i mJULWYR Waalwijkse en Langsiraaise Courant Wijde Wereld PARTIJ&RISIS. UIT DE DE HOOFDFABRIEK van BAL een Algemene Ledenvergadering. HONDEN ONTRUKKEN MENSEN AAN „WITTE DOOD". Bloch en S t i b b H 11 a n d i a die belangrijk wordt uitgebreid, blijft in Waalwijk. in „THALIA" KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ VRIJDAG 22 JANUARI 1954. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad DEEQMHEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 7. Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.rn. Contract-advertenties speciaal tarief. verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Het is een merkwaardig geval met het communisme in joego-Slavië. Nadat iito deels door eigen kracht deels met mede werking van Moskou ten troon was ver heven en van Joego-Slavië een commu nistische staat had gemaakt volgens Rus sisch model, heelt hij zich later van zijn leermeesters gedistanciëerd en van zijn land een communistische staat volgens eigen opvattingen gemaakt. Ideologisch maakte 'dit niet bar veel verschil, maar de breuk met de Sovjet-opvattingen was toch wel zo diep, dat Tito evenzeer in ongenade kwam als bijvoorbeeld Eisen hower en Churchill. Waarvan de Joego slavische regeringsleider zich trouwens weinig heeft aangetrokken, want hij ging rustig zijn eigen weg door de inrichting van de staat volgens zijn eigen inzichten te organiseren, bovendien zocht en ver kreeg hij aansluiting bij het Westen, dat deze gelegenheid des te gereder aangreep omdat het daarin de mogelijkheid zag een voorpost te vestigen tegen mogelijke Russische agressie. Anderzijds trachtte Tito zoveel mogelijk zijn onafhankelijk heid tegenover het Westen te bewaren, wat hem aardig gelukte mede door dc uitzonderlijk gunstige positie waarin hij verkeert. Hij neemt dan ook een unieke positie in bij de tegenstelling tussen Oost en West en men kan hem tot op zekere hoogte de eerste en voorlopig enige overloper noemen. Ondertussen bleef er een belangrijke overeenkomst bestaan met Moskou, n.l. de wijze waarop de top van het bin nenlands bestuur is samengesteld. In de Westerse demokratieën wordt het lands bestuur gevormd door staatshoofd, mi nisterraad en volksvertegenwoordiging. Nu is de feitelijke macht van het staats hoofd in het westen wel niet veel gro ter dan in het Oosten, maar ongetwijfeld ligt de verantwoordelijkheid van de mi nister in het Westen hoger dan in het Oosten, ofschoon het hier niet zo n ris kante betrekking is. De volksvertegen woordiging kunnen we voor wat de tota litaire "staten betreft uitschakelen. Wat niet wil zeggen dat de ministers daar niet de verantwoording verschuldigd zijn die ze hier verschuldigd zijn aan het parlement. Deze -positie bekleedt in het totalitaire systeem de partij, die fungeert als een soort controleapparaat. Daar door is de regering aan handen en voe ten gebonden door de tyrannie van de partij. Wat voor gevolgen dit heeft, blijkt dagelijks wanneer men de berich ten uit het Oosten bijhoudt. Een van de meest recente en meest opzienbarende gevallen is Beria geweest, jarenlang een van de meest vooraanstaande communis ten in de Sovjet Unie en met één slag omlaag gestort tot misdadiger. In de satelietlanden hebben al heel wat voor aanstaande communisten moeten bezu ren dat ze de partij ten troon hebben ge holpen. En wanneer deze eenmaal ze telt, staat ze haar plaats niet meer af. Dit is het waartegen Djilas, een van de vier vice-premiers van Joego-Slavië en lange tijd de theoreticus van de com munistische partij, zich onlangs heeft verzet, waardoor hij een ongehoorde aanslag heeft gepleegd op de macht van de partij. Hij heeft in enkele artikelen betoogd, dat het tijd wordt dat er een einde wordt gemaakt aan de overheer sing van de regering door de partij Volgens hem zou dit de socialistische opbouw van de staat belemmeren. Hij voelt zomin voor de klassenstrijdsgedach te van Lenin als het partijdespotisme van Stalin en meent dat vooruitgang voor het land slechts mogelijk is op demo- kratische grondslag. Niet alleen in een communistische staat zijn dit ongekende geluiden, maar vooral voor een vooraanstaande figuur uit de communistische partij en Beria beeft zeker niet zulke vermetele theorie ën hoeven te verkondigen om zijn hoofd te verspelen. Het minste wat men dan ook heeft kunnen doen is Djilas uit zijn functies ontzetten. Het merkwaardige feit doet zich hierbij, voor dat een van de stichters van de partij, Dedjer, nog voor hem in het krijt trad en dat maar schalk Tito zelf verontschuldigingen aan voerde voor de dwalingen van Djilas. Daaruit blijkt wel dat diens theorieën geen plotselinge uitschieters waren, maar dat er inderdaad iets gist in de Joegoslavische communistische partij. Het is nu nog moeilijk uit te maken in hoeverre de revolutionnaire of zo men wil anti-revolutionnaire ideeën van Dji las verder ingang zullen vinden. In ieder geval betekenen ze niet minder dan een omwenteling. De geestelijke vader ervan zal ofwel voorgoed van het toneel ver dwijnen, ofwel hij zal vandaag of mor gen terug keren om ze verder uit te werken en in praktijk om te zetten. Lijkt dit vooralsnog niet waarschijnlijk, dat ze geuit zijn is een aanwijzing dat het tota litaire communistische partijsysteem ook in de hoogste regionen iets van zijn aan trekkelijkheid begint te verliezen als on houdbaar voor een draaglijke menselijke samenleving. Dat dit voorlopig geen konsekwenties inhoudt voor het Sovjet- russische systeem schijnt welhaast van zelfsprekend. In Moskou zal men het op treden van Djilas waarschijnlijk zien als een verdere ontbinding van een bastaard- communisme, als logisch gevolg van het feit dat Tito zich losmaakte van de bron. EEN ZUID-AFRIKAANSE AANVAL OP NEDERLAND. De voormaliae minister van De fensie van Zuid-Afrika, Oswald Pi- row, die thans leider is van 'n fas cistisch getinte beweging, die de toepasselijke naam van „De nieuwe orde" draagt, heeft van zijn partij een op wat hij noemt immigranten, die emigraiievoorschrithen ons toe staan". in hei orgaan aanva! gedaan de slechts soort de Nederlandse Pirow schrijft o.m. „In de gehele Unie heerst een anti-Nederlandse stemming wegens de slechte soort immigranten, die de Nederlandse emigratievoor schriften ons toestaan. Het was een grote schok voor Zuid-Afrika, dat de Nederlandse vertegenwoordigers bij de Uno het niet mogelijk hebben geacht om evenals Frankrijk, En geland en België dc Unie te s.eu- nen. Wat is het nut van de ver klaringen van genegenheid van be zoekende ministers en hun gepraat over bloedverwantschap en hun lof voor de schoonheid van onze natuur, als zij hun vertegenwoor digers opdracht geven Zuid-Afrika een steek in de rug te geven en mede de verantwoordelijkheid te dragen van een onrechtvaardigheid van de Uno jegens Zuid-Afrika? De koninklijke gift van 300 pond aan de Universiteit van Pretoria kan dit niet goedmaken. Hef is een povere dank voor het fonds voor hulpverlening aan watersnood- slachtoffers, waartoe Zuid-Afrika zo edelmoedig, maar niet zonder bitterheid in het harl, heeft bijge dragen". Het is niet de eerste maal dat Ne derlandse immigranten critiek te horen krijgen van Zuid-Afrikaanse zijde. Albion Ross van de New- York Times" schreef onlangs een artikel, waarin melding werd ge maakt van teleurstelling bij de Z. Afrikaanse regering van dr Malan over de Nederlandse immigranten. Volgens Ross zou dr Malan met name niet te spreken zijn over het feit, dat de Nederlandse immigran ten in groten getale de rassenpoli tiek van de Zuid-Afrikaanse rege ring verwerpen en dit duidelijk doen blijken door de oppositiepar tij van Strauss te steunen. BESPREKINGEN MET DE WEST VERLOPEN „BEVREDIGEND". Vanwege het secretariaat van de „kleine commissie" is Zaterdag een communiqué te Willemstad (Cura cao) uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat „de besprekingen in de kleine commissie bevredigend en in goede sfeer verlopen. Weder zijds bestaat bij de delegaties be grip voor elkanders standpunt. Intussen heeft de eilandraad van Aruba unaniem 'n motie aanvaard, waarin H. M. Koningin Juliana, de Staten-Generaal, de Staten van de Nederlandse Antillen en Suriname en de regeringen van de rijksdelen verzocht wordt het verzoek van Aruba om de gerechtvaardigde ver langens van Aruba in de „Kleine Commissie" te behandelen, in te willigen. Aruba wenst geheel afge scheiden te worden van de Antil len als een zefstandig deel van het nieuwe koninkrijk. Indien de klei ne commissie over de voortzetting van de rondetafelconferentie, die thans te Willemstad besprekingen voert, dit verzoek niet in behande ling neemt, zullen de vier fractie leiders van de Arubaanse eilanden- raad persoonlijk naar H. M. de Ko ningin gaan. EXAMENDATA VOOR M O. VASTGESTELD. De schriftelijke eindexamens gym nasium A en B en de staatsexamens gymnasium A en B zullen dit jaar worden afgenomen op 19, 20 en 21 Mei. Voor de eindexamens en staats examens HBS A en B zijn als data vastgesteld 24, 25, 26 en 31 Mei en 1 en 2 Juni. Het schriftelijk eind examen Middelbare School voor Meisjes is bepaald op 31 Mei en 1 en 2 Juni; dat aan de handelsdag school met 3-jarige cursus op 31 Mei t.m. 3 Juni; handelsdagschoot met 4-jarige cursus op 24, 25, 26 en 31 Mei en 1 en 2 Juni en handels avondschool met 3- en 5-jarige cur sus op 17, 18, 19, 20, 24, 25 en 26 Mei. MARGARINE DUURDER. De prijs van de merkmargarines wordt, naar men ons van de zijde der fabrikanten mededeelt, voor de consument verhoogd met vier cent per kilogram, hetgeen voor de half- pondpakjes dus neerkomt op één cent. Deze verhoging is geen ge volg van de loonronde, doch vindt haar oorzaak in de prijzen van de verpakkingen, die omhoog zijn ge gaan. LICHTING '53 DIENT TWINTIG MAANDEN. De duur van de eerste oefening voor de dienstplichtigen van de lichtingsploegen 1953 zal 20 maan den bedragen. Voor de groepen die behoren tot de opleiding voor reserve-officier of dpi. onderofficier en voor de z.g. specialisten is echter een ter mijn van 24 maanden gesteld. Ook de in de toekomst aan de minister van oorlog voor te stellen groot- verlofsregelingen zullen op het bo venstaande zijn gebaseerd. UITBARSTING VAN DE MERAPI. Reeds 25 doden en 66 gewonden. Reeds zijn 25 personen gedood en 66 gewond bij een uitbarsting van de beruchte vulkaan de Merapi in Midden-Java op Maandagoch tend. Om 7 uur voelde men twee aardschokken, waarna tegen het middaguur een grote gloedwolk volgde, die in de richting van kam pong Klakag dreef (richting Bojo- tali). 15.000 MIJNHARDTJES: sterke JL bestrijders van kou en griep. TP Politie en militairen evacueerden de bevolking van de bedreigde ge bieden. Zo werden tot Maandag middag ruim 2000 personen geëva cueerd, wal men nog met personen hoopte te noen. Vele bewoners van de berggebieden in Zwitserland en Oostenrijk hebben hun redding uit de verraderlijke sneeuw- lawines te danken aa n de fijne neus van de zogenaamde lawinehond, die deel uitmaakt van de speciale reddingsdienst, welke nu zeven jaar bestaat. Zwitserland telt momenteel 120 van deze onverschrokken viervoetige red ders, die in gevaarlijke tijden zoals het land thans doormaakt op de verschillen de posten in het gehele land gereed ge houden worden om bij het eerste alarm onmiddellijk met hun bazen naar een Dnheilsplaats te vertrekken. Want op snelheid komt het aan, wanneer mensen onder sneeuw en puin bedolven iiggen, bewusteloos of niet in staat de buiten wereld een teken te geven. Het zijn alle Duitse herders, die reeds in training gaan wanneer zij zes tot acht maanden oud zijn. Het gehele jaar door worden zij geoefend in het opsporen van allerlei voorwerpen en dank zij hun buitengewoon fijn reukorgaan is het voor hen, zoals zij de laatste dagen bewezen hebben, een koud kunstje zelfs slacht offers die onder een sneeuwlaag van zes tot acht meter bedolven liggen, op te sporen. ZONDAGSDIENST Zondag 24 Januari 1954. Arts: Dr. Langemeijer. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 24 Januari 1954. 10 uur: Ds. A. Sirag, predikant te Rotterdam-N. DE KV.P. EN DE PROVINCIALE STATEN. Naar wij vernemen zal a.s. Dinsdag 26 Januari de Katholieke Volkspartij af deling Waalwijk een algemene ledenver gadering houden in de zaal Thalia, f4- hier. Op deze vergadering zal burgemees ter J. L. P. M. Teijssen een inleiding houden over de Provinciale Staten. Burgemeester Teijssen, zelf lid van de Provinciale Staten, heeft nog op meer dere plaatsen over dit onderwerp ge sproken, tot groot enthousiasme van zijn toehoorders. Echter nog in een ander opzicht is deze vergadering zeer belangrijk. Op de ze vergadering zal namelijk de candid- daatstelling voor de Provinciale Staten plaats vinden. Het bestuur zal voorstel len Burgemeester Teijssen als candidaat aan te wijzen en het verwacht op de vergadering van a.s. Dinsdag een keel groot gedeelte van de Waalwijkse K.VP- leden. Het is voor onze gemeente en voor de gehele streek van zeer groot be lang, dat burgemeester Teijssen zijn lid maatschap van de Provinciale Staten kan continueren. Daarom, bent U nog geen lid van de KVP, meld U dan aan bij de bekende adressen: M. van Eyl, Poolsestraat 1, Trimbach, Grotestraat 347, J. Rul lens, Westeinde 30 en W. v. d. Wee, Baardwijksestraat 22. De gelederen van de Katholieke Volks partij in Waalwijk dienen sterk te zijn om met goed succes door de aanstaande verkiezingsstrijd te komen. K.V.P.-LANDDAG IN HELMOND. Burgemeester Teijssen van Waal wijk hield volgens „de Maasbo- dc" een grotfe en indrukwekkende rede. Het blad bericht dan als volgt De Statenkring Helmond der K.V.P. hield Zondag 17 Januari j.l. een politie ke landdag ter inleiding van de propa ganda voor de a.s. Statenverkiezingen. Meer dan 250 afgevaardigden uit Peel- land, de Kempen en de Meijerij waren aanwezig. De heer J. L. P. M. Teijssen, lid der Provinciale Staten en burgemeester van Waalwijk, heeft in een grote en indruk wekkende rede met bijzondere geest drift uitgesproken doel en en wezen der principiële politiek ten voeten uit ge schetst en daarna tegen de achtergrond daarvan de taken van het provinciaal bestuur gesteld. Vervolgens heeft de heer G. P. Philippart, lid van Gedeputeerde Staten, de practische werkzaamheden van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten in de afgelopen vier jaren be licht en een duidelijke toelichting gege ven op het provincie-program der KVP. Ontwikkelingsavond K.A.B. J. HENDRIKS OVER HET ZIEKENFONDSWEZEN. In het kader van het ontwikke lingsprogramma van de K.A.B. gaf de heer J. Hendriks uit Tilburg Maandagavond een uiteenzetting over het ziekenfondswezen, dat in de hedendaagse verhoudingen in ons land met een ledental van 70 a 80 procent van de bevolking on misbaar is en een groot goed bete kent. De oorsprong van het zieken fondswezen zocht de heer Hen driks al in de Middeleeuwen, maar- eerst in deze eeuw heeft het een grote vlucht genomen. Voor de oor- log kende men in ons land 'n grote verscheidenheid van ziekenfond sen, waarvoor de spreker 'n grool respect had, omdat zij meestal met beperkte middelen veel tot stand wisten te brengen. De kosten zijn echter zo enorm gestegen dat hel draagvlak zoveel mogelijk moest worden uitgebreid. Er waren he laas een oorlog en een bezetting nodig om uit de impasse te raken Het bezeltingsbesluil is nu, tien jaar na de afkondiging, nog steeds van kracht als vrucht van het to talitaire stelsel en voor de naaste toekomst is er geen nieuwe wet te verwachten. De heer Hendriks omschreef hei- ziekenfonds als een insleling op 't terrein van de volksgezondheid in een vrije samenleving met vrij be- schikkingrecht. Hij betoogde dat de zorg voor de gezondheid van de werknemer, diens vrouw en kin deren, een particuliere aangelegen heid moet blijven en dat deze taak niet door de staat moet worden overgenomen. Wel zal deze rege lend moeten optreden. De stelling dat het ziekenfonds een aangele genheid voor het bedrijf is, wees hij eveens van de hand. Door zijn voorlichtende en bemiddelende ta- ken verschilt hel ziekenfonds to taal van de andere sociale verze keringswetten die alleen financiële regelingen hebben te treffen. De K.A.B., aldus de heer Hen driks, staat met vele anderen op 't standpunt, dat we onderling be heerde ziekenfondsen moeten heb ben, omdat hei ziekenfondswezen beschouwd moet worden als on derlinge zelfhulp. Ook verklaarde hij zich voorstander van katholiek beheerde ziekenfondsen. Het kan ons iemmers niet onverschillig ia- ten welke medische voorzieningen onder de verzekering vallen. Ze moeten overeenstemmen met de katholieke beginselen. Daarom ook zijn er katholieke ziekenhuizen en Kruisverenigingen. Niettemin zijn er nog te weinig katholieke zieken fondsen, terwijl ze zich in verschil lende plaatsen niet mogen vestigen doordat ze er bij de uitvaardiging van het bezettingsbesluit niet wa ren. Daardoor wordt tekort gedaan aan liet recht van de arbeiders zelf uit te maken bij welk ziekenfonds zij zich willen aansluiten. Op het practische vlak motiveer de de heer Hendriks de verhoging van de premie door te wijzen op de verdubbelde verplegingsprijs voor ziekenhuispatiënten, de te verwachten stijging der honoraria voor huisartsen, terwijl het rege ringssubsidie nog steeds bepaald wordt naar het aantal betalende leden. Daardoor wordt het kinder rijke Zuiden met veel niet-beta- lende leden dus achtergesteld hij andere streken. De heer Hendriks achtte het daarom normaler dat de regering rekening had gehouden met het kindertal. Nu moet er in het Zuiden veel meer premie be taald worden dan in het Noorden. De kosten per ziel zijn sinds 1940 vervijfvoudigd. Met betrekking tot het conflict tussen de huisartsen en minister Suurhoff zei de heer Hendriks slechs dat vaststaat dat het huidige honorarium van 5.46 per ziel per jaar te laag is. De huisartsen wil len dit bedrag opgevoerd zien tot 7,per jaar. Het wachten is nu op de uitslag van een enquête, die binnen drie maanden wordt ver wacht. Tenslotte besprak de heer Hen driks de voorzieningen die de zie kenfondsen voor de toekomst op hun program hebben staan: de zorg voor geesteszieken, voor rheu- malijders, de kankerbestrijding, de uitzending van vrouwen en kinde ren naar rust- en vacantieliuizen, de zorg voor debielen en imbecie len, blinden en doofstommen. Uit deze opsomming blijkt dat het zie- HE1' WAALWIJKSE BEDRIJFS LEVEN VRAAGT DRINGEND OM WONINGEN. Wij zijn in de gelegenheid het enigs zins sensationele bericht, dat door het ANP werd verspreid betreffende een nieuwe industrie die den Bosch rijker zou worden, doordat Bloch en Stibbe- „Hollandia" daar een nieuwe grote schoenfabriek zou gaan bouwen, tot zijn waren proporties terug te brengen. i Zoals bekend heeft Bloch en Stibbe sedert jaren een fabriek in den Bosch ge vestigd, in door de N.V. Mij. met ge meentesubsidie gebouwde fabriekshallen. Deze fabriekshallen die niet afge- stemd waren op de typische behoeften van een schoenfabriek en die aan Bloch en Stibbe te weinig plaatsruimte boden zullen nu waarschijnlijk vervangen wor den door aen andere fabrieksruimte die geheel aangepast zal worden aan de eisen die men aan een moderne schoen fabriek moet stellen. Een en ander moet ook gezien worden in het licht van een noodzakelijke de centralisatie die nodig is voor voldoende personeelsbezetting. De hoofdfabriek blijft gevestigd in Waalwijk, waar men bezig is met zeer belangrijke uitbreidingen, in de Groen straat hebben reeds een aantal huizen voor deze uitbreidingen het veld moeten ruimen, terwijl er nog plannen op stapel staan voor nog verdere uitbreidingen hier ter plaatse. Wat wij echter vooral hopen is, dat de woningbouw hiermee gelijke tred zal kunnen houden. Wanneer wij vernemen dat de uitbrei ding van deze industrie ook in den Bosch moet geschieden omdat Waalwijk en het omringende gebied niet voldoende per soneel kunnen leveren; wanneer wij ver nemen, dat bijna 75 van het in Waal wijk werkend personeel van deze N.V. van dikwijls ver in de omtrek liggende gemeenten komt, wanneer wij weten, dat ook de andere bedrijven een groot ge-~ deelte van hun personeel van buiten be trekken, dan is het duidelijk, dat hier een kwestie is gerezen die om een spoe dige afdoende oplossing vraagt. Practisch al deze vele honderden ar beiders die dagelijks naar Waalwijk moeten komen geven er de voorkeur aan in onze gemeente te wonen. Het is voor de gang van zaken in de bedrijven ook alleszins wenselijk dat de arbeiders in een niet al te grote straal rond de fabriek wonen, zodat het vaak zeer lastige vervoer (men denke aan de wintermaanden, aan de besneeuwde of gladde dijkwegen in het Land van Heus- den en Altena bijvoorbeeld), van de ar beiders naar en van de fabriek tot het verleden behoort. Voor de arbeiders zelf en vooral ook voor hun gezinsleven is het eveneens zeer gewenst, dat zij dagelijks geen gro te reis meer hoeven te maken om hun werk te bereiken. Daarom kan bij de betreffende instan ties er niet vaak en niet klemmend ge noeg op gewezen worden van hoe een groot belang het is dat onze gemeente de beschikking krijgt over een behoorlijk kwantum woningen voor de industrie. Wanneer wij lezen dat de provincie bij de verdeling van het beschikbare bouwvolume een gedeelte hiervan in re serve heeft gehouden ten behoeve onder meer van de industrialisatie, met name voor die gemeenten waarin zich nieuwe industrieën vestigen, dan zouden wij het een totaal verkeerd beleid vinden, zoals J wij reeds eerder betoogden, wanneer er ook niet zeer veel aandacht werd be- steed aan de reeds gevestigde industrie- en. Geheel de industrialisatiepolitiek zou j een volkomen averechtse uitwerking heb ben, wanneer men ook niet het klimaat voor de bestaande industrieën, dat vaak nog veel te wensen overlaat, zo gunstig mogelijk maakte, en wanneer men ook niet de gemeenten waarin die industrie- en zijn gevestigd, zoveel mogelijk de ge legenheid gaf de arbeiders die er werken ook binnen de gemeentegrenzen te doen wonen. We weten dat ons gemeentebestuur zeer actief is op dit gebied, dat er mo menteel pogingen worden aangewend om inderdaad ook iets los te krijgen uit de ze provinciale pot; en we hopen dat de ze pogingen zo volledig mogelijk succes zullen hebben, dat de betreffende in stanties dit levensbelang voor de Waal wijkse industrie zullen inzien en er naar zullen handelen zoveel in hun vermogen 6gt- De bedrijven zijn er mee gebaat, de ar beiders en hun gezinnen hebben er gro telijks voordeel bij; de gemeente als zo danig zou er aanzienlijk op vooruitgaan wanneer de arbeiders die hier tegen een goed loon en op goede sociale voor waarden op de fabrieken werken in de gelegenheid zouden zijn zich hier te vestigen. Laten we er het beste van hopen. De uiterste dilligentie is en blijft ver eist; want er staat voor onze gemeente veel op 't spel: het motto moet blijven: oude industrie behouden en uitbreiden en nieuwe aantrekken! kenfondswezen nog in de kinder schoenen staat. Na deze uiteenzetiing was er ge legenheid om vragen te stellen, terwijl de voorzitter de heer C. v. Mosselveld tenslotte de spreker dankte voor zijn leerzame uiteen zetting. 40-JARIG JUBILEUM. Dinsdag 1.1. herdacht de heer Jan Ver- hofstadt het heugelijk feit, dat hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de Timtur- schoenfabrieken alhier. Ten omstreeks half twaalf kwam men in de cantine bij een, de jubilaris vergezeld van echtge note en kinderen, waar de jubilaris door de directeur, de heer Jos. J. Klijberg, in hartelijke bewoordingen werd toegespro ken en hem de gouden medaille der fa briek met geschenk onder couvert werd aangeboden. Burgemeester Teijssen was eveneens aanwezig en deelde de jubilaris mede, dat H. M. de Koningin hem had onder scheiden met de ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau en hij liet deze onderscheiding vergezeld gaan van enige welgekozen woorden van ge lukwens. Ook zijn mede-arbeiders lieten zich niet onbetuigd en offreerden hem onder hartelijke felicitatie een paar leunstoelen. Zijn echtgenote werden bloemen aange boden. Men zal begrijpen dat de jubilaris zeer in z'n schik was met deze spontane en hartelijke huldiging en de vele blijken van belangstelling op deze mooie jubi leumdag. A.S. ZONDAG VRIJ ENTRÉË Afdeling WAALWIJK houdt a s DINSDAG 26 JANUARI om 8 uur in zaal THALIA In verband met de Candidaatstelling voor Prov. Staten is aller aanwezigheid dringend gewenst. BOSSCHE VEEMARKT TBC-VRIJ. Van Woensdag 3 Maart af zal het verboden zijn op de Bossche veemarkt runderen, die ouder zijn dan acht weken aan te voeren, wanneer bij deze dieren niet aanwezig is een verklaring afgegeven door of vanwege een provinciale ge zondheidsdienst voor dieren. Tot de ge zondheidscommissie voor dieren van de Stichting voor de Landbouw is het ver zoek gericht de markt met ingang van 3 Maart als t.b.c.-vrije markt te willen er kennen. DE 15.000ste. De fa. Klerx ,,De Magneet' stelt voor de 15.000ste een half dozijn Baby-trui tjes gratis beschikbaar. STILLE OMGANG. Naar van het bestuur van de Stille Omgang te Amsterdam wordt vernomen, zal de afdeling Waalwijk en Omstreken dit jaar de bedetocht naar Amsterdam maken in de nacht van Zondag 7 Maart a.s., dus op de eerste van de drie vast gestelde Zondagen. K. A. B. In de zaal „De Gecroonde Leersse organiseert de K.A.B. van V7aalwijk op Woensdag 3 Februari a.s. een propa- ganda-avond. Na een spreekbeurt van de heer Vink, voorzitter van de Bond van werknemers in Fabriekmatige Be drijven, wordt de film „De twee men sen" vertoond. f REIN DE PRUIS, f In de ouderdom van 82 jaar overleed in het gesticht Reinier van Arkel te 's-Bosch, het algemeen bekende echt Waalwijkse type Rein de Pruis (Reinier van de Meerakker), die jarenlang in Duitschland werkte, daar in een fabriek z'n arm verloor, toen naar zijn geboor teplaats terugkeerde en door allerlei werkjes bij diverse zaken en families op te knappen, in zijn onderhoud voorzag. Ook aan de familiedis was Rein bekend om z'n grappen en snedige gezegden en ieder mocht hem graag. Hij ruste in vrede. OOK IN BESOYEN! Achter elke deur een Drumband- donateur. De grote donateurs-actie die ver leden week op succesvolle wijze in de St. Antoniusparochie werd inge luid, zal Zaterdag 23 Jan., dus mor gen, in v.m. Besoyen worden voort gezet. Wij weten dat ook in Besoyen de Drumband e en wit voetje heeft en daarom zullen de Drummers morgen niet vergeefs in dit gedeel te van Waalwijk aankloppen. De prijsvraag die het bestuur uit schrijft, geldt morgen natuurlijk voor Besoyen. Wie het aantal dona teurs raadt dat morgen wordt inge schreven of dit aantal het dichtst benaderd, heeft bij een familiefeest,

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5