Waalwijkseen Lan L*ouranit j. gemeenteraad heusden DRUNEN ELSHOUT NIEUWKUIJK VLUMEN Alleen eeïit HAARSTEEG HEUSDEN WASPIK SPRANG CAPELLE m m Beter ges, hogere gasps ijzea. GRIEP! 77e JAARGANG No. 9 VRIJDAG 29 JANUARI 1954. Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Wit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \M HET ZUIDEN Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Conlract-adverieiLies speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" L)e Raad der gemeente Heusden kwam Dinsdag 4ö januari j.l. in openbare vergadering byeen. Na opemng door de voorzitter, de Edeiacütb. beer A. van DeiD, sprak deze, zoals gebruikelijk in de eerste vergadering, welke in l nieuwe jaar wordt geboudeu, zyn dank uii voor de steun en mede werking, ondervonden van ue le den van de raad, bet secretarie- personeel, personeel van gemeen tewerken en brandweer en van de Kijkspoiitie groep tleusden, en hij sprak de hoop ui. dat bij ook dit jaar wederom op aler me dew ei - king zou kunnen rekenen. Verder gaf de voorzitter nog eer. overzient over bét aigeiopen jaai. o.rn, betreffende de bevolking: Aaniai inwoners per 81 Dee. '52 bedroeg 1534 mannen, 1621 vrou wen, ïoiaai 3155. Aan.al inwoners per 31 Dec. uv bedroeg lozG mannen, 1611 vrou wen, totaal 3137. Hen vermindering dus van acht mannen en 16 vrouwen, totaal 18. AantaJ vol.rokken huwelijken in 1953 28, in ly52 22. In lbo3 zijn-geëmigreerd 11 man nen en 9 vróuwen. Openbare werken. In 1953 is uil- gevoerd het rio.eringspian met zuiveringsinstallatie; tevens is er een begin gemaakt met het dempen van de Denier. Met de bouw van hei nieuwe ge meentehuis is nog niet begonnen kunnen worden, maar aangezien de moeilijkheden nu practiscn zijn opgelost, zal de aanöesteding nu ioeti zeer spoedig voigen. In de loop van 1953 is de gasfa briek in handen van de gemeente overgegaan en is het bedrijf inmid dels omgezet in een distributiebe drijf van myngas. Verder gal de voorzitier nog een algemeen overzicht over de wo ningbouw, de economische toe stand, de vermakelijkheidsbelas ting, gezondheidszorg en de open bare vei.ighetd. De heer Roza dankte de voorzit ter namens de Raad voor bet uitge bracht overzicht en zegde voor liet nieuwe jaar aller medewerking toe. Bij de ingekomen stukken was o.m. een verzoek om subsidie van bet R.K. Doorgangshuis „Huize de Bocht" uil Goirle, waarbij B. en W. voorstelen hierop afwijzend te beschikken. De heer v. Herpt zou het beireu- ren wanneer aan dit tehuis geen subsidie zou worden verleend.*,,Ge- vaden" meisjes dienen toch weer op het goede pad gebracht te wor den om zodoende het moreel van de maatschappij te versterken. De heren Koza en Verschuur wa ren het met het voorstel van B. en W. eens en ook de heer Rijke ineen- de dat di. geen gemeentelijke aan gelegenheid was. Na stemming werd het voorstel van B- en VV. aangenomen. Het onderzoek van de geloofs brieven van het nieuw benoemde lid van de Raad, de heer Brink, werd in handen gelegd van een commissie van onderzoek, bestaan de uit de heren Rijke, Roza en Geerlings. Nadat de rapporteur van deze commissie had verklaard dat de stukken in orde waren be vonden, werd de heer Brink toe gelaten tot de Raad. De voorzitter beantwoordde de vraag, we.ke in een der vorige vergaderingen door dhr. v. Herpt was gesteld, n.l. over het aantal woningwetwoningen en haar be woners. Hei antwoord hierop luid de, dat er in de periode van 1948 tot 1953 in deze gemeente 84 wo ningwetwoningen zijn gebouwd; daarvan zijn er 57 bewoond (loot- personen die direct of indirect ge ïnteresseerd zijn bij de firma De Haan en Oerlemans. Een verzoekschrifi was ingeko men, dat door alle bewoners van de Bernse dijk (Scheepswerf) was ondertekend en waarin aan het ge meentebes.uur verzocht werd om maatregelen te treffen tot verbete ring van het weggedeelte van de Bernse dijk, waarlangs hun wonin gen staan. De voorzitter was ter plaatse geweest, maar meende dat het niet zo slecht gesteld was, zo als in het verzoekschrift gezegd werd, maar niettemin had hij eni ge noodvoorzieningen laten tref fen. De voorzitter s.elde thans voor om, wanneer de Molenstoep wordt vernieuwd, ook op de Bernse djjk enige verharding aan te breneen. Punt 6: Voorstel van B. en W. tot vaststelling van: a. een verordening op de heffing van keurlonen; b. een verordening op de keu ringsdienst van vee en vlees. De heer v. Herpt betreurde het dat door de centralisatie van de keuringsdiens'en de prijzen van de keurlonen omhoog zijn gegaan en wel met 50 Spreker meende dat men alle mogelijke middelen aan moest grijpen om de prijzen te ver lagen. Ook de heer Rijke vond de ver hoging met 50 geen kleinigheid en tevens vroeg hij uitleg over de legesgelden, welke geheven wor- den op huisslachtingen. Over de verhoging van de keur lonen zei de voorzi.ter dat deze de laatste jaren steeds aan de lage kant geweest waren, waardoor de keuringsdienst steeds met verlies werk.e. Wat de legesgeiden betref! zei spreker dat de gemeente hier voor een koninklijk goedgekeurde verordening had. Hierna nam de raad het voorstel van B. en W. aan. Punt 7. Door de Raad werd het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van de salarisverordening aangenomen. Hierin werden enke le wijzigingen aangebracht, o.èl voor het voederen van het paard was een bedrag genoteerd van 50 cent per Zondag, dit werd nu op f i.per Zondag vastgesteld. Punt 8. In verband met de aan schaffing van materiaal voor de B. B. (Bescherming Bevolking) waarvoor 3500.benodigd zal zijn, werd een aanvullende wijzi ging aangebracht in de gemeente begroting 1954. Punt 9. Ook de begrotingswijzi ging Godshuizen '53 werd door de Raad aangenomen. Verder waren er nog twee aan vullende agendapunten: le. Op advies van de stedebouw- kundige stelden B. en W. voor van de le Oudheusden le onteigenen percelen een perceel uit te nemen opdat de onteigening dan 'n vlot ter verloop zou kunnen hebben. De Raad ging hiermede accoord. 2e. Daar men thans begonnen is met het distribueren van mijngas, aldus de voorzitter, stellen B. en W. voor 'ot vastselling over te gaan van de voor dit gas geldende prij zen. Tot nu toe waren de gasprjj- zen tot 100 m3 19 ct. en boven de 100 m3 15 ct. per m3. Voor hei mijngas liggen de prijzen iets ho ger, n.i. tot 600 m3 21 ct. en boven de 6Ü0 m3 18 ct.; voor de industrie 16 ct. per m3. Aangezien de kwali teit van dit gas veel beter is, zal 't voor de verbruiker eerder voor- dan nadeel opleveren. Voor meter- huur werd een prijs vastgesteld van 50 ct. voor muntmeters en 35 ct. voor gewone meters, p. maand. De heer Geerlings maakte be zwaar tegen de meterhuur. Dit is weer een extra uitgave voor de verbruiker, daar in 't verleden nooit meterhuur is geheven. De voorzitter zei dat, als men in aanmerking neemt dat een gasme ter 70 k 80 gulden kost, de me.er- huur geen overbodige luxe is. Zowel de heer v. Herpt als de heer Rijke pleitten voor aanslui ting van de buitengemeenten. Wie weet, aldus de voorzitter, wat er in de toekomst nog gebeu ren zal. Nadat de Raad zich met de gas- prijzen accoord had verklaard, sloot de voorzitter de vergadering. KORFBAL. Na een lange rustperiode zal Sportief a.s. Zondag, als de weersomstandigheden tenminste gunstig zijn, een thuiswedstrijd spelen tegen NKC uit Nieuwkuijk. In Nieuwkuijk werd gelijk gespeeld en ook nu ligt een gelijk spel weer in de lijn der verwachtingen. Maar misschien we ten onze dames het terreinvoordeel uit te buitten en een kleine overwinning te boeken. ATHLETIEK. Enkele leden van SHJ nemen a.s. Zon dag deel aan een Nationale Cross, wel ke door de Athletiekver. ESCA te Arn hem wordt georganiseerd. De afstand van deze Cross is ongeveer 14 km. Doe j ebest jongens om de goede prestaties die in Oirschot behaald werden Zondag a.s. nog eens te herhalen. MUZIKALE WANDELING. De R.K. Kon. Erk. Harmonie Beatrix zal as. Zondag ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix een muzikale wandeling maken. ALGEMENE VERGADERING KVP. De KVP afdeling Drunen houdt a.s. Zondag na de Hoogmis een algemene ledenvergadering in de gymnastiekzaal. Het voornaamste punt van de agenda is de candidaatstelling voor de komende gioslijststemming voor de verkiezingen van de Provinciale Staten. Deze vergadering is ook toegankelijk voor niet-leden en men kan zich ter ver gadering nog als lid opgeven. LOTERIJ. De allereerste reactie van de grote landelijke actie waarmede de loterij van de Stichting Afbouw St. Lambertuskerk is gestart, is op het secretariaat binnen. Uit alle delen van het land komen aan vragen voor loten binnen, sommige zelfs met 5 of 10 tegelijk. Ook uit Drunen en omgeving komen tal van aanvragen, waarvan er vele door club of vrienden onderling worden gekocht. Zoals bekend zijn er 4800 loten a f 25.— per lot. De hoofdprijs is een Studebaker van f 12000 en de tweede prijs een Austin van f 6000 en verder 78 bromfietsen. De kans is 1 op 60. De loten kunnen worden gekocht op het secretariaat der Stichting, Ge meentehuis Drunen. Verder bij de heer K. van Dun, Grotestraat, Drunen en door storting op giro no. 602000. K.A.B.-Jaarvergadering. In de bovenzaal van het paro chiehuis hield de K.A.B. afd. Els- hout, haar algemene jaarvergade ring. De voorzitter, de heer G. Schapendonk, opende met de chr. groet, heette allen welkom, in het bijzonder de geestelijke adviseur, kapelaan A. van Leeuwen en de kringbestuurder de heer v. Bulil Hij gaf een overzicht over 1953 met als bijzondere feiten de op- rich'ing van een afdeling van de K.A.J. en het Gezinszorgfonds. Ook het St. Nicolaasfeest werd nog door hem besproken. In zijn eerste jaar als voorzitter der afdeling had hfj vee] aangenaams meegemaakt, maar ook teleurstellingen waren hem niet bespaard gebleven. Het financiëel overzicht van de penningmeester de heer G. v. d. Wiel, werd evenals het jaarverslag van de secretaris, de heer J. de Kruijf, onder dank goedgekeurd. De kas gaf een batig saldo aan. In de commissie van kascontrole werd in de plaats van de heer F. v. Venrooij benoemd de heer J. Geelen. Als nieuwe bode werd aange steld de heer M. Kolman-s. Het St. Nicolaasfeest zal weer verzorgd worden door 't bestaand comité. Daarna gaf de heer van Buul een uiteenzetting over ..Industrialisatie en werkgelegenheid". Met grote belangstelling werd liet betoog ge volgd. Daarna sprak de geestelijke advi seur nog een opwekkend woord, waarbij hij de K.A.B.-leden vooral aanspoorde deel le nemen aan een retraite, lid te worden van de H. Familie en te komen tot oprichting van een Credo Pugno-elub. Van de rondvraag werd 'n druk gebruik gemaakt. Nadat (Te voor zitter de verschillende vragenstel lers naar genoegen beantwoord had,, dankte hij de leden voor huu4 opkomst en de prettige sfeer van de vergadering. Hij dankte nog in het bijzonder de geestelijke advi- seul en de heer v. Buul. Tafeltennis. In het kader der competitie van de NTTB zal a.s. Zaterdag de tafel tennisclub „De Smashers" moeten spelen tegen twee leams van ..Ani mo 1951'' uit Engelen. Uitbreiding Jongensschool. Met ingang van 1 Februari is als vijfde leerkracht aan de R.K. Jon gensschool benoemd Mevrouw A. Klijn-Penders. De nieuwe klas zal voorlopig ondergebracht worden in een der bijgebouwen van het opvangcentrum „SI. Norbertus". IJSPRET. Van het weinige ijs dat in de Vlij- mense polders ligt, wordt druk gebruik gemaakt. Jammer 'dat er geen speciaal terrein voor wordt ingericht. In Vlijmen is dit best mogelijk en de kosten kun nen ruimschoots worden goedgemaakt. Wie neemt het initiatief? UITVOERING TEN BATE VAN DE NIEUWE KERK. Al is het zeer zeker waar, dat de laatste veel besproken gebeurtenis een finantiëel voordeel heeft opgeleverd voor onze nieuwe kerk, toch kan niet worden ontkend, dat de zorgen voor onze pas toor nog zwaar blijven drukken. Een kerk wordt nu eenmaal niet in één, twee, drie gebouwd. De acties ten bate der nieuwe kerk, die door heel de parochie gezamenlijk moeten worden gevoerd, zullen niet achterwege mogen blijven. Nu er om zo te zeggen schot in gaat komen, zullen deze acties zelfs moeten worden verdubbeld. Het was dan ook toe te juichen, dat de toneelvereniging „Kunst Adelt op haar beurt Zondag j.l. een uitvoering gaf ten bate van de nieuwe kerk. Onder regie van de heer H. v. d. San- den werd in de zaal van van Baardwijk ten tonele gebracht een spel in drie be drijven: „De Zwarte Hengst Deze uitvoering werd een groot suc ces en de talrijke bezoekers hebben naast hun goede daad een avond van genot gehad. VERGADERING BOERENBOND. De R.K. Boerenbond hield in Café Siegers een algemene ledenvergadering. Onder voorzitterschap van de heer jac. Mostermans werden de verschillen de agendapunten vlot afgewerkt. De af tredende bestuursleden N. van Mierlo en G. van Eggelen werden herkozen. Er werd een lezing gehouden over vee- en vleescontrole. Verder werd er een film gedraaid van de landbouw- KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ AFD. VLIJMEN. De ledenvergadering van de Katho lieke Volkspartij Vlijmen wordt gehou den op 1 Februari om 7.30 uur in café de Braai. In deze vergadering kunnen candidaten worden gesteld voor de ver kiezing van de Provinciale Staten. Nieu we leden kunnen zich alsnog aanmelden bij de heer F. Sinnema, Grote Kerk 2 of bij de heer J. P. Witlox, Prinses Juliana- straat 36. U wordt allen verwacht. Het gaat om de Katholieke eenheid. zijn Mijnhardt's Poeders als de naam Mijnhardt er op voorkomt. W1ELERSUPPORTERSCLUB. Zaterdag a.s. 30 Jan. en Dinsdag 2 Febr zal de uitgestelde revue ten bate van de Supportersclub Tini Wolfs door gang vinden in café H. Boom. Zaterdag voor het publiek en Dinsdag voor de leden en genodigden. Een schitterend program is opgesteld, dat u enkele uren plezier waarborgt. TONEELVER. UTILE DULQ. Bovengenoemde vereniging heeft in studie' voor haar tweede winteruitvoe- ring „De Drie Musketiers. Een prachtig blijspeL KJV.B AFD VLIJMEN. Maandagavond hield de KAB afd. Vlijmen haar jaarvergadering in café v. d. Hout (De Braai). Als spreker was aanwezig de heer de Wit, inspecteur van de Centrale Volksbank. De heer de Wit zette in grote lijnen het doel en de mogelijkheden uiteen van de Centrale Volksbank. Aan het einde van zijn be toog beantwoordde hij nog enkele vra gen. Daarna kwam men aan de jaarver gadering. In zijn inleiding spoorde de voorzitter alle leden nog eens extra aan, al mocht er over het afgelopen jaar niet geklaagd worden over de bereikte resul taten, nog meer activiteit aan de dag te leggen. Daarna volgden een goed ge specificeerd overzicht door de secretaris en het verslag van de penningmeester. Naar aanleiding van enkele opmerkingen werd besloten binnenkort nogmaals een vergadering te boude». voorlichtingsdienst over de runderhorsel- bestrijding. De voorzitter dankte de sprekers van deze avond. In de mededelingen bracht de voorzitter naar voren dat er plannen bestaan om het op hande zijnde 50-jarig bestaan van de pl. boerenbond feestelijk te herdenken. Hoewel de voorbereidende werkzaamheden hiervan reeds ter hand zijn genomen, hoopt men binnenkort met een officieel program hierover voor de dag te komen. UITVOERING. Door het dameskoor Levensvreugd werd Zondag j.l. in de zaal van café M. Achten haar eerste winteruitvoering ge geven, die zich in een grote belangstel ling mocht verheugen. Medewerking ver leende het onlangs opgerichte kinderkoor dat tijdens deze uitvoering voor het eerst in het openbaar optrad. Het was een waar genoegen om deze kleine peuters te zien optreden en hun lieflijke stemmetjes in combinatie met de grotere dames van Levensvreugd te ho ren. De directeuren de heren Coenraad en v. d. Heijden, die de algemene lei ding hadden, oogstten met de diverse koornummers veel succes. Het dames koor, dat de laatste tijd met enkele pri ma krachten is versterkt, bracht enkele prachtige nieuwe nummers ten gehore. Na deze inleidende nummers werd het blijspel in drie bedrijven opgevoerd, ge titeld: Marny grijpt in, van de toneel schrijver Joop van Bergen. t Dit prachtige stuk dat de lachspieren danig in beweging wist te brengen, werd op vlotte wijze afgewerkt. Alle speelsters kweten zich zonder uitzonde ring behoorlijk van hun taak en een hartelijk applaus aan het einde van ieder bedrijf en bij open doek was dan ook loon naar werken: hierin deelde ook mede mej. Marie Achten bij wie de regie berustte. Aan het slot dankte mej. Drea Boelen de heer W. van Bokhoven, die de grime had verzorgd en alle medewer kenden alsmede de vele belangstellenden voor hun aandachtig gehoor. HERWONNEN LEVENSKRACHT. In de zaal De Harmonie zal op Vrij dag 29 Januari a.s. door de plaatselijke afdeling van Herwonnen Levenskracht een filmavond worden georganiseerd voor donateurs en verdere belangstellen den. Vertoond zal worden de populaire wetenschappelijke film van Kees Stroo- band over de strijd tegen de tuberculose; een ontroerende speelfilm, waaraan o.a. medewerkten Ank van der Moer, Johan Schmitz, Johan Fiolet, Gerard Rekers enz. Voor deze filmavond wordt zeer veel belangstelling verwacht: na de pau ze wordt er nog een fraai bijprogramma vertoond. BENOEMING. Naar thans bekend is geworden is on ze dorpsgenoot de heer Ad van der Heij den, de ijverige en kundige directeur van de harmonie St. Cecilia, eveneens be noemd tot directeur van de Harmonie St. Cecilia in Rosmalen. Reeds lange tijd bestond bij laatstgenoemde harmonie het voornemen om over te gaan tot benoe ming van een nieuwe directeur, dit ter assistentie van de huidige directeur de heer Michiels, die wegens vergevorder de leeftijd die taak niet meer naar be horen kon waarnemen. Het mag voor de heer Ad van der Heijden zeker een hele eer worden genoemd, dat hij uit het aan tal sollicitanten met algemene stemmen Werd gekozen. Aan het eind van de vo rige week heeft hij zijn functie aan vaard en kennis gemaakt met het be stuur en de leden van zijn nieuwe korps. Zijn benoeming heeft hij te danken aan zijn grote talenten en het feit dat de korpsen die onder zijn leiding staan een grote opgang maken. Zo wist hij de har monie St. Cecilia alhier tot in de Ere- afdeling op te voeren; de PTT-harmo- nie vanaf de le afd. tot in de Superieu re afdeling. Dit is nu de zesde harmonie waarover hij de leiding in handen heeft gekregen en wij twijfelen er niet aan of St. Cecilia te Rosmalen zal onder zijn leiding zeker opgang maken. TAFELTENNIS. Op Zondag 24 Jan. j.l. werd in de zaal De Harmonie door de tafeltennis club Victoria '51 een tafeltennistournooi georganiseerd met als inzet het Haar- steegs kampioenschap. De deelname aan dit tournooi dat openstaat voor dames en heren 4e klasse, was zeer groot en toen om ca. 2 uur het tournooi werd geopend waren ruim 30 spelers en speelsters aanwezig om hun krachten onderling te meten. Bij de dames ging de strijd hoofdza kelijk tussen mej. Nel van Beurden, An- nemie van der Pol en Marie Verharen. Tenslotte was het mej. Nel van Beurden die in de beslissende partij met 21—11, 2119 van mej. Marie Verharen wist te winnen en de le prijs zijnde een prachtige medaille in ontvangst mocht nemen; mej. van der Pol had zich in de voorlaatste partij door een fraaie over winning van de tweede plaats verzekerd. Vanzelfsprekend waren het bij de heren de beste spelers van Victoria '51, de he ren Jan Verharen en Jan van Heijst die de grote kanshebbers waren. De jeug dige Jan van de Wiel gaf echter vinnig partij en W. van Heijst had blijkbaar Interesse om een van de drie prijzen te bemachtigen. Laatstgenoemde kon de fi nale niet bereiken en moest met de 4e plaats genoegen nemen. De eindstrijd ging toen tussen de grote kanshebbers J. van Heijst, J. Verharen en J. van de Wiel. De eerste partij van deze eind strijd ging tussen J. van de Wiel en J. van Heijst en laatst genoemde won met 1821, 1721. Doordat J. van de Wiel daarna met 2116, 1621, 1021 van J. Verharen won, wist eerstgenoemde zich definitief van de tweede plaats te verzekeren, een prachtige lauwertak was een 'verdiende beloning voor deze speler. De strijd om de le en 3e plaats ging tussen J. van Heijst en J. Verharen en eerstgenoemde won met 2111, 2119 en verwierf daarmede het kampioen schap. Victoria '51 kan met voldoening op dit zeer geslaagd tournooi terugzien. UITBREIDING SCHEEPSWERF. Naar wij vernemen zal de heer de Haan, de tegenwoordige eigenaar van de. scheepswerf De Haan en Oerlemans, Zich geleidelijk aan uit het bedrijf terug trekken en zal dit bedrijf in andere han den overgaan. Ook zullen er in de toekomst enige vernieuwingen en een uitbreiding plaats vinden, zodat men er werk zal hebben voor een personeel van 3 a 400 mensen. NIEUWE MAASMOND. De Nieuwe Maasmond welke op 18 Augustus 1904 door H. M. Koningin Wilhelmina werd geopend, zal dit jaar een halve eeuw bestaan. Er zijn plannen om dit feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. vreugde en voor meerderen het verblijf op de baan nu niet tot een genoegen maakte, werd er zowel Dinsdag- als Woensdagnamiddag nog tamelijk druk gereden. Het is te verwachten, dat het bestuur van de Ijsbaan dé vorige maal niet doorgegane wedstrijden tijdens deze ijsperiode wel zal kunnen laten door gaan, mits natuurlijk de koude iets dra gelijker wordt. PROPAGANDA-FEESTAVOND. De afdeling Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs belegt volgende week Woensdag 3 en TJönderdag 4 Febr. in de zaal van Mevr. Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart propaganda-feest- avonden voor haar leden en voor zover er plaatsruimte is ook voor belangstel lenden. Het programma dezer beide avonden vermeldt na een openings woord door de voorzitter het optreden van het gezelschap „De Brabantse Co- medie" uit Breda, dat 'het toneelspel in drie bedrijven Van Ander Ras zal op voeren. Dit stuk, dat door zijn talrijke dramatische hoogtepunten ongetwijfeld diepe indruk zal maken op de luisteraars, verplaatst hen in het huis van Senator Langdon in het Zuiden van Amerika. Langdon, een weduwnaar, woont daar met zijn twee dochters, Alice en Gene- vra. Een negerin, Bella, is zijn huis houdster. Bij het opgaan van het doek >or het eerste bedrijf is men in af wachting van Brett Charles, de zoon Mijnhardt's C rieppoeders. Doos 50 ct. van de huishoudster, die als officier in de oorlog in Europa heeft gestreden. Senator Langdon koestert een diepe haat voor de negers. Als ze hem onderge schikt zijn, kan hij ze nog wel verdra gen, doch wanneer ze verantwoordelijke posities bekleden en daarin opklimmen, dan laat hij geen ogenblik ongebruikt om hen te beledigen. Alice, de oudste doch ter, die in karakter het meest op haar vader lijkt, heeft wel belangstelling voor het negerprobleem en zij vindt Brett sympathiek. Deze sympathie verandert evenwel in haat, wanneer ze bemerkt, dat haar zuster van Brett gaat houden. Woensdag 3 Febr. hebben leden wel ke ten Zuiden van het Afwateringska naal wonen met huisgenoten toegang, terwijl op Donderdagavond zij, wonen de ten noorden van dit water toegang hebben. Het bestuur vertrouwt dat met het oog op de plaatsruimte de leden zo veel mogelijk rekening met deze regeling zullen houden. Beide dagen is er tussen 4 en 4,15 uur n.m. gelegenheid aan de zaal tot het bespreken van plaatsen. UITVOERING EXCELSIOR. De jaarlijkse uitvoering te geven door de Chr. Gemengde Zangvereniging Ex celsior alhier, met medewerking van het Kinderkoor Klein Excelsior, is naar wij vernemen vastgesteld op Zaterdag 6 Fe bruari a.s., in de zaal van de .Chr. Volksbond. WINKELSLUITING. Naar aanleiding van een verzoek van de Winkeliersvereniging te Sprang-Ca pelle om de Dinsdagmiddag-winkelslui ting op te heffen, stelt het Gemeentebe stuur momenteel een enquête in bij. alle winkeliers in de gemeente, om te onder zoeken in hoeverre de Dinsdagmiddag sluiting door de winkeliers op prijs ge steld wordt. VUUR OP AARDE. Onder auspiciën van de Chr. Bestu renbond Sprang-Capelle zal de Dilettan tenvereniging Gezelligheid op Donderdag 4, Zaterdag 6 en Maandag 8 Maart a.s. in de zaal van de Chr. Volksbond op voeren het door de heer Anne Holtrop te Soestdijk voor het Chr. Nationaal Vakverbond geschréven propagandastuk „Vuur op Aarde". ZILVEREN JUBILEUM AFDELING SPRANG CHR. BOUW ARBEIDERSBOND. Ter herdenking van het 25-jarig be staan van de Afdeling Sprang van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond zal op Zaterdag 27 Februari in de zaal van de Chr. Volksbond een feestvergadering worden georganiseerd, waarop o.m. het woord zal worden gevoerd door.de voor zitter van genoemde bond. Het ligt in de bedoeling in de middag van dezelfde dag voor de kinderen van de leden een feestelijke samenkomst te beleggen. SCHEEPVAART GESTREMD. Als gevolg van de strenge vorst en de daarmee gepaard gaande lage water stand is het scheepvaartverkeer in onze haven gestremd. Een schipper, die in het begin dezer week nog getracht heeft de aanlegplaats te bereiken, is halfweg blij ven steken met zijn schip en moet nood gedwongen daar wachten tot weersver andering intreedt. IJSBAAN GEOPEND. Dinsdagnamiddag is de Ijsbaan „Het Eendennest" aan de Willem van Gents voort weer opengesteld en niettegen staande de koude Oostenwind, welke wel enigszins afbreuk deed aan de ijs- BARAKKEN. Het barakconcours ten bate van het instrumententonds van de Kon. Harmo nie Volksviijt en Volksvermaak is Za terdag jl. geopend in hotel van lersel en in caté J. Akkerman. Er is reeds dapper gestreden om de prachtige hooidprijzen. Bovendien worden er ieder weekend schitterende dagprijzen beschikbaar ge steld. In hotel van lersel werd de dag prijs voor het hoogste aantal punten ge wonnen door de heer L. van Diemen met 184 punten. Deze prijs bestond in 12 theelepeltjes, beschikbaar gesteld door P. van Rooij uit Kaatsheuvel. De heer H. Kamp won met 100 punten de dag prijs voor het laagst aantal punten. Deze prijs bestond in een damesportefeuille, beschikbaar gesteld doort de heer H. v. Dongen van de Bazar. Bij J. Akkerman was de dagprijs voor het hoogst aantal punten 1 kg. saucies beschikbaar gesteld door slager van der Plas. De heer M. Akkerman was de win naar van deze worst. Hij behaalde 179 punten. De dagprijs voor het laagst aan tal punten bestond in een heren porte feuille beschikbaar gesteld door dhr. H. van Dongen van de Bazar. Deze prijs werd gewonnen door de heer J. Gijs- brechts met 83 punten. De stand na dit weekend is als volgt: Voor het hoogste aantal punten: 1 L. van Diemen met 184 pt„ 2 M. Akkerman 179; 3 P. Roos 173 punten. Voor het laagst aantal punten: 1 J. Gijsbregts met 83 punten; 2 J. Akkerman 90; 3 W. Smits 91 punten. Programma voor het a.s. weekend: Zaterdag en Zondag a.s. zal er geba- rakt worden in café Wassenberg en in café P. Roovers. Naast de hoofdprijzen zullen er weer schitterende dagprijzen beschikbaar worden gesteld. SCHOORSTEENBRANDJES. Woensdagmorgen moest de Waspikse brandweer tweemaal uitrukken om een schoorsteenbrandje te bedwingen. Om ongeveer kwart voor 8 loeide de sirene voor de schoorsteenbrand bij H. Smits aan de Havendijk. Om ongeveer half 12 moest de brandweer naar de Spoorstraat, waar bij IJpelaar een schoorsteenbrand was ontstaan. De brandweer was weer, zoals wij gewend zijn, paraat. TONEELUITVOERING. De toneelvereniging KNA uit Heusden zal Zaterdag 30 Januari a.s. in het pa tronaatsgebouw het toneelspel De Zwar te Willem opvoeren. Dit is een toneel spel in 4 bedrijven van Will van den Berg. Aanvang half acht. BAL. De gemengde zangvereniging Polym- nia heeft voor Zaterdag a.s. een geslo ten bal georganiseerd in café Van ler sel aan het station. CONCERT. Zondagavond zal de zangvereniging Polymnia in de zaal van de heer C. Nieuwenhuizen te Raamsdonk tesamen met de harmonie St. Bavo uit Raams donk een concert geven.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5