OE OPDRACHT ROBERT MERSHAM D© jonge Boeren en Boerinnen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 LEVEN EERDER GOEDKOPER DAN DUURDER van de Kring 's-Ëosch bijeen op een culturele dag. FEUILLETON oan „De Echo van het Zuiden". Adverteren doei verkopen PRINSES BEATRIX 16 JAAR. De tyd gaat snel en daardoor groeien ook prinsessen vlug op. Onze ouds'e prinses Beatrix is gis teren al' 16 jaar geworden, 'n leef- iijd waarop een meisje niet meer onder de kinderen gerekend wenst te worden. Met de jaren groeit ook de verantwoordelijkheid en prin ses Bea.rix heeft het vooruitzicht dat zij menselijkerwijs gesproken eens haar moeder zal opvolgen in een t ijd dat de koninklijke waar digheid waarschijnlijk niet lichter zal zijn te dragen dan nu. Nu ech ter leeft zij nog in de gelukkige oms andigheid dat haar moeder 't Nederlandse volk op onnavolgbare wijze voorgaat door een tijd die steeds meer eist. Wij wensen prin ses Beatrix van harte toe dat zij nog veel zonnige jaren zal beleven ine; haar ouders en zusjes. Zij kan daarbij rekenen op de'liefde van het Nederlandse volk, dat zich niet alleen door historische banden aan het Huis van Oranje verbonden weet, maar vooral het koninklijk gezin 'n heel warm hart toedraagt. Haar naam moge altijd een sym bool blijven voor ons Koninklijk Huis en ons volk. STAATSLENING 1954 GROOT SUCCES. Driemaal overtekend. Van het op de 3J4% Nederland se Staatslening 1954 ingeschreven bedrag wordt slechts 34 loege- wezen, zo deeJl het Ministerie van Financiën mede. NEDERLAND BLEEF GOEDKOOPTE-EILAND. Kosten levensonderhoud laagste ter wereld. Voor allen, wier salaris of pen sioen m dollars wordt betaald, is Den Haag een ideale standplaats, want de kosten van levensonder houd zijn daar lager dan waar ook ter wereld. Met New York scheelt het zelfs 30 pet. Dit staat vermeld in een rappor! van het statistisch bureau der Ver. Naties, dat is opges eld om 'n ver gelijkend overzicht te krijgen van de kosten van levensonderhoud van de ambtenaren van het inter na ionale secretariaat van de Ver. Naties in 22 verschillende steden van de wereld. Alleen in Manilla, Bangkok en Brazzaville zijn de kosten van le vensonderhoud nog hoger dan in New York, doch alle andere ste- den liggen beneden het New York- se peil: Brussel, Genève en Rome liggen er 10 lot 15 pet. en Wenen, Londen en A'hene 20 tot 25 pet. onder. De kosten van levensonder houd zijn het laagste in Den Haag, Kopenhagen, San José (Costa Ri ca) en Santiago (Chili). De statistische gegevens die in het rapport zijn verwerkt, kunnen ook van belang zijn voor regerin gen, bedrijven en internationale organisa ies voor de vaststelling van verbljjfstoelagen. Tegenover de aanzienlijk geste gen prijzen van koffie, thee en ca cao staan de prijsverlagingen van vele andere artikelen en wanneer men de balans van de levensmid delensector opmaakt, is het wel waarschijnlijk dal de kosten van levensonderhoud voor wat de eer- s.e levensbehoeften betreft, in de eerste maand van dit jaar veeleer zijn gedaald dan gestegen. Dit is de conclusie van een com muniqué, dat is uitgegeven dooi de Federatie van Organisaties van Groothandelsbedrijven in kruide nierswaren. Hoewel de jongste regerings maatregelen, le weten de belas tingverlaging en de verhoging van ionen en huren, in tal van sectoren van bedrijfsleven tot stijging van de prijzen van eindproducten 'heb ben geleid, is het verheugend, al dus het communiqué, in de levens middelensector de mogelijkheid tot prijsverlaging van tal van eerste levensbehoef.en le kunnen vast stellen. Deze mogelijkheden vloei den voort hetzij uit overheidsmaat regelen, zoals de verlaging van de suikeraccijns, hetzij uit het prijs verloop op de wereldmarkt, hetzij uit regelmatig terugkerende facto ren zoals b.v. seizoensinvloeden. De verlaging van de suikerac cijns heeft reeds tot gevolg gehad dat vele artikelen, waarin suiker verwerkt is, in prijs verlaagd zijn. Het is zeker niet onmogelijk, dat in de nabije toekomst nog meer prijsverlagingen van suikerhouden de artikelen zullen volgen. Bewegen de prijzen van rijst zich in dalende richting als gevolg van het prijsverloop van de wereld markt, andere verlagingen moeten gezien worden als een gevolg van het streven van de handel, de om zetten op peil te houden na de du re Decembermaand en de grotere koopkracht van het publiek (als gevolg van de loonsverhoging en belastingverlaging) in zijn richting te leiden. HOE GAAT HET IN BERLIJN Juist zoals iedereen verwacht had. De Russen houden de zaak op sleeptouw, trachten de Westerse Drie tegen elkaar in 't harnas le jagen en komens met lelkens afwij kende voorstellen. Zo heeft Molotof voorgesteld een weredconferentie te houden van alle landen, om tot ontwapening te komen. Daarover zal men nader in een besloten vergadering spreken, maar Bidault heeft al gezegd dat deze zaak bij de Uno thuis hoort. Tegen het protest van Molotof in heeft de Britse minister Eden van zijn spreekbeurt gebruik gemaakt om, de Duitse kwestie aan te snij den. Hij ontvouwde voor het her stel van de Duitse eenheid een ge detailleerd p'ari. De kern daarvan was het beginsel der vrijheid. „Twee poli ieke systemen staan tegenover elkaar aan de grens, die de Russische zone van de rest van Duitsland scheidt", aldus Eden. „Het doel van de verkiezingen die wij voorstellen, is, het Duiise volk in s'aat te stellen vrij het systeem te kiezen, waaronder zijn herenigd land wenst te worden bes'uurd." Plet plan van minister Eclen ziet de hereniging van Duitsland in vijf episoden. 1. Vrije verkiezingen in geheel Duitsland, onder toezicht van de Grote Vier, zo nodig bijgestaan door enkele neutrale staten. 2. Het) bijeenroepen van een na tionale vergadering, die op grond van deze verkiezingen moet wor den gevormd. 3. Het opstellen van een grond wet en de voorbereiding voor on derhandelingen over een vredes verdrag. 4. 'i Aannemen van de grondwet en de vorming van een regering voor geheel Duitsland, die verant woordelijk is voor de onderhande lingen over een vredesverdrag. 5. Het ondertekenen en het van kracht worden van het vredesver drag. De ondertekenaars moeten alle staten zijn die met Duitsland in oorlog zijn geweest. Eden voegde er aan toe, dat het plan vóór alles veronderstelt dat het IJzeren Gordijn tussen Oost- en West-Dui stand wordt verwijderd. De kieswet moei vrijheid van be weging in geheel Duitsland garan deren, de vrijheid van woord en vergadering voor iedereen, de on schendbaarheid der candidaten en een geheime zitting. Molotof noemde Eden's plan da! van een „schoolse grondwetsdes kundige van Duits type". Hij be doelde hiermee dat liet plan in werkelijkheid zou zijn opgesteld door Adenauer's „fascistische re gering". Overigens wens.e Molotof over Duitsland niet te spreken ten zij onder één voorwaarde: een Oostduiise en een Westduitse de- lega.ie moesten aan deze bespre- king deelnemen. Deze eis werd door de Westelijke Drie eenstem mig verworpen. Wedstrijd in declameren spreken in het openbaa en toneel. In de zaal van de heer Th. Elshout kwamen Donderdagmiddag de Jon ge Boeren en Boerinnen uit de Kring 's-Bosch bijeen voor de wed strijd in declameren, toneel, en ook dit jaar spreken in het openbaar. Deze wedstrijd was een eerste se lectie voor de interkringdagen die in het N.C.B.-gebied nog zullen worden gehouden. Onder de vele aanwezigen merkten wij op de Edelachtbare Heer Burgemeester Snels, de Kring-adviseur Kapelaan v. Hoek en de adviseurs van de di verse afdelingen. De Kring-voorzitter, de heer Bek kers, opende de bijeenkomst met de christelijke groet, waarna hij allen een hartelijk welkom toeriep. Spr. wees in zijn openingswoord op de betekenis van deze cultuurdagen en verheugde zich er over dat uit alle afdelingen de belangstelling voor deze Kringdag zo Kroot was, Onmiddellijk werd hierna met de wedstrijden een aanvang genomen- Veertien Jonge Boeren namen deel aan de declamatie-wedstrijd. Voornamelijk werden werken voor gedragen van Bernard v. Meurs en Willem de Merode. De iurv bestond uit de Eerw. Pater Arnoldus en de heren E. v. Eyndhoven en Jac Wer ner. De uitslagen van de declamatie wedstrijd waren als volgt: Mostermans uit Nieuwkuiik 96% nt„ met „Vitellis" van Merode 2. Flor Pelders uit Drunen. 89 nt ;-Hpt ranke riet" van Gezelle. 3. M. Groenendaa! uit st Mich - Gestel 89 nt... met ..De Waarzeggen de Kwartel» van R v. Meurs 4. Faanmakers nit St.. Mich-Ges- fel 84 nt., met „Ballade. 5. A. v d Brand uit Drunen, 89 DU^tPn' met "Kamerjacht" van B. v. Meurs. 6. Th Verbiezen uit Nuland 79 nt met Vitellis" van Merode. I- L. v. Logten uit Elshout 78 nt Hpt-i™ering aan Holland" van H. Maasman. 8. C. Verhoeven uit Vueht 77(4 pt.. ™°t „Vader en Dochter" van B v Meurs. 9. .T. Waarnaar uit Vueht 76(4 pt met „Vitellis" van Merode. 10. W. v. Delft uit Elshout 75(4 pt„ met „Oud Souvenir" van B van Meurs. De jury deed haar puntenwaar dering vergezeld gaan met on- en aanmerkingen over het gebodene. Speciaal met 't inleven en hetgeen men declameerde, en houding, diende, volgens de jury, rekening worden gehouden. Aan het spreken in het openbaar namen een vijftal Jonge Boeren deel. Nico v. d. Veerdonk uit Ber- licum had tot onderwerp „Het naard" Met een soreektiid van 8 minuten schilderde hij de beteke nis van 't paard, ook in onze tijd van mechanisatie, op het boerenbedrijf. A. v. d. Hoven uit Drunen be handelde de „Problemen van de •Tonge Boeren". De ontwikkeling der Jonge Boeren, het vraagstuk van Tuinbouw, als mogelijkheid voor de jonge boer zich een toekomst te bouwen, alsmede de emigratie en het opnemen in de industrie, waren onderwerpen waarmee hij 10 minu ten de zaal bezig hield. J. Vissers uit Drunen besprak „de Witlofteelt met zijn talrijke voordelen". 1 H. Schuurmans uit Nieuwkuijk had tot onderwerp „De Jonge Boer van thans". Deze spreker belichtte de jonge boer van thans in zijn ont wikkelingsgang en zijn problemen. J. v. d. Ven uit Den Bosch had tot onderwerp „Organische stof en wat daar aan vast zit". Een strikt technisch onderwerp. De uitslag van deze wedstrijd was: 1. A. v. d. Hoven uit Drunen 110 punten. 2. J. Vissers uit Drunen 108(4 pt. 3. H. Schuurmans uit Nieuwkuiik IO8V2 pt. 4. N. v. Veerdonk uit Berlicum 98 punten. 5. J. v. d. Ven uit 's-Bosch 77(4 pt. De eerste drie van de declamatie wedstrijd en de drie eersten van 't spreken in het openbaar zullen de Kring 's-Bosch nu gaan vertegen woordigen op de Interkring-dag. Bij dit spreken, in het openbaar waren verschillende problemen door de heren van de onderwerpen aan de orde gesteld. Hoewel, gezien do korte tijdsduur waarover men be schikte, er geen tijd meer was om debat toe te laten, kwam de voor- zitter der Kring toch nog even ver tellen dat dooi deze spreekbeurten het Kringbestuur weet welke pro blemen er zijn en op welk terrein men actief zal moeten gaan of kun- n en werken; met name noemde de voorzitter de Tuinbouw. Door mid del van gewassen-wedstrijden in kringverband zal men hieraan aan dacht moeten gaan schenken, méér nog als in het verleden. Het woord werd ook nog gevoerd door de Edelachtb. Heer Burge meester Snels. Het was spreker een groot genoe gen geweest deze middag onder de ionge boeren te hebben mogen door brengen en ook kennis te mogen nemen van de problemen die aan de orde worden gesteld. Men heeft te genwoordig de mond \!ol van vrije tijdsbesteding, maar deze vrije tijds besteding zoals die door de jonge hoeren geschied, is er een die in de tóekomst zijn nut zal doen afwer ken. Men verdiept zich in de eigen tijdse problemen men ontwikkelt zich op alle gebied om de zware taak waarvoor men zou komen te staan, aan te kunnen. Spreker had niets dan lof voor het werk der -Tonge Boeren en Boerinnen, dat de steun verdient van de overheid. Tenslotte kwam nog de toneel wedstrijd. Er werd telkens maar een half uur gespeeld. De afdeling Drunen sneelde: „Boerinnen" van Kaspar Dirix. De afdeling St. Mich.-Gestel kwam met „Dorp in Onrust" van Kees Spierings. De afdeling Berlicum met „Tus sen Zand en Klei" van Henri Sas No. 1 werd Drunen met. 71 nnt.: no. 2 St. Mich-Gestel met, 68(4 pt. en no. 3 Berlicum met 66(4 nnt. De jurv gaf nog een algemene in druk; men begreep dat het spelen on een vreemd toneel zonder grime etc. factoren waren waarmee reke ning moest worden gehouden: dat Vtot or»fd 70or gerrtist W°rd Men hoopt het volgend jaar met 'n rondtrekkende jurv, waardoor het mogelijk wordt dat men in eigen plaats, on eigen t.onee] en voor ei gen ouhliek speelt, dit euvel te on dervangen. Na een kort,, algemeen en opwek kend woor-t sloot de voorzitter deze culturele Kringdag, rajuw VAN door Martin Verduyn. 32) Na een dag vergeefs zoeken naar Nichols was hij met Jules Desmond naar Leopoldsville gevlogen en had daar een lang telefonisch onderhoud gehad met zijn hoogste opdracht gever. Deze had hem heel vriende lijk bedankt voor zijn moedig op treden, maar hem 'ook ondubbelzin nig te verstaan gegeven dat prof. Nichols ten koste van alles gearre steerd moest worden en miss An drews moest worden gevonden. De gouverneur zou alle mogelijke me dewerking verlenen en de expeditie voorzien van levensmiddelen, radio en wapenen. Goed voorzien van wa ter, wapenen, drie radio-installaties en een grote voorraad levensmid delen, alsmede tenten en ander kampeermateriaal, keerden Mers- ham en Desmond naar hun mannen terug. „Nu kunnen we pas goed begin nen", constateerde Dunwell met voldoening. Zijn arm was bijna ge nezen en de taaie sergeant blaakte van ijver en vechtlust. Ook Mers- ham zou, ondanks de voortvluchtige Nichols en het vreselijke gevaar dat hij nog steeds vertegenwoordigde, verheugd geweest zijn om het feit dat hij nu alle ellende te boven was en beter uitgerust dan ooit zijn op dracht kon uitvoeren, als hij niet ieder ogenblik gekweld zou zijn door de gedachte aan Marion en Flanders. Hoewel Flanders Marion niet mee had mogen nemen bij zijn terugkeer uit Leopoldsville, kon Mersham niet anders dan diens moed en doorzettingskracht bewon deren. Hij zou nu wel dood zijn en als Mersham aan het lot van Ma rion dacht, huiverde hij. Hij be trapte zich er echter op dat hij de gedachte, dat zij misschien samen door de wildernis zouden zwerven, ondragelijk vond. Dit gehele com plex van kwellende gedachten en gevoelens dreigde zijn hoge opvat ting van plicht te verstoren, maar met zijn ijzeren wil wist hij de lei ding van de nasporingen vast in handen te houden. De dag van zijn terugkomst uit Leo poldsville belegde hij krijgsraad met ma joor Crane, kapitein Desmond en Dun well. Hun operatiebasis bevond zich nog steeds op de plaats waar de Duitsers VERGADERING VAN DE AFD. WAALWIJK—HEUSDEN VAN DE K.O.B. in het Bisdom 's-Hertogenbosch op Donderdag 28 Januari in Hotel Verwiel. Deze vergadering was nodig voor het afdoen van een aantal bonds- zaken. Om 'n klein kwart voor 7 opende de voorzitter de vergade ring met de christelijke groet. Hij wenste alle leden en hun familie een Zalig Nieuwjaar en hoopte dat het hun in geestelijk en stoffelijk opzicht goed zou gaan. Hij zag te rug op het afgelopen jaar, herdacht de watersnoodramp die God dank aan geen der leden het leven heeft gekost, maar die wel aan enigen in t Land van Altena grote materiële schade had toegebracht. Wat de wensen betreffen die in het corps leefden, zei hij, dat enige daarvan wel ten dele waren vervuld, maar dat de onderwijzers niet voldaan konden zijn, gezien de onbevredi gende ontwikkeling en het niet ge heel afschaffen van de classificatie; hij knoopte daaraan vast de wens, dat door die algehele afschaffing ook de kleinere plaatsen behoorlijk van personeel konden worden voor zien. Echter zal verbetering van de salarissen niet uit kunnen blijven. Voor de toekomst hoopte het be stuur te bewerken, dat het vergade- ringbezoek beter zou worden. Ook de trouwe leden zouden daartoe kunnen meewerken door de lauwen tot bezoek aan te sporen. Op 25 Fe bruari zal een vergadering gehou den worden waarin het onderwerp „Huisgezin - School" zal worden be handeld. De notulen, door de secretaris voorgelezen, werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. In het keurige jaarverslag schreef de secretaris dat de afdeling 218 le den telde, religieuzen en leken, waarvan 7% der eersten en 23% der laatsten de vergaderingen had den bezocht. Uit het verslag van de penning- meesteresse memoreren we dat het batig saldo in 1953 was 59.67, nu 119.73, waarbij nog 90.aan nog te innen contributie dient te worden opgeteld. De Geestelijk Adviseur ging in zijn vijf minuten-woord in op de voorgenomen bespreking van Huis gezin - School en spoorde de aan wezigen aan te zorgen dat van hun kant alles zou word engedaan om die verhouding goed te doen zijn. Ouders, kerk en school moeten sa menwerken om de school zo goed mogelijk aan haar doel, opvoeding van het kind, te doen beantwoor den. Daar de secretaris door benoeming tot hoofd der B.L.O.-school te Bla- del de afdeling gaat verlaten, moest een opvolger gekozen worden. Na een vrije stemming, door sommigen een proef- of oriënteer-stemming genoemd, bleek dat herstemming moest plaats hebben tussen Mej. de Kort en de heer Jansen. Aangezien de laatste weigerde zich beschik baar te stellen, werd na enige be raadslaging een herstemming ge houden tussen Mej. de Kort en de Heer F. v. 'd. Broek. De laatste werd gekozen en nam de benoeming aan. Aan de beurt van aftreden waren de voorzitter, de heer H. Peters, en de penningmeesteresse. Mej. Geb- bing. Beiden werden met bijna al gemene stemmen herkozen. Nu was aan de orde herziening van het Huishoudelijk Reglement. Het bestuur had een concept ge maakt dat met enkele kleine wijzi gingen door de vergadering werd goedgekeurd. Bij de rondvraag werd door een lid gevraagd naar een overzicht van het aantal leden dat de vergadering bezocht; naar het doel van een en- •quête; naar het aantal leden der Open Clubs; en of door deze afde ling maar weer niet eens een Lan delijk Congres zou worden ge vraagd over de afschaffing van de classificatie. Hij werd tot zijn ge noegen beantwoord. Daarna hield de heer F. Sarneel een lezing over De Nieuwe Elite. Nadat de spreker een overzicht ge geven had van het ontstaan der elite' in de geschiedenis, die tot hun „uit verkiezing" gekomen waren door hun dienen, betoogde hij dat De Nieuwe Elite ook door dienen tot „uitverkiezing" moesten komen. De vergadering was buitengewoon ge boeid., Hierna volgde sluiting met christelijke groet. BRABANTS ORKEST. Het Brabants Orkest zal onder auspiciën van de Kring voor Kuris! en Wetenschap een avondconcert geven in Musis Sacrum op Donder dag 25 Februari a.s. Solist is deze avond Arpad Szo- mone, (cello), terwijl het program ma luidt als volgt: 1. Wagner, voorspel" 3e acte van Lohengrin. 2. Dvorak, cello-concert k). t. 111 Pauze. 3. Tschaikowskv, phonie. Vijfde Svin- - De solo-clarinettist van het Brabants Orkest, Huib Steendijk zal op een concert van de harmo nie „De Volharding" te Drunen als solist optreden WATERSCHAp „HET ZU1DER AFWATERINGSKANAAL". donderdagmiddag kwamen de hoofdingelanden van het nieuwe waterschap „Het Zuiderafwate- 1 ingskanaa] voor het eerst in ver- gadering bijeen in Hotel Van lersël in Waspik. Notaris Waver ij 11 uit Capelle me moreerde in zijn openingswoord de afsluiting van een stuk historie en traditie, die de opheffing van de afzonderlijke waterschappen in de Langstraat is. Van de taken die- het nieuwe grote waterschap te vervullen heeft, noemde hij: de op. heffing van het vvaterhezwaar; de aanvoer van water; de strijd tegen de waterverontreiniging, waarbij hij met genoegen constateerde dat haast alle gemeen en in het gebied van het waterschap een nieuw rio- leringsplan in uitvoering of voor- bereiding hebben; voorts de zor mor het onderhoud van de wegen en het vraagstuk van de lasten-"o. heer Waverijn sprak de hoop uit. dat straks de commissie financie ring waterschappen tot de conclu sie zal komen dat ook de gebouw de eigendom belast moet worden. Hij sprak de hoop uit dat dc 13 districten van het waterschap een groot gezin zouden vormen, waarin elk kind (district) de aandacht zou krijgen voor zijn eigen behoeften, in de hoop dat alle kinderen zich zouden gedragen zoals in een voor beeldig gezin betaamt. Bij de verkiezing van bestuursle den werden de heren B. van der Hoeven en A. Smeur met resp. 1-i en 21 stemmen herkozen. Voor de districten 2 en 3 werd gekozen de heer G. Zijlmans uit Waspik me! 12 stemmen, voor de districten 5 en 6 de heer A. de Bont met 49 stem men en voor de districten 11, 12 en 13 de heer J. Kuijsten uit Waal wijk met 11 stemmen. De rekening over het dienstjaar 19521953 werd voorlopig vastge steld met 'n batig slot van 6043.55 terwijl voorts besloten werd een kasgekRening aan te gaan van 30.000.—. hun kamp hadden opgeslagen en dit was een van de dingen die Mersham zorg baarden. „Kijk eens zei hij, terwijl hij dooi de grote tent ijsbeerde. „Het is wel ze ker. dat ook de vijand alles zal doen om Nichols in handen te krijgen. De Duitse geheime dienst weet heel goed dat de onze haar netten over de Congo heeft gespannen en zal tegenmaatregelen nemen. Wij moeten goed beseffen dat hun doel gelijk is aan het onze. Zij zul len alle bijfactoren verwaarlozen en zich geheel concentreren op het vinden van Nichols. Zij weten dat deze hier ontsnapt is. Zij weten ook dat hij te voet is en practisch zonder water en voeding is ge vlucht. Onze vliegtuigen en onze man nen hebben alles afgezocht en geen spoor van hem gevonden, dat is waar, maar wij weten dat Nichols onmogelijk ver van ons af kan zijn. In dit gebied kan een man zich in een terrein van een vierkante kilometer reeds verber gen." „Ook zonder water?" vroeg majoor Crane laconiek. „Ik stel me zo voor dat Nichols in ieder geval gedwongen is water te zoeken en dat bevindt zich hier niet." „In ieder geval wel binnen een om trek van twintig mijlen", antwoordde Mersham, „want Hartley en Brent heb ben immers water gevonden. Natuurlijk hebben we daar juist mannen geposteerd, maar tot nu toe is Nichols daar niet ge zien." „Het kan haast niet anders of hij is dood", zei kapitein Desmond. „Ik kan me niet voorstellen, dat een zwakke er. in de wildernis onervaren man als Ni chols als een dier enige dagen kan leven. Bovendien moet u hier het gevaar van wilde dieren niet onderschatten.' „Ik wil die mogelijkheid niet ontken nen antwoordde Mersham, „maar in ieder geval moeten wij hem in deze buurt zoeken, hetzij dood of levend. Maar wat ik wilde betogen is, dat de Duitsers niet anders zullen handelen. Daarom moeten wij ons kamp hier op breken, willen wij niet overvallen wor den en verplaatsen naar een goed ge camoufleerd terrein, niet ver uit de buurt." „Dat is volkomen juist merkte Des- mond op, „daar moeten we geen minuut mee wachten. We moeten er ook reke ning mee houden, dat de vijand met vliegtuigen komt. Onze nieuwe basis moet voor observatie uit de lucht ver borgen zijn". „Dan is dat ons eerste werk", besloot Mersham. Hij wendde zich tot Dunwell en zei: „Sam neem jij de nodige maat regelen. Breek het kamp op en wacht op nadere instructies omtrent onze nieu we verblijfplaats". De sergeant salueerde en vertrok. Reeds klonken zijn hese com mando's toen Mersham vervolgde: „Het gaat er nu om een geschikte plaats te vinden. Heb jij enig idee, Desmond?" De kapitein trok heftig aan zijn siga ret en knikte bevestigend met het hoofd. „Ik geloof wel, dat ik een prachtige plaats weet", antwoordde hij. ,,'t Is aan de voet van het plateau waar ik mijn vliegtuigen aan de grond zette, toen ik jullie kwam helpen. Dat plateau is een soort afgeplatte kegel, waarvan de brede voet geheel in een oerbos verdwijnt. Als wij onze tenten in dit bos zouden kun nen opslaan, zou men ons heel moeilijk kunnen vinden. Maar er is een groot bezwaarde vliegtuigen. Mijn kistjes staan nu hier, vlak bij de hand, maar dan...? Zet ik ze op het plateau, dar, kan een blinde ze zien en hier zijn ze goed gecamoufleerd..." „Maar hier staan ze bloot aan een vijandelijke aanval...", interumpeerde Mersham. „Toch kunnen we de toestellen on mogelijk op het plateau opstellen", be toogde Crane, „daar heeft Desmond groot gelijk in". Mersham dacht ingespannen na. „Er blijft niets anders over", zei Mersham, „dan de vliegtuigen hier te laten onder bescherming van een bewa kingstroep, die wij onmiddellijk uit Leo poldsville zullen laten overkomen". ,,'t Is een ellendig risico", antwoordde Desmond, „maar ik zie ook geen andere mogelijkheid". Je moet niet vergeten", ging Mersham voort, „dat de toestellen overdag dik wijls in de lucht kunnen zijn. Bovendien bedenk ik daarnet, dat we de wijde om trek met wachtposten af kunnen zetten, zodat de Duitsers ons niet onverwachts kunnen aanvallen. Een aanval uit de lucht lijkt mij niet zo waarschijnlijk." Mersham's instructies werden onmid dellijk uitgevoerd. De radioman seinde naar Leopoldsville om nog meer ver sterking, die naar men daar mededeelde, zonder uitstel door de lucht zouden wor den aangevoerd. Het was duidelijk, dat het geallieerde opperbevel thans des noods een geheel leger ter beschikking van Mersham zou gesteld hebben, in dien hij dat gewenst had. Nog diezelfde dag betrokken zij hun nieuwe basis aan de voet van het door Desmond gevon den plateau. Toen de duisternis viel was iedereen geïnstalleerd en kon een nieuwe phase in de strijd om Nichols beginnen. Op het moment, dat Desmond's troe pen het Duitse kamp hadden overval len, had Nichols onmiddellijk begrepen dat hij moest vluchten. In de verwarring was het hem gelukt in de jungle te ver dwijnen en taai als hij was, was hij zo snel mogelijk voortgeslopen, eerst niet wetend waarheen hij zou gaan, maar vertrouwend op zijn geweldige wils kracht en zijn denkvermogen, dat hem ook in deze voor hem zeer onbekende omstandigheden, wel niet in de steek zou lat^n. (Wordt vorvolgd)

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6