Waalwijkse en Langstraatse Courant BEGROTING PUROL Begrotingen der Bedrijven Alleen eeht der gemeente Waalwijk 1954. Verkoudheid Huidgenezing In onderstaande toelichting der begroting van B. en W van Waalwijk aan de gemeenteraad zal men belangrijke cijfers en projecten vin den voor 1954. ▼an d« gemeente Waalwijk. KIESPIJN?^ VRIJDAG 22 JANUARI 1954. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO \M HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 7. Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per ni.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" geldende regeling ten aanzien van de plaatsvervangende uitkering wegens on dernemingsbelasting voor de jaren 1953 en volgende niet wordt verlengd. „In afwachting van de uitslag van een „onderzoek naar verdere mogelijkheden „ten aanzien van het eigen belastingge- „bied der gemeenten, zullen aan de indi viduele gemeenten in de plaats van de „vervallen ondernemingsbelasting, wor- „den uitgekeerd de hoofdsommen van de „grondbelasting en de personele belas' „ting", aldus de circulaire. Onze gemeente wordt hierdoor voor het verlies der ondernemingsbelasting slechts in geringe mate gecompenseerd. Voor het verschil is een uitkering uit t gemeentefonds te ramen, genaamd „be lasting-uitkering" (de nieuwe belasting uitkering), berekend op ƒ386.624.55. Gedeeld door het aantal inwoners per 1 Januari 1952 ad 14301, geeft dit een bedrag van ƒ27.04 (naar boven afge rond op een cent). Dit vormt het basis bedrag per inwoner van de nieuwe be lasting-uitkering. Het basis-bedrag zelf over 1954 wordt verkregen door verme nigvuldiging met het aantal inwoners per 1 Jan. 1954, berekend op 14866. Het ba sis-bedrag bedraagt dus voor 1954: 14866 x ƒ27.04 is ƒ401.976.64. Ook deze nieuwe uitkering gaat op en neer met het voor dit doel in het ge meentefonds te storten afzonderlijk aan deel in de rijksbelastingen. Door de mi nister van binnenlandse zaken is bij cir culaire van 17 Sept. 1953, no. U 12124, afd. Financiën (B.B.) meegedeeld, dat de belasting-uitkering op de gemeente-be groting voor 1954 kan worden geraamd op 99,25% van het basis-bedrag. Dat wordt alzo voor Waalwijk 99,25% van ƒ401.976.64 is ƒ398.961.82. Onder verwijzing naar het vorenstaan de zij meegedeeld, dat om voor een subjectieve verhoging van de algemene uitkering in aanmerking te komen ze kere eisen zullen worden gesteld, waar aan moet worden voldaan. Zo zal ten behoeve van de gewone dienst beschikt moeten worden over 1/30 van de alge mene reserve, alsmede over een gelijk deel van de saldi-reserve op Hfst. I van dc kapitaaldienst, nadat daarvan 7.50 per inwoner buiten aanmerking is gela ten. Bij een geraamd aantal inwoners per 1 Jan. 1954 ad 14866 bedraagt dit bedrag in totaal 14866 x f 7.50 is f 111,495.Volgens de toelichting bij Hfst. I kapitaaldienst is de saldi-reserve te stellen op f 301.846.24, zodat het restant, na aftrek van f 111.495,-— be draagt f 190.351.24. 1/30 daarvan is f 6,345,04, welk bedrag geraamd is op post 261, als bijdrage aan de gewone dienst. Op post 263 is geraamd f 26,214,81, zijnde 1/30 van het bedrag der alge mene reserve ad f 786,444,24. Deze laatste bepalingen zijn ontegen zeggelijk billijk. Het zou immers niet billijk zijn, dat een gemeente, welke in voorbije jaren door een oordeelkundig beheer reserves heeft gevormd, thans deze zonder meer eerst geheel zou moe ten aanvaarden voor haar gewoon bud get alvorens voor extra-uitkering van 't rijk in aanmerking te komen. In verband hiermede mogen wij hier even een overzicht geven van de stand der diverse reserves per 1 Jan. 1954 1. Saldi-reserve op Hfst. I Kap. dienst, gevormd uit batige sloten van vroegere dienstjaren f 301.846,24 2 Algemene reserve f 786,444,24 3. Reserves gemeente-bedrijven Gem. Electriciteitsbedrijf f 20.000. Gem. Gasbedrijf f 30,000,' Gem. Waterbedrijf f 10,000, Gem. Hypotheekbank f 4,201,65 Gem. Slachthuis f 6,290,35 Gem. Woningbedrijf (zonder de gewone onderhouds- reserve) f 38,091,27 Toelichting op de Gemeente en Bedrijfsbegrtingen 1954. B. en W. bieden ter vaststelling aan de ontwerpen voor de gemeente- en be- drijfsbegrotingen voor het dienstjaar 1954. In de nota, begeleidende de ontwerp begroting voor 1953 wezen B. en W. reeds op de in uitzicht gestelde nieuwe wettelijke voorzieningen ten aanzien van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. Een definitieve nieuwe regeling is ook thans nog niet gereed. Wel is een wetsontwerp ingediend, hou dende een tijdelijke regeling voor de ja ren 1953, 1954 en 1955. Bij de ramingen voor de jaren 1953 en 1954 moet hier mee reeds rekening worden gehouden. Het wetsontwerp kent twee uitkerin gen aan de gemeenten, n.l. een (nieuwe) algemene uitkering en een belasting-uit kering. I. Algemene uitkering. a. Algemeen. De nieuwe algemene uitkering is een samenvoeging van de verschillende be staande uitkeringen uit het gemeente fonds en wel voor 1954 van: 1 125% van de (oude) algemene uit kering over 1952 ad 149.846.89 2 de vaste uitkering ad 4.500. in de jaarwedden van burgemeester en secretaris. 3. de (oude) belasting-uitkering over 1952 40.591.64 (Een bijzondere uitkering of een ga rantie-uitkering geniet onze gemeen te niet). Totaal 194.938.53 Dit bedrag is te delen door het aantal inwoners per 1 Januari 1952 (14301). Het quotient ad f 13,64 is het basis-be drag per inwoner voor de nieuwe alge mene uitkering. Het is te vermenigvul digen met het aantal inwoners per 1 Jan. 1954, berekend op 14866. Aldus wordt verkregen het basisbedrag 1954 der al gemene uitkering. Dit laatste bedrag dus: 14866 x 13.64 is ƒ202.772.24. Blijkens circulaire van de minister van binnenlandse zaken dd. 31 Augustus 53, no. 11632, Afd. Financiën (B.B.) kan voor 1954 dit basisbedrag worden ge steld op 120%, mits in de begroting te vens verwerkt zijn de voorzieningen be treffende het gemeentepersoneel, waar toe in de ministeriële circulaire van 31 Juli 1953, no. 15869, het verzoek werd gedaan (denivelleringstoelage c.a.). Dit laatste is hier het geval. Het bedrag van 202.772.24 is dus te verhogen met 20% of 40.554.45 De algemene uitkering bedraagt dus voor 1954: (normaal bedrag) 243.326.69 van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met b. Eventuele objectieve verhoging van het basisbedrag p. inwoner (vloer). Indien het basis-bedrag per inwoner van de algemene-uitkering minder be draagt dan ƒ20.—, bestaat in bepaalde omstandigheden de mogelijkheid van ver hoging. Voor de gemeente Waalwijk zijn die omstandigheden niet aanwezig. c. Verhoging van het basisbedrag per inwoner bij aanmerkelijk tekort aan algemene dekkingsmiddëlen. Behalve de hiervóór sub b omschre ven objectieve verhoging, kent art. 4 van het wetsontwerp in het 3e lid nog een tweede mogelijkheid voor verhoging van het basisbedrag per inwoner. Deze ver hoging kan worden toegepast, indien zich in e^n gemeente omstandigheden voor doen, welke doen verwachten dat de uit kering aanmerkelijk tekort zou schieten in de behoefte der gemeente aan alge mene inkomsten. In de Memorie van Toelichting wordt als voorbeeld aange haald structuur-verandering in de ge meente, als gevolg waarvan de gewone berekende uitkering niet voldoende de behoefte aan algemene inkomsten dekt. B. en W. hebben zich bij uitvoerig adres dd. 25 Juli 1953 gewend tot de ministers van binnenlandse zaken en van financiën met het verzoek om voor de gemeente Waalwijk het basisbedrag per inwoner te verhogen. Enige beslissing is thans ter zake nog niet genomen. Teneinde voor 1954 een sluitende be groting te verkrijgen, is het nodig ge bleken een subjectieve verhoging van de algemene uitkering te ramen ad 377.010.12, zodat de algemene uitke ring in totaal is te ramen als volgt: Algemene uitkering (normaal bedrag hiervóór sub a) 243.326.69 Subjectieve verhoging ƒ377.010.12 Samen: 620.336.81 Op post 259 is geraamd in de le en 2e geldkolom het bedrag van de oude algemene uitkering en in de 3e kolom dat van de nieuwe. II. Belasting-uitkering. In de circulaire van de minister van binnenlandse zaken van 3 Juli 1953, no. U 10901, afd. Financiën (B.B.) wordt meegedeeld, dat de voor 1951 en 1952 Ten opzichte van de gewone dienst merken wij voorts op, dat de algemene huurverhoging, ingaande met het jaar 1954, nog niet in deze begroting is op genomen. Daarin is evenmin opgenomen de per 1 Januari 1954 ingaande verhoging van salarissen en lonen van het gemeente- personeel, voortvloeiende uit een verho ging met 5 (als compensatie dei- huurverhogingen) en uit een wijziging in de classificatie-aftrek. Er is aangekon digd, dat hiertegenover te verwachten is verhoging der algemene uitkering van het rijk. De begroting zal zodoende hier door weinig beïnvloed worden. Ten opzichte van de subsidiëring van de zgn. Kruisverenigingen stellen B. en W. voor een geheel ander systeem in te voeren. Tot nog toe werd ieder jaar een vast bedrag beschikbaar gesteld. Daartoe werden dan telken jare eerst de rekening der instelling over het laatst- verstreken jaar en. de begroting voor het komende jaar beoordeeld om te zien of het bedrag al of niet nog gemotiveerd was. Hoewel B. en W. over de werk wijze enz. van de beide plaatselijke kruis verenigingen geen reden tot klagen heb ben, achten zij een subsidiëring naar ver richtingen en naar verzorgingsobjecten toch beter en voor de verenigingen zelf aantrekkelijker. Er zijn dan ook reeds meerdere gemeenten, die haar subsidë- ring-systeem in dit opzicht hebben ge wijzigd, al of niet in de geest als boven bedoeld. Onbetwist debeste tandpasta B. en W. stellen dan voor bij te dra gen in de bezoldiging en sociale lasten van de gediplomeerde wijkverpleegsters en wel voor 1 /3 gedeelte, voorts in de kosten van zuigelingenzorg en van kleu terzorg ieder met f 250.per jaar en in de kosten van kraamverpleging met f 1 per verpleegdag voor interne verzorging en f 0,50 per verpleegdag voor externe verzorging (verpleging thuis). Sommige vormen van verzorging worden nog niet zinkings-installatie met toebehoren, alsmede voor de aanleg van de me- chanische-electrische installatie van het rioolgemaal en de bezinkings- installatie. nr. 12. Aansluiting van de Hertog Jan straat aan de Provinciale weg in de Buitenpolder. Deze weg wordt dit jaar aangelegd, waarom het no dig is via de Hertog Janstraat het centrum der gemeente daarmee te verbinden. nr. 13. Aansluiting van het Vooreinde aan de Provinciale weg. De brug over het kanaal komt meer Noor delijk te liggen dan thans het geval is. De kom der gemeente kan daar om aldaar niet aan het einde van 't Hoogeinde met de nieuwe provin ciale weg worden verbonden. Dit kan wel geschieden via het Voor einde. Deze straat moet daartoe worden verbreed en de trottoirs moeten achter de bestaande bomen rij worden gebracht. nr. 14. Herstrating Noorder-Parallelweg c.a. Deze weg, met de verlenging daarvan tot de Besoyensestraat, is grotendeels nog niet herstraat. Dit wordt thans in verband met drukke gebruik door zware verkeersmidde len hoog nodig. nr. 16. Kapitaalverstrekking aan het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf. Hier zijn geraamd de kosten van het leggen van hoofdkabels in een aan tal nieuwe straten, zoals de Burg. Verwielstraat, de Hertog Janstraat, het Hollands Steegje, de doorbraak aan het Hoekeinde, de uitbreiding ten Zuiden van de verlengde Burg. Moonenlaan en tenslotte ook in de Groensteeg, voorts kosten van uit breiding der straatverlichting in ge noemde straten, kosten van uitbrei ding van het aansluitkabelnet en van aankoop van meters en toestel len. gaven is rekening gehouden met de kosten van rente en afschrijving van het bedrag der vermoedelijke kosten van bouw en inrichting van deze schoollokalen. Ook voor de hier bestaande bij zondere school voor buitengewoon lager onderwijs zullen zo spoedig mogelijk voorzieningen moeten worden getroffen, daar de bestaan de huisvesting in genen dele meer voldoet aan redelijke eisen. Plan nen hiervoor zijn evenwel nog niet gereed. De Gemeentelijke Instelling voer Maatschappelijke Zorg vraagt voor 1954 slechts 2000.meer subsidie dan op de primitieve begroting voor 1953 is geraamd. Hierbij moet wor den opgemerkt dat bij suppletoire begroting voor 1953 alsnog 3000.- is toegestaan. Van verhoging voor 1954 is dus feitelijk geen sprake. Voor sociale voorziening van werklozen is dit jaar zelfs minder geraamd kunnen worden dan voor 1953, evenals voor sociaal-economi sche hulp aan kleine zelfstandigen. Voor deze laatste zelfs belangrijk minder. De *Gem, bad- en zweminrichtin gen zijn vanaf 1953 in exploitatie bij een afzonderlijke tak van dienst. De raming Van het nadelig saldo is dit jaar aanmerkelijk hoger dan voor 1953, omdat vorig jaar op de primitieve begroting nog niet reke ning was gehouden met de volledi ge kapitaaislasten van de zwemin richting. Voor de geraamde bedrijfsresul taten van de Gem. Licht- en Wa terbedrijven en van de Vleeskeu ringsdienst mogen B. en W. verwij zen naar het hierna volgende ver gelijkend overzicht over de begro tingen 1953 en als 1954. Voor bijlage 37 (ontwerp-besluit inzake afwijzing van aangevraagde subsidies) geven B. en W. hier de volgende motiveringen: f 108,583.27 4. Reserve wegens uitkeringen uit het gemeentefonds be treffende de uitkeringsjaren 1948, 1949 en 1950 f 162,833,29 5. „Eigen kapitaal" (Hfst. XI 2 Kap. dienst) f 39,965,96 f 1.399,673,— Zoals reeds medegedeeld behoeft hier van in 1954 slechts een klein gedeelte nl. resp. f 6345,04 (van bedrag sub 1 en f 26,214,81 (1/30 van bedrag sub 2) te worden aangewend tot dekking der uitgaven op de gewone dienst. De rest mag onaangetast blijven. Opgemerkt zij, dat de begroting-1953 nog sluitend gemaakt kon worden door dat toevallig een extra-uitkering wegens ondernemingsbelasting plaats vond tot een aanzienlijk bedrag (f 266,988,78) nl. het gehele tegoed als zodanig volgens de terzake aangehouden rekening-courant (wegens aanvullings-kohieren enz.). Het is bekend, dat de regering bij het toekennen van een subjectjevf verhoging van de algemene uitkering verschillende eisen zal stellen. Aangetoond zal moeten worden, dat de gewone uitkeringen uit het gemeentefonds tekort schieten om te voorzien in de behoefte aan algemene dekkingsmiddelen en de inkomsten uit eigen belastingen e.d. zijn opgevoerd tot de wettelijk of algemeen practisch aan vaarde grenzen. Het eerste blijkt hier zon der meer uit de gemeente-begroting. Voor wat het laatste betreft zij opgemerkt, dat onze belastingen en heffingen daar in het algemeen wel aan voldoen. Mocht verhoging van een of andere heffing verlangd worden, dan kan daar aan alsnog worden voldaan. door beide verenigingen in toepassing ge bracht. Deze wijze van subsidiëring zal ongetwijfeld een spoorslag zijn voor de verenigingen om zoveel mogelijk alle vormen van sociale en gezondheidszorg toe te passen. Bovendien achten B.en W. een subsidiëring per verrichting of per verzorgingsdag, zoals zij hierboven voor enkele vormen voorstelden, meer billijk. B. en W. wijzen er op, dat de gezins zorg reeds meerdere .jaren gesubsidëerd wordt per verzorgingsdag. De zodoende thans uitgetrokken be- dragen zijn wel hoger dan in vorige ja ren, doch nu de verenigingen gediplo meerde wijkverpleegsters hebben aange steld, zijn de kosten ook hoger. Voorts is op Hfst. IV een subsidie ad f 5.000,uitgetrokken voor een op te richten medisch centrum. Hieromtrent zullen B. en W. een afzonderlijk uitvoe rig prae-advies aan de raad uitbrengen, waarnaar zij verwijzen. Voor 1954 ziju weder een aantal nieuwe buitengewone werken ge raamd, welke grotendeels nodig zijn in verband met de gestadige uitgroei onzer in bevolkingsaantal en belangrijkheid toenemende ge meente, deels ook in verband met intercommunale verkeersoplossin- gen of met oplossingen, welke in 't belang van de volksgezondheid e.d. noodzakelijk zijn. De voornaamste zijn (met vermel ding der nrs. van bijlage 38 der be groting) no. 2: Aankoop meubelen en ma chines voor uitbreiding der ge meente-secretarie. Het hiervoor uit getrokken bedrag is wel niet groot, doch B. en W. achten het voor de raad van belang mee te delen dat de tegenwoordige kantoorruimte voor de secretarie te klein is om een behoorlijke werkwijze mogelijk te maken voor het huidige aantal ambtenaren. Het ligt in de bedoe ling van B. en W. de bij het ver trek der Kamer van Koophandel vrij komende ruimte in te delen bi) de secretarie. Ook andere takken van dienst hebben gebrek aan ruim te of zijn niet behoorlijk gehuis vest. nrs. 7, 8, 9, 10 en II: Deze hebben alle betrekking op afbouw vari het rioleringsstelsel. In derdaad grote bedragen zijn hier voor moeten worden uitgetrokken, doch de raad realiseerde zich dat het vroegere rioolstelsel door de uitbreiding der gemeente met vele nieuwe straten ten enenmale voor taan geheel onvoldoende was, ter wijl voorts andere grote belangen op het spel staan, zoals 'de volksge zondheid en de gezondheid van het vee in de Buitenpolder. Het is de raad bekend, dat bij het voorkomen van besmettelijke ziekten de bac- ieriën in de open rioolsloten in de Buitenpolder terecht komen en daar soms gedurende lange tijd een nieu we haard van besmetting kunnen vormen. Voorts wordt het polder water als drinkwater voor het vee totaal ondeugdelijk door het afval water der fabrieken. Op de onder 7 t/m 11 aangeduide besluiten tot wijziging der gemeen te-begroting zijn bedragen geraamd van in totaal ruim 900.000.voor resp. aanleg aan een persleiding van het rioolgemaal naar de zuive- rings-installatie, alsvoor vanaf die zuiverings-installatie naar de Berg se Maas, voor het bouw- en water bouwkundig gedeelte van het riool gemaal c.a., voor het bouw- en wa terbouwkundig gedeelte van de be- nr. 17. Kapitaalverstrekking aan het Ge meentelijk Gasbedrijf. Hier zijn ge raamd de kosten van aanleg van een hoofdbuizennet in de hiervóór onder nr. 16 genoemde straten, als mede in de Burg. Smeelelaar. tot aan de Tweede Zeine en voorts de kosten van aanleg dienstleidingen, aankoop van meters en installaties. nr. 6. Kapitaalverstrekking aan het Ge meentelijk Waterbedrijf. Geraamd zijn hier de kosten van aanleg van een buizennet in de sub 15 en 16 be doelde straten, alsmede die van aanleg van dienstleidingen en van aankoop van watermeters. -««■ Huidzuiverheid - Huidgezondheid 1. Vereniging „Het Brabants Edelambacht" te Tilburg. Deze vereniging deelt mede in zich te verenigen de „scheppend- ambachtslieden in ons gewest". Zij behartigt hun belangen in de ruim ste zin van het woord, tracht werk verruiming in het kader van het traditionele kunstambacht te bevor deren en de bestaansmogelijkheid van de edelambachtslieden te ver groten. Zij wil voor de leden enke le cursussen van bedrijfseconomisch en aesthetische aard geven en met een tournée van tentoonstellingen alle delen der provincie bereiken. De kosten raamt zij voor 1954 op 10.000.De inkomsten uit con tributies en subsidies (rijk, provin cie, Kamers van Koophandel) raamt zij op: ƒ7500.Van gemeenten van 10.000 tot 20.000 zielen vraagt zij een subsidie van f 50.per jaar. Vooralsnog kunnen B. en W. geen vrijheid vinden de raad een subsi die voor deze vereniging voor te stellen. Het is B. en W. niet be kend of zij leden in onze gemeente telt en voorts willen B. en W. het verloop van haar eerste werkzaam heden liever afwachten, alvorens zij een voorstel voor subsidie ern stig in overweging willen nemen. 2. Stichting „Provinciaal Op- bouworgaan Noord-Brabant" te Til burg. Om dezelfde reden als vorig jaar stelfen B. en W. voor op het adres afwijzend te beschikken. 3. Stichting „Lager Nijverheids onderwijs iri de bisdommen Breda en 's-Hertogenbosch. Alsvoor. Mijnhard! Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. iMijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. nr. 18. Hier is geraamd een bedrag we gens verstrekking van werkkapi taal aan de Gem. Volkscredietbank van Tilburg, waarmee onze gemeen te samenwerkt ten behoeve van in woners onzer gemeente. In verband met hetgeen is ver meld onder de nrs. 7 t/m 11 mogen B. en W. er de aandacht op vesti gen dat het billijk is dat in de ren te en afschrijving op de kosten van de aldaar bedoelde rioleringswer ken wordt bijgedragen door dege nen die in sterke mate belang heb ben bij die werken, te weten de fa- brieksbedrijven e.a. B. en W. zijn dan ook voornemens in de loop van dit jaar aan de raad 'voorstellen aan te bieden inzake de heffing van een rioolbelasting. Omtrent de Woningbouw kunnen B. en W. meedelen dat de jongste toewijzing van een woningcontin gent hen niet heeft bevredigd, doch dat zij ter zake uiterst diligent zijn en wel niet alleen inzake de bouw van woningwetwoningen, doch ook van middenstandswoningen, met de bouw van welke laatste zoals de raad bekend is reeds in 1953 een begin is gemaakt. Ook de bouw door particulieren, al of niet met behulp van spaar kassen, zal gestimuleerd worden. Het Havenplan komt nog niet voor op het definitieve plan van in 1954 uit te voeren werken. Het heeft evenwel de aandacht van B. en W., juist in een der jong ste vergaderingen van het college is het ter sprake geweest. De voor bereidende besprekingen staan op het werkprogram van B. en "W. Het onderwijs zal in 1954 veel van de aandacht van B. en W. vra gen, daar diverse scholen moeten worden vernieuw of uitgebreid, zo als de R.K. Meisjes-u.l.o.-school, (vernieuwing), de R.K. Meisjes school voor gewoon lager onderwijs aan de Wilhelminastraat (uitbrei ding), de R.K. Jongensschool aan de Baardwijksestraat (uitbreiding;, de Christelijke school in Besoyen (uitbreiding), terwijl in de St. An- toniusparochie mede uitbreiding noodzakelijk is van de R.K. Jon gensschool. Waarschijnlijk zal al daar evenwel een twee (3-klassige) jongensschool worden gesticht. Al deze uitbreidingen zullen vermoe delijk op de urgentielijst voor scho lenbouw in 1954 geplaatst worden. Op de post voor onvoorziene uit- V LEESKEURING SDIENST Tussen haakjes plaatsen wij de cijfers van de begrotingen van vorig jaar. Aan baten en lasten sluit deze begro ting op een totaal bedrag van f 43674,22 (f 40,000,18). waarin begrepen een uit kering van de gemeente tot dekking van het verlies f 3225,45 (nihil). Het ver lies wordt veroorzaakt door de keuring van de huisslachtingen, waarvan de kosten bedragen van 2 hulpkeurmeesters, inbegrepen alle sociale lasten en ver voerskosten f 12177,22, terwijl de op brengst slechts f 7706,88 bedraagt. Het verlies wordt gedragen door de gemeente Drunen f 440,72, Loonopzand f 1078,03, Sprang-Capelle f 315,41 en Waalwijk f 1391,29. WATERLEIDINGBEDRIJF. De totaalcijfers van inkomsten en uit gaven van deze begroting bedragen f 91371,07 (f 85979,05). De opbrengst uit waterlevering is geraamd op f83975 (f 79574). De uitkering aan de gemeen te van 'het batig saldo is geraamd op f 11789,51 (f 11152,84). Geen van de ruim 30 posten der begroting geeft be langrijke afwijkingen bij de begroting van 1953. Voor uitbreiding is een bedrag van f 43190.(f 16100.uitgetrokken. De objecten zijn nader genoemd in de nota begeleidende de gemeentebegroting. OPENBAAR SLACHTHUIS. Aan inkomsten en uitgaven is de be groting voor het openbaar slachthuis sluitend met een totaal bedrag van f 32733,08 (f 30817,50). Aan slachtlo- nen is hetzelfde geraamd als vorig jaar, f 24050.—, terwijl voor de keuring voor ingevoerd vlees bijna het dubbele be drag is geraamd, f 3250.(f 1750. Aan de uitgavezijde geven bijna alle posten kleine verhogingen te zien. BADHUIS EN ZWEMINRICHTING. De afdeling Badhuis sluit met totaal cijfers aan inkomsten en uitgaven van f 22487.40 (f 22504,40), met een ge raamd nadelig saldo van f 11320,85 (f 11311,60). De afdeling Zweminrichting sluit aan inkomsten en uitgaven op een totaal be drag van f 23190,54 (f 14755.—) ge deeltelijk in gebruik)' en een geraamd nadelig saldo van f 13354.25 7054.44). GEMEENTE -HYPOTHEEKBANK De eindcijfers van deze begroting be lopen f 3568,53 (f 3628,63). Sinds 1950 is geen beroep op de bank gedaan. Er zijn op het ogenblik ook geen aanvra gen in behandeling. WONINGBEDRIJF. De eindcijfers van het Woningbedrijf zijn betekenend hoger dan vorig jaar f 365577,74 (f 352006,66) door uitbrei ding van het aantal woningen. De hoge re huren, 1 Jan. ingegaan, zijn nog niet geraamd. Aan huren zijn geraamd f 190138,40 (f 171586,40)7 Aan rijksbijdragen f 150545,53 (f 138464,86). Nadelig saldo voor rekening van de gemeente f 24824.21 (f 23912,17). Thans zijn 702 woninqen bij het ge meentelijk woningbedrijf in beheer. DIENST GEMEENTEWERKEN. De begrotingscijfers van deze belang rijke en omvangrijke dienst gaan met de uitgroei van de gemeente de laatste ja ren met sprongen omhoog. Ter illustratie geven wij hier naast de eindcijfers voor 1954, f 471642,02, ook de eindcijfers van vijf voorafgaande jaren: 1953 f 381640,—, 1952 f 287086,—, 1951 f 247239,—, 1950 f 215751,— en 1949 f 178534.—. De posten die een betekenend verschil geven met 1953 zullen wij apart vermel den. Post 69, Kosten brandweer f22889 (f 19175). Post 85, Onderhoud van plantsoenen f 40940 (f 31000). Post 86 Onderhoud riolen f 24360,- (f 17700,-). Post 87 Onderhoud van haven en kade muren f 37400.— (f 33120.—). Het ligt in de bedoeling elk jaar te baggeren. Post 89, Gemeentereiniging f 40750.- (f 34500.Post 93, Onderhoud Open bare school f 2605.(f 300.Ver schillende herstellingen zijn nodig, als ook het schilderen van 2 klaslokalen door de Chr. H.B.S. te verlaten en het aanbrengen van TL-buizen. Post 112, Jaarwedden f 50216,51 (f 31901, Post 113, Aandeel in de kosten der Centrale administratie van de Gemeen tebedrijven f 14384.— (f 7659.—). Het bijdrage-percentage is van 23 op 31 gebracht. Post 123, Kosten van de vrachtwagens f 9500,(f 6000, zijn Mijnhardt's Poeders als de naam Mijnhardter op voorkomt. ELECTRICITEITSBEDRIJF. Aan inkomsten en uitgaven sluit de begroting voor bovengenoemd bedrijf op een totaalbedrag van f 435847,91 i f 392051,73), met een geraamde winst uitkering aan de gemeente van f21111,84 (f 18631,54). De opbrengst uit stroomlevering is ge raamd op f 386050.— (f 359550,—). Kosten van de straatverlichting f 45414,44 (f 29144,20). Gezinsreductie f 5000.— (f 5000,Kosten van stroomirikoop f 281177,50 (f262163,25). Rente van kapitaalschuld f 25815,35 (f 19000.Afschrijvingen: a. gewone afschrijving f 24961,(f 19836.50); b. extra afschrijving f 9251,(f 6600.—). Voor uitbreiding is een bedrag van f 49055,(f 64250,geraamd). GASBEDRIJF. De eindcijfers van het gasbedrijf aan baten en lasten bedragen f400182.02 (f 349724,27), met een batig saldo van f 175,93 (f 8087,32). Aan opbrengst uit gaslevering is geraamd f 331700, (f 289200,Gezinsreductie f 8700, (f 8500,—). Kosten aankoop mijngas f 227362,33 (f 185381,60). De post jaarwedden, waarvan de centrale administratie, die onder het gasbedrijf ressorteert, het leeuwenaandeel vergt, bedraagt f44600,50 (f33542,12) als gevolg van verhogin gen en uitbreiding. Voor uitbreidingen is geraamd f 50245.— (f 29950.—). (De vergelijkende cijfers der beqre ting van 1953 en 1954 geven wij in een volgend nummer).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1