HM ELSHOUT VLUMEN HAARSTEEG Waalwijkse en Langslraaise Courant W. TIMMERMANS ZONEN DRUNEN Gemeenteraad Waalwijk Assurantiën op elk gebied. 3SIB'*SK - Li - W A A L W IJ K I BRILLENSPE C/AL/ST VCtfl i i 77e JAARGANG No. 10 MAANDAG 1 FEBRUARI i954 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Hit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per in.m. Conlract-adverten'.ies speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr var BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECIIO" Openbare vergadering van de raad dezer gemeente op Donderdag 4 Februari 1954 te 19.30 uur. gemeentehuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der vergadering, gehouden 30 Dec. 1953. 2 Ingekomen stukken: a van de Gedep. Staten o.m.; Goedgekeurde raadsbesluiten van 4 Juni 1953 tot aankoop van grond bii het Hoefswiel te Baardwijk, van G M. van Kelvoirt en tót ruiling van grond aldaar met M. Klerks. Goedgekeurde raadsbesluiten van 1 October 1953 tot aankoop var. grond ten Noorden van dc winter dijk. van A. C. M. Eibers te Waal wijk, G. N. van Loon te Waalwijk, de R K. Kerk te Besoijen, L. M. van Herpt te Drunen, W. M. A. Heymans te Vrijhoeve-Capelle, Juffi. J.C. A. Verheyden te Capelle en Mr. F. Ver Loren van Themaat te s-Graven- hcigG. A Goedgekeurd raadsbesluit van 29 October 1953 tot aankoop van twee woningen aan de Grotestraat, van de N V ..Noord-Braband Maat schappij* van Verzekering op het Leven. Goedgekeurd raadsbesluit van 30 December 1953 tot aankoop van 3 woningen met erven enz. aan de Stationstsraat te Waalwijk, van M. J. Esch. 3. Beëdiging van de nieuw benoem de gemeenteontvanger. 4 Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag, overeenkomstig verzoek, aan de gemeente-ge neesheer Dr M. H. C Kolster te Vught. 5 Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag, overeenkomstig verzoek, aan de beide genees kundigen belast met armenprak tijk, en tot opheffing van deze functie. Prae-advies jio. 2 Geneeskundige armenzorg. Door de beide geneeskundigen, belast met armenpraktijk, Dr H. G. Langemeijer en M. H. C. Kolster, is met ingang van 1 Januari 1954 eervol ontslag uit him functie ge vraagd, eerstgenoemde wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd en laatstgenoemde wegens vertrek uit de gemeente. B. W. stelen voor, aan de beide armenartsen het gevraagde eervol ontslag met ingang van 1 Januari 1954 te verlenen, zulks onder dank betuiging voor de aan de gemeente als zodanig bewezen dientsen Bij gelegenheid van deze ontslag aanvragen is bij Z. en W. de vraag gerezen of de bestaande regeling in zake de geneeskundige armenzorg in deze gemeente, krachtens het welk jaarlijks op de gemeente-be groting een bedrag werd uitgetrok ken als beloning van de armenart sen, onder de beide functionarissen te verdelen in verhouding tot het aantal verrichtingen, nog langer moet worden gehandhaafd Deze regeling werd laatstelijk vastgesteld bij besluit van de burge meester, waarnemende de taak van de raad, van 5 Februari 1944 Het bestuur van de gemeentelijke instelling voor maatschapnelijke zorg. deswege door B. en W, ge hoord, meent deze vraag ontken nend te moeten beantwoorden De beide geneeskundigen hebben gedurende een reeks van jaren on der de genoemde voorwaarden hun diensten verricht, tegen een hono rarium, dat neerkwam op ongeveer 0.30 per verrichting. Het bestuur der genoemde instel ling wiist er op, dat vooral de laat ste jaren, nu de armlastigen veelal vrijwillig verzekerd zijn bij de zie kenfondsen, het aatnal verrichtin gen van de armenartsen tot geringe aantallen oer iaar is ertuggeloDen. in 1951 bijv. 320 verrichtingen, het geen bij een te verdelen bedrag van neerkomt, on 2.70 Der ver richting. Over 1952 en 1953 is dit bedrag nog hoger geweest. Onder deze omstandigheden komt het B. en W. voor, dat de bestaande regeling niet langer recht van be staan heeft en dat inplaats daarvan de plaatseliike artsen naar keu ze van de patiënt on vergunning van de gemeenteliike instelling voor maatschanneliike zorg en voor rekpning van die instelling de ee- neeskundige hulp aan armlastigen zullen verlenen. In verband hiermee stellen B. en W. voor de ontstane vacatures van geneeskundige belast met de ar- menpractijk, niet aan te vullen en met ingang van I Januari 1954 in te trekken de verordening, regelende de genees- en heelkundige armen verzorging in de gemeente Waal wijk, vastgesteld bij besluit van de burgemeester, waarnemende de taak van de raad, van 5 Februari 1944. 6. Voorstel tot benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Prae-advies no. 3 Ambtenaar van de burgerlijke stand Het opnemen van de akten van de burgerlijke stand, met uitzondering van de huwelijksvoltrekkingen, ge schiedt in de practijk door de heren J A. Verstijnen en H. A. Bergmans, ambtenaren van het bureau burger lijke stand en bevolking. Van deze is alleen de heer Ver stijnen benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Voor een juiste behartiging van de zaken betreffende de burgerlijke stand is het noodzakelijk, dat dege nen die met het opnemen van de akten belast zijn, tot ambtenaar van ttJCVbCii wciuoi "J") - de burgerlijke stand zijn benoOmd. In verband hiermee stellen B. en W. voor. te benoemen tot onbezol digd ambtenaar van de burgerlijke stand de heer A. Bergmans, geboren 2 Maart 1914, wonende alhier. 7. Voorstel tot wijziging der veror dening op de heffing van hon denbelasting. 3. Voorstel tot teruggaaf van ver- lofrecht. 9. Voorstel tot het verlenen van premiën op de voet van de pre mieregeling woningverbetering en -splitsing 1953. 10. Voorstel inzake waarborging be taling rente en aflossing door bouwspaarders. 11. Voorstel inzake het verplaatsen van de kermis. Prae-advies Nr. 8. Onderwerp: KERMIS. Van verschillende zijden werden de laatste jaren bezwaren inge bracht tegen het houden van de kermis in de Stationsstraat. Tal van neringdoenden ondervinden het bezwaar, dat hun zaken gedu rende de kermis volkomen van het j publiek zijn afgesloten. Panieulie- ren in deze omgeving beklagen zich eveneens over het ontnemen van uitzicht en overlast van kermismu- ziek, vuilnis van kramen en woon wagens, enz. Het valt niet te ontkennen, da', deze verschillende vormen van overlast groter afmetingen hebben aangenomen naarmate de in beslag genomen ruimte ten behoeve van de kermis grol er is geworden. Kon in vroeger tijd worden volstaan met de ruimte welke geboden werd door het marktplein, thans is het zo ver dat ook het raadhuisplein en een gedeelte van de Stations straat door de kermis worden ge vuld. Het gevolg is geweest, dat niet alleen in toenemende mate klachten van particulieren als vo renbedoeld werden vernomen, doch dat ook uit verkeersoogpunt de gegroeide situatie bezwaarijk gehandhaafd zal kunnen blijven. Op grond van deze bezwaren is door ons overwogen, de kermis naar een ander punt in de gemeen te. n.l. naar het Vredesplein, over te brengen. Het spreekt vanzelf, dat aan eeri dergelijke overplaatsing ook be zwaren zijn verbonden. Wij hebben daarom, alvorens ten deze een s'andpunt te bepalen, het gevoelen gevraagd van de R.K. Middenstandsvereniging alhier, na dat reeds tevoren was kennis geno men van het standpunt der Neder landse Vereniging van Kermisvak- geno'.en „Ods Belang", gozcU'.i te Amsterdam. Laatstgenoemde vereniging wijst er op, dat de markt het centrum der gemeente is; zij is van gevoe len dat de kermis in dit centrum der gemeente, mede uit een- oog punt van tradiiie, op haar pk»a s is. Zij vreest een sterke teruggang van de kermis in geval van ver plaatsing naar het Vredesplein. De R.K. Middenstandsvereniging heeft onder hare leden een enquête ingesteld, waarvan de uitslag was dat 101 leden van die vereniging van hun gevoelen hebben doen blijken. De meerderheid, n.l. 64 in zenders, verklaarde zich tegen verplaatsing, 34 inzenders waren vóór verplaatsing en 3 inzenders verklaarden geen voorkeur 'c heb ben. Hoewel dus gezegd kan worden dat in de kringen van de belang hebbenden men in het algemeen tegen verplaatsing van de kermis is, blijven wij vooralsnog van ge voelen, dat verplaatsing van de kermis uit een oogpunt van alge meen belang gewenst is te achten. Wij ontveinzen ons geenszins dat in deze aangelegenheid vooral de traditie een grote rol speelt. Ge slachtenlang is de bevolking van Waalwijk en omgeving er aan ge wend,, dat de kermis word! gehou den op de markt en het is duide lijk, dat verschillende neringdoen den in deze omgeving tegen een verplaatsing van de kermis gekant zijn, evenzeer als hel verklaarbaar is, da! neringdoenden in de Stati onsstraat, die van de kermis uil sluitend nadeel ondervinden, een verplaatsing zullen ioejuichen. Het wil ons echter voorkomen, da', de bezwaren, we ke aan het handhaven van de kermis zijn ver handen, zo groot zijn, dat noodge dwongen met de traditie moet wor den gebroken! De afmetingen van de diverse kermisvermakelijkheden zijn allengs groter geworden, zodat in het gebrek aan ruimte moest worden voorzien door ingebruik neming van het raadhuisplein en van een gedeelte der Stationsstraat. Desondanks is het thans weer zo ver, dat het publiek door gebrek aan ruimte zich in hoofdzaak moe. bewegen op de ruimte welke voor het verkeer bestemd dient te blij ven, Aangezien het Vredesplein in 't centrum der gemeente is gelegen en het voordeel biedt dat voldoen de ruimne aanwezig is, zowel vóór de kermisvermakelijkheden als voor het publiek, terwijl bovendien geen overlast voor 't verkeer aan wezig is, lig. een verplaatsing van de kermis naar dit punt zo voor dc hand, dat deze gelegenheid om voor de ontstane moeilijkheden een op lossing ie zoeken, o.i. dient te wor den benul. Met de traditie, dat de kermis op het marktplein wordt gehouden, is ook in veel andere gemeenten we gens de groei en de ontwikkelings gang der gemeente, gepaard aan de eisen van het moderne verkeer, ebroken moeten worden. Wij staan dan ook op het standpuni, dat in nemen van noodzakelijke maatre gelen, welke een uitvloeisel zijn van gewijzigde omstandigheden, niet achterwege mag worden gela len ter wille van bepaalde tradities hoe begrijpelijk deze overigens ook mogen zijn. Wij stellen U mi.sdien voor, hot Vredesplein te bestemmen voor 't houden van de kermis 1954. Bij aanneming van dit voorstel zullen wij ons na afloop van de kermis 1954 beraden, of de alsdan mei be trekking lot het verloop van de kermis opgedane ervaring ons aan leiding zal geven U te dezen aan zien nadere voorstellen te doen. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig ar tikel 72 der lager onderwijswet 1920 ten behoeve van de aan schaffing van benodigdheden voor het gymnastieklokaal der R.K. Jongens- en Meisjesschool te Besoijen. 13. Voorstel tot aankoop van een strook grond aan de Stations straat. 14. Voorstel tot aankoop van grond te Besoijen, 15. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Dr Mollerlaan. 16; Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Burg. Smeele- laan. 17. Voorstel tot verkoop van bouw terrein te Baardwijk. 18. Voorstel tot verkoop van bouw terrein te Besoijen. 19. Voorstel tot verkoop van bouw terrein aan de Kloosterweg. 20. Voorstel inzake beëindiging van een lopende huurovereenkomst en tot het sluiten van nieuwe huurovereenkomsten ten aan zien van de voormalige hogere burgerschool. 21. Wijziging begroting 1953. 22. Voorstel tot wijziging der be- heersverordening voor de be drijven in verband met de po sitie van het hoofd van de cen trale administratie der gemeen tebedrijven en tot wijziging van de instructies voor de hoofden van gemeentediensten. Toneel. Jammer dat verschilende mensen de koude niet hebben durven trot seren om in het goed verwarmd pa rochiehuis te genieten van 't prach tige drama van A. J. Zoetmulder „De Man van Karioth". De roep die uitging na de eerste opvoering van Zondag 24 Jan., deed al direct ve len, ook buiten de parochie, beslui ten de uitvoering van 31 Jan. mee te maken. Jammer dat eerst het stukvriezen van de verwarming en LOTERIJ. De loterij l.b.v. de Stichting afbouw St. Lambertuskerk loopt thans volop. Ieder dag komen uit diverse delen van het land aanvragen voor loten binnen. Deze week vroeg een gezin met zes kin deren 8 loten. In de afgelopen week zijn over het gehele land verspreid weer 15000 circulaires verzonden, waarvan komende week de reactie op het secre tariaat weer voelbaar zal worden. Nogmaals er zijn 4800 loten h f 25 per lot. Hoofdprijs een Studebaker van f 12000, tweede prijs een Austin van f 6000 en verder 78 bromfietsen. Een kans van 1 op 60. De loten zijn ver krijgbaar bij K. van Dun, Grotestraat, op het Gemeentehuis en door storting op giro no. 602000. UITVOERING. De Kon. Erk. Harmonie De Volhar ding geeft a.s Zaterdag 6 Febr. haar tweede winteruitvoering voor donateurs. De hele avond is gewijd aan muziek en medewerking word t verleend door de heer HuibSteendijk, solo-clarrinettist van het Brabants Orkest. AANRIJDING. Zaterdagmiddag om pl.m. 1 uur had in de Overlaat ter hoogte van de fa. Knlp- pels een aanrijding plaats, waarvan de wielrijder dhr. de Haas uit Vlijmen het slachtoffer werd. De heer de Haas kwam per rijwiel uit de richting V7aalwijk, toen eert BB A-bus met militairen, eveneens komende uit de richting Waalwijk hem van achter aanreed. De heer de Haas werd met een smak tegen de grond ge worpen. Dr. van der Wouw, die de eerste hulp verleende, gaf het slachtoffer verder over aan Dr. Verhoeven, die overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk achtte. Zaterdagavond was zijn toestand zorgwekkend. De politie heeft de zaak in onderzoek. Biljarten. De Elshoutse biljartclub E.E.B.C., gevestigd in café Gez. Klerks, speel de tegen O.O.O., gevestigd in café Th. Elshout te Drunen. L. KuijpersC. v. Riel 10045 H. BrokC. Klomp 10078 G. KlerkxM. v. d. Wiel 7567 A. MerkxJ. Veltman 7550 Fr. SpieringsG. v. Engelen 7561 H. PullensFr. v. d. Zanden 7571 Begin van brand. Tengevolge van het te hoog op voeren van de verwarmingsinstal latie ontstond op de pastorie een begin van brand doordat een balk, gelegen tegen de aanvoerbuizen, be gon te gloeien. Door een sterke rookontwikkeling werden de bewo ners gewaarschuwd. Toegesnelde hulp wist erger te voorkomen. N.T.T.B. Voor de competitie van de N.T. T.B. speelde het eerste team van de Tafeltennisclub „De Smashers" te gen het derde team van „Animo '51" uit Engelen. Uitslag: P. Brok—P. v. Gent 1—0 A. WillemsP. de Bie 10 H. WillemsC. Steenhoven 1- P. BrokP. de Bie 10 A WillemsP. v. Gent 10 H. Willems—B. de Bie 1—0 P. BrokC. Steenhoven 10 A. WillemsC. Steenhoven 10 H. Willems—P. v. Gent 1—0 Dubbel P. Brok en A. Willems Contra C. Steenhoven en P. v. Gent 10 U GAAT TOCH OOK HAAR.... DEN BOSCH VUGHTERSTR.25 TILBURG MARKT 32 later de strenge koude velen op hun besluit deed terugkomen. Ondanks dat de zaal niet tot in alle hoeken bezet was, hebben de actrices en ac teurs een spel weggegeven dat de aanwezigen boeide. De spanning in de zaal was voelbaar en een dank baar applaus viel de spelers na elk bedrijf ten deel. Het dankwoord van de Zeereerw. Heer Pastoor aan de regisseur, de heer D. v. d. Brink, aan actrices, acteurs en de mede werkers achter de coulissen, was ruimschoots verdiend en vertolkte de gevoelens van de aanwezigen. Totaal 100 Het tweede team van „De Smas hers" speelde tegen het tweede van ..Animo '51". C. AartsA. Bouman 01 L. Pulles—J. v. d. Steenhoven 0—1 W. v. d. Besselaar P. v. d. Griend 10 L. PullesA. Boumans 01 C. AartsP. v. d. Griend 10 N. v. d. Besselaar J. v. d. Steenhoven 10 L. Pulles—P. v. d. Griend 0—1 N. v. d. Besselaar—A. Boumans 0—1 C. Aarts—J. v. d. Steenhoven 0—1 Dubbel C. Aarts en N. v. d. Besse laar. Contra J. v. d. Steenhoven en A. Boumans 01 Totaal 3—7 BEHEER EN EXPLOITATIE VAN HET PATRONAAT. De exploitatie van het patronaat is door de Zeereerw. heer Pastoor sedert 1 Jan. 1954 overgedragen aan een com missie, bestaande uit de volgende heren: Kapelaan G. Hendriks, directeur; C. P. Blaauwhof, penningmeester. Akkerstraat 4; W. H. van Dommelen, Voorstr. 13. J. P. Witlox, Prinses Julianastr. 36. Deze commissie heeft de nodige vol macht ontvangen om te trachten door het vaststellen van regelingen voor het gebruik van het Patronaat en door het vaststellen van vergoedingen, verbeterin gen te brengen in de toestand waarin dit gebouw verkeert Met alle regelmatige gebruikers werd Dinsdag 26 Jan. een vruchtbare vergade ring gehouden. Hier werden de tijden bepaald waarop de regelmatige gebrui kers in het Patronaat kunnen. Een rege ling die vanaf Woensdag 10 Febr. van kracht is. Verder werden voor hen de vergaderingen per jaar vastgesteld. Van de tijden die nog open liggen kan ook door andere verenigingen of organisaties van het patronaat gebruik gemaakt wor den. Ook zij zijn gehouden aan vastge stelde vergoedingen. In verband vooral met het centraal verwarmen van het ge bouw zijn de vergoedingen als volgt: Uitvoeringen: Vlijmense verenigingen per avond f 25 (Sept.Maart), f 15 (April—Aug.). Vergaderingen vrij van ieder entree: Vlijmense verenigingen per avond f 10 (Sept.Maart), f 5 (AprilAugJ In alle overige gevallen, waarvoor geen bepaalde vergoeding is vastgesteld, be slist de commissie. Verenigingen, die van het Patronaat gebruik wensen te maken, moeten dit bij de Concierge A. v. Hei voort, Wolput 66, tijdig aanvragen, of wel dit regelen met de directeur. De vergoeding moet bij aanvrage voldaan worden, ofwel vóór het gebruik maken van het patronaat, bij de persoon bij wie meen heeft aangevraagd. De commissie hoopt met deze regelingen te handelen in het belang van het Patronaat en vooral van de verenigingen zelf. GESLAAGD JUDO. Donderdagavond werden in Den Bosch door de heer J. Snijders (3e Dan) uit Utrecht Judo-examens afgenomen vol gens de internationale regels. Twee dorpsqenoten slaagden op dit examen, nl. W. Govers voor le Kijn (bruine band), wat een fraai succes genoemd mag wor den en P. van Bers voor 4e Kijn (oran jeband). WIELERSIIPPORTERSVER TINI WOLFS. Bovengenoemde vereniging hield in café H. Boom Zaterdagavond een revue- avond. De belangstelling was bevredi gend. Voor een goed bezette zaal werd een prachtig programma ten tonele ge bracht, dat ieders bewondering wekte. Om half 8 opende de voorzitter deze re vue-avond. Hij bracht hulde aan de me dewerkers, die er in geslaagd waren een programma in elkaar te zetten, meestal van eigen compositie. Hierna werd de revueavond geopend met het clublied, Tini Wolfs, dat veel succes oogstte. Een wisselend programma werd vlot afge- werkt. Het meeste bijval oogstte een schets „Vlijmen gaat vooruit". De aanwezigen waren allen zeer vol daan. Dindsdagavond is er wederom een re vue-avond in café H. Boom met hetzelf de programma met nog enkele verras singen. KRUISBOOGSPORT. Het Kruisboog-tournooi van Rozen- jacht, gevestigd in café A. van Vugt, werd voortgezet. De tweede Zaterdag waren te gast „Na Arbeid Vermaak uit Rosmalen, dat 78 punten wist te beha len. Ook de dagprijs ging naar Rosma len, nl. dhr. G. van Hoof, met 24 pt. De derde Zaterdag komen De jonge Batavieren uit Nieuwkuijk, Rozenknopje Vlijmen en Aldoende leert men uit Herpt op bezoek. SHOWAVOND VLIJMENSE MIDDENSTAND. De showavonden van de Vlijmense Middenstand worden gehouden op 16, 17 en 18 Februari a.s. Plaatsbespreken is bij café Toonkunst Joh. Peijnenburg op Zondag 7 Febr. CARNAVAL. In café Oremans kwamen de Kaste leins, Comité en Raa.d van Elf in ver gadering bijeen om de komende Carna val te bespreken. Wegens bedanken van een lid van de raad van elf werd deze aangevuld. Met algemene stemmen werd Joh. van Vugt gekozen. Binnenkort zul len de Kasteleins, Comité, Raad van Elf en de groepsleiders bijeen komen voor bespreking en regeling van Carnaval '54. JEUGDZORG. In zijn Nieuwjaarswens die de herder der parochie, de Zeereerw. heer Pastoor Serrarens op Nieuwjaarsdag tot zijn pa rochianen richtte, deelde hij mede, dat in het nu lopende jaar veel aandacht zou worden besteed aan de jeugd, zo wel de schoolvrije als de schoolgaande, omdat, naar zijn zeggen, het in onze tijd gewenst is dat de jeugd een ruime ont wikkeling en ervaring op moet doen, om later de verantwoordelijkheid voor hun verder leven te dragen. Verder deelde hij mede dat te zijner tijd een deskundige een spreekbeurt zou komen houden om alle ouders het belang van een goed ge leide jeugdbeweging uiteen te zetten. Deze in het vooruitzicht gestelde spreekbeurt had Donderdagavond plaats in de zaal De Harmonie, doch zeer wei nigen hadden de koude getrotseerd om te gaan luisteren naar Aalmoezenier Hii- ninga, die aanwezig was om de opgeko- menen het doel van de jeugdorganisatie bij te brengen. Nadat pastoor Serrarens allen welkom had geheten en de spreker had ingeleid, gaf deze allereerst een over zicht van de vele moeilijkheden waarmee de jeugd in zijn geheel te kampen heeft. Na dit onderdeel te hebben besproken behandelde hij de karaktereigenschappen van het kind en hoe daarnaar gehandeld dient te worden.Hij weeser verder op dat de verplichting voor de opvoeding 1 van de kinderen volledig bij de ouders berust, alhoewel zeer velen menen da! dit de taak is van de geestelijkheid en het onderwijzend personeel. De ouders zijn de natuurlijke opvoeders en dragen daarvoor dan ook de volle verantwoor delijkheid, terwijl het onderwijzend per soneel in deze slechts kan assisteren. Na deze uiteenzetting wat betreft de schoolgaande jeugd, ging hij daarna over tot het geven van een beschouwing over de jeugd die de school reeds heeft ver laten en in de gevaarlijke puberteitspe riode verkeert, de jaren die vooraf gaan aan het volle leven zijn, aldus aalmoeze nier Hijninga de moeilijkste jaren en die vereisen dan ook de meeste zorg. Vooi hen is de jeugdbeweging een bij uitstek geschikte instelling, waar zij de nodige vorm kunnen ontvangen. Hij spoorde alle aanwezige ouders aan om hun gro ter geworden kinderen lid van de bewe ging te laten worden. Met een dankwoord van pastoor Ser rarens werd de bijeenkomst gesloten. HERWONNEN LEVENSKRACHT. J Er was veel belangstelling voor de filmavond die door het bestuur van de plaatselijke afdeling van Herwonnen Le venskracht Vrijdagavond werd gehou den. Was het misschien het goede doel waarvoor deze filmavond werd gehou den, dat de inwoners deed besluiten om in zo grote getale op te komen, om de populair wetenschappelijke film van Kees Strooband over de tuberculosebestrijding bij te wonen. Via deze film werd de aan wezigen een duidelijk beeld gegeven van de strijd tegen de zo gevreesde volks ziekte, die in vroeger jaren zoveel slacht offers maakte. Er werd eerst een inzicht gegeven in het ennorme werk dat door de Duitse onderzoekers Robert Knock en Louis Pasteur moest worden verricht vooraleer de tuberculosebacil kon wor den ontdekt: met dc ontdekking kwam ook het moeilijke werk der bestrijding; dit researchwerk vereiste een lange duur, maar langzaam maar zeker werden vor deringen gemaakt, terwijl door de snelle vooruitgang op het gebied van de ge neeskunde en vooral het operatief ingrij pen de tuberculose als volksziekte is be dwongen. Door de propagandist dhr. van Wely werd een en ander nader toegelicht: het eigenlijke doel, n.l. het werven van do nateurs was eveneens bevredigend, ter wijl een gehouden collecte de som van f 26 opbracht Een gevarieerd bijprogramma na de pauze bracht het slot Ytin deze zeer ge slaagde avoad.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1