fltfRMOGÉNf OE OPDRACHT ROBERT MERSHAM No een lange lijdensweg. NIEUWJAARSREDE RAAMSDONKS BEGROTING. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 22 JANUARI 1954 2 van de Burgemeester van Raamsdonk, de edelachtb. heer J. PRiNSSEN. BIJ GRIEP PASTI LLES DE ZACHTE VALDAMILD Christelijke Kleuterschool te SPRANG kreeg nieuw onderdak. Grote belangstelling bij opening van nieuw onderkomen HOEST. GRIEP... FEUILLETON van „üe Echo van het Zuiden". door Martin Verduyn. 2«). i Gaarne wil ik deze eerste raadsverga dering van 1954 aanvangen met U en Uw gezinnen van harte een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar toe te wensen. Daar bij spreek ik de hoop uit, dat 1954 voor de inwoners dezer gemeente in alle op Zichten een voorspoedig jaar zal zijn. Aan allen, die mij en mijn gezin bij de jaarwisseling van hun belangstelling de den blijken, zeg ik hierbij hartelijk dank Zoals te doen gebruikelijk zal ik hier na de verschillende belangrijke feiten en gebeurtenissen van het afgelopen jaar memoreren en daarna overstappen naar de plannen en wenselijkheden voor de toekomst, meer speciaal, voor het nieuw ingetreden jaar. 1954. Daarbij zullen wij zeer zeker in acht moeten nemen, dat de mens wikt, doch God beschikt. Heel dui delijk is dat wel het vorig jaar geble ken, toen ik op 30 Januari de nieuw jaarsrede hield. Voor een gematigd op timisme was toen alle aanleiding, doch niemand kon vermoeden, dat nog geen 24 uur later, geheel Zuid-West Neder land, waaronder ook onze gemeente, zou worden getroffen door een watersnood ramp, zoals in geen eeuwen gebeurd was. Groot was de nood en talrijk het aan tal slachtoffers, verblijdend en ontroe rend was de hulp van iedereen, in ons land, zelfs van alle landen der wereld. Het is goed, dat wij ons in gedachten even terug verplaatsen naar 1 Februari en de daaropvolgende dagen, die voor talrijke inwoners en zeker ook voor de plaatselijke overheid veel zorgen met zich brachten. Dank zij de prachtige sa menwerking van overheid en particulie ren kon de nood snel worden gelenigd en zijn er voor onze gemeente nog slechts enkele wondeplekken overgeble ven. Wanneer de in aanbouw zijnde Zweedse en Noorse woningen gereed zijn gekomen, zijn practisch alle ramp slachtoffers weer aan een nieuw een meestal zelfs aan een betere huisvesting geholpen. In een speciale raadszitting is de wa tersnoodramp officieel herdacht. Ik zal mij dus thans onthouden van de toen reeds genoemde feiten en cijfers; wel wil ik gaarne iedereen, die hier ter plaatse heeft medegewerkt aan de leniging van dt noden der slachtoffers nogmaals har telijk dankzeggen. Op 1 Jan. 1953 bedroeg het aantal inwoners 8135; vermeerderd door ge boorten met 207 en door vestiging met 439, totale vermeerdering 646, is totaal 8781; verminderd door overlijden met 63 en door vertrek met 462, totale vermin dering 525, zodat het inwonertal op 31 December 1953 bedroeg 8256, waarvan 4193 mannen en .4063 vrouwen. Het aantal huwelijken bedroeg 67 te gen 60 in 1952. Op het gebied van Openbare Werken, waaronder ook te verstaan de woning bouw, werd in 1953 een topprestatie ge leverd, ondanks het feit, dat de waters nood een grote spelbreker was. Een groot aantal woningzoekenden kon aan een woning worden geholpen. De 8 her- bouwgevallen van de Erven Schuller en een complex van 10 woningen in de Bo- terpolder kwamen gereed, evenals de complexen van 21 woningen en 50 mili taire woningen. Van het complex van 40 woningen zijn de eerste 3 bewoond, terwijl de rest zeer snel zal volgen. In de Beatrixlaan kwamen 2 fraaie Oostenrijkse geschenk woningen gereed, terwijl op Sandoel 5 Zweedse en 1 Noorse en de Raamsdonk- dorp aan de Melkhaven 4 Noorse ge schenkwoningen in aanbouw zijn. Bo vendien werden nog meerdere herbouw- gevallen en premiewoningen in de parti culiere sector gebouwd. Het aantal woningaanvragen bedraagt thans nog 246, zodat de oplossing van het woningprobleem nog lang niet in zicht is, waarbij dan nog geen rekening gehouden is met 29 noodwoningen en de vele slechte woningen, die geleidelijk aan toch ook opgeruimd moeten worden Het jaar 1953 zal steeds bekend blij ven als 'het jaar, dat de Boterpolder tot volledige ontwikkeling kwam. De aan leg van de Boterpolderlaan, Frans Hals straat, Rubensstraat, Jan Steenstraat en de Rembrandtlaan kwamen gereed. Ter beveiliging van de polder werd dc kade aanzienlijk verhoogd en een gemetselde muur gebouwd. Menselijker- wijs gesproken kan de polder thans vol komen veilig geacht worden. Een ander belangrijk feit was de vol ledige doortrekking van de Beatrixlaan naar de Wilhelminalaan, waardoor een prachtige ontsluiting van de „Prinsessen- wijk" tot stand kwam. Het Poststraatje werd vernieuwd, ter wijl in Raamsdonk op enkele plaatsen de open riolering door een gesloten werd vervangen. Enkele plantsoentjes werden aangelegd. In de Boterpolder werd een aanvang gemaakt met de bouw van een nieuwé 8-klassige R.K. Meisjesschool, terwijl in Raamsdonk-dorp het Leogebouw werd aangekocht. In het afgelopen jaar kwam de plaat selijke organisatie voor de Bescherming Bevolking (B.B.) nagenoeg volledig tot stand. De blokploegen zijn geheel ge formeerd en de cursussen zijn aan de gang. Het voor de brandweer benodigd, aantal leden is toegetreden, terwijl de vorming van het Mobiele Geneeskundig team in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Het aantal werklozen bedroeg op 1 Januari 1953: 108 en op 1 Januari 1954: 60. Van de laatsten waren er 3 op D.U.W.-object en de rest geheel werk loos. Deze werkloosheid is eerst op het laatst van 1953 ontstaan. Gedurende het gehele jaar 1953 zijn er practisch geen werklozen geweest. Bij de periodieke raadsverkiezingen werden alle leden opnieuw gekozen; al leen de nestor de 'heer Dingeman Lank- huijzen had zich niet meer herkiesbaar gesteld. In zijn plaats deed de heer W. van Seters zijn herintrede. De beide wethouders, de heren G. Nollen en C. Langerwerf werden herbenoemd. Alvorens een blik in de naaste toe komst te werpen, dank ik U en spe ciaal ook de beide wethouders voor het vele werk in het belang van de gemeen te verricht, vooral ook voor de prettige en vertrouwelijke sfeer, waarin dit ge schiedde. Gaarne breng ik ook hartelijk dank aan de gemeente-secretaris, de hoofden van dienst en overige ambtenaren en werklieden voor de wijze, waarop zij in het afgelopen jaar hun taak vervulden. Steeds kon op hen worden gerekend: kortom zij waren voor mij en het Ge meentebestuur een grote steun. Ook de groepscommandanten en het onderhorig personeel van de rijkspolitie te land en te water wil ik gaarne in deze dank betrekken. Het woningcontingent voor de eerst volgende 3 jaren is vastgesteld op 71 en 6 voor herbouwgevallen. Dit wil zeggen, dat voor 1954 ongeveer 30 woningen zullen kunnen worden gebouwd. Naar mijn mening zal dit slechts een druppel op een gloeiende plaat zijn en daarom wil het Gemeentebestuur trachten om dit aantal te verhogen door o.a. huizen Voor bejaarden te bouwen in de Mar grietstraat op de plaats waar thans de noodwoningen staan. Per éénheid van 't contingent mogen 3 huizen voor bejaar den worden gebouwd. Door opschuiving kunnen dan grotere woningen voor gro tere, althans groeiende gezinnen worden vrijgemaakt. Het is voorts nog niet uit- gesloten, dat voor krotopruiming een j kleine extra toewijzing zal worden gege- j ven. i Door de vrij snelle bouw in dé Boter polder en de onmogelijkheid om reeds in het Noordelijk deel langs de Haven te bouwen, zal het noodzakelijk zijn om nieuwe gronden aan te kopen en zal het uitbreidingsplan op vrij grote schaal moeten worden herzien. Daarvoor komen op de allereerste plaats in aanmerking de gronden ten Noorden van de Boter- dijkweg en het Noordelijk gedeelte van de Sandoelse polder. De nieuwe R.K. Meisjesschool zal ver moedelijk 1 September a.s. in gebruik kunnen worden genomen evenals het gymnastieklokaal, waarvan de aanbeste ding binnenkort kan plaats hebben. De R.K. Jongensschool in Raamsdonk zal verbouwd worden en van centrale verwarming worden voorzien, alsmede van moderne toiletgelegenheid. De R.K. ULO-school wacht al gerui me tijd op 2 nieuwe leslokalen. Voorts wordt gewacht op de beslis sing ten aanzien van de bouw van z.g. huishoudschool ten plattelande, waartoe in principe de nodige medewerking van gemeentewege is gegeven. De plannen van een modern wijkge- bouw voor het Wit Gele Kruis op de kop van de Rembrandtlaan met acco- modatie voor de schoolarts liggen klaar. Binnenkort zal deze zaak bij U aanhan gig worden gemaakt. Vorige week is een begin gemaakt met de aanleg van het wandel- en sport park. Te zamen met het gymnastiek lokaal zal daardoor prachtige gelegen heid voor ontspanning worden gescha pen. Na overleg met de Commissie voor publieke werken is wederom een aan zienlijk werkprogram opgesteld. Daar voor komen o.a. voor het gedeeltelijk doortrekken, van de Raadhuisstraat. (Met de Ned. Spoorwegen wordt overleg gepleegd over de mogelijkheid om de spoorlijn te passeren, om daar door langs de Pastorie verbinding met het centrum van Raamsdonk te krijgen), voorts het reconstrueren van een ge deelte van de Kerklaan van Nieuwe weg tot Zuideindse weg, vernieuwing Zuid zijde van de Haven, de Zwanesteeg, verbreden trottoirs Julianalaan. De grotere werken, de z.g. P.C.W.- werken bestaande uit: a. het grote rioleringsplan; b. de reconstructie van de Kerklaan, en c. de gedeeltelijke demping van de haven, komen vóór 1 April a.s. be- stekklaar. Ook het plan voor het zwem bad is gereed. Hopenlijk kunnen binnen kort de nodige grondaankopen en het crediet voor de aanleg aan Uw Raad worden voorgelegd. Het laatste doch zeker niet het minst belangrijke object is het ophogen van de in gemeentebezit zijnde gronden voor industrieterrein langs de Donge en de aanleg van een loswal aan de te ver breden Havenmond. Dit plan is thans volledig klaar. Het nodige overleg met andere instanties zal spoedig worden ge opend. De plannen voor de levering van gas verkeren ook in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De Staatsmij nen hebben in ieder geval reeds aan Oosterhout medegedeeld, dat zij bereid zijn gas te leveren. Zoals U ziet, Mijne Heren, zit hel gemeentebestuur niet stil, maar alles kan nu eenmaal niet ineens. Bovendien vraagt de uitvoering van alle plannen veel geld, van sommige zelfs enorm veel. Vooral het aantrekken van industrie- er. heeft de volle aandacht, omdat hier mede ten slotte het levensbelang van de gemeente gemoeid is. Regelmatig zijn er aanvragen om industrieterrein, doch door welke oorzaken dan ook wordt Raamsdonk gepasseerd. Hopenlijk zal het op aandrang van de Minister van Binnenlandse Zaken beëindigen van de in feite tot een ongezonde wedstrijd uit gegroeide vraag van de industriëlen om tegemoetkomingen in velerlei vorm van de gemeenten voor Raamsdonk met z'n gunstige ligging aan grote waterwegen en hoofdverkeerswegen te land van be lang zijn. Mijne Heren, ook voor dit nieuwe jaar, doe ik een beroep op Uw goede wil tot samenwerking en vooral op Uw vertrouwen. Wanneer ik die wederom krijg, dan twijfel ik er niet aan dat met Gods onmisbare zegen de gemeente Raamsdonk een gezonde toekomst tege moet gaat. Dat de begroting van de gemeente Raamsdonk voor 1954 i n de laatstelijk gehouden raadsvergadering zonder slag of stoot is aangenomen, is niet zo ver- Wonderlijk wanneer men de degelijke schriftelijke voorbereiding van de behan deling heeft gezien met de uitvoerige toelichting van B, en W. Wij ontlenen daar het een en ander aan. 'Het tekort van 110,000 gulden dat wordt geraamd is 22,000 gulden hoger dan het tekort voor 1953, dat 88.000 gulden bedroeg. Dit werd gedekt door een uitkering ondernemingsbelasting en een tweetal na-uitkeringen uit het ge meentefonds. Voor 1954 zal een ver zoek om een subjectieve verhoging der algemene uitkering (overeenkomstig een nog niet aangenomen wetsontwerp inza ke de regeling der financiële verhouding tussen het Rijk en de Gemeenten) wor den ingediend. Waar dit vergrote tekort vandaan komt, wordt aangetoond in een staat waarin de begrotingscijfers van 1953 en 1954 worden vergeleken. Hieruit blijkt dat de lasten enerzijds met 172,364,02 zijn verhoogd en anderzijds met f 61,708,03 zijn verlaagd, waardoor een tekort resulteert van f 110,655,99. Tot de posten die de lasten voor 1954 aanzienlijk verhogen, behoren volgens de toelichting van B. en W.: salarissen en lonen, inclusief sociale lasten, de uitbrei ding der straatverlichting in verband met de realisering van het uitbreidingsplan, de uitbouw van de Bescherming Burger bevolking, publieke werken, het onder wijs en rente voor een op 1 April 1954 aan te gane geldlening ad f 400.000. B. en W. voegen er aan toe, dat uit hun toelichting blijkt, dat voorzichtig heid met betrekking tot 'het financiëel be leid dringend geboden is. De raadscommissie die de .begroting heeft onderzocht, had niet veel aanmer kingen. Wel achtte zij het wenselijk dat de presentiegelden voor de vergaderin gen van de raad en van commissies zou den worden verhoogd, maar B. en W. waren een andere mening toegedaan en deze was dat het lidmaatschap van de raad en van commissies allereerst als een eretaak moet worden beschouwd". Voorts stelde de commissie voor het subsidie aan jeugdverenigingen te verho gen van f 700 tot f 1000, waartegen B. en W. geen bezwaar maakten. Voor het overige stemden beide partijen overeen en in de raadsvergadering werd dan ook de begroting overeenkomstig het advies van de commissie ongewijzigd vastge steld. Er was een grote schare belang stfellenden Maandagmiddag in het ge bouw van de Christelijke Volksbond, toen daar het nieuwe gebouw van de kleuterschool werd geopend. Eigenlijk is het geen nieuw gebouw, maar dit zal de vreugde van degenen die bij het christelijke kleuteronderwijs te Sprang geïnteresseerd zijn niets; verminderd hebben, want bij deze plechtigheid overheerste een toon Van blijdschap en van dankbaarheid, dat eindelijk, na een lange lijdensweg, de verlossende zucht kan worden geslaakt: we hebben een school, een eigen school! Voordien was het een zich behelpen, een zoeken naar een deugdelijk permanent verblijf, soms ook het opgeven van de hoop nog iets te zullen bereiken. WAT VEEL GEKOST HEEFT IS OOK VEEL WAARD. Wat ons veel gekost heeft is ons ook veel waard, zei Mevrouw Rosier, die de Bond van besturen van Christelijke Kleuterscholen vertegenwoordigde bij de ze opening; de waarheid van dit gezegde bleek uit de woorden van allen die het woord voerden tijdens deze plechtigheid, uit de belangstelling vooral ook van de zijde der ouders. Toen de Weleerw. Heer Ds. C. Streef kerk de bijeenkomst opende, waren in de zaal van de Christelijke Volksbond aan wezig, naast het bestuur ;van de Kleuter school, Burgemeester 'Smit, Wethouder Notaris Waverijn, 'Secretaris van Proo- ijen, Mevrouw Rosier, namens de ge noemde Bond, de Kerkeraden van de Hervormde en Gereformeerde Kerken te Sprang, de Kerkvoogdij Van de Herv. Kerk, het 'bestuur van de Christelijke Volksbond, kleuteronderwijzeressen van de christelijke kleuterscholen te Waal wijk, Besoijen en 's-Gravenmoer, en tenl sjotte veel ouders van kleuters die de Sprangse Kleuterschool bezoeken. Nadat de vergadering het eerste vers van Ps. 103 had gezongen en Ds Streef kerk had gelezen uit Johannes 10 en was voorgegaan in gebed, verwelkomde hij alle aanwezigen en zette vervolgens in het kort de lijdensgeschiedenis van de Christelijke Kleuterschool uiteen. Op 12 Januari '1948 was het kleuter onderwijs begonnen in een leegstaand lokaal van de lagere school. De nood zaak van een eigen gebouw werd toen nog niet zo gevoeld, dat het ook tot daden kwam. Echter in de loop van 1951 groeide het aantal leerlingen op de la gere school dermate, dat het bestuur De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. VAN Dat waren de feiten, tenzij... Toen zij 't kamp bereikten, heerste daar dezelfde lugubere stilte als enige minuten tevo ren bij het geïmproviseerde vliegveld. De weinige Duitsers die Schroder in het kamp had achtergelaten, waren gedood en lagen in de meest groteske houdingen over de grond verspreid. Desmond's eerste vraag was naar professor Nichols. Het antwoord van de bevelvoerende officier was kort en dui delijk. Professor Nichols was bij de overval niet in het kamp aanwezig geweest. Nie mand had kunnen ontsnappen. Allen die zich bij de omsingeling in het kamp had den bevonden, waren gedood. Het was dus duidelijk dat Nichols het kamp ver laten had, voordat Desmond's tweede troep bij het kamp was gearriveerd. Ondanks zijn eigen redding en die van Zijn mannen, voelde Mersham zich ver slagen. Het ergste wat hij zich had kun nen voorstellen was, dat Nichols bij de overval gedood zou zijn. Een vlucht had hij voor onmogelijk gehouden, evenals kapitein Desmond. „Uiteraard sta ik van nu af onder uw bevelen, kapitein Mersham", zei deze. „Wat zullen we doen?" Mersham dacht niet lang na. Er was maar één ding te doen: weer de jacht op Nichols te be ginnen. Hoe dodelijk vermoeid hij ook was en uitgeput door martelingen die Schroder hem had doen ondergaan, er was geen sprake van rusten. Nichols moest lont geroken hebben en had het j kamp verlaten. Hij kon niet ver zijn. Hij was te voet, dat stond vast en zou moeten omkomen van honger en dorst. Toen Mersham zijn plannen aan Des- mond had medegedeeld, stelde deze on middellijk voor zijn vliegtuigen in te schakelen. „Wij patrouilleren boven dü gebied en hebben kans de professor te ontdekken". Deze mogelijkheid gaf Mers ham weer moed. Inderdaad, al was h& Nichols wederom gelukt te ontsnappen, hij kon niet ver komen en zou, wanneer hij bemerkte dat hij ook vanuit de lucht gezocht werd, uiterst voorzichtig moe ten zijn in zijn bewegingen, waardoor hij nog minder snel vooruit kon komen, dan anders toch reeds het geval was. Men aarzelde niet langer en terwij] Desmond s soldaten zich in alle richtin gen verspreidden en hij en Mersham met een troep van tien man meezochten, hoorden z ij na ruim twintig minuten Desmond's vliegtuigen opstijgen van het kleine plateau, waar hij enige uren te voren geruisloos was geland. Marion en Flanders werden „ontvan gen" door een magere gebruinde kerel, met een intelligent en bedriegelijk vrien delijk uiterlijk. Hij was zelfs zo vriendelijk hen een zetel aan te bieden. Het was duidelijk dat deze man, blijkbaar de leider van de illigale groep, een heel andere mentali teit bezat dan majoor Schroder. Hij was even zakelijk als vriendelijk en recht op de man af toen hij zei; „Wij behoeven elkaar niets wijs te maken. U kunt twee dingen doen, uw leven redden of dood geschoten worden.' De beslissing ligt in uw eigen hand. De voorwaarde om te blijven leven, is u waarschijnlijk wel dui delijk. De dame verstrekt mij bepaalde gegevens en u (hier wendde hij zich tot Flanders) vertelt mij eenvoudig welke actie de geallieerden gaan ontketenen om professor Nichols alsnog in handen te krijgen en kapitein Mersham uit majoor Schroder's handen te bevrijden. U bent in Leopoldsville, Wishington, Londen, Parijs en Brussel natuurlijk in kennis gesteld van een en ander." Flanders kon een glimlach niet onder drukken. „Uw vragen lijken wel een beetje na- ief", merkte hij spottend op. „In de eer ste plaats geloof ik niet, dat u mijn le ven zal sparen, ook al vertelde ik u da- tum en plaats van een invasie, en boven dien kan ik niet weten welke maatrege len de geallieerden zullen treffen om professor Nichols te beletten Berlijn te bereiken. U kunt zich zelf wel zo onge veer voorstellen, wat men daartegen zal doen." „Natuurlijk ben ik daartoe in staat", was het ironische antwoord, „maar ik prefereer natuurlijk concrete gegevens en ik vind het jammer dat u niet ver standiger bent en zegt wat u weet." Hij stak een sigaret aan en vervolgde snel: „Natuurlijk houden wij u vast, tot de waarheid van uw beweringen bewezen is, u behoeft niet aan de ernst van mijn be lofte te twijfelen. Ik ben geen soldaat en heb er niet het minste belang bij een sergeant uit de weg te ruimen". Flanders voelde onmiddellijk aan, dat deze man meer het type van een avon turier, dan van de fanatieke partijman was. Hij was zelfs geneigd te geloven dat die man zijn belofte zou houden en hem in een zekere onverschilligheid zou laten gaan, indien hij de Duitsers waar devolle inlichtingen verschafte, die de voorzorgsmaatregelen .„der geallieerden zouden ondermijnen en ongedaan maken. Dus besloot hij zijn fantasie aan het werk te zetten en te doen alsof hij wer kelijk op de hoogte was van de gealli eerde maatregelen om Nichols op te vangen, wanneer deze in een vliegtuig zou trachten te ontsnappen. Met won van de kleuterschool bericht kreeg, dat er rekening mee gehouden moest worden, dat m.i.v. April 1952 de kleuters niet langer in de lagere school geherbergd konden worden. Het had veel voeten in de aarde voor dat men een ander onderkomen had ge zocht; een nieuwe kleuterschool, of des noods een semipermanente was veel te duur; naar mogelijke en onmogelijke pak huizen en schuren werd uitgezien, maar alles was zonder resultaat en ten einde raad klopte men aan bij de kerkvoogdij, om desnoods dan maar verlof te krijgen zich zo lang te mogen huisvesten in de te kleine consistoriekamer; het was maar goed, zei de dominee, dat de inspectrice daar nooit is geweest. Het was echter slechts een noodop lossing, en men kon er slechts voor een korte tijd zijn heil in zoeken. In October moest men er weer uit en het bestuur leefde in een zeer sterke druk, waar nu de school in te vestigen. Begin September 1952 deed het ge rucht de ronde dat de dubbele woning van de Wed. Dekkers te koop kwam. het gerucht bleek waarheid, er werd onder handeld en onderzocht en op 19 Septem ber kocht het bestuur dit huis, om er de kleuterschool, na verbouwing in te ves tigen. Tot de verbouwing klaar zou zijn werden de kinderen ondergebracht in het gebouw van de Christelijke Volksbond. Er was nog veel te doen, aldus ds., maar we leefden op hoop. In het voorjaar 1953 kwamen de goed gekeurde tekeningen terug, met het ver krijgen van de nodige middelen had men niet zoveel moeite en in Mei kon door de welwillende medewerking van B. en W. de bouwvergunning worden ver leend. Onder architectuur van de heer Koos Nieuwenhuizen, hebben de aannemers J. W. Nieuwenhuizen, J. A. v. d. Schans en Evertse, het gebouw veranderd in een school, die aan de wettelijke voorschrif ten voldoet, en die een goed onderwijs zal mogelijk maken. Ds Streefkerk dankte architect en aan nemers. Doch nu het werk was voltooid was nog scherpe waakzaamheid geboden, men moest bijzonder in het oog houden dat de school zware financiële lasten had. De aankoop en de verbouwing kostten ruim f 20.000,waarbij dan de inrichting nog kwam. Hij deed een be roep op aller offervaardigheid en hoop te op de welwillende medewerking van het gemeentebestuur, wanneer het be stuur zou aankloppen om subsidieverho ging- Moge de school onder Gods zegen als een fundament zijn ter versterking van de uitbouw van het protestantisme in het zuiden, als de deur waardoor vele schaapjes mogen toevergaderd worden tot de Goede Herder, die gezegd heeft: Laat de kinderkens tot Mij komen, be sloot spreker zijn openingswoord, waar na hij zich in het bijzonder richtte tot de onderwijzeressen Mej. van Pelt en Mej. v. d. Meulen, wie hij hartelijk dank bracht en voor wie hij Gods kracht bad. Hij verklaarde tenslotte de school voor geopend en overhandigde Mej. van Pelt de sleutel. Nadat juffrouw van Pelt gesproken had op een duidelijke manier over het doel van het christelijk kleuteronderwijs, werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de nieuwe school te bezichtigen, en ons scharend in de rij van belang- stellenden hebben we kunnen constate ren dat Sprang een fraaie, heldere, lich te kleuterschool heeft gekregen; dat de 65 kleuters thans onderwijs kunnen ge nieten in een omgeving die hiertoe ge- eigend is. Er zijn twee ruime klasloka len, geheel naar de eisen van het onder wijs ingericht, er is, voor slecht weer, een ruime speelzolder, achter het ge bouw van de Chr. Volksbond is een mooie speelwei, de verwarming, het sa nitair, alles is even keurig verzorgd, zo dat we ons levendig de vreugde die er heerste konden voorstellen; er is alle reden toe, na enkele jaren zo gebrekkig als maar mogelijk was gehuisvest te zijn. VERHOOGDE SUBSIDIE. Na de bezichtiging nam Ds. Streefkerk nog even 'het woord om zijn grote er kentelijkheid jegens de dameskrans tot uitdrukking te brengen de dames hadden jarenlang in alle stilte voor de school gewerkt; hij dankte ook de dames die de school mee hadden schoongemaakt en vooral ook het bestuur van de Chr. Volksbond dat de school in alles was ter wille geweest en ook deze middag zijn zaal weer disponibel stelde. Ik moet U werkelijk zeggen, verklaar de burgemeester Smit vervolgens, dat het me bijzonder meegevallen is en dat ik niet gedacht had dat er zoveel van dit huis te maken zou zijn. Daarom mijn hartelijke gelukwensen. Naar aanleiding van de uitlating van de voorzitter, die zei in zijn openings speech gewacht te hebben met de subsi dieaanvrage, deelde de burgemeester mee dat op de nieuwe gemeentebegroting een subsidie was uitgetrokken van f 40. per leerling. „U hebt ons op royalere wijze be loond, dan we durfden hopen", zei ds. Streefkerk in zijn dankwoord. Mevrouw Rosier feliciteerde hét be stuur en de onderwijzeressen van harte met deze dag, namens de Bond van Be sturen, zij wenste ook de ouders geluk. Voor ons kind, zei zij, is niets te goed en niets te veel. ALLEEN HEREN. En na een hartelijk woord gericht te hebben tot haar leerlinge Mej. van Pelt, verklaarde deze charmante en vrolijke spreekster gefrappeerd te zijn door het leit, dat het bestuur gevormd werd door enkel mannen. En er was grote hilariteit en instemming in de zaal toen zij, toch ook in alle ernst, betoogde hoe ook de vrouw in dit bestuur op haar plaats was en de voorzitter kon niet anders doen dan verklaren, dat deze aanbeveling ïn overweging genomen diende te worden. De heer Dees, het hoofd van de La-' gere School, feliciteerde het bestuur eveneens; men mocht trots gaan op deze school, maar men mocht er niet tevre den mee zijn. ze was nog niet af, zolang de kleuters van Sprang niet allemaal naar deze school gingen. Zelf ervoeren zij op de Lagere School hoe belangrijk het kleuteronderwijs was en hoe goed zij merkten wie het kleuteronderwijs hadden gevolgd en wie niet. Namens de kerkeraad van de Gere formeerde Kerk sprak de heer C. Bras penning een wootjd van hartelijke feli citatie; het bijzondere van deze gebeur tenis was, dat de hervormden en de ge reformeerden gezamenlijk op christelijke grondslag dit hadden tot stand gebracht; als protestant-christelijken van Sprang zijn we in eenheid ongetrokken, aldus spr.; ook bij het onderwijs van de gro tere kinderen moeten we zien te komen tot meer eenheid. Nadat de heer W. Braspenning ge sproken had namens het bestuur van de Christelijke Volksbond en eveneens zijn hartelijke gelukwensen had aangeboden, was het de heer W. Spuijbroek die na mens de ouders een woord van felicita tie sprak. Het zal een gerustheid zijn, zei hij, de kinderen naar deze school te mo gen sturen. Hij besloot: wij bidden U Gods zegen toe op Uw arbeid en Hij geve, dat de vruchten van dit onderwijs nog gezien mogen worden, wanneer zij straks ko men aan de avond van hun leven en dat de kinderen gezien zullen mogen worden in het Huis des Vaders met zijne vele Woningen. Nogmaals dankte de voorzitter, Ds. Streefkerk, alle aanwezigen; de lof die vooral ook was geuit over het uiterlijk aanzien van de school, kwam voor een groot deel toe aan de architect Koos Nieuwenhuizen, die hij nogmaals harte lijk dankzegde. Maar de grootste dank was men God verschuldigd en de aan wezigen zongen het lie vers van Ps. 72: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvan gen". Mogen alle wensen die zijn geuit in derdaad onder Gods zegen in vervul ling gaan. DEENS KONINGSPAAR NAAR NEDERLAND. De koning en koningin van De nemarken zullen in de tweede 'helft van April 1954 een staatsbezoek aan Nederland brengen. IN JOEGO SLAVIË GIST HET OOK AL. Een van Tito's naaste medewer kers, Milovan Djilas, die onlangs in een serie artikelen artikelen critiek leverde op de communistische par- üj van zijn land en de Zuidslavi- sche communistenleiders striemde omdat zij de jonge echtgenote van de Zuidslavische stafchef die in de oorlog, toen zij nog een kind was, niet aan het verzet heeft deel genomen - zouden negeren, is vandaag door het Zuidslavische Politbureau uil al zijn partijfunc ties vice-premier en voorzitter van het parelment ontzet. Op speciaal verzoek van Tito, over wie Djilas een biografie schreef, is hij echter niet uit de partij gestoten. In een bekendmaking wordt gezegd dat dit de „laatste waarschuwing" derlijke vlotheid en overtuigingskracht diste hij een prachtig verhaal op, dat zonder uitstel naar Berlijn werd geseind. Terwijl hij sprak, zag Marion hem eerst verwonderd en later met afschuw aan. Zij speelde haar rol uitstekend, ook toen het haar beurt was te antwoorden. Zij had direct begrepen, dat Flanders tijd wilde winnen en besloot ook valse in lichtingen te geven. Haar taak was ech ter veel moeilijker, daar haar gegevens onmiddellijk op hun juistheid gecontro leerd konden worden. Het ging echtet om haar leven en heel haar scherp ver stand werd ingezet om de Duitsers, al thans voorlopig, tevreden te stellen. Zij goochelde met formules, aanwijzingen en gegevens, zette alles correct op papiei en hoopte dat het nog enige uren zou duren voor de betrokken geleerden in Duitsland haar materiaal onder ogen zouden krijgen. Het waren grotendeels gegevens die ook de Duitsers reeds be kend waren, maar zij waren in ieder ge val juist en men zou na deze proef van haar kennis trachten meer gegevens uit haar te krijgen. Toen er ongeveer een uur verstreken was, werden zij weggevoerd. Zij werden afzonderlijk opgesloten, Flanders in een met een traliedeur afgesloten donkere nis aan de achterzijde van .de grot en Marion enige meters verder in een soort gelijk verblijf. „Als apen in een kooi", dacht Flanders. Hij zég eens ora zich heen en kon bij het half duister een veld bed onderscheiden. Dat was letterlijk het enige, dat in dit hol te vinden was. Woedend bedacht hij hoe Marion ook in een dergelijk hol moest verblijven. Hoewel hij wist, dat hij weinig tijd had, typeerde het Flanders dat hij zich zo behagelijk mogelijk op zijn brits uitstrek te en een poging deed tot rustig naden ken. Vluchten leek onmogelijk. Ander zijds moest hij de komende nacht een po ging wagen. Morgen was het te laat, dat stond vast. Er was maar één weg, de dichtstbijzijnde uitgang naar de an dere zijde van het rotsmassief waarop zij gestuit waren en waarin zich deze grot bevond. Maar tussen deze uitgang, die vanuit Flanders' cel zichtbaar was en hem, bevond zich een stevig hek. Bo vendien zou die uitgang wel bewaakt worden en waren er ook buiten schild wachten geplaatst. Een onoverkomenlijke moeilijkheid leek ook de noodzaak Ma rion te bevrijden. Daarvoor was een sleutel nodig. Het werd Flanders hoe langer hoe meer duidelijk, dat hij slechts een geringe kans had, door een oude, ordinaire methode toe te passen. Maar voldeed een klassieke remedie meestal niet het beste? (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2