendennest, ge legen aan de Willem van Gentsvaart a.s. Zaterdag om 2 uur worden geopend. De edelachtbare heer Burgemeester Smit hoopt de officiële opening te verrichten. Het ligt in de bedoeling na de opening wedstrijden in hardrijden voor ouderen te houden, waarvoor, naar wij verne men, ook bekende hardrijders uit omlig gende plaatsen zullen inschrijven. UITVOERING. De toneelvereniging Kunst na Arbeid zal Woensdag 20 en Donderdag 21 Ja nuari a.s. in de zaal Cové-v. d. Haart met medewerking van een cabaretgezel schap voor leden en donateurs een uit voering geven. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM in de Mariënburg te 's-Hertogenbosch. Zuster Hubertus van de Congregatie J.M.J. (Luce van Dongen uit Waspik) vierde Dnsdag j.l. haar zilveren kloos terjubileum, welk feest bijzondere luister werd bijgezet door het feit dat een 20- tal familieleden (een broer, drie zwa gers en de rest neven) onder leiding van hun oom Henri van Iersel, bij -deze ge legenheid de H. Mis, die 's morgens uit dankbaarheid in de kapel van het kloos ter werd gezongen, hebben gezongen. De wisselende gezangen en ook de vaste gezangen uit een Mis van Perosl wer den in de perfectie uitgevoerd. FAMILIALE ZANGHULDE BIJ ZILVEREN KLOOS TER JUBILEUM. Een zilveren kloosterjubi- !eum moge clan al niet tol de uitzonderlijke gebeurtenissen worden gerekend, de wijze echter, waardp aan het jubi leum van de eerwaarde zus ter Hubertus (inej. Lucia van Dongen uil Waspik) in het klooster „Mariënburg" te Den Bosch luister werd bijgezet, was toch wel iets bijzonders. Het kerkkoor der St. Bar- tholomeusparochie te Waspik was gisteren naar Den Bosch overgekomen en zong in de kloosterkapel een Mis van Perosi, waarna bij de huldi ging der- jubilaresse nog een .welkomstlied en een vier stemmige feestcaniate onder leiding van dirigent Henri v. Iersel werden ui gevoerd. En het was allemaal familie van de kloosterzuster, wat daar zong! Hel 22 man sterke koor telde namelijk één broer, 3 zwagers en de rest ooms en neven. Over muzikale fami lies gesproken Msb.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5