I Wijde Wereld VALDA miWYR ,1 Droevig fiasco. Ö/ERM0GENE UIT DE 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 3 BIJ KEELPIJN PASTILLES #§33ll VALDAMILD HOEST, GRIEP... GELEGENHEIDSKLEDING Verkouden en hoestende kinderen Mijnhardt's Kinder Hoestsiroop Wanneer u dit leest, is de conferentie yan de Grote Vier voorbij. Op het mo ment dat wij dit schrijven nog niet, maar aangezien wij op dit stuk niet meer in wonderen geloven, durven wij het erop laten aankomen dat de laatste dagen hun gewone verloop zullen hebben en dat de conferentie met de gewone plichtplegin gen, maar zonder enig resultaat gesloten zal worden. Dit zal de droeve balans van Berlijn 1954 zijn, voor velen waar schijnlijk de laatste hoop op beëindiging van de koude oorlog en op vrede. Wan- neer de Grote Vier het nog eens in hun hoofd halen Om bijeen te komen, zullen degenen die nu nog opmerkzaam naar Berlijn hebben gekeken, zich daar niet veel meer van aantrekken en rustig bij de orde van de dag blijven. De heren zijn er uitstekend in geslaagd de wereld volledig te ontmoedigen. Er zal niets veranderen: de verhouding tussen Oost en West zal als die tussen water en vuur blijven, ondanks de beleefdheden die ge wisseld worden, en het IJzeren Gordijn zal op dezelfde plaats blijven hangen als een symbool van de scheiding der gees- ten. De kwestie Oostenrijk zou de Grote Vier dus tesamen brengen, want van alle kanten was de Oostenrijkers de vrijheid beloofd, daar de partijen ervan over tuigd' waren dat het geen zin had de be zetting langer te handhaven. De vast stelling van een verdrag scheen niet veel meer dan een formaliteit. De Oosten- rijkse minister van buitenlandse zaken, Figl, was er voor naar Berlijn gekomen. Zo ooit dan is bij deze kwestie de dubbelhartigheid van de Russen ondub belzinnig gebleken. Ondanks alle bewe ringen van het tegendeel, wensen zij de Oostenrijkers hun vrijheid niet te her geven, zo min in 1943, toen in Moskou werd overeengekomen Oostenrijk niet te beschouwen als een vijandige mogend heid, maar als een slachtoffer van de Nazi-expansie, als 9 jaar later, in '9j% na omtrent de 380ste zitting over dit hoofdstuk, toen Molotof als onverander lijke eis stelde, dat de bezettingstroepen gehandhaafd zouden blijven tot er een vredesverdrag met Duitsland zou zijn geslot. Een paar zittingen eerder over Duitsland had Molotof te kennen gege ven, dat hij zich voorlopig bij een ver deling van Duitsland zou willen neer leggen. Het is natuurlijk op zichzelf kolder dat het Oostenrijkse vredesverdrag aan het Duitse wordt gekoppeld, want ze hebben een heel verschillend karakter. Bovendien ziet men de noodzaak er niet van in dat in een vrij Oostenrijk bezettingstroepen blijven omdat er nog geen vredesver drag met Duitsland is. De logika in de ze redenering is zo evident zoek, dat Molotof van zijn Westerse collega s on getwijfeld niet heeft verwacht, dat ze die voor zoete koek zouden aannemen. Ze maakt dan ook alleen duidelijk dat hij niet eens meer de moeite doet om zijn kwade bedoelingen te camoufleren. Die kunnen alleen zijn de vooruitgeschoven Russische post in Midden-Europa te handhaven. Eens te meer blijkt dat de Russen niet bereid zijn om goedschiks ook maar een duim breed grond prijs te geven. Het tragische van het geval is dat er geen redelijke middelen bestaan hen tegen wil en dank te verdrijven. De droeve staat waarin Midden-Europa ver keert is daarvan een rechtstreeks gevolg en menselijkerwijze gesproken is het einde ervan niet in zicht. Het spreekt vanzelf, dat de Westelij ken noch Oostenrijk de Russische eis konden aanvaarden, omdat ze het we zenlijke van het vrijheidsverlangen der Oostenrijkers miskent. Het zou voor hen bitter weinig verschil maken, of ze met. of zonder staatsverdrag de Russische troepen in hun land zouden moeten dul den. Ze zullen hun aanwezigheid onge twijfeld liever niet contractueel vastleg gen. Want zo vlot als de Sovjets zelf contracten breken, evenzeer zijn ze erop gebrand er anderen aan te houden. Dit meten met twee maten ligt nu eenmaal in hun stelsel en hun politiek opgeslo ten en daardoor blijft het altijd zeer ris kant met hen in zee te gaan. Ook de Oostenrijkers zullen dus de nieuwe periode zonder illusies ingaan, omdat ze in veel opzichten gelijk zal zijn aan de voorgaande. De Westelijke con cessies die zeer ver gingen hebben niet gebaat, omdat ze alle afketsten op het Russische pantser. Het masker van welwillendheid dat Molotof enige tijd heeft opgezet God weet waarom is opnieuw afgevallen en dat is misschien een voordeel, al bevestigt het alleen waarheden waarvan eenieder al lang overtuigd was. Zelfs als propaganda stunt heeft Molotof zijn schijnbare wel willendheid niet kunnen misbruiken, om dat hij door de verregaande toegeeflijk heid van Dulles, Bidault en Eden ge dwongen werd zich op verder van zijn doel gelegen verschansingen terug te trekken. Zijn laatste verschansing ver toont zich steeds duidelijker aan de we reld. Het is een imperialisme dat zijn weerga in de wereld en in de geschie denis nfet heeft. De conclusies waartoe onderhandelingen met de Russen leiden zijn allemaal tamelijk negatief, maar daar staat tegenover dat ze voor het Westen duidelijk maken dat krachtige eensge zindheid een onontkoombare voorwaar de is voor het zelfbehoud van alle vrije en halfvrije landen, der. BEZOLDIGING BURGEMEESTERS. Een nieuwe regeling voor de bezoldi ging van burgemeesters is bijna klaar. Dit deelt minister Beel aan de Eerste Kamer mede in zijn Memorie van Ant woord. De minister streeft er naar een verbetering te bevorderen, die „aan re delijke bezwaren tegemoet zal komen". Daarbij zal rekening worden gehouden met de moeilijkheden, die zich in de kleine gemeenten voordoen. VERKEERSSTORINGEN BIJ NED. SPOORWEGEN. In 1952 zijn bij de Nederlandse Spoor wegen 1821 ongevallen en onregelmatig heden van verkeers-technische aard ge registreerd. Van deze 1821 „gevallen kwamen er 420 (23 percent) op reke- tjing van tekortkomingen bij de spoor- mannen. Dit blijkt uit een onlangs ver schenen rapport van het Directoraat-ge neraal voor het Verkeer. In 224 geval len vergat een overwegwachter de bo men te sluiten, waarbij vier ongevallen gebeurden. In 35 gevallen (waarvan 34 door eigen onachtzaamheid) reed een machinist of treinbestuurder door een onvelig sein, hetgeen tweemaal tot een ongeval leidde. Tot 28 keer toe kwam een trein binnen op bezet spoor: acht botsingen. Er werden verder zes zijde lingse botsingen gerapporteerd waarbij één ernstige botsing ontstond. Deze cijfers vormen de achtergrond van het voorstel tot instelling van een Spoorwegraad, dat vele leden van de Eerste Kamer gisteren in het voorlopig verslag op de begroting van Verkeer en Waterstaat aan minister Algera deden, naar aanleiding van de ernstige spoor wegongelukken die de laatste tijd ge beurd zijn. Deze cijfers roepen vele vra gen op. Een daarvan betreft het perso neelsbeleid, dat mogelijkerwijs de zwakke schakel is in de keten van veiligheids voorschriften en -maatregelen. „Het kan nodig zijn zo wordt in bevoegde krin gen opgemerkt dat er naast de tech nische en economische leiders aan de top van de Spoorwegen (het presidium be staat thans uit twee mensen) een derde man staat. Naast de technisch-directeur en de economisch-directcur, een directeur bedrijfs-psycholoog." MANSOER ADABI GAAT TROUWEN. Mansoer Adabi, de Maleise onderwij zer die „getrouwd" is geweest met Ber tha Hertogh, het zeventienjarig meisje uit Bergen op Zoom, zal Zondag in het huwelijk treden met een inlands meisje. Zoals men zich herinnert was het echtscheidingsproces AdabiBertha nu drie jaar geleden, aanleiding tot bloedi ge onlusten in Singapore. Adabi weigerde de pers iets naders over zijn voorgenomen huwelijk te ver tellen. „Ik wil niet in moeilijkheden ko- mep", zei hij. Zijn aanstaande vrouw is leerlinge, van de EngelsMaleise avond school in Singapore, waar Adabi les geeft. KUSTVAARTUIG VERGAAN? De rederij J. Vermaas te Rotterdam is er vast van overtuigd, dat haar kust vaartuig „Josien", waarvan zij op 3 Fe bruari voor het laatst iets hoorde, is vergaan. Op 31 Januari was de „Josien" met een lading hout uit Bayonne vertrokken. Door het slechte weer moest het schip in het Engelse Kanaal een schuilplaats Zoeken. Sindsdien is er niets meer van het schip, dat een bemanning van elf koppen telde, vernomen. INDONESIË EN NEDERLAND. De hoofdredacteur van „De Vrije Pers", een Nederlands dagblad in Soe- rabaja, die op 21 Januari wegens onge wenste activiteiten werd gearresteerd, is naar Djakarta overgebracht. Zijn echtgenote en dochter zullen met het zelfde vliegtuig reizen. Behalve door de arrestatie van vele Nederlanders, waartegen nu eindelijk namens de Nederlandse regering is ge protesteerd, blijkt ook uit andere be richten, dat de liefde jegens Nederland niet diep zit. De regering in Djakarta heeft al in Bonn geïnformeerd of het In donesische, geassocieerde lidmaatschap met de EBU, na eventuele opzegging van de RTC-accoorden, via Bonn kan lopen. Voor wat betreft de buitenlandse be leggingen in Indonesië, wordt een soe peler houding aanbevolen. MOORDAANSLAG IN GRAVE. De 48-jarige werkloze koopman S. uit Grave, die onder de bijnaam Het Henne- kc, in verre streek berucht en gevreesd is als kippendief en messensteker, is Za terdagavond levensgevaarlijk gewond toen hij een mooraanslag trachtte te ple gen op zijn 26-jarige gehuwde stadge noot L. Deze verbleef Zaterdagavond bij zijn ouders, toen daar rond half tien plotseling S. kwam binnenstormen. Hij was dronken, had een geopend mes in de hand en dreigde zoon L. te zullen neersteken. Deze greep echter een stoel en sloeg daarmee Het Henneke de sche del in. Het slachtoffer is naar een zie kenhuis in Nijmegen overgebracht. Zijn toestand was Zondagavond nog levens gevaarlijk. GEPOOGD ZIJN VROUW TE WURGEN. De 53-jarige fabrieksarbeider A. B. te Rotterdam heeft Zaterdagmiddag gepro beerd zijn 47-jarige vrouw te wurgen. Hij kwam hiertoe tijdens een echtelijke twist. De man is gearresteerd en door de politie ingesloten. VOETGANGER DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Zaterdagavond werd op de Hengelo- sestraat te Enschede de 75-jarige voet ganger H. A. Kok bij het oversteken van de weg gergepen-door een personen auto uit Utrëcht. Hij overleed Zondag. MAN DOOR GAS GESTIKT. In zijn woning aan de Prinsegracht te s-Gravenhage is de 57-jarige trambe stuurder G. M. door gasverstikking om het leven gekomen. Bij onderzoek is ge bleken dat een gasslang was losgescho ten. BRUTALE DIEFSTAL SNEL OPGELOST. Een brutale diefstal. Zaterdag tegen middernacht gepleegd in een juweliers- winkel te Oudenbosch de dieven sloegen een ruit stuk, graaiden een aan tal gouden ringen ter waarde van 5000 gulden weg en verdwenen in een auto 1 is tot klaarheid gebracht, toen nl. twee woonwagenbewoners in Amsterdam de ringen aan de man trachtten te brengen. De Amsterdamse recherche rekende het tweetal in en verzocht de Roozendaalse politie in het woonwagenkamp aldaar nog twee mannen te arresteren. Daar mee was de zaak rond. Een deel van de buit is: achterhaald. BANKOVERVAL IN MADE. Twee mannen hebben Dinsdagavond een overval gepleegd op de kassier van de Boerenleenbank te Made. De twee vroegen de kassier te spreken over een geldlening, die zij wilden aangaan. Tij dens het onderhoud in het kantoor van de bank trok een van hen plotseling een revolver. Hij wilde de kassier dwingen tot openen van de safe. De revolver waarmee aan dit bevel kracht moest worden bijgezet bleek een stuk speel goed te zijn en de kassier weigerde en begon een gevecht met de indringers, waarbij hij bloedende hoofdwonden op liep. De overvallers maakten zich daar op uit de voeten. Op 300 meter afstand van het bankgebouw hadden zij een auto staan, waarmee zij snel wegreden. De kassier ging onmiddellijk naar de Rijks politie die een vervolging inzette. De twee mannen waren vorige week ook reeds bij de kassier op bezoek geweest. Daardoor beschikt de politie over een goed signalement. OVERVAL TE EINDHOVEN. Maandagavond omstreeks 9 uur is een overval gepleegd op de 25-jarige zoon van de heer P. J. van Kuijk aan de Hoogstraat te Eindhoven, toen deze met enkele sigarenkistjes met geld over het achterterrein van zijn woning liep. Hij werd plotseling met een zwaar voorwerp, vermoedelijk een knuppel, op het hoofd geslagen, waardoor hij bloedend werd gewond. Op zijn hulpgeroep namen de overvallers, twee jonge mannen, de vlucht, voor zij zich van het geld hadden kunnen meester maken. De snel gealarmeerde politie toog on middellijk op speurtocht en slaagde er in de loop van de nacht in drie Eindho- vense jongelui van omtrent 21 jaar te arresteren. De politie vermoedt, dat een der ge arresteerden de twee overvallers behulp zaam is geweest. Hij zou in de nabijheid van de plaats van de overval met een auto op wacht hebben gestaan. Bij de vlucht zou de wagen in een naburige straat in botsing zijn geweest met een lantaarnpaal, waarbij de wagen bescha digd werd. Deze aanwijzing heeft tot de arrestatie van de drie jonge mannen kun nen leiden. De weldadige warmte van Ther mogene stilt de pijn In keel borst en verjaagt de aanval. VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN. Zoals onze lezers wellicht be kend zal zijn is de volgorde van de K.V.P.--groslijst voor de verkie zingen van de Provinciale Staten Zaterdag j.l. door het bestuur en de afgevaardigden van de Staten- kring Heusden bij stemming vast gesteld. De volgorde is 1. A. Kamp, Drunen 2. J. Teijsen, Waalwijk 3. M. A. v. Wagenberg, Vlijmen 4. A. Snels, Drunen en 5. J. van ■Héesbeen, Waalwijk. Twee Waalwijkse candidaten staan dus op deze groslijst bur gemeester J. Teijssen, die door de afdelingen Waalwijk, Drunen, Herpt en Waspik was candidaat gesteld en de lieer J. v. Heesbeen, die in Haarsteeg, Nieuwkuijk en Waspik candidaat was gesteld. Dat de heer J. v. Heesbeen niet in Waalwijk candidaat is gesteld, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de heer v. Heesbeen niet meer in aanmerking wenste te komen als lid van de Provinciale Staten van .Noord-Brabant. Niettemin stelden genoemde af delingen hem toch candidaat. Toen door gebrek aan medewerking van andere afdelingen de beide andere Waalwijkse candidaten niet voor plaatsing op de groslijst in aanmerking kwamen, is de heer van Heesbeen gelukkig ge zwicht voor de aandrang die er in Waalwijk en ook daarbuiten op hem werd uitgeoefend, en heeft hij zijn candidatuür aanvaard, om de Waalwijkse belangen bij deze verkiezingen veiliger te stellen. Met ons kan ongetwijfeld geheel Waalwijk dit besluit van de heer van Heesbeen niet anders dan toe juichen. De twee bovenste plaatsen op de groslijst worden ingenomen door de heren A. Kamp en J. Teijs sen deze zijn de door de staien- kring geadviseerde candidaten. Het bestuur van de kring brengt namelijk bij de groslijststemming een politiek advies uit, en een stemming wees uit dat de leden de heren A. Kamp en burgemees ter J. Teijssen bijzonderlijk wilden adviseren.. De stemming voor de groslijst bindt plaats op Zondag 28 Februa ri a.s. KERKMEESTER. Door Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, is tot kerkmees ter van de parochie St. Clemens te v.m. Baardwijk benoemd de heer Willem van der Mee sr. De heer van der Mee volgt als zoda nig de heer Th. van Leent op, die onlangs overleed. We bieden de nieuwe kerkmees ter onze gelukwensen aan. PATER FIDENTIUS OVER HUMANISME. Het waren niet meer dan een goede twintig leden van de K.A.B. die Maandagavond aanwezig wa ren op de ontwikkelingsavond1 die verzorgd werd door de capucijn, pater Fidentius. Nutteloos als het is om hiervan de oorzaken te on derzoeken, kan men het gevoeglijk bij deze constatering laten en des alniettemin opmerken dat het wen selijk was, dat de afwezige leden iets meer belangstelling opbrach ten voor zo'n actuele en uitsteken de ontwikkelingsavond als deze. Pater Fidentius gaf namelijk een heldere uiteenzetting over het hu manisme, waardoor deze geestes houding ook voor de leek duidelij ker gestalte kreeg. Hij zag de goe de kanten niet voorbij, maar ver doezelde evenmin de kwade ele menten en spoorde tenslotte aan vooral een positieve bijdrage te le veren in tie strijd tegen het huma nisme. Dat hij overigens natuurlijk niet van meet af aan verwierp, want in oorsprong is hel niet anders dan het streven het menselijke in de mens tot zijn recht te doen komen en Pater Fidentius betoogde, dat dit juist de bedoeling is van het Christendom. Als bewijs hiervoor wees hij op de schepping van dc mens als de bekroning van de hele schepping en op de Menswording van het Woord. Bovendien zijn er steeds grote mannen geweest die het evenwicht hebben weten te be waren tussen ziel en lichaam, zo als een Erasmus, een Thomas Mo re of een Franciscus van Sales. We kunnen dus met recht spreker van een christelijk humanisme. VERHUUR VAN VOOR DAMES EN HEREN. (meeuwis 's-HERTOGENBOSCH HINTHAMERSTRAAT 137 Telaf. 5500 Het na de oorlog opgerichte Hu manistisch Verbond verenigt ook mannen en vrouwen, die willen proberen het menselijke in de mens te bewaren. Zij doen dit uit be zorgdheid, omdat zij zagen dat een groot deel van het Nederlandse volk aan het afglijden was tot nihi lisme, een onder-menselijkheid die zich laat leiden door het instinct zonder norm. Waartoe dit leiden kan, toonde het nationaal-socialis- me en toont nog het communisme Deze humanisten zochten dus normen om het menselijke tor zijn recht te doen komen en in hun be ginselverklaring worden er 3 ge noemd: le. persoonlijke vrijheid 2e. sociale rechtvaardigheid en 3e. culturele verantwoordelijkheid waarvan Pater Fidentius de bruik baarheid ten volle recht liet we dervaren. Daarna evenwel kwam dc grote Maar. In deze beschouwingswijze is de mens zelf de hoogste waarde is hij zichzelf wetgever en norm zodat zij zich beperkt tot humanis me in strikte zin, omdat de normen niet gebonden geacht worden aan buiten-wereldse normen, ofwel omdat men meent dat er geen God is of er niet kan zijn, ofwel omdat men van oordeel is, dat wij in ie der geval niets van God weten en dat Deze zich niet met de wereld bemoeit, wat ook in de beginsel verklaring van het Humanistisch Verbond staat. Hieruit volgt dat deze humanis ten uiteraard volgens een andere moraal denken dan wij, omdat de mens zelf uitmaakt welke de norm is. Tegenover de godsdienst staan zij minstens onverschillig en deze wordt eigenljjk als overbodig be schouwd. Dit heeft konsekwenties b.v. met betrekking tot de kinder doop, de huwelijksmoraal, eutha nasie e. d. Het spreekt vanzelf dat het Hu manistisch Verbond propaganda maakt, speciaal onder de onkerke- lijken, die volgens de laatste volks telling 17 van het Nederlandse volk uitmaken. Het wenst erken ning als z.g. „derde zuil", waarop ons volk naast katholicisme en protestantisme zou steunen. Het vraagt steun voor geestelijke ver zorging in het leger, de arbeids kampen en de gevangenissen en het ontplooit een grote activiteit, waarbij het de steun heeft van een aanzienlijk aantal intellectuelen en vooraans.aande personen, met na me in de Partij van de Arbeid. Het oordeel van Pater Fidentius over de activiteit van het Huma nis. isch Verbond luidde: het is een ernstig gevaar voor het Neder landse volk, doordat het lijnrecht staat tegenover de christelijke le ven beschouwing, bovendien is 't ook een zedelijk ge vu ïr door de in de lucht zwevende normen, waar door de humanisten geen opvoe ders van ons volk kunnen zijn. Een bizonder bezwaar is, dat zij zich aanmatigen de gees.eiijke verzor gers te zijn van alle onkerkelijken. Wie heeft hen geroepen? zo vroeg Pater Fidentius, en het antwoord was: niemand. Zijn alle onkerke lijken humanist vroeg hij verder en ook op deze vraag was hel ant woord ontkennend. De christenen mogen deze mensen niet aan de humanisten overhrien. Wat moet nu de houding van de katholiek zijn? Op de eers.e plaats merkte Pater Fidentius op, dat, wanneer deze vraag in het politie ke vlak komt, de beantwoording heel moeilijk is. Als de gangbare mening gaf hij: waar de humanis ten goed werk doen en zich onder gelijkgezinden bewegen, mogen we meewerken aan subsidiëring. Daar zitten gevaren in, maar het kan ge oorloofd zijn een kwaad te dulden wanneer daartegenover staat het grote goed van de verdraagzaam heid. De katholieken mogen e\ en- wel niet dulden dat er anti-gods dienstige propaganda wordt ge maakt of dat er voor het humanis me als zodanig propaganda wordt gemaakt met overheidsgeld. Ze moeten zelf zorgen dat de facul teiten voor de eigen geestelijke verzorging worden verruimd. Pater Fidentius zag ook lichtzij den aan de humanistische activi teit, die er namelijk toe kan leiden dat wijzelf wakker worden. Wij moeien de strijd niet schuwen, maar vooral positief werken door le laten zien, ook aan hen die Christus niet (meer) kennen, dat het Christendom in slaat is geluk te brengen ook hier op aarde. Hij zag hier ook een taak voor de ka tholieke arbeider en voor de KAB en in deze geest richtle hij tot be sluit een aansporing tot de aan wezigen. Na deze boeiende catpsariie volgde een interessante gedach- tenwisseüng, die ongetwijfeld nog veel heeft verhelderd van deze moeilijke materie. Het was onge twijfeld een van de best geslaagde ontwikkelingsavonden van dit sei zoen. DE AFDELING WAALWIJK VAN DE N. C. B. VERGADERDE. Dinsdagavond kwam de afdeling Waalwijk van de N. Brab. Christelijke Boerenbond in vergadering bijeen in het café van de heer H. van Heesbeen. De voorzitter de heer A. van Huiten opende de bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom, waarna de notulen van de secretaris-penningmeester de heer Adr. van Leijden werden goedgekeurd. De secr.-penningmeester legde hierna ook verantwoording af over 1953, waar bij vast kwam te staan, dat de boeken sloten met een batig saldo van f 204.50. Nadat de aftredende bestuursleden de heren Am. van Huiten, H. van Veltho- ven en Ant. van Tuyl waren herkozen, vertoonde de assistent van de Rijksland- bouwconsulent voor Midden-Brabant een aantal boeiende films. O.a. over de mo derne hooiwinning, de film „een vee- plaag aan banden" over de bestrijding van de runderhorzel, een film over de maiscultuur en tenslotte „Mijn neef uit Canada", een emigratiefilm. Van al deze films hebben de aanwezigen zeer geno ten, terwijl zij daarenboven veel leer rijks daarin vonden. Betreffende de gratis bedevaartreis naar Lourdes had het bestuur, zoals werd meegedeeld, een voorstel gedaan aan de organisatoren, om een ziek kind van een boer uit de eigen of uit een andere afdeling, de reis mee te doen ma ken, doch dit werd door de leiding van de bedevaart verworpen, met als motief gebrek aan plaatsruimte. De vergadering besloot om dan een van de eigen leden in de gelegenheid te stellen de reis mee te maken. Om het benodigde geld hier voor bij elkaar te krijgen, zal de RKJB een inzameling houden van goederen, die verkocht zullen worden en waarvan de opbrengst bestemd zal zijn ter financie ring van de reis. Onder alle leden van de afdeling zal geloot worden, wie de gelukkige zal zijn. Aan het slot van deze vergadering werd medegedeeld dat er onderhandelin gen gaande waren over de rioolwerken in de buitenpolder. De afdeling had een schrijven gezonden naar B. en W. waar in zij te kennen gaf, ten zeerste veront rust te zijn over de gang van zaken met betrekking tot het betreden van hun per celen door anderen of het er op uit voeren van werkzaamheden, zonder dat er tevoren ook met de huurder of de ge bruiker was overleg gepleegd, zoals B. en W. indertijd toch hadden toegezegd. Het schrijven vond zijn oorzaak mede m het streven van de boeren een zo goed mogelijke verstandhouding te bewaren. De heer 'H. v. Veldhoven, die de voor zitter, welke elders ter vergadering moest zijn, gedurende een gedeelte van de bij eenkomst verving, sloot de vergadering. AMOR IN DE PASTORIE TEN BATE VAN HET 4e PRINSENKIND. Ongetwijfeld kon er een aardig batig saldo voor de Stichting het PRINSES MARIJKE 7 JAAR. De jongste spruit van het Koninklijk Gezin, prinses Marijke, is gisteren al 7 jaar geworden. Geboren op een koude Februari-dag in 1947, brengt ze zon en warmte op paleis Soestdijk en ook in de harten van de Nederlanders. Wij wensen dat ze dat nog heel veel jaren mag doen in gelukkige vereniging met haar Ouders en Zusjes. Vierde Prinsenkind overschieten op de toneelavond die Dinsdag on der auspiciën van het plaatselijk comité in Musis Sacrum werd ge geven, want de zaal was zeer goed gevuld en onder de aanwezigen was ook burgemeester J. Teijssen, vergezeld van zijn echtgenote. De toneelgroep van het A.A.Z. te Tilburg voerde het amusante spel „Amor in de Paslorie" van Jac. Ballings op en deze amateurtone listen oogstten hiermee een groot SllCCCS. Het is een vermakelijk, zeer ge makkelijk te begrijpen Vlaams spel, met een gemoedelijke dorpspas toor als centrale figuur en daar rond het lief en het leed van zijn familie en zijn beminde parochia nen. Daar gaat een gezonde hu mor schuil in dit spel, die echter soms een beetje te veel verdron gen wordt door een al te hevige ernst, zodat de evenwichtigheid van hels tuk soms ietwat in ge vaar komt. Over het algemeen blijft „Amor in de Pastorie" een goed te ap preciëren stuk, ook zoals dc tone listen van A.A.Z. het vertolkten. Daar gaan enkele zeer goede krachten onder het ziekenfonds- personeel schuil. Figuren a!s Jo- pie van Laarschot, die de rol van Yvonne zeer goed speelde, Kees van Dijk, een bekwaam acteur, wiens pastoor echter, dunkt ons, niet geheel beantwoordde op de bedoelingen die er de schrijver mee gehad heeft, hij was namelijk te vormelijk, te deftig, niet royaal en gemoedelijk genoeg, en Kees v. Hest, als herbergier, zijn spelers, waar men met recht erg zuinig op mag zijn. Over het algemeen kreeg het stuk een vaardige vertolking het tempo was goed, hets pel levendig en genuanceerd. Niet alleen hebben de vele aan wezigen een goed doel gediend, maar vooral ook hebben zij geno ten van een avond goed toneel. Verzachtend, Losmakend, Hoeststlllend CONCERT OEFENING EN VERMAAK. Ten behoeve van onze lezers geven wij enkele bijzonderheden over het con cert dat door Ooefening en Vermaak op 23 Februari a.s. in Musis Sacrum gege ven wordt. Uit het programma voor de pauze noemen wij „Du Hirte Israels van Bort- nianski en „Sanctus", een prachtig poly- phoon werkje van Antonio Lotti, beide voor gemengd koor. Door het mannenkoor wordt uitge voerd „Landerkennung" van Edvard Grieg. De Noorse Koning Olav Trygva- son (964—1000) die het Christendom in Noorwegen bracht, moest reeds als kind met zijn moeder het land ontvluchten. Eerst op 31 jarige leeftijd, na de dood van Hakon Jarl, zag hij zijn vaderland weer. Deze terugkeer van Olav Trygva- son is door Edvard Grieg meesterlijk op muziek gezet, speciaal het moment, waarop hij vanaf zijn schip voor het eerst zijn land weer ontdekt, is ontroe rend weergegeven. Door diverse solisten uitgevoerd ho ren wij nog voor de pauze, naast aria s van Mozart en enkele oud-Italiaanse lie deren 't bekende terzett uit „die Schöp- fung", „Zu dir, O Herr, blickt alles auf" van Jos. Haydn, waarna het koor besluit met Frühlingszauber, een dankbaar voor koor geschreven werkje van Max von WeinzierL Na de pauze horen wij naast het koor der Kruisvaarders uit „I Lombardi' van Verdi, gedeelten uit Norma, Martha en Lucia di Lammermoor, verscheidene ge deelten uit de dol-komische opera „Don Pasquale" van Donizetti waarin de twee geliefden. Norma en Ernesto, hoewel zwaar gedwarsboomd door hun oude oom Don Pasquale, die zij echter met de hulp van de hun bevriende dokter Ma- latesïa meesterlijk om de tuin weten te leiden, elkaar tenslotte toch vinden. Uitgevoerd worden uit deze opera de serenade die Ernesto aan zijn geliefde Norina brengt, het liefdesduet tussen deze twee en tot slot het koor der be dienden van Don Pasquale, die door de zwaar komedie spelende Norina het hoofd op hol wordt gebracht.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3