mALWYK Waalwijkse en Langs Wijde Wereld j Coa\J^e\e^tie te Verstopping UIT DE KOU-KOORTS-GRIEP V RU DAG 15 JANUARI 1954. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 5 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.7Ü franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.ni. Contract-advertenlies speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 2002. - OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? Nu komen de consequenties. Wl HET ZUIDEN Als de plannen doorgaan, begint over tien dagen te Berlijn de conferentie tus sen de ministers van buitenlandse zaken oer Grote Vier, Molotof, Eden, Bidault en Dulles. Als de plannen doorgaan, want men is daarvan tegenwoordig hele maal niet zo zeker, omdat een kleinig heid zoveel roet in het eten kan gooien dat het de ene of de andere partij niet meer smaakt en dan is de maaltijd al van tevoren bedorven. Eensgezind zal hij toch wel niet genuttigd, worden. Ondertussen houdt men er links en rechts in ieder geval blijkbaar rekening mee, dat er iets van zal komen. Dat be wijzen niet alleen de voorbereidende be sprekingen van de Berlijnse stadscom- mandanten, over de plaats en dergelijke bijkomstigheden, maar ook de wensen die kenbaar gemaakt worden en de standpunten die aan de openbaarheid worden prijsgegeven. De hoofdschotel zal Duitsland zijn en dat stelt in het vooruitzicht dat de kans op succes mi niem zal zijn. Overigens geven de besprekingen tus sen de Russische en geallieerde comman danten over de vergaderplaats al enigs zins een denkbeeld, hoe het er nader hand, wanneer de ministers zelf bijeen zijn, zal toegaan. Men kan van hen zeg gen wat men wil. maar niet dat ze niet een goed stuk van de dag aan hun werk Eesteden: elf uur beraadslagen is bepaald niet gering, vooral niet omdat dat niet de gewoonte is op internationale conferenties. De argeloze leek vraagt zich echter wel af hoe het mogelijk is over een dergelijk ondergeschikt punt zoveel en zo vruchteloos te praten. Maar aangezien hij door de loop der jaren het klappen van de zweep zo n beetje heeft leren kennen, is zijn verbazing toch ook niet zo groot dat hij er door van zijn stuk gebracht zou worden. Hij schrijft dit maar bij op de debetzijde van de naoorlogse internationale politiek, die al een aanmerkelijk langere lijst omvat dan de creditzijde. Ook daar schrikken wij r.iet meer van. Niettemin blijft het omi neuze feit, dat een zuivere procedure- kuescie haast onoverkomelijke obstakels schijnt op te werpen en ook dat geef: geen hoge verwachtingen van de confe rentie zelf. Dat ze daarop zou afstuiten, is niet waarschijnlijk, maar wedstrijd sfeer of gelijkhebberij lijkt niet ideaal als voorteken. Deze schermutselingen vooraf gaan gepaard, zoals gezegd, met het uiten van wensen en bepalen van standpunten. Het valt te veronderstellen dat de Oost- duitse woordvoerders het Sovjetstand punt weergeven, wanneer ze hun oude stokpaard berijden waar het gaat over de hereniging van Duitsland. Dat stok paard is, dat er eerst een voorlopige re gering voor Oost en West moet wor den gevormd, waarna vrije en algemene verkiezingen voor heel Duitsland zou den worden gehouden. Het zou interes sant zijn te vernemen hoe de heren zich deze gang van zaken in details voor stellen, vooral die vrije en algemene verkiezingen. Controle zal daarbij wel niet gewenst zijn. De Sovjets pretende ren als ideaal te koesteren een volledig neutraal Duitsland tussen Oost en West, maar iedereen weet dat het Sovjetbegrip van neutraliteit aanzienlijk afwijkt van het gangbdre en dit is al reden genoeg om het hunne te wantrouwen. Boven dien komt dit in botsing met de West- duitse en algemeen Westelijke politiek die Duitsland in Europa wil integreren en Westduitsland wil opnemen in de Europese Defensiegemeenschap; er is zelfs een streven om het op te nemen in de Nato. Nu heeft de Britse minister van bui tenlandse zaken, Anthony Eden, onlangs in een radiorede het standpunt van zijn regering ten aanzien van de komende viermogendhedenconferentie uiteen ge zet. Ook dit heeft als punt 1 voor het behoud van de vrede het houden van vrije verkiezingen in Duitsland, maar daarnaast wees Eden op de noodzake lijkheid van compromissen in Berlijn als voorwaarde voor elke internationale overeenkomst. Wat uiteraard niet wil zeggen dat de tegemoetkomingen alleen van Westelijke kant zullen komen. Men heeft ondertussen geleerd dat dit geen enkele stap verder brengt op de weg naar oplossing der problemen. Met na druk verklaarde de Britse minister dan ook dat het Westen nooit zijn eigen veiligheid overboord zal gooien om aan welke Russische eisen ook tegemoet te komen. De les van de onmiddellijke na oorlogse jaren is goed geleerd en hoe kostbaar deze ook is geweest en nog is, geen roekeloos optimisme enerzijds ten gevolge van schone beloften anderzijds zal het Westen nog verleiden het kost baarste in de waagschaal te stellen. In de hiërarchie van waarden staat de vei ligheid die wij nu bereikt hebben bo ven de materiële kosten die wij daar voor hebben moeten maken en de sober heid die wij ons daarvoor hebben moeten getroosten. Enkele dagen voor de conferentie te Berlijn zullen de westelijke Grote Drie onderling overleggen welke strategie zij tegenover hun Russische collega zullen volgen. Men mag verwachten dat er vol ledige overeenstemming bestaat tussen de standpunten van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, zodat zij zo sterk mogelijk voor de dag komen. Bovendien zal het standpunt van de Westduitse re gering ongetwijfeld zijn invloed doen gel den, want Adenauer is een figuur met wie men in de Westelijke politiek reke ning pleegt te houden, nu temeer daar het een Duitse aangelegenheid betreft. De standpunten van Oost en West lo pen nu nog ver genoeg uit elkaar, men mag er benieuwd naar zijn hoe dicht ze elkaar na de conferentie genaderd zul len zijn. WINTER IN CENTRAAL EUROPA EIST ZWARE TOL. De rond Nieuwjaar ingevallen vorst gepaard gaande 'met grootscheepse sneeuwval, die weer werd gevolgd door dooi heeft ernstige lawines veroorzaakt, vooral in Oostenrijk en Zwitserland. Daardoor heeft de kortstondige winter zware tol geëist: dorpen werden ge- isoleerd waar de sneeuwmassa's zware verwoestingen aanrichtten, het aantal doden werd geschat op 200, omdat men weinig hoop meer kon koesteren de vermisten, meestal onder lawines bedol ven, nog te zullen redden. Ook in Italië, Zuid-Duitsland en de Verenigde Staten heeft de winter ernstig huisgehouden en slachtoffers geëist. In Oostenrijk werd een dorp van 147 huizen haast helemaal onder sneeuw en rotsblokken bedolven, een trein werd in een ravijn geworpen, een station geheel vernield, spoorlijnen, wegen telefoon lijnen en postverbindingen werden afge sneden. In verschillende plaatsen ont stond voedselgebrek. Amerikaanse mili tairen verlenen hulp met helicoptères en andere reddingsmiddelen. De ramp die Oostenrijk heeft getroffen is de ernstig ste sinds mensenheugenis. Er zijn hier tot op 't ogenblik 165 doden. In Zwitserland zijn eveneens verschei dene personen om het leven gekomen of gewond en verschillende worden er nog vermist. In Beieren en in Italië zijn ook slachtoffers te betreuren, terwijl het ge vaar voor nieuwe sneeuwstormen nog niet is geweken; ook hier talrijke doden. De zware sneeuwstormen die in de Verenigde Staten woedden hebben aan een zestigtal personen het leven gekost. In New-York werden 11.000 sneeuw ruimers gemobiliseerd om het verkeer op gang te houden. Verschillende sectoren van het openbare leven werden ernstig gestoord. Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opko mend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. LANDBOUWCRISIS IN AMERIKA. Amerika zal spoedig een aantal han delsdelegaties naar Europa, Azië en Zuid-Amerika afvaardigen om op korte termijn nieuwe afzetgebieden te vinden voor Amerikaanse landbouwproducten. Dit heeft president Eisenhower in een boodschap aan het Congres meegedeeld. De president liet er geen twijfel over bestaan, dat Amerika zich gesteld ziet voor een ernstige landbouwcrisis. De overschotten aan overtollige pro ducten belopen reeds een waarde van achttien milliard gulden. Als gevolg daarvan zijn de prijzen tot een minimum gedaald. „De vernietiging van de over schotten ktn onder geen enkele omstan digheid in aanmerking worden genomen", aldus Eisenhower. Inplaats daarvan wil hij deze overschotten gebruiken om be vriende naties te helpen en voor hulp verlening overzee in geval van rampen. Tenslotte kondigde Eisenhower een nieuw systeem van regeringssubsidie aan. ITALIAANSE REGERINGSCRISIS. Professor Amintore Fanfani heeft de opdracht van president Einaudi om een nieuwe Italiaanse regering te vormen, aanvaard. Eerst had de president de af tredende premier verzocht zich te be lasten met de vorming van een nieuwe regering, doch Pella wees dit verzoek van de hand. OM DE REDDING VAN EEN KIND. Het leven van een achtjarige jongen in Innsbrück, Gottfried Eder, is waar schijnlijk gered dank zij de moderne echniek, die het mogelijk maakt in weinige uren geneesmiddelen over de halve wereld te vervoeren, door middel Van het vliegtuig. Gottfried, die lijder is aan de zgn. „bloedziekte", had een hevige en niet te stelpen bloeding gekregen, nadat hem een tand was getrokken. Het enige ge neesmiddel, dat hiertegen bestaat, wordt gemaakt in Amerika. Er was geen an dere manier om het leven van het kind te redden, dan met een speciaal vlieg tuig het medicijn naar Duitsland te bren gen. Zondagmorgen werd een noodkreet naar de V. S. uitgezonden: zend het ge neesmiddel! Er vertrok direct een vlieg tuig en 's avonds reeds was er een pak je bij het kinderziekenhuis, waar Gott fried werd verpleegd, afgeleverd. Bij na dere controle bleek dit pakje echter een ander medicijn te bevatten en direct werd er weer naar Amerika getelegra feerd en Maandagmorgen kwam eindelijk weer per vliegtuig het goede middel aan. De jongen werd direct behandeld en de kansen op doodbloeden van het kind, verminderden vrijwel op slag. Men had hem sinds 2 Januari regelmatig bloed transfusies toegediend. VLIEGONGELUK22 DODEN. In de provincie Caldas van Colombia is een vliegtuig verongelukt met 19 pas sagiers en een bemanning van drie aan boord. Alle inzittenden kwamen om het leven. DRIE SABRES NEERGESTORT,, PILOTEN ONGEDEERD. Drie Amerikaanse straaljagers zijn in de omgeving van Frankfort neergestort. De piloten konden zich met behulp van de schietstoel redden. De Sabres behoorden tot een formatie, die een oefenvlucht maakte van Mar seille naar Munchen. Onderweg bemerk ten drie piloten van de formatie, dat hun benzine begon op te raken. Zij wijzig den hun koers en bogen af naar het vliegveld Rhein-Main bij Frankfort. Maar ook voor het bereiken van dit vliegveld bleek de benzine-voorraad on voldoende. Bij Darmstadt verlieten de piloten hun toestel en kwamen onge deerd neer. De straaljagers vielen op slechts enkele kilometers van het vlieg veld te pletter. KOFFIE EN THEE WEER DUURDER. Met* ingang van 13 Januari zijn de koffieprijzen weer verhoogd met circa 28 cent per pond. Ook de theeprijzen zullen met onmiddellijke ingang verhoogd worden met gemiddeld 30 cent per pond of 6 cent per ons. Voor de duurdere soorten kunnen iets grotere prijsverho gingen worden toegepast. NIEUWE TARIEVEN DER HUISARTSEN. De Landelijke Huisartsenvereniging heeft de huisartsen geadviseerd hun ta rieven voor particuliere patiënten te verhogen. De nu geldende tarieven zijn rond 1940 vastgesteld en zijn sindsdien slechts aarzelend herzien, zodat ze geen gelijke tred hebben gehouden met de sterk gestegen beroepsonkosten, de de valuatie en de koopkracht van de gul den. Op grond van deze motivering wordt de volgende regeling voorgesteld, die ge baseerd is op een rapport van een spe ciale commissie. Een particuliere patiënt met een inkomen beneden 5300 gulden, die zijn huisarts op het spreekuur raad pleegt, betaalt voor dat consult een rijks daalder. Laat hij de dokter thuis komen, dan kost hem dat drie gulden. Bij een inkomen tussen 5300 en 7000 gulden kost een consult tijdens het spreekuur f 3, bij de patiënt thuis f 3.50. Voor in komens tussen 7000 en 10.000 gulden liggen deze bedragen op f 3.50 en f4; voor die tussen 10.000 en 12,000 gulden op 5 en 6 gulden. De patiënten met een inkomen van 12,000 tot 15,000 gulden betalen op het spreekuur 6 gulden, voor een visite thuis 7 gulden. Zij, die tussen de 15 en 20 mille verdienen, betalen resp. 7 en 8 gulden. Tussen 20 en 25 mille bedraagt de prijs 8 en 10 gulden en tussen 25,000 en 30,000 gulden resp. 10 en 11 gulden. Voor patiënten, die meer dan 30 mille verdienen, is geen ta rief vastgesteld. Men geeft echter in overweging gemiddeld f 12.50 per con sult te vragen. Voor verloskundige hulp zal mini maal f 75 verschuldigd zijn in die plaat sen, waar een vroedvrouw beschikbaar is. Waar dat niet het geval is, wordt het tarief op 60 gulden gesteld. Voor de inkomensgroep boven f 7000 zal twin tigmaal het tarief voor een visite in re kening worden gebracht. Telefonische consulten zullen als spreekuurconsult in rekening worden ge bracht, behalve als het een nadere toe lichting is op een reeds gegeven advies. Bezoeken, aangevraagd na het middag spreekuur of verzocht op een bepaald tijdstip, kunnen dubbel worden bere kend, evenals bezoeken, die op verzoek van de patiënt op Zondag worden ge maakt of voor consulten buiten het spreekuur. Bezoeken, aangevraagd tussen 11 uur 's avonds en 8 uur 's morgens en consulten met andere geneeskundigen kunnen drievoudig berekend worden. Ook voor bijzondere verrichtingen zijn adviezen omtrent het tarief gegeven. Zo zullen vaccinaties als een visite worden berekend. De tarieven voor emigratie- keuringen zijn vastgesteld op f 10 voor één persoon, voor man en vrouw sa men f 17.50 en voor elk kind f 3.50. -rftll'l'Mei Thijm en Honing Verzachtend Kinder Losmakend Hoestsiroop Hoeststil lend REISLUST STERK GESTEGEN. A.N.W.B heeft ruim 270,000 leden. Activiteiten namen in 1953 aanzienlijk toe. Voor de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. is 1953 in alle opzichten een gunstig jaar geweest. Het aantal leden steeg van 257,327 op 31 Dec. 1952 tot 270,855 op 31 Dec. 1953; het aantal Wegenwachtleden onderging in dezelf de periode eveneens een aanzienlijke uit breiding nl. van 119,593 tot 131,192. In 1953 werden op de A.N.W.B.-kan- loren 209,418 grensdocumenten afgege ven tegen 162,615 in 1952. De gestegen reislust van het publiek weerspiegelt zich nog in andere cijfers in 1953 verschafte de Bond zijn leden 117,848 buitenlandse reisinlichtingen en 61,292 reisinlichtingen voor het binnen land. Deze cijfers waren in 1952 resp. 108,314 en 52,771. Het aantal afgegeven of verlengde kampeerdocumenten bedroeg in 1952 138,632, in 1953 151,639. De Wegen wacht tenslotte hielp in 1953 in totaal 83,417 leden die met pech langs de weg stonden. SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige samenstelling. Pris p« kokei po en 50 ct. NEDERLAND ROOKTE 10.000 MILLIOEN SIGARETTEN. In 1953 hebben de sigarenwinkeliers in Nederland meer dan 10.000 millioen si garetten verkocht. Vergeleken bij 1939, een top-jaar van voor de oorlog, bete kent dit een stijging van 185 percent. De shagverkoop loopt terug. In 1953 werd ruim 9 millioen kilo verkocht, in 1939 was de verkoop 11 millioen kilo. Het verbruik van zware shag evenwel is constant gebleven. De verkoop van pijptabak daarentegen is ook dalende. Sinds in 1952 de accijnsverlaging voor sigaren tot stand kwam, heeft de siga- renindustrie een opleving gekregen. On danks deze opleving is de huidige siga- renproductie nog niet de helft van de vooroorlogse. VADER, ZOON EN PECH Zaterdag is op de strandweg te Sche- veningen een auto over de kop geslagen. De wagen werd bestuurd door de 14- jarige W. B„ uit Zijpendalstr. De vader van de (leerling-) bestuurder kreeg een verstuikte rechtervoet. Het dak van de auto en de motorkap werd gedeukt en de voorruit vernield. De jongen mocht op de Strandweg van zijn vader even de auto besturen. Zijii vader had bedoeld dat hij de auto naar rechts zou sturen, doch in plaats daarvan stuurde hij naar links, waar door hij bij een afrit van de Strandweg kwam. De vader wilde toen remmen, doch vergiste zich en gaf gas, waardoor de auto van de Strandweg af over de kop op het strand stortte. Tijdens de val vloog een deur van de auto open, zodat de inzittenden de auto nadat deze op het strand was komen te liggen, konden ver laten. BOEKHOUDER VERGOKTE IN ÉÉN NACHT f 20.000 VAN Z'N WERKGEVER. Deel achterhaald bij speelhuizen. De 46-jarige boekhouder W. H. B. uit Rotterdam, die voor zijn werkgever 20,000 gulden van een giro-rekening moest halen om bij een bank te storten, is vorige week met dit geld op stap ge gaan. Hij zag kans het hele bedrag in één nacht tijds te vergokken. Vorige week Zaterdag is hij aange houden en vandaag heeft de recherche kans gezien 12,500 gulden van het geld te achterhalen en in beslag te nemen. De boekhouder, die de reputatie heeft van verwoed gokker (zijn huisraad staat al als onderpand voor speelschulden) is nadat hij het geld had verduisterd, naar een speelhol in de Maasstad getrokken. Vóór middernacht was hij 5000 gul den kwijt, doch hij wilde met alle ge weld doorspelen. Binnen een uur was hij nog eens 5000 gulden kwijt. De gok kers gaven hem 2500 gulden terug, om hem rustig te houden, maar B. had er nog steeds niet genoeg van. Hij ging naar een ander speelhuis en ir. de loop van de nacht verspeelde hij daar zijn gehele bezit. Ook deze gok kers gaven hem geld terug, doch de al dus geschonken 1250 gulden zette hij opnieuw in met baccarat en opnieuw verloor hij ze. Om half zeven s morgens had hij zodoende 23.750 gulden vergokt. De re cherche van het bureau Oostervantstraat die de verduistering in onderzoek had, zal de man voor de officier van Justitie brenger.. De centrale recherche, die zich met het onderzoek naar de speelholen bezig houdt en een deel van het geld heeft achterhaald, blijft zich nog een tijdje met de gokkers bemoeien. TRAGISCH ONGELUK TE BREDA. Dinsdagavond is op de Wilhelmina- singel te Breda 'n tragisch ongeluk ge beurd dat het leven heeft gekost aan de 23-jarige mej. E. V„ afkomstig uit Lage- Zwaluwe, maar de laatste tijd als dienst bode bij de familie B. te Breda woon achtig was. Omstreeks tien voor zeven verliet het meisje het huis van haar dienstbetrek king en stak per fiets dwars de Wilhel- minasingel over. Onder de ogen van haar verloofde, werd mej. V. door een personenauto gegrepen. Zij werd daarbij zwaar gewond. Het slachtoffer werd voorzien van de Laatste H.H. Sacramen ten en overleed ter plaatse. BABY SLIKTE VERGIF. Het één-jarig zoontje van de familie A. uit de Sumatrastraat in Dordrecht is dezer dagen ternauwernood aan de dood ontsnapt. In een onbewaakt ogenblik slikte het kind nl. de inhoud van een in- sectenverdelgingsapparaat in. Enige tijd later deden zich vergiftigingsverschijn selen voor, die de moeder deden beslui ten naar de polikliniek van het gemeen telijk ziekenhuis te gaan. De behande lende dokter kende uiteraard de samen stelling van het verdelgingsmiddel niet en behandelde het kind daarom zo goed en zo kwaad als het kon. Inmiddels had de vader zich met de Belgische fabri kant van het insectenverdelgingsmiddel in verbinding gesteld, die op zijn beurt weer een Zwitserse hoogleraar consul teerde. Deze richtte zich tot een Duitse colle ga, die enkele injecties voorschreer, waardoor het kind buiten gevaar kwam. onregelmatige stoelgang. Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 ct. De Nieuwjaarsredevoeringen in de verschillende Nederlandse industriecen tra getuigen nagenoeg alle van tevreden heid en vertrouwen in de toekomst. Ook die uit Brabant, o.a. van de voorzitters van de Kamers van Koophandel in Til burg, Eindhoven, Breda, 's-Bosch en Waalwijk sluiten daar bij aan. Zij rele veren een stijging van de export, de ar beidsproductiviteit en de werkgelegen heid. In deze uitingen van voldoening en gematigd optimisme klinkt echter ook een ernstige vermaning door, welke niet licht mag worden geteld. De aanmerke lijke loonsverhogingen zullen het moei lijker maken met het buitenland te con curreren en de afzet te handhaven. In zekere zin gaan wij te maken krijgen met dezelfde moeilijkheden, waaraan Bel gië reeds veel langer het hoofd heeft te bieden: de noodzaak van productiever hoging per man, zowel kwantitatief als kwalitatief, dus van de arbeidsproducti viteit. Voornamelijk daardoor kunnen de loonsverhogingen worden opgevangen eri de afzetmogelijkheden beschermd. Deze productieverhoging zal moeten worden bereikt door modernisering en rationalisering van het industrieel appa raat en daarvoor zullen dus hogere in vesteringen nodig zijn. Zij zullen temeer nodig zijn, omdat ook vóór de loonsver hoging het ten dele verouderde produc tie-apparaat reeds een doelmatiger uit rusting nodig had en de daarvoor no dige investeringen toen reeds ten achter bleven. En hier komt dan de vinger te liggen op een wondeplek, die zo onderhand wel de naam van „oud zeer" verdient: de veel te hoge belastingen op de inkomens en bedrijfswinsten, die tot gevolg heb ben gehad dat in de laatste jaren de ka pitaalvorming geen gelijke tred heeft kunnen houden met de noodzakelijke vernieuwingen en de stijging der jaar lijkse omzetten. Onder de druk van de Kamer en pu blieke opinie heeft de Regering in haar belastingwijzigingen een „investerings aftrek" verwerkt, welke de investeringen ongetwijfeld iets zal vergemakkelijken. De vraag moet echter worden gesteld of het niet beter en urgenter was ge weest het z.g. fiscale winstbegrip te zui veren van de fouten welke daaraan kle ven. Het is immers nog altijd zo, dat de fiscus practisch in geen enkel opzicht re kening houdt met de noodzaak reserves- te vormen voor de vervanging van pro ductiemiddelen, die vroeger bij een veel lager nominaal prijspeil zijn aangeschaft en thans bij heraanschaffing het drie voudige soms zelfs het vijfvoudige kos ten. Het fiscale winstbegrip heeft de on dernemingen in een reeks van jaren uit gehold. De fnuikende manier waarop het werd en nog altijd wordt gehanteerd, is er oorzaak van dat de investeringen de Regering erkent het zelf ten ach ter zijn gebleven bij de gemaakte indus- trialisatieopzet en dat tal van nieuwe in dustriële projecten, waarvoor animo be stond en die rendabel waren bevonden, niet tot uitvoer zijn gekomen. Hier ligt de kern van een euvel, waar van het gevaar nog altijd niet voldoende door de Regering wordt erkend. In het belang van allen die hun bestaan in het bedrijfsleven moeten zoeken en daar bij is ons gehele volk betrokken is het nodig dat de belastingen op het be drijfsleven verder worden verlaagd, voor dat de investeringen nog verder dalen dan nu reeds het geval is. Br.Nbl. NIEUW BRABANTS INITIATIEF WONINGTOEWIJZING GELIJKE TRED MET INDUSTRIALISATIE. De correspondent van de Volkskrant te 's-Bosch schrijft Het provinciaal bestuur van Noord- Brabant wil in de komende jaren extra bouwvolume toewijzen aan gemeenten, die goede kans maken nieuwe industrie aan te trekken. Hierdoor wordt de woongelegenheid meer aangepast aan de industriële ontwikkeling. Het ligt in de bedoeling bij industrievestiging aan de betrokken gemeenten het benodigde bouwvolume op voorschot te geven. Dit bouwcontingent kan worden geput uit een „migratie-pot", die de provincie in reserve heeft gehouden bij de normale woningverdeling. De gemeente Ooster hout, die de grote fabriek van Jamin binnen haar grenzen krijgt, zal waar schijnlijk een van de eerste gemeenten zijn, die van deze maatregel kan pro fiteren. De gemeente Best is een van de meest sprekende voorbeelden van een gemeen te, die trots de gunstige ligging aan ka naal-, spoor- en verkeerswegen, als ge volg van de woningnood niet tot volle industriële ontwikkeling kan komen. Zonder extra bouwvolume zouden de kansen op industrievestiging werkelijk miniem zijn. Daar komt nog bij, dat bij voorbeeld het grote Bata-bedrijf met 2400 arbeidskrachten slechts voor 700 werknemers woonruimte in de gemeente heeft. Het resterende fabriekspersoneel en de beambten wonen elders. Zij moe ten met hoge transportkosten naar het werk worden gebracht uit de omliggende gemeenten en zelfs uit het buitenland. Alleen voor deze industriebevolking zou den enkele honderden woningen worden gebouwd. Ook de omliggende gemeen ten, waar woonruimte vrij komt, zouden van deze „migratie" profiteren. Wij vinden dit een prachtig initiatief, als 't maar niet de bedoeling is deze maatregel toe te passen alleen bij indus trie-vestiging in bepaalde plaatsen. Het is toch niet juist dat deze faciliteiten worden verleend aan nieuwe industrie- endernemingen. Ook en vooral het kli maat voor de oude gevestigde bedrijven, die successievelijk uitbreiden, mag niet verwaarloosd worden. Zij hebben o.i. op de eerste plaats recht om geholpen te worden door woningbouw ter plaatse, waardoor zij geholpen worden in voor ziening aan personeel, wat zij dringend nodig hebben voor hun betekenisvolle uitbreidingen Hiervan zien we b.v. hier ter plaatse sprekende voorbeelden. MGR. DR. P. J. M. VAN GILS VIJFENTACHTIG JAAR. Zondag vierde mgr. dr. P. J. M, van Gils, oud-bisschoppelijk inspecteur van het L O. en voorzitter van de Onder wijsraad van het Voorbereidend Hoger Onderwijs en het Middelbaar Onderwijs te Roermond zijn 85ste verjaardag. Voor deze eenvoudige priester Van het bisdom Roermond vormde dit in het geheel geen aanleiding tot feest vieren. Limburg dacht daar echter anders over en oor deelde een kleine hulde voor deze pries ter zeer zeker op zijn plaats. De Zus ters van het Roermondse tehuis Salva- tor, waar mggr. van Gils reeds jaren lang verblijft, bezorgden de jarige de eerste verrassing op de vooravond van zijn verjaardag door een jubelend ge zongen Priesterglorie. Voor een tweede verrassing zorgde Zondagmorgen de bisschop van Roer mond mgr. dr. G. Lemmens, die persoon lijk mgr. van Gils met zijn 85 jaar kwam gelukwensen. Hij dankte hem voor zijn vele activiteiten, welke in de loop der jaren met tal van kerkelijke en wereld lijke onderscheidingen zijn erkend. Het voorbeeld van de bisschop vond in bre de kring navolging, zodat de jarige mgr. van Gils tegen wil en dank moest reci piëren, bij welke gelegenheid hij opnieuw heeft ondervonden hoe zijn werk speci aal ten dienste van het katholiek onder wijs door geestelijke en wereldlijke auto riteiten afgemeen wordt geacht en ge prezen. KATHOLIEK VROUWENGILDE. De Waalwijkse afdeling van hel Katholieke Vrouwengilde hield Dinsdagavond haar eerste verga dering in het nieuwe jaar in zaal Thalia. Toen de presidente, Mevr. van Loon-de Jong deze vergade ring opende, sprak zij de hoop uit dat 1954 vruchtbaar mocht zijn voor de vereniging. Zij nam de activiteit van diverse onderafdelingen onder de loupe en deelde o.m. mee, dat de Wel fare-actie voor de zieken van Waalwijk goed functioneert. Ook de brei-actie kon terugzien op een goed besteed jaar vooral met St. N'icolaas hebben zij veel gezinnen kunnen verrassen met hun zelf vervaardigde artikelen. Minder goede geluiden liet de presidente horen betreffende het zangkoortje de belangstelling hiervoor was niet groot genoeg de leden zouden een grotere actit- viteit aan de dag moeten leggen. Zij deelde voorts mee dat men zou trachten in samenwerking met de afdeling Tilburg in Juni van het jaar 1956 een reis naar Lour- des per touringcar te organiseren. De reis zou tien dagen duren en drie hiervan zouden de deelneem sters in het genade-oord doorbren gen. Tot 25 januari kon men zich hiervoor opgeven bij Mevr. Pul lens-van Gaaien, Laageinde. f

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1