Waalwijkse en Langsiraaise Courant DA PO Slechts hebben de randbedrijven het moeilijk. 1953 vertoonde gunstig beeld. |Ook Spierpijn DR. MOLLERCOLLEGE en DR. VAN BEURDENSCHOOL in 1953. Pijl) maakt ouder! WITTE KRUIS" KWARTAALVERSLAG E.T.I. Klaagt de Middenstand cmnodig Brandend® pijn - vanuit ds maag tot hoog in Uw keel? Grote activiteit in bouwnijverheid. VRIJDAG 19 PBBRUAM 1 m. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DEECHQSMHET ZUIDEN A, - - - 77e JAARGANG No. 15 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Tal van maatregelen aangekondigd. De voornaamste conclusie, die door staatssecretaris Veldkamp in zijn zeer gedocumenteerde midden- standsnota wordt getrokken, is wel dat de situatie in de middenstand niet zo slecht is ais veelal wordt beweerd. Hel randbedrijf (de be drijven met een zeer kleine omzet) verkeert echter inderdaad in een ongunstige positie. Zo is gebleken da. in het jaar 1950 bijna de helft van de ondernemers in hei kruide niersvak, bijna een derde in 't sla gersvak en bijna een kwart in de textielbranche een jaarinkomen van minder dan 3000,ui" de onderneming trok. Niet al deze ge vallen hebben op het randbedrijf betrekking, doch met een groo" deel is dit wel zo. Het betreft hier iius meestal ondernemingen speciaal op het platteland die een kleine omzet hebben, waar door zij enerzijds geen volledige dagtaak eisen, doch waardoor zij anderzijds de mogelijkheid hebben om door neveninkomsten hun to tale inkomen te verhogen, 't Blijkt dat dit laatste in feite ook op aan zienlijke schaal geschiedt. Beziel men daarnaast de vol waardige middenstandsonderne- ining, dan moet men concluderen, zo vervolgt de middenstandsnota, dat er geen aanleiding tot pessi misme behoeft te zijn. Om de ge dachte te bepalen is men er van uitgegaan dat een onderneming met een inkomen van 3000 door gaans een volwaardige onderne ming is, hetgeen uiteraard niet steeds het geval behoeft ie zijn Van de volwaardige ondernemin gen in de kruideniersbranche had 35 een gemiddeld inkomen van 3 a 4000.65% lag boven de 4000- s-; 45 boven de 5000. 25 boven de 6000.15 bo ven de 7000.—. De slagers en de textieldetaillisten vertonen een nog gunstiger beeld. Aangenomen kan worden dat zich in de midden stand sinds 1950 nog zekere inko mensstijgingen hebben voorgedaan, waardoor het huidige beeld der in komens nog gunstiger is. Verwacht mag worden, dat deze gunstige lijn zich ook in 1954 zal voortzetten. Een andere belangrijke conclusie is, dat de ondernemers, die zijn gevestigd zonder vakopleiding, on gunstiger resultaten boeken dan zij die we) een vakopleiding hebben genoten. Dit geldt zowel landelijk als plaatselijk. Een onderzoek in Friesland heeft uitgewezen dat van ile ondernemers met een winst be neden 2500.82 geen vakop leiding had genoten. Daarentegen had van de ondernemers mei een winst boven de 5000. 63 een epleiding achter de rug. De klachten van de middenstands bonden over de organisatie-lauw heid in de' middenstand betreffen veelal het randbedrijf, waardoor men in die bedrijven verstoken blijft van vaklitteratuur en voor lichting. Zelfs is men, aldus de no ta, veelal niet op de hoogte van de mogelijkheden van crediethulp en andere bijstand. Er is hier vaak sprake van een bepaalde mentali- leit, die doet vermoeden dat voor lichting noch crediet gewenst wordt, omdat niet de ontwikkeling van de onderneming het doel is, doch de traditionele sleur over heerst. Er wordt echter niet ont kend, dat het randbedrijf een nut tige functie kan vervullen. Het zal dikwijls de ondernemer als neven- bedrijf aan een voldoend gezins- bestaan kunnen helpen. Wat wordt er nu gtedaan? Het grote winstpunt van deze nota is ongetwijfeld dat er nu eens eindelijk objectieve gegevens over de middenstand bekend zijn ge worden. Er kan in den vervolge tenminste aan de hand van feiten worden gesproken. Een groot na deel is altijd, in het verleden ge weest, dat cijfermateriaal ontbrak. Daarom zullen regelmatig statisti sche onderzoekingen worden ver richt. Het onderzoek naar de feite lijke situatie in de middenstand wórdt daardoor bevorderd. Verder zullen binnenkort specifieke pro- ductiviteitsonderzoekingen worden verricht. Daarmede doet 'n nieuw element in de middenstandspro- blematiek zijn intrede. Indien zij tot goede en practische resultaten leiden, is het te verwachten dat de productiviteitsgedachte, zo belang rijk voor de volwaardige onderne mingen, ook in de middenstand zal gaan leven, waarmee zowrel onder nemer als consument gediend zal zjjn. De middenstander in 't rand bedrijf, die tracht zijn onderne ming levensvatbaar te maken, moet op de helpende hand van de over heid kunnen rekenen. Behalve de op stapel staande wettelijke maat regelen (zie hiervoor de 14 pun ten), valt er voor de Regering ook op ander gebied nog voldoende te doen. Hoewel de credietverlening wat de grondslag betreft geen wijziging zal ondergaan, is er bijv. toch wel in de toekomst een ver- beiering van de borgstellingsfond sen te verwachten. Wanneer een betere werkwijze en organisatie van de fondsen zullen zijn lot stand gebracht, zal het verantwoord zijn aan deze instituten grotere bedra gen te besteden dan tot dusver he'. geval was. Hulp op andere dan op economische gronden zal moeten worden verleend door instanties, die zich met de sociale hulpverle ning bezighouden. Ui drukkelijk wordt vastgesteld dat de Overheid geen afzonderlijk fiscaal beleid voor de middenstand kan voeren. Men moei bedenken, zo schrijft de staatssecretaris, dat het fiscale beleid van de Overheid niet voor alle delen van de mid denstand een gelijke betekenis heeft. Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten. Houdt altijd een Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong enze zijn nog smake lijk ook Tijdens het onderzoek is ook de vraag gesteld of het onderwijs wel voldoende is afgesiemd op de eisen die worden gesteld. Deze vraag kon bevestigend worden beantwoord. Maar de eisen zijn soms te hoog. Het opvoeren van de omvang der leerstof kan niet worden getole reerd. Het stellen van, te hoge eisen leidt tot het geleidelijk sluiten van een branche. Dit is uit maatschap pelijk en economisch oogpunt on gewenst. Een belangrijk bezwaar is, dat de middenstandsopleiding tot nu toe geen vaste plaats in hei onderwijsstelsel inneemt. Wil deze talc van onderwijs zich in de toe komst beter on.wikkelen, dan is dit echter wel noodzakelijk. Een commissie zal worden ingesteld, aan welke de vraag zal worden voorgelegd, op welke wijze dit on derwijs in het gehele onderwijs stelsel kan worden ingepast. Deze commissie is 'n studietermijn van één jaar gegeven. Wat de voorlichting betreft, meent de Regering, dat deze voor lopig nog een taak van de Overheid moet zijn, totdat het mogelijk is j deze over te dragen aan de komen de publiekrechtelijke bedrijfsorga nen in de middenslandssector. In verband hiermede zal een speciale middenstands voorlichtingsdienst in het leven worden geroepen, ressor- ierende onder het Directoraat-Ge neraal voor de Middenstand. Aan deze dienst zal in overleg met de Rijksnijverheidsdienst deze voor lichting worden toevertrouwd. Het verstrekken van deze voorlichting zal worden opgedragen aan speci aal daarvoor aan te stellen niid- denstandsconsulenten. Dit instituui zal uiteraard met de nodige voor zichtigheid tot ontwikkeling moe ten worden gebracht. De Regering verwacht van dit onderzoek- en voorlichtingswerk veel resultaat, indien daarvoor alle in aanmer king komende organen hun mede werking verlenen. Dit waren enige grepen uit de lijvige raiddenstandsnota over het te voeren beleid. Op verschillende andere vraagstukken komen wü nog nader terug. Volgens deze no ta staat het dus vast, dat de rand bedrijven het grote knelpunt vor men. Maar deze bedrijven verdwij nen geleidelijk. Een bewijs, zo kan men in deze nota lezen, dat het ves tigingsbeleid, 't onderwijsbeleid en het credietbeleid voor de midden stand van grote betekenis zijn. Wat dit betreft, kan Nederland een ver gelijking met andere landen in West-Europa glansrijk doorstaan. Voorzover de thans beschikba kan worden geconstateerd dat volkshuishouding in onderscheid vertoond". Aldus het Economise Noord-Brabant in zijn verslag noemt dan een aantal factoren productie en arbeidsproductivite legenheid toch aanmerkelijk bet mens weerspiegelde zich in een saldi. Een groter deel van de worden afgezet, zij het tegen de betalingsbalans hield aan en landse Bank bereikte eind Nov peil. re cijfers een beoordeling toelaten, het jaar 1953 voor de Nederlandse en opzichten 'n gunstig beeld heeft h Technologisch Instituut voor over het vierde kwartaal 1953. Het die het gunstige beeld vormen it namen toe, terwijl de werkge- er werd. De toeneming der inko- stijging van consumptie en spaar- productie kon in het buitenland lagere prijzen. De verbetering van de deviezenpositie van de Neder- ember 1953 het hoogste na-oorlogse Uit de statistische cijfers blijkt, dat de industriële productie in de loop van het jaar voortdurend is toegenomen, dat de cijfers steeds op een hoger niveau liggen dan in de overeenkomstige perioden van de voorgaande jaren en dat het index cijfer 181 in October (basis 1938: 100) nog nooit eerder is bereikt. Het gunstigste was de ontwikkeling in de metaalnijverheid, maar ook b.v. in de schoen- en lederindustrie werd het gemiddelde van de voor afgaande jaren steeds overtroffen. Voor de jaren 19501952 was dit resp. 142, 136 en 142; voor de eerste drie kwartalen van 1953 achtereen volgens 168, 157 en 144; (dit laatste kwartaalcijfer is betrekkelijk laag door een tijdelijke inzinking in Juli en Augustus, in SeDtember was het indexcijfer weer 170). Behalve de productie namen ook de consumptie en de saldi van dc spaarbanken toe, wat wijst op een verhoging van het welvaartspeil. De consumptie steeg van 98 in 1952 (op basis 100 van 1949) tot ruim 100, wat meer is dan in een van de on middellijk voorafgaande jaren. Bij de spaarbanken werd ondertussen in de eerste tien maanden van 1953 154,6 millioen meer ingelegd dan terugbetaald; in 1949 was dat maar 6,6 millioen en in 1950 werd er zelfs 119 millioen meer terugbetaald dan ingelegd. «n rheumatische pijnen wriift U wee met Merkwaardig is, dat de hoeveel heid van de uitgevoerde goederen in het derde kwartaal 1953 20% ho ger lag dan in de overeenkomstige periode in 1952, terwijl de waarde maar 4% groter was. Hieruit blijkt volgens het rapport dat de grotere hoeveelheid goederen slechts tegen lagere prijzen kon worden afgezet. In aanmerking genomen de ver grote geldcirculatie in 1953 ech ter verre overtroffen door de aan was der deviezenreserves en de stij ging der productie en de alge mene loonsverhoging van 5 procent, concludeert het rapport dat de in spanningen er op gericht zullen moeten zijn deze verhogingen zo veel mogelijk op te vangen via een verdere stijging der productie per werker, zodat niet hogere loonkos ten een uitbreiding van de export bemoeilijken. De werkeloosheid in Noord-Brabant. In vergelijking met 1952 vertoont de werkeloosheid per ultimo Dec. 1953 een belangrijke daling. Als oorzaken hiervan worden genoemd: de werkzaamheden in het rampge bied, hoewel die aan het afnemen zijn, de vergroting van de bouwac tiviteit, die stimulerend gewerkt heeft op verschillende nijverheids sectoren, de gunstige ontwikkeling in verschillende bedrijfstakken, ter wijl verschillende grote openbare werken in uitvoering zijn genomen. Hoewel de inkrimping van de werke loosheid ongeveer gelijke tred heeft gehouden met die in heel Neder land, is er in Noord-Brabant nog steeds naar verhouding een groter aantal arbeidskrachten zonder werk dan gemiddeld in ons land, resp. 4,4 en 3,7 van de beroepsbevolking, terwijl Brabant 15 procent van het aantal werklozen in Nederland heeft De gebieden in het midden en Zuid-Oosten van de provincie blijven inmiddels beneden het pro vinciaal gemiddelde, in het midden de schoen- en leercentra Waalwijk en Dongen en het textielcentrum Tilburg. Eind December 1952 ston den bii het Gewestelijk Arbeidsbu reau Waalwijk 207 werklozen inge schreven of 1,6 procent van de be roepsbevolking en eind December 1953 waren het er nog 143 of 1,1%. Hiervan waren er op 31 December 28 betrokken bij de schoen- en le derindustrie. Het zwaarst heeft met werkeloosheid te kampen het rayon Etten, waar ruim 20 procent van de beroepsbevolking werkeloos is. De plaatsen die de Langstraatse gemeenten met betrekking tot de werkeloosheid onder de 142 Bra bantse gemeenten eind October in namen, waren de vo'gende (cijfers tussen haakjes verwijzen naar '52): 49 Vlijmen met 51 werkelozen of 20 per mille (32: 123, 48); 75 Heusden met 13 of 13 p.m. (91: 22, 22); 87 Geertruidenberg met 12 of 10 p. m. (69: 34, 30); 92 Drunen met 16 of 9 p.m. (Ill: 25, 15); 96 Waalwijk met |7 of 9 p.m. (108: 72, 17); 99 Loonopzand met 32 of 8 p.m. (121: 50, 13); 111 Waspik met 6 of 6 p. m. (118: 15, 14); 117 Raamsdonk met 11 ef 5 p.m. (104: 44, 19); 119 Sprang- Capelle met 10 of 5 p.m. (128: 21, 11). Bouwactiviteit en werke loosheid. Speciale aandacht besteedt het rapport aan het aandeel dat de gro tere bouwactiviteit in 1953 had op de geringere werkeloosheid. En dat aandeel was groot, wat met enkele cijfers duidelijk geïllustreerd kan worden. Zo was de gemiddelde wer keloosheid in de bouwvakken in 't vierde kwartaal 1953 maar de helft van die in het overeenkomstige tijd vak in 1952. Van de totale vermin dering der werkeloosheid van 1952 op 1953 maakte de vermindering in de bouwvakken in het eerste kwar taal 43 procent uit, in het tweede kwartaal 25 procent, in het derde kwartaal 24 procent en in het vierde kwartaal 32 procent. Het aantal wo ningen in uitvoering nam dan ook toe van 5025 in het eerste kwartaal 1952 tot 8626 in het vierde kwartaal 1953. Het rapport wijdt ook enige aan dacht aan de sociale bijstand die in 1953 werd verleend. In het tweede halfjaar 1953 werden in de Lang straatse gemeenten de volgende be dragen uitgekeerd: Drunen ƒ4135; Geertruidenberg ƒ4551; Heusden ƒ4836; Loonopzand 22247; Raams donk 3019; Spr.-Capelle 10.848; Vlijmen 32 535; Waalwijk ƒ20.378; Waspik 1715. De vrouwelijke arbeidskrachten. Een afzonderlijk hoofdstuk wijdt het rapport ook aan het vraagstuk der vrouwelijke arbeidskrachten. In tegenstelling tot het probleem van de mannelijke beroepsbevolking, dat een voortdurende strijd is tegen een chronisch overschot, heeft men, wat de vrouwelijke bevolking betreft, in veel sectoren doorlopend te kampen met 'n tekort aan arbeidskrach en. In het rayon Waalwijk van de Ge westelijke Arbeidsbureaux is! er voor 2502 vrouwelijke arbeidskrach ten plaats in de industrie, wat neer komt op 585 arbeidsplaatsen per 1000 ongehuwde vrouwen tussen 15 en 39 jaar. Het rayon Waalwijk komt daardoor in dit opzicht op de tweede plaats na 't rayon Valkens- waard. Voor heel Noord-Brabant is het gemiddelde 381 arbeidsplaatsen per 1000 ongehuwde vrouwen tus sen 15 en 39. (De cijfers zijn van de bedrijf stelling in 1950), Volgens cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek is sindsdien het aantal vrouwelijke arbeidskrachten, voor al in verhouding tot de mannelijke personeelsbezetting, nog belangrijk toegenomen. Het E.T.I. komt tot de zelfde conclusie en stelt in het voor uitzicht in een volgend kwartaal overzicht op dit vraagstuk nader in te gaan. Van het Dr Mollercollege (R.K. H.B.S. A en B met 5 j. cursus en R.K. M.M.S. met 5 j. cursus) en van de Dr van Beurdenschool (R.K. Mid delbare Handelsavondschool), beide te Waalwijk, ontvingen wij het ver slag over het jaar 1953. Bij beide onderwijsinstituten blijkt het leerlingenaantal nog steeds groeien de: wel een bewijs voor de groeiende behoefte aan goed onderwijs en voor het feit dat deze scholen in deze behoefte voorzien. De verdeling van het leerlingental over de-verschillende gemeenten in de Langstraat wijst op het streekkarakter van deze scholen, die het hunne er toe bedragen Waalwijk te stem pelen tot de onderwijsstad van de gehele streek. HET DR MOLLERCOLLEGE. Het verslag van het Dr Mollercollege geeft eerst de samenstelling van en de mutaties in het lerarenkorps en schrijft dan over het leerlingenaantal van de HBS A en B dit jaar was het getal jongens dat voor onze school werd aan gemeld groter dan het aantal jongens dat met of zonder diploma de school ver liet! Van de 39 jongens die in 1953 van III naar IV zijn bevorderd hebben 7 jongens de school verlaten met getuig schrift. Het aantal aanmeldingen voor de nieuwe cursus bedroeg 69 (vorig jaar 61). Op 1 Januari 1953 bedroeg het aantal leerlingen 203, tussentijds zijn 5 jongens toegelaten en in September 53 74; met diploma HBS a en b vertrok ken resp. 13 en 10 leerlingen, tussen tijds vertrokken er 20, zodat het leer lingenaantal met 31 vermeerderd is tot een totaal van 234. De verdeling van de leerlingen over de diverse gemeenten was als volgt Van de 234 (203) leerlingen waren 104 (86) uit Waalwijk en 130 (117) uit andere gemeenten afkomstig, als volgt verdeeld: Drunen 21 (24), Elshout 3 (0), Nieuwkuijk 2 (0), Vlijmen 26 (19), Heusden 5 (6), Sprang-Capelle 3 (3), Loonopzand 29 (23), Waspik 7 (9), Raamsdonk 7 (9), Geertruidenberg 5 (4), Made 8 (9), Wagenberg 3 (3), Dussen 2 (0), Zevenb. Hoek 1 (2), Roosendaal 1 (1), Tilburg 3 (1), 's-Her- togenbosch 3 (3), Aarle-Rixtel 1 (0), Vught 0 (1). Van de 234 leerlingen waren 233 (198) katholiek en 1 (1) Israëliet en 0 (4) protestant. (De cijfers tussen haak jes hebben betrekking op 1952). De bestemmingen van de eindexami- nandi HBS a waren: 5 militaire dienst, 3 kantoor, 2 Economische Hogeschool in Tilburg, 1 studeert voor notaris, 1 N.O. I. B. Nyenrode en 1 Middelbare Vak- school voor de Leder- en Schoenindus trie. De bestemmingen van de geslaagden voor HBS b: 5 in militaire dienst, 3 stu deren in Delft, 1 M.T.S. en 1 werkzaam bij Philips. Het aantal leerlingen van de MMS bedroeg op 1 Januari 1953 65; in Sep tember werden er 20 toegelaten, terwijl er 7 met diploma vertrokken en 9 tussen tijds, zodat het totaal aantal leerlingen op 31 December 1953 69 bedroeg. Hier was de verdeling der leerlingen over de diverse gemeenten als volgt Van de 69 (65) leerlingen waren 52 (49) uit Waalwiik en 17 (16) uit an dere gemeenten afkomstig, als volgt ver deeld: Eethen 0 (1), Loonopzand 5 (6), Sprang-Capelle 1 (1), Geertruidenberg 3 (0), Drunen 2 13), Vlijmen 2 (2), Elshout 1 (1), 's-Hertogenbosch 1 (0), Waspik 2 (2). Van de 69 (65) meisjes waren 67 (63) katholiek en 2 (2) protestant De bestemming van de leerlingen die eindexamen deden was als volgt: 1 kan toor, 1 tandarts assistente, 1 thuis, 1 lees zaalassistente, 1 volgt cursus voor pri- vé-secretaresse, 1 studeert aan de teken academie en 1 studeert M.O. Frans. Een hoofdstuk van het verslag is ge wijd bijzonderlijk aan de godsdienstige en culturele vorming van de leerlingen van het college. Hieruit blijkt ojn. dat er een geluk kige vorm is gevonden van samenwer king met het Missiehuis te Kaatsheuvel, de Middelbare Vakschool, de Prot. Chr. HBS en de R.K. Muloscholen en de Nij verheidsschool, een samenwerking die verschillende prominente gezelschappen en solisten naar Waalwijk bracht om hier op te treden voor de schooljeugd. Vanzelfsprekend wordt in het verslag ook aandacht besteed aan het belang rijke gebeuren van de inzegening, de opening en de ingebruikname van het nieuwe schoolgebouw aan de Burge meester Moonenlaan. Witte Kruispoeders verdrijven direct en afdoende hoofd en kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen en houden U daardoor jong en monter! Ze zijn onschadelijk voor de maag I Houdt ze steeds bij de hand Ook in tablet- en cachet-vorm. ik Vraagt Uw Apotheker of Drogist! DE DR VAN BEURDENSCHOOL. R.K. Middelbare Handels-Avondschool. Gedurende het hele jaar, lezen we in het verslag van de Dr van Beurden- school, werd normaal onderwijs gegeven in de 3-jarige onderbouw en de 2-jarige bovenbouw. Met ingang van het cursus jaar 19531954 groeide het aantal leer lingen voor deze klassen zo sterk dat parallelafdelingen konden worden ge- vormd voor de klassen 1, 3 en 5. Dit deel van de school omvat nu 8 klassen met totaal 154 leerlingen. De klas van Voortgezet Middenstandsonderwijs (Vo- mio), die in het cursusjaar 19521953 in het kader en onder het gewone leer plan van de handelsavondschool was ge start, werd bij het begin van de cursus 1953'54 hiervan losgemaakt en bleef als niet-gesubsidieerde cursus bestaan. Het bleek namelijk dat goed voortgezet middenstandsonderwijs niet te verenigen was met de eisen t.a.v. het leerplan en de methode gesteld aan door het rijk gesubsidieerde klassen. Onder aftrek van het lage schoolgeld worden de kosten van deze cursus nu geheel gedragen door de Centrale voor Katholiek Handelson derwijs. Aan deze cursus werden lessen gegeven in Sociologie, bedrijfseconomie, Nederlands en Engels, terwijl een des kundige enkele lessen gaf over de be lastingen in de Middenstandsbedrijven. Jammer noemt het rapport het, dat de cursus nog steeds door een veel te klein aantal jonge middenstanders wordt be zocht. Met ingang van het nieuwe school jaar werd ook het typen weer opgeno men onder het aantal te onderwijzen vakken. HOGERE EISEN. Steeds meer blijkt, vervolgt het verslag, dat de zakenlui in Waalwijk en Omge ving hogere eisen gaan stellen aan hun administratief personeel. Naast een alge mene vorming vraagt men een meer ge specialiseerde opleiding. Reeds enkele jaren zijn aan de Dr van Beurdenschool daarom cursussen gevormd, die niet door het Rijk worden gesubsidieerd, ter oplei ding voor de verschillende practijkdiplo- ma's in talen en handelswetenschappen. Gedurende het afgelopen jaar beston den cursussen voor opleiding practijk- diploma Boekhouden, Nederlands, Duits en Engels. Daarnaast bestaan nog twee klassen voor opleiding Moderne Bedrijfs administratie (M.B.A.). In totaal wer den deze cursussen bezocht door 32 leer lingen. De bedoeling is aan de opleiding voor Moderne Bedrijfsadministratie in 1954 een twee-jarige vervolgcursus te ver binden ter opleiding voor het Staats- practijkdiploma voor Handel en Admi nistratie (S.P.D.). HUISVESTING. Op het einde van het jaar 1952 ont ving het bestuur van de Dr van Beur denschool een schrijven van het Plaat selijk Bestuur van de R.K. H.B.S., dat 't niet in zijn bedoeling lag het nieuwe gebouw aan de Burgemeester Moonen laan onder te verhuren aan de R.K. Mid delbare Handelsavondschool, in de avonduren. Als reden werd opgegeven dat men graag geheel eigen baas wilde zijn in het nieuwe gebouw, een reden die door het bestuur van de Dr van Beurdenschool kon worden begrepen. Zonder succes werden enkele pogin gen aangewend om het plaatselijk be stuur van de HBS tot andere gedachten te brengen. Om misverstand te voorko men acht het rapport zich verplicht op te merken, dat in al de jaren dat de R.K. HBS en R.K. Handelsavondschool in hetzelfde gebouw werkten, van de kant der R.K. HBS nooit enige ernstige klacht is binnengekomen over het gedrag van de leerlingen van de handelsavondschool en nooit ernstig is geklaagd over de ma nier waarop deze lokalen werden ge bruikt. Het rapport brengt hartelijk dank aan de directie en het bestuur van de R.K. HBS, voor de bijna 30-jarige pret tige samenwerking en voor de manier waarop men de avondschool steeds ter wille is geweest. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk die op het standpunt stonden dat de school zeker gehandhaafd moest blijven, waren bereid het gebouw van de R.K. H.B.S, in de Mr van Cooth- straat dat nu vrij kwam, te verhuren aan de avondschool. Met het departement van O. K. 6 W. moest worden afge sproken het bedrag van de huur, de kosten voor verlichting en verwarming en schoonhouden, dat de handelsavond school op haar begroting ten koste van het Rijk mocht verhalen. Ofschoon een desbetreffend voorstel reeds ongeveer een half jaar geleden aan het departe ment werd gedaan, heeft dit nog steeds niet beslist. Het aangaan van een huur overeenkomst met de gemeente Waal wijk is daardoor nog steeds niet moge lijk geweest De inventaris van de school werd door de gemeente van de R.K. HBS overgenomen en aan de handels avondschool in bruikleen afgestaan; voor de Medewerking brengt het verslag het college van B. en W. hartelijk dank. Het aantal leerlingen bedroeg op 31 December 1952 124, in de loop van het jaar kwamen daarbij 75 leerlingen, ter wijl er 45 vertrokken; het leerlingenaan tal bedroeg op 31 December 1933 dus 154. 45 leerlingen verlieten de school, 21 wegens het verkrijgen van een diploma, 5 wegens militaire dienst, 3 wegens het doorlopen van het 3e studiejaar, 6 we gens onvoldoende vlijt en vorderingen, 4 wegens het aanvaarden van een betrek king of huiselijke omstandigheden en 6 om andere of onbekende redenen. Op 1 September 1953 bedroeg het aantal leerlingen van de school een re cord aantal van 186, waarvan 154 in de door het rijk gesubsidieerde klassen en 32 in niet door het rijk gesubsidieerde klassen. Van deze leerlingen waren afkomstig uit Waalwijk 142, uit Drunen 15, uit Sprang-Capeile 14, uit Vlijmen 4, uit de gemeente Loonopzand 3, uit Waspik 3, uit 's-Bosch 2, uit Raamsdonk 2 en uit Geertruidenberg 1. Het is ons bekend dat 't plaatselijk bestuur van 't Dr. Mollercollege dezelf de mening was toegedaan, maar tevens dat dit bestuur overtuigd was dat er wel een oplossing zou worden gevonden en deze overtuiging is juist gebleken: er is een oplossing geworden die èn voor de Middelbare Handelsavondschool èn voor 't Dr. Mollercollege verreweg de beste is; ze zijn nu beide geheel baas in eigen huis. Het bestuur der Middelbare Handels avondschool wist overigens wel, dat het Dr. Mollercollege, als de nood aan de man kwam, de Handelsavondschool niet in de steek zou hebben gelaten, juist omdat ook dit overtuigd is van de on misbaarheid van dit instituut voor plaats en streek. RÈD. BIOSCOOPBELASTING MAG VERLAAGD. De gemeentebesturen zullen voortaan worden vrijgelaten in het heffen van ver makelijkheidsbelasting voor bioscoop voorstellingen. Het ligt in het voornemen van minister Beel aan de gemeenten me de te delen, dat de overwegingen, die in 19471948 hebben geleid tot het heffen van de hoge vermakelijkheidsbelasting, thans niet meer gelden. De minister zal de verordeningen tot wijziging van deze belasting, die hem zullen worden voor gelegd, goedkeuren. De mededeling aan de gemeenten zal niet vergezeld gaan van een aanbeveling over de wenselijke of economisch toelaatbare hoogte der tarie ven. KONING LEOPOLD NAAR MIDDEN-AMERIKA. Koning Leopold en zijn gemalin, de prinses de Réthy, vertrekken aan het ein de van deze maand uit Brussel voor een reis van enige weken door midden-Ame- rika. Deze tocht zou een vervolg zijn op de reis, welke de koning in 1952 naar de Antillen en de bronnen van de Ori noco maakte. In bepaalde kringen in Brussel ziet men in deze reis de wens van koning Leopold weerspiegeld om tijdens de verkiezingen niet in zijn land te zijn.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1